Ulcinj: TOP 16 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 3 kwietnia 2024 r.
Ulcinj Czarnogóra Adriatyk atrakcje co warto zobaczyć
Ulcinj Czarnogóra Adriatyk atrakcje co warto zobaczyć

Ulcinj leży w południowej części wybrzeża Morza Adriatyckiego i jest najstarszym miastem Czarnogóry. Burzliwa historia związana z piratami, majestatyczne Stare Miasto będące dawną twierdzą, piaszczyste plaże z jedną z najdłuższych plaż Europy na czele, śródziemnomorskie krajobrazy i lokalna kuchnia – to niektóre atrakcje Ulcinj, które przyciągają do miasta tysiące turystów.

Przyjechaliśmy do Ulcinj na początku naszej podróży do Czarnogóry na własną rękę. Miasto w mojej świadomości nie było tak popularne, jak główne wakacyjne miejscowości CzarnogóryPetrovac na Moru, Budva, Kotor czy Bar. Polubiłem się z miastem i zwiedzanie Ulcinj okazało się jednym z ulubionych wspomnień i okazją do poznania wielu ciekawych atrakcji Czarnogóry.

W artykule opowiadam o 16 atrakcjach i ciekawych miejscach Ulcinj, które moim zdaniem warto zobaczyć. Mówię też o doświadczeniach i aktywnościach, których możesz spróbować w tej części Czarnogóry.

1. Wdrap się na średniowieczne Stare Miasto i zdobądź Twierdzę Ulcinj

Czar. Stari grad, Tvrđava Ulcinj

Poznawanie Ulcinj warto zacząć od miejsca, wokół którego kręci się ciekawa historia tego miasta. Górująca nad Małą Plażą i nowoczesną częścią miasta Twierdza Ulcinj i wąskie uliczki Starego Miasta, tworzą śródziemnomorski klimat i pocztówkowe widoki. Przyszliśmy tutaj zaraz po tym, jak zaparkowaliśmy samochód wypożyczony na lotnisku w Podgoricy.

Ulcinj widok z drona

Całe Stare Miasto jest niedostępne dla samochodów, więc zwiedzanie zaczyna się od podejścia po stromej, trochę wyślizganej drodze do Bramy Północnej, przez którą przedostaniesz się do serca twierdzy. Znajdziesz się wtedy na dawnym targu niewolników (Tregu i Peshkatarëve), który w czasach pirackiej przeszłości Ulcinj był niechlubnym centrum handlu ludźmi.

Od XIV w. Ulcinj przez kilkaset lat było de facto rządzone przez piratów, wspieranych przez ottomańską Turcję. Poza trzymaniem w garści całego miasta, pirackie wpływy rozciągały się na dużej części czarnogórskiego wybrzeża. Grube mury dawnej twierdzy Ulcinj są przedziurawione oknami, przez które zobaczysz Morze Śródziemne.

Gdy będziesz na Starym Mieście w Ulcinj, polecam Ci zajrzeć do restauracji ze stolikami na tarasach lub dachach. Uwielbiam próbować śródziemnomorskiej kuchni z przyjemnym wiatrem znad Adriatyku i widokiem na wybrzeże. Warte uwagi są moim zdaniem restauracje Terra Promessa i wysoko oceniana Konoba Barutana. Obie serwują m.in. świeże owoce morza.

Stare Miasto najlepiej zwiedza się wędrując wzdłuż wąskich uliczek i zaglądając do różnych zakątków. Zlokalizuj schody przy hotelu Palata Venezia – to moim zdaniem najładniejszy zakątek Starego Miasta z widokiem na morze i wybrzeże. Przejdź też wzdłuż murów i obejrzyj Adriatyk z różnych perspektyw.

2. Poznaj historię miasta w Muzeum Miejskim Ulcinj

Czar. Gradski Muzej Ulcinj / Zavičajni muzej Ulcinj

Gdy tylko przekroczysz Bramę Północną, znajdziesz się na dawnym placu targowym, przy którym stoi Muzeum Miejskie Ulcinj. Występuje w przewodnikach pod różnymi nazwami, również jako Muzeum Regionalne. Składa się z trzech ważnych części:

  • budynku Crkva-Džamija, który na początku swojej historii (XVI w.) służył jako kościół, ale za czasów tureckich przebudowano go na meczet,
  • wieży Balšića, w której zorganizowano galerię sztuki,
  • dziedzińca, który poświęcono na wystawy etnograficzne.

Biletów do Muzeum Miejskiego w Ulcinj nie możesz kupić przez Internet. Nie będzie jednak problemów z zakupem na miejscu – w 2022 r. bilet kosztował 2,5 euro. Zwiedzanie to sporo spacerów po dawnej twierdzy, więc zarezerwuj sobie min. 30-40 minut

Mnie zainteresowały najbardziej archiwalne zdjęcia pokazujące dawne Ulcinj. Zobaczysz na nich dawnych mieszkańców miasta i zakątki, które możesz potem odszukać we współczesnym Ulcinj. Ekspozycja to też sporo przedmiotów z czasów greckich, rzymskich i tureckich.

3. Obejrzyj zachód słońca z murów Starego Miasta

Nie odpuściliśmy sobie możliwości obejrzenia zachodu słońca nad wodami Morza Śródziemnego, bo w Ulcinj warunki są do tego zachęcające. Wyniesiona powyżej poziomu otoczenia twierdza ze Starym Miastem to najlepszy punkt do obserwowania wschodów i zachodów (chociaż zachody wydały mi się bardziej spektakularne).

Wędrując po uliczkach Starego Miasta poszukaj pomnika hiszpańskiego pisarza Miguela De Cervantesa (lokalizacja: 41.923611013, 19.202107084), którego możesz kojarzyć jako autora historii Don Kichota. Według miejskiej legendy, pisarz miał się zainspirować do napisania tej powieści… w czasie przebywania w pirackiej niewoli właśnie na twierdzy Ulcinj. Stąd imię bohaterki – Dulcinea. ;)

Ulcinj chłopak mury miejskie zachód słońca

Polecam Ci obejrzeć zachód słońca sprzed Bramy Północnej, gdzie piękne zdjęcia powstają same. Wystarczy, że usiądziesz na murku, a fotografująca Cię osoba trochę popracuje nad kadrem, żeby podkreślić piękno wybrzeża. Zachód możesz też obserwować z okien w murach pirackiej twierdzy.

Dobrze też zajrzeć do jednego z barów z dobrym widokiem, np. do Sunset Beach Bar, gdzie możesz rozłożyć się na leżaku z widokiem na Adriatyk i powoli popijać drinka. Jeśli po głowie chodzi Ci romantyczna kolacja z zachodzącym słońcem w tle, idź do restauracji Antigona i zamów świeże owoce morza.

4. Odpocznij na Wielkiej Plaży – jednej z najdłuższych w Europie

Czar. Velika Plaža

Dotarcie do piaszczystej Wielkiej Plaży, która jest jedną z najdłuższych plaż w Europie, będzie wymagało od Ciebie małej wycieczki. Plaża ciągnie się aż do granicy z Albanią, a zaczyna się ok. 5 kilometrów od Starego Miasta. Możesz dojechać do niej samochodem, przypłynąć statkiem albo ruszyć na spacer trasą wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Jeśli nie goni Cię czas, polecam mocno zdecydowanie się na spacer, który w wolnym tempie zajmie Ci ok. godziny. Trasa prowadzi przez sosnowy las (Pine Forest), a ze ścieżki co chwilę widać morze z nowej perspektywy. Pod nogami biegają małe jaszczurki (są urocze), a powietrze pachnie lasem – jest więc cudnie. Po drodze możesz zajrzeć np. na plażę Albatros.

Czarnogóra las morze

Sama Wielka Plaża to długa i szeroka piaszczysta plaża, na której zawsze znajdziesz kawałek miejsca tylko dla siebie. Jest sporo miejsc z leżakami i parasolkami do wynajęcia, ale nie brakuje też “dziewiczych” fragmentów. Możesz iść plażą aż do okolic granicy z Albanią – w końcu dotrzesz na wyspę Ada Bojana (o niej w kolejnym punkcie).

Wzdłuż Wielkiej Plaży ciągnie się droga, z której będziesz mógł zjechać samochodem, korzystając z kilkunastu zjazdów w różnych częściach plaży. Wycieczkę autem proponuję Ci połączyć ze zwiedzaniem leżących po sąsiedzku dawnych zakładów produkcji soli z wody morskiej (więcej o nich przeczytasz w punkcie 6).

5. Poszukaj plaży dla nudystów na wyspie Bojana

Czar. Ada Bojana

Wyspa Ada Bojana to ostatni fragment Czarnogóry przed albańską granicą. Turyści docierają tutaj w poszukiwaniu spokojniejszej, bardziej zacisznej atmosfery niż ta z Wielkiej Plaży. Na wyspie Bojana rozciąga się uwielbiana przez nudystów plaża Libera. To oaza spokoju, o którą trudno w szczycie sezonu turystycznego w Czarnogórze.

Czarnogóra panorama

Wyspa powstała stosunkowo niedawno, bo w drugiej połowie XIX wieku (przynajmniej według legendy). Niedaleko ujścia rzeki Buna (czar. Bojana), zatonął statek Merito, którego wrak miał kumulować niesiony przez prądy morskie piasek i ostatecznie uformować trójkątną wyspę Bojana.

Nietypowym pomysłem na zwiedzanie tej okolicy może być rejs statkiem po rzece Bojana. Jest ona naturalną granicą Czarnogóry i Albanii. Zapytaj w hotelu o możliwość wzięcia udziału w rejsie – w Internecie trudno znaleźć aktualne oferty. W programie jest często wizyta w tradycyjnej wiosce rybackiej.

Zwiedzając tę okolicę, uszanuj panujące tu zwyczaje. Naturyści korzystają z tego odludnego zakątka wybrzeża po to, żeby w spokojnej atmosferze korzystać z natury tak, jak lubią. Robienie zdjęć, zakłócanie spokoju i traktowanie ich jako atrakcji turystycznej to zły pomysł, świadczący o zamkniętej głowie. A nie warto mieć w życiu zamkniętej głowy. ;)

6. Zobacz dawne zakłady pozyskujące sól z wód morskich Adriatyku

Czar. Ulcinjska Solana, lokalizacja: 41.9182504, 19.249921135

Przy okazji wycieczki samochodem do Wielkiej Plaży polecam Ci zajrzeć do dawnych zakładów pozyskujących sól z wody morskiej, które przez dziesiątki lat były kluczowe dla rozwoju Ulcinj. Dawny kompleks, który był kiedyś największym takim zakładem nad Morzem Śródziemnym, zaczyna się na wysokości zachodnich krańców Wielkiej Plaży.

flaming Czarnogóra Ulcinj
Przy odrobinie szczęścia w basenach dawnej fabryki można dostrzec… flamingi! ;)

Po zakładzie zostało trochę przemysłowych budynków oraz rozległy system kanałów i grobli, który świetnie wygląda z lotu ptaka (albo drona). ;) Stale utrzymująca się w groblach woda to idealne warunki do budowania siedlisk przez ptaki, więc stały się one mieszkańcami tego terenu.

Koniecznie weź ze sobą lornetkę, bo Ulcinjska Solana to dobre miejsce do obserwacji ptaków niespotykanych w Polsce. Pamiętaj, żeby w tego typu miejscach nie robić hałasu – zwiedzamy w końcu z chęci rozwoju, a nie niszczenia. ;)

Zakłady solne są już nieczynne i przez lata były zwiedzane przez turystów na dziko, ale w ostatnich latach dzieje się wiele dobrego, aby udostępnić je w bardziej zorganizowany sposób. Możesz wypożyczyć rower i objechać cały teren oraz kupić pamiątki w małym sklepiku.

Wcześniej warto mieć przynajmniej na kilka dni do dyspozycji wypożyczony samochód. Niżej ceny najtańszych aut z wypożyczalni, z której sam korzystałem w czasie zwiedzania Czarnogóry. Śmigaliśmy autem po kraju przez 2 tygodnie. ;)

7. Spróbuj owoców morza i śródziemnomorskiej kuchni czarnogórskiej

Nie zapominajmy, że Ulcinj to miasto leżące tuż przy brzegu obfitującego w owoce morza Adriatyku. Menu lokalnych restauracji opiera się właśnie na śródziemnomorskich owocach morza, które podaje się w przeróżnych formach. Daj sobie czas na eksplorację różnych miejsc – najlepiej tych ze stolikami z widokiem na morze.

Jedne z najlepszych ocen zbiera restauracja Antigona na Starym Mieście, w której w przyzwoitej cenie możesz zjeść m.in. krewetki i kalmary. Bajecznego widoku na morze możesz się też spodziewać w restauracji The Fisherman Hari, w którym serwują risotto z owocami morza. Szukaj w menu mojego ulubionego dania, czyli czarnego risotto (crni rižot), barwionego atramentem z kałamarnicy.

Ulcinj restauracja z widokiem na plażę w centrum

Gdy będziesz w okolicy ujścia rzeki Buna do morza (wyspa Bojana), zajrzyj też do ładnie położonej Konoba Kod Ranka ze stolikami bezpośrednio nad wodą. Goście chwalą sobie zupę rybną i krewetki z grilla. Polecam w ramach odpoczynku od spaceru po Wielkiej Plaży.

Klasykiem kuchni czarnogórskiej jest burek, który kupisz w prawie każdej piekarni. Kolejne legendarne dania to priganice, czyli małe słodkie pączki i pełna mięsa pljeskavica i ćevapčići. Dwa ostatnie różnią się wyłącznie sposobem podania – są to kotleciki lub małe kiełbaski z kilku rodzajów mielonego mięsa z przyprawami.

Dobrym pomysłem na wsiąknięcie w lokalny klimat jest zapisanie się na kurs śródziemnomorskiej i czarnogórskiej kuchni. Na miejscu działają biura turystyczne, które oferują takie usługi – możesz spróbować przy tej okazji najlepszych lokalnych dań i nauczyć się je przygotowywać. Po kursie łatwo przypomnisz sobie Czarnogórę… gotując w Polsce lokalne dania. ;) Niżej kilka wycieczek i aktywności w Ulcinj, które warto wziąć pod uwagę.

8. Złap trochę słońca na Małej Plaży i wsiąknij w tłum turystów na nadmorskim deptaku

Czar. Mala plaža

Wędrując po Starym Mieście i wychylając się zza murów, zobaczysz niewielką zatokę z piaszczystą, wypełnioną w sezonie po brzegi plażą. To właśnie Mała Plaża, leżąca w sercu Ulcinj. W letnich miesiącach nie znajdziesz tu ciszy i spokoju, bo staje się ona wczasowym centrum miasta.

Nie jest winą Małej Plaży, że poziom czystości piasku pozostawia wiele do życzenia. Turyści prowadzą tutaj dość “rabunkową” gospodarkę – zostawiają śmieci i niedopałki z nadzieją, że jakoś wyparują następnego dnia. Sam zakątek jest uroczy, ale wrażenie psuje właśnie przeciętna czystość w ciągu słonecznego dnia.

Ulcinj plaża z drona

Wzdłuż Małej Plaży ciągnie się nadmorska promenada Ulcinjskih Moreplovaca. To gastronomiczne zaplecze plaży pełne restauracji, barów i miejsc, w których możesz łatwo pozbyć się trochę euro. ;) Dobrych kawiarni brak – nie znalazłem niczego wartego uwagi.

Z zatoczki Molja pod Starym Miastem i tuż obok Małej Plaży możesz popłynąć w krótki rejs na Wielką Plażę, a pod koniec dnia wrócić do centrum Ulcinj w ten sam sposób lub spacerem nad Adriatykiem. Przy zatoce Molja poszukaj pomnika przypominającego o trzęsieniu ziemi z 1979 r., które zniszczyło m.in. starówkę w Ulcinj, Kotorze i Stary Bar.

9. Wejdź na nietypowy punkt widokowy z Pomnikiem Wojny 

Czar. Spomenik Pobjede, lokalizacja: 41.92406274, 19.205806157

Turyści rzadko zaglądają do miejsca nieco powyżej Małej Plaży, przy którym stoi betonowy, surowy Pomnik Wojny (zwany też Pomnikiem Wolności lub Pomnikiem Zwycięstwa). Z małego placu dookoła pomnika widać dobrze z góry Małą Plażę, a nieco dalej również Stare Miasto.

Czarnogóra Ulcinj z drona
Z okolic Pomnika Wojny zobaczysz Stare Miasto jak na dłoni (ale z nieco niższej wysokości niż dron) ;)

Pomnik powstał ku czci jugosłowiańskich sił powietrznych, walczących z włoskim okupantem w czasie II wojny światowej. Ma dwie części i przypomina skrzydła ptaka lub samolotu. Trzeba podejść do niego kilkaset metrów z plaży, więc… zazwyczaj nie ma przy nim tłumów. Otoczenie może nie najczystsze, ale widoki niezapomniane.

10. Kup oliwę i zobacz legendarne drzewo oliwne w Buzuku Montenegro Olive Oil

Buzuku Montenegro Olive Oil, lokalizacja: 41.93215821, 19.207375637

Nie pisze się o tym w przewodnikach po Ulcinj, a szkoda – w granicach miasta nadal rośnie i daje owoce prastare drzewo oliwne. Datuje się, że w krajobrazie okolicy jest już od… ponad 1300 lat! Rośnie na terenie Buzuku Montenegro Olive Oil – rodzinnego biznesu o tradycjach sięgających 600 lat.

Możesz zajrzeć do Buzuku przy okazji i kupić lokalne produkty, na których czele stoi oczywiście oliwa z oliwek. Właściciele chwalą się, że uprawiana przez nich odmiana Zutica jest jedną z najlepszych odmian oliwek na świecie (chociaż każdy lubi się chwalić!) o niskiej zawartości kwasu oleinowego.

11. Odwiedź Meczet Paszy i poznaj go z przewodnikiem

Czar. Pašina džamija

W tej części Czarnogóry mocno już odczuwa się kulturowe wpływy leżącej niedaleko Albanii. W krajobrazie zobaczysz więcej meczetów – w Ulcinj jednym z nich jest niepozorny, leżący w cieniu Starego Miasta Meczet Paszy z 1719 r. Nie trudno go zauważyć przez jego wysoki, strzelisty minaret (wieża meczetu).

Plotki głoszą, że meczet powstawał m.in. za pieniądze zrabowane przez mieszkańców z weneckich statków. Trafiłem na informację, że minaret tego meczetu jest jednym z dwóch, które zachowały się w całej Czarnogórze. Drugim jest stojący kilkaset metrów dalej minaret meczetu Namazgjah.

Mury miejskie zachód słońca w Ulcinj
Do meczetu Paszy możesz zajrzeć przy okazji schodzenia ze Starego Miasta do centrum Ulcinj

Tuż przy wejściu do meczetu rośnie bujne drzewo oliwne, co wpisuje się dobrze w śródziemnomorski klimat okolicy. Spróbuj rozejrzeć się po okolicy meczetu – najlepiej zwiedzić ją z przewodnikiem, którego można złapać przy meczecie.

12. Zrelaksuj się na plaży Valdanos i wykąp się w Adriatyku

Valdanos, lokalizacja: 41.951403744, 19.165432219

Jeśli zamarzy Ci się spokojniejszy zakątek do plażowania w okolicach Ulcinj, wziąłbym pod uwagę leżącą na północ od miasta plażę Valdanos. Charakter nadają jej gaje oliwne, które pokrywają okolicę i dodają śródziemnomorskiego klimatu. Sama plaża jest kamienista (jak większość plaż w Czarnogórze) i dość wąska. W sezonie można wypożyczyć tu leżaki i zamówić coś w plażowym barze.

Widok na Ulcinj dron panorama
Plaża Valdanos leży kilka kilometrów na północ od Starego Miasta w Ulcinj

Dojazd do plaży Valdanos samochodem zajmuje ok. 10 km, bo plażę od centrum dzieli tylko 5 km. Spacer nie będzie więc wyzwaniem. Polecam nie kierować się od razu na plażę tylko skręcić kilkaset metrów przed nią w prawo i zatrzymać się przy punkcie widokowym na zatokę (lokalizacja: 41.951645938, 19.179166854). Z tego punktu najlepiej widać oliwkowe otoczenie plaży. ;)

13. Obejrzyj kościół św. Mikołaja otoczony starymi drzewami oliwnymi

Czar. Crkva Svetog Nikole, lokalizacja: 41.92565275, 19.200948028

Tuż pod murami Starego Miasta, obok wiecznie zatłoczonych parkingów, znajdziesz niewielki kościółek, malowniczo wkomponowany w otaczający go drzewa oliwne. Kościół św. Mikołaja powstał jako podziękowanie za włączenie Ulcinj w granice Czarnogóry w drugiej połowie XIX wieku. Z daleka wygląda, jakby jego wieża wyrastała z gęstego morza oliwek.

Zajrzyj do kościoła św. Mikołaja przy okazji zwiedzania Starego Miasta, bo znajduje się on niedaleko bramy twierdzy. Możesz o niego zahaczyć również przy okazji spaceru na małą plażę Liman, przylegającą do murów miejskich.

Lubię w prawosławnych świątyniach to, że są otwarte dla turystów i można wejść do nich bez biletów. Gdy już zrobisz sesję zdjęciową ze śródziemnomorskim klimatem w przykościelnym gaju oliwnym, zajrzyj do środka budynku. Zwróć uwagę na kolorowe freski i… lokalne produkty, które można kupić w cerkiewnym sklepiku. Znajdą się nawet krople na problemy z prostatą. ;)

14. Weź kąpiel w wodach siarkowych przy plaży dla kobiet

Czar. Zenska Plaza, lokalizacja: 41.91996700, 19.21359986

Uwaga – tym razem atrakcja tylko dla kobiet. Zanim jeszcze wejdziesz na leśną ścieżkę prowadzącą z Małej Plaży do Wielkiej Plaży, miniesz małą zatokę zajętą przez Plażę Kobiet. Specyficzny mikroklimat, lecznicze wody siarczkowe i atmosfera akceptacji nagości w każdym wieku to atuty tej plaży.

Wstępu na nią nie mają mężczyźni niezależnie od wieku – również małe dzieci. To oaza dla kobiet, które mogą skorzystać z małej kawiarenki i relaksować się przez cały dzień bez żadnego mężczyzny na horyzoncie. Nigdy wcześniej nie słyszałem o takiej atrakcji – Paniom więc mocno polecam. ;)

15. Wybierz się nad jezioro Šasko i poszukaj ruin miasta Svač

Czar. Šasko jezero, lokalizacja (od strony restauracji): 41.980078314, 19.3374288

W okolicy granicy z Albanią, 25 km do Ulcinj znajdziesz miejsce, w którym możesz poczuć się jak odkrywca. Nad jeziorem Šasko można znaleźć sporo śladów po obrosłym licznymi legendami mieście Svač, które było ważnym ośrodkiem nieistniejącego już od setek lat państwa Zeta. Miasto zniszczyli najpierw Mongołowie, a dzieła dokonali Turcy.

Na mapie znajdziesz to miejsce jako stanowisko archeologiczne, ale nie spodziewaj się cudów. Teren jest zarośnięty i nieudostępniony do zwiedzania. W 2022 r. ogrodzono go i zaczęto “coś robić” – trzeba poczekać na rozwój wydarzeń. Możesz bez problemu dojechać do restauracji Shasi leżącej nad jeziorem i zjeść sałatkę, rybę albo owoce morza.

Najlepiej zachowane są ruiny kościoła św. Marii (lokalizacja: 41.98693600, 19.318754582), pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku, ale to nadal tylko kilka zniszczonych ścian i sklepień. Obok znajdziesz też ruiny kościoła św. Jana w podobnej fazie rozkładu. Z terenu dawnego miasta Svač widać malowniczy krajobraz z jeziorem Šasko.

16. Pojedź na jednodniową wycieczkę do albańskiej Szkodry

Szkodra to albańskie miasto leżące przy brzegu Jeziora Szkoderskiego, raptem 45 km od Ulcinj. W ramach jednodniowej wycieczki możesz zwiedzić najważniejsze atrakcje Szkodry i poczuć klimat albańskiej strony granicy. Polacy mogą wjechać do Albanii na podstawie dowodu osobistego, więc nie będzie problemu z formalnościami.

auto na przy drodze Czarnogóra
Sprawdź w umowie z wypożyczalnią samochodów, czy masz możliwość przekroczenia autem granicy Czarnogóry

Obowiązkowym punktem do zobaczenia w Szkodrze jest zamek Rozafy. Budowla góruje nad rzeką Buną, która u jego stóp wpada do potężnego Jeziora Szkoderskiego. W centrum miasta polecam zajrzeć do Wielkiego Meczetu Abu Bakra i ciekawego Muzeum Narodowego Fotografii Marubi.

Podróż samochodem krętą drogą zajmie Ci około godziny. Zanim przekroczysz granicę, jeszcze po czarnogórskiej stronie możesz zahaczyć o przydomowe Ethno Museum Draginë (lokalizacja: 42.01242805, 19.3484781) z eksponatami zbieranymi przez mieszkańców przez 20 lat. Klimat muzeum jest kameralny i unikalny, a wystrój bardzo przytulny! ;)

Zwiedzanie atrakcji Ulcinj – wskazówki i informacje praktyczne

Skoro już wiesz, czego spodziewać się po mieście oraz jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto zobaczyć w Ulcinj, czas na kilka rad i wskazówek z mojego doświadczenia. W szczycie sezonu będziesz w mieście jednym z tysięcy turystów – im lepiej odnajdziesz się w tych warunkach, tym lepiej będzie Ci się odpoczywać:

  • unikaj Małej Plaży – zatoka w środku Ulcinj wygląda świetnie, ale w sezonie bywa skrajnie zatłoczona i nawet jeśli uda Ci się znaleźć miejsce do plażowania, możesz się czuć trochę jak sardynka w puszce. Polecam Ci długi spacer na Wielką Plażę albo skorzystanie z bardziej zacisznych, małych plaż Liman i Liman II,
  • nie poruszaj się po mieście samochodem – wszystkie atrakcje miasta są w zasięgu spaceru, a poruszanie się w sezonie po zatłoczonym Ulcinj i próba znalezienia miejsca parkingowego to stres, którego możesz sobie oszczędzić,
  • szukaj hotelu z własnym parkingiem – parkowanie w lecie nie będzie najłatwiejsze, więc rozsądnym wyborem jest wybranie takiego noclegu w Ulcinj, który zapewni Ci darmowe miejsce parkingowe tylko dla gości.

Gdzie spać w Ulcinj?

Nie będziesz miał problemu ze znalezieniem dobrego i taniego noclegu w Ulcinj – nam udało się to nawet w szczycie sezonu wakacyjnego. Najbardziej polecam zatrzymanie się na Starym Mieście, bo klimat jego wąskich uliczek i widoki na Adriatyk są niesamowite.

Jeśli czujesz, że chcesz trochę zaszaleć, zarezerwuj noc w luksusowym hotelu Palata Venezia w środku Starego Miasta. I koniecznie daj znać, jak było – ja nie miałem w sobie tyle szaleństwa, ale też zatrzymałem się na Starym Mieście. ;)

Jak zaplanować sobie czas w Ulcinj? Krótkie wycieczki z przewodnikami

Niedawno odkryłem nową formę zwiedzania na własną rękę – jednodniowe wycieczki prowadzone przez lokalnych przewodników. W czasie takich wypadów możesz porozmawiać z lokalnym przewodnikiem, poznać kulturę i zdobyć informacje z pierwszej ręki o tym, jak wygląda życie w danym miejscu. Wybrałem kilka propozycji najpopularniejszych wycieczek z Ulcinj.

Niżej wybrałem kilka ciekawych aktywności, które mogą ciekawie urozmaicić czas w Ulcinj. Jeśli nie planujesz wynajmowania samochodu, skorzystanie z wycieczek brzmi jak dobry pomysł – w końcu nie samym plażowaniem żyje człowiek. ;)

Gdybym miał podpowiedzieć Ci kilka ciekawych wycieczek, wziąłbym na pewno pod uwagę:

  • wycieczka łodzią na zachód słońca – najlepszym zakończeniem dnia spędzonego na plaży lub zwiedzając Ulcinj będzie spokojna wycieczka na wodzie z oglądaniem zachodu słońca jako główną atrakcją,
  • kurs gotowania kuchni czarnogórskiej – od czasu, gdy pierwszy raz spróbowaliśmy takiego kursu w Tajlandii, bardzo chętnie dołączamy do takich aktywności wszędzie, gdzie są dostępne; w Czarnogórze będziesz miał okazję nauczyć się jednej z najzdrowszych kuchni świata – kuchni śródziemnomorskiej,

O czym warto pamiętać przed wyjazdem do Czarnogóry?

Wyjazd do Czarnogóry na własną rękę nie jest logistycznym wyzwaniem… o ile wiesz, jak go dobrze zaplanować. Domyślam się, że nie każdemu przychodzi to z taką samą łatwością – pomocna może być więcej poniższa tabelka, w której wypisałem kluczowe etapy przygotowań.

Moja lista – o czym pamiętaj przed wyjazdem do Czarnogóry?

1. Noclegi: zarezerwuj hotele z wyprzedzeniem, żeby mieć duży wybór.

2. Ubezpieczenie: sprawdź za darmo koszty i wykup polisę przed wyjazdem.

3. Wymiana waluty: możesz płacić polską kartą, ale taniej będzie z kartą Curve.

4. Wynajem samochodu: wypożycz auto i zobacz więcej atrakcji w krótszym czasie.

5. Mapa atrakcji Czarnogóry: skorzystaj z mapy, aby poznać ważne atrakcje i zwiedzić więcej.

6. Indywidualny plan podróży: zamów plan Twojej podróży i nie trać czasu na planowanie.

7. Wycieczki w Czarnogórze: skorzystaj z najciekawszych wycieczek i aktywności.

Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Ulcinj?

Aby zwiedzić najważniejsze atrakcje w centrum Ulcinj wystarczy Ci jeden dzień. Musisz wtedy niestety zrezygnować z moim zdaniem najciekawszych atrakcji okolicy jak Wielka Plaża, wyspa Bojana i zakłady solne. Proponuję więc zostać w Ulcinj na dwa dni, planując w mieście nocleg.

Możesz skorzystać z gotowego pomysłu na zwiedzanie Ulcinj i okolic miasta, z którego skorzystałem w czasie mojej podróży:

  • pierwszego dnia zwiedzisz Stare Miasto z twierdzą Ulcinj, skorzystasz z Małej Plaży, obejdziesz nadmorską promenadę i spróbujesz śródziemnomorskiej kuchni, obserwując jednocześnie zachód słońca,
  • drugiego dnia zrobisz sobie wycieczkę na południe, zahaczając o Wielką Plażę, wyspę Bojana i zakłady solne. Dasz radę również pojechać nad jezioro Šasko, Jezioro Szkoderskie albo wziąć kąpiel w wodach siarkowych.

My spędziliśmy w Ulcinj jedną noc. Rano przyjechaliśmy do miasta wypożyczonym samochodem z lotniska w Podgoricy trasą przy Jeziorze Szkoderskim i spędziliśmy cały dzień w Ulcinj. Kolejnego dnia zwiedziliśmy okolice miasta i pojechaliśmy w stronę Baru.

Co jeszcze powinieneś przeczytać przed wyjazdem do Czarnogóry?

Czarnogóra ma specjalne miejsce na liście moich ulubionych kierunków wakacyjnych podróży w Europie. Przygotowałem na blogu dodatkowe materiały i artykuły, które ułatwią Ci planowanie wyjazdu:

Poznałeś właśnie listę najlepszych moim zdaniem atrakcji Ulcinj. Skupiłem się nie tylko na ciekawych miejscach i zabytkach, ale też na doświadczeniach i emocjach, które możesz przeżyć w czasie zwiedzania Ulcinj. Mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć na liście sporo pomysłów na dobre spędzenie czasu. Życzę Ci udanego zwiedzania Ulcinj!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze