W artykule znajdziesz listę TOP 15 najpopularniejszych miast i miejscowości na urlop i wakacje w Albanii, które będą moim zdaniem dobrym wyborem dla Polaków. Zastanawiając się gdzie warto pojechać w Albanii wybrałem miejsca, w których czeka dużo atrakcji, miejsc na odpoczynek i aktywne zwiedzanie. Listę przygotowałem po mojej podróży autem po Albanii, w czasie której sprawdziłem sporo popularnych kurortów i mniej znanych perełek.
Wakacje w Albanii to głównie wybrzeże Morza Śródziemnego (konkretnie Adriatyckiego i Jońskiego) z długimi plażami, Riwierą Albańską oraz pełnymi turystów Sarandą i Ksamilem. Albania to też piękne góry z Przełęczą Llogara i parkami narodowymi, Jeziora Szkoderskie i Ochrydzkie oraz miasta z listy UNESCO – Berat i Gjirokastra.
Ciekawych miejsc na urlop w Albanii jest jeszcze więcej. W opartym na moich doświadczeniach artykule pomogę Ci zdecydować, gdzie jechać na wakacje – razem z informacjami, które warto wiedzieć przed podróżą do Albanii na własną rękę. ;)
Jak zaplanować sobie czas w Albanii?
Wyjeżdżając do Albanii na własną rękę, możesz zaplanować sobie czas od A do Z samodzielnie – i to uwielbiam w podróżowaniu bez biur podróży. Musisz jednak przemyśleć swoje preferencje turystyczne, zastanowić się jak lubisz zwiedzać, a potem wybrać strategię zwiedzania Albanii. Do wyboru są przynajmniej trzy rozwiązania.
Wypożyczenie samochodu
Wynajęcie samochodu będzie w sam raz, jeśli Twój urlop nie jest zbyt długi, a Ty chciałbyś zobaczyć jak najwięcej Albanii. Auto przyda się też, gdy podróżujesz rodzinnie, np. z małym dzieckiem i cenisz sobie elastyczność i wygodę. Możesz wypożyczyć auto już na lotnisku w Tiranie i ruszyć z lotniska w dowolnym kierunku, nie czekając na autobusy i nie planując przesiadek między busami.
Możesz sprawdzić niżej ceny samochodów z wypożyczalni, z której wynajmowałem samochody nie tylko w Albanii, ale też w Gruzji, Czarnogórze i na Krecie. Gdy wpiszesz daty Twojej podróży, zobaczysz dostępne, najtańsze auta w danym terminie. Pracownik wypożyczalni będzie na Ciebie czekał na hali odlotów, a samochód – na parkingu przez lotniskiem.
Nie musisz wynajmować samochodu na cały pobyt w Albanii. Możesz przeznaczyć większą część urlopu np. na plażowanie, a pozostałe dni spędzić zwiedzając ciekawe atrakcje właśnie wynajętym samochodem. Moim zdaniem najwygodniej będzie wynająć auta na początku lub na końcu podróży. Wtedy załatwiony będziesz miał dojazd z/do lotniska. ;)
Jednodniowe wycieczki z przewodnikami
Ciekawą opcją na dodatkowe przeżycia jest skorzystanie z niektórych jednodniowych wycieczek prowadzonych przez lokalnych przewodników. W czasie takich wypadów zobaczysz interesujące miejsca, będziesz miał okazję porozmawiać z lokalnym przewodnikiem i lepiej chłonąć kulturę danego miejsca z pierwszej ręki. Niżej znajdziesz kilka propozycji interesujących moim zdaniem wycieczek po Albanii.
Gdybym miał podpowiedzieć Ci kilka ciekawych wycieczek, wziąłbym na pewno pod uwagę:
- wycieczka do miasta Berat z listy UNESCO – nawet jeśli planujesz głównie przebywać na wybrzeżu, jednodniowa wycieczka do miasta kamiennych domów przyklejonych do zbocza góry jest moim zdaniem warta uwagi. Szczególnie, że to unikalna architektura, której nie widziałem nigdzie indziej,
- jednodniowy wyjazd do miasta Kruja – jeśli odlatujesz do Polski z Tirany albo zatrzymujesz się na wybrzeżu niedaleko stolicy, polecam Ci jednodniowy wypad do miasta Kruja z pięknie położonym zamkiem i historycznym bazarem przy brukowanej ulicy (niesamowity klimat i niezbyt nachalni sprzedawcy),
- lekcja gotowania w Beracie – na kilku wizytach w albańskich restauracjach możesz nabrać ochoty na “zabranie” lokalnej kuchni do domu, więc udział w lekcji gotowania może Ci w tym mocno pomóc – nauczysz się przygotowywać kilka tradycyjnych dań kuchni albańskiej.
Zwiedzanie z pomocą komunikacji zbiorowej
W Albanii komunikacja między miastami opiera się na małych busach, które łączą wiele ważnych z turystycznego punktu widzenia miejsc w kraju. Pomimo, że często mają rozkłady jazdy, odjeżdżają z przystanków początkowych dopiero, gdy w środku zbierze się odpowiednia liczba pasażerów (chociaż coraz więcej busów odjeżdża punktualnie bez takiego czekania).
Autobusy odjeżdżają z dworców przypominających często parkingi, na których sporo się dzieje. Komunikacją zbiorową dojedziesz do wielu ważnych punktów i polecam tę formę przemieszczania się, jeśli masz w Albanii sporo czasu i nie planujesz odwiedzać zbyt wielu miejsc. Przejazdy bywają czasochłonne i trudno w ciągu jednego dnia odwiedzić kilka oddalonych od siebie atrakcji.
Za przejazdy w małych busach płaci się gotówką, najlepiej nominałami zbliżonymi do ceny przejazdu. Kursują zazwyczaj punktualnie – gdy już odjadą z przystanku początkowego, docierają na miejsce w deklarowanym czasie, chociaż po drodze może być kilka nieprzewidzianych postojów, np. żeby pogadać z kierowcą z naprzeciwka. ;)
W Albanii nie ma co liczyć na połączenia kolejowe. Infrastruktura jest w fatalnym stanie technicznym, pociągi wyglądają bardzo kiepsko i nie docierają… prawie nigdzie. Nawet stolica – Tirana, nie ma swojej stacji kolejowej, co wiele mówi o stanie albańskich kolei. Do Albanii nie docierają też międzynarodowe pociągi.
Jak najlepiej zwiedzać Albanię? Praktyczne wskazówki i porady
Nie ma idealnego planu zwiedzania Albanii, bo każdy z nas ma nieco inne preferencje i inne okoliczności powodują, że czujemy się w danym miejscu dobrze. Spisałem kilka praktycznych rad i wskazówek z mojego doświadczenia, które biorę pod uwagę planując swoje podróże:
- zastanów się nad swoimi urlopowymi potrzebami – Albania to uniwersalny kierunek podróży, bo poza obleganym przez turystów wybrzeżem (które ma też sporo spokojnych i kameralnych odcinków), możesz wybrać się również na górskie wycieczki, popływać po jeziorach, poszukać źródeł termalnych czy zwiedzić miejsca z listy UNESCO – a to wszystko w stosunkowo niewielkim kraju,
- rezerwuj noclegi z wyprzedzeniem – najlepsze miejsca noclegowe mogą się szybko wyprzedawać, bo zainteresowanie turystów, zwłaszcza w sezonie, jest bardzo wysokie. Jeśli jakiś hotel lub apartament wpadnie Ci w oko, rezerwuj go od razu – to często pozwoli Ci sporo zaoszczędzić,
- wytypuj atrakcje i miasta do zobaczenia – nie zdążysz zobaczyć wszystkiego (i nie ma to sensu – warto mieć do czego wracać), więc po przeczytaniu mojej listy miejscowości wybierz te, które najmocniej do Ciebie przemawiają, a potem zrób listę atrakcji wartych odwiedzenia (możesz też skorzystać z gotowej mapy atrakcji Albanii, którą przygotowałem z myślą o osobach, które nie chcą poświęcać dużo czasu na poszukiwanie miejsc do obejrzenia),
- zmień bazę noclegową przynajmniej raz – wiem, że w czasie urlopu chodzi często o totalne wyluzowanie, zbazowanie się w jednym miejscu i chłonięcie otoczenia, ale chociaż jedna zmiana lokalizacji robi dużo dobrego – pozwoli Ci spojrzeć na Albanię z dodatkowej perspektywy i przeżyć więcej w ramach tego samego wyjazdu,
- nie przesadzaj z tempem i bądź elastyczny – urlop czy wakacje to nie wyścigi, więc nie próbuj zwiedzać “na akord” – jak najszybciej i jak najwięcej. Sam lubię mieć bogate programy zwiedzania, ale musi się też w nich znaleźć masa czasu na odpoczynek, leżenie bez celu na plaży czy podziwianie górskich widoków z tarasu Twojego pokoju.
1. Saranda
Saranda to jedna z najchętniej wybieranych miejscowości na urlop w Albanii. Miasto leży na pofałdowanym terenie wokół niedużej zatoki, co gwarantuje piękne widoki na miasto i morze z kilku punktów widokowych niedaleko centrum Sarandy. Życie miasta tętni przy nadmorskiej promenadzie, przy której działa sporo restauracji i z której możesz obejrzeć m.in. targ rybny.
Sprawdź artykuł: 13 atrakcji Sarandy – co warto zobaczyć w albańskim kurorcie?
Hotele szczelnie wypełniają krajobraz, ale pomimo atmosfery modnego i tłocznego kurortu, dobrze wspominam piękne widoki i wieczorne spacery przy szumie morza. Saranda jest również dobrą bazą wypadową do zwiedzania Ksamilu i starożytnego miasta Butrint (kilkadziesiąt minut od Sarandy) oraz ciągnącej się na północ Riwiery Albańskiej.
Najwygodniej zwiedza się okolice Sarandy mając do dyspozycji samochód (możesz go wynająć już na lotnisku w Tiranie), ale komunikacja zbiorowa zawiezie Cię m.in. do Butrintu i Ksamilu. W centrum miasta jest publiczna plaża, a inne ciekawe plaże ciągną się na południe w kierunku Ksamilu.
Gdzie zatrzymać się w Sarandzie? Położenie miasta jest tak malownicze, że najlepiej zatrzymać się na noc w miejscu z widokiem na góry i zatokę. My spaliśmy w niedrogim i pięknie położonym Apartments Klajdi. Nigdy wcześniej nie mogłem oglądać wschodów słońca bez wstawania z łóżka, a tu się udało. ;)
2. Ksamil
Ksamil to jedna z pierwszych miejscowości, które przychodzą do głowy myśląc od wakacjach w Albanii. Czysta i niemożliwie błękitna woda, leżące niedaleko brzegu wysepki, pofałdowany krajobraz oraz… dziesiątki hoteli, restauracji i gwar turystów. Ksamil to perełka południowej Albanii i dobre miejsce dla osób, które lubią wczasowe kurorty, w których dużo się dzieje.
Przeczytaj też: Ksamil: TOP 11 atrakcji i miejsc, które powinieneś zobaczyć
Życie miasteczka kręci się wokół kilku położonych w samym centrum plaż, które już od rana przyciągają turystów. Szukając więcej spokoju, możesz skierować się nieco poza centrum do plaży Lori albo na leżące niedaleko Ksamila plaże Pulëbardha i Edon-Bina.
Ksamil to miejscowość kurortowa, w której podstawową aktywnością jest plażowanie i uprawianie sportów wodnych. Jeśli lubisz zwiedzać, będziesz musiał podjechać do atrakcji w okolicy – starożytnego miasta Butrint z listy UNESCO (tylko kilka kilometrów od Ksamil) czy kanionu Blue Eye w drodze do Gjirokastry.
Alternatywa dla Ksamilu? Ksamil nie jest miejscem, w którym znajdziesz w sezonie ciszę i spokój. Znacznie spokojniej będzie kilkanaście kilometrów na północ, na plażach Riwery Albańskiej (np. w Porto Palermo albo w kameralnym Sasaj. Dobrą bazą wypadową do Ksamilu jest też leżąca po sąsiedzku Saranda, z którą się polubiłem. ;)
Gdzie zatrzymać się w Ksamil? Liczba miejsc noclegowych dostępnych w Ksamil jest ogromna. Radzę Ci skorzystać z zalet miasteczka i zatrzymać się jak najbliżej plaży (nawet na 1-2 dni), żeby poczuć atmosferę życia kurortu. Niedrogo będzie w My Ksamil Guesthouse, a jeszcze bliżej plaży będziesz, decydując się na nocleg w Oleva Studio’s & Apartment.
3. Vlora
Vlora to północna brama do ciągnącej się za miastem Riwiery Albańskiej i duży kurort z nadmorskimi promenadami, długimi plażami i kilkoma wartymi uwagi atrakcjami do zwiedzania. Na centralnie położonej plaży Plazhi i Vjeter zawsze znajdzie się trochę miejsca do opalania, a miłośnicy ucieczki z centrum miasta mają jeszcze do dyspozycji spokojniejszą Plazhi i Ri na południu.
W ramach odpoczynku od plażowania, we Vlorze będziesz mógł spędzić trochę czasu w odbudowanym Starym Mieście, zapełniającym się powoli ciekawymi restauracjami. Poza nadmorską częścią, miasto tętni “zwykłym”, albańskim życiem, dzięki czemu będziesz miał dużo okazji do interakcji z lokalną społecznością, np. robiąc zakupy na małych bazarkach.
Nasze doświadczenia pokazują, że najspokojniej jest w zachodniej części miasta, w rejonie pełnego drzew parku krajobrazowego przyklejonego do plaży (lokalizacja na mapie: 40.462486217, 19.462851877). Warto też sporo czasu spędzić na szerokiej promenadzie na wschód od portu (lokalizacja: 40.44888231, 19.49159064), na której w ciągu dnia jest sporo turystów, lokalnych artystów i przeróżnych restauracji.
Gdzie zatrzymać się we Vlorze? Vlora jest rozległym miastem, więc szkoda tracić czas na dojazdy w kierunku plaży i promenady. Jeśli cenisz sobie większy spokój, polecam sprawdzoną przez nas Vila Anxhelo. Jeśli wolisz być bliżej centrum, weź pod uwagę nowocześnie urządzony Avalona Apartment.
4. Riwiera Albańska
Riwiera Albańska to pas wybrzeża ciągnący się nad Morzem Jońskim od przełęczy Lllogara aż do miejscowości Lukova niedaleko Sarandy. Ten rejon Albanii to jedno z moich odkryć – nie brakuje mu żadnej docenianej przez turystów atrakcji. Zatrzymując się na Riwerze, będziesz mógł łatwo podzielić czas między plażowanie, aktywności na wodzie i zwiedzanie okolicy.
Wzdłuż Riwiery Albańskiej ciągnie się kilkanaście plaż o zróżnicowanym krajobrazie. Na odwiedzenie czekają historyczne, śródziemnomorskie wsie z nadmorską architekturą czy malowniczo położone ruiny zamków. Zrelaksować możesz się w zatokach z dobrą infrastrukturą turystyczną, na której możesz spojrzeć wcześniej z punktów widokowych.
Po drodze polecam Ci zajrzeć do malowniczego Dhërmi z plażą poniżej miasta, odwiedzić zamek Himara, zatrzymać się na kilku plażach (np. Livadi, Jalës, Llamani) i zwiedzić położony na wysepce zamek w Porto Palermo. Ważne punkty Riwiery Albańskiej łączy widokowa trasa SH8, z którą poradzą sobie zwykłe, osobowe auta z wypożyczalni. Obowiązkowo zatrzymaj się przy punkcie widokowym na szczycie przełęczy Llogara, skąd widać góry i wybrzeże jak na dłoni.
Gdzie zatrzymać się na Riwierze Albańskiej? Polecam wybranie jednej z miejscowości na Riwierze, a później objazdówkę po kolejnych punktach. Dobrym pomysłem będzie Dhërmi, gdzie możesz zatrzymać się w Oscar’s Apartments Drymades z widokiem na morze, całkiem blisko plaży.
5. Durres
Durres było moim pierwszym oknem na albańskie wybrzeże, bo tutaj udało się nam dojechać w czasie autostopowej podróży do Albanii w 2018 r. Od tego czasu miasto poprawiło swoją infrastrukturę turystyczną, a na ulicach i plażach zrobiło się czyściej. W ścisłym centrum Durres jest kilka historycznych atrakcji, a na południe od portu ciągnie się długa plaża miejska z rzędem hoteli i restauracji.
Przeczytaj też: Durres: TOP 11 atrakcji i miejsc, które powinieneś zobaczyć
Możesz poświęcić jeden dzień na zwiedzanie centrum miasta, w którym znajdziesz m.in. pozostałości rzymskiego amfiteatru, wenecką wieżę niedaleko wybrzeża, centralny plan z meczetem Fatih i Ratuszem Miejskim oraz wyremontowaną niedawno nadmorską promenadę.
Durres to dobre miejsce dla osób, które lubią odpoczywać nad morzem i nie chcą tracić korzyści z przebywania w dużym mieście. Po zwiedzaniu Durres, poświęciłbym resztę czasu na plażowanie i krótkie wycieczki po okolicy, np. do zajmującego szczyt wzgórza zamku Preza, leżącą na cypelku plażę Rodonit z ruinami zamku i oczywiście jednodniowy wypad do Tirany. Niżej znajdziesz kilka ciekawych wycieczek, które mogę polecić.
Gdzie zatrzymać się na noc w Durres? Zdecydowaliśmy, że czas w Durres spędzimy poza centrum i wybraliśmy Vila Elezi, w którym panowała cisza, a gospodarze dbali o sielską, rodzinną atmosferę. W ostatni dzień wypiliśmy kawę przed domem, zjedliśmy owoce z rosnącego obok drzewa, a gospodarz podwiózł nas 100 metrów do zaparkowanego na ulicy auta. ;)
6. Berat
Berat to jedna z tych unikalnych atrakcji, dla której warto znaleźć miejsce we wszystkich planach zwiedzania Albanii. Mówi się o nim “miasto tysiąca okien” albo “miasto okien nad oknami”, a to wszystko dzięki kamiennym, wyglądającym na ułożone jeden na drugim domom przyklejonym do zbocza góry, ze skierowanymi w jedną stronę oknami. Od 2008 r. Berat znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Przeczytaj też: Berat: 15 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Gdzie zatrzymać się na noc w Beracie? Dobrze znaleźć takie miejsce, z którego będzie dobrze widać zabytkowe domy z listy UNESCO. Udało nam się znaleźć niedrogi i wygodny pensjonat Pelivani z tarasem na najwyższym piętrze z widokiem na rzekę i “tysiące okien”. Przepięknie wyglądają również nocą. Pensjonat ma bardzo wysokie oceny i nie miałem do niego nawet najmniejszych zastrzeżeń.
Między zabytkowymi domami prowadzą wąskie, kamienne ścieżki, którymi możesz skierować się na szczyt wzgórza – tam, gdzie wznoszą się pozostałości zamku Kalaja e Beratit i skąd rozciągają się panoramiczne widoki na miasto i okolicę. Zamek to nie tylko ruiny, ale też kamienne ulice ze starymi domami, cerkwią, dwoma meczetami i Muzeum Ikon Onufrego.
W Beracie możesz zabawić na więcej niż jeden dzień, bo atmosfera miejsca sprzyja odpoczynkowi połączonemu ze zwiedzaniem. Gdy zobaczysz już charakterystyczne domy i zamek, przespaceruj się reprezentacyjnym deptakiem Bulevardi Republika, gdzie polecam zajrzeć do restauracji City Grill Berat.
7. Gjirokastra
Gjirokastra to drugie z albańskich miast znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytkowe Stare Miasto położone na wzgórzu jest świetnym punktem widokowym na okolicę, a kamienne i strome drogi tworzą unikalną atmosferę. W krajobrazie dominują domy z kamiennymi dachami w różnej kondycji, co dodaje miejscu autentyczności.
Nad miastem góruje zamek Kalaja e Gjirokastrës, na który warto wdrapać się przy okazji wschodu albo zachodu słońca. Turystyczne życie toczy się w kilku uliczkach Starego Bazaru (Pazari i Vjetër), gdzie możesz zaopatrzyć się w albańskie rękodzieło i wypić kawę… w starym meczecie. Atmosfera Gjirokastry pasowała mi najbardziej ze wszystkich miast, które odwiedziłem w Albanii – ale to rzecz totalnie subiektywna. ;)
Mijając kilka razy zabytkowe domy Gjirokastry (polecam zajrzeć przynajmniej do domów Zakate i Skënduli) i Wielki Bazar, w końcu ugiąłem się i wróciłem do Polski z ręcznie tkanym dywanikiem, który mam teraz pod nogami. Jeśli lubisz współczesną historię, wejdź do schronu atomowego pod centrum. W okolicach miasta polecam też zajrzeć do Hadrianopolis oraz zobaczyć błękitną wodę Blue Eye.
Gdzie zatrzymać się na noc w Gjirokastrze? Moim zdaniem przynajmniej jeden nocleg w tym mieście jest obowiązkowy – im bliżej zabytkowego Starego Miasta, tym lepiej. My zatrzymaliśmy się w Guest House Garden z ładnym ogrodem, widokiem na twierdzę i Starym Miastem w zasięgu 10-minutowego spaceru.
8. Kruja
Kruja to popularny cel jednodniowych wycieczek z leżącej “po sąsiedzku” Tirany, ale sporo turystów przyjeżdża tutaj na nieco dłużej. My zdecydowaliśmy się na nocleg, żeby obejrzeć historyczny Stary Bazar ciągnący się wzdłuż brukowanej ulicy i wdrapać się na zamek, z którego miałem wrażenie, że widać połowę Albanii. ;) Kruja zachowała dość kameralny klimat i poza wysokim sezonem nie przytłacza liczbą turystów.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Kruji – TOP 6 miejsc, które warto zobaczyć
Gdzie zatrzymać się na noc w Kruji? Miasto zwiedza się w 1-2 dni, więc najlepiej ulokować się gdzieś blisko Bazaru i zamku – dzięki temu będziesz mógł wychodzić na spacery bez straty czasu. Wybraliśmy Villę AMA z przemiłymi właścicielami i ładnym widokiem na okolicę. Do centrum mieliśmy 10-15 minut pieszo.
Zajrzyj tu obowiązkowo, jeśli lądujesz na lotnisku w Tiranie i wypożyczasz od razu samochód – dojedziesz tutaj w kilkanaście minut. Wchodząc na zamek zajrzyj do potężnego gmachu Muzeum Skanderbega, przejdź się uliczkami Górnego Miasta ciągle zamieszkiwanego przez lokalną społeczność i wstąp do małego Muzeum Etnograficznego.
Wizyta w Kruje nie liczy się do czasu zrobienia chociaż małych zakupów na liczącym sobie setki lat Bazarze (Pazari i Krujës). Znajdziesz tam sporo porządnego rękodzieła (w tym słynne, ręcznie tkane dywaniki) i trochę bardziej tandetnych pamiątek. Mi udało się znaleźć tutaj ręcznie wykuwany tygielek do parzenia kawy po turecku i kilka tkanych zakładek do książek, który stały się pamiątkami dla znajomych.
9. Szkodra
Szkodra to moim zdaniem dość niedoceniane przez turystów miasto położone na północnym krańcu Albanii, tuż nad brzegiem Jeziora Szkoderskiego, na granicy Albanii i Czarnogóry. Ze Szkodrą łączy mnie sentyment z czasów autostopu z Polski do Albanii, ale ponowna wizyta w mieście upewniła mnie, że warto zajrzeć tu chociaż na jeden dzień.
Przeczytaj też: Szkodra: 13 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Poza najważniejszą atrakcją Szkodry, czyli zamkiem Rozafa w południowej części miasta, szczerze polecam spacer po zabytkowym centrum pełnym barwnej, niskiej zabudowy z dziesiątkami kawiarni i restauracji. W czasie spaceru nie przegapisz raczej Wielkiego Meczetu Abu Bakra, obok którego prowadzi popularny deptak Rruga Kolë Idromeno.
Gdzie zatrzymać się na noc w Szkodrze? Im bliżej centrum, czyli Wielkiego Meczetu Abi Bakra, tym wygodniej będzie Ci spacerować po mieście. Zatrzymaliśmy w Grace’s Centre Apartment – kilka kroków od głównej alei łączącej centrum z zamkiem Rozafa. Apartament był czysty i wygodny, a lokalizacja najlepsza z możliwych.
Szkodra jest optymalną bazą wypadową do zwiedzania kilku ważnych atrakcji Albanii. Szybko dostaniesz się z miasta nad jezioro Komani, po którym możesz przepłynąć w czasie kilkugodzinnego rejsu w unikalnych okolicznościach przyrody. Z miasta możesz też ruszyć w kierunku Gór Przeklętych i wiosek Theth i Valbonë, z które są punktami startowymi górskich trekkingów.
Niżej wybrałem kilka popularnych wycieczek ze Szkodry, na które warto się skusić, jeśli masz trochę czasu i nie chcesz samemu planować zwiedzania okolicy. Wybrałem takie, które mają najciekawszy program i nie kosztują majątku. ;)
10. Jezioro Szkoderskie i Shiroka
Jezioro Szkoderskie to największe jezioro Bałkanów na granicy Albanii i Czarnogóry, do którego z albańskiej strony przylega Szkodra i mniejsza, leżąca tuż nad brzegiem turystyczna wioska Shiroka. Plaży nad jeziorem starczy tu dla każdego, a miejscowość ma bardziej kameralny klimat niż pękające w szwach miejsca nad Morzem Śródziemnym. Ciekawa opcja na co najmniej jeden dzień.
Przeczytaj też: Jezioro Szkoderskie: 11 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Jezioro Szkoderskie pięknie wygląda z brzegu, ale jeszcze milej eksploruje się je z pokładu łódki. Polecam więc wynająć łódkę w centrum Shiroki i spędzić kilka godzin na wodzie. Gdy będziesz kiedyś w Czarnogórze, możesz zobaczyć to jezioro również z drugiej strony, zaczynając rejs w miejscowości Virpazan.
W miejscowości Shiroka pozostało jeszcze trochę śladów dawnych czasów, gdy miejsce to cieszyło się większą popularnością i snuto wokół niego duże plany. Warte zobaczenia są m.in. ruiny zabudowań na niewielkiej wysepce Shaqarise, na którą w 2023 r. nie można się było dostać legalnie.
Gdzie zatrzymać się w Shiroce? Polecam zatrzymać się jak najbliżej jeziora – najlepiej tak, żeby móc je oglądać z okna. Ja zdecydowałbym się na Iart Residence z niedrogimi i nowocześnie urządzonymi pokojami. Do centrum niewielkiej miejscowości dojdziesz stąd w 2-3 minuty. ;)
11. Góry Przeklęte – Theth i Valbonë
Góry Przeklęte to pasmo górskie na granicy Czarnogóry i Albanii, które przez lata uchodziło za dzikie, pozbawione cywilizacji i dużego ruchu turystycznego miejsce, do którego uciekali podróżnicy szukający spokoju. Te czasy powoli mijają wraz z rosnącą popularnością Theth i Valbonë, ale nadal polecam przyjazd tutaj dla osób, którym nie po drodze z tłumami turystów na wybrzeżu.
Naturalną bazą wypadową do Theth i Valbonë jest Szkodra, z której możesz ruszyć w jednodniową albo dłuższą wycieczkę w góry. Ogromną atrakcją jest już droga dojazdowa w góry, która wije się po pofałdowanym terenie i dostarcza co chwilę przepięknych widoków. Na szlaki wybierzesz się z obu tych miejscowości, ale ciekawsze możliwości będziesz miał z Theth.
Będąc w Theth koniecznie zobacz malowniczo położony, kamienny kościół w otoczeniu łąk i strzelistych szczytów. Często wybieraną wędrówką jest trasa do wodospadu i wąwozu Grunasi, która zajmuje ok. 3 godziny w dwie strony albo do błękitnego jeziorka Niebieskie Oko (Syri i Kalter). Możesz też się wybrać na dłuższy, 7-godzinny trekking do Valbonë, który pozwoli Ci dobrze poznać Góry Przeklęte.
Gdzie zatrzymać się w Theth? W takich okolicznościach przyrody polecam zatrzymanie się w kameralnym pensjonacie w otoczeniu natury. Wziąłbym pod uwagę Royal Land z wnętrzami urządzonymi z dużą ilością drewna, widokami na góry i strefą z hamakami. Nie wiem czy można sobie wyobrazić lepszą scenerię. ;)
12. Tirana
Tirana to największe miasto i stolica Albanii, o której turyści mówią czasami jako o nudnym i pozbawionym “wielkich atrakcji” mieście. Trochę w kontrze powiem, że Tirana zawsze wywołuje u mnie sporo pozytywnych emocji i odpoczywam w tym mieście – chociaż bywa tłoczne i trochę “nieporządne”. Zwiedzanie Tirany może zająć jeden dzień, ale sugerowałbym przynajmniej jeden nocleg i 2-3-dniową wizytę.
Przeczytaj też: Tirana: 15 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć
Przygoda z Tiraną zaczyna się zawsze od centralnie położonego Placu Skanderbega z masywnym pomnikiem albańskiego bohatera narodowego i budynkiem Narodowego Muzeum Historycznego. Nie zapomnij zajrzeć do bunkra BUNK’ART 2, który jest jedną z tysięcy pozostałości po sieci bunkrów budowanej na rozkaz Envera Hodży, dyktatora Albanii. Niedawno wyremontowano też budynek-piramidę Hodży, która stała się teraz popularnym miejscem spotkań.
Tirana to miasto betonowych, szarych domów przeplatanych pięknymi zakątkami natury. Ogromną połacią zieleni jest Wielki Park z jeziorem, ogrodem botanicznym oraz kilometrami ścieżek spacerowych i rowerowych. Jeszcze w mieście możesz też wskoczyć na kolejkę linową Dajti Express i wjechać na szczyt Dajti z pięknym widokiem na okolicę.
Spędź też czas odwiedzając kolejne restauracje i kawiarnie, chłonąc lokalny klimat – bez celu, tak jak robią to Albańczycy w ramach xhiro, czyli “szwędania się”. Jeśli zatrzymując się w Tiranie nabierzesz ochoty do wyskoczenia poza miasto (np. chwilę przed powrotem do Polski), poszukaj wycieczek nad jezioro Bovilla.
Gdzie zatrzymać się w Tiranie? Im bliżej ścisłego centrum i Placu Skanderbega, tym lepiej. My zarezerwowaliśmy nocleg w New Bazaar Rooms tuż obok popularnego wśród turystów bazaru Mercado Pazari i Ri. Całe centrum mogliśmy przejść pieszo, a do najbliższych kawiarni mieliśmy… 20 metrów. ;) Mocno polecamy to miejsce.
13. Përmet i kanion Langarica
Po wielu dniach spędzonych na albańskim wybrzeżu, warto skręcić w stronę gór i poeksplorować ten typ atrakcji. Përmet to miejscowość znana głównie z bycia ważnym punktem na mapie zimowych atrakcji Albanii z dużą infrastrukturą dla narciarzy. Latem miasteczko staje się senne i można spędzić tutaj czas w rytmie slow, sącząc kawę w towarzystwie lokalsów i robiąc sobie wycieczki pod miasto.
Przeczytaj też: Kanion Langarica: 7 atrakcji i aktywności, które warto poznać
Najważniejszą naturalną atrakcją okolicy jest kanion Langarica, do którego przyjeżdża się na trekking, a także na relaks w termalnych basenach Bënjë bijących tuż obok zabytkowego, kamiennego mostu. Chociaż padało, jak tylko zobaczyłem parującą wodę to zrzuciłem z siebie wszystko (no, prawie!) i wskoczyłem do pokrytego miękkim mchem ciepłego basenu. ;)
Sporo osób zatrzymuje się samochodem lub camperem w okolicach gorących źrodeł i robi z nich bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Poza naturalnymi zakątkami, Përmet ma również przyjemne dla oka Stare Miasto leżące powyżej współczesnego centrum. Nie trafiliśmy tam na żadnych turystów. Tłumy lokalsów pojawiły się w centrum po zachodzie słońca – oglądaliśmy wtedy “szwędanie się” Albańczyków, ich rozmowy na ulicy i chłonęliśmy ten ciekawy, wyluzowany sposób na życie. ;)
Gdzie zatrzymać się w Përmet? Miasteczko latem jest na tyle spokojne, że nie powinieneś obawiać się noclegu w samym centrum, przy głównym placu miasta. Z okna Natalia mogła obserwować mnie pijącego kawę w leżącej po sąsiedzku kawiarni. Pokoje w Guest House Kondili były dość małe, ale nowoczesne i czyste. Nie potrzebowaliśmy od nich niczego więcej. ;)
14. Pogradec i Jezioro Ochrydzkie
Zamykając pętlę wokół Albanii wypożyczonym na lotnisku samochodem, zajrzeliśmy jeszcze nad drugie największe jezioro Albanii – Jezioro Ochrydzkie na granicy z Macedonią Północną. I chociaż sam Pogradec nie należy do najciekawszych miast Albanii, okoliczności przyrody nad brzegiem jeziora są miłe dla oka. Kierując się do Tirany, warto zatrzymać się tutaj na chwilę i odpocząć nad wodą.
Po spacerze wzdłuż jeziora możesz wskoczyć w samochód i drogą nad jeziorem dojechać w kilkanaście minut do przejścia granicznego z Macedonią Północną. Jeśli szukasz w tych okolicach ładnych widoków, pojedź do leżącej niedaleko Pogradca wsi Lin leżącej na cyplu, który możesz obejść albo wdrapać się na niego w ramach krótkiego trekkingu. Wysiłek się opłaca, bo perspektywa, z której popatrzysz na Jezioro Ochrydzkie, będzie unikalna.
Polecam spędzić trochę czasu spacerując po wiosce Lin, bo to jedno z tych miejsc, w których odpoczywa się od samej obecności. Przydomowe ogrody są pełne kwiatów, dzieci bawią się na wąskich uliczkach, a tuż za zabudowaniami stoją małe łódki, którymi można wyruszyć na wody jeziora. Niektórzy mają nawet ogródki warzywne kończące się tuż przy brzegu. ;)
Gdzie zatrzymać się w Podgradcu? Wybraliśmy pensjonat Apartment Plasir, który nie mógł już leżeć bliżej brzegu Jeziora Ochrydzkiego. Dla plaży i spacerowej promenady mieliśmy minutę, bo wystarczyło tylko przejść na drugą stronę ulicy. Pod domem mieliśmy dobrą restaurację Rosa e Tymosur i kawiarnię.
15. Korcza
Korcza to miejscowość w południowo-wschodniej części Albanii blisko granicy z Grecją, do której docierają prawdziwi miłośnicy tego kraju. Klimat Korczy będzie odpowiadał osobom, które lubią kulturalne i historyczne ciekawostki, chcą poznać bliżej Albanię i lubią miejsca, w których nie wpada się na tłumy turystów. Jeden nocleg w Korczy wystarczy, że poznać najważniejsze zabytki miasta.
Kilka lat temu remont przeszedł Stary Bazar (Pazari i Korçës), znany też jako Rynek. Teraz jest czysty i spójny architektonicznie, a z kamiennych uliczek można wejść do kilkunastu barów, restauracji i sklepów z pamiątkami. Pomimo modernizacji, udało się zachować tutaj historyczny klimat. Niedaleko warto zajrzeć do meczetu Iljaza Mirahori, a potem odwiedzić potężny Sobór Zmartwychwstania Pańskiego.
Spacerując po Korczy zauważysz, że miasto żyje znacznie wolniej niż np. nadmorskie kurorty Albanii. Popularne są tutaj targi, w czasie których ulice zamieniają się w wypełnione tłumem Albańczyków miejsce handlu. Kawiarnie od rana są okupowane przez lokalsów, których czasami ledwo widać z kłębach papierosowego dymu. Korcza dostarczy Ci wielu autentycznych obrazków z życia tego kraju.
Gdzie zatrzymać się w Korczy? Biorąc pod uwagę, że do miasta wpadniesz na chwilkę, polecam nocleg blisko Starego Bazaru albo Soboru Zmartwychwstania Pańskiego. My zatrzymaliśmy się w Guest House Katerina obok soboru i mieliśmy stamtąd dobrą bazę wypadową do spacerów po Korczy.
Kiedy najlepiej jechać na urlop do Albanii? Kiedy będzie najcieplej?
Albania to przede wszystkim wakacyjny kierunek, który staje się popularnym kierunkiem dla turystów głównie od czerwca do września. Wystarczy jednak wskoczyć w wypożyczony samochód żeby przekonać się, że w chłodniejszych miesiącach jest tu również sporo do zobaczenia – i to w znacznie spokojniejszej atmosferze, bez tłumów.
Na albańskie wybrzeże przyjeżdża się w miesiącach letnich, bo pogoda wtedy nie zawodzi. Najwięcej turystów jest tu w wakacje, ale przyjemne temperatury zaczynają się już w maju i trwają do końcówki września. W maju woda w morzu może być jeszcze dość chłodna. W maju temperatura nad morzem sięga już do 20°C, a w wakacje przekracza 30°C. Woda wtedy ma przynajmniej 24°C.
Jeśli nie trzymają Cię terminy wakacyjne i możesz wyjechać na urlop w innym terminie, polecałbym drugą połowę maja albo końcówkę września. W Albanii nie będzie wtedy zbyt wielu turystów, temperatury pozwolą swobodnie zwiedzać i wędrować po okolicy.
W górach najlepsze warunki do wędrówek są również w okresie od maja do września, ale środek wakacji może być trochę za gorący (w ciągu dnia). W górach jest jednak wyraźnie chłodniej niż na wybrzeżu, a poranki nawet w środku lata są dość chłodne. Chłodniejsze miesiące to dobry czas zarówno na góry, jak i oglądanie albańskich jezior.
Oto najlepsze moim zdaniem terminy podróży do Albanii (nie znaczy to jednak, że w innej części roku będziesz się bawił źle). To takie optimum oceniane z mojej perspektywy – Twoje preferencje mogą być znacznie inne:
- urlop nad morzem – druga połowa maja, początek czerwca albo środek września – jest wtedy ciepło, atrakcje są mniej zatłoczone, noclegi mają lepszą dostępność i kosztują mniej niż w wakacje,
- góry – maj-czerwiec oraz wrzesień – unikałbym środka wakacji, bo może być wtedy za gorąco, a górskie wędrówki są najprzyjemniejsze wtedy, gdy z nieba nie leje się żar. W sezonie jesienno-wiosennym też może być ciekawie (kwiecień, październik).
Dlaczego urlop w Albanii to moim zdaniem dobry wybór?
Do Albanii po raz pierwszy przyjechałem autostopem i spodobało mi się tak, że postanowiłem zjechać cały kraj punkt po punkcie. W 2023 r. wypożyczyliśmy samochód na lotnisku w Tiranie i zrobiliśmy ponad 2000 km po drogach Albanii. To jedne z najlepszych wspomnień ze zwiedzania Europy, jakie mamy z ostatnich lat.
Istnieje kilka ważnych rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą do Albanii, ale chciałbym upewnić Cię pod koniec lektury, że dokonałeś dobrego wyboru. Oto moje powody dla których myślę, że warto przyjechać do Albanii na urlop:
- optymalny zakątek Bałkanów – Albania to najtańszy kraj z “wielkiej trójki” na wybrzeżu Adriatyku (Chorwacja, Czarnogóra), nadal panuje tutaj najmniej turystyczna, luźna atmosfera, ale jakość hoteli i infrastruktury drogowej jest bardzo dobra,
- różnorodność – Albania to nie tylko zróżnicowane wybrzeże Adriatyku i Morza Jońskiego, ale też sporo jezior (ze Szkoderskim i Ochrydzkim na czele), zabytkowe miasta z listy światowego dziedzictwa UNESCO i górskie parki narodowe,
- rozsądne ceny – Albania nadal broni się przed rosnącymi cenami w nadmorskich kurortach i moim zdaniem jest tutaj wyraźnie taniej niż w Chorwacji i nieco taniej niż w Czarnogórze (nawet w szczycie sezonu). Jeśli nie masz majątku do wydania na 1-2-tygodniowe wakacje to Albania jest dobrym pomysłem,
- dobra i niedroga kuchnia – Albańczycy jedzą tak, jak śródziemnomorskie ludy, ale ich kuchnia ma jeszcze wiele smaków niespotykanych w narodowych kuchniach sąsiadów, jak choćby fergese, które jedliśmy zawsze na śniadanie. Jedzenie w lokalnych knajpach jest niedrogie,
- dostępność dla różnych typów turystów – przez to, że atrakcje Albanii są tak zróżnicowane, dobrze spędzą tutaj czas samotni turyści szukający spokoju, miłośnicy plażowania, sportów wodnych, trekkingu, osoby lubiące imprezy i nocne życie, ale również rodziny z dziećmi, które chcą odpocząć po całym roku pracy.
Co jeszcze powinienem przeczytać przed podróżą do Albanii?
Podzieliłem się z Tobą wszystkimi ważnymi informacjami, które przydały mi się w podejmowaniu decyzji, gdzie jechać na urlop do Albanii. Wakacyjnych miejscowości jest na tyle dużo, że wystarczy Ci ich na kilka lat powrotów na wakacje do Albanii. Mam nadzieję, że pomogłem Ci w wyborze i że już nie możesz doczekać się podróży. Życzę jak najlepszej pogody!
PLANUJESZ PODRÓŻ DO ALBANII?
Mapka atrakcji, ważnych punktów, restauracji i noclegów
Oszczędź czas, nie przegap ciekawych miejsc i wykorzystaj maksymalnie wyjazd dzięki mapie atrakcji Albanii na telefonie.
W sam raz, jeśli Twój urlop na wyspie jest krótki, a Ty lubisz zwiedzanie.
Twój indywidualny plan podróży + mapka GRATIS
Nie planuj wyjazdu – zaplanuję Twoją podróż za Ciebie, abyś wyjechał z gotowym planem podróży do Albanii.
Mapę atrakcji i ważnych punktów Albanii wartą 29,9 zł dostaniesz za darmo.