Przygotowałem długą listę najciekawszych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć we Władysławowie, żeby ułatwić Ci planowanie urlopu i wakacji nad Bałtykiem. Skupiłem się na typowych atrakcjach jak plażowanie, spacery promenadami czy rejsy po morzu, ale znalazłem też czas na zwiedzanie zabytków, poznawanie przyrody Władysławowa i aktywny wypoczynek. A to nadal nie wszystko, o czym opowiem.
Możesz polegać na moich rekomendacjach, bo oparłem je na doświadczeniach ze zwiedzania polskiego wybrzeża Bałtyku samochodem. Gdy już opowiem o atrakcjach Władysławowa – jednej z ciekawych atrakcji Pomorza na weekend, podzielę się polecanymi noclegami, kawiarniami i restauracjami oraz praktycznymi wskazówkami, które ułatwią Ci planowanie urlopu.
1. Zrelaksuj się na plaży
Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości na urlop nad Bałtykiem, która słynie z malowniczej, 3-kilometrowej plaży, na której działa 5 strzeżonych kąpielisk. Są położone w części pokrytej drobnym piaskiem, dzięki czemu nie musisz martwić się o postawienie stopy na ostrym kamieniu. Plaża jest szeroka na 55 metrów, co umożliwia znalezienie wolnego miejsca nawet w szczycie sezonu.
Zejście do wody jest łagodne, a w razie niebezpieczeństwa, możesz liczyć na pomoc ratowników. Na miejscu znajduje się wiele koszy na śmieci, a sama plaża jest często i systematycznie sprzątana – nie spodziewałem się, że plaża we Władysławowie będzie tak czysta. Pływanie i opalanie to nie jedyne atrakcje – czekają tu na Ciebie wypożyczalnia sprzętu wodnego, rozgrywki piłki plażowej czy nawet wybory miss, a wieczorami także występy artystyczne i zabawa na dyskotece.
Znajdziesz też atrakcje dla dzieci – najmłodsi mogą bawić się na zjeżdżalniach i dmuchanych zamkach. Jeśli szukasz spokojniejszej aktywności, możesz też pospacerować po drewnianych promenadach i ścieżkach, wdychając przy tym leczniczy jod, pomocny dla cierpiących na choroby tarczycy. Drewniane kładki umożliwiają wejście na plażę osobom z wózkami dziecięcymi i jeżdżącym na wózkach inwalidzkich.
Na plażę we Władysławowie prowadzi kilkanaście wejść (możesz przyjść z psem, z wyjątkiem obszarów strzeżonych kąpielisk). W samym mieście będziesz miał 5 dostępnych opcji:
- wejście nr 3 przy ul. Starowiejskiej,
- wejście nr 4 przy ul. Hryniewieckiego,
- wejście nr 6 przy ul. Hryniewieckiego,
- wejście nr 9 przy ul. Brzozowej,
- wejście nr 10 przy al. Żeromskiego.
W pobliżu plaży we Władysławowie znajdziesz kilka parkingów. Jednym z nich jest parking Surf Stolica, który znajduje się tuż przy wejściu na plażę nr 2. W pobliżu tego wejścia jest też Pipeline Surf Spot Parking. Niedaleko wejścia na plażę nr 1 znajdziesz parking Solar Hryniewieckiego.
Przy wejściach na plażę możesz skorzystać z przebieralni i toalety. Gdy skończysz kąpiel, możesz tam też umyć nogi z piasku. W okolicy plaży i wejść, znajdziesz wiele sklepików z pamiątkami i lokali gastronomicznych. Polecam odwiedzić specjalizującą się w rybach i owocach morza restaurację V4, z której możesz podziwiać morze. Na samej plaży znajdują się trzy bary – na drinka i przekąskę warto wstąpić do San Escobar Bar.
2. Przespaceruj się promenadą i falochronem
Obowiązkowym punktem wycieczki do Władysławowa jest moim zdaniem spacer po falochronie. Jest szeroki, dzięki czemu będziesz mógł się tam swobodnie poruszać nawet w tłumie turystów. Na spacer możesz pójść z psem – uważaj, by zwierzak nie wpadł w spore prześwity między barierkami. Droga chwilami jest nierówna, co może być utrudnieniem dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich czy spacerujących z wózkami dziecięcymi. Możesz też przejść się po drewnianej promenadzie na plaży.
Przygotuj się na silny wiatr szalejący na falochronie (bez względu na pogodę). Na falochron lepiej nie wybierać się w czasie sztormu – ochlapanie przez wodę gwarantowane. ;)
Podczas spaceru możesz podziwiać Morze Bałtyckie i zaobserwować różne gatunki mew. Na ścianach falochronu zobaczysz murale, z których poznasz historię Władysławowa – bardzo lubię tę formę sztuki w miastach, dlatego to miejsce bardzo mi się spodobało. Jeśli poczujesz zmęczenie, możesz odpocząć na ławce.
Na końcu falochronu znajduje się latarnia morska, przy której możesz spojrzeć na plażę, Półwysep Helski i Dom Rybaka. Wchodząc na falochron miniesz port, z którego możesz wypłynąć w rejs po Bałtyku. Falochron to naprawdę malownicze miejsce – jedynym minusem, który mi dokuczał, był silny zapach ryb, ale takie są uroki tego miejsca. ;)
3. Wypłyń z portu morskiego w rejs po Bałtyku
Przy falochronie i plaży znajduje się port, z którego w lecie możesz wypłynąć w rejs po Morzu Bałtyckim. Polecam Ci zwrócić uwagę na rejs statkiem Drakkar. Po jego pokładzie spacerują wikingowie, co może być frajdą dla najmłodszych. Jeśli szukasz pomysłu na randkę, Drakkar organizuje też romantyczne rejsy o zachodzie słońca.
Sprawdź artykuł: 5 dobrych noclegów we Władysławowie – gdzie najlepiej nocować?
Ciekawą propozycją jest też 45-minutowy rejs jachtem motorowym Arkun. Jego wyjątkową cechą jest podwójna sterówka, dzięki której dzieci mogą sterować statkiem pod opieką kapitana. Przewoźnik ma też w ofercie rejsy o zachodzie słońca przy lampce szampana – dobry pomysł na spędzenie romantycznego wieczoru lub odprężenie się po intensywnym dniu wakacji we Władysławowie.
Zaletą rejsu jachtem motorowym Arkun jest okazja do rozmowy z kapitanem Wiśniewskim – prekursorem wędkarstwa kutrowego w naszym kraju, który często dzieli się z pasażerami ciekawostkami na temat żeglugi. Interesującą atrakcją dla rodzin z dziećmi we Władysławowie będzie 40-minutowy rejs statkiem Athena.
Okręt jest stylizowany na statek piratów, a na pokładzie znajdują się podobizny bohaterów Piratów z Karaibów i Geralta z Rivii. Płynąc, odniosłem wrażenie, że Athena nie buja tak mocno, jak inne statki, dlatego warto rozważyć tę propozycję, jeśli cierpisz na chorobę morską.
4. Poszukaj znajomych nazwisk w Alei Gwiazd Sportu
W Alei Gwiazd Sportu możesz obejrzeć gwiazdy w płytach chodnikowych, honorujące ponad 100 uznanych polskich sportowców z przeróżnych dziedzin. Przy alei znajduje się też pomnik Korona Himalajów, na który składa się 14 płyt, przypominających górskie szczyty. Rzeźba upamiętnia 14 ośmiotysięczników, zdobytych przez polskich himalaistów. Każdego lipca, podczas Festiwalu Sportu, odsłaniane są kolejne gwiazdy. Przy okazji festiwali organizowane są atrakcje, np. pokazy sztucznych ogni czy występy populanych muzyków.
W pobliżu Alei Gwiazd Sportu znajdziesz wypożyczalnię gokartów i rowerów Mario. Niedaleko jest też Skwer Hallera, gdzie dzieci mogą bawić się na placu zabaw, a starsi skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu. Jeśli najdzie Cię ochota na coś słodkiego, możesz zajrzeć do pobliskiej pączkarni Latoszek.
Pomijając poszukiwania znajomych nazwisk wśród gwiazd i przyjrzenie się pomnikowi Korony Himalajów, Aleja Gwiazd Sportu to po prostu przyjemne miejsce na spacer. Prowadzi po promenadzie, na której w okresie wakacyjnym może być tłoczno, chociaż moim zdaniem bez tego to miejsce nie miałoby swojego klimatu. ;) Droga udekorowana jest kwiatami, w Alei znajduje się też fontanna. Po drodze stoi sporo ławeczek, na których możesz odpocząć. Dzięki zakazowi jazdy na rowerach i hulajnogach, możesz spacerować w spokoju.
5. Spójrz na miasto z wieży widokowej w Domu Rybaka
Dom Rybaka jest największym budynkiem we Władysławowie. W przeszłości służył jako hotel dla rybaków, a dziś jest siedzibą Urzędu Miasta i paru innych instytucji. Na jego wieży znajdują się dwa tarasy widokowe (górny jest niestety obecnie zamknięty dla zwiedzających), z których możesz podziwiać malowniczy widok na Władysławowo, Bałtyk, Półwysep Helski, Zatokę Pucką i przylądek Rozewie. Do punktu widokowego prowadzi ok. 170 schodów, ale w budynku jest też winda. ;)
Sprawdź artykuł: Jastarnia: 12 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Szczegóły o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziesz na stronie internetowej Domu Rybaka. Obiekt jest otwarty cały rok, dzięki czemu jest również ciekawą atrakcją na zimę.
W Domu Rybaka możesz odwiedzić Muzeum Motyli oraz zobaczyć wystawę zdjęć Władysławowa czy rzeźb Leona Golli, przedstawiającą sceny z życia codziennego rybaków. Dzieci może zainteresować wystawa metod iluzji i gabinet luster. Polecam Ci zobaczyć Dom Rybaka w trakcie zachodu słońca – oświetlenie sprawia, że wygląda naprawdę ładnie. Po obejrzeniu tego widoku możesz wybrać się na wypiekaną we włoskim stylu pizzę do pobliskiej pizzerii INOLA. Tuż obok znajduje się także skatepark i popularny Dom Do Góry Nogami.
6. Odwiedź Centrum Pamięci Generała Hallera w Hallerówce
Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii, zwane potocznie Hallerówką, to zabytkowa, drewniana willa. Przed wojną pełniła funkcją letniej rezydencji gen. Józefa Hallera oraz jego bliskich. Dawni mieszkańcy pozostawili w budynku liczne pamiątki, które dziś możesz podziwiać na ekspozycji. W Hallerówce możesz zobaczyć wystawy dedykowane miejscowym artystom – rzeźbiarzowi Leonowi Golli oraz pisarzowi Augustynowi Neclowi.
Około 5 minut spacerem od Hallerówki znajduje się Pomnik Generała Józefa Hallera. Nieopodal Hallerówki jest też tzw. Adiunktówka – letnia rezydencja adiunkta gen. Hallera, Jana Dworzańskiego. Dziś mieści się w niej Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu znajduje się też neogotycki kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, a około 1 km dalej znajdziesz park rozrywki Ocean Park.
7. Zachwyć się przyrodą w Dolinie Chłapowskiej
Dolina Chłapowska (inaczej: Rudnik) to najpopularniejsza atrakcja turystyczna Chłapowa. Miejsce wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. To wyjątkowe miejsce – wąwóz tego typu jest unikalny dla naszego wybrzeża. Warto więc wybrać się tam na spacer, w trakcie którego możesz podziwiać gatunki roślin pod ochroną, m.in. rokitnik zwyczajny, bluszcz pospolity lub uznane za rzadkie na Pomorzu, np. bażynę czarną. Spacerując po rezerwacie, spoglądaj do góry – możesz też natknąć się na myszołowa i różne gatunki ptaków.
Dolinę Chłapowską warto moim zdaniem zwiedzić wiosną lub latem, kiedy przyroda budzi się do życia i prezentuje w pełnej krasie. Szczególnie polecam okres między majem a lipcem – w tym czasie w Dolinie Chłapowskiej kwitnie żarnowiec, którego żółte kwiaty tworzą piękny widok. ;)
Główne wejście do Doliny Chłapowskiej znajduje się w centrum Chłapowa. Przy wejściu ustawione są ławki i przygotowane miejsce na ognisko. Przez wąwóz biegnie niebieski szlak turystyczny – spacer zajmie Ci ok. 2 godzin. Droga jest wypełniona kładkami, schodami i poręczami. Choć dla części turystów są to ułatwienia w podróżowaniu po wąwozie, niestety dla osób z niepełnosprawnością ruchową będą barierą. Wąwóz kończy się przy plaży w Chłapowie.
Chłapowo znajduje się ok. 3 km od Władysławowa – na miejsce dotrzesz pociągiem, autobusem lub na własnych nogach. ;) Jeśli chcesz dojechać do miasta autem, musisz skręcić w lewo na rondzie we Władysławowie i przejechać przez miasto. Przy głównym wejściu do Doliny Chłapowskiej znajdziesz parking.
8. Poznaj historię Władysławowa śladami murali
Na ścianach falochronu we Władysławowie możesz podziwiać 70 murali związanych z miastem. Obrazki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Władysławowa, jak Zaślubiny Polski z morzem czy budowę portu. Upamiętniają też ważne dla miasta postacie, np. pisarza Augustyna Necla czy rzeźbiarza Leona Gollę, o którym wspominałem wcześniej.
Autorzy nie pominęli też obrazów poświęconych czasom współczesnym – atrakcjom turystycznym Władysławowa, surferom i scenom z życia mieszkańców miasta. Murale we Władysławowie namalowali studenci Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – Milana Chyżawska i Denis Chyżawski. Choć warunki pogodowe nie sprzyjały, po 6 tygodniach skończyli pracę i… pobili rekord Polski w kategorii największej liczby obrazów na jednym muralu.
9. Zrób zdjęcie z ulubionymi postaciami w Muzeum Figur Woskowych
Muzeum Figur Woskowych we Władysławowie to miejsce, gdzie możesz spotkać podobizny sławnych postaci i wykonać z nimi pamiątkowe zdjęcia. Muzeum jest dobrą atrakcją na deszcz, gdy odpada plażowanie czy spacer po parkach. Znajdziesz tu gwiazdy ze świata kina, muzyki, sportu, polityki i postacie fikcyjne oraz wystawy dla dzieci związane z popularnymi bajkami.
Niektóre figury, np. Jacka Sparrowa czy Michaela Jacksona naprawdę wyglądały jak żywe. Jednak część z nich, np. Katy Perry, niezbyt przypominała swój pierwowzór. ;) Pospaceruj po muzeum i oceń sam – mi z pozycji artystycznego beztalencia trudno oceniać pracę innych. ;)
Muzeum Figur Woskowych we Władysławowie jest otwarte cały rok i możesz je zwiedzić również zimą. Szczegółowe informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia znajdziesz na stronie internetowej obiektu.
Muzea figur woskowych to popularna atrakcja nad morzem – podobne miejsce znajdziesz np. w Kołobrzegu. W pobliżu Muzeum Figur Woskowych znajdziesz inne, popularne atrakcje Władysławowa. Kilka minut spaceru dzieli Cię od Lunaparku Sowińskiego, Domu Do Góry Nogami i Domu Rybaka. W pobliżu jest też lodziarnia Lodowa Stacja, gdzie możesz zatrzymać się na lody lub gofry.
10. Obejrzyj kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie to jedyny kościół katolicki w mieście. Budowla nawiązuje do morza – zbudowana jest w kształcie odwróconej łodzi, okna przypominają okrągłe okienka statku, a w jej wnętrzu możesz zobaczyć ozdoby z morskim motywem. Przy kościele znajduje się dzwonnica, która latem pełni funkcję tarasu widokowego. Możesz podziwiać z niej Władysławowo po dobrowolnej wpłacie na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej.
W kościele znajduje się Sala Papieska z relikwiami Jana Pawła II i replikami jego rzeczy. Najbardziej zaciekawiła mnie podobizna broni, z której do papieża strzelił Mehmet Ali Agca. Do pomieszczenia wejdziesz przez kiosk parafialny. Na zewnątrz świątyni znajdziesz jeszcze pomnik papieża i poświęconą mu ławeczkę. Przy kościele jest również studnia wiernej miłości, przy której zakochani mogą obiecać sobie wierność poprzez zawieszenie kłódki. Warto rozważyć tę opcję, jeśli szukasz miejsca na randkę. ;)
Przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny latem organizowane jest Kino na Fali, w ramach którego wieczorami możesz obejrzeć chrześcijańskie filmy dokumentalne. Inną atrakcją jest Letni Festiwal Organowy, podczas którego wybitni muzycy grają na kościelnych organach, pochodzących z 1973 roku. W domu parafialnym, znajdującym się tuż obok, możesz zobaczyć wystawę poświęconą pająkom i skorpionom z całego świata.
11. Zobacz klifowe wybrzeże z pokładu paralotni
Klif w Chłapowie słynie z dogodnych warunków do paralotniarstwa. Duża łąka jest wygodnym miejscem do startu, a rozległa plaża komfortowym lądowiskiem. Te zalety sprawiają, że nawet początkujący mogą spróbować tu swoich sił. Z klifu w Chłapowie dolecisz do Jastrzębiej Góry i z powrotem, a w trakcie możesz podziwiać malowniczy widok na przylądek Rozewie. Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, by latać samemu, możesz zdecydować się na lot z instruktorem (tandem). Jeżeli planujesz spacerować w okolicy klifu w Chłapowie, poruszaj się tylko po wyznaczonych ścieżkach i nie niszcz przyrody (miejsce jest częścią parku krajobrazowego).
Szczegóły na temat sposobu rezerwacji i cennik znajdziesz na stronie lotyparalotnia.pl Jeżeli zdecydujesz się na lot paralotnią, pamiętaj o związaniu włosów, założeniu butów usztywniających kostkę i cieplejszym ubraniu, a latem dodatkowo o okularach przeciwsłonecznych.
12. Wyrusz na wycieczkę rowerową
Władysławowo to nie tylko atrakcje nad Bałtykiem – to też dobre miejsce na wycieczkę rowerową. Przez miasto przechodzi Nadmorski Szlak Hanzeatycki, czyli trasa rowerowa R10. Jeśli nie wybierasz się na urlop we Władysławowie z własnym rowerem, możesz skorzystać z usług wypożyczalni, m.in. Latającego Holendra czy OTTOBIKE.
Najczęściej wybieraną przez turystów trasą rowerową jest Władysławowo – Hel. To dość łatwa droga – jedynie odcinek wjazdowy na sam Hel nie jest dobrze utwardzony. Na pokonanie będziesz potrzebował całego dnia (około 3 godzin w jedną stronę). Szlak prowadzi przez Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę. W Chałupach możesz zrobić sobie przerwę na plażowanie, a w Jastarni warto zatrzymać się na zwiedzanie latarni morskiej.
Sprawdź artykuł: 17 atrakcji Helu, czyli jakie miejsca warto zobaczyć
Bardzo przyjemną trasą jest też Władysławowo – Jastrzębia Góra. Ścieżka ma 8 km w jedną stronę i prowadzi po asfaltowej drodze. Przechodzi przez Rozewie, gdzie polecam zatrzymać się na zwiedzanie latarni morskiej. Warto też rozważyć trasę Władysławowo – Puck, która ma 11 km w jedną stronę i w większości prowadzi przez drogę R10. Po drodze możesz obejrzeć port rybacki w Pucku i niewielką przystań w Swarzewie.
13. Skorzystaj z idealnych warunków do kitesurfingu i windsurfingu
Władysławowo to dobry wybór dla osób, które chciałyby spędzić aktywne wakacje na polskim wybrzeżu. Zatokę Pucką średnio przez 70 dni w roku nawiedza silny wiatr, co bardzo sprzyja uprawianiu sportów wodnych – kitesurfingu i windsurfingu. Nie musisz być zaawansowany w tych dyscyplinach – znajdziesz tutaj różne szkoły windsurfingu i kitesurfingu.
Przeglądając oferty, zwróć uwagę na szkołę kitesurfingu Kite Crew, która oprócz kursów wspomnianych sportów organizuje też obozy jogi. Szkoła Od-Dech proponuje nie tylko kursy kitesurfingu, windsurfingu i surfingu, ale także nowego sportu – wingfoila. W okolicy znajdziesz też sklepy, serwisy, przechowalnie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego, np. Sklep Surf People. Zaletą tej wypożyczalni jest możliwość wysyłki zamówionego sprzętu pod wybrany adres.
14. Zobacz rzadkie gatunki roślin w rezerwacie przyrody Słone Łąki
Rezerwat Słone Łąki zalicza się do obszaru Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jak sugeruje nazwa, jego głównym celem jest ochrona słonorośli, czyli roślin rosnących w środowisku o dużym zasoleniu. W rezerwacie możesz przejść się drewnianą kładką i przeczytać umieszczone wzdłuż niej informacje o lokalnej florze i faunie. Słone Łąki to jedyne miejsce występowania jarnika solniskowego (rzadkiej rośliny przypominającej pierwiosnek) na Pomorzu Gdańskim.
Podłoże rezerwatu przyrody Słone Łąki miejscami może być nieco trudne (nierówne, trawiaste, a na niektórych odcinkach wodne i bagniste). Weź to pod uwagę, wybierając ubiór i obuwie na wycieczkę. Nie zapomnij też o ochronie przed owadami – spacerując po rezerwacie, łatwo o ukąszenia.
W rezerwacie przyrody Słone Łąki napotkasz także zwierzęta. Znajdziesz tu głównie ptaki wodne, np. łyski, mewy, łabędzie nieme i różne gatunki kaczek. To też jedyne miejsce w Polsce, gdzie okresowo możesz spotkać ptaki siewkowe, np. łękacz. Rezerwat jest nieco oddalony od centrum, więc możesz tu odpocząć od zgiełku miasta. Poza sezonem nie ma w tych okolicach zbyt wielu spacerowiczów – jeśli nie lubisz tłumów, polecam zajrzeć tu jesienią lub zimą. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się parking.
15. Zaplanuj rodzinnie czas z atrakcjami dla dzieci
Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje z dziećmi, warto w swoich planach uwzględnić Władysławowo. W mieście znajdziesz kilka ciekawych atrakcji, które mogą zainteresować najmłodszych turystów.
Lunapark Sowiński
W centrum Władysławowa znajduje się Lunapark Sowiński, który oferuje ponad 40 atrakcji. Jedną z najpopularniejszych jest Diabelskie Oko – najwyższa kolejka górska w kraju. Jej tor ma 500 m, a kolejka jest w stanie rozpędzić się aż do 13 m na sekundę. Możesz też skorzystać z innych ekstremalnych atrakcji, np. karuzeli condor, gdzie czekają na ciebie przeciążenia 3G i lot do góry nogami.
Lunapark Sowiński oferuje także spokojniejsze aktywności i miejsca – pałac śmiechu, paintball, dmuchańce, kino 9D, park linowy czy gokarty. Warto wybrać się na Diabelski Młyn, gdzie z wysokości 25 m możesz zobaczyć imponujący widok na Władysławowo, Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką. W parku możesz też zobaczyć wystawy, np. żywych owadów i gadów lub wystawę holografii. Na terenie lunaparku znajdziesz też kilka punktów gastronomicznych, np. Bistro „Na Bogato”, gdzie możesz zjeść domowy obiad i nadmorski klasyk – gofry.
Dom Do Góry Nogami
Dom Do Góry Nogami to jedna z najpopularniejszych atrakcji dla dzieci we Władysławowie. To dom, w którym wszystko jest na opak – do środka wchodzisz przez dach, chodzisz po suficie, a nad Tobą jest podłoga, z której zwisają meble i sprzęty AGD. Nietypowe wnętrze dopełniają przekrzywione okna i spory kąt nachylenia budynku względem poziomu. Dom Do Góry Nogami to prawdziwe wyzwanie dla błędnika – ciężko utrzymać równowagę (można nawet dostać zawrotów głowy). Jeśli masz chorobę lokomocyjną lub inne problemy z błędnikiem, lepiej zrezygnuj z tej atrakcji.
Zwiedzanie Domu Do Góry Nogami we Władysławowie nie trwa długo (zazwyczaj około 15 min). To mały budynek, w którym szybko może zrobić się tłoczno. Jeśli więc chcesz zwiedzić to miejsca na spokojnie, polecam Ci przyjść jak najwcześniej, najlepiej zaraz po otwarciu.
Park rozrywki Ocean Park
W Parku Rozrywki Ocean Park we Władysławowie możesz zobaczyć podobizny morskich zwierząt, odwzorowane 1:1 i z uwzględnieniem szczegółów w ich budowie. Park można zwiedzać z przewodnikiem, który podczas wycieczki opowiada ciekawostki o życiu zwierząt. Źródłem wiedzy o podwodnym świecie jest też Wygadany Wielorybek – animowany wieloryb, który rozmawia z dziećmi z dużego ekranu, przekazując im wiedzę w przystępny sposób.
W Parku Rozrywki Ocean Park znajdziesz też Papugarnię, w której mieszka ponad 100 gatunków papug. Na najmłodszych czeka też wiele innych atrakcji – lunapark, mini-plaża, salon gier, dmuchańce, przejażdżka segwayem i na grzbiecie kucyka, wielkie klocki czy największy plac zabaw na Pomorzu. Część z nich odbywa się pod zadaszeniem, co sprawia, że Ocean Park sprawdzi się jako atrakcja na deszcz. Na terenie obiektu znajdziesz też sklepik z pamiątkami, restaurację i kawiarnię.
16. Poznaj atrakcje w okolicy Władysławowa
Jeżeli odwiedziłeś już wszystkie miejsca, które warto zobaczyć we Władysławowie lub zrobiłeś to podczas poprzednich wycieczek nad Bałtyk, polecam Ci sprawdzić, co do zaoferowania ma najbliższa okolica. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka, moim zdaniem, najciekawszych propozycji.
Mierzeja Helska
Mierzeja Helska to 35-kilometrowy pas terenu oddzielający Morze Bałtyckie od Zatoki Gdańskiej, ciągnący się od Władysławowa po Hel. Jednak Półwysep Helski to dużo okazji do aktywności na wodzie, ale też kilka innych, ciekawych atrakcji. Warto zobaczyć m.in. Górę Libek, czyli najwyższą wydmę Mierzei Helskiej, znajdującą się w Kuźnicy. Ciekawą propozycją jest też Jastarnia, gdzie znajdziesz muzeum rybołówstwa Chata Rybaka, latarnię morską i bunkry z okresu II wojny światowej.
Sprawdź artykuł: 14 atrakcji Półwyspu Helskiego, które polecam zobaczyć
Jeśli interesujesz się II wojną światową, związane z nią miejsca możesz zobaczyć m.in. na Mierzei Wiślanej i w Nowogrodzie Bobrzańskim.
Jednym z najpopularniejszych miejsc Mierzei Helskiej jest oczywiście Hel. W tym mieście popularną atrakcję jest m.in. Fokarium Stacji Morskiej, gdzie możesz nie tylko zobaczyć urocze foki, ale też dowiedzieć się, jak wygląda ich życie oraz zwyczaje. Warto też wybrać się do Parku Rzeźby Kaszubskiej i obejrzeć „Rzepkę” – najdłuższą rzeźbę świata utworzoną z jednego kawałka drewna. By poznać helską kulturę, historię i tradycje, zajrzyj do Muzeum Helu.
Puck
Puck nie jest tak popularny jak Władysławowo czy Hel, dlatego może być dobrą opcją na jednodniową wycieczkę. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest port rybacki, w którym generał Józef Haller dokonał Zaślubin Polski z morzem. Wydarzenie to upamiętnia pomnik Hallera i pamiątkowy słupek. Warto też zobaczyć urokliwy Stary Rynek. Oprócz neogotyckiego Ratusza, podświetlanej fontanny i zabytkowych kamienic znajdziesz tu też Muzeum Ziemi Puckiej oraz makietę miasta – jedną z największych makiet na Pomorzu. Atrakcją dla dzieci jest park linowy Koala.
Puck leży ok. 11 km od Władysławowa, a na miejsce dotrzesz pociągiem Polregio lub autobusem nr 550, wyjeżdżającym z Dworca Autobusowego. Dojazd samochodem z Władysławowa do Pucka zajmie Ci ok. 15 minut. Auto możesz zostawić na bezpłatnym parkingu Przy Stadionie na ul. Nowy Świat, z którego od morza będzie Cię dzielić niecałe 1,5 km.
Latarnia morska Rozewie w Jastrzębiej Górze
Latarnia morska Rozewie znajduje się na Przylądku Rozewie, pomiędzy Władysławowem a Jastrzębią Górą. Wysoka na niemal 33 m konstrukcja, ma największy zasięg światła spośród wszystkich latarni w Polsce. Nosi imię Stefana Żeromskiego, który odwiedzał ją przed wojną. Z Władysławowa autem dojedziesz w zaledwie 10 min, a parking znajdziesz na końcu ul. Leona Wzorka.
Latarni morskiej Rozewie nie mogą zwiedzać osoby mające mniej niż 105 cm wzrostu i dzieci poniżej 4 roku życia. Strome schody niestety są też przeszkodą dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
W latarnii znajduje się jedyne w polsce Muzeum Latarni Morskich, w którym zobaczysz stary reflektor latarni z wyposażeniem i modele dawnych latarń. Warto też zwiedzić pobliską maszynownię. Na szczycie latarni znajdziesz taras widokowy, z którego możesz podziwiać panoramę Bałtyku, Jastrzębiej Góry i Władysławowa. Teren wokół latarnii jest wypełniony kwiatami i ławeczkami, a przechadzając się po dziedzińcu, możesz natknąć się na pomnik Stefana Żeromskiego.
Labirynt w polu kukurydzy w Swarzewie
Labirynt w polu kukurydzy to ciekawa atrakcja dla dzieci zaledwie 4 km od Władysławowa. W trakcie poszukiwania wyjścia z labiryntu utworzonego z roślin kukurydzy, najmłodsi będą też musieli rozwiązać hasło krzyżówki i znaleźć drogę do ukrytych obiektów. Po drodze znajdą wybieg z małymi zwierzątkami. Odważniejsi mogą wybrać się na nocne błądzenie, czyli zwiedzanie labiryntu w ciemności, gdy czają się w nim straszące osoby.
Informacje o godzinach otwarcia i cen biletów Labiryntu w polu kukurydzy znajdziesz na stronie internetowej atrakcji. Na miejsce dojedziesz pociągiem Polregio lub autobusem linii nr 650, odjeżdżającym z Dworca Autobusowego.
Oprócz Labiryntu w polu kukurydzy, na miejscu znajdziesz też dodatkowy, drewniany labirynt, dmuchańce i tor do przejazdu Monster Truckiem, a także punkt gastronomiczny ze słodkościami i sklepik z pamiątkami. Ciekawą rozrywką dla starszych jest możliwość przejazdu rowerem skręcającym odwrotnie. Przejechanie na nim jest na tyle trudne, że za pokonanie min. 5 m otrzymasz zwrot kosztów biletu. ;)
Osada słowiańska Sławutowo
Osada słowiańska Sławutowo jest rekonstrukcją średniowiecznej słowiańskiej osady z czasów IX-X wieku. W jej skład wchodzi 8 chat i 3 bramy ochronne, a wszystko otoczone jest 400-metrową palisadą. By lepiej oddać klimat słowiańskiej osady, wszystkie elementy wykonano z drewnianych pali. Miejsce znajduje się 18 km od Władysławowa i nie dotrzesz tu komunikacją zbiorową.
W Osadzie słowiańskiej Sławutowo dowiesz się, jak dawniej wyglądało słowiańskie rzemiosło. Poznasz pracę garncarza, tkaczki, bursztynnika, zielarza czy kowala. Możesz też wziąć udział w zajęciach edukacyjnych (dla osób w każdym wieku) i żywych lekcjach historii, np. warsztatach garncarskich czy tkackich. Warto zobaczyć pokaz średniowiecznej kuchni i spróbować wypiekanych na ogniu podpłomyków. Na najmłodszych czeka plac zabaw, labirynt i piaskownica wypełniona bursztynem.
Groty Mechowskie
Groty Mechowskie to rzadki okaz jaskini nizinnej – ta podziemna grota powstała z piaskowca i jest jedyną tego typu jaskinią w Europie Północnej. To jeden z najcenniejszych zabytków przyrody na Pomorzu Gdańskim, który został wpisany do rejestru obiektów prawnie chronionych. Wbrew nazwie, to tylko jedna grota – liczbę mnogą zawdzięcza obecności dwóch wejść.
Zwiedzanie Grot Mechowskich powinno zająć Ci ok. 40 min. To dobra atrakcja na zimę – miejsce można zwiedzać przez cały rok.
Jest stosunkowo niewielka – jej korytarze mierzą 61 m, a tylko część z nich jest otwarta dla zwiedzających. Warto ją zwiedzić ze względu na piękny widok barwnych minerałów płynących z sufitu, który zrobił na mnie wrażenie.
Gwiazda Północy
W Jastrzębiej Górze znajduje się Gwiazda Północy, uważana za najbardziej wysunięte na północ miejsce Polski. Oznaczone jest pamiątkowym kamieniem, który opatrzono znakiem orła, rysunkiem róży wiatrów i dokładnymi współrzędnymi geograficznymi. Gwiazda Północy znajduje się na klifie – możesz z tego miejsca podziwiać malowniczy widok na Morze Bałtyckie.
Za symboliczną opłatą możesz w biurze Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry odebrać certyfikat pobytu w najdalej wysuniętym na północ miejscu Polski.
Zaraz pod klifem, na plaży, możesz zobaczyć biało-czerwony słupek, który wyznacza najbardziej wysunięte na północ miejsce Polski przy morzu. By do niego dotrzeć, udaj się do zejścia nr 23 i skręć w lewo. Jastrzębia Góra znajduje się ok. 8 km od Władysławowa. Możesz tu szybko dotrzeć autobusami linii 650 i 668 z Dworca Autobusowego.
Zwiedzanie atrakcji Władysławowa – wskazówki i informacje praktyczne
Znasz już najważniejsze atrakcje Władysławowa i wiesz już czy warto wybrać to miasto na spędzenie wakacji nad Morzem Bałtykiem. Czas na kilka praktycznych wskazówek, które zebrałem z własnego doświadczenia, po wyjazdach w te okolice. Mam nadzieję, że przydadzą Ci się w czasie Twojego pobytu we Władysławowie.
- sprawdź kalendarz festiwali, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych – Władysławowo to miasto, które w sezonie tętni życiem, dlatego polecam Ci przejrzeć listę wydarzeń. Być może coś przypadnie Ci do gustu i jeszcze bardziej urozmaici Twój urlop nad morzem. Kalendarz imprez znajdziesz na stronie internetowej miasta. Warto o nich wiedzieć, by móc wziąć w nich udział lub… ich uniknąć, jeśli potrzebujesz spokoju. ;)
- uważaj na Strefę Płatnego Parkowania – we Władysławowie Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje od 15 czerwca do 31 sierpnia. Jeżeli wybierasz się na urlop samochodem sprawdź, które ulice obejmuje oraz zapoznaj się z cennikiem na stronie internetowej.
- spróbuj swoich sił w sportach wodnych – pamiętaj, że brak doświadczenia w sportach wodnych nie uniemożliwia Ci ich uprawiania we Władysławowie. Szkoły windsurfingu i kitesurfingu oferują kursy lub lekcje indywidualne dla początkujących. Nie musisz też martwić się brakiem sprzętu – we Władysławowie znajdziesz też kilka wypożyczalni.
Gdzie spać we Władysławowie?
Władysławowo może pochwalić się szeroką bazą noclegową. Na turystów czekają pokoje gościnne, pensjonaty, apartamenty, domki letniskowe, kwatery, campingi czy hotele. Miasto dysponuje więc noclegami w różnych standardach i na każdą kieszeń, dlatego myślę, że bez problemu znajdziesz dla siebie ciekawą opcję.
Sprawdź artykuł: 5 dobrych noclegów we Władysławowie – gdzie najlepiej nocować?
Jeżeli chcesz dotrzeć do Władysławowa pociągiem, warto poszukać zakwaterowania w pobliżu dworca PKP – nie będziesz musiał krążyć po mieście z ciężką walizką po podróży). Jeśli wybierasz się do Władysławowa w sezonie, polecam Ci zarezerwować nocleg ze sporym wyprzedzeniem. Miasto cieszy się dużą popularnością w wakacje i najlepsze miejsca w dobrych cenach szybko znikają.
Gdzie zjeść i wypić kawę we Władysławowie?
Władysławowo jest pełne punktów gastronomicznych. Jeśli na wakacjach chcesz odpocząć od gotowania, znajdziesz mnóstwo miejsc, które chętnie Cię w tym wyręczą. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka najciekawszych moim zdaniem propozycji na obiad we Władysławowie oraz przerwę przy kawie:
- Tawerna u Pirata (lokalizacja na mapie: 54.80595131, 18.379563735) – restauracja serwuje głównie ryby (świeże, podane na różne sposoby). Jeśli masz ochotę na bardziej klasyczne, polskie danie, znajdziesz tu też tradycyjnego schabowego z ziemniakami. Do tawerny możesz też wpaść w porze śniadaniowej. Goście lokalu chwalą sobie duże porcje.
- Trzy Siostry (lokalizacja na mapie: 54.78811671, 18.40789179) – restauracja prowadzona przez trzy siostry wraz z najbliższymi. Ciepła, sympatyczna obsługa i serwowane domowe jedzenie sprawiły, że można poczuć się tu jak w odwiedzinach u bliskiej rodziny. Możesz tu spróbować ryb, schabowego oraz różnych rodzajów naleśników.
- Kofeinka (lokalizacja na mapie: 54.791591658, 18.40652090) – kawiarnia, gdzie możesz napić się kawy, herbaty i lemoniady oraz przekąsić gofra lub słodkie naleśniki. W tym czasie Twoje dzieci mogą bawić się w kąciku zabaw. Plusem Kofeinki jest też lokalizacja – z dala od tłumów, co pozwala na spokój i chwilę relaksu.
- Aleja Cafe (lokalizacja na mapie: 54.79805882, 18.397571450) – mała kawiarnia, gdzie wypijesz kawę, herbatę lub orzeźwiającego shake, a także zjesz gofry, lody i lodowe desery. Lokal mieści się w spokojnej okolicy, możesz więc się tu zrelaksować i złapać chwilę oddechu przed kontynuowaniem zwiedzania Władysławowa.
Duża część restauracji i kawiarni we Władysławowie jest otwarta tylko w czasie letnego sezonu. Jeśli wybierasz się nad morze poza wakacjami, sprawdź na Google Maps, czy dane miejsce jest otwarte w interesującym Cię terminie.
Jak dojechać do Władysławowa?
Do Władysławowa łatwo dojedziesz pociągiem. Latem dostępne są połączenia nawet z najdalszych zakątków Polski, np. z Przemyśla, Lublina, Katowic, Krakowa czy Warszawy. Jeśli jednak z Twojego miejsca zamieszkania brakuje bezpośrednich połączeń, najlepiej dojechać do Gdyni i stamtąd szukać przesiadki. W tym mieście znajdziesz liczne połączenia do Władysławowa pociągiem Polregio i FlixBusem.
Rozkłady jazdy pociągów znajdziesz na Portalu Pasażera. Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl.
Do Władysławowa możesz też dostać się z Gdańska autobusem linii 890. Jeśli zdecydujesz się na dojazd samochodem, polecam skorzystać z obwodnicy trójmiejskiej, która znacznie skróci Twoją podróż. Jeśli nie musisz jednak korzystać z samochodu, zdecyduj się na komunikację publiczną. Latem w mieście pojawiają się setki samochodów, trudno jest parkować i niepotrzebnie robi się tłoczno. ;)
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
Nie spodziewałem się, że atrakcji i ciekawych miejsc we Władysławowie będzie aż tyle. Poznałeś wszystkie zakątki, które uważam za warte odwiedzenia w mieście i okolicy. Życzę Ci jak najlepszego urlopu nad polskim morzem i dobrej pogody w czasie zwiedzania Władysławowa!
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.