Zdarzyło Ci się zupełnie nie wiedzieć, co kupić swojemu przyjacielowi, partnerowi lub członkowi rodziny? Jeśli masz chociaż jeden punkt zaczepienia i wiesz, że osoba ta lubi podróżować, to moja lista 44 najlepszych prezentów dla podróżników pomoże Ci rozwiązać Twój problem.
Lista pomysłów na prezenty dla podróżnika, którą znajdziesz poniżej, jest uniwersalna. Pomysły możesz wykorzystać zarówno przy kupowaniu prezentu dla podróżnika na święta, urodziny, ważną rocznicę czy tak po prostu – bez okazji. Na liście znajdziesz również ciekawe gadżety dla podróżnika.
Pomysły na prezent dla podróżnika – do 50 zł
Lista codziennych, praktycznych prezentów, które mogą znacznie ułatwić albo uprzyjemnić podróżowanie. Wśród nich są również tanie, ale praktyczne gadżety dla podróżników, które przydadzą się w czasie wyjazdów.
1. Ręcznik szybkoschnący
Świetna alternatywa dla tradycyjnych ręczników, które schną godzinami i ostatecznie mokre trafiają do naszego plecaka. Trudno o lepszy pomysł na pomysł dla początkującego podróżnika. Ręczniki szybkoschnące są wykonane z mikrofibry, która wysycha kilkukrotnie szybciej niż bawełniany odpowiednik. Materiał jest znacznie cieńszy, przez co ręcznik można złożyć w niewielką kostkę.
Polecam np. ręcznik Sea to Sumitt Pocket Towel. Najważniejsze w ręczniku szybkoschnącym jest to, aby można go było złożyć w niewielką kostkę – dzięki temu Twój podróżnik będzie mógł bez problemu zmieścić go w każdym plecaku.
2. Papierowy lub elektroniczny przewodnik turystyczny
Przewodnik po miejscu, do którego wybiera się nasz obdarowywany, to najbardziej oczywisty prezent dla podróżnika. Multum przewodników dostępnych na rynku daje duże możliwości wyboru. Polecam przede wszystkim przewodniki wydawnictwa Lonely Planet, DK Eyewitness Travel, Baedeker, ale również rodzimego Pascala (może poza bardzo kiepską serią Lajt).
Mówi się, że czasy drukowanych przewodników mijają – wypierają je dobre blogi podróżnicze. Jest w tym wiele prawdy, jednak nadal wielu miłośników podróży marzy o przewodnikach jako o najlepszym prezencie dla podróżników.
3. Książka
Książki nie przestają być dobrym pomysłem na prezent dla każdej bliskiej osoby – również dla podróżnika. Trudno w końcu o osoby bardziej ciekawe świata niż właśnie podróżnicy. Podróżników najmocniej zainteresują reportaże i literatura faktu. Pozwalają on poznać opisywane miejsca nie tylko pod względem walorów turystycznych, ale również w warstwie społecznej i kulturalnej.
Liderem wśród wydawnictw skupiających się na formie reportażowej jest Wydawnictwo Czarne. Przez ponad 20 lat wydało ono dziesiątki świetnych, czytanych chętnie w całej Polsce publikacji. W ofercie nie brakuje reportaży podróżniczych.
Książki piszą również polscy blogerzy podróżniczy. Mocno rekomenduję, żeby sprawdzić ich publikacje:
- “Podróżuj lepiej” Ani i Marcina Nowaków z bloga Gdziewyjechac.pl – pozycja obowiązkowa dla osób, które dopiero zamierzają stać się podróżnikami i potrzebują encyklopedii, kompendium wiedzy na temat sprytnego i świadomego podróżowania,
- “Busem przez świat. Droga 66” Oli i Karola Lewandowskich z bloga Busem przez Świat – kronika 3-miesięcznej podróży blogerów śladami słynnej, amerykańskiej drogi nr 66,
- “Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce” Aleksandry Bogusławskiej z bloga Duże Podróże – autorski przewodnik po mało popularnych, a niezwykle uroczych, polskich agroturystykach.
Z kompletnym brakiem pomysłu na książkę dla podróżnika można sobie poradzić kupując mu kartę podarunkową do jednej ze stacjonarnych lub internetowych księgarni.
4. Skarpetki
Proponuję Wam podobno najgorszy prezent pod słońcem, czyli skarpetki. Świat się zmienia i gdy ja dostaję skarpetki, to zamiast czuć zażenowania – szczerze się z takiego prezentu cieszę. Na rynku pojawiły się firmy, które sprzedają świetne jakościowo i odjechane designersko skarpetki. Skarpetki stały się ważnym elementem stylizacji, którym można np. przełamać powagę garnituru albo wyróżnić się w podróży. Skarpetki to pomysł na prezent dla każdego, bo przecież… każdy nosi skarpetki.
Mi bardzo podobają się produkty firmy Many Mornings. Zwróć uwagę nie tylko na ciekawy wzór skarpetek, ale też na ich trwałość i jakość wykonania. Chcemy uniknąć sytuacji, w której ten gadżet dla podróżnika zużyje się szybciej, niż chciałaby tego osoba obdarowana.
5. Składane sztućce
Czasami zwiedzanie jest tak angażujące, że podróżnik nie ma czasu na posiłki w restauracjach. Wtedy kieruje się do sklepu spożywczego po dawkę pożywnych jogurtów lub konserw i… nie ma ich czym zjeść.
Składane, kompaktowe sztućce to obowiązkowe wyposażenie każdego biwakowicza i rzecz warta uwagi również dla nałogowych, miejskich podróżników.
Dobrze, żeby zestaw był metalowy – o ile nie będziesz z nim lecieć samolotem. Lotniskowa kontrola bezpieczeństwa może go uznać za sprzęt niebezpieczny i składane sztućce trafią wtedy do śmietnika. Wtedy większy sens mają sztućce plastikowe, ale są oczywiście mniej zdrowsze dla organizmu. Chociaż… przy sporadycznym używaniu nie powinno być problemu. ;)
Dobrą opcją jest też cały zestaw sztućców i narzędzi przydatnych na campingu. Pod namiot wożę ze sobą zestaw GSI Destination Kitchen Set z 24 elementami. Najczęściej korzystam z deski do krojenia, sztućców, noża, ale też np. pojemnika na sól i pieprz czy zgrabnej tarki, która robi robotę na campingu. ;)
Przy większym gotowaniu – np. jeśli prezent dla podróżnika ma służyć na dłuższe wyjazdy, fajnym dodatkiem do prezentów jest też nóż szefa kuchni. Dzięki niemu gotowanie w plenerze jest łatwiejsze – mniej się trzeba namęczyć z krojeniem + taki nóż ma szereg dodatkowych zastosowań. Ja korzystam z kompaktowego noża GSI Outdoors Santoku 6″.
6. Adapter do gniazdka
Chcąc naładować sprzęt elektroniczny za granicą, możemy niespodziewanie zmierzyć się z prozaicznym problemem – wtyczka może nie pasować do gniazdka. Uniwersalne adaptery (inaczej przejściówki) ratują podróżnika z opresji. Pasują do wszystkich standardowych gniazdek stosowanych na świecie.
Najlepiej zdecydować się na zakup adaptera, który obsłuży jednocześnie standardy Stanów Zjednoczonych, Chin, Wielkiej Brytanii i Australii. Uniwersalna przejściówka od Green Cell spełni wszystkie wymagania.
7. Lekki plecak na jeden dzień
Nawet gdy podróżuje się tylko z bagażem podręcznym, waga plecaka może się zbliżyć do 10 kg. Noszenie tak ciężkiego bagażu przez cały dzień zwiedzania jest po prostu zbyt niewygodne. Dobry pomysł na prezent dla podróżnika to kompaktowy, łatwy do zwinięcia plecak, który po złożeniu zajmie możliwie mało miejsca.
W takim plecaku powinno się zmieścić wszystko, czego możemy potrzebować podczas jednodniowej wycieczki – dokumenty, portfel, butelka wody, przewodnik. Główny bagaż zostaje wtedy w hotelu, a my (i nasze plecy) cieszymy się z dużego odciążenia.
8. Okładka na paszport
Podróże po strefie Schengen nie nadwyrężają naszych paszportów, ale każdy wyjazd poza Europę to konieczność przynajmniej kilkukrotnego okazywania naszego dokumentu odpowiednim służbom. Dokumenty szybko się zużywają. Warto o nie zadbać mając na uwadze, że musi nam wystarczyć na 10 lat intensywnego podróżowania.
Okładki na paszport to bardzo praktyczny pomysł na prezent dla podróżnika. W niektórych miejscach na świecie stają się rodzajem pamiątki sprzedawanej tuż obok pocztówek i magnesów.
9. Nerka/saszetka
Nasze kieszenie w czasie podróży wypychają się bardzo szybko. Gdzieś trzeba nosić portfel, dokumenty, telefon, klucze od hotelowego pokoju… No i najlepiej mieć je wszystkie pod ręką i za każdym razem nie grzebać w ich poszukiwaniu we wnętrznościach plecaka.
Dobrym pomysłem na prezent dla podróżnika może być więcej zapisana na pasie saszetka. Musi być wykonana z dobrego, grubszego materiału, bo będzie w każdej podróży eksploatowana dość intensywnie.
Model ze zdjęcia ma dwie zamykane na zamek błyskawiczny przestrzenie, więc pozwala na optymalne rozdzielenie rzeczy.
10. Lampka “selfie LED”
To proste urządzenie to pomysł na prezent dla podróżnika uwielbiającego robienie sobie dziesiątek selfie. Smartfony dobrze doświetlają zdjęcia robione tylnym aparatem, ale gorzej radzą sobie z kadrami z przedniej kamery.
Z selfie LED, ukochane zdjęcia podróżnika już nigdy nie będą cierpiały na brak światła. Prezent traktuję trochę w kategorii ciekawostki, ale może on być dobrym dodatkiem do bardziej “poważnego” prezentu.
11. Kubek turystyczny
Kubek turystyczny to obowiązkowy element wyposażenia plecaka, bo jest zastosowania są bardzo liczne. Można pić z niego nawet bezpośrednio z butelki, przygotować sobie tutaj danie instant, nabierać wody z górskiego strumienia, a nawet gotować na palniku turystycznym.
Liczy się przede wszystkim jakość wykonania (użyte materiały), pojemność i waga (szczególnie, jeśli kubek ma pojechać na dłuższą wędrówkę i każdy dodatkowy gram to dodatkowe obciążenie do noszenia). Jeden z moich kubków (tytanowy Rockland Minimalistc z tytanową przykrywką) ma 0,6 l pojemności, a drugi – Insulated Mountain Mug – 0,35 l.
12. Lampka kempingowa
Bardzo prosty wynalazek, który może poprawić komfort podróży. W hostelach, nocnych autobusach i pociągach światło gaśnie o określonej porze i uniemożliwia np. dalsze czytanie książki osobom, które spać jeszcze nie mają zamiaru. Dostępne na rynku lampki zasilane bateriami, które może łatwo zawiesić, to bardzo przydatny podróżnikowi gadżet i dobry pomysł na prezent.
Sprawdzi się też pod namiotem lub podczas noclegu w samochodzie, gdy niekoniecznie chcemy ciągle korzystać z akumulatora. Czasami taka lampka może również zastępować latarkę.
13. Wodoodporne pokrowce na dokumenty, telefon
Telefon i dokumenty znajdujące się w plecaku, w którym jest również cokolwiek w formie płynnej, powinny być zabezpieczone wodoodpornymi pokrowcami lub przynajmniej workami foliowymi. Wystarczy uniwersalna saszetka, w której zmieszczą się wszystkie istotne i wymagające ochrony przedmioty.
Na rynku można się spotkać z nazwą “bezpieczne saszetki” lub “kieszonki wodoodporne”. Jeśli zależy Ci na gwarancji ochrony, sprawdź produkty z odpowiednimi certyfikatami.
14. Pasek do spodni z kieszonką na banknoty
Pasek do spodni z kieszonką do ukrywania naszej gotówki to dobry pomysł na prezent dla każdego podróżnika, który chciałby mieć większe poczucie bezpieczeństwa w podróży. Sprawdzi się jako podarunek dla osób podróżujących samotnie, którym zdarza się zdrzemnąć w pociągu lub autobusie.
Zapas gotówki z paska pozwoli nie popaść w wielkie kłopoty nawet wtedy, gdy straci się portfel. Obok takiego paska warto też rozważyć zakup saszetki na dokumenty, którą można subtelnie umieścić pod koszulką tak, że zupełnie nie widać jej na zewnątrz.
15. Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak
Profesjonalne plecaki trekkingowe zazwyczaj mają taki pokrowiec w swoim wyposażeniu, ale wiele modeli jest tego udogodnienia pozbawionych. Podróżnik doceni prezent, dzięki któremu jego rzeczy pozostaną suche nawet podczas silnej ulewy. Pokrowiec naciąga się na plecak dzięki gumce. Pokrowce są zazwyczaj dość uniwersalne, ale przed zakupem warto sprawdzić wymiary gabarytowe plecaka.
16. Kuchenka turystyczna
Nie trzeba wybierać się na wielkie biwaki, żeby docenić jak wiele dobroci płynie z posiadania kuchenki turystycznej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kuchenek i palników turystycznych, ale ja skupiłbym się na podstawowym parametrze, czyli tym, ile miejsca zajmuje w plecaku.
Zależy mi zawsze na kompaktowości, więc korzystam z dwóch produktów. Genialną opcją, która mieści się w kieszeni, jest Pocket Stove Small, który kupuje się od razu z zapasem paliwa w pastylkach. Do skorzystania wystarczy kubek, który ustawi się na małym palenisku i… gotowe.
Jeśli Twój prezent dla podróżnika ma pasować do standardowego kartridża turystycznego, dobrą opcją jest mała i zgrabna kuchenka turystyczna Brunner Flaminia Ultracompact S, która mieści się w małym pudełeczku.
Wystarczy nakręcić ją na zbiornik z gazem, postawić na górze naczynie i w 10 sekund można zacząć gotowanie. Oczywiście potrzebny będzie gaz, który można kupić w przeróżnych sklepach ze sprzętem turystycznym za kilkanaście złotych.
17. Opaska na oczy
Ten pomysł na prezent dla podróżnika zwiększy komfort podróży w tych miejscach, gdzie mocne światło nie pozwala spać lub odpoczywać. Sprawdzi się w hostelach i w środkach komunikacji publicznej, którymi pokonujemy długie kilometry w podróży – często w nocy.
Opaski to element mody, więc poza dobrym wyciemnianiem ważny jest również jej wygląd. W wielu miejscach na świecie można ją kupić jako lokalną pamiątkę, z wzorem nawiązującym do danej lokalizacji.
Pomysły na prezent dla podróżnika – do 250 zł
Ciut droższe prezenty dla osób lubiących podróże – w sam raz na drobniejsze okazje.
18. Aparat typu Polaroid (np. Instax)
Rewelacyjny pomysł na prezent dla podróżnika, który lubi robić dużo okolicznościowych zdjęć. Dzięki aparatowi Polaroid, zdjęcie jest błyskawicznie wywoływane i po kilku sekundach możemy je już oglądać na papierze. Taka forma jest oryginalniejsza niż zwykłe, cyfrowe zdjęcia, których z każdego wyjazdu przywozimy setki. Do prezentu możesz dorzucić jeszcze ładny album na te miniaturowe zdjęcia.
Ja kupiłem mojej dziewczynie aparat Instax Mini 9 i zgodnie przyznajemy, że był to naprawdę zacny pomysł na prezent. Nie używamy tego gadżetu dla podróżników zbyt często – jest przeznaczony tylko na wyjątkowe okazje.
19. Namiot turystyczny
Każdy podróżnik lubi czasami wyskoczyć poza miasto i spać na łonie natury. Wybór namiotów turystycznych jest ogromny. Proponuję skupić się na kilku głównych parametrach – wadze, ilości miejsca do spania, materiału tropiku i wodoodporności.
Namiot trzeba ze sobą nosić, więc każdy kilogram ma znaczenie. Mój namiot (model Rockland Trail 3) waży 2,4 kg, co jest optymalną wagą dla namiotu, w którym łatwo mieszczą się 3 osoby (albo 2 osoby i bardzo dużo bagażu). Lubię spać w namiotach nieco większych niż potrzebuję, bo wieczorem lubię zrobić na tyłach trochę bałaganu – i mogę to robić bez konsekwencji. ;)
Materiał namiotu powinien być wykonany z wodoodpornego materiału i mieć dobrą wentylację. Mój namiot można dodatkowo rozłożyć tylko częściowo – korzystając tylko z sypialni, co sprawdza się w upalne noce.
20. Aeropress
Aeropress to pomysł na prezent dla podróżników, którzy nie wyobrażają sobie życia bez dobrej kawy. Dzięki temu sprzętowi uzyskujemy znacznie lepszą jakościowo alternatywę dla często parzonej “w terenie” (pod namiotem, w czasie roadtripów) kawy rozpuszczalnej. Aeropress jest całkowicie “analogowy”, nie wymaga zasilania ani specjalnej infrastruktury. Musimy mieć przy sobie tylko papierowe filtry i kawę. Zasadę działania Aeropressa możesz poznać na kanale Coffeedesk.
W podróży sprawdza się zestaw Aeropress Go (jest bardzo poręczny). Po złożeniu zajmuje niewiele więcej miejsca niż kubek, a daje podróżnikowi gwarancję najwyższej jakości kawy w podróży. W zestawie z żarnowym młynkiem do kawy i ulubionymi ziarnami to mój nieodłączny kompan w podróży.
21. Kawiarka
Kawiarka to kolejny pomysł na prezent dla podróżnika, który ceni sobie dostęp do dobrej kawy – niezależnie od tego, gdzie się akurat znajduje. Przewaga kawiarni nad Aeropressem ujawnia się, gdy trzeba zagotować wodę – kawiarka robi to “sama”, a Aeropress wymaga jeszcze dostępu do czajnika.
Kawiarki występują w wielu wariantach i rozmiarach. Jeśli Twój podróżnik podróżuje samotnie, wystarczy mu kawiarka na 1 porcję kawy, chociaż najbardziej uniwersalna wydaje mi się ta na 4 porcje. Wiele zależy oczywiście od dostępnego miejsca w plecaku.
Kawiarka to obowiązkowy punkt wyposażenia wszystkich miłośników biwaków. Nie ma jak świeża, aromatyczna kawa po nocy spędzonej w namiocie, z pięknym widokiem na okolicę. Nie zapomnij dorzucić do prezentu dobrej kawy – kupisz ją w Coffeedesk lub ETNO Cafe.
22. Czajnik turystyczny
Czajnik turystyczny to idealny gadżet dla podróżników, którzy lubią spędzać czas na łonie natury. Dostęp do dobrej jakości czajnika pozwoli przygotować ulubioną kawę lub herbatę. Wdzięczność podróżnika gwarantowana.
Wybierając czajnik turystyczny zwróć uwagę na jego gabaryty i wagę – nie chcesz przecież zbyt mocno obciążać swojego podróżnika. Pamiętaj jednak, żeby nie iść na kompromisy jeśli chodzi o jakość. Najlepiej, aby czajnik turystyczny był wykonany z lekkiego materiału (np. aluminium), który nie będzie pochłaniał zapachów. Warto też zadbać o wygodną i trwałą rączkę.
23. Szklana butelka strukturyzująca wodę
Zakup butelki filtrującej jako prezent dla podróżnika to rozsądny pomysł. Butelka pozwala nie tylko na redukcję ilości produkowanego plastiku, ale również na duże oszczędności w domowym budżecie (rezygnując z wody butelkowanej). Znaczenie ma jednak nie tylko ilość wypijanej wody, ale też jej jakość. Dlatego ważne jest, aby zupełnie zrezygnować z plastikowych butelek – również wielorazowych, niezależnie od typu plastiku, z jakiego zostały wykonane.
Oznaczenie “BPA-free” oznacza, że w plastiku nie ma szkodliwego BPA, ale nie znaczy, że nie ma w nim innych, podobnie szkodliwych substancji, które przenikają do wody. Mikroplastik to wielki problem – a mamy go w swoich organizmach już całkiem sporo. Woda, którą pijemy, powinna być przechowywana tylko w szklanych butelkach – najlepiej takich, które przywracają jej naturalną strukturę i pozwalają lepiej nawadniać organizm.
Woda, która płynie w naszych kranach ma niewiele wspólnego z tzw. żywą wodą z górskich strumieni. I nie chodzi tu tylko o zanieczyszczenia i obecny w wodzie chlor (szkodliwy w każdych ilościach), ale również o tzw. strukturę wody. Żywa woda ma strukturę krystaliczną kompatybilną z tym, czego potrzebują nasze komórki – dlatego woda łatwo trafia do komórek i je nawadnia. Woda pozbawiona struktury często nie trafia do komórek i wydalamy ją – chociaż nadal chce się nam pić.
Strukturę drgań wody zgodną z tym, jaka występuje w naturze, można przywrócić w warunkach podróży w butelkach wykonanych w technologii programowania krzemu TPS. Dzięki temu woda trafiająca do takiej butelki po kilku minutach odzyskuje naturalną formę i nawadnia o wiele lepiej, niż wody z innych butelek.
Moja przygoda z takimi butelkami zaczęła się od butelki Flaska, o której dowiedziałem się z amerykańskiego Twittera. Zrobiłem ślepe testy na rodzinie i znajomych, pytając o smak wody z Flaski i z innych naczyń. Wszyscy stwierdzili, że woda z programowanej butelki jest świeższa, wydaje się chłodniejsza i smakuje lepiej. Teraz w domu mamy już naczynia na herbatę i miski na owoce wykonane w tej samej technologii.
W Polsce te produkty są nadal ciekawostką, ale o znaczeniu strukturyzowanej wody naukowcy i specjaliści mówili już ponad 100 lat temu, a ogromny wkład w zrozumienie natury wody dał Wiktor Schauberger. W butelki Flaska wyposażyłem Natalię i moich znajomych – myślę, że to jeden z najciekawszych pomysłów na prezent dla podróżnika. Po 5 minutach od wlania wody do butelki, jej struktura jest już bliska tej naturalnej.
24. Powerbank
Wydajny powerbank to idealny prezent dla podróżnika w każdym wieku. Na rynku istnieją tysiące modeli takich urządzeń, które różnią się wyglądem, pojemnością, ale również jakością wykonania. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na pojemność powerbanka (przynajmniej 10 000 mAh), jego wagę i poręczność oraz rodzaj dostępnych portów (współcześnie sporo sprzętu ma już standard USB-C).
Korzystam z powerbanka Xiaomi Redmi 20 000 i jestem z niego bardzo zadowolony. Na rynku pełno jest dobrych (i złych) powerbanków – sprawdź dobrze, zanim zdecydujesz się na konkretny model.
25. Latarka / czołówka
W plecaku podróżnika powinna się znaleźć chociażby niewielka, ale silnie święcąca latarka. Czołówka może być ratunkiem wtedy, gdy górska wycieczka niespodziewanie się przedłuży i zejście do miejsca noclegu będzie się musiało odbywać już po zmroku.
Przy zakupie latarki / czołówki sprawdź sposób ich zasilania. Dobrze, gdyby działały zarówno na akumulatory, jak i standardowe baterie, a również dały się naładować z sieciowej ładowarki. Dobrym wyborem może być dostępna w przystępnej cenie latarka Maclean Led Cree 800 Lumen.
26. Bezprzewodowy głośnik Bluetooth
Przenośny głośnik to nie tylko idealny prezent dla osiedlowego DJ-a, który umila ambitnym rapem wieczory całemu blokowisku. Gdy wynajmowane za granicą auto nie obsługuje pendrive’a, a my mamy ochotę na swoją muzykę, głośnik zrobi swoją robotę. Dobrze sprawdzi się w hotelu lub wynajmowanym apartamencie, gdy podróżnik zechce umilić sobie czas ulubionymi hitami. To świetny pomysł na prezent i gadżet dla podróżnika.
O ile mamy pewność, że nasz obdarowywany podróżnik nie będzie z niego korzystał w środkach komunikacji publicznej, bezprzewodowy głośnik będzie dobrym pomysłem na prezent. Tanim, poręcznym i sprawdzonym modelem głośnika jest JBL GO 2.
27. Plecak mieszczący się do bagażu podręcznego + plecak “na miasto”
Trudno nadążyć za limitami bagażu w tanich liniach lotniczych. Uniwersalny plecak nie powinien przekraczać wymiarów 40 x 30 x 20 cm – tak, aby zmieścił się do bagażu podręcznego. Polecam kupić plecak nieco większy, a jednocześnie podatny na ściskanie i zgniatanie. Odpuśćmy sobie stelaż, bo on skutecznie uniemożliwi wciśnięcie się do kontrolnej “skrzyneczki”, która stoi przy lotniskowych bramkach.
W moim przypadku sprawdził się plecak NH100 z Decathlonu. Jest co prawda o wiele wyższy od wymiaru wymaganego przez linie lotnicze (ma 56 cm, a wymaga się maksymalnie 40 cm), ale bez problemu można go ścisnąć do wymaganego gabarytu. Jego plecy nie są wzmacniane.
Wędrując po mieście, nie ma jednak sensu nosić ze sobą dużego plecaka. Możesz wrzucić do swojego bagażu kompaktowy worko-plecak, który będzie Ci towarzyszył w czasie zwiedzania. Zmieścić do niego aparat fotograficzny, wodę i trochę rzeczy potrzebnych w czasie dnia (np. sweter i parasolkę).
Na zdjęciu możesz zobaczyć modele plecaków, które zostały wykonane w polskiej szwalni na Lubelszczyźnie i są znacznie bardziej wytrzymałe od powszechnych w sprzedaży, bawełnianych worków. Miałem już kilka “przypadkowych” modeli i wiem, że na takim plecaku nie warto zbyt mocno oszczędzać.
28. Obiektywy do smartfona
Fotografia telefonem komórkowym wyszła poza kategorię zwykłego dokumentowania otaczającej rzeczywistości w kiepskiej, bardzo podstawowej jakości. Coraz częściej trudno jest znaleźć różnicę między zdjęciami wykonanymi lustrzanką, a plikami pochodzącymi z telefonu.
Możliwości telefonów można dodatkowo rozszerzyć poprzez zewnętrzne obiektywy. W skład standardowych zestawów chodzi obiektyw do fotografii makro, “rybie oko” oraz obiektyw szerokokątny. To dobry pomysł na prezent dla osób, które lubią eksperymentować.
Dobrym pomysłem na początek zabawy z dodatkowymi obiektywami jest zakup niedrogiego zestawu firmy Hama lub nieco droższego PNY Lens Kit.
29. Gry planszowe w kompaktowym formacie
Polacy grają w planszówki coraz chętniej. Rynek gier planszowych jest bogaty i nie brakuje na nim również pozycji, które zajmując niewiele miejsca świetnie sprawdzą się w podróży. Wspólnie granie może wypełnić czas w pociągach i autobusach, a w hostelach mogą dodatkowo służyć jako czynnik integrujący. Ostatnio spodobała się nam gra “Dylemat wagonika“.
Zgrabne opakowania mają tak świetne gry jak Dobble, Czarne Historie, Abalone Travel czy Catan (kompaktowa wersja Osadników z Catanu). My ostatnio gramy sporo w karcianą wersję Monopoly, którą kupiłem w Biedronce za 20-30 zł.
30. Ładowarka z wieloma portami USB
Ładowarka to bardzo użyteczny prezent dla podróżnika – szczególnie, jeśli urządzenie oferuje wiele portów USB i pozwala nam na równoczesne ładowanie wielu sprzętów. Bagaż odchudza się automatycznie o kilka zbędnych ładowarek. W hostelach, przy ograniczonej liczbie dostępnych gniazdek, takie urządzenie pozwala na naładowanie za jednym zamachem wszystkiego, czego będziemy potrzebowali następnego dnia.
Na rynku dostępne są sprzęty z nawet 5 portami USB – ja korzystam z ładowarki Green Cell.
31. Ubrania funkcyjne (koszulki, spodnie, bielizna)
Bielizna termoaktywna i odzież funkcyjna sprawdzą się w plecaku podróżnika. Ich dwie podstawowe właściwości, czyli oddychanie tkaniny i szybkie wysychanie to bardzo pożądane cechy zwłaszcza, gdy nasz podróżnik lubi aktywnie spędzać czas w podróży.
Odzież taka dobrze sprawdza się również na co dzień, np. jako pierwsza warstwa ubrań w chłodne dni. Przy zakupie takiego prezentu dla podróżnika należy pamiętać, że odzież powinna być dobrana tak, aby dobrze przylegać do ciała. Tylko wtedy skorzystamy z pełni jej właściwości.
32. Termos / kubek termiczny
Kto nie lubi zrelaksować się przy pysznej i ciepłej herbacie lub kawie, gdzieś w przerwie górskiej wędrówki? Dobry kubek termiczny można wykorzystać też na co dzień, rezygnując z kupowania kawy na wynos na rzecz własnej, zrobionej w domu.
Termos lub kubek termiczny to taki prezent dla podróżnika, na którym nie należy oszczędzać. Wielkim marnotrawstwem jest kupienie sprzętu, który może i wygląda niesamowicie, ale… nie potrafi utrzymać ciepła ulubionego napoju lub jest nieergonomiczny.
Polecam kubek Cognito Byron 470 ml. Ważne, aby przy wyborze kubka nie kierować się wyłącznie ceną, a jego “osiągami” w testach i jakością wykonania. Zależy nam w końcu na tym, żeby herbata w kubku podróżnika utrzymała wysoką temperaturę jak najdłużej.
33. Chustka typu buff
Chustka buff to kompaktowy produkt i idealny prezent dla osób, które cenią sobie rzeczy, dla których możemy znaleźć kilkanaście zastosowań. Chustka buff to pomysł zarówno na prezent dla outdoorowca, jak i miłośnika city breaków.
Produkt potrafi zastąpić m.in. czapkę, szalik, opaskę, czepek, frotkę na nadgarstek – można ją wiązać na wiele sposobów. Po złożeniu zajmuje w plecaku mniej więcej tyle, ile jedna skarpetka. Kupując buff swojemu podróżnikowi zyskujemy pewność, że już nigdy nie zaskoczy go nagłe załamanie pogody czy zbyt mocna klimatyzacja w autobusie.
34. Bilety na wydarzenia sportowe i kulturalne
Podróżnicy to ludzie ciekawi świata. Świetnym pomysłem na prezent dla podróżnika są bilety na wydarzenia sportowe i kulturalne. Wiedząc, gdzie wybiera się odbiorca prezentu, można sprawdzić ofertę lokalnej opery, teatru oraz dostępne w danym terminie rozgrywki sportowe.
Jeśli nie znasz najbliższych planów podróżnika – kup mu bilety na ciekawe wydarzenia w miejscu, w którym mieszka. Emocje to jedne z najlepszych, najgłębiej zapadających w pamięć prezentów.
Pomysły na prezent dla podróżnika – do 1000 zł
Prezenty dla podróżników, które wymagają większej inwestycji. Mamy jednak gwarancję, że przydadzą się obdarowywanej osobie i sprawią jej dużą przyjemność.
35. Zegarek sportowy
Intensywnie zwiedzający podróżnik przemierza pieszo wiele kilometrów dziennie. Mile widziana jest możliwość podsumowania przebytego dystansu i sprawdzenia historii swojej aktywności. Z pomocą przychodzą zegarki i opaski sportowe, które skrupulatnie analizują naszą codzienną aktywność fizyczną.
Poza zliczaniem przebytych kroków, proste modele opasek badają nasze tętno, czas trwania aktywności, ale mogą również pokazywać powiadomienia ze smartfona. Zaawansowane modele współpracują umożliwiają odczyt i odpowiadanie na SMSy, prowadzenie rozmów telefonicznych, sterowanie odtwarzaniem muzyki.
Długo korzystałem z taniej opaski Xiaomi Mi Band 4, ale zastąpiliśmy je zegarkami Mobvoi TicWatch Pro 5, które współpracują z systemem Android na telefonie. Bateria pozwala na ponad 2 dni (czasami 3 dni) korzystania bez ładowania, co jest wygodne w podróży, gdy nie chcemy codziennie zdejmować zegarków z ręki. W razie czego, w 30 minut można podładować telefon od 0 do 65%. Design mi odpowiada – jest minimalistyczny i dobrze pasuje do ręki.
Zegarek przydaje się w każdej podróży – mierzy przemierzony przez nas dystans w czasie wycieczek w góry i podsumowuje treningi. Szykując się do zawodów Survival Race we Wrocławiu, biegaliśmy i trenowaliśmy z zegarkiem, żeby sprawdzić swoje postępy. Z zegarkiem można dobrze trackować trasy, jakie pokonujemy w górach, a to przydaje się np. m.in. do tworzenia ebooków z trasami wędrówek.
Jeśli szukasz pomysły na prezent dla aktywnego i lubiącego sport podróżnika to sportowy zegarek brzmi jak dobry wybór. Przed zakupem sprawdź dokładnie, czy zegarek będzie kompatybilny z telefonem obdarowywanej osoby. ;)
36. Lokalizator GPS
W czasie podróży trzeba dbać o bezpieczeństwo – od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Nawet w krajach, które wydają nam się bezpieczne, możemy nie mieć szczęścia. W turystycznych destynacjach popularne są drobne kradzieże, które mogą zepsuć nam nawet najpiękniejszy urlop życia.
Dobrym pomysłem na prezent dla podróżnika może być lokalizator GPS. To niewielkie urządzenie pozwoli Ci zlokalizować Twój skradziony plecak i zobaczyć jego dokładne położenie w aplikacji zainstalowanej na Twoim telefonie. Gdy złodziej ucieknie, Ty i tak będziesz wiedział, gdzie szukać swojej własności.
W plecakach, które nosimy ze sobą w czasie zwiedzania, może się kryć spory majątek. Portfel pełen świeżo wymienionej waluty, aparat, kamera, komputer – straty można liczyć w tysiącach złotych. Warto zabezpieczyć nasz bagaż przed wpadnięciem w niepowołane ręce.
Model notiOne GPS wysyła do serwera swoje położenie w stałych odstępach czasu. Za przesyłanie tych danych nie płacisz żadnych opłat (np. abonamentu). Przewagą wersji PLUS jest roaming zagraniczny (wydajesz pieniądze raz – przy zakupie urządzenia, a potem już bezpłatnie korzystasz z niego za granicą). Dodatkowo w wersji PLUS możesz samemu określić częstotliwość aktualizacji lokalizacji (nawet co 10 sekund). Otrzymasz też powiadomienie, gdy urządzenie zostanie poruszone.
Dostępna jest też tańsza wersja – notiOne go!, działająca jako lokalizator społecznościowy. Wskazuje on swoje położenie nie tylko za pomocą Twojego telefonu, ale też dzięki innym użytkownikom aplikacji (w Polsce są ich ponad 2 miliony). Jeśli w pobliżu zagubionego sprzętu pojawi się telefon z zainstalowaną aplikacją współpracującą z notiOne, lokalizacja Twoich kluczy zaktualizuje się na mapie, a Ty będziesz dokładnie wiedział, gdzie podziewają się Twoje rzeczy.
37. Czytnik e-booków
Czytnik ebooków to prezent dla podróżnika, który pozwoli odciążyć plecy i dać sobie szansę na spakowanie się w mały, poręczny plecak, który poleci z nami jako bagaż podręczny. Najlepiej ocenianym czytnikiem ebooków na rynku jest Kindle (polecam model Kindle 10 – dobry stosunek ceny do jakości). Dostępne są wersje z ekranem dotykowym i podświetleniem, które przydaje się podczas czytania w nocnych autobusach czy w hostelach.
Jeśli nie chcesz wydawać na czytnik ebooków zbyt dużo pieniędzy, zainteresuj się starszymi, ale nadal dobrymi modelami Kindle. Bajery w postaci podświetlenia ekranu są ciekawe, ale bez nich komfort czytania jest również wysoki.
38. Statyw Joby Gorillapod
Statywy z serii Gorillapod są charakterystyczne – standardowe, proste nóżki zastąpiono tu głowicami, którymi można dowolnie obracać. Statyw pozwala na ustawienie go nie tylko na płaskiej powierzchni, ale również na przyczepienie się do balustrad, znaków drogowych itp. Statyw otwiera przed podróżnikiem dziesiątki możliwości, które ogranicza tylko jego wyobraźnia. To idealny prezent dla miłośników fotografii i filmowania w podróży.
Ja od kilku lat używam statywu Joby Gorillapod 3K i jestem z niego bardzo zadowolony. Głowica pracuje bez zarzutu, a łożyska, które miały się rzekomo szybko zużywać, działają dokładnie tak dobrze, jak chwilę po zakupie. To świetny produkt – jeden z ulubionych gadżetów dla podróżników, który mam w swoim arsenale.
39. Zewnętrzny dysk twardy SSD
Dysk SSD idealny prezent dla podróżnika, który przemieszcza się z komputerem i poza zwiedzaniem również pracuje. Pozwala regularnie kopiować i archiwizować zdjęcia i filmy powstające w podróży. Istotne jest, żeby prezent dla podróżnika był dyskiem SSD, a nie HDD. Ten pierwszy to pamięć odporna na wstrząsy i delikatne upadki, o co niestety nietrudno w podróży. Dysk HDD to tzw. dysk talerzowy – bardziej wrażliwy i wymagający stabilniejszych warunków niż dysk SSD.
Niektóre z dysków zewnętrznych pozwalają na kopiowanie naszych plików bez udziału komputera. Wystarczy, że włożymy do odpowiedniego portu w dysku naszą kartę pamięci, a kopiowanie wykona się automatycznie. Ciekawym modelem jest dysk z możliwością kopiowania plików bez komputera – Verbatim Store & Go 2.5” 1TB USB 3.0 – jest to jednak dysk HDD.
40. Vouchery i kupony podarunkowe na loty
Każdy podróżnik ucieszy się z możliwości kolejnej podroży. Aby nie ryzykować wyboru nieodpowiedniej destynacji, w prezencie można wręczyć nie bilety, a vouchery na ich zakup. Podróżnik wykorzysta je zgodnie ze swoimi preferencjami. Sporo linii lotniczych umożliwia zakup voucherów na określoną kwotę. Ich kod wprowadza się później w systemie rezerwacyjnym, co obniża końcową cenę za lot. Taką możliwość zapewniają m.in. Wizzair, Ryanair, LOT.
41. Zaproszenie na podróż
Zaproszenie na podróż to idealny prezent dla każdego podróżnika. Nie musisz fundować swojemu podróżnikowi 2-tygodniowego pobytu na Malediwach. Nie liczy się wydana kwota, a pomysł na prezent.
Im więcej serca włożysz w przygotowanie takiej formy prezentu, tym większe wrażenie powinien zrobić na obdarowywanym. Pomyśl o atrakcjach w Twoim mieście lub województwie – nie musicie przecież jechać za granicę.
Zaproszenie na podróż z rozpisanym planem zwiedzania i ciekawym programem możemy przekazać odbiorcy prezentu w atrakcyjnej graficznie formie. Żaden podróżnik nie powinien przejść obok takiego prezentu obojętnie.
Wysyłając kogoś w podróż zadbajmy, aby nie zapomniał o wykupie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Pokażesz tym, że dbasz o każdy szczegół podróży swojego obdarowywanego – nawet tak ważne formalności.
Pomysły na prezent dla podróżnika – powyżej 1000 zł
Pomysły na prezenty na specjalne okazje – zanim kupisz coś z tej listy warto upewnić się, czy prezent będzie trafiona. Szkoda byłoby wydać ponad 1000 zł bez celu.
42. Dron
Zakup pozwoli wznieść jakość materiałów przywożonych z podróży na niespotykany wcześniej poziom. Fotografowanie i filmowanie z drona daje perspektywę, której nie można osiągnąć w żaden inny, konwencjonalny sposób. Korzystanie z takiego sprzętu wymaga jednak umiejętności sprawnego sterowania lotem oraz znajomości przepisów, które regulują korzystanie z dronów.
Ja uczę się latania dronem na sprzęcie DJI Mavic Mini i jestem bardzo zadowolony z jakości materiału. Dron mieści się w każdym plecaku (a nawet w kieszeni kurtki) – nie ma więc żadnego problemu z podróżowaniem z nim.
43. Kamera sportowa
Przeżywając przygodę życia – skacząc na bunge czy zdobywając pięciotysięcznik nie mamy czasu ani sposobności, aby rejestrować te chwile zwykłym aparatem. Dlatego też powstały kamery sportowe. Zamontowane np. na naszym kasku dbają o to, żebyśmy jeszcze przez długie lata pamiętali każdą sekundę z tych wyjątkowych chwil.
Wiodącą marką w tym segmencie jest GoPro (np. model GoPro Hero 8 lub tańszy GoPro Hero 7), ale dobre produkty dostarcza też Sony w swojej linii Action Cam.
44. Ultrabook
Ultrabook to odmiana laptopa wyróżniająca się niską wagą i smukłymi gabarytami. Komputer waży przeciętnie nie więcej niż 1,5 kg i jest w stanie pracować na jednym ładowaniu ponad 5 godzin. Ultrabook to jedyny typ komputera, który ma szansę trafić do mojego bagażu podręcznego na tyle dyskretnie, żebym nie żałował decyzji o wzięciu go ze sobą w podróż.
Po kilku latach testowania sprzętu od Huawei, przesiadłem się na MacBooka 14 2022 i zmiana jakościowa jest widoczna. Ze sprzętu korzysta się wygodniej, ale nie znaczy to, że produkt Huawei stracił na wartości – nadal mocno polecam go dla podróżników, którzy chcą podróżować z komputerem, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Aby jeszcze raz ułatwić Ci wybór prezentu, oto moje szybkie przypomienie najbardziej polecanych prezentów i gadżetów dla podróżników.
Nie masz czasu zbyt długo wybierać? Oto moje szybkie rekomendacje:
👉 Do 50 zł: ręcznik szybkoschnący, adapter do gniazdka
👉 Do 250 zł: powerbank, ładowarka z wieloma portami USB
👉 Do 1000 zł: czytnik ebooków, zewnętrzny dysk SSD
👉 Powyżej 1000 zł: dron
Poznałeś właśnie aż 44 propozycje prezentów i gadżetów dla podróżników. Idealny prezent dla miłośnika podróży nie istnieje – wszystko zależy od tego, jak dobrze znasz obdarowywaną osobę i jak łatwo trafić w jej gusta. Z którego prezentu z listy skorzystałeś kupując prezent dla podróżnika? Udanego obdarowywania!