Park Narodowy Durmitor: 11 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 5 września 2024 r.
Park Narodowy Durmitor atrakcje co warto zobaczyć góry Czarnogóra blog podróżniczy
Park Narodowy Durmitor atrakcje co warto zobaczyć góry Czarnogóra blog podróżniczy

Park Narodowy Durmitor to jedna z najpiękniejszych, górskich atrakcji Czarnogóry. Widoki z drogi P14 łączącej Plužine i Žabljak są niesamowite przy każdej pogodzie, a strzeliste góry i pokrywająca je mgła zachęcają do zatrzymywania się przy punktach widokowych. Przygotowałem przewodnik po najciekawszych atrakcjach Parku Narodowego Durmitor – jednego z dobrych miejsc na urlop w Czarnogórze.

Durmitor pozwala na turystykę górską, trekkingi, odpoczynek nad jeziorami, zwiedzanie samochodem i spróbowanie aktywności w otoczeniu unikalnej przyrody. Turyści pojawiają się tu dla widoków, aby odpocząć od zatłoczonego wybrzeża Czarnogóry i znaleźć mniej typowe atrakcje Czarnogóry.

Sprawdźmy więc, w jakie zakamarki Durmitoru warto zajrzeć, a później odwiedziliśmy też górski park narodowy Lovćen.

Gdzie spać w pobliżu Parku Narodowego Durmitor?

Dobrą opcją jest nocleg w jednym z gospodarstw agroturystycznych w pobliżu. W takim miejscu pozostaniesz blisko przyrody Durmitoru, spróbujesz domowej kuchni, a czasem też będziesz miał okazję zaopatrzyć się w lokalne wyroby – sery, miody, rakiję. Uroczym miejscem w pięknej okolicy jest Vukov Konak – Wolf’s lodge czy Cottage Borje w wioskach blisko kanionu rzeki Tara, gdzie przenocujesz w domkach z widokiem na góry.

Sporo obiektów noclegowych oferują oczywiście bardziej turystyczne Žabljak i Plužine. Ciekawym miejscem jest Apartments Lalović w centrum Žabljaka, gdzie dostępne są apartamenty z dostępem do małego aneksu kuchennego. W Plužine możesz zatrzymać się w jednym z domków Bungalow Holiday nad jeziorem lub w apartamencie Vista apart Pluzine z widokiem na okolicę.

Zwiedzanie atrakcji Durmitoru – wskazówki i informacje praktyczne

Park Narodowy Durmitor to widowiskowe miejsce – przejazd tą trasą we mgle i lekkim deszczu to jedno z moich ulubionych wspomnień z objazdówki po Czarnogórze. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek z własnego doświadczenia, o których warto moim zdaniem pamiętać, wybierając się w ten rejon kraju.

  • zawsze miej ze sobą trochę gotówki – wstęp do Parku Narodowego Durmitor jest płatny. Strażnika można spotkać na Przełęczy Siodło, ale także na drodze P14 i przy niektórych wjazdach do parku. Gotówka przyda się w też w kawiarniach i na stoiskach z lokalnymi wyrobami. Często sprzedają je osoby prywatne, które nie mają terminala.
  • pamiętaj o ciepłym ubraniu – atrakcje Durmitoru są położone wysoko i jest tam chłodniej niż w pozostałych częściach Czarnogóry. Pogoda w górach szybko się zmienia. Mimo że Czarnogóra ma ciepły klimat, na dużych wysokościach przygotuj się na deszcz i wiatr. 
  • wygodniej jedzie się drogą P14 od strony Žabljaka – jeśli podczas wymijania innych aut na P14 nie chcesz znaleźć się po stronie urwiska, wybierz trasę od strony Žabljaka. To dobra opcja dla początkujących kierowców, którzy nie czują się jeszcze pewnie na górskich drogach. Pamiętaj jednak, że ta droga generalnie jest bezpieczna i nie powinieneś mieć problemów z jej pokonaniem – ja jechałem nią w przeciwnym kierunku i też było w porządku.

1. Przejedź się piękną trasą P14 i znajdź punkty widokowe

P14 to słynna trasa widokowa, prowadząca przez Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze. Trasa wije się przez zielone płaskowyże, a w niektórych miejscach przy drodze zobaczysz pasące się krowy, owce i dzikie konie. Od strony miejscowości Plužine, trasa pnie się zygzakiem po zboczach pasma gór Durmitor. Wybierając się na przejazd, będziesz miał widok na strzeliste góry, schowane pośród nich wioski oraz jezioro Pivsko. Moim zdaniem droga P14 to najlepszy sposób na dotarcie do atrakcji Parku Narodowego Durmitor.

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor ławka chłopak widok na Bobotov Kuk

Trasa rozpoczyna się po przebyciu mostu na jeziorze Pivsko za miejscowością Plužine. Wzdłuż jego brzegu każdy ostry zakręt na P14 przebiega w ciasnym tunelu, wydrążonym w skale. Trasa przebiega na tyle wysoko, że czasami nawet w czerwcu na poboczach zalega jeszcze śnieg. Ten odcinek drogi może być wyzwaniem dla początkujących kierowców – latem nie jest jednak niebezpieczny i trudny do pokonania. 

Większa część trasy P14 wiedzie wśród łąk i otaczających je szczytów górskich (widoki skojarzyły nam się trochę z turniami w Tatrach). Charakterystycznym punktem na trasie jest przełęcz Siodło (Prevoj Sedlo), gdzie rozpoczyna się szlak pieszy na Bobotov Kuk. Dalej droga wyprowadzi cię z Parku Narodowego, a szosą P5 dotrzesz do górskiego kurortu Žabljak. 

Przejechanie trasy P14 zajmie Ci niecałe dwie godziny, o ile nie zatrzymasz się na żadnym z punktów widokowych (mi trudno było pominąć nawet jeden). ;) Na początku drogi czekają Cię widoki na jezioro oraz kanion – Piva Lake viewpoint (lokalizacja na mapie: 43.173135088, 18.859808497) i Piva Canyon viewpoint (lokalizacja na mapie: 43.17419137, 18.858124069). Mają one formę szerokich poboczy, na których wygodnie zatrzymasz auto. Oba oferują widok na wodę, którego w dalszej trasie już nie doświadczysz. 

Po drodze polecam zatrzymać się na chwilę w małej wiosce Trsa (lokalizacja na mapie: 43.18883048, 18.93585201), która jest jednym z moich ulubionych punktów na trasie P14. To kameralne miejsce z kilkoma budynkami, gdzie możesz zostać na noc w domku letniskowym. Zatrzymaliśmy się tylko na kilkadziesiąt minut, żeby obejrzeć widoki z pomnikiem ofiar II wojny światowej w tle i napić się przeciętnej kawy w restauracji.

Dalej natrafisz na staw Plužine Todorov Do (lokalizacja na mapie: 43.13439621, 18.959922348), gdzie czasem pasą się dzikie konie, a wczesną wiosną kwitną krokusy. Jeśli chcesz zobaczyć kwiaty, dopytaj mieszkańców okolicy czy droga jest już otwarta i bezpieczna. 

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor Trsa wioska

Często w maju może być jeszcze za wcześnie na przejechanie całej trasy P14, dlatego najlepiej popytać miejscowych jeszcze przed wyruszeniem w drogę. 

Kawałek dalej, przy Durmitor View Point (lokalizacja na mapie: 43.13360630, 18.974835119), znajduje się duża drewniana rama do zdjęć na tle szczytu Prutaš. Najwyżej położony punkt widokowy to Prevoj Sedlo. Poza początkowym fragmentem drogi, punkt widokowy może być właściwie wszędzie – wystarczy, że na chwilę zatrzymasz samochód przy drodze. Jest to też sposób na uniknięcie innych turystów i nacieszenie się przyrodą w samotności. 

2. Zdobądź szczyt Bobotov Kuk

Bobotov Kuk to najwyższy szczyt Durmitoru, z którego możesz zobaczyć panoramę na główne atrakcje parku narodowego – kanion rzeki Tara, jezioro Škrka, górę Prutaš oraz pozostałe wierzchołki pasma Durmitor. Wycieczkę na Bobotov Kuk połącz z przejazdem przez drogę P14. 

Samochód zostaw na przełęczy Sedlo, skąd możesz ruszyć krótszym i bardziej popularnym wśród turystów szlakiem (są dwie opcje wejścia na Bobotov Kuk). Planując wycieczkę weź pod uwagę, że trasa Sedlo-Bobotov Kuk ma łącznie 10 km, a cała wyprawa zajmie Ci praktycznie cały dzień (ok. 6 godzin).

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor szczyt Bobotov Kuk

Szlak z Prevoj Sedlo należy do wymagających – prowadzi po odkrytym, kamienistym terenie, dlatego obowiązkowo załóż buty trekkingowe. Dorosła, sprawna fizycznie osoba powinna jednak bez problemu poradzić sobie ze wspinaczką. Szlak jest dobrze oznakowany – w zasięgu wzroku zawsze będziesz mieć głaz z namalowanymi na czerwono wskazówkami. 

Na Bobotov Kuk wejdziesz też od strony miasta Žabljak. Trasa ta jest prawie dwa razy dłuższa (ok. 6 godzin w jedną stronę) i prowadzi koło Czarnego Jeziora – jednej z najpopularniejszych atrakcji w tej części Czarnogóry. Myślę jednak, że nie bez powodu najczęściej polecanym punktem wypadowym na Bobotov Kuk jest Prevoj Sedlo.

Przełęcz sama w sobie jest atrakcyjnym miejscem, leżącym na malowniczej trasie P14. Warto połączyć ze sobą wycieczkę P14 i trekking na Bobotov Kuk, szczególnie, że szlak z przełęczy Siodło pokonasz dużo szybciej.

3. Obejrzyj widoki z Przełęczy Siodło

Przełęcz Siodło (Prevoj Sedlo) to najpopularniejszy punkt widokowy Parku Narodowego Durmitor. Na przełęczy Sedlo zaczyna się szlak na Bobotov Kuk, czyli najwyższy szczyt łańcucha Durmitor. Nie musisz jednak wybierać się na pieszą wycieczkę górską, żeby warto było przyjechać w to miejsce. 

Nawet jeśli przyleciałeś do Czarnogóry samolotem, w Podgoricy sprawnie wynajmiesz samochód z odbiorem na lotnisku. Na Przełęczy Siodło będziesz mógł zaparkować.

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor droga góry

To tu można spotkać najwięcej turystów, dlatego w pobliżu punktu widokowego strażnik może pobierać lub sprawdzać wniesione opłaty za wstęp do Parku Narodowego Durmitor. Po zaparkowaniu samochodu, możesz przejść się po łąkach wśród pasących się krów i owiec. W wielu miejscach znajdziesz ławeczki, na których możesz spędzić czas, kontemplując przyrodę. 

Niecałe pół kilometra za pierwszym parkingiem, znajdziesz przypominający małe, górskie schronisko Coffee & snack bar (lokalizacja na mapie: 43.09676381, 19.055243025). Wypijesz tam kawę rozpuszczalną (no cóż, nie można mieć wszystkiego…) lub parzoną oraz piwo i rakiję w ogródku z widokiem na Bobotov Kuk. Bar oferuje dobre ceny, a obsługa jest przemiła.

4. Odpocznij nad brzegiem jeziora Vrazje

Vrazje Jezero jest kolejną atrakcją, którą możesz zobaczyć w okolicy Žabljaka. Jeśli szukasz bardziej kameralnej opcji niż znane jezioro Czarne, rozważ zboczenie kilka kilometrów z drogi P5 do miasta. Z Žabljaka dojedziesz tam w 15 min, a ze względu na mały ruch, auto możesz zostawić na poboczu. Nad jeziorem nie ma parkingu, ale dzięki płaskiemu ukształtowaniu terenu, bez problemu zjedziesz z drogi i zatrzymasz samochód na trawie.

Jezioro jest niewielkie i intensywnie niebieskie. Widok z okolicznych pagórków rzeczywiście przypomina “górskie oko”, jak w Czarnogórze nazywa się takie stawy. Prawdopodobnie nie spotkasz tu wielu turystów, choć jest to dobre miejsce na kąpiel w jeziorze (nie jest to obszar parku narodowego). Woda jest ciepła w letnie miesiące. Problem z plażowaniem nad jeziorem może być jednak taki, że odwiedzają je też pasące się wokoło zwierzęta, zostawiając po sobie na brzegu… różne niespodzianki. 

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor Vrazje jezero

Niecały kilometr na północ, leży mniejsze jezioro Riblja, a nad nim zabytkowy cmentarz stećci (jeden z trzech w Czarnogórze wpisanych Listę światowego dziedzictwa UNESCO). Pośród falujących na wietrze traw, dostrzeżesz wyłaniające się pojedyncze pomniki. Na kamiennych nagrobkach wyryte są zdobienia, naznaczone zębem czasu..

W pobliżu możesz zatrzymać się na noc w agroturystyce Organic Family Farm prowadzonej od pokoleń. Spróbujesz tam domowych specjałów przygotowanych ze składników prosto z farmy. Gospodarze to gościnni ludzie, a zatrzymanie się na Organic Family Farm to okazja do połączenia lokalnej kuchni i wypoczynku w spokojnej, rodzinnej atmosferze.

5. Skorzystaj z aktywności nad kanionem rzeki Tara

Kanion rzeki Tara to najgłębszy europejski kanion, wokół którego skupia się wiele atrakcji Parku Narodowego Durmitor. To tu znajdziesz atrakcje dla dzieci, jeśli są jeszcze za młode na “zwykłą” kontemplację przyrody. Przejazd tyrolką i spływ pontonem to aktywności, które mogą spodobać się całej rodzinie. 

Tara Zip-Line

Przejazd tyrolką nad drugim najgłębszym kanionem na świecie zaciekawił mnie od razu, jak tylko zobaczyłem informację o tej atrakcji na banerze przy drodze. Nie mogłem odpuścić sobie skorzystania z Tara Zip-Line. Tyrolka, którą jechałem ma długość ponad 1 km (są różne opcje, które możesz sprawdzić na miejscu).

Podczas przejazdu trwającego około minutę, możesz osiągnąć prędkość do 120 km/h. Punkt startowy, gdzie otrzymasz kask, uprząż oraz instruktaż, znajduje się przy moście Đurđevića. 

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor Zipline Tara podest

Tara Zip-Line nie wymaga rezerwacji. Po zjeździe tyrolką, pracownicy odbiorą Cię i przywiozą na miejsce startu samochodem. Tara Zip-Line oferuje wyjątkowy sposób zwiedzania kanionu – perspektywa z lotu ptaka nabrała dla mnie nowego znaczenia, kiedy leciałem nad drzewami… A po powrocie do punktu startowego możesz spojrzeć na kanion raz jeszcze, tym razem z werandy kawiarni.

Rafting

Okolice kanionu Tara słyną także z raftingu, czyli emocjonujących spływów na gumowych pontonach. Podobno największych wrażeń dostarcza on wczesną wiosną, kiedy rzeka pędzi po pierwszych roztopach. Choć jest to dobry czas na ekscytujący rafting, możesz doświadczyć wtedy trudności w zwiedzaniu reszty parku narodowego – o tej porze roku Durmitor bywa oblodzony i nieprzejezdny

Rafting na rzece Tara jest bezpieczny – podczas spływu na pontonie będzie doświadczony wioślarz, a wszyscy uczestnicy otrzymają kamizelki asekuracyjne. Większość firm oferuje jedno- lub dwudniowe wycieczki raftingowe, połączone ze zwiedzaniem okolicy, transportem i posiłkami.

Dostępne są trasy krótsze i dłuższe, a także specjalna możliwość zamiany środka transportu – zamiast popularnego pontonu, wykorzystywana jest tradycyjna drewniana tratwa, na jakich kiedyś pływało się po tej rzece. Odpowiednie wyposażenie zapewni Ci firma organizująca spływy. Weź jednak ze sobą ciepłe ubrania i buty, w które przebierzesz się po raftingu (w górach bywa chłodno).

Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem, który jest szczególnie ważny nad wodą, odbijającą promienie słoneczne. Przygotuj się też na to, że nie pozostaniesz suchy po tej wyprawie. Zaopatrz się w wodoodporne pokrowce, do których schowasz telefon i aparat.

Most Đurđevića

Most Đurđevića to turystyczne centrum kanionu Tara. Z mostu startuje tyrolka, z której roztacza się widok na rzekę. Na straganach przy moście kupisz pamiątki i lokalne wyroby, m.in. rakiję. Na takie zakupy przyda się gotówka – sprzedawcy na małych stoiskach nie akceptują płatności kartą. Widoki i atrakcje w pobliżu mostu przyciągają turystów, przez co na wąskim moście mogą wytworzyć się korki, dlatego uzbrój się w cierpliwość i ciesz się widokami. 

W pobliżu mostu Đurđevića znajdziesz parking, kawiarnie i knajpki. W Caffe Tara wypijesz lokalne piwa i rakije oraz kawę i herbatę w ogródku z widokiem na most. Po jego drugiej stronie możesz zjeść ciepły posiłek w restauracji Zabijak (nie spodziewaj się tu jednak rewelacyjnej jakości i wyszukanych dań).

6. Przejdź się szlakiem w stronę Lodowej Jaskini

Lodowa Jaskinia (Ledena Pecina) jest częścią systemu jaskiń Usacki. Zaglądając ze szlaku przez jej szerokie wejście, zobaczysz oświetloną słońcem komnatę, pokrytą śniegiem oraz lodowymi stalaktytami i stalagmitami. Latem i jesienią, kiedy topnieje śnieg zalegający wejście, możesz zejść kawałek w dół jaskini, trzymając się przygotowanej do tego celu liny.

Pamiętaj jednak, że także w ciepłą pogodę jest tam ślisko i stromo. Nie próbuj tam wchodzić, jeśli jesteś sam na szlaku i nikt nie pilnuje Twojego bezpieczeństwa. Piękne zdjęcia możesz zrobić także stojąc na pewnym gruncie, u wejścia jaskini

Wycieczkę do Lodowej Jaskini polecam szczególnie z powodu pięknego i cichego szlaku z Czarnego Jeziora. Tę trasę możesz pokonać w ok. 3 godziny w jedną stronę, ale przygotuj się na bardziej wymagający spacer niż ten z Žabljaka do Crno Jezero. Przydadzą się buty sportowe, woda i przekąski, a także nakrycie głowy i krem z filtrem.

Po drodze nie spotkasz wielu turystów i nacieszysz się naturalnym pięknem tego szlaku. Wspinając się po zboczach, zwróć uwagę na widok na Žabljak, ale wypatruj nie tylko pejzaży. Miej oko na oznaczenia szlaku, bo mogą umknąć uwadze pośród bujnej roślinności.  

7. Obejrzyj malownicze widoki przy Czarnym Jeziorze

Czarne Jezioro (Crno Jezero) jest dla Parku Narodowego Durmitor tym, co Morskie Oko dla polskich Tatr. Leży na wysokości 1409 m n.p.m i składa się z dwóch jezior połączonych kanałem – Veliko Jezero i Malo Jezero (razem mają ponad 500 ha). Do Czarnego Jeziora prowadzi z Žabljaka 5-kilometrowy, popularny szlak, który przejdziesz w ok. godzinę. Na trasie do jeziora latem poradzą sobie również dzieci – jest wygodna i krótka. 

Przez większość dnia na trasie do jeziora spotkasz wielu turystów, dlatego polecam wyruszyć w drogę jak najwcześniej rano. Przy kasach, gdzie uiścisz opłatę za wstęp do parku narodowego, znajduje się parking. Będąc już na miejscu, możesz ruszyć dalej nieoznakowaną, ale dobrze widoczną ścieżką i zrobić pętlę wokół Czarnego Jeziora.

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor Crno jezero

Jej ukształtowanie jest płaskie i nie powinna nikomu przysporzyć kłopotów do momentu, w którym przecina ją wodospad. Wiosną, gdy woda jest wezbrana po roztopach, nie przekroczysz tego fragmentu suchą stopą. Latem i jesienią, w ciepły dzień, być może wcale nie będziesz miał ochoty tego robić. W Jeziorze Czarnym możesz nawet popływać, mimo że należy do parku narodowego.

Przy brzegu jest sporo miejsc na rozłożenie koca i zrobienie pikniku z przerwami na kąpiel. Pamiętaj, że chociaż pływanie w Czarnym Jeziorze jest dozwolone, nie jest ono kąpieliskiem. Nie ma tam ratowników dbających o twoje bezpieczeństwo, dlatego wchodź do wody tylko wtedy, gdy jesteś pewny swoich umiejętności pływackich i miej oko na swoich bliskich.

Crno Jezero może być dla Ciebie przystankiem w dalszej wędrówce, np. na Bobotov Kuk. Dotrzesz stąd też do lodowej jaskini Ledena, przez większą część roku pełnej lodowych stalagmitów. Te trasy są już dłuższe i bardziej wymagające niż dojście nad jezioro z Žabljaka. Mogą zaskoczyć Cię warunkami pogodowymi i okazać się wyzwaniem dla dzieci.

8. Zrelaksuj się w Žabljaku

Žabljak to najsłynniejszy górski kurort Czarnogóry. Niektórzy mówią, że przypomina Zakopane, ale moim zdaniem jest dużo spokojniejszy. Dla mnie to przede wszystkim najlepsza baza wypadowa do atrakcji Parku Narodowego Durmitor i okolic. Podobnie jak Zakopane, Žabljak ożywa zimą. W sezonie przemienia się w centrum narciarstwa, do którego rejony Durmitoru nadają się bardzo dobrze (przez prawie pół roku na stokach zalega śnieg). 

Žabljak to “noclegownia Durmitoru”, a także miejsce, gdzie możesz zrobić zakupy, wypić kawę i spędzić czas w restauracji. Możesz zajrzeć do Kafe-Restoran Dvorište ze swojskim wystrojem i nowoczesną wariacja na temat miejscowej kuchni. Ciekawym miejscem jest też Kaćun Caffe & Restaurant, gdzie wieczorami odbywają się koncerty. W ciągu dnia to dobre miejsce na popracowanie na laptopie, jeżeli szukasz tego typu miejsca (przy stołach znajdziesz gniazdka i wejścia USB). 

Czarnogóra Zabljak

W sierpniu w Žabljaku odbywa się Green Montenegro International Film Fest, który może wzbogacić Twój letni pobyt w Parku Narodowym Durmitor. Jest to festiwal filmowy skupiony wokół tematyki przyrody i ochrony środowiska. Zobaczysz tam nie tylko filmy edukacyjne i przyrodnicze, choć repertuar spodoba się raczej miłośnikom filmów dokumentalnych.

Jeśli planujesz nocleg w Žabljaku, mogę polecić Apartments Dedeic, położony w cichej okolicy niedaleko centrum. Właścicielka jest miłą osobą, z którą bez problemu się dogadasz. Nam udało się tam dobrze odpocząć po całym dniu spędzonym w parku narodowym. 

9. Zobacz jeden ze średniowiecznych cmentarzy Stećci

Stećci to, charakterystyczne dla Bałkan, rzeźbione kamienne nagrobki, które zaczęto na tych ziemiach stawiać już w XII wieku. Wykuwano je głównie z wszechobecnego w tych stronach wapienia (jego ciekawym, erozyjnym formom zawdzięczamy krajobrazy Parku Narodowego Durmitor). Na stećci możesz zobaczyć wyrzeźbione motywy z późnego średniowiecza – symbole religijne i dotyczące życia codziennego, a nawet całe scenki (walki, polowania). 

Dwa cmentarze stećci (lokalizacja na mapie: 43.097269627, 19.14964882 oraz 43.10157880, 19.16643940) znajdziesz niedaleko Žabljaka, na północ od Riblje jezero. Warto się tam wybrać, łącząc zwiedzanie z wypoczynkiem nad jeziorem Riblje lub Vrazje.

Trzeci z cmentarzy leży w pobliżu monasteru Zagradje przy granicy z Bośnią i Hercegowiną (lokalizacja na mapie: 43.343474418, 18.85672217). Z Plužine możesz dojechać pod klasztor, gdzie będziesz musiał zostawić samochód i przejść na cmentarz około kilometra pieszo. Nie jest to łatwo dostępne miejsce, ale to także część jego uroku.

10. Weź udział w jednodniowej wycieczce po Czarnogórze

Wykupienie wycieczki będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie chcesz wynajmować samochodu lub jeśli przyjechałeś na urlop w inne rejony Czarnogóry i chcesz zwiedzić Durmitor w ramach krótkiego wypadu. Większość wycieczek do Parku Narodowego Durmitor zaczyna się w Podgoricy lub na wybrzeżu. Z Budvy, Kotoru i Tivatu startuje wycieczka po Zatoce Kotorskiej, kanionie rzeki Tara, Žabljaku i monastyrze Ostrog najbardziej znanych miejscach i atrakcjach w tej okolicy.

Inną uniwersalną opcją jest rozpoczynająca się również w tych miastach całodniowa wycieczka do parku narodowego, która obejmuje czas wolny na przejazd tyrolką nad kanionem Tary, a także spacer do Czarnego Jeziora i oglądanie mostu Đurđevića. Moim zdaniem ciekawą opcją na aktywny odpoczynek jest także piesza wędrówka po Durmitorze z podejściem na szczyt Prutaš, która startuje m.in. z Kotoru, Budvy i Herceg Novi.

Niżej znajdziesz propozycje jednodniowych wycieczek z lokalnym przewodnikiem.

11. Zobacz atrakcje w okolicy Parku Narodowego Durmitor

Jeżeli szukasz więcej atrakcji, możesz oddalić się nieco od Parku Narodowego Durmitor, gdzie trafisz na dodatkowe miejsca, które warto moim zdaniem uwzględnić w planach zwiedzania Czarnogóry. 

Monastyr Ostrog

Prawosławny monastyr Ostrog to jedna z tych atrakcji Czarnogóry, które często można zobaczyć na pocztówkach. Klasztor założył w XVII wieku metropolita Bazyli i to jego relikwie przyciągają dziś pielgrzymów do tego miejsca. Możesz w nim podziwiać XVII-wieczne freski i cztery cerkwie, z których jedna została wykuta w skale (jest najbardziej oblegana i latem prawdopodobnie będziesz musiał odstać swoje w kolejce do wejścia). W monasterze Ostrog znajduje się największy dzwon na Bałkanach.

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor monaster Ostrog

Klasztor Ostrog widoczny jest z daleka – jego białe ściany odcinają się na tle rudych skał masywu Prekornicy. Do parkingu pod klasztorem prowadzi malownicza, ale wąska i kręta droga, na której trzeba uważać na wędrujących drogą pieszych. Zwiedzając klasztor pamiętaj, że jest to miejsce kultu, dlatego zadbaj o ubrania, zakrywające ciało. W cerkwi, gdzie spoczywają szczątki Bazylego, nie można robić zdjęć ani nagrywać filmów.

Plužine

Plužine to drugie po Žabljaku, najbardziej znane miasto w okolicy Parku Narodowego Durmitor, położone malowniczo nad jeziorem Pivsko. Na terenie miasta znajdziesz kąpieliska, miejsca noclegowe oraz restauracje i kawiarnie z widokiem na jezioro. Wybierz nocleg w Plužine, jeśli pragniesz ciszy i spokoju, ale nie chcesz na długo oddalać się od cywilizacji. Miasto jest pięknie położone i możesz tu wypoczywać w górach bez gwaru charakterystycznego dla miejscowości turystycznych.

Z Plužine dojedziesz samochodem do wszystkich atrakcji w okolicy. Jeśli zdecydujesz się na nocleg w tym mieście, polecam zatrzymać się w domkach Bungalow Holiday. Są wyposażone w aneksy kuchenne i szybkie Wi-Fi, a przed każdym domkiem jest stół z ławkami, gdzie możesz zrelaksować się na powietrzu (lub tak jak ja – popracować).

Jeżeli wahasz się między wyborem Plužine a Žabljaka, zwróć uwagę na to, że Žabljak jest lepiej skomunikowany i znajduje się “bliżej cywilizacji”. Po wschodniej stronie parku narodowego jest też większe zagęszczenie atrakcji. Możesz więc zacząć swoją podróż kilkoma dniami odpoczynku w Plužine, a potem przenieść się do Žabljaka, by mieć wygodniejszą bazę wypadową.

Wodospad Crnjak

Wodospad Crnjak to trudno dostępne i mało odwiedzane miejsce (lokalizacja na mapie: 42.89917026 , 19.155621283), które będzie dobrą opcją na spokojną wędrówkę zakończoną kąpielą w czystej, turkusowej wodzie. Aby dojechać do wodospadu Crnjak z okolic Durmitoru, zbocz z drogi P5 w miejscowości Šavnik i zaparkuj samochód w wiosce Gornja Bileja. Dalej będziesz musiał udać się pieszo niecały kilometr.

Crnjak to nie tylko krystaliczna woda i cicha okolica – nad jeziorkiem zauważysz ruiny młyna, który niegdyś był zasilany przez wodospad. Wiąże się z tym legenda, według której w trakcie suszy w XIII wieku wszystkie młyny w okolicy przestały pracować, z wyjątkiem tego we wsi Crna. Mnisi z pobliskiego klasztoru Morača postanowili więc przemianować wieś na Bijela, czyli “biała”, a wodospad pozostał “czarny” do dzisiaj. 

Slano Jezero

Slano Jezero to duży zbiornik zaporowy utworzony w połowie XX wieku, położony koło Nikšić, na południe od Parku Narodowego Durmitor. Slansko Jezero nie jest bardzo znaną atrakcją turystyczną – nie znajdziesz tu infrastruktury dla turystów, ale według mnie to właśnie na tym polega urok tego miejsca. Jezioro oferuje dobre warunki do wędkowania i kąpieli, a w pobliżu przy drodze M6, znajdziesz kawiarnię Panorama, z której roztacza się ładny widok. 

Czarnogóra Park Narodowy Durmitor Slano jezero

Jeśli planujesz spacer wokół jeziora, proponuję oprócz kawiarnii zajrzeć również do małej cerkwi św. Stefana Archidiakona. Zabytkowy budynek cerkwi stoi nad samym brzegiem jeziora na północnym krańcu (lokalizacja na mapie: 42.775805455, 18.852069630). Może to być ciekawe urozmaicenie dla Twojego spaceru i odpoczynku pośród natury.

Kanion rzeki Piva

Kanion Pivy wyróżnia się turkusową wodą rzeki i zaporą Mratinje, która dzieli go na dwa odmienne krajobrazy. Z jednej strony zobaczysz szeroką taflę o głębokim kolorze, z drugiej  – wąską rzekę głęboko w skalistym kanionie. Głównymi atrakcjami kanionu Pivy są droga widokowa P14 oraz zip-line. Tyrolka nad Pivą ma 1400 m długości i osiąga, niską jak na tego typu atrakcję, prędkość do 65 km/h – nadaje się w sam raz do podziwiania widoków. Na całość zarezerwuj sobie ok. 25 minut (część tego czasu to oczekiwanie pomiędzy dwoma przejazdami). 

Czarnogóra kanion Piva

W okolicy kanionu znajduje się też monastyr Piva. O ile Monastyr Ostrog jest najbardziej znany, klasztor nad Pivą jest największy w Czarnogórze. Został wybudowany w XVI wieku, a w 1970 roku, ze względu na budowę zapory, w całości przeniesiony na swoją dzisiejszą lokalizację. Monaster słynie z prawie 1260 m² fresków. Znajdziesz go dziś koło wsi Goransko, gdzie łatwo dojechać i zaparkować.

W jaki sposób zwiedzać Park Narodowy Durmitor?

Powyższe atrakcje Parku Narodowego Durmitor polecam zwiedzać w cieplejszej połowie roku (od maja do października). Durmitor warto odwiedzić także zimą, np. na narty, ale wtedy będziesz musiał zrezygnować z górskich wędrówek i kąpieli w jeziorach. Od listopada do maja góry pokrywa śnieg, a droga P14 jest nieprzejezdna. O jej stan na początku wiosny najlepiej pytać mieszkańców okolicy, np. właściciela miejsca, w którym się zatrzymasz.

Park narodowy będzie Ci najłatwiej zwiedzać wynajętym samochodem z lotniska w Podgoricy, który możesz odebrać zaraz po wylądowaniu. Nie kursuje tu żadna komunikacja publiczna. Jeżeli nie masz w planach wynajmowania auta, możesz spróbować jeszcze autostopa – po parku przemieszcza się wielu turystów, a wspólna podróż może być okazją do nawiązania nowych znajomości.

Gdzie zjeść i wypić kawę w okolicy Parku Narodowego Durmitor?

Zwiedzając Durmitor, warto skosztować lokalnych specjałów, a jeszcze lepiej przy tym rozkoszować się widokami. W samym parku nie znajdziesz restauracji, dlatego przedstawiam Ci kilka miejsc w okolicy, które możesz odwiedzić jeśli chciałbyś zjeść obiad lub napić się kawy.

  • Krcma Nostalgija (lokalizacja na mapie: 43.15444387, 19.12575664) – dobrze oceniana knajpka w miejscowości Žabljak, w której zjesz czarnogórską kuchnię – w tym dania typowe dla regionu, np. steka po durmitorsku i oczywiście pljeskavicę.
  • Podgora (lokalizacja na mapie: 43.15324114, 19.12627721) – restauracja w Žabljaku słynący z serwowania dużych i smacznych dań, co widać po liczbie osób, które oczekują tutaj na stolik w sezonie. Wystrój w klimacie – dużo drewna i szarości, a więc górsko. ;)
  • Mountain Herbal Tea bar (lokalizacja na mapie: 43.09732351, 19.070260244) – miejsce o klimacie schroniska górskiego (drewniana chata, stoły i ławki z desek na dworze), gdzie króluje duży pies właściciela, witając gości. Lokal znajduje się na terenie parku narodowego, niedaleko Przełęczy Siodło. To dobre miejsce, by zatrzymać się na swojej wycieczce po P14 i spojrzeć na góry z filiżanką w ręce.
  • Caffe Tara (lokalizacja na mapie: 43.15095843, 19.296680815) – wypoczniesz tu po przejażdżce tyrolką, mając widok na kanion Tary i most Đurđevića. Caffe Tara jest mniejsza od kawiarni po drugiej stronie rzeki, ale oferuje dużo lepszy widok i kameralną atmosferę. Wypicie tu gorącej czekolady, gdy na dworze zrobiło się chłodniej, to taki górski klimat, jakiego oczekiwałem.

Jak dojechać do Parku Narodowego Durmitor?

Pierwszą z opcji jest podróż do Czarnogóry samolotem. Z Polski dolecisz bezpośrednio do Podgoricy liniami LOT, RyanAir, Wizz Air i Scandinavian Airlines. Na miejscu polecam wynająć samochód, co pozwoli Ci na elastyczność w zwiedzaniu. Podczas przemieszczania się pomiędzy atrakcjami rozglądaj się na boki – po drodze zobaczysz masę pięknych widoków.

Możliwe, że wolisz jechać do Czarnogóry własnym autem prosto z Polski. Proponuję zatrzymać się w Plužine – dla kameralnego, mało turystycznego klimatu lub w Žabljaku, jeśli wolisz klimat kurortu. Oba miasta są świetną bazą wypadową na szosę P14 i do Parku Narodowego Durmitor.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

To już wszystkie wskazówki i informacje, które pozwolą Ci zaplanować zwiedzanie atrakcji parku narodowego Durmitor od A do Z. Artykuł oparłem na swoich doświadczeniach z podróżowania po Czarnogórze, które zrobiła na mnie duże wrażenie. Życzę jak najlepszej pogody i udanego urlopu!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze