Bar: TOP 14 atrakcji i miejsc, które powinieneś zobaczyć

Aktualizacja: 5 września 2024 r.
Czarnogóra Bar plaża dmuchany flaming góry
Czarnogóra Bar plaża dmuchany flaming góry

Bar to najważniejsze miasto portowe Czarnogóry, leżące nad Morzem Adriatyckim. W artykule znajdziesz listę 14 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Barze. Jest znacznie mniej oblegany niż Budva czy Kotor. Za czasów Imperium Rzymskiego istniała tu osada Antibarum (oznaczająca osadę leżącą po przeciwnej stronie włoskiego Bari).

Bar leży 60 km od Podgoricy i zaledwie 40 km od granicy czarnogórsko-albańskiej, dlatego nocleg w Barze daje możliwość zobaczenia albańskiej Szkodry.

Okolicę wygodnie zwiedza się wynajętym samochodem z lotniska w Podgoricy. Dzięki niemu zobaczyliśmy większość atrakcji wybrzeża Czarnogóry, pojechaliśmy w góry i nad Jezioro Szkoderskie – wszystko bez tracenia czasu na dojazdy autobusami.

Dlaczego myślę, że warto odwiedzić Bar?

Bar w Czarnogórze to urokliwe miasto, które warto odwiedzić ze względu na malownicze plaże i zabytki. Może nie ma ich zbyt wiele w porównaniu z innymi miastami, ale będąc na wakacjach w Barze, warto zwrócić na nie uwagę. Bar to piękne wybrzeże Adriatyku, starożytne ruiny Starego Baru oraz nowoczesny port. Plażowanie i kąpiele w morzu na plażach, takich jak Veliki Pijesak, to doskonały sposób na relaks i naładowanie baterii.

Czarnogóra Bar plaża

Warto wybrać się na trekking w okoliczne góry Rumija, ze szczytów których rozciągają się malownicze widoki na całą okolicę. Dobrym pomysłem jest jednodniowa wycieczka nad Jezioro Szkoderskie. Moim zdaniem optymalnym czasem na wizytę w Barze jest późna wiosna i wczesna jesień, kiedy pogoda jest łagodna, a tłumy znacznie mniejsze.

Na pobyt warto zarezerwować co najmniej 3-4 dni, aby móc skorzystać ze wszystkich atrakcji w Barze i okolicy. W ciągu pierwszych dni możesz skupić się na zwiedzaniu zabytków, a kolejne dni poświęcić na plażowanie i aktywności na świeżym powietrzu.

Gdzie polecam spać w Barze?

Sieć noclegowa w Barze wypada blado na tle innych miast w Czarnogórze. Ceny są wysokie, ale znacznie tańsze pokoje hotelowe znajdziesz w miejscowości Sutomore lub Dubrava. Tańszą alternatywą dla drogich nadmorskich kurortów w Barze będzie Hotel Kaligrosh w Sutomore, znajdujący się zaledwie kilka kroków od plaży Sutomore City Beach. Obiekt zapewnia ogród, darmowe Wi-Fi, a każdy z pokoi wyposażony jest w klimatyzację i telewizor. 

Decydując się na nocleg w centrum Baru, budżetową opcją będzie wynajem apartamentu. Najbliżej nadmorskiej promenady w dobrej cenie znajdziesz Apartament Marija Bar, który składa się z sypialni, kuchni ze standardowym wyposażeniem i łazienki.

My zdecydowaliśmy się na apartament Guest House Lalic nieco dalej od portu i centrum miasta, z bezpłatnym miejscem parkingowym. Jeśli planujesz wyruszyć w Góry Dynarskie to radzę Ci zdecydować się na zakwaterowanie w Starym Barze, a miejscówka którą mogę polecić to Apartments Astel. W obiekcie możesz skorzystać ze sprzętu do grillowania, baru i ogrodu, a także wypożyczyć rower (bezpłatnie).

Co warto zobaczyć w Barze? Wskazówki przed zwiedzaniem

W sezonie letnim do Baru przyjeżdżają turyści z całego świata, którzy chcą plażować i odpoczywać przy szumie morskich fal. Miasto jest znanym kurortem nad Morzem Adriatyckim. Popularne jest również zwiedzanie ruin starożytnego Starego Baru. Przygotowałem dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek z mojego doświadczenia, które ułatwią Ci zwiedzanie tego miasta:

  • wymień pieniądze lub zamów kartę do taniej wymiany walut – w Czarnogórze obowiązującą walutą jest euro. Możesz wymienić sobie odpowiednią ilość gotówki w Polsce lub na lotnisku albo zdecydować się na kartę do taniej wymiany walut jak np. kartę Curve. Warto jednak zawsze mieć przy sobie nieco gotówki, bo nie wszędzie w Czarnogórze zapłacisz kartą,
  • spakuj ze sobą wygodne buty i krem z filtrem – zwiedzanie Starego Baru wymaga sporo chodzenia po nierównym terenie, dlatego wygodne buty będą niezbędne. Czarnogórskie słońce jest intensywne, szczególnie w miesiącach letnich, więc pamiętaj o kremie z filtrem. Przydadzą Ci się także okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy,
  • sprawdź godziny otwarcia atrakcji – jeśli wybierasz się do Czarnogóry poza sezonem, to musisz pamiętać o wcześniejszym zapoznaniu się z godzinami otwarcia poszczególnych atrakcji. Godziny otwarcia atrakcji poza sezonem różnią się od tych w trakcie sezonu, a niektóre z nich mogą być nawet zamknięte. Informacji na ten temat szukaj na stronach internetowych konkretnych atrakcji.

1. Przespaceruj się po uliczce turystycznej StaroBarska Čarsija

lokalizacja: 42.09395325, 19.13392424

StaroBarska Čarsija, ciągnąca się około 300 m, miejscami robi się dość wąska i kręta. Wzdłuż ulicy zlokalizowane są liczne hotele, restauracje, m.in. Konoba Kula, The Sons Eatery. My sił na dalsze zwiedzanie dodaliśmy sobie w Restaurant Kaldrma, gdzie zjedliśmy dobre Ćevapi. To popularne w całej Czarnogórze danie składa się z małych, grillowanych kiełbasek. Jest podawane w płaskim chlebku (lepina) z dodatkiem cebuli i kajmaku.

Czarnogóra Stari Bar ulica

Bar i jego okolice są jednym z najważniejszych regionów produkcji oliwy z oliwek w Czarnogórze. W lokalnych sklepikach i na straganach znajdziesz tradycyjną oliwę z oliwek, która jest ceniona za swoją wysoką jakość, co wynika z tradycyjnych metod uprawy i produkcji.

Ciężko przejść obojętnie obok kolorowych stoisk i sklepików, których półki uginają się pod ciężarem lokalnych wyrobów i pamiątek. Zatrzymałem się przy jednym z takich straganów i skusiłem na oliwę z oliwek. Polecam Ci zrezygnować z nawigacji i pozwolić się prowadzić ulicy – bez obaw, to miejsce, w którym ciężko się zgubić. Po drodze spotkaliśmy sporo kotów, które są zadbane, ufne i chętne do głaskania.

2. Zobacz ruiny Starego Baru (Stari Bar)

lokalizacja: 42.09636016, 19.136090683

Stary Bar to część Baru, w której możesz zobaczyć ruiny zamkniętego w kamiennych murach dawnego miasteczka. Do osady zaprowadzi Cię kręta i wąska uliczka – StaroBarska Čarsija, a po drodze miniesz liczne restauracje oraz stoiska z pamiątkami i lokalnymi wyrobami (aromatyczne przyprawy, oliwa). Za wejście do zabytkowej części Starego Baru trzeba zapłacić – bilety kupisz na miejscu

Moim zdaniem warto przespacerować się po ruinach twierdzy w Starym Barze, które położone są na wzgórzu Rumija, a ich historia sięga VI w. p.n.e. Na przestrzeni wieków twierdza pełniła funkcję warowni, chroniąc miasto i okolicę przed najazdami wrogów. Większość zabudowy miasteczka pochodzi z czasów średniowiecza, ale niestety nie zachowała się do naszych czasów i dziś można zobaczyć jedynie ruiny porośnięte dziką winoroślą. 

Czarnogóra Stari Bar góry mury z drona

Na Twoją uwagę zasługuje też wieża zegarowa z czerwonej cegły będąca wizytówką tego miejsca. Wznosi się na 30 m, a jej szczyt zwieńczony jest metalowym dach w kształcie stożka. Za murami obronnymi miasta znajdziesz pozostałości po dawnym urzędzie celnym, czyli Carinarnice, a także łaźnie tureckie, które pamiętają czasy świetności Imperium Osmańskiego. 

Spacerując w głąb Starego Baru, znaleźliśmy się przy Zamku Biskupim, będącym siedzibą dostojników kościelnych aż do XVIII wieku. Uważam, że warto wdrapać się na wzgórze Rumija, na którym leży Stary Bar. To nie tylko okazja, by zapoznać się z historią tego miejsca, ale również możliwość zobaczenia malowniczych widoków, rozciągających się na Bar i pasmo Gór Dynarskich. Stary Bar to świetne miejsce wypadowe na górskie wycieczki. Możesz stamtąd w łatwy sposób dotrzeć do szlaków prowadzących na szczyt góry Rumija (1594 m n.p.m).

Powered by GetYourGuide

3. Zwiedź XIX-wieczny Pałac króla Mikołaja (Dvorac Kralja Nikole)

lokalizacja: 42.10073643, 19.091355612

Pałac króla Mikołaja z XIX wieku to jeden z ciekawszych budynków w Barze. Został zbudowany w 1885 roku przez architekta Josipa Slade. Pałac to letnia rezydencja króla Czarnogóry Mikołaja I Petrowica-Niegosza. Na terenie pałacu mieliśmy okazję zwiedzić kaplicę, wartownię oraz ogród zimowy, a także obszerną salę balową. Dotrzesz do niego w łatwy sposób spod nadmorskiej promenady – pałac znajduje się zaledwie kilka kroków od niej.

Zwiedzanie wnętrza pałacu jest możliwe po wcześniejszym zakupieniu biletu wstępu, który kupisz w kasie na miejscu. Aktualnie pałac poddawany jest pracom konserwatorskim i jest niedostępny dla zwiedzających (stan na lipiec 2024).

Czarnogóra Bar pałac króla Mikołaja

Zwiedzając obiekt zwróć uwagę na drewniany pomost przed pałacem, który dawniej służył jako miejsce cumownicze dla łodzi i jachtów króla Mikołaja. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Miejskie, które chronologicznie prezentuje królewskie i szlacheckie relikty, stroje, meble oraz zbiory z czasów starożytności. Nas najbardziej zachwycił ogród otaczający pałac, pełen śródziemnomorskich i egzotycznych roślin. Wieczorem pałac jest pięknie oświetlony, dlatego polecam Ci wybrać się na romantyczny spacer w jego pobliżu.

4. Obejrzyj Cerkiew św. Jana Włodzimierza (Jovana Vladimira)

lokalizacja: 42.10167281, 19.094055239

Cerkiew św. Jana Włodzimierza w Barze to świątynia prawosławna, zbudowana w stylu neobizantyjskim. Zewnętrzna fasada cerkwi jest śnieżnobiała, a wzrok przyciąga lśniąca w słońcu złota kopuła. We wnętrzu świątyni również jest co podziwiać – zobaczysz w nim liczne freski przedstawiające sceny biblijne oraz wizerunki świętych. Ołtarz jest bogato zdobiony złotymi ornamentami i ikonami, na które mógłbym patrzeć godzinami. Jeśli masz taką potrzebę to w środku możesz zakupić świece i złożyć intencje.

Czarnogóra Bar cerkiew św. Jana Włodzimierza

Świątynia jest ważnym miejscem pielgrzymek dla wyznawców prawosławia, którzy przybywają tu z różnych zakątków kraju. Jan Włodzimierz, którego imię nosi cerkiew, był średniowiecznym władcą Dukli, znanym ze swojej pobożności i męczeńskiej śmierci. Został kanonizowany jako święty i jest czczony zarówno w kościele prawosławnym, jak i katolickim, a jego relikwie spoczywają w Barze. Przed świątynią stoją ławki, na których udało nam się usiąść i odpocząć w cieniu drzew oliwkowych. Wstęp do świątyni jest bezpłatny, nie obowiązują także żadne rygorystyczne zasady dotyczące ubioru. 

5. Poznaj architekturę XVII-wiecznego Meczetu Omerbašića

lokalizacja: 42.0945862, 19.13438554

Naprzeciwko wejścia do starej Twierdzy w Starym Barze stoi Meczet Omerbašića, zbudowany w XVII wieku z inicjatywy Omera Bash. W czasie zwiedzania miasta zatrzymaj się na kilka chwil, aby móc obejrzeć tę budowlę zbudowaną w tradycyjnym stylu osmańskim. Świątynia nie należy do największych, ale zwraca uwagę swoją prostą oraz elegancką fasadą i minaretem przymocowanym do południowo-zachodniej ściany. Z piaskowym odcieniem murów kontrastuje ciemnoczerwona dachówka. Wejście do świątyni jest bezpłatne. Przed wejściem do meczetu pamiętaj o zasłonięciu ramion i kolan

Wnętrze meczetu jest skromnie urządzone, ale zobaczysz tam bordowe dywany, ozdobione złotymi wstawkami i nisze modlitewne. Centralny punkt stanowi niewielki mihrab pokryty mozaikami. Obok meczetu znajduje się mały cmentarz, na którym spoczywają muzułmanie, zamieszkujący kiedyś to miasto. Nagrobki są proste, wykonane z kamienia, często z arabskimi inskrypcjami. Zatrzymaj się również przy mauzoleum Derwisza-Hassana należącego do rodziny turkmeńskich szyickich kaznodziejów. Meczet otaczają stare cyprysy, w których cieniu można się skryć i odpocząć od słońca.

6. Zobacz neogotycką katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP

lokalizacja: 42.09466545, 19.130807827

Po zapoznaniu się z historią Twierdzy Stary Bar byliśmy ciekawi, co jeszcze skrywa w sobie ta część miasta. Daliśmy prowadzić się nogom i podążając ulicą Gretvanską dotarliśmy pod katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP (Katedrala Bezgrešnog Začeća), która góruje nad Starym Barem. Już z daleka dostrzegliśmy dość sporą wieżę zwieńczoną krzyżem, a pośrodku niej – duże miedziane dzwony, które w tamtym momencie zastygły w bezruchu. Gmach dzisiejszej katedry został wzniesiony w XIX wieku. Budynek sam w sobie nie odznacza się niczym szczególnym, ale warto tu zajrzeć przy okazji i zobaczyć rzeźby aniołków na bramie wejściowej, które w geście modlitwy wznoszą ręce do nieba. 

Mieliśmy to szczęście i udało się nam wejść do środka katedry (poza godzinami mszy jest zamknięta). We wnętrzu dominują różne odcienie żółci, centralne miejsce zajmuje niewielki ołtarz z wysokimi, złotymi świecznikami i dużym obrazem Jezusa. Ściany nie są gładkie, ale ozdobione freskami oraz wypukłymi zdobieniami w kształcie wzorów geometrycznych. W środku było przyjemnie chłodno. Świątynia znajduje się na wzgórzu na około 800 m n.p.m., skąd będziesz miał możliwość podziwiania widoków na miasto i pobliski masyw górski. 

7. Odszukaj drzewo Stara maslina – jedno z najstarszych drzew oliwnych w Europie

lokalizacja: 42.08400828, 19.131486179

Na obrzeżach Baru, w dzielnicy Tomba znajduje się atrakcja, która ściąga turystów z całego świata. Mowa tu o drzewie oliwnym, które ma ponad 2000 lat i jest najstarszym drzewem, jakie rośnie w Europie. Nie sposób nie rozpoznać go spośród innych drzewek oliwkowych – razu zauważysz rozłożyste i wysokie drzewo otoczone niskim, kamiennym płotem. Uważam jednak, że najciekawsze są pnie, które mają liczne wgłębienia. Mimo swojego wieku, drzewo wciąż owocuje, co było dla mnie sporym zaskoczeniem.

Wstęp do parku jest płatny, a bilety kupisz na miejscu wyłącznie za gotówkę. Jeżeli nie zależy Ci na przyjrzeniu się drzewu z bliska, zobaczysz je też przez bramę z odległości kilkunastu metrów.

Czarnogóra Bar Stara Maslina

Na terenie parku jest sporo ławek, więc na spokojnie możesz sobie usiąść na jednej z nich i odpocząć w cieniu. Oprócz starego drzewa oliwnego, na terenie parku rosną także inne drzewa oliwkowe (nie tak spektakularne, ale również ładne). Na dzieci w tym miejscu, również czeka mała atrakcja – wokół Starej masliny spotkasz żółwie

Do miejsca najwygodniej dojedziesz wypożyczonym samochodem, a zaraz obok parku znajdziesz darmowy parking. Jeśli będziesz miał czas, możesz też podjechać lub podejść pod Crkva Svete Neđelje. To niewielki kościół prawosławny leżący na dość stromym zboczu, ale zapewniam, że wysiłek się opłaci – roztacza się stamtąd ładny widok na morze.

Niżej znajdziesz listę dostępnych samochodów w wypożyczalni, z której korzystaliśmy już w Czarnogórze, Albanii, Gruzji, na Krecie i Maderze. Nie mieliśmy z nią żadnych problemów i zawsze zarówno odbiór auta, jak i jego zwrot na lotnisku przebiegały szybko i bez komplikacji. Dobrze zarezerwować auto wcześnie, bo jest duża szansa, że wtedy cena będzie niższa.

8. Odwiedź przystań Bar Marina

lokalizacja: 42.098338468, 19.08763178

Bar Marina to największy port morski w Czarnogórze, który stanowi ważny węzeł komunikacyjny dla krajów południowo-wschodniej Europy. W porcie zobaczysz zacumowane jachty i mniejsze łódki, a także wpływające do niego duże wycieczkowce i statki. Przyszliśmy do portu tuż przed zachodem słońca – morze i piętrzące się w oddali góry wyglądały pięknie. Ciągnąca się wzdłuż niego promenada z palmami sprawdzi się idealnie na spacer. Po zachodzie słońca, kiedy robi się już ciemno, woda (może i niezbyt czysta) pięknie iskrzy od świateł, które oświetlają przystań. 

Zastrzyk kofeiny dostaniesz w YOUR TIME, a do tego polecam Ci zamówić gofry na słono lub słodko. Przyjemnie piło mi się kawkę w nowoczesnym i minimalistycznym wnętrzu kawiarni. 

Z portu morskiego w Barze dostaniesz się do włoskiego Bari, leżącego po drugiej stronie Morza Adriatyckiego. Przewoźnikiem oferującym przewozy z Baru do Bari i z powrotem jest Montenegro Lines, a czas trwania takiego rejsu to ok. 8 godzin. Promy wypływają 2 razy w tygodniu, dlatego lepiej zaplanować dłuższy pobyt we Włoszech. Tuż obok portu znajdziesz plażę miejską, na której możesz odpocząć na leżaku w cieniu parasola, ale to też dobre miejsce do pływania. Nieco dalej znajdziesz plac zabaw dla dzieci, a nawet napis “I love Bar”, przy którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

9. Skorzystaj ze słonecznej pogody i odpocznij na barskich plażach

Plaże w Barze i w okolicy położone nad Morzem Adriatyckim to popularny wybór turystów, którzy chcą spędzić urlop w Czarnogórze na opalaniu i pływaniu. Większość plaż ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę w postaci pryszniców, parasoli z leżakami oraz sieci punktów gastronomicznych.

Plaża Miejska Bar znajduje się najbliżej centrum i jest najczęściej wybierana. Plaża jest przyjazna dzieciom, ale jeśli planujesz się na nią wybrać to polecam zabrać buty do pływania – powierzchnia plaży to drobne kamyki. Na rodzinne plażowanie sprawdzi się również Kraljevska Plaža, która leży blisko portu w Barze (uwaga na jeżowce). 

Czarnogóra Bar plaża dmuchany flaming góry

Przy Plaży Miejskiej w Barze zajrzyj do Mediteran I National cuisine restaurant. To kameralna restauracja, w której zjesz dania na bazie owoców morza. Moi faworyci to zupa rybna i grillowane kalmary. ;)

Nazwa Red Beach pochodzi od czerwonych kamieni, które znajdują się na tej plaży. Niestety rozczarowuje pod kątem czystości, nie mogliśmy znaleźć ani kawałka plaży bez plastikowych butelek i innych śmieci, dlatego raczej nie polecam się tam rozkładać na dłużej. 

Sutomore Beach to mieszanka piaszczystych, żwirowych i kamienistych plaż z dostępem prywatnym i publicznym. Jest położona w cieniu wzgórz i bloków mieszkalnych, na której szczególnie w sezonie letnim, jest sporo wczasowiczów. Na plaży znajdziesz wypożyczalnię sprzętu wodnego, ale sytuacja odnośnie czystości wygląda podobnie jak na Red Beach – znaleźliśmy na niej mnóstwo niedopałków z papierosów. Jeśli chcesz odpocząć od plażowiczów to polecam Ci wybrać się na malutką plażę Bigovica, do której kawałek trzeba dojść pieszo.

10. Obejrzyj barską latarnię morską Red Lighthouse

lokalizacja: 42.09703068, 19.081931997

Statkom drogę do portu Marina Bar wskazuje latarnia morska Red Lighthouse – w nocy migocze na czerwono. Moim zdaniem sama latarnia morska niczym specjalnym się nie wyróżnia. To po prostu niezbyt wysoki, biało-czerwony słup, ale promenada (trochę zaniedbana), która do niej prowadzi to idealne miejsce na podziwianie wschodów i zachodów słońca. W ciągu dnia wokół niej jest mnóstwo rybaków, którzy wrócili do portu ze swoimi zdobyczami. Spacerując wokół latarni morskiej, będziesz miał możliwość zobaczenia skał pokrytych jeżowcami i małe rybki

Koniecznie zajrzyj do restauracji Banjalučki ćevap i zamów słynne ćevapi, czyli grillowane kiełbaski ze świeżego mięsa podawane z pitą, cebulą, pomidorem i jogurtem. Wystrój wnętrza restauracji jest dość przytulny – dominuje w niej drewno i kamień.

Po drodze do Red Lighthouse zobaczysz stare, rdzewiejące statki stojące na brzegu. Widoki w tle rekompensują wszystko – góry i morze w jednym miejscu to moje ulubione połączenie. Po przeciwnej stronie promenady wiodącej do Red Lighthouse znajdziesz Black Lighthouse (pokonanie tej odległości zajęło nam niecałe 10 min). Podczas spaceru polecam rozglądać się dookoła, bo nigdy nie wiadomo, co lub kto przypłynie do portu Marina Bar – niektóre łodzie mają ciekawe kształty. 

11. Przejedź się jedną z najpiękniejszych linii kolejowych świata – Bar–Belgrad

Przejażdżka linią kolejową Bar–Belgrad  daje możliwość oglądania bardzo ładnych widoków. Trasa rozpoczyna się w nadmorskim Barze i biegnie przez Podgoricę, Kolašin, Bijelo Polje, Priboj, Užice, Požega,Valjevo, Lajkovac aż do serbskiej stolicy – Belgradu. Linia ma długość około 476 km. Na całej jej długości jest 254 tuneli, z czego najdłuższymi są “Sozina” i  “Zlatibor” o długości ponad 6 km. Wagony są przestronne, siedzenia wygodne, a miejsca na nogi całkiem sporo (podczas 11 godzinnej przejażdżki wyprostowanie nóg to zbawienie).

Biletów na przejazd koleją Bar-Belgrad szukaj na stronach internetowych Serbskich Kolei ZS czy Krajowej spółki kolejowej Czarnogóry.

Do tej pory mam ciarki, kiedy przypomnę sobie jak z jakim impetem pociąg wjechał na most w kanionie rzeki Mala Rijeka, a za oknem pojawiła się 200-metrowa przepaść. Po drodze zobaczysz też Jezioro Szkoderskie i rozciągające się w oddali góry. Moim zdaniem najpiękniejsze widoki rozpoczynają się zaraz po minięciu Podgoricy – tory położone w  Kanionie Morača wiją się wzdłuż zboczy stromych gór. Po przejechaniu odcinku w Czarnogórze, wjedziesz do Serbii, gdzie będziesz miał możliwość obejrzeć górskie krajobrazy.

12. Spójrz na Morze Adriatyckie z punktu widokowego Dobra Voda

lokalizacja: 42.18170762, 19.131298980

W miejscowości Dobra Voda, leżącej około 10 km od centrum Baru, znajduje się Panorama Viewpoint. Na miejscu czeka na Ciebie ławeczka, drzewo oliwne, strome zbocze porośnięte kaktusami i lazurowe wody Adriatyku oraz mały parking. Moim zdaniem najwygodniej dotrzeć na miejsce samochodem, aby nie musieć się martwić o komunikację miejską. Jeśli trafisz na dobrą pogodę to ujrzysz w oddali panoramę Włoch. Niestety miejsce jest trochę zanieczyszczone – znaleźliśmy tam sporo pozostawionych śmieci.

Jeśli po drodze zgłodniejesz tak jak my, to proponuję zatrzymać się w restauracji Cevabdzinica Kolovic. W karcie znajdziesz m.in. ćevapi i grillowane mięsa. Z tarasu restauracji rozciąga się piękny widok na morze i okolicę, a obsługa jest bardzo sympatyczna.

Polecam Ci zobaczyć małą zatoczkę z jaskinią (lokalizacja na mapie: 42.04242769, 19.143409174), która jest oddalona od Panorama Viewpoint zaledwie o 3 min jazdy samochodem. Moim zdaniem lepszym wyborem jest plażowanie we wsi Dobra Voda niż w Barze. Znajdziesz w niej kameralną plażę Mali Pijesak Beach, która nie jest zbyt duża, ale uroczo położona. Na plaży są dostępne dwie małe przebieralnie i darmowy prysznic, a także wypożyczalnia sprzętu do plażowania. Jeśli znajdziesz trochę czasu, to polecam Ci przejazdem zobaczyć jeszcze meczet Dobra Voda Mosque z małym cmentarzem.

13. Wdrap się na twierzę Haj Nehaj górującą nad Sutomore

lokalizacja: 42.15047988, 19.03184304

Korzystając z tego, że mieliśmy wypożyczony samochód pojechaliśmy do Sutomore, żeby zobaczyć twierdzę Haj Nehaj Fortress położoną na wysokości 231 m n.p.m. Oficjalne wzmianki o niej pochodzą z XV wieku, ale podejrzewa się, że powstała znacznie wcześniej. Fortyfikacja ma za sobą burzliwą historię – znajdowała się w rękach Wenecjan, Turków, by później trafić w ręce Austro-Węgier. Twierdza Haj Nehaj Fortress jest znacznie większa od tej w Starym Barze, choć i w jednym, i w drugim przypadku do czasów współczesnych zachowały się tylko ruiny. 

Polecam Ci zabrać ze sobą wygodne buty sportowe. Trasa nie należy do najłatwiejszych i trzeba uważać na osuwające się kamienie. Wstęp na teren twierdzy jest bezpłatny

Na terenie twierdzy, oprócz pozostałości po murach obronnych, zobaczysz też ruiny kościoła św. Demetriusza. Niegdyś znajdowały się w nim dwa ołtarze – prawosławny (jego resztki przetrwały do dziś) i katolicki. Wspinaczka na wzgórze wolnym tempem zajęła nam około godziny. Ścieżka do fortecy biegnie pomiędzy drzewami, więc będziesz mógł zatrzymać się w cieniu i chwilę odsapnąć od skwaru. Przy odrobienie szczęścia spotkasz pasące się kozy lub żółwie chowające się w zaroślach. Z ruin twierdzy będziesz miał możliwość podziwiania widoków na Morze Adriatyckie i miasto Sutomore.

14. Poznaj ciekawe atrakcje w okolicy Baru

Ulcinj leży w południowej części wybrzeża Morza Adriatyckiego i jest najstarszym miastem Czarnogóry. Z dokładnymi dziejami tego miasta polecam Ci zapoznać się w Muzeum Miejskim, gdzie znajdziesz eksponaty z czasów greckich, rzymskich i tureckich. Relaksu zaznasz na jednej z najdłuższych plaż w Europy – Velika Plaža.

Trochę dalej od centrum miasta możesz zobaczyć dawne zakłady pozyskujące sól z wód morskich Adriatyku, a jednocześnie dobre miejsce do obserwacji flamingów. Możesz spędzić miło czas wybierając się w rejs z lokalnym rybakiem na plażę Kristalna Plaza i przystankiem na grillowanie.

Czarnogóra Ulcinj z drona

Najwyższym szczytem Pasma Górskiego Rumija jest góra Rumija, której całkowita wysokość wynosi 1594 m n.p.m. Na samym wierzchołku góry znajduje się Kościół Świętej Trójcy, która w 2005 roku została przetransportowana na to miejsce helikopterem. Trekking ze Starego Baru na sam szczyt zajmuje 4-5 godzin.

Na wysokości około 500 m n.p.m. stoi ociekająca złotem cerkiew św. Sergiusza (można tam też dojechać autem, choć droga pozostawia wiele do życzenia). Odradzam wybór szlaku od strony Jeziora Szkoderskiego, który w ostatniej fazie w zasadzie nie istnieje (kijki znacznie ułatwią Ci wędrówkę). 

Czarnogóra Budva z drona

Budva to jeden z najpopularniejszych kurortów na Bałkanach, leży nieco ponad godzinę drogi samochodem od Baru. Miasto, oprócz malowniczych uliczek Starego Miasta, ma do zaoferowania piękne plaże rozciągające się wzdłuż Morza Adriatyckiego, ale najbardziej polecam Ci zajrzeć na plażę Mogren z licznymi klifami i trasą spacerową.

Alternatywą na spędzenie czasu w Budvie jest udział w zorganizowanym rejsie po Zatoce Kotorskiej, podczas którego zobaczysz wyspę Mamula, Błękitną Jaskinię oraz Wyspę Matki Boskiej na Skale.

Powered by GetYourGuide

Jak dojechać do Baru?

Do Baru można łatwo dojechać z różnych miejscowości w okolicy. Z Podgoricy, stolicy Czarnogóry, najlepiej skorzystać z pociągu, który kursuje kilka razy dziennie i oferuje malownicze widoki. Alternatywnie można wybrać autobus, który również łączy te dwa miasta. Z Kotoru do Baru można dojechać autobusem, który kursuje regularnie, a przejazd zajmuje ok. 2 godziny.

Jeśli podróżujesz z Budvy, dostępnych jest sporo połączeń autobusowych, a podróż trwa około 1,5 godziny. Wynajem samochodu na lotnisku w Podgoricy jest wygodną opcją, zwłaszcza jeśli planujesz zwiedzić więcej miejsc w regionie.

Wypożyczalnie samochodów znajdują się zarówno na lotnisku w Podgoricy, jak i w centrum miasta. Jazda samochodem do Baru pozwala na większą elastyczność w planowaniu podróży i zwiedzaniu okolicznych atrakcji.

Drogi w Czarnogórze są dobrze utrzymane, a krajobrazy wzdłuż trasy zachwycające. Auto można zarezerwować online lub bezpośrednio na lotnisku, co jest wygodne dla turystów przylatujących do kraju.

Mapa najważniejszych atrakcji Czarnogóry na telefon i komputer

W trakcie podróży po Czarnogórze, dużo czasu poświęciłem na rekonesans i znalezienie miejsc wartych odwiedzenia. Efekty mojej pracy możesz zobaczyć na mapie ponad 400 atrakcji i ważnych punktów Czarnogóry. Odnajdziesz w niej warte odwiedzenia zabytki architektury, plaże, muzea, górskie szlaki, a także sprawdzone przeze mnie restauracje i hotele.

Dzięki mapie nie będziesz musiał tracić czasu na samodzielne wyszukiwanie atrakcji w okolicy i ze spokojną głową będziesz cieszył się wyjazdem na urlop w Czarnogórze. Dostęp do mapy jest możliwy zarówno na telefonie, jak i komputerze.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze