Park Narodowy Lovćen: TOP 9 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 3 kwietnia 2024 r.
Park Narodowy Lovcen Czarnogóra atrakcje co warto zobaczyć blog podróżniczy
Park Narodowy Lovcen Czarnogóra atrakcje co warto zobaczyć blog podróżniczy

Park Narodowy Lovćen to jedna z największych, górskich atrakcji Czarnogóry, do której przyjeżdżają turyści chcących odpocząć trochę od tłumów na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Wabikiem w ten rejon jest położone na szczycie góry Mauzoleum Piotra Niegosza, ale ciekawych atrakcji jest więcej. Pomogę Ci zaplanować zwiedzanie Parku Narodowego Lovćen, którego listę najciekawszych miejsc i atrakcji znajdziesz w tym artykule.

W regionie czekają szczyty, punkty widokowe, szlaki turystyczne na trekkingi, ale też zabytki i atrakcje z nutką adrenaliny.

Bazami wypadowymi do zwiedzania parku są: Cetinje – dawna stolica Czarnogóry oraz Zatoka Kotorska – znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO ważna atrakcja Czarnogóry. Dotarliśmy do Lovcen w czasie podróży autem po Czarnogórze, gdy odwiedziliśmy też górski park narodowy Durmitor.

1. Odwiedź Mauzoleum Piotra Niegosza

Mauzoleum Piotra Niegosza to monumentalna budowla, wzniesiona w latach 70. XX wieku na szczycie Jezerski vrh w pasmie Gór Lovćen w Czarnogórze. Ten niski budynek z kamienia to miejsce pochówku Piotra II Petrowicia-Niegosza, który w XIX wieku był władcą Czarnogóry. Wejścia do mauzoleum strzegą posągi matki oraz córki Niegosza. W środku zobaczysz granitowy pomnik władcy, ważący aż 28 ton oraz sufit pokryty złotem. Do mauzoleum dotrzesz po pokonaniu 461 schodów. Nie zniechęcaj się – widoki z góry w pełni wynagrodzą Twój wysiłek. :)

Bilety kupisz na miejscu, a ceny i godziny otwarcia znajdziesz na stronie Narodowego Muzeum Czarnogóry. Zwiedzanie obiektu zajmie kilkadziesiąt minut.

Czarnogóra Park Narodowy Lovćen Mauzoleum Niegosza

Ustaw nawigację na Mauzoleum Piotra Niegosza – turyści czasami błędnie zaznaczają na mapie szczyt Lovćen, a wtedy Google Maps wybiera zupełnie inną trasę.

Dojazd samochodem jest możliwy aż pod samą górę, gdzie znajduje się parking. Pamiętaj, że miejsce jest bardzo popularne, a parking przy restauracji Vladika niewielki. Dlatego, by uniknąć problemów z parkowaniem, rozważ wycieczke z samego rana lub wręcz przeciwnie – wybierz się w podróż wieczorem, żeby przy okazji zobaczyć zachód słońca. Samochód możesz również zostawić niżej, na poboczu drogi (nam udało się znaleźć miejsce dopiero po dłuższej chwili).

2. Obejrzyj panoramę z platformy widokowej na szczycie Jezerski vrh

Na szczycie Jezerski vrh znajdziesz dwie platformy widokowe – przed i za budynkiem Mauzoleum Niegosza. Z okrągłego, kamiennego tarasu za mauzoleum możesz podziwiać panoramę niemal całej Czarnogóry – zobaczysz górskie szczyty, Bokę Kotorską, morze Adriatyckie a także liczne pagórki, doliny i niziny. Z drugiej strony rozciąga się rozległy widok na formacje skalne.

Jak się pewnie domyślasz, podczas tej wycieczki istotna może okazać się ładna pogoda. Jednak nawet unosząca się nad górami ma swój urok i szkoda byłoby psuć sobie wakacje z tego powodu. ;) Krajobraz, który oglądaliśmy przy Mauzoleum Niegosza to jeden z lepszych, na jakie trafiliśmy podczas naszej podróży po Czarnogórze.

Czarnogóra Park Narodowy Lovćen Mauzoleum Niegosza punkt widokowy

O ile w okolicy samego Mauzoleum możesz się spodziewać sporej liczby turystów, już kilka kroków dalej powinno być znacznie ciszej i spokojniej. Możesz na własną rękę pospacerować trochę po okolicy i poszukać własnych punktów widokowych – nie będzie to trudne, bo ekspozycja góry jest duża i niezależnie w którą stronę się obrócisz, piękne widoki będą zawsze dostępne (oczywiście przy dobrej widoczności).

3. Zatrzymaj się przy punktach widokowych w drodze do mauzoleum

Po drodze do mauzoleum czeka na Ciebie jeszcze jedna atrakcja – punkty widokowe. Niezależnie od tego czy jedziesz od strony Kotoru, czy Cetyni, droga jest wąska i kręta. Dla doświadczonego kierowcy, przy zachowaniu ostrożności, pokonanie trasy nie powinno jednak stanowić większego problemu. O ile nie masz lęku wysokości, z pewnością będzie to ekscytujące doświadczenie.  

Pamiętaj, że większość punktów widokowych na trasie to “dzikie” miejsca – nie ma tam zorganizowanych parkingów. Zatrzymaj samochód tak, żeby nie stanowić zagrożenia i nie rób tego na łukach drogi – widoczność jest niewielka i łatwo doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Uważaj też wdrapując się na skały, bo może być ślisko.

Czarnogóra Park Narodowy Lovćen chłopak krajobraz

Pokonując trasę do mauzoleum, masz możliwość zatrzymać się przy kilku punktach widokowych, z których możesz podziwiać górski krajobraz Zatoki Kotorskiej. Droga pnie się w górę, a z każdym kolejnym przystankiem widoki stają się coraz piękniejsze. Ciężko mi zdecydować, który punkt widokowy zrobił na mnie największe wrażenie. Dlatego zachęcam Cię do spędzenia chwili na każdym z nich, żebyś mógł napawać się tą malowniczą scenerią z różnych perspektyw. 

4. Wyrusz na trekking po szlakach Parku Narodowego Lovćen

Szlaki trekkingowe w Parku Narodowym Lovćen rozpoczynają się w małej wiosce Ivanova Korita, przy głównej drodze prowadzącej do Mauzoleum Niegosza. Samochód zaparkujesz przy drodze lub przy płatnym parkingu przed Centrum Informacji Turystycznej (lokalizacja na mapie: 42.37989015, 18.835517782). Możesz też potraktować miasteczko jako bazę wypadową i zdecydować się na nocleg, np. w hotelu Ivanov Konak, który dysponuje darmowymi miejscami parkingowymi dla swoich gości.

Szlak na Trestenicki Vrh jest jednym z łatwiejszych szlaków – nie potrzebujesz tutaj specjalnych umiejętności ani wybitnej kondycji fizycznej. Ta mało wymagająca trasa ma zaledwie 4,5 km, dlatego będzie komfortowa również dla rodzin z dziećmi. Ścieżka początkowo przebiega razem z pozostałymi szlakami – na Trestnicki Vrh dotrzesz wychodząc spod hotelu Ivanov Konak, a następnie skręcając w lewo na rozwidleniu szlaków. O szczegółowe informacje o szlakach i mapy parkudopytaj w Centrum Informacji Turystycznej. 

Czarnogóra Park Narodowy Lovćen krajobraz góry

Możesz potraktować tę trasę bardziej jako popołudniowy spacer aniżeli wspinaczkę górską – droga na szczyt jest przyjemnie zacieniona, a przewyższenie jest niewielkie. W Czarnogórz wcale nie musisz się więc namęczyć, żeby nacieszyć oczy pięknymi, górskimi widokami. Po dotarciu na miejsce, zobaczysz najwyższy szczyt pasma górskiego – Lovćen z charakterystycznym przekaźnikiem telewizyjnym oraz Jezerski vrh, który kojarzyć możesz z Mauzoleum Niegosza oraz Jezioro Szkoderskie.

5. Poznaj dawną stolicę Czarnogóry – Cetinje, czyli bramę do parku Lovćen

Cetinje to dawna stolica Czarnogóry, położona w górskiej scenerii masywu Lovćen i miasteczko znane z walorów kulturowych i przyrodniczych. Ta spokojna mieścina, upakowana jest w historyczne atrakcje, których odwiedzenie nie powinno zająć Ci dużo czasu – wszystkie warte zobaczenia miejsca są blisko siebie. Atrakcje Cetynii obejrzysz w jeden dzień, ale moim zdaniem warto zostać tu na noc. Oglądanie zachodu słońca na górze Orlov Krš to jedno z moich lepszych doświadczeń z Czarnogóry. ;) 

Twoją uwagę zwróci pewnie wyróżniający się na tle zabudowy Cetinje, pomarańczowy budynek Muzeum Narodowego (National Museum of Montenegro). Dowiesz się tam o dziejach kraju i obejrzysz kolekcję czarnogórskich dzieł sztuki z różnych epok. Polecam Ci także odwiedzić Muzeum Pieniądza (Museum of Money) oraz King Nicholas Museum z prawdziwie królewskim, salonowym wystrojem. 

Cetinje muzeum widok z drona

Na odwiedziny zasługuje też tzw. Bilardówka, czyli Pałac Piotra II (Njegošev muzej Biljarda). Rezydencja Piotra II Petrowicia-Niegosza swoją potoczną nazwę zawdzięcza sali do gry w bilarda. Oprócz słynnego stołu do gry, w muzeum zobaczysz m.in. mapę plastyczną Czarnogóry. 

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie Muzeum Narodowego.

Tuż za Bilardówką znajduje się Montasyr Cetyński, czyli męski klasztor prawosławny. Do muzeum klasztornego wejdziesz bez problemu, ale nie będziesz mógł fotografować eksponatów (jest to zabronione).  Pamiętaj o stosownym ubiorze – kobiety powinny zakryć włosy chustą (dostaniesz ją od obsługi, choć lepiej zabrać ze sobą własne okrycie). W monastyrze przechowywana jest podobno ręka Jana Chrzciciela, ale nie jest pokazywana zwiedzającym. 

Znajdziesz tu również cerkwie – Vlaška Crkva oraz Cerkiew na Ćipurze (Castle Church). Warto odwiedzić Cetinje dla samego sielankowego klimatu, który odbiega od zgiełku bardziej turystycznych miejscowości w Czarnogórze. To właśnie przez spokój, którego brakuje w sezonie na wybrzeżu i urokliwe widoki, Cetinje jest jednym z naszych ulubionych miast w Czarnogórze. Po obejściu spacerem miejsc, które warto zobaczyć w Cetinje, wstąp na obiad do jednej z lokalnych restauracji np. Ugostiteljska radnja Crna Gora i spróbuj tradycyjnych, bałkańskich smaków.

6. Odpocznij od nadmorskich tłumów w wiosce Ivanova Korita

Ivanova Korita to mała wioska, w której możesz odpocząć od turystów. Położona jest na obrzeżach Parku Narodowego Lovćen, w pobliżu Cetinje. Miejscowość jest dobrą bazą wypadową do pieszych wędrówek, ale też przystankiem po drodze do Mauzoleum Niegosza (jeśli jedziesz od strony Cetyni). Nie spodziewaj się tu ogromu atrakcji – cała sztuczka polega na tym, że do dyspozycji masz prawie wyłącznie piękne widoki, czyste powietrze i przestrzeń. ;)

Czarnogóra Park Narodowy Lovćen auto

W Ivanovej Koricie zjesz obiad lub wypijesz kawę w przytulnej kawiarni Forest caffe bar, urządzonej w klimacie leśnej chaty. Możesz też wypożyczyć rowery w Centrum Informacji Turystycznej albo odwiedzić park linowy. Avantura Park to głównie atrakcja dla rodzin. W parku znajdziesz trasy o różnych poziomach trudności, więc i jako dorosły możesz spróbować swoich sił na bardziej wymagających odcinkach.;)  

Godziny otwarcia, ceny biletów i informacje o trasach sprawdzisz na stronie internetowej.

7. Pojedź do parku serpentynami z widokiem na Bokę Kotorską

Wąskie drogi z licznymi zakrętami, nazywane często z serpentynami, z najpopularniejszą z nich na czele – serpentyną kotorską, to jedna z atrakcji, która najbardziej zapada turystom w pamięć po odwiedzeniu Parku Narodowego Lovćen. Najpiękniejsze widoki na Bokę Kotorską możesz podziwiać, podróżując z Kotoru trasą P1

Zatoka Kotorska serpentyny

Po drodze znajdziesz wiele punktów widokowych, przy których będziesz mógł się zatrzymać, np. Point view Montblack (lokalizacja na mapie: 42.4055319, 18.78051704) lub Scenic View Point (lokalizacja na mapie: 42.40930202, 18.769293996). Powrót z parku serpentynami możesz zaplanować na wieczór. Panorama Czarnogóry na tle zachodzącego słońca zrobiła na mnie spore wrażenie i coś czuję, że Tobie też się spodoba. ;)

8. Poczuj trochę emocji na zip-line

Dla kontrastu, w przerwie od zwiedzania cichych, spokojnych miast i relaksu na łonie natury, zapewnij sobie sporą dawkę adrenaliny, wybierając się na Zip-Line w wiosce Njeguši.  Tyrolka ma 420 m długości i zawieszona została na wysokości 980 m n.p.m. Przejazd nie trwa długo (45 sekund), ale moim zdaniem wystarczy, aby nacieszyć oczy widokiem na Zatokę Kotorską i górzystym krajobrazem Parku Narodowego Lovćen. 

Tara Zip Line

Na kaskach są zamontowane uchwyty, także swój przejazd możesz nagrać kamerą GoPro. Osobiście bardzo lubię ten typ atrakcji – zjeżdżałem na Zip-Line nad kanionem Tara i mogę Ci powiedzieć, że to właśnie z takich aktywności zostają najlepsze wspomnienia. ;) Zjazd jest bezpieczniejszy niż to się wydaje – chociaż oczywiście polecam korzystać tylko z takich atrakcji, które mają dobre opinie i które wyglądają “masywnie”.

Z Zip-line Njeguši możesz skorzystać od maja do połowy października. Uważam, że cena nie jest wygórowana (15 € – stan na 2023 r.), bilety kupisz na miejscu. Nie musisz martwić się o powrót – usługa obejmuje także transport do miejsca początkowego po zjeździe. Obsługa tyrolki jest pomocna, odpowie na Twoje pytania i udzieli potrzebnych instrukcji, a przede wszystkim, zadba o Twoje bezpieczeństwo.

9. Znajdź czas na zwiedanie atrakcji w okolicy Parku Narodowego Lovćen

Choć górskie krajobrazy Parku Narodowego Lovćen cenione są przez turystów, to nie jest to aż tak rozrywkowe miejsce, jak inne zakątki Czarnogóry. Ze względu na niewielkie rozmiary tego kraju, przy okazji zwiedzania parku narodowego możesz odwiedzić także inne miejsca. Przygotowałem dla Ciebie listę większych, najbardziej popularnych atrakcji w okolicy Parku Narodowego Lovćen.

Zatoka Kotorska

Boka Kotorska to najpopularniejsza atrakcja Czarnogóry i miejsce, do którego każdego roku na wakacje przyjeżdżają setki tysięcy turystów. Zatoka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wąskim pasku wybrzeża znajdują się miejscowości takie jak Kotor, Herceg Novi, Tivat czy Perast. Polecam zarezerwować nocleg w okolicy i robić sobie piesze wycieczki lub zwiedzać Bokę Kotorską autem wypożyczonym na lotnisku w Podgoricy.

Zatoka Kotorska

Decydując się na spędzenie części urlopu w Czarnogórze nad Zatoką Kotorską, z pewnością zaobserwujesz często przypływające i wypływające statki. Rejsy połączone ze zwiedzaniem miast nad Boką Kotorską to jedna z alternatyw na zwiedzanie okolicy – do wyboru będziesz miał lokalnych, małych przewoźników z motorówkami i wielkie statki wycieczkowe. W ten sposób możesz zwiedzić m.in. Perast i Wyspę Matki Boskiej na Skale oraz Błękitną Jaskinię.

Jaskinia Lipska (Lipa Cave)

W odległości ok. 5 km Cetinje znajduje się Jaskinia Lipska (Lipa Cave) – jedna z większych jaskiń w Czarnogórze. Zwiedzisz ją podczas trwającej około godzinę wycieczki z przewodnikiem. Nie musisz rezerwować wizyty – wystarczy, że sprawdzisz na stronie internetowej godziny wycieczek i przyjedziesz pół godziny przed planowanym zwiedzaniem. Bilet wstępu kupisz na miejscu. 

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów sprawdzisz na stronie internetowej atrakcji

Zwiedzanie Jaskini Lipskiej zaczyna się od przejazdu kolejką, która zawiezie Cię do wejścia. Podczas wycieczki zobaczysz stalaktyty i stalagmity oraz dwa podziemne jeziora. Dla wygody proponuję postawić na sportowe obuwie i zabrać ze sobą cieplejsze ubranie – w temperatura w tym miejscu nie przekracza 12 stopni. Do jaskini niestety nie dojedziesz komunikacją publiczną. Jeżeli Twoją bazą wypadową będzie Cetinje, możesz rozważyć skorzystanie z taksówki lub wynajęcie auta po przylocie do Podgoricy, co pozwoli Ci na większą elastyczność podczas całych wakacji w Czarnogórze.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie, leżące na granicy Albanii i Czarnogóry, to największy śródziemny zbiornik wodny Półwyspu Bałkańskiego i atrakcja na każdą porę roku. Ta okolica to raj dla miłośników przyrody – Jezioro Szkoderskie jest miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków (w tym pelikana kędzierzawego, czyli symbolu jeziora i tutejszego parku narodowego), których wypatrywać możesz z łódki. Lokalni przewoźnicy oferują m.in. rejsy po jeziorze z połączone z degustacją wina czy wypożyczenie kajaków

Jezioro Szkoderskie chłopak

Myślę, że Jezioro Szkoderskie przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz aktywny wypoczynek. Możesz tutaj skorzystać z jednego z czterech głównych szlaków pieszych, prowadzących przez stare wsie m.in. średniowieczne Godinje, pośród porośniętych roślinnością starych młynów i mostów. 

Jeżeli szukasz miejsca na chwilę relaksu, polecam Ci plażę Godinje (lokalizacja na mapie: 42.22738998, 19.125847435). To mniej uczęszczana, cicha plaża, na której odpoczniesz od turystów w cieniu drzew (dotrzesz tam kierując się na Pješačac). W okolicy znajduje się mała, rodzinna winiarnia z długą tradycją – Garnet Winery, w której warto spędzić czas na degustacji lokalnych potraw i win. 

Virpazar łódki

Rejsy i szlaki piesze wyruszają z miejscowości Virpazar, dlatego to właśnie stąd warto rozpocząć zwiedzanie Jeziora Szkoderskiego. Trasa wokół jeziora jest kręta i wąska, ale oferuje malownicze widoki. Polecam Ci także zaplanować dłuższy postój przy punkcie widokowym Pavlova Strana (lokalizacja na mapie: 42.36284034, 19.057735794). To mój absolutny faworyt jeżeli chodzi o atrakcje w tej części Czarnogóry – spędziliśmy w tym miejscu ponad godzinę, popijając kawę. ;)

Wybrzeże Czarnogóry

Położona na wybrzeżu Adriatyku Czarnogóra słynie z urokliwych plaż, przyciągających tłumy turystów. Popularną, wartą odwiedzenia miejscowością nadmorską jest Budva, w której dziedzictwo kulturowe i bogata historia styka się z rozrywkową stroną miasta. To jedno z moich ulubionych miast nad Adriatykiem. ;) Spacerując po murach obronnych na Starym Mieście, zobaczysz Cytadelę i katedrę św. Jana Chrzciciela. Możesz też odpocząć na piaszczystej, położonej pod klifami plaży Mogren (lokalizacja na mapie: 42.27720046, 18.83255931), która w szczycie sezonu może być trochę przepełniona. 

Kierując się na południe wzdłuż wybrzeża, dotrzesz do miejscowości Sveti Stefan. Nam po ponad godzinie stania w korku nie udało się znaleźć miejsca parkingowego, dlatego postanowiliśmy pojechać na punkt widokowy przy cerkwi św. Sawy (lokalizacja na mapie: 42.25856880, 18.901300469), aby obejrzeć pocztówkową panoramę wyspy połączonej z lądem. 

Petrovac na Moru to nadmorski, klimatyczny kurort, w którym zatrzymasz się na kawę ze wspaniałymi widokami na Bokę Kotorską lub odpoczniesz na tutejszej plaży. Chociaż, jeśli o plaże chodzi, osobiście polecam Ci te mniej uczęszczane, np. Drobni Pijesak (lokalizacja na mapie: 42.234567039, 18.902404395) lub Bigovica (lokalizacja na mapie: 42.07689462, 19.085869673).

Petrovac na Moru chłopak

W bliskiej odległości od plaży Bigovica, znajduje się miasteczko Bar, które dobrze pamiętam z naszej autostopowej podróży do Albanii. W przeciwieństwie do innych nadmorskich miejsowości Czarnogóry, w Barze nie zastaniesz wielu zabytków, za to w pełni będziesz mógł oddać się wypoczynkowi nad wodą. 

Zwiedzanie Parku Narodowego Lovćen – wskazówki i informacje praktyczne

Poznałeś już najpopularniejsze atrakcje Czarnogóry, czas więc, abyś poznał kilka praktycznych wskazówek z mojego doświadczenia (podczas 10-dniowego road tripa po zdążyłem popełnić kilka błedów) Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci planowanie podróży i zaoszczędzą stresu na wakacjach: 

  • spakuj do plecaka odpowiednie ubrania – latem temperatury w Czarnogórze potrafią być naprawdę wysokie, dlatego koniecznie zabierz czapkę lub kapelusz. Pamiętaj, że niektóre atrakcje (np. punkty widokowe, Mauzoleum Niegosza) znajdują się wysoko nad poziomem morza, przez co temperatura może być niższa. Zawsze miej przy sobie (lub w samochodzie) cieplejsze okrycie i wygodne obuwie,
  • zawsze noś w portfelu trochę gotówki – w wielu miejscach to jedyna akceptowalna forma płatności, zwłaszcza w mniejszych kawiarniach, restauracjach czy sklepach z pamiątkami. W miejscowościach turystycznych nie powinno być problemu z bankomatami,
  • wyrusz w drogę jak najwcześniej – w sezonie letnim atrakcje w okolicach Zatoki Kotorskiej i Parku Narodowego Lovćen cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto więc, abyś wyjechał na wycieczkę, kiedy drogi nie są jeszcze zatłoczone. Szczególnie czarnogórskie serpentyny zapewnią Ci wystarczająco dużo emocji – nie potrzebujesz dodatkowo masy turystów,
  • zwiedzaj Park Narodowy Lovćen w sezonie – co prawda w latem ilość turystów jest znacznie większa niż poza sezonem, ale będziesz miał pewność, że skorzystasz ze wszystkich atrakcji. Niektóre z nich np. Zip Line Njegushi, zamykają się w połowie października, dlatego wybierając się w podróż, zawsze sprawdzaj informacje na stronach obiektów. 

Gdzie spać w pobliżu Parku Narodowego Lovćen?

W pobliżu Parku Narodowego Lovćen zarezerwujesz nocleg w mniejszych miejscowościach i modnych, nadmorskich kurortach. Dobrą bazą wypadową do eksplorowania parku jest Cetinje. Znajdziesz tam pokoje i apartamenty w dobrych cenach nawet w szczycie sezonu. Im bliżej wybrzeża, tym bardziej rozbudowana oferta noclegów. Łatwo będzie Ci również dojechać na miejsce z Kotoru – i to korzystając z serpentyny kotorskiej, czyli drogi z pięknymi widokami na Zatokę Kotorską.

Ile kosztuje wstęp do Parku Narodowego Lovćen?

Wstęp do Parku Narodowego Lovćen jest płatny. Bilety kupisz przy szlabanie u strażnika (zapłacisz kartą lub gotówką), przy wjeździe do parku lub online. Szczegóły i cennik znajdziesz na stronie internetowej parku. Informacji o wizycie Parku Narodowym Lovćen możesz też zasięgnąć w centrach informacji turystycznej np. w Kotorze czy Budvie.

W jaki sposób zwiedzać Park Narodowy Lovćen?

Park Narodowy Lovćen najlepiej zwiedzać własnym lub wypożyczonym samochodem. Atrakcje parku możesz także zobaczyć podczas pieszych wędrówek – do wyboru będziesz miał kilka szlaków trekkingowych o różnych poziomach trudności. Żeby najlepiej zaplanować swoją podróż, skorzystaj z map parku z wytyczonymi szlakami, które dostaniesz w centrach informacji turystycznej np. w Cetinje lub Ivanovej Koricie. 

Kolejną opcją są wycieczki z lokalnym przewodnikiem. Pozwolą Ci lepiej poznać okolicę i dadzą szansę na zadanie pytań, których nie miałbyś okazji zadań zwiedzając tę okolicę na własną rękę. Polecam Ci wziąć pod uwagę np. całodniową wycieczkę autokarem do Parku Narodowego Lovćen. Poza zwiedzaniem parku narodowego, oferta obejmuje przejazd i zwiedzanie Cetynii oraz rejs statkiem z przystankiem przy Sveti Stefan.

Wygodnym sposobem na zwiedzanie parku narodowego będzie korzystanie z wypożyczonego na lotnisku samochodu. To da Ci największą elastyczność i pozwoli dotrzeć do atrakcji i zakątków, do których nie miałbyś szans dotrzeć korzystając z komunikacji zbiorowej. Wpisz niżej daty swojej podróży żeby zobaczyć listę najtańszych dostępnych aut w wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Czarnogórze, Albanii i na Krecie.

Gdzie zjeść i wypić kawę w pobliżu Parku Narodowego Lovćen?

Teren samego Parku Narodowego Lovćen nie obfituje w lokale, w których możesz zatrzymać się na dobry obiad. Regionalne restauracje i klimatyczne kafejki znajdziesz w pobliskich miejscowościach (niektóre z nich w bliskiej odległości od atrakcji turystycznych). Poniżej przygotowałem dla Ciebie listę kilku miejsc wartych uwagi:

  • Vladika Restoran – położona przy wejściu do Mauzoleum Niegosza restauracja, serwująca dania obiadowe m.in. zupy i gołąbki, pyszne desery i oczywiście – widok na panoramę Czarnogóry,
  • Restoran TavèRna – restauracja w Cetinje, w której zjesz obiad w rozsądnej cenie, a duże porcje na pewno zaspokoją Twój głód. Znajdziesz tam szeroki wybór dań (makarony, zupy, pizze) oraz deserów,
  • Poslasticarnica Bonita – ta cukiernia w Cetinje zachęca sporym wybór domowych ciast (według niektórych są najlepsze w całej Czarnogórze!),
  • Restaurant Nevjesta Jadrana – do tej restauracji możesz wstąpić wracając z Zip-Line Njegushi. Oprócz dań mięsnych czy makaronów, możesz się tam również delektować krajobrazami Boki Kotorskiej. 

Jak dojechać do Parku Narodowego Lovćen?

Do Parku Narodowego Lovćen dojedziesz bez problemu z większych miast Czarnogóry. Najbliższym turystycznym miasteczkiem parku jest Cetinje, z której dojedziesz na Jezerski vrh taksówką lub własnym samochodem. Z Budvy, Kotoru i Tivatu możesz dotrzeć do parku słynną, malowniczą drogą P1 – górskie serpentyny w drodze do najpopularniejszych obiektów są atrakcją samą w sobie. Między większymi miastami Czarnogóry możesz swobodnie poruszać się autobusami

Rozkład jazdy autobusów sprawdzisz na stronie balkanviator.com, a bilety kupisz na stacji lub u kierowcy.

Jeśli zależy Ci na wygodzie i nie chcesz się przejmować transportem, rozważ jednodniową wycieczkę zorganizowaną. Możesz zdecydować się na 5-godzinne zwiedzanie atrakcji Kotoru, Parku Narodowego Lovćen i pobliskiej Cetyni lub wziąć udział w całodniowej wyprawie po okolicy.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Poznałeś właśnie wszystkie ciekawe miejsce, które moim zdaniem warto zobaczyć w czasie zwiedzania Parku Narodowego Lovćen. Pamiętaj jednak, że każda podróż to okazja do odkrywania nowych miejsc – daj sobie szansę na poruszanie się bez większego planu, żeby móc odkryć takie nieszablonowe zakątki. Życzę Ci dobrej pogody i udanego podróżowania po tym górskim zakątku Czarnogóry.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze