Vlora: 11 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Vlora atrakcje co warto zobaczyć Albania blog podróżniczy
Vlora atrakcje co warto zobaczyć Albania blog podróżniczy

Szukasz atrakcji Vlory, które warto zobaczyć w czasie wakacji? Vlora to jedno największych nadmorskich miast Albanii. Odnowione Stare Miasto, długa promenada nad Adriatykiem, plaże w centrum i nadmorskie parki krajobrazowe to główne atrakcje Vlory. Droga z Vlory do Sarandy prowadzi przez wakacyjną Riwierę Albańską i słynącą z widoków Przełęcz Llogara. Ciekawych miejsc do zobaczenia we Vlorze i okolicy jest jednak więcej.

Oto artykuł z 11 ciekawymi miejscami, które warto zobaczyć we Vlorze i pomysłami na to, co robić w mieście. To jedna z ważnych atrakcji Albanii na wakacyjny wyjazd. Zwiedziłem Vlorę w czasie podróży do Albanii na własną rękę, korzystając z auta wynajętego na lotnisku w Tiranie.

Poza obowiązkowymi do zobaczenia miejscami, podrzucę też nieoczywiste pomysły na zwiedzanie miasta i okolicy, podpowiem dobre noclegi we Vlorze i restauracje, do których warto zajrzeć po albańską kuchnię. Bierzmy się więc za zwiedzanie.

Czy warto zwiedzić Vlorę?

Vlora to jedno z największych miast na albańskim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz połączyć zwiedzanie miasta i korzystanie z dużej bazy noclegów i restauracji z bliskim kontaktem z naturą. Okolica Vlory to rezerwaty przyrody, tereny idealne na off-road i pięknie położone zabytki jak monastyr Zvërnec.

Vlora jest otoczona piękną naturą – morze zamykające miasto od zachodu przechodzi płynnie w góry. Ze szczytów dobrze widać miasto i wybrzeże Adriatyku – szczególnie z punktów widokowych jak górujący nad Vlorą zamek Kaninë. Z Vlory możesz ruszyć w piękną trasę prowadzącą przez schowaną często we mgle Przełęcz Llogara i dalej do Riwiery Albańskiej i Sarandy.

Wlora Albania atrakcje widok na miasto
Widoki na leżącą przy brzegu Adriatyku Wlorę i góry są warte krótkiej wycieczki poza miasto

Architektonicznie miasto moim zdaniem nie należy do najpiękniejszych. Część nadmorska to głównie hotele i apartamentowce, poprzecinane czasami starszymi budynkami mieszkalnymi i restauracjami. Wzdłuż centrum ciągnie się jednak nadmorska promenada, na której szczególnie wieczorami tętni życie. Plażować można w środku miasta, a piaszczysta plaża Vjetër przechodzi później w park botaniczny.

Miasto w czasie letniego sezonu przyciąga sporo turystów, bo baza noclegowa jest tutaj rozbudowana. Możesz spędzić tu kilka dni, a później wybrać się na południe Albanii, np. do jednego z kurortów Riwiery Albańskiej. Myślę, że warto spędzić we Vlorze chociaż 2-3 dni i zwiedzić najważniejsze i mniej typowe atrakcje. Jeden lub dwa noclegi będą moim zdaniem optymalne. Niżej wybrałem ciekawe miejsca, które warto zobaczyć we Vlorze.

1. Wsiąknij w tłum spacerując po odnowionym Starym Mieście

Kilka lat temu Stare Miasto we Vlorze zyskało nowe oblicze. Na Twoją uwagę zasługują szczególnie dwie ulice – Rruga Ceno Saharra oraz Rruga Justin Godar. Spacerując nimi, nie mogliśmy oderwać wzroku  od budynków w piaskowych odcieniach, które najbardziej kojarzą się nam z Albanią. Naszą uwagę zwróciły drewniane okiennice, które chronią przed promieniami słonecznymi i jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną.

Dawaliśmy się prowadzić kamiennym uliczkom, mijając restauracje i kawiarnie, z których dobiegała klimatyczna muzyka. Na spacer uliczkami Starego Miasta najlepiej wybierz się późnym popołudniem lub wieczorem. Po zmroku światła latarni dodają uroku miejskiej zabudowie, a mieszkańcy wychodzą z domów na spotkania, przez co poczujesz niezwykły klimat Starego Miasta we Vlorze. 

Zwiedzając Stare Miasto, polecam zajrzeć do Galeria Art Cafe’, gdzie możesz napić się kawy w otoczeniu rzeźb oraz obrazów, przedstawiających głównie portrety, martwą naturę i pejzaże. Kawiarnię znajdziesz przy Rruga Justin Godar.

Kilka minut spacerem od ścisłego centrum Starego Miasta znajduje się Muzeum Historii z wystawą starożytnych przedmiotów, m.in. trumna albańskiego działacza niepodległościowego – Avniego Rustemuego, wykonana ze szkła i ołowiu (jego śmierć przyczyniła się do rozpoczęcia albańskiej Rewolucji Burżuazyjno-Demokratycznej w 1924 roku). To niewielkie muzeum, które w szczególności przypadnie do gustu miłośnikom historii. Na zwiedzanie zarezerwuj sobie około 30 min. Wstęp do obiektu jest płatny, a bilety kupisz tylko w kasie.

Polecam Ci najpierw zobaczyć Plac Flagi – na środku którego stoi duża, kamienna fontanna. Po przeciwnej stronie placu mieści się Pomnik Niepodległości, upamiętniający albańskich działaczy niepodległościowych.

W centrum pomnika znajduje się rzeźba Ismaila Qemali – pierwszego premiera niepodległej Albanii. Za pomnikiem zlokalizowany jest park porośnięty palmami i sosnami, w którym możesz odpocząć na ławkach. W parku zobaczysz także posąg Ismaila Qemali oraz jego grobowiec. 

2. Spójrz na miasto z innej perspektywy – wzgórze Kuzum Baba

Nad miastem dominuje wzgórze Kuzum Baba z tarasem widokowym, z którego zobaczysz piękne widoki na zabudowę miejską Vlory oraz zatokę. Spacer z centrum miasta pod wzgórze zajął nam około 30 min. Zanim dotrzesz na taras, będziesz musiał pokonać kamienne schody. Podejście nie należy do najprostszych – jest strome, a po deszczu śliskie (o czym mieliśmy okazję się przekonać). W niektórych momentach chodnik urywa się i musisz iść wąską ścieżką, dlatego polecam Ci uzbroić się w cierpliwość i wygodne buty sportowe.

Nazwa wzgórza pochodzi od Sejjida Ali Sulltana, znanego jako Ojciec Kuzum – duchowego przywódcy Bektashi. Był on wędrowcem głoszącym bektaszyzm, czyli odłam islamu. Lokalna legenda głosi, że Ojca Kuzum w górach zamordowali rozbójnicy, a on niosąc w rękach swoją odciętą głowę dotarł do wzgórza i zdecydował, że chce zostać na nim pochowany.

Na szczycie zobaczysz bektaszycką świątynię, zwieńczoną charakterystyczną, zieloną kopułą. Na wzgórzu działa restauracja, która jest oblegana przez turystów. Moim zdaniem nie warto tracić czasu w kolejkach – w innych częściach miasta również znajdziesz godne uwagi punkty gastronomiczne. 

3. Zrelaksuj się na plażach wybrzeża i Riwiery Albańskiej

Najbliżej centrum miasta znajduje się plaża Vjeter (Plazhi i Vjeter), która ze względu na lokalizację jest najchętniej odwiedzana przez turystów. Wokół plaży znajdziesz wypożyczalnie sprzętu wodnego, toalety oraz prysznice. Jeśli zgłodniejesz, możesz wybrać się do pobliskich restauracji, np. Noel Bar Reeestorant, Maison des Chefs. Plaża jest piaszczysta, a woda przy brzegu płytka, więc sprawdzi się idealnie dla rodzin z dziećmi. Największym minusem tego miejsca jest fakt, że podczas sezonu letniego plaża bywa zaśmiecona. 

Jeszcze kilka lat temu w Albanii prawie na każdym kroku można było spotkać dzikie wysypiska śmieci i przepełnione kosze. Na szczęście sytuacja z roku na rok poprawia się – plaże sprzątane są częściej i nie są już tak zaśmiecone.

Nie trzeba się ruszać z Vlory, żeby poplażować – plaże znajdziesz w centrum miasta (my trafiliśmy na wietrzną pogodę)

Plaża Ri to miejsce z turkusową wodą i brązowym piaskiem. Nie zastaniesz na niej takich tłumów, jak na plaży Vjeter, jednak również nie należy ona do najczystszych. Możesz skorzystać tutaj z leżaków i słomianych parasoli. Zejście do wody jest łagodne, a w sezonie ratownik ma służbę – to kolejna plaża przyjazna dzieciom

Plaża Grama Bay najbardziej przypadła mi do gustu ze wszystkich miejsc, znajdujących się w pobliżu Vlory. Położona w niewielkiej zatoce gwarantuje chwilę wytchnienia od tłumów, które napotkaliśmy na poprzednich plażach. Otaczają ją klify, a woda jest turkusowa. Dno jest kamieniste, więc polecam zabrać ze sobą buty do pływania. Na plaży znajdziesz mały bar. Nie działa tam żadna wypożyczalnia. W zatoce możesz uprawiać snorkeling, nurkować i oczywiście pływać. 

Plaża Grama Bay jest oddalona od centrum miasta o prawie 30 km. Nie dojedziesz do niej samochodem, ani nie dotrzesz pieszo. Na plażę dostaniesz  się łodzią – o szczegóły kursów zapytaj w lokalnym porcie. 

Tylko 30 min drogi samochodem z centrum Vlory dzieli Cię od plaży Radhimë. W sezonie letnim przybywa na nią wiele turystów – nie rozkładaj swojego sprzętu plażowego na samym początku plaży, gdzie jest tłoczno. Przejdź się kilkaset metrów, a będziesz mógł cieszyć się własnym kawałkiem plaży.

Lazurowa plaża Dhërmi ma miano jednej z najpiękniejszych w Albanii i myślę, że zasługuje na Twoją uwagę. Jest rozległa i otaczają ją pagórki porośnięte bujną roślinnością. Na plaży znajdziesz wypożyczalnie sprzętu wodnego i leżaków, a w pobliżu restauracje i bary. Plaża Dhërmi jest oddalona od centrum Vlory o ponad godzinę jazdy, ale bez problemu dojedziesz do niej samochodem.

Droga SH8, którą musisz pokonać w drodze na plażę, biegnie przez Przełęcz Llogara, z której roztaczają się malownicze widoki na Adriatyk i Góry Ceraunia. Po drodze odwiedź także miejscowość Dhërmi, która słynie z zabytkowych cerkwi m.in.: Świętego Stefana, Świętej Marii. 

Albania Dhermi chłopak
Niewielka miejscowość Dhërmi to jedno z najpiękniejszych miasteczek, jakie widziałem na albańskim wybrzeżu

Plaża Gjipe leży w Riwierze Albańskiej u ujścia kanionu Gjipe, który zamyka plażę od strony lądu. Jej wizytówką jest dzika przyroda, otaczająca ją ze wszystkich stron. Będąc na niej cieszyliśmy się ciszą i spokojem, leżąc na złotym piasku. Na plaży bez problemu wypożyczysz leżak, a tuż obok zjesz dania tradycyjnej kuchni albańskiej, np. w Restorant Rrapi Gjipe. 

Wybierając się na każdą z tych plaż, zabierz ze sobą zapas wody. Pamiętaj
o regularnym nawadnianiu organizmu, szczególnie gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura powietrza. Nie zapominaj o kremie z filtrem SPF (najlepiej SPF 30 lub 50), okularach, ręczniku i nakryciu głowy.

4. Pójdź na spacer nadmorską promenadą Lungomare

Promenada Lungomare to jedna najważniejszych atrakcji we Vlorze. Długo podziwialiśmy widoki, które rozciągają się z deptaka. Błękit Morza Adriatyckiego łączy się z błękitem nieba, a czasami odcina się na tle górzystych terenów Albanii. Wzdłuż promenady rosną rozłożyste palmy. Przy deptaku znajdziesz bary i restauracje m.in. Novus Traditional-Food-Restaurant, Restorant Tradicional VANI oraz Aulona Sea Food. Możesz skosztować w nich lokalnych przysmaków, takich jak byrek, japrak czy tavë.

Albania Vlora Lungomare

Jeżeli podróżujesz z dziećmi, możesz zabrać je do wesołego miasteczka, które działa przy promenadzie. Na dzieci czekają m.in. karuzele, huśtawki, ale na szczególną uwagę zasługuje młyńskie koło zaraz przy brzegu morza (widoki z wagoników są warte ceny – bilety kupisz w kasie). Według mnie promenada Lungomare jest świetnym miejscem na rodzinny spacer przy szumie morza. Wzdłuż deptaka znajdziesz także kilka sklepików z pamiątkami. 

Albania Vlora promenada Lungomare

W okolicy promenady Lungomare znajduje się Narodowe Muzeum Niepodległości. W murach obecnego muzeum w 1912 roku podpisano deklarację niepodległości Albanii. Na wystawie możesz zobaczyć rzeczy osobiste oraz fotografie pierwszych przywódców państwa.

Dla zwiedzających dostępne są również dokumenty rządowe i inne eksponaty, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się niepodległości Albanii. Moim zdaniem wizyta w Narodowym Muzeum Niepodległości to dobre rozwiązanie na deszczowy dzień.

5. Obejrzyj zachód słońca na zamku w Kaninë

Podróżując na południe od Vlory, zatrzymaj się i zwiedź zamek w Kaninë. Budowla położona jest na zboczu góry Shushicë, na wysokości 380 m n.p.m. Zobaczysz stamtąd widoki na położoną w dole Vlorę, wyspę Sazan, półwysep Karaburuni oraz morze. Z okazałego niegdyś zamku pozostały jedynie mury i fragmenty wież.

Zamek w Kaninë leży około 6 km od Vlory. Wstęp jest płatny, a bilety kupisz na miejscu. Do zamku możesz wygodnie dojechać wynajętym samochodem, który możesz zostawić na płatnym parkingu, znajdującym się zaraz obok atrakcji.

Albania Vlora zamek w Kanine pasterz owce

W okolicy zamku w Kaninë czasem można spotkać pasterza ze stadem owiec lub pasące się na łące konie. Możesz zabrać ze sobą przekąski – na górze jest wystarczająco miejsca, aby urządzić sobie piknik z pięknym widokiem. Polecam Ci wybrać się w to miejsce późnym popołudniem – moim zdaniem zamek w Kaninë to jeden z lepszych punktów na zachód słońca blisko Vlory.

Historia zamku w Kaninë sięga III wieku p.n.e. Początkowo pełnił funkcję miasta-twierdzy, a następnie został przebudowany w celu wzmocnienia obronności regionu Bałkanów. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne, które przedstawiają historię tego obiektu.

Kilkaset metrów od zamku, zlokalizowany jest meczet Kaninë – moim zdaniem warto się zatrzymać i obejrzeć go z zewnątrz. Świątynia posiada srebrną, metalową kopułę, która błyszczy w promieniach słońca. Elewacja wymaga renowacji, ale drobne ubytki farby nie odbierają uroku muzułmańskiej świątyni. 

Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie meczetu Kaninë, minuta drogi będzie dzielić Cię od Restorant Kalaja, gdzie możesz spróbować kulaç, czyli albański chleb sodowy, podawany na ciepło z masłem i dżemem. Restauracja jest duża i przestronna, a wnętrze urządzone w rustykalnym stylu. 

6. Zajrzyj do wnętrza meczetu Murada

Już z daleka dostrzeżesz 18-metrowy minaret, będący częścią meczetu Murada. Budynek został wybudowany w drugiej połowie XVI wieku i jest jednym z najstarszych zachowanych meczetów w Albanii. Wewnątrz świątyni możesz zobaczyć niewielki mihrab, wskazujący wiernym kierunek modlitwy. Obok niego, do ściany przylega drewniany minbar, pełniący funkcję kazalnicy. Wnętrze meczetu w ciągu dnia jest dobrze oświetlone, dzięki umieszczonym na różnej wysokości łukowym oknom.

Meczet Murada znajduje się przy Rruga Justin Godar. Wstęp do zabytku jest bezpłatny. Pamiętaj jednak, że wchodząc do meczetu musisz zdjąć buty i zakryć niektóre części ciała (ramiona, nogi). Panowie powinni zadbać o to, aby spodnie zakrywały kolana, a panie powinny zasłonić włosy, np. chustą. Zanim wejdziesz do świątyni upewnij się, że nie przeszkadzasz wiernym w modlitwie. Lepiej też nie wchodzić do meczetu w czasie godzin modlitw.

Wyznawcy islamu modlą się pięć razy dziennie – między świtem a rankiem, w południe, po południu, o zachodzie słońca i w nocy. Największe znaczenie dla muzułmanów mają modlitwy piątkowe (Dżummuah), odmawiane wspólnie w meczecie.

7. Spróbuj tradycyjnej, albańskiej kuchni w lokalnych restauracjach

Prostota kuchni albańskiej wynika w dużej mierze z tego, że ludność nie narzekała na nadmiar luksusów i musiała wypracować pożywne, ale złożone z niewielkiej liczby składników dania. Większość potraw bazuje na powszechnie dostępnych produktach – owocach morza, warzywach i mięsie (głównie jagnięcina, wołowina, cielęcina). Dieta jest więc całkiem różnorodna i zdrowa – w tradycyjnej kuchni nie ma przetworzonych, niezdrowych produktów.

Kilka albańskich potraw szczególnie przypadło mi do gustu – polecam Ci znaleźć je w menu restauracji i spróbować ich podczas urlopu na Bałkanach. Ciekawy jest m.in. tarator – chłodnik na bazie jogurtu, ogórków, czosnku i orzechów włoskich z oliwą z oliwek, japrak – danie przypominające gołąbki z nadzieniem z mięsa wołowego i cielęcego, zawinięte w blanszowane liście raštika (lokalna odmiana kapusty).

Polecam też rozejrzeć się za kifki – smażonymi (niestety) na głębokim oleju kulkami ryżowymi z jajkiem, przyprawami, serem lub mięsem oraz risotto me fruta deti ze świeżymi owocami morza. Na deser sugerowałbym kabuni – przekąskę z ryżu smażonego na maśle z dodatkiem baraniny i rodzynek oraz trileçe – ciasto nasączone mlekiem kozim, krowim i bawolim, polane sosem karmelowym. 

We Vlorze działa sporo restauracji, w których możesz spróbować dań lokalnej kuchni. W oko wpadło mi kilka lokali, które możesz przetestować przy okazji zwiedzania Vlory:

  • Taverna Te LILO (lokalizacja: 40.45519139, 19.48429878) – restauracja specjalizuje się w daniach kuchni śródziemnomorskiej. Lokal znajduje się obok promenady Lungomare i Narodowego Muzeum Niepodległości, więc warto zajrzeć do niej przy okazji wizyty w tej okolicy.
  • Tre Forchette Restaurant (lokalizacja: 40.45537029, 19.487394810) – propozycja z daniami kuchni włoskiej dla osób, które szukają ekskluzywnych lokali na mapie Vlory. W menu znajdziesz duży wybór wykwintnych win (obsługa restauracji pomaga przy wyborze, jeżeli ktoś tego potrzebuje).
  • Taverna “Te Saçi” (lokalizacja: 40.47138378, 19.485966868) –  to mała, rodzinna restauracja słynąca z grillowanych potraw. Na Twoją uwagę zasługują szczególnie mięsa, które mają moim zdaniem idealny stopień wysmażenia. Porcje są duże, a ceny przystępne. Ściany są ozdobione m.in. drewnianymi palami. 
  • Sophie coffee and snacks (lokalizacja: 40.47284551, 19.49202972) –  kawiarnia znajduje się w samym sercu Starego Miasta. Napijesz się tu kawy o standardzie sieciówkowym i zjesz słodkie wypieki. Cały sufit zdobią jutowe worki po kawie, co uważam za oryginalny pomysł.

8. Wybierz się na jednodniową wycieczkę z Vlory

We Vlorze znajdziesz kilka ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii. Jeżeli obejrzałeś już wszystkie te miejsca, możesz również potraktować miasto jako bazę wypadową i skorzystać z jednodniowych wycieczek po okolicy. W ramach wycieczek możesz liczyć na opiekę przewodnika, sporo ciekawostek i dojazd do atrakcji. Niżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji.

Możesz wybrać się np. na off-roadową wycieczkę autem 4×4 wyruszającą z Vlory. Odwiedzisz pod drodze m.in. kamienny, osmański most w Brataj, ruiny starożytnego miasta Amantia przy których działa park archeologiczny i pośmigasz trochę po bezdrożach w okolicach Vlory. Mieliśmy okazję zaliczyć off-road w okolicach Vlory i bawiliśmy się dobrze – było trochę emocji, ale zawsze było bezpiecznie.

Ciekawą opcją spędzenia dnia w okolicy Vlory jest 6-godzinna wycieczka po wyspie Sazan i Półwyspie Karaburun, połączona ze snorkelingiem. Przystanki w czasie wycieczki to wyspa Sazan, której zwiedzanie trwa godzinę, następnie jaskinia Haxhi Ali, do której wpływa się łodzią i w której możesz pływać i nurkować. Ostatni przystanek to jedna z plaż na Półwyspie Karaburun, gdzie będziesz mógł się poopalać i odpocząć.

Albania zatoka dziewczyna

Ciekawa jest też wyprawa łodzią motorową do Narodowego Parku Morskiego Karaburun i zatoki Grama. Rozpoczyna się w porcie we Vlorze i trwa 5-7 godzin. Program obejmuje Haxhi Ali – jaskinię krasową leżącą na Półwyspie Karaburun. Jej nazwa pochodzi od najsłynniejszego albańskiego pirata Hadji Alia, który znajdował w niej schronienie w czasie sztormu. Następnie zobaczysz Wielki Kanion, Błękitną Jaskinię oraz pięć urokliwych zatok. W niektórych miejscach będą przerwy na pływanie.

9. Poszukaj antycznych ruin miasta niedaleko Pomnika Niepodległości

Vlora to jedno z najstarszych miast Albanii – zostało założone przez Greków w VI wieku p.n.e. i nazwane Aulon. Miasto było ważnym portem Imperium  Rzymskiego. W parku miejskim (Vlorë City Park) natknęliśmy się na pozostałości po tym starożytnym mieście – do naszych czasów zachowały się tylko fragmenty murów Aulon.

Albania Vlora pomnik
Ruiny znajdziesz tuż obok pomnika – nie są imponujące, ale to w końcu ważne świadectwo historii ;)

Jednak to świetna gratka dla osób interesujących się archeologią. Dla nas samych świadomość, że patrzymy na kawałek starożytnego miasta greckiego było ciekawym doświadczeniem. Niestety obiekt nie jest w żaden sposób ogrodzony i tym samym, jest narażony na zniszczenie. 

10. Zobacz leżący na wyspie monastyr Zvërnec 

Monastyr Zvërnec to stary, bizantyjski klasztor położony na wyspie Zvërnec. Z lądu dojdziesz do niego drewnianym mostem, który jest na tyle malowniczy, że często pojawia się na zdjęciach. Okolica potrafi być wietrzna nawet w ciepłe dni, więc trzeba było odpuścić robienie tu zdjęć dronem (a szkoda, bo monastyr z góry wygląda malowniczo).

Spacer po drewnianej kładce to przyjemna, ale dość wietrzna atrakcja okolic Wlory ;)

W klasztorze możesz zwiedzić kilka pomieszczeń – na mnie największe wrażenie zrobił zdobiony ikonostas oraz ikona Matki Boskiej w centralnej części świątyni. Z zewnątrz budowlę wyróżniają sklepienia łukowe i kolumny. Cała wyspa jest pełna zieleni, a opiekunowie klasztoru dbają o dobry stan roślin dookoła świątyni.

Teoretycznie we wnętrzu klasztoru obowiązuje zakaz fotografowania, którego przestrzegaliśmy, ale… nie robiły tego inne grupy zwiedzających. Nie zauważyłem, żeby ktoś zwracał uwagę fotografującym, ale przy wejściu są widoczne tabliczki z zakazem. Decyzję pozostawiam już Tobie – wnętrze jest ładne i zasługuje na zdjęcia, ale bez nich można sobie poradzić. ;)

Przy moście zobaczysz figurki flamingów (czasami możesz spotkać te ptaki w okolicy). Rozglądaj się uważnie, ale pamiętaj, że to dzikie zwierzęta i nie podchodź do nich zbyt blisko. Przy brzegu możesz obserwować także kraby.

Albania Vlora Monastyr Zvernec

Oprócz świątyni, na terenie kompleksu znajduje się mniejsza kaplica, dormitoria mnichów, warsztat, stajnia oraz cmentarz. Odwiedziliśmy także grób Marigo Posio – albańskiej działaczki narodowej, która wyhaftowała pierwszą flagę Albanii. Na wyspie Zvërnec możesz nazbierać liście laurowe, które mogą posłużyć jako przyprawa i unikalna pamiątka z podróży.

11. Zobacz ciekawe atrakcje w okolicy Vlory

Okolica Vlory ma do zaoferowania piękne krajobrazy i ciekawe obiekty o znaczeniu historycznym, do których dojedziesz samochodem w kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Poniżej zebrałem najciekawsze propozycje miejsc, które możesz odwiedzić.

My zarezerwowaliśmy auto z odbiorem na lotnisku w Tiranie, dzięki czemu byliśmy elastyczni w zwiedzaniu i mogliśmy zobaczyć więcej atrakcji w krótkim czasie. Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Albanii, Czarnogórze i na Krecie.

Przełęcz Llogara 

Słynna Przełęcz Llogara to część Parku Narodowego Llogara, przez który przejedziesz drogą SH8 z Vlory w stronę Sarandy. Trasa nie jest trudna technicznie – pokonują ją nawet autobusy wycieczkowe. Z jednej strony zobaczysz błyszczące od słońca fale Morza Jońskiego łączącego się z Adriatykiem, a z drugiej potężne Góry Ceraunia. Polecam Ci zatrzymać się w malowniczo położonej przystani Orikum Marina, gdzie napijesz się kawy, patrząc na zacumowane jachty i katamarany. 

Albania Przełęcz Llogara chłopak

Po drodze będziesz mijał różne punkty widokowe, ale moim zdaniem najpiękniejsze widoki na Riwierę Albańską rozciągają się z Panoramy Llogara (lokalizacja na mapie: 40.188381204, 19.599373110). Po zjeździe z przełęczy, możesz wybrać się na jedną z plaż, m.in. Grama Bay, plaża Palasës, plaża w Dhërmi, plaża Gijpesë. 

Przełęcz Llogara to dobre miejsce na paragliding. Jeśli chcesz skorzystać z tej atrakcji, skontaktuj się wcześniej z firmą Extreme Illyricum, która oferuje taką usługę.

Laguna Nartë

Teren Laguny Nartë objęty jest ochroną ze względu na ptaki wodne, m.in. wspomniane wcześniej flamingi, kormorany, czaple białą czy pelikany dalmatyńskie. Warto posiedzieć kilka chwil w ciszy i poczekać na spotkanie z przedstawicielami tych gatunków (polecam zabrać ze sobą lornetkę). W wodach laguny żyją węgorze oraz płaszczki

Albania Vlora Laguna Narte

W obrębie laguny leżą dwie niewielkie wyspy. Laguna jest połączona z morzem dwoma kanałami, dlatego woda jest słona, a część terenu wykorzystywana jest do wydobywania soli. Laguna Narta i jej okolica to miejsce, do którego warto wybrać się na zachód słońca.

Wyspa Sazan 

Wyspa Sazan do niedawna  była niedostępna dla miejscowych i turystów – dziś dopłyniesz tu łódką z portu we Vlorze. Wyspa razem z Półwyspem Karaburum tworzy morski park narodowy. Na jego dnie znajdują się wraki rzymskich i greckich statków, a także zatopione jednostki z czasów II wojny światowej. Teren wyspy to liczne klify oraz wzgórza porośnięte figami i sosnami.

Zwiedzając opuszczone budynki, po naszych plecach przechodziły ciarki. W czasach komunizmu na wyspie działało więzienie, w którym przetrzymywano więźniów politycznych. W tym okresie na wyspie Sazan działała również baza wojskowa z mnóstwem bunkrów, siecią podziemnych tuneli oraz składów amunicji, a obecnie baza jest opuszczona i zrujnowana.

Wyspa Sazan oferuje dzikie plaże, np. Shen Nicolo Bay, Admiral Beach, na których można się opalać. Krystalicznie czysta woda zachęca do pływania i nurkowania. Na wyspie nie ma sklepów ani restauracji, więc koniecznie zabierz ze sobą prowiant i wodę

Gdzie spać we Vlorze?

Vlora to popularne miejsce na urlop w Albanii, dlatego nie będziesz miał problemu ze znalezieniem noclegu. Baza noclegowa obejmuje obiekty o różnym standardzie i na każdą kieszeń. Możesz wybierać spośród ofert hoteli, apartamentów czy pensjonatów dostępnych przy promenadzie, w pobliżu Starego Miasta, na obrzeżach.

Pamiętaj o wcześniejszym zarezerwowaniu noclegu – w sezonie letnim najlepsze oferty znikają bardzo szybko. Zaoszczędzisz w ten sposób trochę pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na atrakcje turystyczne dostępne w mieście. 

Zwiedzanie atrakcji Vlory – wskazówki i informacje praktyczne

Vlora jako jedno z największych miast Albanii, które z roku na rok zyskuje na popularności (mimo, że niedaleko znajdują się najważniejsze, wakacyjne kierunki w Albanii, m.in. Saranda, Ksamil, Durres). Szczególnie w sezonie letnim Vlora tętni życiem. Poniżej znajdziesz kilka porad z mojego doświadczenia, które pomogą Ci w zaplanowaniu wakacji w tym mieście.

  • szukaj noclegu z parkingiem dla gości – większość parkingów we Vlorze jest strzeżona i płatna, a najwięcej opcji znajdziesz w pobliżu promenady Lungomare, np. Aulona Privat Parking. Za miejsce parkingowe zapłacisz dużo więcej w centrum Vlory niż na obrzeżach. Najwygodniejszą opcją będzie zarezerwowanie hotelu, który oferuje parking dla gości. 
  • zawsze miej ze sobą trochę gotówki – zwiedzając Vlorę, miej na uwadze to, że nie w każdym miejscu zapłacisz kartą. W mieście znajduje się wiele mniejszych sklepów i restauracji, które uznają tylko płatność w gotówce. We wszystkich bankomatach w Albanii pobierana jest prowizja za wypłatę. Gotówkę możesz tanio wypłacić z bankomatu kartą Curve.
  • pamiętaj o kremie z filtrem – jeśli wybierasz się na urlop do Vlory w miesiącach wakacyjnych, spakuj do plecaka krem z filtrem SPF. Krem ochroni Cię przed poparzeniami słonecznymi, o które nietrudno w tym słonecznym mieście i po odpoczynku na plaży.
  • rozważ wynajem auta, żeby zobaczyć więcej – Albania ma rozwiniętą sieć transportu publicznego (busy), ale warto przemyśleć wynajem samochodu – zwłaszcza jeśli planujesz zwiedzać sporo atrakcji. Nie będziesz uzależniony od transportu publicznego, a samochodem możesz zwiedzić spory kawałek wybrzeża. Niżej znajdziesz tanie auta z wypożyczalni, z której korzystaliśmy.

Jak dojechać do Vlory?

Do Vlory najprościej dotrzesz wynajętym samochodem. W Albanii nie skorzystasz z transportu kolejowego – pociągi są w tragicznym stanie, a aktualne rozkłady jazdy trudno znaleźć i nawet obsługa na dworcu nie jest w stanie udzielić takiej informacji. Autobusy jeżdżą według planu, jednak weryfikuj to na dworcach autobusowych i przystankach. Jako punkt orientacyjny obierz Tiranę, która jest oddalona od Vlory o około 160 km. 

Możesz skorzystać ze strony internetowej Rome2Rio, która pomoże Ci zaplanować przejazd do Vlory. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie połączenia mogą być tam dostępne – najlepiej o rozkłady jazdy dowiadywać się na interesujących Cię przystankach osobiście.

Co jeszcze warto przeczytać przed podróżą do Albanii?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze