Budva: TOP 12 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 3 kwietnia 2024 r.
Budva Czarnogóra Stare Miasto Adriatyk atrakcje co warto zobaczyć
Budva Czarnogóra Stare Miasto Adriatyk atrakcje co warto zobaczyć

Budva leży w centralnej części czarnogórskiego wybrzeża Morza Adriatyckiego i jest jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kurortów na Bałkanach. Największe atrakcje Budvy to położone na cyplu zabytkowe Stare Miasto, potężne góry dotykające granic miasta, długie plaże w centrum Budvy i lokalizacja, pozwalająca na szybkie wypady do innych atrakcji Czarnogóry. Musieliśmy tu zajrzeć chociaż na chwilę, żeby poznać i zwiedzić najciekawsze miejsca Budvy.

Budva była obowiązkowym punktem naszej podróży do Czarnogóry na własną rękę. Miasto zajmuje ważną pozycję na przygotowanej przeze mnie liście najważniejszych miejscowości Czarnogóry na wakacje obok Kotoru, Petrovacu na Moru, Ulcinj czy Baru. W sezonie jest tu tłoczno, ale podobnie bywa w innych adriatyckich kurortach.

Przygotowałem listę 12 atrakcji i ciekawych miejsc w Budvie. Poza ciekawymi miejscami do zwiedzania, podrzucę też kilka pomysłów na ciekawe doświadczenia, które pozwolą Ci złapać atmosferę tego miejsca i dobrze wspominać zwiedzanie jednej z najważniejszych atrakcji Czarnogóry.

1. Odkryj uliczki średniowiecznego Starego Miasta

czarn. Stari grad

Budva to jedno z najstarszych miast nad Adriatykiem, którego historia według niektórych źródeł sięga nawet 2500 lat. W średniowieczu wykształciło się oblegane teraz przez turystów Stare Miasto – położone na malowniczym, wcinającym się w morze cyplu. Otoczone przez potężne mury i strzeżone przez miejskie bramy robiło wrażenie i z lądu, i z morza.

Stare Miasto nie jest zbyt rozległe. Polecam wyłączyć GPS i dać się ponieść intuicji – nam najlepiej zwiedza się takie miejsca zaglądając do różnych zakątków w poszukiwaniu pięknych kadrów i średniowiecznej architektury. Duża część Starego Miasta to odbudowa po druzgocącym trzęsieniu ziemi z 1979 r., które obróciło w gruz ogromną część zabytków.

Dobra rada – jeśli nie przepadasz za tłumami turystów, wybierz się na zwiedzanie Starego Miasta w Budvie rano. Przed 10 wąskie uliczki są jeszcze na tyle luźne, że łatwiej tu zrobić zdjęcie bez czekania w kolejce. Czasami na urlopie warto wstać ciut wcześniej. ;)

Gdy już dostaniesz się przez Bramę Morską lub Bramę Lądową na Stare Miasto, zauważysz najmocniejszy punkt krajobrazu – kościół św. Jana Chrzciciela przy placu Trg Starogradskih Crkava (wrócimy do niego w kolejnych punktach tekstu). Spacerując, zajrzyj do Jovo Ivanovic Modern Gallery z wystawami sztuki współczesnych artystów.

Czarnogóra Budva z drona
Stare Miasto zajmuje cypel, który spodobał mi się też z góry – zobacz na błękit wokół niego! :)

W ramach przerwy od zwiedzania polecam Ci zajrzeć do Casper Bar na filiżankę kawy (testowałem – mają dobrej jakości ziarna) albo drinka. Obok zauważysz wejście do niewielkiego Muzeum Miasta Budvy (Muzej Grada Budve). Ekspozycja jest przeciętna, ale zajrzyj tam dla widoku z górnego piętra na Stare Miasto. ;)

Myszkując między budynkami, możesz trafić na niewielkie pozostałości po willi z czasów rzymskich (lokalizacja na mapie: 42.27809672, 18.838200323). Ze Starego Miasta dobrze obserwuje się zachody słońca, a tuż przy murach miejskich możesz się wykąpać przy niewielkiej plaży Ričardova Glava z unikalną atmosferą kąpieli u stóp średniowiecznych fortyfikacji (uwaga – w sezonie bywa tłoczno).

2. Przespaceruj się murami Starego Miasta

Wiele ze swoich obronnych atutów Budva odziedziczyła po czasach Republiki Weneckiej – nie dość, że zbudowano wtedy cytadelę, to jeszcze zadbano o solidne, odporne na ataki mury miejskie. Domyślasz się pewnie, że widoki z murów położonych tuż przy brzegu morza mogą być… interesujące. Polecam więc zrobić sobie po nich spacer – chociaż trochę musieliśmy się naszukać, aby znaleźć na nie wejście.

Wejście na mury miejskiej Budvy jest płatne – w 2023 r. kosztowało 2,5 €. Bilety kupuje się przy wejściu niedaleko cytadeli (lokalizacja na mapie: 42.27744179, 18.83876560). Po zakończonym spacerze musisz zawrócić i zejść z murów w tym samym miejscu

Pochodzące z XV wieku mury Budvy zostały poważnie uszkodzone podczas trzęsienia ziemi w 1979 r., ale współcześnie trudno już zauważyć jego ślady dzięki odbudowie. Pomimo dużego potencjału, na trasie dla turystów zdarzają się śmieci (choć nie biorą się znikąd – zostawiają je oczywiście turyści).

3. Obejrzyj kościoły przy Trg Starogradskih Crkava

Wchodząc na Stare Miasto przez Bramę Morską, najpierw wejdziesz na plac Trg Pjesnika, a skręcając w prawo, dostaniesz się na najważniejszy pod względem zabytków sakralnych zakątek starówki – Trg Starogradskih Crkava. Stoją przy nim trzy ważne budowle. Polecam Ci zajrzeć do każdego z kościołów, ale też znaleźć czas na koktajl lub kawę w klimatycznym Blue Cat Art Cafe.

Kościół św. Jana Chrzciciela

czarn. Crkva svetog Ivana Krstitelja

Spacerując po Starym Mieście, trudno będzie Ci nie zauważyć wieży kościoła św. Jana Chrzciciela – największego kościoła w Budvie. Świątynia jest mocnym elementem krajobrazu miasta – warto zajrzeć do środka nawet jeśli, podobnie jak ja, nie jesteś fanem zwiedzania zabytków sakralnych.

Czarnogóra Budva twierdza kościół plaża
Biała wieża kościoła św. Jana Chrzciciela to punkt, którego trudno mi było nie zauważyć

Współczesnym akcentem, który wpadł mi w oko, jest ścienne malowidło Ivo Dulčića, zdobiące ołtarz. Przypomina trochę stylem socrealistyczne mozaiki (ciekawe czy będziesz miał podobne skojarzenie). Osoby wierzące docenią też pewnie Budvanską Bogorodicę, czyli uznawany za cudowny obraz Matki Boskiej Budvańskiej.

Cerkiew św. Trójcy

czarn. Crkva Svete Trojice

Po sąsiedzku, naprzeciwko Muzeum Archeologicznego (jeszcze tam zajrzymy w artykule), znajdziesz cerkiew św. Trójcy. Rozpoznasz ją po charakterystycznym murze, złożonym z leżących naprzemian białych i czerwonych pasów oraz górujących nad wejściem trzech dzwonów.

Czarnogóra Budva kościół św. Jana Chrzciciela

Podobnie jak większość budowli Starego Miasta, cerkiew św. Trójcy ucierpiała mocno w czasie trzęsienia ziemii z 1979 r., ale Czarnogórcy poradzili sobie z jego odbudową. Możesz bezpłatnie wejść do środka – choćby po to, żeby zobaczyć barwne malowidła na ścianach.

Cerkiew Najświętszej Maryi Panny na Skale (Santa Maria in Punta)

Ostatnim z kościołów przy placu Trg Starogradskih Crkava jest jedna z najstarszych świątyń czarnogórskiego wybrzeża, czyli niewielka cerkiew Santa Maria in Punta. Powstała prawdopodobnie w IX wieku z inicjatywy benedyktynów. W tym budynku działała też najstarsza szkoła w mieście.

Współcześnie warto zajrzeć do cerkwi w poszukiwaniu ciekawych wystaw. Czasami odbywają się tutaj również koncerty muzyki klasycznej. Mury kościoła wyznaczają koniec Starego Miasta, co dobrze widać m. in. z Cytadeli.

4. Wdrap się na Cytadelę i obejrzyj panoramę Adriatyku

Jeśli nie goni Cię czas (i nie czujesz presji innych czekających na zwiedzanie atrakcji), możesz zajrzeć jeszcze na południowy kraniec Starego Miasta ze średniowieczną Cytadelą, której patronuje święta Maryja. Powstała po to, żeby bronić miasta przed najazdami od strony morza i wspomagać w obronie mury miejskie. Zbudowano ją w obecnej formie w XV wieku, za czasów Republiki Weneckiej.

Teren Starego Miasta jest dostępny do zwiedzania za darmo, ale wejście na samą cytadelę jest płatne. W 2023 r. bilet kosztował 4,5 euro – warto wydać te pieniądze, jeśli planujesz zwiedzanie muzeum i lubisz historię. Dla samych widoków – raczej nie warto, bo nie są unikalne.

Czarnogóra Budva panorama z drona
Cytadela to budowla w południowym krańcu Starego Miasta

Jeśli zdecydujesz się na wizytę w muzeum, będziesz mógł tam obejrzeć m.in. galerię dawnych zdjęć Budvy i wystawę modeli żaglowców. Na terenie cytadeli działa biblioteka i restauracja, chociaż tych nie brakuje w innych zakątkach starówki. Nie powiedziałbym, że Cytadela jest obowiązkowym punktem zwiedzania, ale dopełni spacer po tej części Budvy (szczególnie, gdy pogoda nie będzie plażowa).

W lipcu i sierpniu na terenie Cytadeli odbywa się od kilkudziesięciu lat festiwal teatralny Grad Theatre City Budva. Impreza trwa dwa miesiące, w czasie których możesz obejrzeć szereg plenerowych przedstawień w unikalnej scenerii. Szczegóły znajdziesz na stronie festiwalu.

5. Zrób sobie zdjęcie przy Pomniku Baletnicy

Warszawa ma swoją syrenkę, Wrocław krasnale, a Budva ma Pomnik Baletnicy. To ustawiona na skale rzeźba z brązu autorstwa Gradimira Aleksića, która jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Budvie. To nawiązanie do miejskiej legendy o zakochanej baletnicy, która przychodziła codziennie w to miejsce, aby wypatrywać swojego ukochanego marynarza, który nie wrócił z rejsu.

Baletnica wygląda najlepiej na tle leżącego niedaleko Starego Miasta – polecam Ci zrobić jej zdjęcie z Cytadelą, wieżą kościoła św. Jana Chrzciciela i wodami Adriatyku w tle. Możesz przyjść w te okolice przy okazji spaceru na plażę Mogren i do ruin twierdzy Mogren.

Niedaleko Pomnika Baletnicy znajdziesz restaurację Vista Vidikovac z tarasem, z którego świetnie widać Stare Miasto. To dobre miejsce na romantyczną (albo zwykłą!) kolację z czarnym tagliatelle z owocami morza. Jeśli nie jesz glutenu to polecam zamienić to danie na czarne risotto. ;)

6. Odwiedź ruiny twierdzy Mogren

Spacer na ruiny twierdzy Mogren to dobry pomysł, jeśli chcesz spojrzeć na Stare Miasto, plażę i wyspę Sveti Nikola z ciekawej perspektywy, a akurat nie masz przy sobie drona. ;) To również nie najgorsze miejsce do obserwowania zachodów słońca – na pewno mniej tłoczne niż obrzeża budvańskiej Starówki.

Gdybyś nie miał ochoty na spacer, pod ruiny twierdzy Mogren możesz również dojechać samochodem. Wyjedź z Budvy w kierunku Tivatu i Zatoki Kotorskiej i tuż przed tunelem skręć w lewo (lokalizacja na mapie: 42.277906270, 18.825576795). 

Czarnogóra Budva plaża Mogren

Spacer zajmie Ci ok. 30 minut – będziesz miał do przejścia ok. 2 kilometrów od centrum. Ze zbudowanej w czasach Austro-Węgier twierdzy zostało tylko trochę murów (niestety zaśmieconych), ale nie odbiera to jej uroków, wynikających z położenia na szczycie wzgórza. Miejsce nie jest przystosowane do zwiedzania, więc bądź uważny i nie wdrapuj się na niebezpieczne elementy.

7. Spróbuj owoców morza i poznaj śródziemnomorską kuchnię

Budva to jeden z najważniejszych czarnogórskich kurortów nad Morzem Adriatyckim. W tej szerokości geograficznej króluje jedna z moich ulubionych kuchni – pełna oliwy, owoców morza, oliwek i lokalnych serów, kuchnia śródziemnomorska. Uznaje się ją za jedną z najzdrowszych na świecie, dzięki masie zdrowych tłuszczów i śladowej ilości węglowodanów.

Będąc w Budvie, zrób sobie przerwę na spróbowanie kilku klasyków lokalnej kuchni. Moim faworytem jest czarne risotto z owocami morza. Rzeczywiście jest czarne – kolor zawdzięcza dodatkowi atramentu z kałamarnicy. Dobre risotto serwują m.in. w Vista Vidikovac (wspomniałem o tym miejscu przy okazji spaceru na twierdzę Mogren), w restauracji Lim oraz bardzo popularny Jadran.

Dobrą opcją może być zamówienie talerza z rybami i owocami morza, żeby od razu przetestować ich wiele rodzajów. Do tego obowiązkowo ser feta z oliwą i talerz oliwek. Jeśli lubisz mięsne przysmaki, na Bałkanach koniecznie spróbuj też Ćevapi, czyli kotlecików z mielonego mięsa wołowego (lub miksu z wieprzowym). Podaje się je z cebulą i kajmakiem.

8. Obejrzyj kolorowe freski w górującym nad miastem monastyrze Podmaine

czarn. Manastir Podmaine, lokalizacja na mapie: 42.298214626, 18.8444816

Turyści zwiedzający Budvę skupiają się na wybrzeżu Adriatyku i Starym Mieście, ale niecałą godzinę spacerem od tych miejscu kryje się cicha, malowniczo położona perełka – monastyr Podmaine. Starszy z dwóch kościołów powstał z inicjatywy bogatej rodziny Crnojević w XV wieku.

Największą atrakcją monastyru są freski pochodzące z XVIII wieku, ale większe emocje budzą te współczesne, namalowane w mniejszym z kościołów. Po trzęsieniu ziemi z 1979 r. świątynię odbudowano i stworzono malowidła, w których niektórzy widzą podobiznę jugosłowiańskiego dyktatora Jozefa Tito, który jest zapędzany przed diabły do piekła. Fresk ma tytuł… “Grzeczni biskupi i cesarze”.

Wycieczka do monastyru to przeniesienie się na chwilę do innego świata. Nie ma tu tłumów i sezonowego gwaru nadmorskiego kurortu. Mnisi są przychylnie nastawieni do odwiedzających, oba kościoły są dostępne za darmo, a z terenu klasztoru dobrze widać Adriatyk i niższe części miasta.

9. Złap trochę słońca na jednej z plaż w Budvie

Urlop w Budvie nie byłby pełny bez wizyty na przynajmniej jednej z miejskich plaż. Budva ma ten atut, że plaże ciągną się tutaj wzdłuż całej linii brzegowej – z krótką przerwą na Stare Miasto i leżącą po sąsiedzku marinę. Możesz skorzystać z najpopularniejszej plaży w samym centrum miasta, albo zdecydować się na krótki spacer i poszukać spokojniejszej atmosfery.

Plaża miejska – Slovenska Plaza

Slovenska Plaża to plaża miejska leżąca w ścisłym centrum Budvy, wzdłuż której ciągnie się promenada z hotelami i restauracjami. W sezonie to tutaj tętni życie kurortu – plaża jest na szczęście na tyle długa, że znajdziesz kawałek dla siebie. Poziom czystości spada wraz ze wzrostem liczby turystów, którzy niestety nadal mają w zwyczaju zostawiać na niej śmieci i niedopałki.

Czarnogóra Budva widok z drona Stare Miasto
Plaża miejska ciągnie się za mariną i Starym Miastem

Mniej więcej w połowie plaży do Adriatyku wpada rzeka Grđevica, co jest dodatkową atrakcją plaży. Z leżaka lub ręcznika będziesz miał piękny widok na góry. Miejscami kamienista i piaszczysta – tam, gdzie piasek, zazwyczaj rozkładają się parasole i płatne leżaki. Na części kamienistej powinieneś dać radę rozłożyć się z ręcznikiem.

Plaża Mogren

Plaża Mogren to moim zdaniem najładniejsza plaża Budvy, która przy okazji jest znacznie mniej oblegana od Slovenskiej Plazy w ścisłym centrum. Na Plażę Mogren dojdziesz w kilkanaście minut z okolic Starego Miasta. Efektu dodaje klifowe otoczenie i osobliwa skała, zahaczająca o wody Adriatyku, która dzieli plażę na dwie części.

Przez skałę “Drzwi w kamieniu” (czyli “Door in Stone”) poprowadzona jest trasa spacerowa, która może być dobrym urozmaiceniem dnia spędzonego na plażowaniu. Plaża nie jest pozbawiona infrastruktury – przed wejściem znajdziesz publiczną toaletę i prysznice ze słodką wodą.

Plaża Głowa Richarda

Na plażę Głowa Richarda (Plaža Ričardova Glava) zajrzeliśmy już przy okazji wizyty na Starym Mieście. Ta niewielka, przylegająca do miejskich murów plaża daje okazję do opalania się i kąpieli w unikalnych okolicznościach.

Czarnogóra Budva plaża miejska

Skąd taka chwytliwa nazwa? Od amerykańskiego aktora Richarda Widmarka, który grał główną rolę w kręconym w Budvie w 1964 r. filmie “Długie łodzie wikingów”.

Plaża Jaz

Plaża Jaz leży ok. 6 kilometrów od centrum Budvy i to dobry wybór dla osób, które chcą ucieć od tłumów na miejskich plażach w centrum miasta. W szczycie sezonu jednak i tutaj nie będzie brakować ludzi – szczególnie, że poza dojazdem autem można się tu również dostać autobusami z Budvy.

Na miejscu jest wszelka potrzeba infrastruktura – bary, restauracje i publiczne toalety (płatne, o ile nie wynajmiesz leżaka lub nie jesteś klientem barów). Powyżej plaży są parkingi, a tuż obok 4-gwiazdkowy Hotel Poseidon.

10. Spójrz na miasto z punktów widokowych

Mam sentyment do Budvy dzięki ciekawemu położeniu miasta. Od południa zamykają je wody Morza Adriatyckiego, a od północy wysokie góry, które wyglądają majestatycznie. Takie otoczenie samo generuje szereg punktów widokowych, które postanowiłem wytropić spacerując po mieście i jadąc później wynajętym samochodem w kierunku Cetinje – dawnej stolicy Czarnogóry.

Czarnogóra Budva panorama

Gdybyś podzielał moje zamiłowanie do oglądania miast z góry, poniżej zebrałem kilka punktów widokowych Budvy:

  • droga z Budvy do Cetinje – jeszcze w Budvie droga zaczyna się intensywnie wspinać, przez co już po kilku minutach jazdy zaczynają się pojawiać niesamowite widoki. Punkty widokowe nie są zorganizowane – trzeba po prostu zatrzymać się na poboczu i podziwiać to, co przed oczami. Lokalizacje na mapie to: 42.30004374, 18.85302727 (1. punkt), 42.312437933, 18.861423534 (2. punkt), 42.305753439, 18.88799537 (3. punkt)
  • monastyr Podmaine – możesz wybrać się tam spacerem z centrum Budvy (dojdziesz na miejsce w około godzinę). Wstęp na teren klasztoru jest darmowy, nie trzeba też nic płacić za podziwianie widoków. ;)
  • ruiny twierdzy Mogren – nie są przystosowane do zwiedzania (ruiny porasta trawa i pokrywają trochę śmieci), ale widoki są stąd niesamowite (szczególnie na okolice Starego Miasta). Z centrum Budvy dojdziesz tu w 30-40 minut.

11. Wypłyń w rejs na wyspę Sveti Nikola

Podziwiając widoki z murów Starego Miasta albo z plaży miejskiej zauważysz pewnie na horyzoncie sporą wyspę. To nazywana przez lokalnych mieszkańców Hawajami wyspa Sveti Nikola, na którą możesz popłynąć krótkim rejsem z budvańskiej mariny. Wyspa nie jest zupełnie dziewicza – działa tam w sezonie kilka restauracji. Do wyboru jest też kilka plaż, w tym najpopularniejsza plaża Sveti Nikola.

Wyspa Sveti Nikola leży rzut kamieniem od Starego Miasta – widać ją po prawej stronie kadru

Wspominałem już wcześniej o ciekawym położeniu Budvy w objęciach gór – świetnie widać to właśnie z wyspy Sveti Nikola. Z plażowych leżaków (które są tu w sezonie do wynajęcia) będziesz widział Stare Miasto i ruchliwe wody Zatoki Budvańskiej, po której śmigają motorówki i water taxi, wożące turystów m.in. na tę wyspę.

Brzeg wyspy Sveti Nikola to częściowo wysokie, skalne klify, u których stóp stworzyły się wąskie, malownicze plaże. Moim zdaniem jednodniowa wycieczka na tę wyspę to godna uwagi ucieczka w naturę. Na pewno będzie tu mniej turystów niż na uliczkach Starego Miasta czy przylegającej do niego Slovenskiej Plazy.

12. Wyjedź na jednodniowe wycieczki do atrakcji w okolicach Budvy

W okolicach Budvy nie brakuje ciekawych atrakcji idealnych na szybki wypad na kilka godzin lub cały dzień. Najwygodniej zwiedza się je, gdy masz do dyspozycji samochód. My wynajęliśmy auto na lotnisku w Podgoricy, ale możesz je też zarezerwować z odbiorem w Budvie, np. na 1-2 dni. Może to być ciekawe urozmaicenie urlopu spędzanego na plaży. ;) Jeśli nie chcesz wypożyczać auta, niżej znajdziesz też propozycje jednodniowych wycieczek z przewodnikami.

Wytypowałem kilka miejsc i atrakcji w okolicach Budvy, które miałem okazję odwiedzić, a które wydają mi się warte Twojej uwagi:

  • Petrovac na Moru – nieduży kurort z ładną, nadmorską promenadą i dużą bazą noclegową. Polubiłem to miejsce za dużą liczbą restauracji i kawiarni zaraz przy morzu, małą, kameralną plażę w centrum i ruiny zamku, z których dobrze widać Adriatyk i miasteczko,
  • Sveti Stefan – widok na wyspę Sveti Stefan to jeden z obrazków umieszczanych najchętniej na pocztówkach z Czarnogóry. Miejscowość to dawna osada rybacka leżąca raptem 10 kilometrów od Budvy. Poza spacerem po wysepce, mocno polecam obejrzenie jej z punktu widokowego powyżej miejscowości,
Sveti Stefan Czarnogóra gdzie jechać na wakacje
  • Zatoka Kotorska i Kotor – nazywana czasami najdalej wysuniętym na południe fiordem Europy, Zatoka Kotorska to perełka Czarnogóry. Wpisana razem z Kotorem na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest wdzięcznym miejscem na jednodniową objazdówkę ze zwiedzaniem Starego Miasta w Kotorze i podziwianiem widoków z oplatającej zatokę drogi,
  • Fort Kosmač – ruiny dawnego fortu, które będziesz mijał jadąc drogą prowadzącą z Budvy do Cetinje. Warto zahaczyć o nie, gdy wybierzesz się podziwiać panoramę Budvy z okolicznych punktów widokowych lub jeśli… zainteresujesz się kolejnym punktem zestawienia. ;)
  • Cetinje – dawna stolica Czarnogóry, która w porównaniu z czarnogórskim wybrzeżem jest oazą ciszy i spokoju.Do obejrzenia jest nieduże Stare Miasto, dla odmiany… duże Muzeum Narodowe Czarnogóry i piękny widok ze wzgórza Orlov Krš. Cetinje jest bazą wypadową do Parku Narodowego Lovćen i jaskini Lipa,
  • plaża Bečići – jeden z bliższych celów na wypad z Budvy. To mniej zatłoczona w sezonie alternatywa dla plaż w mieście, leżąca niecałe 5 kilometrów od Starego Miasta w Budvie. Ma całą potrzebną dla turystów infrastrukturę (prysznice, toalety, restauracje) i dobrze widać z niej pocztówkową panoramę miasta.

Jeśli nie chcesz sam planować zwiedzania okolicy, możesz skorzystać z jednodniowych wycieczek z lokalnymi przewodnikami. Znajdziesz wśród nich takie, które pozwolą Ci zwiedzić dokładniej Budvę, ale najciekawsze zabiorą Cię do najciekawszych zakątków w okolicy miasta. W ramach wycieczki będziesz miał zapewniony transport, opiekę przewodnika i często również bilety wstępu. Niżej wybrałem kilka najciekawszych moim zdaniem propozycji.

Zwiedzanie atrakcji Budvy – wskazówki i informacje praktyczne

Spędziliśmy w Czarnogórze sporo czasu i popełniliśmy przy okazji trochę błędów, np. próbując zaparkować w sezonie w okolicach Starego Miasta. Spisałem kilka praktycznych porad, które przydałyby mi się przed ruszeniem na zwiedzanie Budvy. Mam nadzieję, że uda Ci się je wykorzystać:

  • przyjdź na plażę i Stare Miasto zaraz po śniadaniu – nie musisz się przejmować tłumami poza sezonem, ale jeśli do Budvy przyjeżdżasz na wakacje, szykuj się na sporo chętnych do plażowania i zwiedzania zabytków miasta. Jeśli chcesz zająć dobre miejsce na plaży i pospacerować spokojnie po uliczkach starówki – nie zwlekaj z wyjściem z hotelu ;)
  • szukaj noclegów z parkingiem dla gości – parkowanie w okolicach centrum Budvy może być w sezonie dość czasochłonne i kosztowne (duża część parkingów jest płatna). Dobrze więc zarezerwować nocleg w Budvie w hotelu, który oferuje swoim gościom darmowe miejsce parkingowe,
  • rozważ wypożyczenie samochodu – mając do dyspozycji samochód, będziesz bardziej elastyczny w zwiedzaniu atrakcji okolicy (a w zasięgu jednodniowego wypadu jest wiele ciekawych atrakcji Czarnogóry) i będziesz mógł zaoszczędzić na noclegu, zatrzymując się w mniej popularnych miejscowościach (np. leżącym po sąsiedzku Bečići).

Gdzie spać w Budvie?

Hotele i apartamenty w Budvie to jedna z największych baz noclegowych w całej Czarnogórze. Masz tu do wyboru drogie, komfortowe hotele, mniejsze, rodzinne pensjonaty i przestronne apartamenty, w których do dyspozycji jest m.in. aneks kuchenny. Od koloru, do wyboru – a wszystko zależy do Twoich preferencji i budżetu.

Jeśli do Budvy jedziesz w ciepłych miesiącach, nie zwlekaj z rezerwacją noclegu. Najlepsze miejsca szybko znikają z oferty. Jeśli więc coś wpadnie Ci w oko, od razu zaklep tam sobie miejsce. W tabeli poniżej umieściłem 3 dobre i tanie noclegi w Budvie (jak na lokalne warunki), które spełniają moje kryteria przy wyborze noclegu.

Gdzie zjeść w Budvie?

Specjalnością restauracji Budvy i całego czarnogórskiego wybrzeża są owoce morza. Nawet jeśli nie miałeś jeszcze okazji spróbować wszystkich popularnych rodzajów, urlop w Budvie może być dobrym pomysłem na wprowadzenie się do tej kuchni. Wybrałem moje 3 ulubione restauracje niedaleko morza w Budvie, do których zaglądaliśmy w czasie pobytu.

  • restauracja Jadran (zobacz na mapie) – duża knajpa leżąca tuż przy marinie i plaży, ze stolikami z widokiem na Adriatyk. Specjalnością są m.in. ośmiornica z grilla albo nadziewane kałamarnice, dostępna też pleskavica. Ceny akceptowalne, bardzo dobra obsługa, a menu dostępne również po polsku,
  • restauracja Tropico (zobacz na mapie) – leży przy nadmorskiej promenadzie, kilka minut spacerem od Starego Miasta. W menu grillowane ryby i owoce morza (również w wersji na pizzy), bardzo duża liczba dostępnych dań, w tym lokalne desery (np. baklava i genialna, jabłkowa babina lenja pita) i szisza na miłe wieczory ;)
  • restauracja Zeleni Gaj (zobacz na mapie) – znajdziesz ją po sąsiedzku z Tropico. Poza obowiązkowymi w menu owocami morza zjesz tutaj dobre dania z grilla, m.in. steka njegusi oraz steka z łososia. Ja jednak polecam klasyczne ćevapi, które było idealne (dobrze wygrillowane, ale nie spalone – idealnie chrupiące).

Jak dojechać do Budvy?

W sezonie Budva jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych w Czarnogórze, więc spodziewaj się na ulicach wielu wypożyczonych samochodów i autokarów. Do miasta nie docierają pociągi – do dyspozycji masz więc pozostałe środki komunikacji publicznej i samochód.

  • samochód – jeden z najczęstszych wyborów, zarówno jako podróż do Czarnogóry z Polski (z Wrocławia do Budvy jest do przejechania ok. 1600 km, co zajmuje nawet 18 godzin), jak i przemieszczanie się wypożyczonym samochodem.

Jeśli możesz sobie pozwolić na wypożyczenie samochodu na lotnisku – rozważ to, bo będzie wygodniej niż jazda autem z Polski. Szczególnie, jeśli masz do wykorzystania niezbyt długi urlop (np. 7-10 dni), szkoda jest poświęcać łącznie 2-3 dni na dojazdy. Niżej możesz sprawdzić najniższe ceny wynajmu w konkretnym okresie.

Niezależnie od tego, w jaki sposób dojedziesz do Budvy, wyzwaniem może być parkowanie w centrum. Najlepiej, jeśli znajdziesz hotel dysponujący swoim parkingiem – zaoszczędzisz dużo czasu na szukaniu miejsca i pieniędzy, bo sporo parkingów jest płatnych.

  • autobus – do Budvy możesz dojechać autobusem z wielu ważnych miast Czarnogóry, w tym z centrum Podgoricy i z lotniska w Podgoricy. Przejazd zajmuje ok. 1:10 – 1:30 h, a rozkład jazdy autobusów (również z innych miast) możesz sprawdzić na stronie Balkan Viator. W sezonie możesz liczyć na kilkanaście kursów dziennie.

Dworzec autobusowy w Budvie znajdziesz ok. 1,5 km od Starego Miasta, ok. 1 km od miejskiej plaży (lokalizacja na mapie: 42.29024460, 18.8392441). Spodziewaj się bałkańskiego zamieszania – dużo ludzi, przepełnione autobusy w sezonie. Da się jednak bez problemu okiełznać to zamieszanie i skorzystać z autobusu.

Czarnogóra Zatoka Kotorska droga z drona

Przy dworcu znajdują się postoje taksówek, jeśli Twój hotel jest daleko (chociaż polecam szukać takich w zasięgu spaceru). Umawiaj się na cenę przejazdu jeszcze zanim ruszysz, bo bez tego końcowa cena może być zaskakująca. ;)

  • autostop – kilka lat temu zahaczyliśmy o Budvę w czasie naszej podróży autostopem z Polski do Albanii. Czarnogóra jest przyjazna autostopowiczom i kierowcy dość chętnie zatrzymują się, żeby podwieźć podróżników. Na dojazd z Polski trzeba liczyć 2-3 dni, chociaż w autostopie wszystko zależy od szczęścia.

Wyjazdowego stopa z Budvy w kierunku Zatoki Kotorskiej dobrze łapać na wysokości plaży Mogren (najlepiej kawałek za nią, żeby odsiać kierowców jadących tylko na plażę). W dalszą podróż po wybrzeżu najlepiej moim zdaniem ruszać zza ronda – lokalizacja na mapie: 42.283247565, 18.857105165 (gdy kierowcy jadący do Cetinje zdążą już zjechać z drogi). Miej ze sobą kartkę z kierunkiem – będzie łatwiej. ;)

Jakie artykuły powinieneś jeszcze przeczytać?

Zanim wyjedziesz na wakacje do Czarnogóry, może Ci się przydać jeszcze kilka dodatkowych materiałów i artykułów. Pomagam w nich w planowaniu i pokazuję inne atrakcje, które są warte uwagi w tym kraju:

Podzieliłem się właśnie z Tobą wszystkim, co moim zdaniem warto wiedzieć planując zwiedzanie Budvy. Korzystałem z mojej listy 12 atrakcji Budvy, gdzie spacerowałem po mieście i odkrywałem jego ciekawe zakątki – teraz zestawienie może się przydać Tobie. Życzę Ci dobrej pogody w Czarnogórze i przede wszystkim udanego wypoczynku. Mam nadzieję, że Tobie również Budva mocno przypadnie do gustu. ;)

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze