Góry w Czarnogórze: 7 dobrych miejsc w górach na trekking

Aktualizacja: 16 grudnia 2024 r.
Czarnogóra Biogradsko Jezero podest jezioro ludzie
Czarnogóra Biogradsko Jezero podest jezioro ludzie

Góry w Czarnogórze to raj dla miłośników trekkingu – od majestatycznego Durmitoru, przez Lovćen i Biogradską Gorę, po dziki masyw Gór Przeklętych. W kraju, który już samą nazwą nawiązuje do górskiego charakteru, znajdziesz kilkanaście pasm górskich z malowniczymi szlakami i szczytami sięgającymi ponad 2500 metrów.

Na podstawie moich wędrówek przedstawię Ci najpopularniejsze pasma górskie Czarnogóry i pomogę Ci zaplanować fajny trekking. Dowiesz się, które szlaki wybrać w zależności od swoich możliwości, jak przygotować się do wycieczek i gdzie znaleźć nocleg w pobliżu tras.

W artykule znajdziesz:

  • szczegółowe opisy najciekawszych szlaków górskich
  • praktyczne wskazówki dotyczące trekkingu w Czarnogórze
  • informacje o lokalnej infrastrukturze i transporcie
  • rekomendacje noclegów w górskich miejscowościach

Jak najwygodniej podróżować po górach Czarnogóry?

Najwygodniej jest podróżować po górach Czarnogóry wynajętym samochodem, o czym już nie raz pisałem na blogu. Nie polecam polegać na transporcie zbiorowym w Czarnogórze, chociaż dojedziesz nim do najpopularniejszych miejsc. Takie podróżowanie zajmie jednak masę czasu i wiele ciekawych miejsc pozostanie przez Ciebie nieodkrytych. 

Niezłymi opcjami są autostop (dla zwolenników takich podróży) i wycieczki zorganizowane z transportem w cenie. W ich przypadku jednak również ograniczysz się do atrakcji tylko z często napiętego planu wycieczki.

Ja podróżowałem po Czarnogórze wynajętym samochodem i bardzo sobie chwalę tą opcję. Wypożyczyłem małe auto osobowe kierując się ceną i sprawdziło się ono także na górskich drogach. Na większe przewyższenia i tak wchodziłem pieszo. ;) Auto odebrałem już na lotnisku w Podgoricy, dzięki czemu od początku wyjazdu byłem w pełni mobilny i mogłem dowolnie planować sobie czas. 

Niżej znajdziesz listę aut z wypożyczalni, z której korzystałem już w czasie podróży po Czarnogórze, Albanii, Krecie, Maderze i Gruzji. Bez żadnych problemów z odbiorem auta i jego zwrotem, zawsze w luźnej atmosferze i często bez kaucji.

Trekkingi w górach Czarnogóry – wskazówki i informacje praktyczne

Trekking w górach Czarnogóry wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko po to, żeby jak najlepiej bawić się na wakacjach, ale też by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Twój wyjazd powinien być bardziej komfortowy i udany, jeśli weźmiesz pod uwagę moje sprawdzone porady:

  • odwiedź Czarnogórę wiosną lub jesienią – najlepszymi momentami na podróż są zazwyczaj okolice sezonu. Zaraz przed lub zaraz po nim unikniesz letnich upałów i wakacyjnych cen, a przy tym wciąż nacieszysz się słoneczną pogodą. Zimą Czarnogóra także jest piękna, ale ja osobiście wolę piesze wędrówki pośród zieleni. Do tego trekking zimą wymaga lepszego przygotowania i doświadczenia, 
  • dobrze przygotuj się na trekking – góry w Czarnogórze są regularnie odwiedzane przez turystów z małym doświadczeniem, co nie oznacza, że są w pełni bezpieczne. Dostosowane do pogody ubrania i dobre buty trekkingowe to dla mnie minimum, by bezpiecznie wędrować po tak wysokich górach. Pamiętaj też, żeby włożyć do plecaka prowiant i zapas wody, 
  • pobierz mapy offline lub kup mapę papierową – szlaki górskie w Czarnogórze są dość dobrze oznaczone, ale mapa w górach to moim zdaniem must have. Na wysokości łatwo stracić zasięg, dlatego polecam pobrać mapę np. w aplikacji mapy.cz lub kupić papierową,
  • wykup lokalną kartę SIM – Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, więc aby korzystać z Internetu w najlepszych cenach polecam Ci kupić lokalną kartę SIM już na lotnisku lub w punkcie jednego z operatorów, np. Crnogorski Telekom lub One Montenegro, 
  • zatrzymuj się w agroturystykach – trekking po górach Czarnogóry to okazja do bliskości z przyrodą oraz odpoczynku na świeżym powietrzu. Baza noclegowa w okolicach wielu pasm górskich to ułatwia, oferując noclegi w domkach na oddalonych od miast i wsi polanach. Moim zdaniem to idealne miejsca, aby nacieszyć się w pełni górskim klimatem, 
  • dbaj o przyrodę – Czarnogóra jest jednym z najbardziej przyrodniczo zróżnicowanych krajów w Europie. Każdy turysta powinien dbać o zachowanie przyrody w dobrym stanie. Podstawą jest nieśmiecenie w górach, nie schodzenie ze szlaków, by nie płoszyć zwierząt, nie niszczenie roślinności. Sam rezygnowałem też z wyjeżdżania autem poza szosę (wielu turystów wynajmuje auta 4×4 i rozjeżdża nimi łąki)

1. Park Narodowy Durmitor

Park Narodowy Durmitor obejmuje majestatyczny masyw górski o tej samej nazwie, wraz z jego kanionami, jeziorami i rzeką Tarą. Cały ten obszar, położony na średniej wysokości 1500 m, jest wpisany na listę UNESCO. W Durmitorze spróbujesz różnych form aktywnego wypoczynku – rowerowych i pieszych wycieczek po górach, raftingu, a zimą także jazdy na nartach

Sam polecam spróbować swoich sił w raftingu, bo idealne warunki oferuje kanion Tary, najgłębszy kanion w Europie. Kanion Tary możesz też obejrzeć z tyrolki, która startuje z Mostu Đurđevića. Górskie widoki możesz podziwiać z najwyższego szczytu Durmitoru – Bobotov Kuk (2522 m). Otulony we mgły Durmitor to jeden z moich ulubionych krajobrazów Czarnogóry. ;)

Górskie widoki oglądałem ze słynnej widokowej drogi P14. Tą trasą dotrzesz samochodem do Durmitoru z Plužine lub z okolicy kurortu Žabljak. Po drodze obejrzysz z góry jezioro Pivsko, szczyt Prutaš i mgliste płaskowyże Durmitoru. Najpopularniejszym i najwyżej położonym punktem widokowym jest Prevoj Sedlo. Znajdziesz tam parking dla turystów i będziesz mógł rozkoszować się przyrodą na jednej z ławeczek. 

Na Przełęczy Siodło możesz spotkać strażnika Parku Narodowego Durmitor, który sprawdza bilety wstępu do parku. Raczej nie będzie go w chłodną pogodę, ale w sezonie, im więcej turystów na parkingu, tym większa na to szansa. Pamiętaj, aby kupić bilet. 

Z przełęczy Sedlo zaczyna się szlak na Bobotov Kuk. Na taką wycieczkę zaplanuj cały dzień (ok. 6 godzin marszu w dwie strony), bo trasa jest dość wymagająca – choć dorosła, sprawna fizycznie osoba w dobrych butach trekkingowych powinna bez problemu sobie poradzić. 

Łatwiejsza, a równie malownicza trasa prowadzi z Žabljaka do Czarnego Jeziora – “Morskiego Oka Durmitoru”. Stamtąd też dojdziesz na Bobotov Kuk, ale taka trasa w dwie strony to już prawie 12 godzin, więc ja polecam wycieczkę pod jezioro i spacer wzdłuż jego brzegów. W Crno Jezero możesz nawet pływać, ale nie jest to strzeżone kąpielisko, więc samemu musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

Dalszy trekking po górach spod Crno Jezero zabierze Cię też do jaskini Ledena, która jest znana z lodowych stalaktytów, utrzymujących się w niej przez większą część roku. Wycieczka tym szlakiem zajmie Ci ok. 3 godziny i będzie to przyjemny spacer przez las, bez tłumów.

W okolicach Durmitoru zatrzymałem się w Bungalow Holiday w Plužine – kompleksie małych domków, z których jeden mieliśmy na wyłączność. Domki były nowocześnie urządzone i dobrze wspominam picie porannej kawy na tarasie z widokiem na góry. W Žabljaku polecam nocleg w Apartments Dedeic – pensjonacie o swojskim górskim klimacie, z wypożyczalnią rowerów i parkingiem. 

Nie wszystko musisz planować samodzielnie, a czasami najwygodniej jest skorzystać z gotowej wycieczki z większego miasta do interesującego Cię, górskiego zakątka Czarnogóry. Niżej wybrałem kilka najciekawszych moim zdaniem wycieczek z lokalnymi przewodnikami do Parku Narodowego Durmitor.

Powered by GetYourGuide

2. Park Narodowy Lovćen

Park Narodowy Lovćen to popularna atrakcja, gdzie góry spotykają się z historią. Pasmo Lovćen leży na południu Czarnogóry w pobliżu Zatoki Kotorskiej. W Lovćen na szczycie Jezerski Vrh znajdziesz mauzoleum historycznego bohatera Czarnogóry, Piotra II Petrowicia-Niegosza. W Parku Narodowym Lovćen czekają Cię piesze wędrówki, odwiedziny w klimatycznych górskich wioskach, widoki na Adriatyk i zwiedzanie dawnej stolicy Czarnogóry, Cetinje.

Najpopularniejszą atrakcją Lovćen jest mauzoleum. Na Jezerskim Vrhu obejrzysz nie tylko tę budowlę z jej złotym sufitem i 28-tonowym pomnikiem Piotra II Petrowicia-Niegosza, ale też piękną, górską panoramę. Większość wycieczek po PN Lovćen zabierze Cię do mauzoleum i pozwoli też odkryć wiele innych miejsc w parku w krótkim czasie. Bez problemu znajdziesz wycieczkę z wyjazdem z popularnego Kotoru.

Decydując się na dojazd autem, wpisz w nawigację “Mauzoleum Piotra Niegosza”, a nie szczyt Lovćen. Wtedy Google Maps wyznaczy bardziej optymalną trasę.

Szlaki górskie w Lovćen startują z wioski Ivanova Korita, gdzie znajdziesz centrum informacji turystycznej z mapami i przewodnikami, a także parking i hotel. Z Ivanova Korita możesz wybrać się na łatwy, ale malowniczy spacer na Trestenicki Vrh lub dalej na Babina Glava, a nawet do Budvy. Masz też kilka opcji trekkingu do mauzoleum oraz do miast blisko Parku Narodowego Lovćen.

Moim zdaniem wygodną bazą wypadową do PN Lovćen jest Cetinje, w którym możesz zatrzymać się np. w Apartments Aleksandra Cetinje w centrum. Klimatyczną opcją jest też przytulny domek w parku Breeze Home Cottage, który możesz wynająć w całości. 

Niżej kilka ciekawych wycieczek do Parku Narodowego Lovćen. W sam raz, jeśli nie masz na zwiedzanie zbyt wiele czasu, a chciałbyś zobaczyć atrakcje tego zakątka Czarnogóry i nie martwić się planowaniem transportu i zwiedzania na miejscu.

Powered by GetYourGuide

3. Park Narodowy Gór Przeklętych

Park Narodowy Gór Przeklętych (Prokletije) to górski skarb Czarnogóry, który jest mniej popularny niż Durmitor i Lovćen. Znajdziesz tam spokój i ciszę pośród przyrody i majestatycznych, górskich krajobrazów. Park Narodowy Prokletije obejmuje fragment Gór Północnoalbańskich, będących najwyższą częścią łańcucha Gór Dynarskich. 

Popularną trasą trekkingową w PN Gór Przeklętych jest Szlak Trzech Szczytów, gdzie możesz łatwo natrafić na innych turystów (w zależności od sezonu). Ten ponad 10-kilometrowy szlak zabierze Cię na szczyty Valušnica, Talijanka i Popadija. Jeśli masz ochotę wybrać się tylko na jedną trasę górską w Czarnogórze w PN Prokletije, Szlak Trzech Szczytów będzie dobrym wyborem. Nie jest bardzo wymagający, ale wystarczy, żeby poczuć, że spaceruje się po górach, z pięknymi widokami.

Prokletije charakteryzuje się stromymi, skalistymi zboczami i jeziorami polodowcowymi. To tam znajduje się najwyższy szczyt Czarnogóry – Zla Kolata (2534 m). Szlak na Zlą Kolatę ma niecałe 17 km i jest dość wymagający – pod koniec jest bardzo stromy i skalisty. Z Vusanje oraz w Škala startuje większość szlaków w Parku Narodowym Gór Przeklętych. 

Możesz znaleźć nocleg w tych wioskach, jednak poza tym nie ma w nich sklepów ani innych udogodnień i nie dojeżdża do nich transport publiczny. Jak już pisałem, najłatwiej jest zwiedzać Czarnogórę wynajętym samochodem. Wtedy na bazy wypadowe proponuję Plav lub Gusinje, które są ładnie położone i lepiej przygotowane do przyjęcia turystów.

Najwyższym szczytem Prokletije jest Maja Jezercë, leżący już na terenie Albanii. Szlak na tę górę jest wymagający i polecam go turystom, którzy są gotowi na skalną wspinaczkę, a do tego mają odpowiedni sprzęt trekkingowy. Zaczyna się w Vusanje i wymaga zatrzymania się na noc po drodze – nie da się wyruszyć z tej wioski i wrócić do niej tego samego dnia.

Czarnogóra góry

Z Vusanje możesz też wybrać się na krótki spacer do Oka Skakavice, czyli niebieskiego jeziorka, które jest w rzeczywistości źródłem rzeki Skavkač. Z tego powodu woda w nim jest krystalicznie czysta oraz bardzo zimna. Trasa to tylko 2 km Doliną Ropojana na południe od Vusanje. 

Nad wodą możesz zrelaksować się w Górach Przeklętych także nad jeziorem Bukomirsko. To pięknie położone jezioro polodowcowe, którego okolica idealnie nadaje się na kemping. Prowadzi tam wiele ścieżek rowerowych i widokowa szosa, którą można dojechać do jeziora Bukomirsko prosto z Podgoricy. Po drodze zajrzyj też na punkt widokowy Grlo Sokolovo, z którego możesz obejrzeć górską panoramę po stronach czarnogórskiej i albańskiej. 

Zwiedzanie pobliskich miast nie zrobiło już na mnie tak dużego wrażenia po krajobrazach Parku Narodowego Gór Przeklętych, ale jeśli masz ochotę zajrzeć też do cywilizacji, Mojkovac, Berane i Bijelo Polje to kierunki do oglądania postsowieckiej architektury. W tych miastach odbija się głównie historia najnowsza, ale znajdziesz tam też kilka zabytków, np. monaster Đurđevi stupovi w Berane. 

W Plav możesz zatrzymać się w kompleksie domków Eco Village Jasavic. Domki mają balkony z widokami na góry lub na miasto. W Gusinje możesz zostać na noc np. w Bungalows Prokletije, które są położone w bardzo przyjemnej okolicy z pięknym ogrodem. 

4. Park Narodowy Biogradska Gora

Park Narodowy Biogradska Gora jest wpisany na listę UNESCO z powodu swojego lasu pierwotnego, gdzie niektóre drzewa są starsze niż 500 lat. Atrakcją parku jest Jezioro Biogradsko, po którym możesz pływać łodzią lub kajakiem. Wyróżniają się też tradycyjne, drewniane chaty pasterskie (katun). Biogradska Gora to dobre miejsce na piesze wędrówki i kempingi. Ten Park Narodowy leży w Górach Dynarskich i obejmuje pasmo Bjelasica.

Najwyższy szczyt w Bjelasica to Crna Glava (2139 m). Możesz na niego wejść z miejscowości Lubnice lub spod pensjonatu Eko Katun. Trasę na górę możesz częściowo pokonać wyciągiem Kolasin, który zimą obsługuje narciarzy na stokach narciarskich pasma Bjelasica, ale w cieplejsze miesiące także często jest czynny. Obok wyciągu znajdziesz Ski Bar, ale nie gwarantuję, że będzie otwarty.

Sam kompleks Eko Katun jest popularną bazą wypadową w Parku Narodowym Biogradska Gora. Leży w wiosce Vranjak (składającej się głównie z terenu pensjonatu). Jest oddalony od cywilizacji, no i sam tradycyjny wygląd domków jest atrakcją. Z tej okolicy możesz też wyruszyć na popularną aktywność w Biogradskiej Gorze – jazdę konną

W pobliżu znajdziesz stadninę Jahanje Bielasica, w której możesz pożyczyć konie na górską przejażdżkę, nawet jeśli nie masz doświadczenia w kontakcie z tymi zwierzętami. Turyści otrzymują tam odpowiedni instruktaż lub przewodnika ze stadniny, jeśli jest taka potrzeba.

Innych aktywności w Parku Narodowym Biogradska Gora możesz spróbować nad Jeziorem Biogradsko. To w jego okolicy zobaczysz jeden z niewielu lasów pierwotnych w Europie. Możesz też powiosłować po jeziorze w wypożyczonym kajaku lub łódce, podziwiając zbocza górskie pokryte bujnym lasem. Jezioro jest jedną z najpopularniejszych atrakcji PN Biogradska Gora, dlatego możesz też je odwiedzić w ramach wycieczki zorganizowanej:

Powered by GetYourGuide

5. Pasmo górskie Rumija 

Pasmo górskie Rumija oddziela Jezioro Szkoderskie od wód Adriatyku. Trasy górskie w Rumija nie są bardzo wymagające, a bliskość do wybrzeża i piękne widoki sprawiają, że to dobre miejsce na krótki górski wypad, jeśli urlop spędzasz nad morzem, np. w Barze.

Najciekawszą trasą górską będzie w tej okolicy wejście na najwyższy szczyt – Rumija. Możesz zacząć wędrówkę w zabytkowej miejscowości Stary Bar, którą również polecam odwiedzić, jeżeli będziesz w okolicy. Ze Starego Baru szlak prowadzi do Przełęczy Dobri, gdzie zobaczysz cerkiew św. Sergiusza z Radoneża oraz klasztor. Na tę wysokość możesz też dojechać autem i zacząć marsz dopiero z przełęczy. 

Nad Rumiją nie liczyłbym na szczególnie dobrą widoczność, ale jeśli trafisz na słoneczny, przejrzysty dzień i weźmiesz ze sobą lornetkę, może Ci się udać dojrzeć ze szczytu wybrzeże Włoch.

Dalej szlak nie jest trudny, ale dosyć stromy i można się zmęczyć. Na łysym, skalistym szczycie Rumija napotkasz jedynie (ewentualnie poza innymi turystami) mały, blaszany kościół prawosławny, który został w całości postawiony na górze helikopterem w 2005 roku i wzbudził religijno-polityczne kontrowersje na Bałkanach.

Aby nie powtarzać trasy, możesz zejść z Rumiji na stronę Jeziora Szkoderskiego do miejscowości Gornja Briska. Jest też opcja zrobienia pętli i powrotu na drogę do Starego Baru. Jeśli wyruszysz z miasta, droga na Rumiję i z powrotem zajmie Ci ok. 6 godzin. Za to jeśli podjedziesz autem pod klasztor, zostanie Ci czas na zwiedzanie Starego Baru i Baru.

W Barze polecam zatrzymać się w Guest House Lalic, dzięki czemu nie będziesz miał problemu z parkowaniem w mieście, bo pod budynkiem jest parking dla gości. W pobliżu Jeziora Szkoderskiego rozważ nocleg w apartamencie Jocker z pełnym wyposażeniem i parkingiem, leżący tylko 300 m od jeziora. 

6. Góry Komovi

Góry Komovi to piękne, ale mniej znane pasmo górskie leżące między Durmitorem a Górami Przeklętymi. Moim zdaniem odnajdą się tam osoby poszukujące wyzwań, chociaż nie brakuje też miejsc, gdzie można wjechać autem lub niższych i łatwiejszych wzniesień.

W Komovi odnajdziesz ciszę i spokój pośród przyrody, zmęczysz się podczas górskich wędrówek i wypoczniesz w popularnych “katunowych” agroturystykach, gdzie w chatkach pasterskich możesz zostać ugoszczony tradycyjnym czarnogórskim jedzeniem. 

Szlaki górskie w Komovi zaczynają się w Dolinie Medukomlje, gdzie możesz dojechać autem i zatrzymać się w agroturystyce typu eko katun. Jedna z tras zaprowadzi Cię na Kom Vasojevićki (2460 m), czyli jeden z trzech najważniejszych szczytów Komovi, przypominających razem koronę. Na taką wycieczkę z umiarkowanymi przewyższeniami i ładnymi widokami możesz bez pośpiechu przeznaczyć cały dzień. Droga w dwie strony zajmie Ci przynajmniej 6 h. 

Dla lubiących górskie wyzwania proponuję trasę na najwyższy Kom Kučki (2487 m), gdzie trzeba się trochę nagimnastykować (najpierw na drodze przez las, a potem na skalistej ścieżce na szczyt). Tutaj zalecałbym przynajmniej podstawowy sprzęt górski. 

Wspinając się na najwyższy szczyt Komovi (Kom Kučki), możesz nawet wziąć ze sobą kask – jeśli masz go pod ręką lub grubszą czapkę. Kamienie w pobliżu szczytu łatwo się osuwają i jeśli idziesz za swoim towarzyszem podróży, łatwo potrąconym przez niego kamieniem dostać w głowę. 

Podejście na Kom Kučki jest usiane dużymi głazami, na których łatwo stracić równowagę lub zaklinować gdzieś nogę w kostce. Ze szczytu zobaczysz widok na pozostałe 3 skaliste góry, a za nimi na szeroką panoramę Czarnogóry. 

W okolicy optymalnej do trekkingu po górach Komovi możesz wynająć domek KOMOVI – Dream house. Domek jest przytulny i nowocześnie wyposażony. Oprócz lokalizacji, sporą zaletą jest kontakt z właścicielami, którzy są bardzo pomocni. 

7. Kanion Mrtvica

Kanion Mrtvica to malownicza trasa trekkingowa, która moim zdaniem jest dobrą alternatywą dla gór, jeśli chodzi o wycieczki piesze w Czarnogórze. Zamiast surowych, skalistych zboczy oferuje bujną roślinność i baśniowy klimat. Szlak jest dobrze oznakowany.

W kanionie dominuje bujna przyroda, mnóstwo zieleni i błękitna woda. Kanion Mrtvica leży niecałe 50 km od Podgoricy. Okolica kanionu jest cicha, ale w pobliżu znajdziesz popularny, zabytkowy monastyr Moraca oraz mały monastyr Kostrikovaca.

Latem w kanionie bywa bardzo upalnie, ale może to być też zaleta, jeśli masz ochotę zanurzyć się w zimnej rzece. Zawsze miej ze sobą krem z filtrem i wodę do picia (chociaż teoretycznie można pić z rzeki) i uważaj na żmije. Lubią się wygrzewać na kamieniach w słoneczną pogodę i lepiej na nie nie nadepnąć podczas eksploracji kanionu. 

Bazą wypadową do Kanionu Mrtvica jest miejscowość Medjurecje, gdzie bez problemu dojedziesz samochodem, znajdziesz nocleg i zjesz w restauracji. Na początku trasy przejdziesz pięknym kamiennym mostem o nazwie Brama Życzeń. Potem możesz spacerować dnem kanionu i wykąpać się w zimnej rzece. 

Możesz też wyruszyć dawnym, wykutym w skalnej ścianie kanionu szlakiem z czasów Jugosławii. Trasa jest bardzo łatwa, a jedynym ryzykiem są pomoczenie butów lub letnie upały. Wycieczka zajmie Ci ok. 5 godzin spokojnym tempem.

Najbliższą większą miejscowością do kanionu Mrtvica jest Kolašin, gdzie możesz zatrzymać się np. w Vikendica Crkvina, w domku wakacyjnym z pięknym ogrodem. Nie jest to bezpośrednia okolica kanionu, ale szybko tam dojedziesz.  

Jaki sprzęt i ubrania zabrać w góry?

Gór nigdy nie należy lekceważyć, szczególnie czarnogórskich dwutysięczników, do których przeciętny turysta z Polski raczej nie jest przyzwyczajony. Mimo, że trekking po górach Czarnogóry to popularna atrakcja i wiele osób się na niego decyduje, to wciąż należy odpowiednio przygotować się do wycieczki. 

Ja zawsze biorę pod uwagę zmienne warunki pogodowe i łatwość nabycia kontuzji na takich skałach, jakimi usiane są szczyty w Czarnogórze. Mam już przetestowany sprzęt, który zawsze biorę ze sobą w góry i wymieniam w artykule o tym, co zabrać na wycieczkę w góry.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze