Co robić WIOSNĄ we Wrocławiu? 16 atrakcji na wiosenny wyjazd

Aktualizacja: 28 grudnia 2023 r.
wiosenny Wrocław co zobaczyć wiosną we Wrocławiu
wiosenny Wrocław co zobaczyć wiosną we Wrocławiu

Wiosna to moja ulubiona pora roku – a we Wrocławiu wygląda ona szczególnie pięknie. Wiosenny wypad do Wrocławia brzmi więc jak idealny pomysł. Wybrałem dla Ciebie moich 16 ulubionych i najbardziej wiosennych atrakcji we Wrocławiu i okolicach, abyś mógł szybko zdecydować, co robić wiosną we Wrocławiu. Wybierz najciekawsze dla Ciebie atrakcje, spakuj plecak i ruszaj zdobywać Wrocław!

Co znajdziesz w artykule?

  • listę najciekawszych miejsc we Wrocławiu, z których najbardziej skorzystasz wiosną,
  • propozycje nieoczywistych muzeów,
  • miejsca gier i zabaw idealne dla dzieciaków tych małych, i tych trochę większych ;)
  • mapkę atrakcji Dolnego Śląska, która ułatwi Ci poznawanie kolejnych regionów województwa.

Co zobaczyć wiosną we Wrocławiu? 16 atrakcji i pomysłów na wiosenny city-break lub weekend we Wrocławiu i okolicach

We Wrocławiu mieszkam od lat i znam to miasto lepiej niż własną kieszeń. Atrakcje, które wybrałem do tego artykułu, pomogą Ci rozkoszować się piękną, wiosenną pogodą i w pełni skorzystać z piękna miasta.

Skupiłem się przede wszystkim na miejscach pełnych kwiatów i roślin, które odżywając po zimie, pokazują się wiosną w pełnej krasie. Jeśli sprawdziłeś teraz prognozę pogody i na Twój wiosenny wypad do Wrocławia zapowiada się deszczowa plucha, to też nic straconego.

Wrocław Ostrów Tumski z drona

Wiadomo, że wiosna nie zawsze wygląda jak z pocztówki, dlatego na mojej liście atrakcji znajdują się również miejsca pod dachem – w razie nagłej ulewy zawsze warto mieć plan B w postaci ciekawego muzeum w okolicy czy restauracji, gdzie można się ogrzać i zjeść dobry obiad.

1. Ogród Japoński we Wrocławiu

To jedno z najbardziej magicznych miejsc na mapie Wrocławia. Założony w 1913 r. ogród jest częścią Parku Szczytnickiego. Kolekcja roślin w ogrodzie jest imponująca ze względu na ich ilość, ale także ich wyjątkowość – mnóstwo z obecnych tutaj kwiatów i krzewów pochodzi z Dalekiego Wschodu, a więc są niespotykane nigdzie indziej.

Do Ogrodu Japońskiego dojedziesz tramwajami linii nr 1, 2, 4, 10 (kierunek Biskupin) lub tramwajem nr 16 (kierunek ZOO). Wysiądź z tramwaju na przystanku “Hala Stulecia”.

Odrębnym systemem w ogrodzie jest układ strumieni, kaskad i stawów. Są one wypełnione mnóstwem symboli związanymi z kulturą i filozofią japońską. W wodach pływają nawet japońskie karpie, które są symbolem szczęścia i długowieczności. Klimatu dodają także architektura w stylu japońskim, herbaciarnie czy oryginalne bramy i latarnie z XVIII-wiecznej Japonii.

Przed wyjściem z domu warto sprawdzić od kiedy ogród jest czynny, w jakich godzinach oraz jakie są ceny biletów. Wszystkie te informacje znajdziesz na stronie internetowej.

Na spacer po ogrodzie zarezerwuj sobie najlepiej ok. 2 godzin. Mimo, że miejsce nie jest duże, pełno w nim uroczych zakątków, które z pewnością będziesz chciał uwiecznić na zdjęciach. ;) W okolicy Hali Stulecia i ZOO jest kilka parkingów, zarówno płatnych jak i bezpłatnych.

2. Hala Stulecia i Pergola

Hala Stulecia, pierwotnie Hala Ludowa, nazywana jest perłą wrocławskiego modernizmu. Swego czasu była jedyną taką budowla na świecie. Współczesna Hala Stulecia jest także jednym z zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bilety zarówno na wystawę multimedialną, jak i zwiedzanie wnętrza hali kupisz w kasie biletowej już na miejscu.

Do rejonu Hali Stulecia dojedziesz tramwajami linii 1, 2, 4, 10 kursującymi z centrum w kierunku pętli Biskupin oraz tramwajem nr 16 kursującym do pętli ZOO. Rozkład jazdy możesz sprawdzić na jakdojade.pl. Wysiądź na przystanku “Hala Stulecia” albo “ZOO”. 

Wrocław pergola

Hala Stulecia to miejsce, które zdecydowanie łączy tradycję z nowoczesnością. Mniej typową opcją poznania jej wnętrza jest udział w jednym z wielu wydarzeń. Targi staroci, koncerty, festiwale muzyczne, gale stand-up czy chociażby słynna Rockowa Majówka – zdecydowanie warto w swój wyjazd do Wrocławia wpleść jakiś ciekawy event.

Kalendarz imprez planowanych na każdy miesiąc znajdziesz na stronie internetowej Hali Stulecia, razem z odnośnikami do zakupu biletów czy stron organizatorów. 

Jeśli wiosna we Wrocławiu dopisuje, koniecznie przejdź się na spacer w pobliżu Hali Stulecia. Znajdująca się tuż przy niej Pergola to malownicze miejsce pełne natury i ładnych kadrów. Charakterystyczne alejki z kolumnami zarośniętymi bluszczem i winoroślami zachwycają mnie za każdym razem, gdy tutaj jestem. Znajduje się tutaj także półkolisty staw, dookoła którego możesz się zrelaksować na leżakach czy ławkach. A skoro już o wodzie mowa…

3. Wrocławska Fontanna Multimedialna

Zostajemy dalej na terenie Hali Stulecia. Działająca tutaj od 2009 r. Fontanna Multimedialna jest jedną z największych w Europie. Każdy z prezentowanych tutaj pokazów to połączenie kolorowych świateł, układających się w rozmaite kształty, razem z laserami, projektorami oraz dopasowaną tematycznie muzyką.

W sezonie letnim odbywa się tutaj około 11 pokazów dziennie. Ich tematy, czas trwania i godziny rozpoczęcia znajdziesz na stronie internetowej. 

Wrocław Hala Stulecia fontanna

Dodatkowym plusem jest to, że wstęp na pokaz jest bezpłatny – nie musisz nic rezerwować ani kupować biletów. Weź ze sobą kubek z herbatką, koc na piknik, zwołaj znajomych czy rodzinę i rozkoszujcie się tymi niezwykłymi widokami – gwarantuje, że wszyscy będą zachwyceni!

4. Hydropolis

Czyli inaczej Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu. Ale spokojnie, nie ma tu nudy! Każdy się pewnie kiedyś zastanawiał, skąd się biorą fale, jak się tworzą wodospady lub dlaczego lód unosi się na wodzie? A może po prostu w trakcie wycieczki zastał Was deszcz i szukasz miejsca, które zainteresuje także najmłodszych, a jednocześnie Cię nie zmęczy? W takich sytuacjach polecam Hydropolis!

Hydropolis Wrocław

Muzeum jest podzielone na 7 stref tematycznych. Na wejściu uwagę od razu przyciąga największa w Europie drukarka wodna, tworząca na ścianach budynku wzory i napisy. Zwiedzanie rozpoczyna się w strefie Planeta Wody, w której dowiesz się skąd wzięła się woda na ziemi, dzięki 360º projekcji na 65 m ekranie. Następnie możesz się udać do Strefy Wystaw Czasowych, które sprawdzisz tutaj lub do Strefy Stany Wody – zobaczysz tutaj m.in. symulator zamieci śnieżnej.

Hydropolis znajduje się przy ulicy Na Grobli 17. Dojazd do niego z różnych części miasta sprawdzisz na jakdojade.pl. Najwygodniej będzie Ci wysiąść na przystanku “Plac Wróblewskiego”.

5. Escape Room MoonStreet na świeżym powietrzu

Kolejna wyjątkowa, a bardzo mało znana atrakcja. Twoją misją w grze jest uwolnić Wrocław od mroku i uratować Króla Dwumiasta. Do gry potrzebujesz jedynie telefonu z Internetem, na który dostajesz wskazówki. Plusem jest też to, że nie musisz rezerwować konkretnej godziny rozpoczęcia zabawy – możesz to zrobić w każdym momencie w godzinach działania escape roomu.

Bilety na grę miejską możesz kupić na stronie internetowej w zależności od liczności grupy – możesz grać zarówno samemu, w parach jak i w większych grupach.

Wrocław panorama

Cała trasa ma około 4 km i zajmuje przeciętne ok. 2 godzin. Punkt rozpoczęcia gry znajduje się w Rynku we Wrocławiu, przy Pręgierzu. Na stronie znajdziesz także instrukcje działania wiadomości, jeśli potrzebujesz podpowiedzi na danym etapie lub chcesz go pominąć.

Gra jest dobrym sposobem na alternatywne poznanie wrocławskiego śródmieścia z innej strony niż zazwyczaj – podziwianie miasta jest dużo ciekawsze, gdy masz przy tym zagadki do rozwiązania. To także dobry sposób na zapoznanie się z historią miasta, czasami dosyć abstrakcyjną, ale przez to dużo bardziej interesującą. Polecam wybrać się w większej grupie, zabierając ze sobą wygodne buty.

6. Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Świetne miejsce na trasę rowerową lub po prostu spacer w wiosenny, słoneczny dzień. Miejsce nieco w stylu słynnych Warszawskich Schodków. Woda, ławeczki, relaks z książką i kawą o poranku w centrum miasta z pięknym widokiem – to jedno z moich ulubionych zajęć, gdy mam trochę więcej wolnego czasu. Jeśli chcesz jednak doświadczyć nieco więcej, to tutaj możesz odbyć rejs łodzią turystyczną po Odrze lub wypożyczyć kajak.

Wrocław bulwar dunikowskiego

Bulwar Dunikowskiego w sezonie wiosenno-letnim to także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych – ich plan możesz sprawdzić na stronie internetowej. W okolicy znajduje się kilka barów, które zaczynają żyć wieczorami. Dojedziesz tu za pomocą MPK z każdej części Wrocławia (to będzie najlepsze rozwiązanie – w okolicy ciężko będzie znaleźć bezpłatne miejsce parkingowe).

Dojeżdżając do Bulwaru wysiądź na przystanku Uniwersytecka, Hala Targowa lub Urząd Wojewódzki. Zatrzymują się tu tramwaje linii 7, 9, 11, 17, 33.

7. Wrocławska Galeria Neonów

Kolejne słynne w Internecie miejsce, idealne na sesję zdjęciową. Kolorowe neony z kolekcji fundacji Neon Side są oryginalnymi neonami, uratowanymi z najsłynniejszych obiektów na Dolnym Śląsku – z hoteli, dworców czy dawnych kin. Dzięki fundacji obiekty te nie wylądowały na złomie i są podziwiane codziennie przez tłumy ludzi, dzięki zlokalizowaniu ich w samym sercu Wrocławia.

Możesz tutaj także odwiedzić jedną z klubokawiarni, znajdujących się w tym samym podwórku, tuż pod neonami. W środku też znajdziesz oryginalne neony oraz będziesz mógł wziąć udział w organizowanych tutaj, najczęściej w weekendy, koncertach i imprezach. To zdecydowanie dobre miejsce do odwiedzenia w ciepły wieczór.

8. Ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Kolejne miejsce, które wiosną budzi się do życia po śnie zimowym. Założony ponad 200 lat temu Ogród Botaniczny znajduje się przy Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. To kolejne z tych miejsc, które najbardziej zachwyca właśnie wiosną ze względu na mnogość niezwykłych gatunków roślin, kwitnących właśnie w tym czasie.

Zdjęcia i opisy kolekcji roślin znajdziesz na stronie internetowej, tak samo jak cennik biletów i godziny otwarcia. Możesz tam także kupić bilety i zobaczyć plan ogrodu. 

Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze więcej, polecam także pojechać do drugiego oddziału Ogrodu Botanicznego, którym jest Arboretum w Wojsławicach. Teren tutaj jest bardziej górzysty, dlatego weź wygodne buty. Dużym plusem arboretum jest możliwość grillowania z wynajętym wigwamem i paleniskiem. To świetna opcja, jeśli nie masz planów na przykład na majówkę!

Arboretum znajduje się około godziny drogi od Wrocławia, najłatwiej jest tutaj dojechać autem, jednak możesz też wsiąść w autobus we Wrocławiu, wysiąść nieopodal w Niemczy i przejść się kawałek do Wojsławic.

kwiaty ogród botaniczny

Zarówno w ogrodzie we Wrocławiu, jak i w Wojsławicach co roku w sezonie odbywają się też imprezy tematyczne, m.in. Wrocławski Festiwal Magnolii czy Kiermasz Roślin Egzotycznych. Podczas tych wydarzeń będziesz miał możliwość obejrzenia roślin, które przyjechały do ogrodu specjalnie na tę okazję. Na niektórych takich imprezach możesz też kupić niezwykłe okazy roślin czy rękodzieło związane z naturą.

9. Sky Tower

To jeden z najwyższych budynków w Polsce. W jego dolnej części znajduje się galeria handlowa, a w wieży głównej apartamenty, z punktem widokowym na 49. piętrze. Widok z góry robi naprawdę niezwykłe wrażenie, szczególnie o zachodzie słońca lub po zmierzchu, gdy miasto rozbłyska światłami.

Bilety na wjazd windą na taras można kupić zarówno w kasie jak i online – polecam jednak zrobić to przez stronę internetową, aby uniknąć kolejek. 

Wrocław sky tower

Na taras widokowy wjedziesz windą – wejście znajduje się od strony ul. Gwiaździstej. W budynku jest też parking podziemny, dużo sklepów i kilka restauracji. W galerii znajduje się także kręgielnia. Polecam także przed przyjazdem przejrzeć kalendarz imprez organizowanych w Sky Tower – na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Ze względu na zlokalizowanie w centrum łatwo jest dojść do Sky Towera chociażby z dworca głównego, a z dalszych części Wrocławia można tu dojechać wieloma tramwajami (2, 6, 7, 14, 17, 20, 24) i autobusami (A, D, 144, 125, 325).

10. Wrocławskie Zoo

To chyba najbardziej znana, wrocławska atrakcja, o której można mówić dużo. To największy ogród zoologiczny w Polsce, w którym większość z ok. 1100 gatunków jest zagrożona wyginięciem. Na zwiedzanie zoo zaplanuj co najmniej 3 godziny, chociaż teren jest tak duży, że spokojnie spędzisz tam jeszcze więcej czasu.

Przed wizytą polecam zajrzeć na stronę internetową Zoo. Kupisz tam wejściówki, sprawdzisz tam dostępne atrakcje, a także możesz zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem. 

ryba nemo

W największym pawilonie wrocławskiego zoo, czyli Afrykarium zobaczysz mnóstwo gatunków zwierząt, występujących w Afryce. Jest on podzielony na kilka stref w zależności od środowiska, w którym dane zwierzęta występują, m.in. Morze Czerwone, Dżungla Kongo i Afryka Wschodnia. Największe wrażenie w tej części zoo zdecydowanie robi oceanarium – tunel wodny, gdzie ssaki wodne i ryby pływają tuż nad naszymi głowami.

Na stronie zoo znajdziesz harmonogram karmienia zwierząt. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest też opcja pobrania aplikacji z mapą na telefon – ogród jest bardzo duży i taka możliwość zdecydowanie ułatwia zwiedzanie. Dzięki niej szybko znajdziesz punkty gastronomiczne, konkretne pawilony, toalety czy wyjścia.

11. Spacer śladami wrocławskich krasnali

Kolejna atrakcja, z której Wrocław jest znany w całym kraju to krasnale. O wrocławskich krasnalach krąży mnóstwo legend – jeśli chcesz poznać historię każdego z nich, możesz pokusić się o wykupienie wycieczki z przewodnikiem. Możesz też jednak sam wybrać się na spacer po centrum Wrocławia i wypatrywać krasnali w różnych zakątkach.

Wrocław Rynek z drona

Dla ułatwienia możesz wcześniej wydrukować sobie mapę krasnali, którą znajdziesz w Internecie. Podpowiem Ci również, że skrzaty często znajdują się w miejscach tematycznie z nimi związanych – przy banku znajduje się krasnal Bankier, przy ul. Więziennej jest Więziennik za kratami, a krasnal przy jednej z włoskich restauracji jest miłośnikiem włoskiej kuchni.

12. Kolorowe podwórka na Nadodrzu

Pomysłodawcą tej nietypowej inicjatywy jest lokalny artysta Mariusz Mikołajczyk. Już w 2013 r. zaczęto na ścianach kamienicy malować portrety mieszkańców z okolicy. Całe przedsięwzięcie wyszło spontanicznie, a mural odzwierciedla emocje i wizje artystów, którzy go tworzyli (nie było na niego żadnego planu). Można się tu także wpisać do pamiątkowej listy gości, którą prowadzi jeden z mieszkańców, nieoficjalny kustosz i przewodnik, opowiadający przyjezdnym o powstaniu nietypowego podwórka.

Kolorowe Podwórka znajdują się w kamienicy przy ulicy Roosvelta. Można tu dojechać z centrum tramwajami nr 6, 73, 8, 11, wysiadając na przystanku Jedności Narodowej. 

Wrocław kolorowe podwórka

Na ścianach kamienicy możesz zobaczyć m.in. mural poświęcony zmarłym kibicom piłkarskiego klubu Śląsk oraz postaciom historycznym. Jest tu także mnóstwo zwierząt, zarówno realistycznych lub nierealistycznych, postaci z popkultury oraz inspiracji ze słynnych obrazów. Duża część podwórka to też świat podwodny. Znajdziesz tu też kilka znanych cytatów artystów o wolności czy rzeźby zwierząt.

13. Polinka – kolejka linowa Politechniki Wrocławskiej

Kolejka powstała z myślą o studentach, a z czasem stała się atrakcją dla wszystkich, łącznie z turystami. Kolejka linowa miała ułatwić studentom przemieszczanie się pomiędzy wydziałami. Jedna stacja kolejki zlokalizowana jest przy Kampusie Głównym Politechniki Wrocławskiej, a druga po przeciwnej stronie Odry przy Geocentrum.

Jeśli chcesz połączyć w jednym dniu kilka atrakcji to polecam z Hydropolis pojechać Polinką na drugą stronę Odry skąd masz blisko do Zoo i Hali Stulecia. 

Wrocław Polinka

Bilety na kolejkę kupisz w każdym biletomacie przy przystankach w całym Wrocławiu. Wybierz opcję ,,Zakup innych biletów papierowych” – na zwykłym bilecie MPK nie będziesz mógł z niej skorzystać. Wystarczy przy bramkach skasować bilet jak w tramwaju i wejść do jednego z wagoników.

Widoki z góry są przepiękne, szczególnie przy słonecznej pogodzie lub wschodzie czy zachodzie słońca. Z wagonika widać dobrze Most Grunwaldzki z Ostrowem Tumskim w tle. Polecam jako ciekawszą alternatywę dla przejścia na drugą stronę Odry pieszo (chociaż spacer również będzie przyjemny).

14. Muzeum Współczesne

To miejsce zainteresuje Cię zanim jeszcze tam wejdziesz – przed wejściem na pl. Strzegomskim znajduje się oryginalny, wbity niemal pionowo w ziemię parowóz z 1944 r. To instalacja Andrzeja Jarodzkiego pod tytułem ,,Pociąg do nieba”. Zwraca ona na siebie uwagę, dzięki czemu na pewno łatwo będzie Ci znaleźć muzeum.

Zanim odwiedzisz muzeum polecam zajrzeć na stronę internetową, gdzie jest opcja wirtualnego spaceru.

Program Muzeum Współczesnego skupia się na promowaniu nietypowych zjawisk sztuki współczesnej oraz na zwracaniu uwagi na problemy współczesnego świata. W tym celu tutaj odbywa się wiele tematycznych wystaw oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Ciekawe są np. warsztaty oznaczone jako polecane dla osób z niepełnosprawnościami – pozwalają one naszym zmysłom wykazać się w inny sposób niż zazwyczaj.

Wrocław Muzeum Współczesne

Muzeum Współczesne mieści się w starym schronie przeciwlotniczym. Na dachu budynku znajduje się także oszklona kawiarnia, w której można zjeść coś dobrego, napić się kawy czy herbaty i odpocząć na tarasie z widokiem na wiosenny Wrocław. To także dobra opcja, jeśli danego dnia pogoda nie dopisuje.

15. Labirynt w Parku Brochowskim

To kolejna mało znana atrakcja, która odżywa wiosną. Labirynt złożony z grabów o wysokości około 2 m jest całkiem niezłym wyzwaniem ze względu na to, że jest naprawdę duży. Znajduje się przy Hotelu Brochów, nieco poza ścisłym centrum Wrocławia. Wstęp oczywiście jest bezpłatny i możliwy przez całą dobę.

W tę część Wrocławia najłatwiej dojechać autobusem, wysiadając na przystanku Park Brochowski. Rozkład jazdy najłatwiej będzie Ci znaleźć na stronie jakdojade.pl

To miejsce dla osób, które lubią trochę adrenaliny, tak samo dla dzieci, jak i dla dorosłych – znalezienie wyjścia z labiryntu wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać, ale przecież o to chodzi! Zdecydowanie najładniej jest tutaj właśnie wiosną, więc jeśli lubisz takie wyzwania, koniecznie dodaj to miejsce do swojego planu na wiosenną wycieczką po Wrocławiu.

Gdzie pojechać na jednodniową wycieczkę na Dolny Śląsk?

Jeśli planujesz we Wrocławiu spędzić trochę więcej czasu lub Twoim środkiem transportu będzie samochód, możesz zajrzeć w dalsze okolice pięknego Dolnego Śląska. Na blogu znajdziesz sporo pomysłów na jednodniowe i weekendowe wycieczki, dlatego zachęcam do poczytania więcej o atrakcjach w okolicy.

Co jeszcze powinienem przeczytać?

Skoro cel już obrany i lista atrakcji zrobiona, pozostaje mi życzyć Ci miłych przygód i dobrej zabawy we Wrocławiu! Z mojego podróżniczego doświadczenia mogę Ci podać jeszcze kilka praktycznych wskazówek, które na pewno przydadzą się w czasie tego, jak i każdego następnego wyjazdu. Warto przeczytać je jeszcze zanim ruszysz w drogę!

Dotarłeś do końca mojej listy najbardziej malowniczych miejsc, które warto zobaczyć wiosną we Wrocławiu. Mam nadzieję, że znalazłeś coś dla siebie, a Wrocław zachwyci Cię tak samo jak ciągle zachwyca mnie. Jeśli odwiedzisz któreś z opisanych przeze mnie miejsc to koniecznie daj znać, jak Twoje wrażenia – a może odkryjesz coś, czego jeszcze nie znam? Wrocław nadal zaskakuje mnie codziennie!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze