10 rzeczy, które WARTO zrobić przed podróżą (CHECKLISTA) / Blog podróżniczy

  1. NASTĘPNY POST
10 rzeczy, które musisz zrobić przed podróżą (CHECKLISTA)

10 rzeczy, które musisz zrobić przed podróżą (CHECKLISTA)

Pewne etapy przygotowań do podróży pozostają niezmienne – niezależnie od tego, jak doświadczonym podróżnikiem jesteś. Powtarzalność powoduje, że samodzielne podróżowanie nie jest niczym przerażającym i można się go po prostu nauczyć. Z moją listą 10 rzeczy, które musisz zrobić przed podróżą, będziesz perfekcyjnie przygotowany do każdej swojej wyprawy.


Boimy się samodzielnego planowania podróży z obawy przed tym, że zostaniemy zaskoczeni przez nieprzewidziane trudności. Życie jest zmienne, a podróż nie jest wyjątkiem. Trzeba zaakceptować, że nigdy nie uda się nam przygotować na każdą ewentualność i uczyć się bycia elastycznym.

Większość etapów planowania podróży wygląda jednak identycznie dla każdej kolejnej wyprawy. W artykule pokażę Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę planując podróż. Z moją listą rzeczy, które warto zrobić przed wyjazdem, wychodząc z domu będziesz czuł, że zadbałeś o wszystko, co ważne.

Wszystkie punkty zebrałem w darmową checklistę.


Pobierz darmową checklistę z listą 10 rzeczy, które musisz zrobić przed podróżą. Podaj mi swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania darmowej checklisty.


Bartek na ile jeziora Maharloo Lake w Iranie

1. Kup bilety lotnicze


Dobra podróż zaczyna się od dobrze zaplanowanego transportu. Jeśli wyjeżdżasz za granicę to w zdecydowanej większości przypadków skorzystasz z transportu lotniczego. Musisz więc kupić odpowiednie bilety.

Do zakupu biletów możesz podejść na kilka sposobów.

Zgodnie z logiką wydaje się, że najtańsze bilety znajdziesz na stronach linii lotniczych (np. Wizzair, LOT). Kupujesz w końcu bezpośrednio od firmy, z którą polecisz – nie ma więc po drodze żadnych pośredników.

I w wielu przypadkach rzeczywiście tak jest. Zanim jednak klikniesz w przycisk “zapłać”, warto sprawdzić te same loty na stronach multiwyszukiwarek.

Zdarza się, że multiwyszukiwarki (np. Momondo, KAYAK) pokazują oferty pośredników, które są wyraźnie korzystniejsze od cen oferowanych przez linie lotniczą. Gdy pośrednik kupuje bilety hurtowo, może liczyć na dodatkowe zniżki – oto cała tajemnica tych korzystnych ofert.


Zanim kupisz bilety bezpośrednio od linii lotniczej, sprawdź ceny w multiwyszukiwarkach – np. w Momondo. Kilka razy zmień też język wyszukiwania – zdarza się, że dla różnych rynków ten sam lot ma inne ceny.


Pamiętaj, że powrót do domu z tego samego lotniska to tylko jedna z dostępnych opcji.

Możesz zainteresować się opcją multi-city, która jest dostępna w multiwyszukiwarkach. Aby zredukować koszty (albo uczynić wycieczkę bardziej atrakcyjną), możesz kupić bilety powrotne z innego lotniska znajdującego się w pobliżu. Z jednej strony będziesz miał okazję zobaczyć kolejny kawałek miejsca, do którego się wybierasz, a przy okazji możesz sporo zaoszczędzić na locie.

Nie musisz również wracać na to samo lotnisko, z którego przyleciałeś. Może się okazać, że dużo korzystniejszy jest powrót na lotnisko oddalone o 100 – 200 km od Twojego macierzystego i późniejszy dojazd do domu np. pociągiem.

Po zakupie biletów sprawdź, na jakich zasadach odbywa się odprawa, a później pamiętaj, aby wykonać ją w wymaganym terminie. Jeśli się spóźnisz, prawdopodobnie będziesz musiał dopłacić sporo na lotnisku.


Masz problemy ze spakowaniem plecaka przed lotem? Zobacz wskazówki, które zebrałem w artykule: Bagaż podręczny – jak się spakować przed lotem? Praktyczne wskazówki.


Poświęć na poszukiwanie lotu przynajmniej kilkadziesiąt minut i nie kupuj impulsywnie. Oszczędności, które możesz osiągnąć, mogą być liczone w setkach złotych.

Korytarz samolotu i ludzie siedzący na siedzeniach

2. Zaplanuj transfer z lotniska do centrum miasta


Duża część lotnisk, szczególnie tych obsługiwanych przez przewoźników niskokosztowych, znajduje się dziesiątki kilometrów od centrów miast.

Bardzo łatwo można się złapać na niską cenę biletu lotniczego (np. lot z Polski na lotnisko Oslo Torp za 39 zł), a później zdziwić się, że pociąg z lotniska do centrum Oslo kosztuje aż 120 zł za 1,5-godzinną podróż.

Jeśli nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy, sprawdź przede wszystkim dostępne możliwości podróży komunikacją publiczną.

Wiele lotnisk jest obsługiwanych przez metro lub miejskie autobusy. Ceny za przejazd są równe tym obowiązującym na innych trasach lub nieco wyższe, ale nadal opłacalne. Wpisz w wyszukiwarkę “XYZ airport public transport” i sprawdź możliwości.

Jeżeli dane lotnisko posiada połączenie kolejowe z miastem to będzie to na pewno najszybszy (chociaż może nie najtańszy) sposób dojazdu do centrum. Po wpisaniu w wyszukiwarkę “XYZ airport train” poznasz dostępne możliwości.


Zdarzył Ci się kiedyś odwołany lub opóźniony lot? Czy znasz dokładnie wszystkie swoje prawa – w tym prawo do odszkodowania? Sprawdź moje rady dotyczące odwołanych lub opóźnionych lotów.


W dużej części lotnisk oddalonych od centrum miasta kursują również shuttle busy, które są droższe od komunikacji miejskiej, ale nadal znacznie tańsze od taksówek.

Kursują według rozkładu jazdy i często są dopasowane do siatki połączeń danego lotniska, tj. czekają na przyloty z konkretnych kierunków. Działa tak np. Georgian Bus na lotnisku Kutaisi i Neptun Bus w Malmö.

Przed przylotem sprawdź czy w danym kraju swoje usługi świadczy Uber, Bolt lub lokalny odpowiednik (np. Uklon na Ukrainie lub Snapp w Iranie). Prawdopodobnie będzie drożej niż w przypadku powyższych opcji, ale na pewno nie tak drogo, jak przy korzystaniu z taksówek.

Dopiero gdy wszystkie opcje zawiodą, proponuję skorzystać z taksówek. Na wszystkich lotniskach, z których korzystałem, taksówki były wyraźnie droższe (czasami nawet kilkukrotnie) od konkurencyjnych form transferu. Koniecznie ustal cenę przed rozpoczęciem podróży, abyś nie był zaskoczony po przyjeździe do celu.

Wiele busów i pociągów oferuje tańsze bilety, gdy kupimy je z odpowiednim wyprzedzeniem. Podróż z lotniska Stansted do centrum Londynu (60 km) może kosztować tylko £1.95 (10 zł). Nie zostawiaj poszukiwania transferu z lotniska na ostatnią chwilę – to jedna z pierwszych rzeczy, jakie powinieneś zrobić przed wyjazdem na wakacje.

Bartek w autobusie transferowym na lotnisku

3. Sprawdź wymagania dotyczące wizy i paszportu


Podróżowanie po Unii Europejskiej przyzwyczaja do swobody przekraczania granic państwowych.

Pamiętaj, że podróżowanie do większości krajów świata wymaga przynajmniej posiadania paszportu. Liczne kraje oczekują, że nasz dokument będzie ważny przez przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do danego kraju. Jeśli Twój paszport nie spełnia tego wymogu, pogranicznik może zawrócić Cię na granicy.

Aby sprawdzić, czy dany kraj wymaga od Polaków uzyskania wizy, sprawdź stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

O wyrobienie wizy trzeba zatroszczyć się odpowiednio wcześnie. Część krajów umożliwia jej wyrobienie przez internet (poprzez wypełnienie elektronicznego formularza i opłacenie wizy online).

Szereg państw nadal nie udostępnia takich systemów. W takim przypadku będziesz musiał odwiedzić ambasadę danego kraju w Polsce lub w kraju sąsiedzkim – o ile placówka w Polsce nie istnieje. To wymaga czasu, którego może Ci zabraknąć, gdy za procedurę weźmiesz się zbyt późno.

Paszport to podstawowy dokument podróżnika, ale dla własnego komfortu i bezpieczeństwa weź również ze sobą dowód osobisty. Gdy Twój paszport zaginie, dowód pozwoli na identyfikację.

Niezależnie od tego skseruj wszystkie ważne dokumenty, a kopie trzymaj w innym miejscu, niż same dokumenty. Zdjęcie paszportu prześlij również na swojego maila.

Jeżeli wyjeżdżasz do krajów mniej “typowych” i nawet nieco mniej bezpiecznych niż Polska, zarejestruj swoją podróż w programie Odyseusz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Bartek na ulicy w Iranie

4. Przygotuj ramowy plan zwiedzania


Przejrzyj dokładnie podróżnicze blogi, papierowe przewodniki i poproś o wskazówki osoby, które już były w miejscu, do którego się wybierasz. Zanim wyjedziesz, sporządź ramowy plan Twojego wyjazdu.

O tym, jakie narzędzia przydają się podczas poszukiwania atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć, szeroko mówię w moim darmowym ebooku “Jak samodzielnie zaplanować podróż”.

Pamiętaj, że Twój plan nie powinien być zbyt sztywny. Nie planuj swojego czasu co do minuty. Chodzi wyłącznie o to, żebyś znał ogólne cele danego dnia zwiedzania.


Co powinien zawierać Twój ramowy plan zwiedzania:

  • miejsca, w których będziesz spędzał noc (pozwoli Ci to wcześniej zarezerwować odpowiednie noclegi),
  • listę miejsc, które chcesz na pewno odwiedzić i dodatkową, rezerwową listę z punktami, które w razie braku czasu możesz sobie odpuścić,
  • informacje o tym, jak przemieszczać się między atrakcjami oraz między kolejnymi punktami wycieczki (najbliższa stacja metra, ceny przejazdu, lokalizacja dworców autobusowych i kolejowych),
  • ogólne informacje o cenach biletów wstępu (żebyś nie zaskoczył się już przy kasie, że zabrakło Ci gotówki na wstęp do danego miejsca).

W planowaniu pomogą Ci aplikacje, które każdy podróżnik powinien mieć na swoim telefonie. Na mapach offline zaznaczysz swój hotel, ciekawe atrakcje i najważniejsze przystanki metra i autobusów. Więcej o przydatnych aplikacjach znajdziesz w punkcie 10 tego artykułu.


Sprawdź moją listę 63 najlepszych aplikacji dla podróżników, które bardzo ułatwią Ci kolejną podróż. Czy masz już na telefonie wszystkie z nich?


Pamiętaj, aby poświęcić trochę czasu na sprawdzenie dostępnych możliwości transportu między miastami oraz zasad działania komunikacji miejskiej.

Pobierz na swój telefon plan komunikacji miejskiej w danym mieście (wpisz w Google “nazwa miasta public transport map”. Przyda się w przemieszczaniu po nieznanej aglomeracji.

Jeśli nie wiesz, jak dostać się z miasta A do miasta B, wpisz w Google “X to Y buses” oraz “X to Y trains” – gdzie X i Y to nazwy kolejnych miast.

Odwiedź strony internetowe obiektów, które masz zamiar odwiedzić i poszukaj zakładki “Tickets” lub “Prices”, aby sprawdzić ceny biletów wstępu.

Dzięki powyższym krokom możesz oszacować swój dzienny budżet w podróży.

Bartek przeglądający przewodnik w Iranie

5. Kup ubezpieczenie turystyczne


Uważam, że zakup ubezpieczenia turystycznego to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do podróży.

Gdy wyjeżdżasz za granicę, Twoje ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia traci ważność. Oznacza to, że jeśli będziesz wymagał pomocy medycznej (nawet drobnej), to będzie ona dla Ciebie w całości płatna.

Jeśli wyjeżdżasz do krajów Unii Europejskiej, możesz postarać się o uzyskanie darmowej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W artykule opisałem, jak otrzymać taką kartę. Pamiętaj jednak, że ma ona wiele ograniczeń i tak naprawdę nie zapewnia Ci darmowej ochrony zdrowotnej.

Kupując ubezpieczenie turystyczne, przerzucamy na ubezpieczyciela wszystkie koszty, które musielibyśmy pokryć z własnej kieszeni. Jeszcze nigdy nie wyjechałem za granicę bez ubezpieczenia turystycznego i zupełnie nie żałuję wydanych kilkudziesięciu złotych za wyjazd.

Koszty ubezpieczenia możesz sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń. Sprawdź dokładnie listę ofert, którą zobaczysz po wpisaniu szczegółów Twojego wyjazdu i wybierz to ubezpieczenie, które będzie dla Ciebie najlepsze.

W artykule opowiedziałem, na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia.


Ubezpieczasz się przed wyjazdem za granicę? Ja robię to zawsze. Sprawdź, jaka jest cena ubezpieczenia Twojego wyjazdu. A jeśli chcesz wiedzieć więcej – zobacz moje porównanie karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego.


6. Zadbaj o zdrowie


Ubezpieczenie turystyczne to jedno – ono daje nam gwarancję bezpieczeństwa w przypadku, gdy będziemy musieli skorzystać z opieki medycznej za granicą.

Druga, równie ważna sprawa, to jednak zadbanie o swoje zdrowie tak, aby zminimalizować ryzyko, że będziemy musieli udać się do lekarza.

Przed dalszymi wyjazdami zagranicznymi sprawdź, jakie szczepienia są wymagane w danym rejonie geograficznym. Część z nich jest obowiązkowa, ale warto rozważyć również te, które opisane są jako dodatkowe.

Przed wyjazdem umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży, który omówi z Tobą wszelkie wymogi i zagrożenia związane z przebywaniem w danym kraju.

Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij o spakowaniu ich do swojego bagażu. Przez ograniczenia w przewożeniu niektórych produktów medycznych zadbaj o dokumentację medyczną, która potwierdzi, że musisz przyjmować dane leki. Wjeżdżając np. do Gruzji, zakazanym lekiem jest np. Gripex (jako preparat zawierający pseudoefedrynę).

Spakuj do plecaka podstawowe leki przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwbiegunkowe. Weź również zestaw opatrunków, które przydadzą się w przypadku drobnych skaleczeń. Przy okazji nie zapomnij o zatyczkach do uszu i opasce na oczy. Bardzo przydadzą Ci się w hostelach i w publicznych środkach transportu.

Gdy Twój wyjazd potrwa dłużej, wykonaj wcześniej kompleksowe badania i sprawdź, czy wszystko w porządku z Twoim zdrowiem. Leczenie np. u stomatologa będzie w Polsce znacznie tańsze niż w zachodniej Europie.

Rozsypane tabletki

7. Wymień walutę


Czasy, w których przed wyjazdem za granicę byłeś skazany na odstanie w kolejce do kantoru, powoli już mijają. Coraz chętniej wybieramy wypłatę gotówki z lokalnych bankomatów i płatności bezgotówkowe.

Na przytłaczającej większości lotnisk znajdziesz bankomat, z którego będziesz mógł wypłacić potrzebną za granicą walutę. Jeżeli obawiasz się jednak podróży z pustym portfelem – w kantorze wymień tylko tyle, ile będziesz potrzebował na 1. dzień za granicą. Szkoda przepłacać.

Gotówkę za granicą możesz wypłacić ze swojej polskiej karty płatniczej lub z darmowej karty Revolut, z której korzystam we wszystkich moich podróżach.


Na wymianie walut możesz zaoszczędzić dzięki karcie Revolut, z której korzystam już od wielu miesięcy. Kartę można zamówić za darmo (a jeśli zrobisz to z tego linka, to wysyłka karty też będzie darmowa).


Przed wyjazdem sprawdź prowizje, jakie pobiera Twój bank za transakcje wykonywanie kartą płatniczą za granicą. Korzystanie z karty Revolut nie wiąże się z żadnymi prowizjami.

Sprawdź w moim artykule, jak korzystać z karty Revolut lub zamów ją za darmo.

Wypłaty z bankomatów mogą się wiązać z prowizją. Sprawdzony przeze mnie sposób to odwiedzenie kilku bankomatów różnych banków. Podczas, gdy jedne chciały pobrać prowizję rzędu nawet 15 – 20 zł, inne wypłacały gotówkę całkowicie za darmo.

Pamiętaj o uniwersalnej zasadzie, obowiązującej nie tylko w podróży – nigdy nie noś wszystkich swoich pieniędzy w jednym miejscu.

Bartek płacący na ulicy z portfelem

8. Zarezerwuj noclegi


Współcześnie rezerwacja noclegów trwa kilka minut i nie wymaga od nas większego wysiłku.

Jeżeli dokładnie znasz swój plan podróży, noclegi możesz rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Jeśli nie – w większych miastach znajdziesz bez problemu wygodne miejsce do spania nawet w dzień przyjazdu.

Absolutnym liderem internetowych rezerwacji noclegów jest Booking.com. Przez ten portal zarezerwowałem już kilkaset noclegów w różnych miejscach świata. Dostępne są zarówno tanie hostele, hotele, jak i całe mieszkania i apartamenty. W Izraelu można było znaleźć nawet miejsce w pustynnym namiocie.

Wynajem całych mieszkań lub pokojów od prywatnych właścicieli jest możliwy przez portal Airbnb. Można tu trafić okazyjne oferty wynajmu apartamentów w sercach miast – we Wrocławiu jest dostępny m.in. apartament na jednym w najwyższych pięter Sky Tower.

Lubimy się z Airbnb, więc dla każdej osoby rezerwując nocleg z tego linka, portal przygotował zniżkę aż 140 zł na pierwszą rezerwację.


Nocleg możesz też zarezerwować przez Airbnb. Często udaje mi się tam znaleźć nocleg w dobrej lokalizacji, za atrakcyjną cenę. Zarejestruj się z tego linka, a Airbnb da Ci 140 zł zniżki za pierwszy nocleg.


Bogatą ofertę hosteli posiada też portal Hostelworld. Ta strona to jedyne wyjście w Iranie, gdzie Booking i Airbnb nie są dostępne.

Rezerwując nocleg nie patrz tylko na cenę. Lokalizacja jest zdecydowanie ważniejsza.

Wychodzę z założenia, że opłaca się zapłacić za nocleg 10-20% więcej, jeśli dzięki temu nie będziemy musieli spędzać kilkudziesięciu minut na dojazdach do centrum interesującego nas miasta.

Poduszki leżące na łóżku w hotelu

9. Spakuj swój plecak rozsądnie


Myślę, że połowa Twojego bagażu jest Ci w podróży zupełnie niepotrzebna.

Ponad 90% moich podróży to wyjazdy tylko z bagażem podręcznym. Kiedyś usłyszałem, że przez to chodzę pewnie ciągle brudny, ale to oczywiście nieprawda. Jak wszystko w podróży, również pakowanie się trzeba wcześniej dobrze przemyśleć.

Wcale nie potrzebujesz tylu kompletów bielizny, ile nocy przewidzianych jest w Twojej wycieczce. Wystarczy, że zatrzymałeś się w danym hotelu na przynajmniej 2 noce – i już masz czas na zrobienie szybkiego prania.

Zanim włożysz do plecaka lub walizki kolejną rzecz zadaj sobie szczere pytanie – czy na pewno użyjesz tego przynajmniej 3 razy? Jeśli nie – zrezygnuj z wrzucania jej do plecaka.

W moim artykule podpowiadam wraz z innymi blogerami, jak dobrze spakować się w bagaż podręczny.


Masz problemy ze spakowaniem plecaka przed lotem? Zobacz wskazówki, które zebrałem w artykule: Bagaż podręczny – jak się spakować przed lotem? Praktyczne wskazówki.


Pamiętaj, że w transporcie lotniczym nie istnieją jednolite normy dotyczące wymiarów bagażu. Każda linia lotnicza na swoje wymogi, które musisz sprawdzić dokładnie przed wyjazdem na lotnisko.

Nie pakuj plecaka do stanu, w którym pęka on w szwach. W podróży kupisz pewnie trochę pamiątek, które muszą zmieścić się do Twojego bagażu.

W sytuacji kryzysowej wyślij część swoich rzeczy pocztą do Polski. Wyjdzie taniej niż lotniskowa dopłata za przekroczenie limitu bagażu.

Bartek z dwoma plecakami na ulicy w Abu Dhabi

10. Zainstaluj przydatne aplikacje


Nierozsądne byłoby, gdybyśmy nie skorzystali w podróży z mocy naszych smartfonów. Za darmo dostępnych jest szereg aplikacji, które ułatwiają zarówno kolejne etapy planowania, jak i samą podróż.


Sprawdź moją listę 63 najlepszych aplikacji dla podróżników, które bardzo ułatwią Ci kolejną podróż. Czy masz już na telefonie wszystkie z nich?


Aplikacje pomogą Ci w nawigacji (i to bez korzystania z drogiego za granicą internetu – dzięki mapom offline), rezerwacji noclegów, poszukiwaniu dobrych restauracji. Dzięki smartfonowi odnajdziesz interesujące atrakcje, zaplanujesz transport, zapanujesz nad podróżniczymi wydatkami.

W artykule na blogu przygotowałem wielką listę63 aplikacji, którymi powinien się zainteresować każdy podróżnik.


Pobierz darmową checklistę z listą 10 rzeczy, które musisz zrobić przed podróżą. Podaj mi swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania darmowej checklisty.


Nie obawiaj się samodzielnego planowania podróży – to bardzo łatwy, a przede wszystkim powtarzalny proces. Poradzisz sobie z nim bez problemu, o ile zatroszczysz się o zrealizowanie wszystkich punktów z mojej listy. Pamiętaj o 10 rzeczach, które musisz zrobić przed podróżą. Dzięki nim podczas wyjazdu nic nie powinno Cię zaskoczyć.


Dołącz do społeczności bloga!


  1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
  2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
  3. Pobierz DARMOWEGO ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż” i otrzymuj informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach.
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

Zostaw swój komentarz