Poświęcając kilka dni na zwiedzanie Kijowa, odnalazłem tu wpadającą w oko architekturę, opartą na kontrastach między pięknymi kopułami cerkwi, a szkaradnymi, postradzieckimi blokowiskami. W Kijowie z całą pewnością nie brakuje atrakcji turystycznych i miejsc, które warto zobaczyć. Pomogę Ci zaplanować zwiedzanie Kijowa tak, abyś poznał najciekawsze zakątki, jakie oferuje stolica Ukrainy.
Co znajdziesz w artykule?
- wskazówki dotyczące przemieszczania się po Kijowie komunikacją miejską,
- listę najciekawszych atrakcji Kijowa wraz z mapą, na której zaznaczyłem wszystkie ważne punkty,
- wskazówki na temat dojazdu do miejsc, które warto zobaczyć w Kijowie,
- propozycje atrakcji w okolicach Kijowa,
- rekomendacje dotyczące noclegów w Kijowie,
- odpowiedź na pytanie, czy w Kijowie jest bezpiecznie,
- praktyczne wskazówki dla osób podróżujących po Ukrainie.
Zwiedzanie Kijowa – co warto zobaczyć?
Lista miejsc, które warto zobaczyć w Kijowie to mieszanka popularnych atrakcji i miejsc mniej obleganych, ale dobrze rokujących pod względem turystycznego potencjału.
Lista rzeczy, które można zobaczyć w stolicy Ukrainy mogłaby być o wiele dłuższa, ale wybrałem dla Was te moim zdaniem najciekawsze atrakcje.
1. Ławra Peczerska
Ławra Peczerska jest siedzibą ukraińskiego kościoła prawosławnego i najświętszym miejscem kultu w całym kraju. Teren dzieli się na ławrę górną, zarządzaną przez państwo oraz dolną, pozostającą w rękach władz kościelnych. Atrakcja znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Obszar, na którym znajduje się Ławra Peczerska jest wypełniony licznymi cerkwiami. Znajdziesz tu m.in. sobór Zaśnięcia Matki Bożej, nadbramną cerkiew Troicka, cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego.
Zwiedzając teren Ławry Peczerskiej trzeba być świadomym, jak duża jest religijna waga tego miejsca.
Odwiedzających obowiązuje skromny strój (długie nogawki, zasłonięte ramiona) zarówno wewnątrz świątyni, jak i na całym terenie kompleksu. Znaki na bramach wejściowych informują o zakazie fotografowania, który nie wydaje się być przez kogokolwiek respektowany.
Tuż po wyjściu z terenu Ławry znajduje się Park Wiecznej Chwały, w którym stoi okazały Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu. Upamiętnia on dramatyczne skutki decyzji Stalina, który poprzez przymusową kolektywizację rolnictwa doprowadził do śmierci z głodu kilku milionów osób.
2. Pomnik Założycieli Kijowa
Jak dojechać? Stacja czerwonej linii metra Dnipro. Stąd albo piechotą – ok. 2 km do pomnika, albo marszrutką numer 115 spod stacji Dnipro na przystanek Vidpochynku Park (4 minuty jazdy).
Zanim zaczniemy wspinać się w kierunku wielkiego pomnika Matki Ojczyzna, do którego się zaraz wybierzemy, polecam przejść się nad rzekę trochę poza centrum Kijowa i zobaczyć Pomnik Założycieli Kijowa (znany też jako Pomnik Legendarnych Założycieli Kijowa).
Na nabrzeżu Dniepru umieszczono rzeźbę przedstawiającą trzech legendarnych założycieli miasta: Kija, Szczeka i Chorywa wraz z ich siostrą Łybedzią. To dobry fotograficzny spot na rzekę i zabudowę miasta po drugiej stronie Dniepru.
3. Pomnik Matka Ojczyzna
Pomnik Matka Ojczyzna to górujący nad Kijowem monumentalny relikt czasów Związku Radzieckiego. Mierząca ponad 60 metrów postać w jednej ręce trzyma olbrzymi miecz, a w drugiej dzierży tarczę z godłem ZSRR.
Patrząc na Matkę Ojczyznę przez pryzmat aktualnej sytuacji międzynarodowej, godło budzi dość skrajne emocje. Trochę jak muzeum Stalina w Gori Gruzinów, pomnik Matki Ojczyzny dzieli Ukraińców na zwolenników pozostawienia go jako hołdu ofiarom II wojny światowej oraz na zażartych przeciwników, którzy widzą w nim niepożądane odniesienie do Rosji.
Bez wątpienia pomnik Matki Ojczyzny to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Kijowa. Warto zobaczyć drugi brzeg rzeki właśnie z tej perspektywy. Schodząc ze wzgórza miniesz Muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej i raz jeszcze dojdziesz do Ławry Peczerskiej.
Teren niedaleko pomnika Matka Ojczyzna jest latem chętnie odwiedzany przez mieszkańców Kijowa. Dobrze widać stąd drugą stronę miasta i rozległy Dniepr.
O czym musisz pamiętać przed wyjazdem do Kijowa?
4. Kościół św. Mikołaja i Pałac Ukraina
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Palats “Ukraina”.
Na kościół wpadłem zupełnym przypadkiem, rezerwując nocleg w budynku naprzeciwko. Nie znalazłem wzmianki o tym zabytku w żadnym z przeglądanych wcześniej źródeł.
Budynek kościoła jest przepiękny. Rozeta zdobiąca frontową ścianę świątyni przypomina mi trochę tę z paryskiego Norte Dame. Z daleka widać już strzeliste, 60-metrowe wieże górujące nad niezbyt ciekawą architektonicznie okolicą.
Kościół zaprojektował polski architekt Władysław Horodecki, znany również z projektu Domu z chimerami, o którym poczytacie kilka akapitów niżej.
Kilkaset metrów bliżej, tuż przy wyjściu ze stacji metra, znajduje się dość obskurny Pałac “Ukraina”. Budynek ten służy jako jedna z ważniejszych scen ukraińskich, oficjalnych uroczystości i koncertów.
5. Majdan Niezależności (Plac Niepodległości)
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti lub czerwonej linii metra Khreschatyk.
Nie sądzę, żeby ktokolwiek z Was nie słyszał o współczesnej historii związanej z Majdanem Niezależności. Plac był terenem wydarzeń związanych z Pomarańczową Rewolucją oraz krwawymi walkami Euromajdanu.
Zwiedzając Majdan Niezależności trzeba mieć świadomość, że w tym miejscu rozlała się krew dziesiątek ofiar protestów.
Na przełomie 2013 i 2014 r. na Placu Niepodległości trwały walki między obozem proeuropejskich aktywistów, a obozem rządowym, wywołane rezygnacją prezydenta Janukowicza z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Aktualnie zabudowania placu zostały doprowadzone do stanu sprzed zamieszek.
O krwawej historii przypominają dziesiątki zdjęć ofiar porozwieszane na drzewach rosnących przy Majdanie. Znajdujący się na rogu placu Dom Związków Zawodowych, który spłonął z czasie starć i został przykryty wielkim billboardem z napisem “Freedom is our religion”, doczekał się już remontu.
Charakterystycznym obiektem na centralnym placu Kijowa jest symbol niezależności Ukrainy – kolumna ze słowiańskim bóstwem Brzeginią. Na Placu Niepodległości stoi też Pomnik Kozaka Mamaja – postaci znanej z ukraińskiej sztuki ludowej.
Na placu znajduje się Lacka Brama, czyli odbudowana, średniowieczna brama wjazdowa do grodu Jarosława. Na plac z góry zerka zbudowany w czasach stalinizmu, trzygwiazdkowy Hotel Ukraina (dawniej: Hotel Moskwa).
6. Chreszczatyk
Przez Majdan przebiega główna oś miejska i główna aleja Kijowa – ulica Chreszczatyk.
Zabudowa ulicy została odtworzona po zniszczeniach II wojny światowej na socrealistyczną modłę. Budynki są bardzo okazałe i przez to dobrze korespondują z reprezentacyjnym charakterem ulicy.
Chreszczatyk mieści momentami aż 8 pasów ruchu i przez to jest dużą barierą komunikacyjną w samym sercu miasta. W okolicach Majdanu nie ma ani jednego przejścia dla pieszych – cały ruch odbywa się przez niewygodne przejścia podziemne.
Przy Chreszczatyku siedzibę ma Kijowska Miejska Administracja Państwowa i ukraińska poczta, sporo tu sklepów i restauracji. Jednym z nielicznych budynków, którzy przetrwał wojnę jest Centralny Dom Towarowy.
Przy Chreszczatyku znajdziesz Rynek Besarabski, zwany też Besarabką (Бесарабський ринок). To pochodząca z 1912 r., legendarna już w Kijowie hala targowa, w której kupisz świeże owoce, warzywa i dziesiątki innych, ciekawych produktów. Zajrzyj tu przy okazji spaceru Chreszczatykiem.
Ulica to świetny przykład przyciężkiej, socjalistycznej architektury, która ma tak wielu miłośników, jak i przeciwników. Wieczorami Chreszczatyk tętni życiem, więc może być dobrym wyborem dla chcących wypić kilka kieliszków ukraińskiej wódki.
7. Dom z Chimerami
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti lub czerwonej linii metra Khreschatyk.
Dom z Chimerami to kolejny po kościele św. Mikołaja projekt, który wyszedł spod ręki polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Budynek, znany również jako Dom Horodeckiego, jest jedną z siedzib administracji prezydenta Ukrainy. Teren dookoła jest strzeżony, ale piękne rzeźby spod ręki włoskiego artysty Emilio Sala można oglądać również z zewnątrz.
Pierwotnie dom miał być wypełniony luksusowymi apartamentami, a w jednym z nich miał zamieszkać sam Horodecki. Wynajem lokali nie szedł architektowi najlepiej i jego nadzieje na duży zysk spaliły na panewce.
Pieniądze się wyraźnie Horodeckiego nie trzymały i dom szybko trafił w hipoteczny zastaw. W czasach powojennych budynek miał swój epizod jako siedziba partyjnej kliniki.
Dom z Chimerami owiany jest kilkoma legendami. Według jednej z nich, zrozpaczony swoją kiepską sytuacją materialną i zmuszony do wyprowadzki Horodecki przeklął wszystkich późniejszych mieszkańców budynku. Biorąc pod uwagę, że aktualnie budynek jest siedzibą rządowej administracji, może być w tym nutka prawdy.
8. Złota Brama
Jak dojechać? Stacja zielonej linii metra Zoloti Vorota.
Z tą średniowieczną bramą wjazdową do miasta wiąże się związana z Polską legenda.
Bolesław Chrobry podczas swojej wyprawy w te rejony miał uderzyć o bramę swoim mieczem, co niestety trochę go wyszczerbiło. Stąd miał wziąć nazwę Szczerbiec – miecz koronacyjny dynastii Piastów. Legenda niestety nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą – brama powstała 19 lat po zajęciu Kijowa przez Chrobrego.
To, co widzimy aktualnie w Kijowie to tylko replika bramy, odbudowana bez dbałości o zachowanie dawnego kształtu i prawdy historycznej.
Powstała w 1982 r., w czasie przygotowań do obchodów 1500-lecia istnienia miasta. Fragmentów oryginalnych murów miejskich można szukać wewnątrz bramy, gdzie zaaranżowano muzeum.
9. Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski)
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Maidan Nezalezhnosti.
Kilkaset metrów na północ od Złotej Bramy znajduje się jedna z dwóch perełek Kijowa wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Sobór Mądrości Bożej. Drugim z takich zabytków jest Ławra Peczerska.
Zwiedzanie obiektu można odbywać etapami, zaliczając tylko interesujące nas miejsce. TripAdvisor podaje, że ceny biletów kształtują się od 30 do 200 UAH. Warto wdrapać się na wieżę, aby zwiedzanie Kijowa poczuć z trochę innej perspektywy.
Obiekt ma obecnie status muzeum i nie odbywają się w nim nabożeństwa. Atmosfera wewnątrz jest przez to dość dziwna. Sobór jest nieco zaniedbany.
Na Placu Sofijskim, rozległym terenie na którym odbywają się miejskie imprezy, stoi okazały pomnik Bohdana Chmielnickiego. Swego czasu zaszedł trochę Polakom za skórę (Bohdan, nie jego pomnik), chociaż pomnikowi nie można zarzucić sporej wartości artystycznej. Pomnik Chmielnickiego to silny punkt placu.
10. Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha.
Sobór wraz z budynkami towarzyszącymi znajduje się niedaleko górnej stacji funikulara na Wzgórzu św. Władimira (ukr. Володимирська гірка). Błękitna elewacja budynku i pokryte złotem kopuły powodują, że świątynia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cerkwi Kijowa.
Sobór wchodzi w skład zespołu klasztornego dobrze widocznego z pobliskiego placu św. Michała, przy którym mieści się m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Na placu znajduje się przynależna do monasteru dzwonnica z zegarem.
Budynek świątyni nie jest oryginalny. Wybudowany w XI w. sobór został rozebrany w latach 30. XX w. przez władze radzieckie, które uznały go za niewarty konserwacji i utrzymania. Miejsce monastyru miały zająć budynki rządowe konieczne do zbudowania po przeniesieniu stolicy republiki z Charkowa do Kijowa.
Cerkiew odbudowano, a raczej zbudowano na nowo, dopiero w latach 90. XX w., już po ukraińskiej deklaracji niepodległości.
11. Funikular
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha.
Kijowski funikular to kolejka linowo-terenowa, która wspina się z rejonu Dworca Rzecznego i prowadzi wprost pod monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.
Trasa funikularu liczy nieco ponad 200 metrów, a jej nachylenie dochodzi do 36%. Przejazd wiekowym wagonikiem kosztuje 8 UAH. Bilet można kupić w kasach biletowych na dolnej i górnej stacji kolejki.
Trasę pokonują połączone liną dwa wagoniki, które równocześnie ruszają z dwóch krańców toru. Jednotorowa linia na środku trasy staje się na moment dwutorowa, aby umożliwić pojazdom minięcie się.
Funikular jest głównie atrakcją turystyczną, chociaż stale korzystają z niego również mieszkańcy Kijowa.
12. Aleja Pejzażowa
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha, a następnie przejazd funikularem na górną stację. Alternatywnie – spacer ze stacji zielonej linii metra Zoloti Vorota.
Spacerując po Alei Pejzażowej można poczuć się jak w mniejszej i biedniejszej wersji barcelońskiego Parku Güell.
Kilkusetmetrowa promenada wijąca się między linią zabudowy, a parkiem, odchodzi od ulicy Velyka Zhytomyrska i prowadzi w kierunku Andriejewskiego Uzwizu z Muzeum Michaiła Bułhakowa i Muzeum Jednej Ulicy.
Aleja Pejzażowa ozdobiona jest rzeźbami i instalacjami artystycznymi wykonanymi w formie mozaik. Figury są bardzo barwne. Wiele z nich przypomina bohaterów Alicji w Krainie Czarów – stąd też miejsce to jest oblegane przez rodziny z dziećmi.
Po kilku godzinach z kijowską, socrealistyczną architekturą, spacer przez Aleję jest dobrą odskocznią.
Park kojarzy się z kolorowymi dziełami Gaudiego z Parku Güell w Barcelonie, jest on mniej zadbany i, jak na moje oko, mniej wartościowy artystycznie. Alei nie można jednak odebrać bycia ciekawym miejscem do pospacerowania i zrobienia kilku zdjęć.
Kończąc spacer wzdłuż Alei, można skusić się na wizytę w Muzeum Narodowym Historii Ukrainy.
13. Cerkiew św. Andrzeja
Jak dojechać? Tuż obok Alei Pejzażowej. Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha, a następnie przejazd funikularem na górną stację. Alternatywnie – spacer ze stacji zielonej linii metra Zoloti Vorota.
Zgodnie z legendą, lokalizacja świątyni nie jest przypadkowa.
2000 lat temu, przejeżdżający nieopodal św. Andrzej miał rzekomo zachwycić się mijanym wzgórzem i wskazać je jako miejsce budowy świątyni. Legenda, jak ich większość, ma oczywiście niewiele wspólnego z prawdą.
Prace budowlane rozpoczęto dopiero w 1744 r. i po 9 latach powstała cerkiew zwieńczona przyjemną dla oka kopułą główną i czterema mniejszymi wieżyczkami.
W czasach Związku Radzieckiego cerkiew pełniła funkcje muzeum, a jej pierwotna funkcja została w pełni przywrócona dopiero w latach 90. Wejście do środka świątyni nie będzie stratą czasu chociażby z powodu XVIII-wiecznego ikonostasu (w uproszczeniu – formy ołtarza).
Samo wejście jest bezpłatne, ale za możliwość robienia zdjęć trzeba niestety zapłacić.
W 2018 r. cerkiew została przez nieznanych sprawców obrzucona koktajlami Mołotowa, na szczęście nie uległa jednak poważniejszym uszkodzeniom.
14. Andriejewski Uzwiz
Jak dojechać? Tuż obok Alei Pejzażowej, Cerkiew św. Andrzeja stoi właśnie przy tej ulicy. Stacja niebieskiej linii metra Poshtova Ploshcha, a następnie przejazd funikularem na górną stację. Do północnego krańca ulicy najbliżej jest ze stacji niebieskiej linii metra Kontraktova Ploshcha.
Zjazd św. Andrzeja – takie tłumaczenie nazwy ulicy Andriejewski Uzwiz to wystarczający powód, żeby wpaść w te rejony.
Nie myśląc jednak czym spowodowany był zjazd wspomnianego Andrzeja, ulica jest bodajże jedyną na świecie, która ma swoje muzeum – Muzeum Jednej Ulicy.
Wstęp kosztuje 50 UAH, a za dodatkowe 200 UAH dostaniemy się pod opiekę anglojęzycznego przewodnika. Miejsce dobre dla dociekliwych pasjonatów historii – dla pozostałych może się okazać po prostu nudne.
Zbaczając na moment ze Zjazdu, wdrapać można się na punkt widokowy.
W 2018 r. teren był zaniedbany i służył przede wszystkim jako miejsce wieczornych spotkań zakochanych i żywo okazujących sobie uczucia młodzieńców. Niemniej jednak dla miłych widoków z góry warto poświęcić 5 minut na sforsowanie stromych schodów.
Miłośnicy literatury Bułhakowa znają pewnie nowelę “Biała Gwardia”, której akcję pisarz umieścił w jednym z kijowskich domów. Domem tym był budynek stojący przy Andriejewskim Uzwizie 13.
W miejscu tym Michaił mieszkał ponad 10 lat. Zorganizowane ku jego pamięci Muzeum Michaiła Bułhakowa początkowo było bardzo skromne, gromadząc niespełna 150 eksponatów – w tym tylko 47 należących do samego pisarza.
Aktualnie zbiory Muzeum Bułhakowa powiększyły się do 2,5 tysiąca, z których 900 stanowiło własność Bułhakowa. Piętro kamienicy jest zgodne z wizją przedstawioną w “Białej Gwardii”. Muzeum jest otwarte codziennie poza środami.
Zwiedzanie ulicy, po której przez dziesiątki lat kroczyli najznakomitsi członkowie kijowskiej śmietanki towarzyskiej, możemy zakończyć na Placu Kontraktowym. A jeśli zgłodnieliśmy, to właśnie tam czeka na nas Puzata Chata – sieciowa restauracja z tanim, lokalnym jedzeniem.
15. Cerkiew św. Mikołaja na Wodzie
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Kontraktova Ploshcha.
Zdecydowanie moja ulubiona cerkiew Kijowa.
Pomimo, że niezbyt okazała, jej ustawienie kilka metrów od brzegu Dniepru sprawia, że jest niezwykle fotogeniczna. Odwiedzana jest przez niewielu turystów. Wstęp bezpłatny.
Zwróćcie jednak uwagę na osoby znajdujące się w świątyni – to czynny obiekt kultu religijnego, zatem głośne zachowanie i nachalne robienie zdjęć może nie spotkać się z uznaniem.
16. Muzeum Czarnobyla
Jak dojechać? Stacja niebieskiej linii metra Kontraktova Ploshcha.
Muzeum Czarnobyla znajduje się blisko centralnego placu dzielnicy Padół – placu Kontraktowego. W artykule o Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia mówię sporo o przebiegu katastrofy, opowiadam o zwiedzaniu strefy wykluczenia i daję wskazówki na temat planowania podróży w tamten rejon Ukrainy.
17. Metro w Kijowie
Środek transportu, który pozwala na dotarcie do wszystkich ciekawych atrakcji miasta, sam w sobie jest warty lepszego poznania.
Licząca prawie 70 kilometrów sieć kijowskiego metra składa się z 3 linii. Projektowana od wielu lat, czwarta linia metra, miała pierwotnie powstać w 2000 r. Duże problemy finansowe odwlekły termin oddania linii do użytku do 2025 r., a i on będzie pewnie przesuwany.
Sieć kolei powstała jako trzecia na terenie byłego Związku Radzieckiego – po Moskwie i Sankt Petersburgu. Tylko 6 z 52 stacji znajduje się ponad poziomem gruntu.
Stacje metra budowano tak, aby wyglądały jako podziemne pałace. Pomimo, że dużo skromniejsze od tych moskiewskich, kijowskie stacje wyglądają na tyle dostojnie, na ile pozwala im ich socrealistyczny charakter.
Przejścia do torów mają często łukową formę, a za oświetlenie pomieszczeń odpowiadają siermiężne żyrandole. Nie dość, że żyrandole wyglądają niezbyt estetycznie, to utrzymują niektóre fragmenty pomieszczeń w dużym niedoświetleniu.
Wejścia do najwcześniej wybudowanych stacji są, bogato jak na radzieckie standardy, zdobione kolumnami i ornamentami.
Metro w Kijowie szczyci się rekordem posiadania najgłębiej położonej stacji na świecie. Spośród wielu stacji kijoweskiego metra, zwróć uwagę szczególnie na jedną z nich.
Przystanek na czerwonej linii metra – Arsenalna – znajduje się ponad 105 metrów poniżej poziomu ulicy. Do stacji prowadzą dwie sekcje stromych, pędzących na złamanie karku schodów ruchomych.
Arsenalna to jedyna ze stacji metra w Kijowie, która powstała w tzw. stylu londyńskim.
Hala peronowa składa się z trzech tuneli, a rozdzielone są one masywnymi pylonami. Liczba przejść z centralnej części stacji do sekcji z torami kolejowymi jest ograniczona, co wynika z dużej grubości i masywności pylonów.
W godzinach szczytu taka konstrukcja negatywnie wpływa na przepustowość stacji. Zaletą konstrukcji jest duża odporność stacji na przeciążenia.
Co ciekawe, następna po Arsenalnej stacji linii – Dnipro, znajduje się ponad poziomem gruntu. Powoduje to, że linia prowadząca między tymi dwiema stacjami jest jednym z najbardziej stromych fragmentów toru metra na świecie.
Co jeszcze warto zobaczyć w Kijowie? Dodatkowe atrakcje miasta
Jeśli zdążyłeś zobaczyć już wszystkie atrakcje Kijowa z podstawowej listy i nadal masz trochę czasu, możesz zobaczyć kilka dodatkowych atrakcji i miejsc, które mogą Cię zainteresować.
Wszystkie z wymienionych atrakcji zaznaczyłem na interaktywnej mapie atrakcji, restauracji i noclegów w Kijowie, żeby maksymalnie ułatwić Ci zwiedzanie.
Pałac Maryński (Pałac Maryjski)
Dawna, carska rezydencja wybudowana w 1752 r., wykorzystywany głównie jako siedziba gubernatora kijowskiego. Współcześnie należy do Kancelarii Prezydenta. Nazwa pałacu wywodzi się od małżonki cara Aleksandra II, dzięki której pałac zyskał przylegający do niego park.
Sobór św. Włodzimierza
Sobór św. Włodzimierza to pochodząca z XIX wieku świątynia leżąca w pobliżu Opery Narodowej Ukrainy i Złotej Bramy. Świątynię zbudowano, aby uczcić 900. rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej. Sobór ciekawie prezentuje się z zewnątrz, ale warto też wejść do środka i obejrzeć piękne freski.
Pchle targi Kijowa
Ciekawym sposobem na poznanie Kijowa i interakcje z lokalną społecznością są wizyty na pchlich targach. Wypada się trochę potargować, zanim kupisz coś, co wpadło Ci w oko. To wymaga rozmów, próby użycia języka ukraińskiego/rosyjskiego i generalnie może być całkiem zabawnym przeżyciem. ;)
Interesujące miejsca, gdzie można kupić rzeczy z drugiej ręki to m.in. Petrivka niedaleko stacji metra Pochaina (Почайна) albo Kuraż przy stacji metra Vystavkovyi tsentr (Виставковий центр).
Monaster św. Cyryla
Dawny zespół zabudowań kościelnych, którego budowę datuje się na XII wiek. Współcześnie zachowała się cerkiew św. Cyryla, której władze sowieckie wspaniałomyślnie nie rozebrały na cegły (a tak stało się z innymi budynkami kompleksu).
Wewnątrz cerkwi św. Cyryla można nadal podziwać freski, których część pamięta jeszcze czasy budowy świątyni. Do cerkwi najłatwiej dojechać tramwajem, wysiadając na pobliskim przystanku Stadion “Spartak” (Стадіон “Спартак”).
Narodowy Ogród Botaniczny
Narodowy Ogród Botaniczny (Hryshko National Botanical Garden) w Kijowie leży w okolicach Ławry Peczerskiej i pomnika Matka Ojczyzna. Nosi imię sowieckiego botanika, Mykoli Hryshko.
Miłośnicy botaniki będą tu mieli co robić – do dyspozycji jest 120 hektarów ogrodu z 13 000 gatunkami roślin. Z terenu parku można podziwiać kijowską Ławrę Peczerską.
Zwiedzanie okolic Kijowa – co warto zobaczyć poza miastem?
Tuż za granicami Kijowa czeka jeszcze kilka ciekawych, nietypowych atrakcji, które warto zobaczyć. Polecam Ci przede wszystkim trzy z nich, które mogą być celem jednodniowej wycieczki z Kijowa.
- Czarnobyl – Czarnobylska Strefa Wykluczenia
Najbardziej znaną atrakcją w okolicach Kijowa jest bez wątpienia Czarnobylska Strefa Wykluczenia (sprawdź mój artykuł na ten temat). Zwiedzanie Czarnobyla można rozpocząć w Kijowie.
Ja skorzystałem z ukraińskiego biura Chernobyl Tour, które organizuje jednodniowe wyjazdy do czarnobylskiej zony. Zdążyliśmy wtedy zobaczyć reaktor nr 4, Prypeć, radar Duga i miasteczko Czarnobyl – sporo, jak na jeden dzień.
- Mezhyhirya – dawna posiadłość prezydenta Janukowycza
Mając ciut więcej czasu, można rozważyć wyjazd pod Kijów do pełnej przepychu posiadłości byłego prezydenta Janukowycza o nazwie Mezhyhirya.
Dojechać można tam Uberem (max. 300 UAH, cena zależy od pory dnia i wielu innych czynników) lub pojechać busem sprzed stacji metra Heroiv Dnipra.
- Muzeum Architektury Ludowej w Pirogovie (Музей народної архітектури та побуту України)
Muzeum na otwartym terenie leżące w dawnej Pirogov, dzisiaj znajdujące się już w granicach Kijowa. Interesujące miejsca dla osób, których ciekawi architektura ludowa i życie dawnej wsi. Miejsce dobre na długi spacer poza centrum miasta.
Ile dni poświęcić na zwiedzanie Kijowa?
Jeśli zastanawiasz się ile dni poświęcić na zwiedzanie Kijowa, to przeanalizuj przede wszystkim Twoje potrzeby:
- aby zobaczyć najbardziej podstawowe, “obowiązkowe” atrakcje Kijowa (Ławra Peczerska, Majdan Niepodległości, Sobór Mądrości Bożej) wystarczy jeden dzień,
- optymalna długość pierwszego pobytu w Kijowie to moim zdaniem dwa pełne dni. Zdążycie wtedy zobaczyć większość miejsc z mojej listy, a jednocześnie nie będziecie zmuszeni do biegania między atrakcjami,
- jeśli uda Wam się wygospodarować 3 lub 4 dni, to poza całą listą z artykułu, dacie radę odwiedzić również Czarnobyl lub rezydencję Mezhyhirya.
Gdzie spać w Kijowie? Polecane noclegi
Noclegi najlepiej zarezerwować tak, aby stacja metra była dla nas w zasięgu spaceru. Tak zaoszczędzony czas na dojazdach do centrum będziecie mogli wykorzystać na dokładniejsze zwiedzanie miasta.
Spektrum cen jest bardzo szerokie, ale wygodny apartament można tu czasami zarezerwować w cenie hostelowych łóżek w miastach zachodniej Europy.
Jak dojechać do Kijowa? Transfer z lotnisk do centrum miasta
Do Kijowa najłatwiej będzie Ci dotrzeć drogą lotniczą. Prawie wszystkie lokalne lotniska w Polsce oferują w swojej siatce połączeń loty do Kijowa.
Alternatywną opcją może być dojazd tutaj pociągiem, ale to wymaga już albo przesiadki we Lwowie, albo skorzystania z dość drogich, międzynarodowych wagonów np. w relacji Wrocław – Kijów.
Samolot jest więc zdecydowanie efektywniejszy. Do Kijowa dolecisz lądując na jednym z międzynarodowych portów lotniczych w mieście:
- Kijów – Żuliany
Lotnisko obsługiwane głównie przez tanie linie lotnicze. Do centrum miasta możesz stąd dotrzeć taksówką, Uberem, Boltem lub Uklonem (ukraiński odpowiednik Ubera) lub skorzystać z trolejbusa nr 9 lub nr 22.
Do centrum kursują też autobusy (marszrutki) – marszrutką nr 368 dojedziesz do dworca kolejowego w Kijowie. Szczegółowe trasy transportu publicznego z lotniska możesz sprawdzić na stronie internetowej.
Przy okazji wizyty na lotnisku Kijów – Żuliany, możesz zajść do pobliskiego Państwowego Muzeum Lotnictwa im. O. K. Antonowa (Ukraine State Aviation Museum) ze sporymi zbiorami zabytkowych samolotów.
- Kijów – Boryspol
Największe kijowskie lotnisko, obsługujące przede wszystkim daleki, międzynarodowy ruch lotniczy. Lądują tutaj jednak niektóre tanie linie lotnicze. Jeśli przesiadasz się między samolotami w Kijowie istnieje szansa, że będziesz musiał przemieszczać się między portami lotniczym Boryspol i Żuliany.
Na lotnisko Kijów – Boryspol kursuje pociąg z głównego dworca kolejowego Kijowa oraz wiele autobusów i marszrutek. Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na stronie internetowej lotniska – w relacji z lotniska do dworca w Kijowie, z dworca w Kijowie do lotniska. O autobusach więcej dowiesz się na tej stronie internetowej.
Jak przemieszczać się po Kijowie? Komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Kijowie składa się z metra, tramwajów i licznych marszrutek.
Z punktu widzenia turysty, znaczenie mają głównie trzy linie metra (M1, M2, M3), która dowiozą nas w pobliże wszystkich proponowanych przeze mnie punktów w mieście.
Opłaty za przejazd metrem dokonuje się przed wejściem na stację. Płacimy żetonami albo kartami zbliżeniowymi. Na kilkudniowe zwiedzanie Kijowa wystarczy korzystanie z żetonów.
Pojedynczy przejazd kosztuje 8 UAH, czyli ok. 1,1 zł. W ramach tego biletu możemy przesiadać się nieograniczoną liczbę razy bez wychodzenia ze stacji metra (czyli możliwe są przesiadki między liniami).
Świetnym planerem podróży po Kijowie jest strona EasyWay Kiev. Działa podobnie do polskiego jakdojade.pl, prowadząc nas z punktu A do punktu B z wykorzystaniem wszelkich środków komunikacji miejskiej. Szczególnie przyda się, jeśli chcemy wpaść do stolicy Ukrainy tylko na jeden dzień i zależy nam na szybkim przemieszczaniu się.
Mam dla Ciebie więcej przydatnych treści
Odwiedź artykuły, w których opowiadam o zwiedzaniu innych, ukraińskich miast:
Sprawdź wszystkie artykuły z kategorii Ukraina, które opublikowałem na blogu. Poznaj wszystkie narzędzia, z których korzystam przy planowaniu podróży dzięki Niezbędnikowi podróżnika.
Rozważasz wypad na Ukrainę i zwiedzanie Kijowa? Jakie wrażenia zrobił na Tobie Kijów? Podziel się w komentarzach swoimi odczuciami i pochwal się, czy udało Ci się zobaczyć wszystkie miejsca z mojej listy.