Turysta w Charkowie to nadal spore wydarzenie. Większość miejsc, które warto zobaczyć w Charkowie to nie typowe atrakcje z okładek przewodników, a raczej pozostałości po przemysłowej potędze miasta. Charków był przecież trzecim największych ośrodkiem przemysłu i nauki w całym ZSRR i ustępował kiedyś tylko Moskwie i Sankt Petersburgowi. Pojechałem pospacerować po mieście i sprawdzić, co warto zobaczyć w Charkowie.
Od 2022 r. Ukraina jest miejscem zbrojnej agresji Rosji. Szczególnie wschodnia część Ukrainy mierzy się z codziennością wojny – ostrzałami, dużą zmiennością sytuacji i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Mocno odradzam podróż na Ukrainę w celach turystycznych.
Co znajdziesz w artykule?
- informacje o Charkowie i trochę o historii tego miasta,
- mapę, na której zaznaczyłem najciekawsze atrakcje Charkowa,
- listę miejsc, które warto zobaczyć w Charkowie,
- propozycje noclegów w Charkowie,
- moje rekomendacje na temat restauracji i kawiarni w Charkowie,
- praktyczne informacje o podróżowaniu po Ukrainie.
O czym musisz pamiętać przed wyjazdem do Charkowa?
Czy warto pojechać do Charkowa? Trochę o historii i o liczbach
Charków nie jest miastem z ukraińskiej prowincji. To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Ukrainy, którego aglomerację zamieszkuje ponad 1,5 miliona osób.
To właśnie Charków był pierwotnie stolicą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
Przeniesiono ją do Kijowa dopiero w 1934 r. Ta tytularna strata nie zmieniła faktu, że pod względem uprzemysłowienia i rozwoju edukacji Charków był nadal trzecim, po Moskwie i Leningradzie (teraz: Sankt Petersburgu), ośrodkiem miejskim w całym Związku Radzieckim.
To miasto stosunkowo młode – szczególnie na europejskie standardy. Kozacy założyli je w 1655 r. W czasie rozbiorów Polski, Charków i okolice miasta stały się nowym domem dla Polaków uciekających z własnego kraju. Historia pokazała, że obecność naszych rodaków w tym mieście trwała jeszcze przez dziesiątki lat.
Zwiedzanie Charkowa to zajęcie niepopularne, bo miasto nigdy nie było miejscem, które przyciągało rzesze turystów. Dziesiątki wielkich zakładów produkcyjnych, z których wiele reprezentowało ciężki przemysł zbrojeniowy, nadawało temu zakątkowi Ukrainy industrialnego, surowego klimatu. Potęgowała go jeszcze szara, socrealistyczna architektura, która konsekwentnie wypełniała miasto.
Potężna fabryka im. Małyszewa w latach swojej świetności produkowała na zlecenie władz carskich, a później radzieckich, setki parowozów i pojazdów wojskowych. Większych i mniejszych zakładów produkcyjnych było jednak w Charkowie o wiele więcej.
Upadek Związku Radzieckiego był dla Charkowa sporym ciosem, z którego miasto nigdy nie podniosło się w stu procentach. Robi jednak co może, aby stać się ważnym ośrodkiem kulturalnym Ukrainy – działa tu wiele teatrów, galerii sztuki, coraz więcej jest też miejsc, gdzie można napić się dobrej kawy.
Po mojej podróży na Ukrainę stworzyłem listę miejsc, które warto zobaczyć w Charkowie.
1. Dierżprom, Uniwersytet Karazina i Plac Wolności
Plac Wolności to centralny, jeden z największych na świecie placów. Jego kształt przypomina łzę i tak też mówią na niego mieszkańcy Charkowa.
Kolisty teren jest otwarty tylko od południowo-wschodniej strony, gdzie znajdziesz wejście do dwóch stacji metra – Derzhprom (Держпром) na linii zielonej i Universytet (Університет) na linii niebieskiej.
Naprzeciwko stoi najbardziej rozpoznawalny budynek miasta i niegdysiejsza chluba Związku Radzieckiego – Dom Przemysłu Państwowego, czyli Dierżprom.
Budowę zakończono w 1928 r., a więc w czasie, gdy Charków był stolicą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Dierżprom powstał, aby dać wygodne warunki pracy dla instytucji rządowych, które zajmowały wcześniej przestarzałe i niezbyt pojemne biura w dawnych budynkach administracyjnych.
Plac Wolności stał się wtedy centrum życia politycznego w socjalistycznej Ukrainie, a miasto zaczęło być powszechnie kojarzone właśnie z Dierżpromem.
Po 1934 r., gdy stolicę Ukraińskiej SSR przeniesiono do Kijowa, Charków i sam budynek stracił na znaczeniu. Dierżprom, uwzględniając wojenną przerwę, jest jednak stale zajmowany przez instytucje państwowe i miejskie.
W skład kompleksu wchodzi 9 budynków osiągających od 6 do 11 pięter. Zbudowano je tak, że rozchodzą się promieniście względem środka Placu Wolności. Między sobą połączone są nadziemnymi przejściami. Elewacja niektórych z nich nie jest w najlepszym stanie.
W obiekcie jest łącznie aż 45 000 otworów okiennych, a szyby zajmują 17 hektarów.
Dierżprom nie jest otwarty dla zwiedzających, ale można spróbować poczarować nieco pracowników informacji turystycznej, która mieści się na parterze. Pomimo, że to punkt stworzony dla turystów, nasze pojawienie się tam zrodziło co najmniej zakłopotanie pracowników nie mówiących ani trochę po angielsku.
Razem z pracownikiem biura przeszliśmy kilka pięter biurowca i przejechaliśmy windami, które są obsługiwane przez wyznaczonych do tego pracowników.
Plac Wolności gości również budynki Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina, które leżą po przeciwległych stronach placu – w jego północnej i południowej części.
Na uniwersytecie tym bez powodzenia próbował ukończyć medycynę Józef Piłsudski. Polscy studenci stanowili w XIX wieku liczącą się mniejszość wśród społeczności akademickiej.
Plac Wolności zamyka z drugiej strony sześciopiętrowy, monumentalny budynek Okręgowej Administracji Państwowej zbudowany pierwotnie jako siedziba Komunistycznej Partii Ukrainy.
Jedna stacja metra dzieli Plac Wolności od kolejnej, ciekawej części centrum Charkowa. Aby dojechać w rejon Muzeum Historycznego, musisz wsiąść na stacji Uniwersytet do niebieskiej linii metra i wysiąść na stacji Istorychnyi muzei (Історичний музей).
2. Muzeum Historyczne
Muzeum Historycznego trudno nie zauważyć. Charakterystyczne dla budynku są: szklana fasada, którą obudowano budynek oraz… dwa czołgi, na które wdrapują się w ramach zabawy charkowskie dzieci. Jednym z czołgów jest brytyjski Mark V.
W czasie, w którym odwiedziłem Charków, muzeum było zamknięte. Jeśli będziesz miał więcej szczęścia, to we wnętrzu obiektu możesz liczyć na pokaźną kolekcję eksponatów związanych z archeologią, etnografią, numizmatyką, fotografią.
Sporo tam również na temat II wojny światowej. Jeśli lubisz klimat historycznych muzeów (których nie jestem wielkim fanem), to na pewno nie zmarnujesz tam czasu.
Sprawdź artykuł: Co zobaczyć w Kijowie? 14 pomysłów na zwiedzanie miasta
3. Monaster Opieki Matki Bożej
Zza budynku Muzeum Historycznego wyłania się jeden z najważniejszych zabytków Charkowa – Monaster Opieki Matki Bożej. Nie martw się, że go nie zauważysz – złote kopuły wybijające się ponad modernistyczną szarość na pewno przyciągną Twój wzrok.
Klasztor jest dostępny dla odwiedzających. Pamiętaj, aby uszanować świętość miejsca i nie zakłócać wiernym modlitwy.
Bardzo chętnie odwiedzam prawosławne świątynie, bo swoim przyciemnionym, wypełnionym zapachem kadzideł wnętrzem dają coś w rodzaju mistycyzmu związanego z odwiedzinami w takim miejscu.
Od pierwszych kroków w nos uderzą Cię zapachy kościelnego kadzidła. Zobaczysz półmrok rozświetlany przez dziesiątki cienkich świeczek, wśród których każda będzie wiązać się z jakąś intencją wiernego. Światło wpadające przez okna monasteru załamie się na dymie kadzideł, który będziesz czuł jeszcze długo po wyjściu ze świątyni.
4. Sobór Zwiastowania
Po drugiej stronie rzeki Łopań, tylko kilkaset metrów od klasztoru, zauważysz na pewno Sobór Zwiastowania. Budowla jest charakterystyczna dzięki swojej fasadzie, która składa się z naprzemiennie ułożonych, brązowych i żółtych pasów.
Dzwonnica soboru wznosi się na 80 metrów, a główna kopuła osiąga 59 metrów.
Gdy zobaczysz już sobór z zewnątrz, spróbuj dostać się do środka – jeśli będziesz miał szczęście, to główna brama będzie otwarta. Sobór może pomieścić aż 4000 wiernych.
Kilkuminutowy spacer doprowadzi Cię do największego bazaru Charkowa (Tsentralnyi Rynok – Центральний ринок). Usiłowałem tam spełnić swoje marzenie i po latach poszukiwań kupić odpowiednią czapkę-uszankę. Nie udało się, ale na braki w ogólnym asortymencie nie można narzekać.
5. Muzeum Historii Południowej Kolei
Charków to ważny węzeł kolejowy Ukrainy, a dawniej jeden z najważniejszych w całym Związku Radzieckim. Nie odmówiłem sobie kilku kolejowych smaczków podczas tej wyprawy, ale… nawet jeśli nie jesteś kolejowym freakiem, to muzeum powinno Cię zainteresować.
Obiekt zorganizowano tuż przy charkowskiej stacji kolejowej Charków Pasażerski. Można tu dotrzeć czerwoną linią metra – stacja Pivdennyi vokzal (Південний вокзал).
Muzeum podzieliło ekspozycję na 3 działy wewnątrz budynku: tory i budowle kolejowe, tabor oraz systemy sterowania ruchem kolejowym. Ponadto, część placu przed muzeum zajmuje ekspozycja złożona z historycznych lokomotyw i pojazdów technicznych wykorzystywanych na kolei.
Wstęp jest bezpłatny, a na spokojne przejrzenie ekspozycji wystarczy 30 minut. Muzeum pracuje od środy do niedzieli.
6. Katedra Świętych Niewiast Niosących Wonności, Lustro Strumienia
Katedrę warto zobaczyć choćby dlatego, że ma tak poetycką nazwę. Na szczęście to nie jej jedyny atut -przez to, że nie szczędzono złota do jej ozdobienia, jest bardzo fotogeniczna.
W niewielkim parku, przed wejściem do świątyni, stoi fontanna zwana “Lustrem Strumienia”. Efektownie wygląda wieczorami, gdy jest podświetlona i daje miłe dla oka refleksy.
W bliskim sąsiedztwie katedry znajdziesz piękny w swej brzydocie, modernistyczny gmach Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu.
Szarą, betonową konstrukcję przykrywają pstrokate reklamy spektakli. Charków jest miastem pełnym takich architektonicznych kontrastów – głównie na styku obiektów religijnych i modernistycznej szarzyzny.
Jeśli masz ochotę na udział w którymś z przedstawień i spektakli, aktualny repertuar znajdziesz na stronie internetowej teatru. Bilety można kupować w kasach biletowych.
7. Planetarium im. Gagarina
Jeśli pozwolono by mi zobaczyć tylko jedno miejsce w Charkowie, byłoby to Planetarium im. Jurija Gagarina przy ul. Kravtsovej.
Ludzka pomysłowość chadza krętymi ścieżkami, ale bardzo chciałbym poznać środki, które przyjmował projektant ekspozycji tego obiektu. Jest po prostu obłędna!
W planetarium znajdziecie wszystko oprócz konkretnej wiedzy dotyczącej planet.
Traficie tu na:
- astronautę wykonanego z papieru, przezroczystej i szarej taśmy,
- kilka wariacji na temat możliwego wyglądu kosmitów,
- kilka modeli rakiet i wahadłowców (to chyba najnormalniejsze eksponaty),
- trochę podobizn Lenina,
- pluszaka w wannie z flagą amerykańską i kaskiem NASA,
- żółwia z papieru,
- akwarium z rybkami, wśród których jest ryba o imieniu Kometa,
- podobiznę mistrza Jody owiniętego w kwiaty rodem z wieńca pogrzebowego.
Jednoizbowe planetarium jest obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Charkowa – koniecznie wyegzekwuj na to miejsce… 15 minut.
8. Park Gorgiego z kolejką linową
Po rozluźnieniu się w planetarium im. Gagarina warto przenieść się do głównego miejsca odpoczynku i zabawy mieszkańców Charkowa – Parku im. Gorkiego.
Pierwotnie park zaczął powstawać pod koniec XIX wieku i otwarto go w 1907 r., ale w czasie II wojny światowej uległ całkowitemu zniszczeniu. Park odbudowano jednak na powierzchni prawie 100 hektarów, a w 2012 r. zrealizowano jego renowację.
Park Gorkiego może się pochwalić największym na Ukrainie rollercoasterem, masą atrakcji dla dzieci i młodzieży i rozwiniętą siecią ścieżek i chodników, po których można spacerować przez cały rok.
Dotrzeć do parku można pieszo, ale znacznie ciekawszą opcją jest skorzystanie z kolejki linowej, której początkowa stacja znajduje się przy ulicy Otakara Yarosha.
Bilet na przejazd kosztuje 30 UAH (4,5 zł), a przejazd do parku trwa kilkanaście minut. Wagoniki mieszczą maksymalnie 2 osoby. Podczas jazdy nie jest się całkowicie odizolowanym od świata – boczne ścianki z drzwiami wejściowymi nie mają szyb, więc można z nich wyglądać (w granicach rozsądku!).
Podobny, przemysłowy klimat znajdziesz również w innym, ukraińskim mieście – Zaporożu. W moim artykule możesz sprawdzić, co warto zobaczyć w Zaporożu i podjąć decyzję, czy masz ochotę jechać w te strony.
9. Kolej Dziecięca “Mała Kolej Południowa”
W północno-wschodniej części Parku Gorkiego znajdziesz stację kolei dziecięcej, która działa w Charkowie już od 80 lat.
Pierwszy kurs kolejki odbył się 8 listopada 1940 r. Współcześnie kursuje ona między stacjami Park i Park Leśny, a przejazd zajmuje 10 minut. Pociąg zatrzymuje się po drodze przy Pomniku Pamięci.
Od 1 do 31 maja i od 1 września do 30 października kolejka kursuje w soboty, niedziele i święta. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia kursuje codziennie poza poniedziałkami i wtorkami.
Aktualny rozkład jazdy możesz znaleźć na stronie internetowej kolejki. Bilet dla osoby powyżej 12 roku życia za podróż w dwie strony kosztuje 20 UAH, czyli 3 zł.
10. Pomnik żołnierza przy stacji metra “23 sierpnia”
Charków pełen jest ciężkich, surowych reliktów minionej epoki socjalizmu. Pomnik, na który przypadkiem trafiliśmy tuż obok mieszkania, które wynajęliśmy na czas pobytu w Charkowie, wyjątkowo działał na moje emocje.
Pomnik radzieckiego żołnierza, który w glorii wznosi wycelowany w niebo karabin, stoi u zbiegu ulic 23 sierpnia i Prospektu Nauki.
W towarzystwie stacji roweru miejskiego Nextbike, kilku sklepików i piekarni, pomnik wygląda dosyć groteskowo. Na samym jego szczycie, w niezbyt profesjonalny i trwały sposób, przyczepiono dumnie powiewającą, ukraińską flagę. Nikt jednak nie łudzi się, że przyćmi ona bardzo wyraźną, radziecką symbolikę.
Sama data 23 sierpnia jest niezwykle wieloznaczna. Współcześnie tego dnia Ukraina obchodzi swój Dzień Flagi. 23 sierpnia 1939 r. podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow, w 1942 r. rozpoczęła się bitwa o Stalingrad, a rok później radzieckie wojska rozniosły Niemców na łuku kurskim. Zdecydowanie jest co upamiętniać.
Pomnik jest łatwo dostępny z innych części miasta – stoi tuż przy stacji metra “23 sierpnia” na linii zielonej. Koniecznie zobacz tę osobliwą atrakcję. Trudno Ci będzie jej nie zauważyć.
Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?
Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie.
11. Pomnik Zakochanych i Siedem Cudów Charkowa
Trzeba przyznać, że przygodę z charkowskimi pomnikami zaczęliśmy z wysokiego C. Żeby trochę obniżyć napięcie, odwiedź również pomnik symbolizujący rzecz bardziej przyziemną i zdecydowanie mniej pompatyczną – miłość.
Tuż przy stacji metra “Arkhitektora Beketova – Архітектора Бекетова” na zielonej linii znajdziesz Plac Architektów z dwiema ciekawymi instalacjami.
Pierwszą z nich jest Pomnik Zakochanych – bardzo miły dla oka, bez niepotrzebnego skrępowania pokazujący, jak gorąca może być siła miłości.
Obok znajduje się wystawa “Siedmiu cudów Charkowa”, czyli wykonanych z białego marmuru modeli budynków, z których miasto jest szczególnie dumne.
Obok znajdziesz kilka ciekawych muzeów: Charkowskie Muzeum Morskie, Muzeum Sztuk Pięknych, Miejską Galerię Charkowa.
12. Street-art i uliczne symbole socrealizmu
Nie dam Ci dokładnych współrzędnych do ciekawego street-artu i śladów socrealizmu na ulicach Charkowa.
Robię to celowo – miasto jest ich tak pełne, że każdy spacer powinieneś potraktować jak polowanie na takie właśnie uliczne atrakcje.
Dużo pięknych mozaik możesz znaleźć w głębi charkowskich osiedli, niekoniecznie przy głównych ulicach dzielnic. Charków jest bogaty w takie motywy.
Daj sobie trochę czasu na poznanie zakamarków miasta i pochwal się w komentarzach, do czego udało Ci się dotrzeć.
13. Metro w Charkowie
Wielkość Charkowa spełniała radzieckie kryteria do budowy sieci podziemnej kolei oplatającej miasto. Pierwszą linię metra otwarto w 1975 r.
Współcześnie podziemna kolej operuje na trzech liniach – czerwonej (1), niebieskiej (2) i zielonej (3). Łączna długość oplatającej miasto sieci to niespełna 40 kilometrów.
Poza tym, że metro spełnia swoje komunikacyjne zadania, przez bogactwo radzieckiej i socjalistycznej symboliki jest z mojego punktu widzenia ważną atrakcją turystyczną Charkowa.
Bilet na przejazd kosztuje 8 UAH (1,2 zł). Jeśli przesiadamy się na stacjach węzłowych do innej linii metra, nie ma konieczność kupowania kolejnego biletu.
Jeszcze w 2019 r. bilety miały formę plastikowego żetonu, który wrzucało się do bramek wpuszczających pasażerów na stacje. Niestety, ten niezbyt nowoczesny, ale bardzo klimatyczny system opłat zmieniono na bilety kodowane w kartach elektronicznych.
Warto odwiedzić kilka stacji metra i poszukać na nich dawnej, radzieckiej symboliki. Szczególnie ciekawa jest pierwsza, czerwona linia charkowskiego metra (np. stacja Armiyska).
Na stacji Sportyvna zwróć uwagę na dach, który pomalowano w ukraińskie barwy narodowe.
Sprawdź artykuł: Booking.com – jak mądrze i tanio rezerwować noclegi?
Gdzie spać w Charkowie? Moje propozycje noclegów
Charków to drugie, największe miasto Ukrainy. Przy wyborze miejsc noclegowych powinieneś się kierować – obok standardu obiektu – głównie jego lokalizacją.
Ważne, aby miejsca warte zobaczenia i główne atrakcje Charkowa były na wyciągnięcie Twojej ręki. Im bliżej stacji metra będzie się znajdował, tym łatwiej będzie Ci docierać do centrum miasta i zwiedzać Charków.
Charków to miasto dysponujące dużą bazą hosteli o wysokim standardzie.
Moje propozycje noclegów w Charkowie:
- Central Hostel – prawdopodobnie najlepszy hostel w Charkowie. Bardzo czysty, nowocześnie urządzony. Do dyspozycji kameralne, czteroosobowe dormitoria. Rzut kamieniem od stacji metra Arkhitektora Beketova.
- Studio SilvaApartments – z gustem urządzony apartament w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Charków Pasażerski. Dość daleko od centrum, ale bliskość stacji metra niweluje tę wadę.
- Comfortable Apartment near Metro – ładnie urządzony (no, może poza tapetą) apartament niedaleko stacji metra Akademika Pavlova. Spory kawałek od centrum miasta.
Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb.
W bazach portali rezerwacyjnych jest też dużo prywatnych apartamentów, które mogą być dobrym wyborem dla podróżujących w nieco większej grupie – 3 i więcej osób.
Gdzie zjeść w Charkowie? Polecane restauracje i kawiarnie
Gdy już odwiedzisz wszystkie miejsca, które warto zobaczyć w Charkowie, w końcu będziesz musiał odpocząć na chwilę przy dobrej kawie i czymś smacznym do jedzenia.
Charków w zakresie oferty restauracji i kawiarni ma się czym pochwalić.
Jeśli nie chcesz oszczędzać, odwiedź podobno najlepszą, charkowską restaurację Chekhov (Ресторан Чехов) przy ul. Sumskiej.
Najlepsze burgery serwują w Gdeburger (Гдебургер) przy ul. Moskiewskiej.
Jeśli chcesz zjeść tanio, a przy okazji spróbować ukraińskiej kuchni, odwiedź The Varenik z ogromnym wyborem ukraińskich pierogów sprzedawanych na wagę. Jedliśmy tam codziennie, żeby sprawdzić wszystkie dostępne rodzaje pierożków.
Obok znajdziesz Puzatą Chatę – ukraińską sieciówkę, w której serwują dobre śniadania, barszcz i najlepsze na świecie ziemniaki puree. Oba lokale znajdują się tuż obok Muzeum Historycznego.
O najlepszych kawiarniach w Charkowie powstał cały artykuł na blogu meganstarr.com (w języku angielskim).
Szczególnie polecam kawiarnię Mr. Bourbon obok stacji metra Naukova, Central Cafe przy Dierżpromie i Some Like it Hot przy Sumskiej.
Poeksperymentuj trochę sam i daj mi znać w komentarzach o Twoich kawiarnianych odkryciach w Charkowie.
Jak dojechać do Charkowa?
Samoloty Wizzair łączą Charków z 4 polskimi miastami (stan na marzec 2020 r.) – z Wrocławiem, Gdańskiem, Katowicami i Krakowem. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy i w większości przypadków najtańszy sposób na dotarcie do Charkowa.
Dostępne są również kursujące z Polski do Charkowa autokary. Trzeba się przy tym liczyć z podróżą trwającą nawet 24 godziny i biletami kosztującymi ok. 150 zł.
Jak dojechać z lotniska w Charkowie do centrum miasta?
Lotnisko w Charkowie znajduje się w południowej części miasta. Jest dobrze skomunikowane z centrum dzięki komunikacji miejskiej.
Do centrum Charkowa zabiorą Cię z lotniska:
- trolejbusy linii nr 5 (do stacji metra Prospekt Haharina, kursują od 5:30 do 21:20) – cena 6 UAH = 0,95 zł, najlepsza opcja na dojazd do centrum miasta,
- marszrutki linii nr 115e (do stacji metra Prospekt Haharina, kursują od 6:30 do 22:15) – cena 8 UAH = 1,25 zł,
- marszrutki linii nr 119e (do stacji metra Prospekt Haharina i Prospekt Peremohy, kursują od 6:30 do 22:00) – cena 9 UAH = 1,4 zł.
Przystanek komunikacji miejskiej znajduje się 200 metrów od wejścia do terminala – nazywa się “Aeroport” przy ul. Romashkina.
Podróżowanie komunikacją miejską w Charkowie ułatwia aplikacji EasyWay, którą można pobrać na telefon lub korzystać z jej wersji na przeglądarkę.
Narzędzie jest odpowiednikiem polskiego jakdojade.pl i świetnie działa na całej Ukrainie (w większych miastach).
Czy w Charkowie jest bezpiecznie?
W Charkowie trzeba stosować standardowe dla innych miast europejskich środki ostrożności.
Relatywnie niedaleko położone Donieckie Zagłębie Węglowe (Donbas) nie oddziałuje na Charków i nie powoduje, że poziom bezpieczeństwa w mieście jest obniżony.
Uważać należy na kieszonkowców, którzy mogą wykorzystywać nieuwagę turystów w pociągach metra lub na zatłoczonych stacjach.
Nie wydaje mi się, aby w stu procentach bezpieczne było nocne spacerowanie po dzielnicach przemysłowych miasta, ale to bardziej kwestia rozsądnego podejścia, a nie realnych zagrożeń.
Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej poprzez zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego ważnego na Ukrainie. Możesz sprawdzić cenę takiego ubezpieczenia w internetowym kalkulatorze.
📌 Wysłać Ci za darmo mapkę Charkowa
z najważniejszymi atrakcjami miasta?
Mam nadzieję, że Charków przypadnie Ci do gustu pomimo tego, że nie należy on do czołówki najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Pokazałem Ci, moim zdaniem, najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Charkowie. Jeśli podczas swojej podróży odkryjesz coś nowego – koniecznie daj mi o tym znać w komentarzach.
Mam dla Ciebie więcej przydatnych treści
Odwiedź artykuły, w których opowiadam o zwiedzaniu innych, ukraińskich miast:
Sprawdź wszystkie artykuły z kategorii Ukraina, które opublikowałem na blogu.
Poznaj wszystkie narzędzia, z których korzystam przy planowaniu podróży dzięki Niezbędnikowi podróżnika.