Szkodra: 13 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 11 kwietnia 2024 r.
Szkodra atrakcje co warto zobaczyć blog podróżniczy
Szkodra atrakcje co warto zobaczyć blog podróżniczy

Szukasz atrakcji Szkodry, które warto zobaczyć? Szkodra to miasto na północy Albanii przylegające do pełnego atrakcji Jeziora Szkoderskiego – największego jeziora Bałkanów na granicy z Czarnogórą. Nad miastem góruje twierdza Rozafa, z której widoki sięgają nie tylko Adriatyku, ale też Gór Przeklętych. Ciekawych miejsc do zobaczenia w Szkodrze jest jednak znacznie więcej.

Oto artykuł z 13 ciekawymi miejscami, które warto zobaczyć w Szkodrze i pomysłami na to, co robić w mieście. To jedna z ważnych atrakcji Albanii na wakacyjny wyjazd. Zwiedziłem Szkodrę w czasie podróży do Albanii na własną rękę podróżując autem wynajętym na lotnisku w Tiranie, ale wcześniej dotarłem tu autostopem.

Miasto ma swój urok, ale turystów jest tu mniej niż w Sarandzie, Ksamilu, Durres czy Vlorze. Poza obowiązkowymi miejscami, podrzucę też nieoczywiste pomysły na zwiedzanie miasta i okolicy, podpowiem kilka dobrych noclegów w Szkodrze i w których restauracjach spróbować albańskiej kuchni. Bierzmy się więc za zwiedzanie.

Czy warto zwiedzić Szkodrę?

Szkodra to miasto w północnej cześci Albanii, do którego dociera znacznie mniej turystów niż do nadmorskich kurortów leżących na południu (Vlory, Riwiery Albańskiej, Sarandy i Ksamil) czy miast z listy UNESCO (Berat, Gjirokastra). Szkodra to jednak przyjemne połączenie pięknej natury okolic Jeziora Szkoderskiego, zabytków z wielu epok i położenia, dzięki któremu jest bazą wypadową np. w Góry Przeklęte.

Szkodra jest największym miastem leżącym przy Jeziorze Szkoderskim – największym jeziorze Bałkanów, które Albania dzieli przez granicę państwową z Czarnogórą. Trudnym do przegapienia elementem wyróżniającym Szkodrę jest górująca nad miastem i zbiegiem rzek Buna i Drun twierdza Rozafa. Widoki z jej szczytu sięgają Morza Adriatyckiego i Gór Przeklętych.

Deptak w Szkodrze jest pełen przechodniów szczególnie po południu i wieczorem, gdy robi się chłodniej

Uliczki centrum Szkodry mają sielski, przytulny klimat. Przy deptakach wieczorami roi się od Albańczyków i będących w mniejszości turystów, którzy spędzają czas w kawiarniach i restauracjach, a potem – jak to lokalsi mają w zwyczaju – spacerują powoli po całym mieście, rozmawiając z przyjaciółmi. Mocnym punktem centrum jest Wielki Meczet, którego minarety widać już z daleka.

Szkodra sprawdzi się, jeśli lubisz spacerować po miastach w poszukiwaniu nietypowych atrakcji, zwiedzać muzea i galerie sztuki, ale też spędzać czas w restauracjach, testując lokalną kuchnię Albanii. Ze Szkodry możesz wyruszyć na piesze i rowerowe wycieczki wzdłuż Jeziora Szkoderskiego, trekkingi w Góry Przeklęte i rejsy po Jeziorze Komani – wszystko w ramach jednodniowych wycieczek.

Miasto nie przyciąga tłumów turystów, więc można tu odpocząć od zgiełku i łatwo poczuć atmosferę żywych miast Albanii, w których na ulicach wiele się dzieje. Myślę, że warto spędzić w Szkodrze chociaż jeden dzień i zwiedzić najważniejsze i mniej typowe atrakcje. Jeden nocleg będzie moim zdaniem optymalny. Wybrałem ciekawe miejsca, które warto umieścić w planie zwiedzania Szkodry.

1. Wdrap się na Zamek Rozafa z widokiem na okolicę

Zamek Rozafy jest największą atrakcją turystyczną Szkodry – wybudowany w XIII wieku na skalistym wzgórzu, pełnił w przeszłości funkcję obronną, a dziś jest wspaniałym punktem widokowym. Możesz z niego zobaczyć leżące niedaleko Jezioro Szkoderskie, łączące się korytami rzeki Drin i Buna oraz wznoszące się w oddali Góry Przeklęte.

Moją uwagę zwróciła także widoczna ze wzgórza kopuła Ołowianego Meczetu, która odbijała promienie słoneczne. Żałuję, że nie byłem tam wieczorem, bo widok z twierdzy przy zachodzie słońca musi być imponujący.

Albania Szkodra panorama zamek Rozafy chłopak

W zamku zachowało się sporo dawnej zabudowy – duże wrażenie zrobiły na mnie potężne mury, ciągnące się wokół trzech dziedzińców (na teren zamku prowadzi tylko jedna brama). Najlepiej zachowana część twierdzy to cytadela, pod którą są także podziemia – niestety dla turystów udostępniona jest tylko ich niewielka część.

Na dziedzińcach znajdziesz pozostałości XVI-wiecznego meczetu czy Muzeum Historyczne. Polecam Ci do niego zajrzeć ze względu na imponującą makietę zamku i jego okolic oraz bogatą kolekcję wydobytych tu przedmiotów. 

Godziny otwarcia Zamku Rozafy oraz ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Wejście do Muzeum Historycznego jest dodatkowo płatne.

Do twierdzy Rozafy możesz dojechać busem, kursującym z centrum Szkodry, samochodem lub wejść na górę pieszo. Auto możesz zostawić na dwóch parkingach położonych na różnych wysokościach. Chcąc wjechać na ten wyższy, upewnij się czy warunki pogodowe są na to odpowiednie – droga jest stroma i wyłożona kamieniami, które często robią się śliskie. Przed bramą zamku, zwróć jeszcze uwagę na dwa tajemnicze groby. Podobno leżą w nich wielcy albańscy uczeni.

2. Odwiedź Meczet Ołowiany u stóp Rozafa

W drodze powrotnej z twierdzy Rozafa, odwiedź leżący u podnóża wzgórza, Meczet Ołowiany – jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Szkodry, pochodzący z XVIII wieku. Poznasz go po wielkiej kopule pokrytej ołowiem, od którego wziął swoją nazwę. Wejście poprzedza dziedziniec otoczony krużgankami, przykrytymi przez 14 mniejszych kopuł. Ze strzelistego niegdyś minaretu pozostał tylko postument. 

Albania Szkodra panorama
Albania Szkodra Meczet Ołowiany

Zdziwiło mnie, że w otoczeniu meczetu nie ma praktycznie żadnej zabudowy mieszkalnej. Może być to związane z tym, że meczet leży na terenach podmokłych, przez co jest często zalewany i dosyć mocno zrujnowany. Przez dużą część roku trwają w nim remonty i jest zamknięty dla turystów, ale jeśli akurat uda Ci się trafić na przerwę między pracami, koniecznie zajrzyj do środka. Będziesz mógł podziwiać tam zegary, makramy i dywany – pozostałości z czasów kultury osmańskiej. 

3. Wybierz się do wioski Shiroka nad Jeziorem Szkoderskim

Tuż nad brzegiem jeziora Szkoderskiego, leży mała wioska Shiroka – popularne miejsce wypoczynku, oddalone zaledwie parę kilometrów od centrum Szkodry. Urzekł mnie panujący w niej spokój, nieczęsto spotykany w innych, śródziemnomorskich kurortach. Możesz tu odpocząć na kameralnej plaży czy wykąpać się w ciepłych wodach jeziora Szkoderskiego, które w sezonie letnim szybko się nagrzewają.

Albania wioska Shiroka ulica

Mi akurat bardziej niż leżenie na plaży przypadło do gustu oglądanie linii brzegowej ze środka jeziora, na które możesz wypłynąć łódką wypożyczoną w centrum Shiroki. Takie dryfowanie po spokojnej wodzie to dla mnie najlepsza forma relaksu. ;)

Usiadłem również (i Tobie polecam zrobić to samo) w Bar Restorant “Shiroka” nad brzegiem jeziora, aby napić się kawy z widokiem na jezioro i majaczące w oddali Góry Przeklęte. Gdy ruszysz na spacer wzdłuż brzegu, na małej wysepce znajdziesz porzucony w połowie budowy hotel, do którego prowadzi malownicza droga, otoczona wyrastającymi z dna jeziora drzewami.

Z wysepki rozciąga się widok na całe jezioro, chociaż sam pustostan nadaje miejscu nieco ponury klimat. Polecam Ci także przejść się deptakiem w centrum wioski, który wyłożony jest różnokolorowymi kamieniami tak, aby przypominał swoim wzorem tradycyjny, albański dywan. 

Do Shiroki możesz dojechać samochodem lub busem, odjeżdżającym z okolic Placu Demokracji. Najbardziej polecam Ci jednak pokonać tą trasę rowerem, który możesz wziąć z wypożyczalni w centrum Szkodry (lokalizacja na mapie: 42.06639678, 19.51510867). Droga ciągnie się wzdłuż brzegu jeziora Szkoderskiego, gdzie czekają na Ciebie piękne widoki.

4. Spróbuj tradycyjnej, albańskiej kuchni

Kuchnia albańska kojarzy mi się głównie z prostotą, łączącą najczęściej oliwę z oliwek, ziele angielskie i pomidory – a więc zdrowe i naturalne produkty. Jest zbliżona do kuchni śródziemnomorskiej, ale spotkasz w niej wiele smaków nieobecnych w kuchniach sąsiadów, jak chociażby fërgesë. Jest to połączenie papryki, pomidorów, cebuli z serem, najczęściej podawane z chlebem, dostępne zarówno w wersji wegetariańskiej, jak i mięsnej. 

Za narodowe danie Albanii uchodzi Tavë kosi – “zapiekanka” z jagnięciny i ryżu, najczęściej podawana w glinianym naczyniu. Aby skosztować tego i innych tradycyjnych albańskich dań, polecam zajrzeć Ci w okolice Wielkiego Meczetu, do Fisi Restaurant, cieszącego się popularnością wśród turystów i mieszkańców Szkodry. Dostaniesz tam również musakę – mięsną zapiekankę z bakłażanów oraz jani me fasule, czyli wegetariańskie, rozgrzewające danie na bazie fasoli. 

Jeśli jesteś fanem owoców morza i ryb, w Albanii znajdziesz je w przystępnych cenach. W położonym przy zamku Rozafy lokalu Bar Restaurant Shqiponja, możesz spróbować dobrze przyrządzonych kalmarów, krewetek, ośmiornicy, małży i wielu gatunków ryb, w tym karpia, z którego słynie Szkodra. 

Popularną albańską przekąską są także sery – djathë i bardhë, podobne do sera feta, które mi bardzo zasmakowały. Znajdziesz je w prawie każdej restauracji, przyrządzone na różne sposoby (solo i jako dodatek do innych dań). Klasyczną, bałkańską pozycją jest również burek – nadzienie z mięsa, szpinaku lub sera zawinięte w ciasto filo.  Dużo ciekawych barów i restauracji znajdziesz przy głównej ulicy Szkodry – Rruga Kole Idromeno

5. Zobacz Wielki Meczet Abu Bakra przy Placu Skanderbega

Wielki Meczet Abu Bakra zobaczysz nad centrum miasta – jego błyszczącą w słońcu kopułę dostrzeżesz już z daleka. Budowla znajduje się w bardzo ładnej okolicy, a otacza ją wiele starych kamieniczek we włoskim stylu. Świątynia robi wrażenie swoim rozmiarem, jednak wnętrze jest proste, niemal ascetyczne, ozdobione cytatami z Koranu.

Gdy wszedłem do środka, zachwyciły mnie panujące tam spokój i cisza, kontrastujące z gwarem na zewnątrz. Trzeba jednak uważać na stojących przed meczetem nagabywaczy, którzy próbują wyciągać od turystów drobne.

Albania Szkodra Meczet Abu Bakra

Zwróć także uwagę na piękne, strzeliste minarety, górujące nad znajdującym się tuż obok Placem Demokracji – głównym placem miasta, położonym na środku największego w Szkodrze ronda z ławkami, na których możesz odpocząć. ;) Aby dostać się na plac, trzeba przeciskać się między jadącymi samochodami – nie ma tam żadnego przejścia dla pieszych. Tuż obok meczetu prowadzi także główny deptak Rruga Kole Idromeno, tętniący życiem o każdej porze dnia.

Z Placu Demokracji przejdziesz także w parę minut pod Teatr Migjeni – noeklasycystyczny budynek, będący jedną z najsłynniejszych scen w Albanii. W przeszłości pełnił on także funkcję opery i filharmonii. Polecam udać Ci się tam na spacer, gdy będzie już ciemno – budynek ze względu na oświetlenie prezentuje się wieczorem szczególnie dobrze. Na Facebooku znajdziesz również repertuar wystawianych tam sztuk – to może być jedyna w Twoim życiu okazja na obejrzenie przedstawienia w języku albańskim. ;)  

6. Pójdź na spacer lub wycieczkę rowerową wzdłuż jeziora Szkoderskiego

Jezioro Szkoderskie to największe jezioro Bałkanów i jednocześnie jedna z najważniejszych naturalnych atrakcji północnej Albanii. Wzdłuż jego brzegów ciągną się trasy piesze i rowerowe. Główna trasa turystyczna rozciąga się od mostu na Bunie, położonego u zbocza twierdzy Rozafa, przez Shiroke aż do wsi Zogaj. Liczy ona aż 11 km, dlatego będzie to lepsza opcja na wycieczkę rowerową niż pieszą. 

Albania Szkodra jezioro Szkoderskie droga

Wzdłuż drogi, w niewielkich zatoczkach, możesz znaleźć dyskretne plaże i kameralne restauracje. Jezioro to miejsce gniazdowania wielu ciekawych gatunków ptaków np. pelikanów, kormoranów czy czapli. We wsi Zogaj odpocznij w położonej nad samym brzegiem jeziora restauracji Pelikani Kaçurrel, gdzie możesz skosztować dobrze przyrządzone owoce morza.

Na drodze czeka na Ciebie wiele ciekawych atrakcji. Na samym początku trasy zatrzymaj się na moście Vjetër e Bunës (lokalizacja na mapie: 42.051070769, 19.491059614), aby spojrzeć na piękny widok na twierdzę Rozafa i okoliczne góry. Kolejny przystanek zrób sobie przy Stralaus Freudenberg (lokalizacja na mapie: 42.060108340, 19.461887231) – opuszczonym w połowie budowy hotelu, z którego pięknie widać całe jezioro Szkoderskie. W Zogaj znajdziesz także specjalnie wytyczony obszar do obserwacji ptaków i niewielkie molo, wychodzące na jezioro. 

W samym centrum Szkodry, przy Placu Skanderbega, znajdziesz jedną z wypożyczalni – Shkodra Rent Bike. Także w wielu hotelach jest możliwość wypożyczenia rowerów – weź to pod uwagę, rezerwując nocleg i dopytaj swoich gospodarzy o taką możliwość.  

7. Pójdź pod wieżę zegarową i odwiedź Muzeum Narodowe Fotografii Marubi

Ważnym zabytkiem Szkodry jest także pochodząca z XIX wieku wieża zegarowa, zwana również Wieżą Angielską. Została wybudowana przez jednego z angielskich lordów, który chciał wśród Albańczyków szerzyć protestantyzm. Mieściło się w niej kiedyś Muzeum Historyczne Szkodry, a obejrzeć ją możesz jedynie z zewnątrz. Wieżę znajdziesz niedaleko Wielkiego Meczetu, ukrytą wśród drzew i zabudowań – rozglądaj się dobrze, bo łatwo ją przeoczyć.  

Muzeum jest zamknięte w poniedziałki. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów możesz sprawdzić na stronie internetowej atrakcji.

W Muzeum Narodowym Fotografii Marubi możesz cofnąć się w czasie do XIX-wiecznej Szkodry. Znajduje się tam najbogatsza w Europie kolekcja czarno-białych zdjęć przedstawiających życie i historię mieszkańców miasta (najstarsze z nich mają ponad 150 lat). Zobaczysz tam także, jak dawniej wyglądała pracownia fotografa – mnie najbardziej zainteresowała kolekcja zabytkowych aparatów i narzędzi, których używał do wywoływania zdjęć.  

Po zwiedzeniu muzeum, polecam Ci udać się do znajdującej się po drugiej stronie ulicy kawiarni Pastiçeri Oraldi Pedonale – podają tam smaczną kawę i ładnie wyglądające ciasta w dobrych cenach. Muzeum Fotografii mieści się na samym środku Rruga Kole Idromeno, czyli głównego deptaka w Szkodrze, wokół którego znajduje się mnóstwo sklepów, kawiarni i restauracji. Chodziłem tam na spacer każdego wieczoru i z wielu lokali dolatywała do mnie grana na żywo muzyka, tworząc bardzo przyjemny klimat.  

8. Wybierz się za miasto do osmańskiego mostu Mesi

Most Mesi jest jednym z najlepiej zachowanych na całych Bałkanach obiektów architektury osmańskiej – wybudowany w XVIII wieku, obecnie wpisany na listę zabytków kulturowych Albanii chronionych prawem. Znajduje się parę kilometrów od ścisłego centrum Szkodry na rzece Kir, której cechą charakterystyczną jest przejrzysta, błękitna woda. Jednak przyjeżdżając w upalne lato, przygotuj się na widok jedynie wyschniętego koryta – rzeka bardzo często wysycha w sezonie letnim.

Albania Szkodra most Mesi

Tuż obok starego mostu stoi nowy – wejdź na niego, aby móc obejrzeć zabytek z lepszej perspektywy. Niestety będziesz miał także lepszy widok na porozrzucane dookoła śmieci. Niedaleko mostu znajduje się kawiarnia Bar Kafe 1946, gdzie usiadłem, aby odpocząć i wypić dobrą kawę przed drogą powrotną. 

W okolicy znajdziesz sporo miejsc parkingowych, ale na tę wyprawę śmiało możesz udać się także rowerem. Pieszo trasa zajmie Ci około 2 godzin, ale będziesz szedł wzdłuż rzeki, więc ładnych widoków nie powinno zabraknąć. ;) 

9. Poszukaj włoskich klimatów w Fabryce Masek Weneckich

Fabryka Masek Weneckich w Szkodrze to unikalne połączenie warsztatu pracy i muzeum, prowadzone przez albańskiego rzemieślnika. Znajdziesz tu obszerną i unikalną kolekcję weneckich, luksusowych masek, z których każda jest wykonana ręcznie. Przyjrzyj się uważnie ich detalom –  są ozdobione piórami, liśćmi, koronkami czy perłami i kryształami Swarovskiego. Byłem w lekkim szoku, gdy usłyszałem, że nad stworzeniem jednej takiej maski może pracować nawet 10 osób. 

W Fabryce wytwarza się maski na zamówienia napływające z całego świata. Cieszą się one zainteresowaniem przede wszystkim w okresie karnawałowym. Maski wystawione w części muzealnej są do kupienia przez zwiedzających (ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu euro). Na terenie fabryki nie można robić zdjęć. Obiekt znajduje się ok. 30 min spacerem od Placu Demokracji

Bardzo polecam Ci wejść nie tylko na wystawę muzealną, ale także na obszar produkcyjny. Możesz tam zaobserwować jak krok po kroku tworzy się maski i porozmawiać z ich twórcami czy stworzyć taką maskę według własnego pomysłu.  W tej fabryce wykonano maskę noszoną przez Toma Cruise’a w filmie “Oczy szeroko zamknięte”. 

Na wystawę muzealną możesz wejść za darmo, ale za wejście na obszar produkcyjny obowiązuje drobna opłata. Godziny otwarcia i wszystkie informacje znajdziesz na stronie internetowej Fabryki Masek Weneckich

10. Poznaj miasto w Muzeum Historii Szkodry

Muzeum Historii Szkodry znajdziesz w tradycyjnym, albańskim domu z XIX wieku – poznasz go po białych ścianach, dużych oknach i czerwono-rdzawym dachu. Nawet jeśli nie zamierzasz zwiedzać muzeum, wejdź chociaż na muzealny dziedziniec – to duży ładny ogród, również utrzymany w tradycyjnym, osmańskim klimacie. Znajdziesz tu bardzo starą, wenecką kamienną studnię, kolorową łódkę z wiosłami czy pozostałości po grobowcu.

Informacja o godzinach otwarcia i cennik znajdziesz na stronie internetowej atrakcji

Albania Szkodra promenada

Muzeum Historii Szkodry to mały obiekt, którego zwiedzenie go zajęło mi niecałą godzinę. Znajdują się tu dwie wystawy – archeologiczna i etnograficzna, która mnie szczególnie zainteresowała (spodobał mi się arsenał dawnej broni albańskiej). W środku widziałem także dużo strojów ludowych, stare rękopisy, dawne albańskie flagi i pieczęcie. Odtworzone są również niektóre pomieszczenia z dawnego tradycyjnego albańskiego domu.  

11. Wejdź do środka kościoła Franciszkanów

Kościół Franciszkanów (Kisha Françeskane) to atrakcja, która jest nieformalnym sanktuarium męczenników z okresu komunizmu. Możesz obejrzeć w nim obrazy przedstawiające działalność i cierpienie albańskich zakonników.

Świątynia położona jest niedaleko głównego deptaka Rruga Kole Idromeno, dlatego do kościoła możesz zajrzeć przy okazji spaceru po centrum. Obok niego znajduje się również franciszkańska biblioteka i klasztor. 

Albania Szkodra kościół Franciszkanów

Kościół jest otwarty dla turystów codziennie, a wstęp jest darmowy. Zwiedzanie nie powinno zająć więcej niż 30 min.

Kościół Franciszkanów słynie z bardzo burzliwej historii. Po II wojnie światowej, albańska policja ukryła tu skrzynie z bronią, aby potem oskarżyć zakonników o przygotowywanie zamachu i skazać na śmierć. Świątynia pełniła też przez jakiś czas funkcję kina i miejsca spotkania Kongresu Kobiet. 

12. Zwiedź dokładnie katedrę Świętego Szczepana

Pochodząca z XIX wieku katedra Świętego Szczepana jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych i historycznych w Szkodrze.  W momencie wybudowania, była jedną z największych katedr na Bałkanach. Na początku XX wieku została zbombardowana przez czarnogórską armię – potem odbudowana w nieco innej formie.

Wstęp do Muzeum Diecezjalnego jest płatny. Bilety kupisz na miejscu, a cennik i godziny otwarcia możesz sprawdzić na stronie internetowej obiektu

W swoich murach gościła takie postacie jak Jan Paweł II czy Matka Teresa. Przez jakiś czas pełniła także funkcję hali sportowej, w której odbywały się mecze koszykówki i siatkówki. Będąc w środku katedry, spróbuj sobie wyobrazić latającą pod sufitem piłkę i trybuny – ja miałem z tym problem. ;)

Gdy wszedłem do środka katedry, moją uwagę od razu przyciągnął imponujący, pięknie zdobiony sufit. Wyróżniał się na tle stosunkowo prostego, ale pełnego światła wnętrza. Zwiedzając świątynię, zwróciłem także uwagę na portret Matki Teresy oraz pomniki Jana Pawła II i Michała Anioła. Za świątynią znajduje się Muzeum Diecezjalne, w którym możesz obejrzeć wiele dzieł albańskiej sztuki sakralnej jak np. wielki drewniany krzyż z czasów wojny czy kolekcję dzwonów kościelnych.  

13. Zobacz atrakcje w okolicy Szkodry

Położenie Szkodry u podnóża Alp Albańskich i nad brzegiem jeziora Szkoderskiego sprawia, że jest to dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Poniżej znajdziesz moje propozycje okolicznych atrakcji wartych zobaczenia. Dobrą opcją jest wypożyczenie samochodu w Albanii i zwiedzanie na własną rękę.

My zarezerwowaliśmy auto z odbiorem na lotnisku w Tiranie, dzięki czemu byliśmy elastyczni w zwiedzaniu i mogliśmy zobaczyć więcej atrakcji w krótkim czasie. Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Albanii, Czarnogórze i na Krecie.

Jezioro Komani

Kilkadziesiąt kilometrów od Szkodry znajduje się jezioro Komani – sztuczny zbiornik na rzece Drin, który zaskoczył mnie swoją dzikością podczas rejsu promem. W czasie przeprawy otaczały nas z każdej strony gęste lasy, majestatyczne góry, a w oddali można było dostrzec ośnieżone szczyty Gór Przeklętych. Najbardziej jednak zachwycił mnie kolor wody, który zmieniał się od turkusu, przez zieleń po błękit. Niestety w niektórych miejscach pływało w niej bardzo dużo śmieci.

Albania Szkodra chłopak jezioro Komani

W rejs po jeziorze możesz wyruszyć z portu w Koman, do którego prowadzi ze Szkodry bardzo wyboista, ciągnąca się zboczami gór droga. Jednak piękne widoki podczas całej trasy mogą wynagrodzić ten trud. Jadąc samochodem, możesz zostawić go na jednym z małych parkingów przed tunelem (lokalizacja na mapie: 42.105185145, 19.826194426), prowadzącym do przystani lub wjechać nim na prom. Ze Szkodry do Koman kursują także busy. Zarezerwuj sobie bilet na rejs z wyprzedzeniem, bo cieszą się one dużym zainteresowaniem. 

Kruja 

Kruja, położona półtorej godziny drogi od Szkodry, przyciąga turystów swoim historycznym klimatem i kameralnością. W pierwszej kolejności wybierz się na działający od XVII wieku Stary Bazar, gdzie możesz kupić pamiątki z wakacji w Albanii na własną rękę. Znajdziesz tu lokalne rękodzieło, ubrania, dywany i albańskie przyprawy, kawa i herbata. Przejdź się wzdłuż wystawionych straganów, żeby dojść do zamku, z którego roztacza się rozległy widok na miasto i okoliczne góry.

Albania Kruja z drona

Będąc już na zamku, wstąp do Muzeum Skanderberga, poświęconego pamięci największego bohatera narodowego Albanii – zobaczysz tam eksponaty związane z historią Albanii i poznasz nieco lepiej najważniejsze wydarzenia. Również na terenie zamku znajdziesz Muzeum Etnograficzne, w którym zaznajomisz się z dziedzictwem kulturowym kraju. Już sam jego budynek był dla mnie interesujący – muzeum znajduje się w oryginalnym, XVIII-wiecznym albański domu (obejrzyj go z zewnątrz, nawet jeśli nie chcesz wchodzić do środka).

Park Narodowy Doliny Valbone

Na terenie Gór Przeklętych znajduje się Park Narodowy Doliny Valbone. Jej centralnym punktem jest wioska Valbone, do której możesz dojechać ze Szkodry na różne sposoby, zwiedzając przy tym inne atrakcje tego rejonu. Jeśli przyjedziesz do Theth, możesz urządzić sobie całodniową wędrówkę górską do Valbone.

Trasa ta nosi nazwę Valbona Pass i jest jednym z najpopularniejszych szlaków “albańskich Alp”. Wybierając się w drogę, pamiętaj jednak o sprawdzeniu czy stopniał już śnieg – jego obecność bardzo utrudnia przejście. 

Albania Dolina Valbony

Ze Szkodry możesz się także udać do Koman i wsiąść tam w prom, aby przepłynąć jezioro, a następnie drogę z portu do Valbone pokonać busem. Przez dolinę prowadzi asfaltowa szosa, przy której znajdują się hotele, pensjonaty i pola namiotowe, więc bez problemu powinieneś znaleźć miejsce na nocleg.

Dolinę przecina rzeka Valbone, której wody są bardzo czyste i mają piękny, szmaragdowy kolor. Z Valbone możesz także wyruszyć na najwyższy szczyt Alp Albańskich – Maja Jezercë. Jednak to już wyprawa dla bardziej zaawansowanych osób – góra liczy ponad 2600 m.n.p.m.

Góry Przeklęte – wioska i wodospad Theth

Góry Przeklęte, położone na granicy Czarnogóry i Albanii, uchodziły przez wiele lat za dzikie, oddalone od cywilizacji miejsce. Szkodra jest dobrą bazą wypadową do wioski Theth, z której możesz wyruszyć na jednodniową lub dłuższą wyprawę w góry. Sama droga dojazdowa w góry jest już atrakcją – ja byłem zachwycony widokami. W samym Theth zobacz stary, kamienny kościół malowniczo położony pomiędzy zielonymi łąkami a skalistymi szczytami. Jego zdjęcie jest częstym motywem albańskich pocztówek. ;)

Park Narodowy Theth Albania góry kościół widok

Jeśli masz ochotę na niezbyt długi spacer, idealnym wyborem będzie wędrówka do wodospadu i wąwozu Grunasi (cała trasa zajmie Ci ok. 3 godziny). Gdy dotrzesz do celu wędrówki, polecam Ci zrobić tam sobie dłuższą przerwę na oglądanie spadającej z 25 m wody (bardzo często towarzyszy temu tęcza).

Równie łagodny szlak prowadzi do Niebieskiego Oka (Syri i Kalter) – malowniczego jeziorka o czystych, turkusowych wodach. Możesz również zdecydować się na 2-dniową wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem, w której planie uwzględnione jest zwiedzanie wioski, spacer po kanionie i do wodospadu oraz tradycyjny, albański posiłek

Niżej wybrałem kilka interesujących wycieczek po Szkodrze i okolicy, jeśli wolisz spędzić czas w mieście w zorganizowany sposób i nie planować zwiedzania samodzielnie. W ramach wycieczek możesz liczyć na opiekę przewodnika, sporo ciekawostek i lokalnych historii i dojazd do atrakcji, jeśli znajduje się poza Szkodrą.

Gdzie spać w Szkodrze? Dobre noclegi, hotele i apartamenty

Główne atrakcje Szkodry możesz bez problemu zwiedzić w jeden dzień. Jednak, aby w pełni poczuć klimat tego albańskiego miasta i pozwiedzać ciekawe miejsca położone poza Szkodrą, polecam Ci zostać tu przynajmniej na jedną noc. Miasto oferuje szeroką bazą noclegową na każdą kieszeń – od 3-gwiazdkowych hoteli, przez apartamenty, hostele po pola kempingowe. 

Najwięcej hoteli znajduje się w okolicy Placu Demokracji i wzdłuż deptaka Rruga Kole Idromeno, np. Grace’s Centre Apartment, zlokalizowane parę kroków od głównej ulicy łączącej centrum z zamkiem Rozafy. Jest to najwygodniejsza lokalizacja, aby szybko dotrzeć do każdego punktu miasta. Rozważ również nocleg w jednym z hoteli położonych nad rzeką Drin, w pobliżu zamku, np. Hotel Legjenda.

Zwiedzanie atrakcji Szkodry – moje wskazówki i informacje praktyczne

Skoro już wiesz, jakie atrakcje warto zobaczyć w Szkodrze i najbliższej okolicy, czas na praktyczne rady. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka wskazówek z mojego doświadczenia, które pomogą Ci w zaplanowaniu urlopu w Albanii na własną rękę.

  • przyjedź poza sezonem – ta część Albanii, w której położona jest Szkodra, przeżywa duże oblężenie przez turystów w czasie wakacji. Jeżeli masz taką możliwość, przyjedź tu pod koniec wiosny lub na początku jesieni, aby uniknąć tłumów i wciąż korzystać z dobrej pogody. 
  • poruszaj się po mieście pieszo lub rowerem – większość atrakcji Szkodry znajduje się blisko siebie, a do tych dalszych jak np. zamek Rozafa kursują busy, dlatego poruszanie się po mieście samochodem nie ma moim zdaniem sensu. W mieście jest takżę parę miejsc, w których możesz wypożyczyć rower, którym dojedziesz np. nad jezioro Szkoderskie. 
  • zawsze noś w portfelu trochę gotówki – w wielu miejscach w Albanii zapłacisz już kartą (np. w hotelach i restauracjach), jednak w małych pensjonatach i sklepikach może być z tym problem. Również w busach transportu publicznego, taksówkach czy na lokalnych bazarach lepiej mieć ze sobą gotówkę. Gotówkę możesz tanio wypłacić z bankomatu kartą Curve.
  • rozważ wynajem auta, żeby zobaczyć więcej – Albania ma rozwiniętą sieć transportu publicznego (busy), ale warto przemyśleć wynajem samochodu – zwłaszcza jeśli planujesz zwiedzać sporo atrakcji. Nie będziesz uzależniony od transportu publicznego, a samochód możesz ze sobą zabrać nawet na rejs promem po jeziorze Komani. Niżej znajdziesz tanie auta z wypożyczalni, z której korzystaliśmy. Po Beracie możesz poruszać się pieszo.

Jak dojechać do Szkodry?

Sieć kolejowa w Albanii istnieje, jednak pociągi i tory są w opłakanym stanie. Nie można polegać na albańskim transporcie kolejowym, dlatego dłuższe dystanse najlepiej pokonywać samochodem lub publicznymi autobusami. Przy lotnisku w Tiranie oraz w centrum miasta znajduje się wiele wypożyczalni aut – wynajęcie własnego samochodu ułatwi Ci poruszanie się po Albanii i dotarcie do mniej popularnych atrakcji. Dzięki niemu będziesz także mógł zwiedzić atrakcje w okolicy Szkodry

Rozkład jazdy busów możesz sprawdzić w wyszukiwarce połączeń Balkan Viator

Jeśli zdecydujesz się na transport komunikacją zbiorową, zarówno z lotniska jak i centrum Tirany kursują do Szkodry busy (czas przejazdu to ok. 2 godziny). Przystanek w Szkodrze to dworzec autobusowy, znajdujący się przy Placu Demokracji.

Co jeszcze warto przeczytać przed podróżą do Albanii?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze