Cetinje: TOP 11 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Cetinje co warto zobaczyć atrakcje blog podróżniczy
Cetinje co warto zobaczyć atrakcje blog podróżniczy

Przygotowałem listę atrakcji, które warto zobaczyć w Cetinje – dawnej stolicy Czarnogóry. Miasto leży w otoczeniu gór, godzinę drogi samochodem od Zatoki Kotorskiej malowniczą trasą po kotorskiej serpentynie. Cetinje to ładne uliczki Starego Miasta, ciekawe muzea Cetynii oraz interesująca architektura, zabytki i punkty widokowe.

Cetinje to dobra baza wypadowa do zwiedzania Parku Narodowego Lovćen, ale w samym mieście warto spędzić chociaż 1-2 dni. Przyjechaliśmy tu autem, które wypożyczyliśmy na lotnisku w Podgoricy, odwiedzając kolejne miejsca w Czarnogórze, do których warto przyjechać na urlop.

Artykuł pomoże Ci zaplanować zwiedzanie Cetinje i poznać ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Podpowiem też dobre restauracje i rekomendowane noclegi z dobrymi opiniami gości. Miasto coraz częściej pojawia się na liście ważnych atrakcji Czarnogóry.

1. Obejrzyj panoramę miasta ze wzgórza Orlov Krš

Pobyt w Cetinje zacznij od wizyty na wzgórzu Orlov Krš, które jest najlepszym punktem widokowym do obejrzenia panoramy miasta. Widok, który zobaczyliśmy po dojściu na szczyt wynagrodził czas włożony w wędrówkę – ze wzgórza będziesz mógł podziwiać całe Cetinje, wciśnięte w otaczające je skaliste góry Parku Narodowego Lovćen. Dotrzesz tam spacerem sprzed Muzeum Narodowego Czarnogóry w ok. 20-30 min. Asfaltowa droga jest nieco zaniedbana i dość stroma, ale bez problemu dasz radę ją przejść, a nawet podjechać wózkiem dziecięcym.

Czarnogóra Cetinje Orlov Krš punkt widokowy portret

Droga na szczęście nie jest w pełni wystawiona na słońce, więc w czasie upałów jest szansa na trochę cienia. Polecam przyjść tu wieczorem, żeby obejrzeć zachód słońca nad doliną, w której położone jest Cetinje. Idąc na górę, miniesz po drodze Monastyr Cetyński, o którym powiem więcej w jednym z kolejnych punktów. Gdy go miniesz, pozostanie Ci niecały kilometr, który powinieneś przejść w ok. 15 minut.

Na wzgórzu Orlov Krš znajdziesz grobowiec biskupa Danilo, władcy Czarnogóry na przełomie XVII i XVIII wieku. Sam szczyt wzgórza jest płaski, a historyczny teren otoczony płotem, ale możesz podejść do grobowca i przyjrzeć mu się z bliska. Grób stoi na krawędzi płaskowyżu i znajduje się pod kamiennym zadaszeniem, imitującym gwieździste niebo, opartym na czterech kolumnach. Kiedy podejdziesz bliżej, zobaczysz profil władcy wykonany z brązu i inne detale, znajdujące się na sarkofagu oraz chroniącym go dachu.

2. Odkryj zbiory Muzeum Narodowego Czarnogóry

Muzeum Narodowe Czarnogóry w Cetinje to największe muzeum w całym kraju. Co zaskakujące, nie znajduje się w stolicy i największym mieście – Podgoricy, bo to Cetinje przez bardzo długi czas, aż do początków XX wieku było stolicą Czarnogóry. Duża część kolekcji muzeum odnosi się do historii kościoła, jednak w środku znajdziesz też przedmioty związane z wojnami, dekoracje, księgi i rzeczy codziennego użytku.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej Muzeum Narodowego Czarnogóry. Zwróć na to uwagę przed zwiedzaniem – informacje te będą się różnić od siebie, w zależności od oddziałów, które chcesz zobaczyć oraz sezonu.

Cetinje Muzeum Narodowe Czarnogóry z drona

Muzeum składa się z pięciu części: Muzeum Króla Nikola, Muzeum Niegosza (tzw. Bilardówka), Muzeum Historycznego, Muzeum Sztuki i Muzeum Etnograficznego. Te kolejne punkty to ważne atrakcje Cetinje, do których zajrzymy w ramach zwiedzania miasta. Wszystkie te działy znajdziesz w zabytkowych budynkach, istotnych dla historii Czarnogóry, które warto zobaczyć chociaż z zewnątrz.

Jeżeli zależy Ci na odwiedzeniu całości, wybierz bilet łączony, który w tym przypadku wychodzi najkorzystniej cenowo. Czarnogóra, podobnie jak inne kraje na Bałkanach, ma bardzo złożoną historię. Jeśli zależy Ci na tym, żeby ją poznać i zrozumieć, polecam wizytę w Muzeum Narodowym ze względu na spore zbiory i spokojną atmosferę zwiedzania – raczej nigdy nie ma tu tłumów turystów.

3. Wybierz się na spacer do męskiego Monastyru Cetyńskiego

U stóp wzgórza Orlov Krš, w sąsiedztwie Muzeum Narodowego, znajduje się męski prawosławny Monastyr Cetyński, który uważany jest za duchowe centrum Czarnogóry. Polecam Ci podejść i obejrzeć go chociaż z zewnątrz, chociaż my zdecydowaliśmy się na kilkunastominutową wizytę w środku (wnętrze klasztoru obejrzysz za darmo). Możesz tu zajrzeć np. w drodze powrotnej z punktu widokowego na wzgórzu Orlov Krš.

W środku panuje cisza i spokojna atmosfera zadumy. Podobnego klimatu doświadczyliśmy w całym Cetinje – miasto nie jest aż tak pełne turystów, jak miejscowości nadmorskie, np. Budva, Kotor czy Ulcinj. Niestety w środku nie będziesz mógł robić zdjęć, więc tym bardziej uważnie przyglądaj się wyjątkowemu ikonostasowi, stworzonemu przez greckich artystów i innym dekoracjom. Poza kaplicą, warto odwiedzić Muzeum Cerkiewne, gdzie w skarbcu obejrzysz zbiór ikon oraz szaty i naczynia liturgiczne (o ile oczywiście lubisz takie klimaty).

Czarnogóra Monastyr Cetyński

Na terenie Monastyru Cetyńskiego kobiety muszą mieć zakryte nogi i ramiona – przy wejściu można odebrać od obsługi przeznaczone do tego chusty.

Historia klasztoru jest ściśle związana z dziejami Cetinje – w XV wieku monastyr pełnił funkcje obronne, a następnie był wielokrotnie niszczony przez wojska osmańskie i odbudowywany. Obecnie główną świątynią kompleksu jest cerkiew Narodzenia Matki Bożej. Przed wybudowaniem kompleksu pałacowego Bilardówki, to właśnie tu znajdowała się siedziba władyków Czarnogóry. Spacerując po monastyrze, faktycznie czuć ten kawał historii, którego budowla była świadkiem. 

4. Spróbuj tradycyjnych potraw kuchni czarnogórskiej

Kuchnia czarnogórska kojarzy mi się głównie z ciężkimi daniami z mięsem na pierwszym planie. Wśród nich,  poza klasycznym burkiem, znajdziesz ćevapčići, czyli grillowane lub smażone mielone mięso, uformowane w podłużne kotleciki, podawane z frytkami, świeżymi warzywami i ajvarem. Jeśli nie lubisz ostrych smaków, dopytaj jaki ajvar będzie dodany do Twojego dania i poproś o łagodniejszą opcję.

Polecam Ci spróbować pljeskavicy, która występuje również w wersji gurmanskiej (z kajmakiem). Innym, popularnym daniem są ražnjići, czyli szaszłyki z mięsem i warzywami. W Czarnogórze znajdziesz również dania rybne, owoce morza (głównie na wybrzeżu), sery i pitę. Polecam Ci spróbować čorbę – gęstą zupę warzywną z mięsem wołowym i sałatkę šopską – bałkański klasyk z pomidorami i serem fetą.

Dużo ciekawych restauracji w Cetinje znajdziesz przy głównej ulicy przecinającej centrum miasta – Baja Pivljanina. Polecam zajrzeć m.in. do Ugostiteljska radnja Crna Gora, gdzie w klimatycznym wnętrzu zjesz dania kuchni czarnogórskiej bez niepotrzebnej “pompy”. Dobrej jakości i cen “w porządku” możesz się też spodziewać w restauracji Kole obok Muzeum Pieniądza.

Cevapcici restauracja Cetinje Czarnogóra
Cevapcici to klasyczne danie nie tylko w Czarnogórze, ale też na całych Bałkanach

Kolejnymi, tradycyjnymi przekąskami jest njeguški pršut (wędzona szynka), podawany z nią njeguški sir (ser) i kačamak – masa z mąki kukurydzianej z kwaśnym mlekiem i serem, przypominająca włoską polentę. W Cetinje trafisz też na kajmak, ale nie daj się zmylić nazwie – mocno różni się on od naszej masy z mleka skondensowanego. Czarnogórski kajmak to rodzaj sera, konsystencją przypominający masło lub serek topiony (najlepszy jadłem w górach, w głąb kraju).

Czarnogórcy lubią też dania słodkie, z lokalnych owoców i orzechów. Oprócz znanej na całych Bałkanach baklavy, w Czarnogórze panuje tradycja jedzenia priganic. Są to małe, smażone pączki z miodem, które je się dość nietypowo, bo przed obiadem. ;) Kuchnia czarnogórska może być wyzwaniem dla wegetarian, bo większość tradycyjnych dań opiera się na mięsie. Nie brakuje tu pizzerii i lokali z innymi rodzajami kuchni, którymi zawsze można się ratować.

5. Odwiedź muzeum w rezydencji ostatniego władcy Czarnogóry 

Muzeum króla Mikołaja należy do kompleksu Muzeum Narodowego Czarnogóry i mieści się w byłej rezydencji króla Nikola I Petrovića Niegosza (ostatniego króla Czarnogóry). W muzeum zobaczysz dobrze zachowane, oryginalne wnętrza rezydencji i stroje, które rodzina królewska nosiła na co dzień oraz przedmioty codziennego użytku.

Znajdziesz tam też bogaty zbiór przedmiotów związanych z historią kulturalną, polityczną i wojskową Czarnogóry, od wczesnego średniowiecza aż do początków XX wieku. Z oddziałów Muzeum Narodowego to właśnie to może pochwalić się największą liczbą zwiedzających.

Czarnogóra Cetinje Muzeum króla Mikołaja

Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na stronie internetowej Muzeum króla Mikołaja.

Początkowo budynek Muzeum króla Mikołaja miał pełnić inną funkcję, ale rodzina rządząca przeniosła się do niego z Bilardówki. Jeśli chcesz odwiedzić tylko jedną część Muzeum Narodowego, na Twoim miejscu wybrałbym właśnie tę – oferuje najbogatszą wystawę i można się z niej najwięcej dowiedzieć o historii Czarnogóry i jej władców. Fasada budynku jest skromna i nie rzuca się w oczy – będziesz ją pewnie mijał kilka razy w czasie zwiedzania Cetinje, bo jest w jego ścisłym centrum.

6. Obejrzyj Błękitny Pałac w Parku Niegosza

Po wizycie w Muzeum Narodowym możesz udać się na spacer do Parku Niegosza. Park mieści się blisko centrum – jest dobrą opcją na spacer wśród zieleni i punktem startowym na Orlov Krš. Oprócz ścieżek i ławek, znajdziesz tam rzeźby, m.in. popiersie pisarza Ljubomira Nenadovića i poety Simy Milutinovića oraz kilka budynków. Jednym z nich jest punkt informacji turystycznej. Możesz również zobaczyć czerwony dworek, w którym swoją siedzibę ma się Akademia Muzyczna i Błękitny Pałac. 

Dzisiaj Błękitny Pałac jest on jedną z rezydencji prezydenta Czarnogóry, ale przez lata był siedzibą księcia Daniela, gimnazjum, galerią czy muzeum. Czasami jego bramy są otwarte, ale raczej nie liczyłbym na możliwość zwiedzania. My odbiliśmy się od drzwi i nie znaleźliśmy żadnych informacji o potencjalnych godzinach otwarcia. Jeśli przyjdziesz już do Parku Niegosza, Błękitny Pałac jest budynkiem, który warto obejrzeć, ale raczej polecam zrobić to przy okazji. ;)

7. Przespaceruj się uliczkami Starego Miasta

Stare Miasto w Cetinje to idealne miejsce na spacer, jeśli chcesz odpocząć od zgiełku nadmorskich miejscowości. Zupełnie nie jest zadeptane przez turystów, a senna, spokojna atmosfera pozwala na relaks i wytchnienie. Jeśli odpoczywałeś już nad morzem, tutaj naprawdę poczujesz co to turystyka w rytmie slow. ;) Spacerując po uliczkach Starego Miasta, możesz obejrzeć z zewnątrz budynki Muzeum Narodowego Czarnogóry, Pałac króla Mikołaja i monastyr Narodzenia Matki Bożej – miejsce przechowywania cennych relikwii. 

Czarnogóra Cetinje uliczka

Przy głównym deptaku i zacisznych uliczkach znajdziesz niskie kamienice, a w nich kawiarnie i restauracje oferujące lokalne potrawy oraz kawę. Na końcu promenady, tuż obok Bilardówki, zobaczysz cerkiew na Ćipurze, w której złożono prochy która Nikoli i jego żony.

Jeśli chcesz poznać Cetinje od podszewki i zobaczyć sprawnie najważniejsze, możesz wybrać się na spacer z lokalnym przewodnikiem, który opowie Ci więcej o budynkach, ich historii oraz zdradzi ciekawostki o mieście. Gdy czas nam pozwala, chętnie korzystamy z usług przewodników, bo to oni wiedzą o odwiedzanych przez nas miejscach najwięcej (a ciekawostki od nich opisujemy potem na blogu). ;)

8. Spróbuj tradycyjnej szynki njeguški pršut

Kuchnia czarnogórska obfituje w potrawy mięsne, a jedną z najbardziej charakterystycznych jest njeguški pršut – wędzona, suszona w specjalny sposób szynka. Jej nazwa pochodzi od niewielkiej miejscowości Njeguši, leżącej kilka kilometrów od Cetinje. Njeguški pršut przypomina smakiem i sposobem przygotowania włoską szynkę parmeńską, więc jeśli ją lubisz, njeguški pršut też powinien Ci posmakować. ;)

Do tradycyjnej produkcji ten szynki wykorzystuje się sól morską, dym z bukowego drewna i górskie, świeże powietrze (dlatego mówi się, że ta wizytówka czarnogórskiej kuchni to smak prosto z natury) Zgodnie ze sztuką kulinarną, szynka powinna być pokrojona w jak najcieńsze plasterki.

Szynka z wyglądu przypominała mi mocno prosciutto, które zresztą powstaje w podobny sposób Źródło: Delicious Montenegro

Szynkę njeguški pršut można trafić w menu restauracji w centrum Cetinje. My znaleźliśmy ją w menu restauracji Nevjesta Jadrana, którą mijaliśmy w drodze z Kotoru do Cetinje (to ok. 20 km od centrum Cetinje). Możesz też kupić szynkę od producenta, kontaktując się przez stronę Prodaja Njeguške Pršute na Facebooku. 

Razem z szynką njeguški pršut spróbuj też sera, pochodzącego z tej samej wioski (njeguški sir). Jest mniej popularny, a według mnie warto go spróbować podczas urlopu w Czarnogórze. Ser najczęściej produkuje się z mleka owczego, a czasem z krowiego lub z mieszanki trzech rodzajów – mleka owczego, krowiego i koziego.

Jeśli chcesz kupić njeguški pršut lub sir na pamiątkę i zabrać ze sobą do domu, jestem winny ostrzeżenie. Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc obowiązuje zakaz przywożenia z niej większości produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wyrobów z mięsa i produktów mlecznych. Możesz trafić na dokładną kontrolę na lotnisku, ale jeśli do Polski jedziesz autem, raczej nie ma powodów do obaw. Jakby nie było, warto nacieszyć się smakiem na miejscu. ;)

9. Poznaj bliżej postać Piotra II Niegosza w Bilardówce

Bilardówka to jedna z części Muzeum Narodowego Czarnogóry, poświęcona postaci Piotra II Niegosza. Budynek, w którym znajduje się muzeum, pełnił funkcję pałacu Piotra II Niegosza. Wcześniej władykowie Czarnogóry zamieszkiwali monastyr Narodzenia Matki Bożej, jednak w 1. połowie XIX wieku zbudowano nową rezydencję. Na początku mówiono na nią “Nowy Dom”, ale szybko przyjęła się nazwa “Bilardówka”, zainspirowana salą do gry w bilarda, którą Piotr II umieścił w swojej nowej siedzibie. Do dzisiaj w muzeum możesz obejrzeć jego stół bilardowy i inne przedmioty, których na co dzień używał.

Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia Bilardówki i cenach biletów sprawdzisz na stronie internetowej Muzeum Narodowego.

Czarnogóra Cetinje Bilardówka

Mimo, że Bilardówka została wybudowana w XIX wieku, wyglądem bardziej przypomina średniowieczne zamki obronne. Był to jednak bardziej zabieg estetyczny niż faktyczna potrzeba budowania w takim stylu. Na przestrzeni lat kształt budynku był dostosowywany do potrzeb mieszkańców, np. Daniel I zburzył jedną z baszt, żeby zastąpić ją budynkiem mieszkalnym. Na początku XX wieku zburzono kolejną, żeby postawić w tym miejscu budynek wojskowy. W połowie XX wieku przywrócono Bilardówce dawny wygląd, z okazji 100 rocznicy śmierci Piotra II Niegosza. 

10. Odkryj lokalną historię w cetyńskich muzeach

Jeśli nie jesteś miłośnikiem odkrywania postaci historycznych i wydarzeń zmieniających dzieje regionu, a wolisz dowiedzieć się czegoś o życiu mieszkańców, w Cetinje także znajdziesz w muzea o tej tematyce. Poza klasycznymi zbiorami Muzeum Narodowego, które dotyczą historii, sztuki, królów i książąt, możesz odwiedzić inne wystawy, gdzie poznasz codzienność lokalnej ludności na przestrzeni lat.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne to część Muzeum Narodowego Czarnogóry, skupiona na codziennym życiu mieszkańców regionu Cetinje. Myślę, że to dobre uzupełnienie Muzeum Historycznego, ale warto zajrzeć tu nawet bez wizyty w pozostałych oddziałach Muzeum Narodowego. W Muzeum Etnograficznym zobaczysz tradycyjne narzędzia i broń oraz stroje ludowe.

Godziny otwarcia oraz cennik znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Etnograficznego.

Wizyta w tym miejscu pozwoli Ci poznać styl życia dawnych Czarnogórców, ich codzienne zajęcia, rozrywkę i pracę. Sporą zaletą są opisy po angielsku, dzięki którym będziesz mógł skorzystać z całej ekspozycji (a nie zawsze się to zdarza w tego typu obiektach). 

Muzeum Pieniądza

Muzeum Pieniądza w Cetinje prezentuje kolekcję Czarnogórskiego Banku Centralnego. Jest małe i kameralne, szczególnie w porównaniu z Muzeum Narodowym Czarnogóry. Znajduje się w samym centrum Cetinje, więc polecam Ci przy okazji zajrzeć do środka. Oprócz bogatej kolekcji monet i banknotów, głównie z byłej Jugosławii, ale też osmańskich, możesz być świadkiem procesu wybijania monet na żywo, na oryginalnej maszynie z XIX wieku.

Szczegóły dotyczące godzin otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej Muzeum Pieniądza.

Wstęp do Muzeum Pieniądza jest darmowy, dlatego możesz wejść tam na chwilę i w 30 min obejrzeć całą wystawę. Możesz również poprosić o bezpłatne, 2-godzinne zwiedzanie z przewodnikiem, który w języku angielskim przekaże Ci swoją ogromną wiedzą o zgromadzonych monetach i banknotach. Według mnie warto poświęcić trochę więcej czasu na to muzeum i wsłuchać się w historię przewodnika – w ten sposób będziesz mógł zobrazować sobie wydarzenia z historii Czarnogóry zupełnie inaczej, niż czytając opisy w Muzeum Historycznym.

11. Poznaj atrakcje w okolicy Cetinje

Otoczone górami Cetinje to prawdziwy skarb zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii. Nieopodal miasta czeka mnóstwo atrakcji do odkrycia. Wybierając się na wyprawy poza miasto, zorganizowane wycieczki jednodniowe są świetną opcją – pozwolą Ci odwiedzić najważniejsze atrakcje bez konieczności martwienia się o logistykę.

Możesz też wynająć samochód na lotnisku w Podgoricy i samodzielnie zwiedzać okolicę, co da Ci niezależność i elastyczność – będziesz mógł swobodnie poruszać się między atrakcjami i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebujesz. Gdy niżej wpiszesz daty swojej podróży, pojawi się lista najtańszych samochodów z wypożyczalni, z której korzystaliśmy już w Czarnogórze, Albanii i na Krecie.

Park Narodowy Lovćen

Kilka kilometrów od Cetinje znajduje się Park Narodowy Lovćen. To górzysty teren, z najwyższym szczytemŠtirovnikiem, mierzącym aż 1749 m i należącym do łańcucha Gór Dynarskich. W parku znajdziesz szlaki, które pokonasz pieszo lub rowerem. Możesz pojechać do Parku Narodowego Lovćen na własną rękę albo zdecydować się na całodniową wycieczkę z przewodnikiem, podczas której zobaczysz najważniejsze miejsca i posłuchasz opowieści przewodnika.

Czarnogóra Park Narodowy Lovćen

W górach Lovćen będziesz miał okazję na odbycie widokowych trekkingów. Jeżeli spędzasz wakacje w Czarnogórze z rodziną, znajdziesz tam też atrakcje dla dzieci, np. park linowy.  Na szczycie Jezerskim znajduje się Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza – kamienny grobowiec oraz robiący wrażenie punkt widokowy, z którego możesz podziwiać Zatokę Kotorską i Jezioro Szkoderskie. 

Serpentyny z widokiem na Zatokę Kotorską

Zatoka Kotorska to najbardziej znane miejsce na czarnogórskim wybrzeżu. Wyglądem przypomina mi norweskie fiordy – podobnie jak w Skandynawii wysokie, strome, góry łączą się malowniczo z wodą. Czarnogórcy nazywają ją “Boka Kotorska” (po włosku bocca oznacza usta, a zatoka z lotu ptaka przypomina je swoim kształtem).

Czarnogóra Zatoka Kotorska

Mój ulubiony widok na zatokę z góry jest właśnie przy tej drodze. Dzięki takiej perspektywie, zobaczysz spokojną wodę usianą łódkami i statkami, pływającymi pomiędzy kilkoma wyspami i lądem, przybrzeżne miasteczka i majestatyczne szczyty dookoła.

Wzdłuż drogi znajdziesz punkty widokowe i miejsca parkingowe, więc co chwilę możesz się zatrzymywać, podziwiać widoki i robić zdjęcia. Dotarcie do serpentyn z Cetinje jest bardzo proste – wystarczy cały czas jechać drogą P1 i po 30 min dotrzesz do widoków jak z pocztówek.

Kotor

Kotor jest najpopularniejszym miastem Boki Kotorskiej i całej Czarnogóry.  Jego Stare Miasto wpisane jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwycając wąskimi uliczkami, historycznymi budowlami oraz uroczymi kawiarniami i restauracjami. Polecam Ci wybranie się na godzinny spacer z lokalnym przewodnikiem, podczas którego poznasz historię miasta i mijanych budynków.

Czarnogóra Kotor

Warto odwiedzić Katedrę św. Tryfona – symbol miasta i przespacerować się uliczkami, podziwiając architekturę z różnych okresów historycznych (od średniowiecza przez renesans i barok). Miejscem, które najbardziej spodobało mi się w Kotorze jest Góra św. Jana. Wspinaczka na nią ze Starego Miasta w Kotorze po stromych, kamiennych schodach zajmuje niecałą godzinę.

Przy okazji zwiedzania Kotoru proponuję Ci zajrzeć także do Perastu – małej miejscowości w innej części Zatoki Kotorskiej, 20 min autem od Kotoru. Startują stamtąd rejsy na wyspę Matki Boskiej na Skale, która jest bardzo ważnym miejscem religijnym dla Czarnogórców i pielgrzymów z całego świata.

Zamiast zwiedzania na własną rękę, możesz wybrać zorganizowany rejs na wyspę, rozpoczynają się bezpośrednio w Kotorze. Podczas wycieczki zobaczysz nie tylko wyspę, ale też inne zakątki Boki Kotorskiej, a to wszystko pod opieką przewodnika, który podzieli się z Tobą ciekawostkami na temat regionu.

Jaskinia Lipska (Lipa Cave)

Jaskinia Lipska to pierwsza jaskinia w Czarnogórze, która została udostępniona turystom. W porównaniu do jaskiń znajdujących się np. w Słowenii, może nie wydawać tak spektakularna (2,5-kilometrowy system korytarzy), jednak Lipa Cave jest jednym z największych podziemnych zabytków w Czarnogórze. Jaskinia była znana już przed czasami Niegosza i nawet wtedy organizowano tu ekspedycje, a jej piękno zostało docenione przez samą rodzinę królewską.

Cennik i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej Jaskini Lipskiej.

Dojazd do Jaskini Lipskiej z Cetinje zajmuje zaledwie 10 min samochodem. Wnętrze możesz zwiedzać dwiema trasami turystyczną i ekstremalną (my wybraliśmy tę pierwszą). Podczas godzinnej wycieczki zobaczyliśmy imponujące stalagmity, stalaktyty i inne formacje skalne. Bilet obejmował także opiekę przewodnika, który mówił po angielsku oraz przejazd kolejką z parkingu do wejścia do jaskini. Jaskinia Lipa to też dobra atrakcja dla dzieci i miejsce na spędzenie deszczowego dnia.

Szkodra i Jezioro Szkoderskie

Kilkadziesiąt minut samochodem z Cetinje znajduje się Szkodra oraz jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Bałkanach. Przez jego taflę przebiega granica między Czarnogórą a Albanią. Odwiedziliśmy kiedyś to miejsce podczas podróży autostopem z Wrocławia do Albanii, więc miło było tu wrócić po latach. Tym razem porządnie zwiedziliśmy Szkodrę, a jej klimat bardzo nam się spodobał. 

Czarnogóra jezioro Szkoderskie

Polecam Ci wybrać się na jednodniową wycieczkę do Szkodry w Albanii i zobaczyć Zamek Rozafy i Meczet Abu Bakra (nie musisz mieć paszportu – wystarczy dowód osobisty). Jeżeli wypożyczyłeś samochód, pamiętaj, żeby w warunkach umowy sprawdzić, czy możesz wyjechać nim poza granicę Czarnogóry. Do Szkodry możesz też pojechać autobusem z Podgoricy albo wziąć udział w kameralnej wycieczce zorganizowanej do Szkodry (np. z Ulcinj). Wtedy nie będziesz musiał się tym martwić. ;)

Oprócz oglądania jeziora z boku, możesz też wypożyczyć kajak, startując z miejscowości Virpazar. Na wycieczce nie ma przewodnika, za to organizatorzy zapewniają potrzebny sprzęt i mapę jeziora z opisami miejsc oraz historiami dotyczącymi regionu. Zamiast kajaków możesz wybrać też przejażdżkę łódką, w czasie której będzie Ci towarzyszył przewodnik (w cenie transfer z Podgoricy). Niżej znajdziesz kilka innych ciekawych wycieczek, na które trafiłem.

Wybrzeże Czarnogóry

Wybrzeże Czarnogóry to kierunek wakacyjny z kurortami, pełnymi hoteli, restauracji i basenów. W takich miejscowościach jak Budva, Bar czy Ulcinj z łatwością znajdziesz oferty all-inclusive. Ale jeśli planujesz spędzić urlop w Czarnogórze na własną rękę, moim zdaniem również warto wziąć ten rejon pod uwagę ze względu na ciekawe atrakcje.

Czarnogóra Perast

Budva, położona pół godziny autem od Cetinje, to miasto które przyciąga nie tylko swoim pięknem, ale i bogatą historią. Jej Stare Miasto, otoczone murami obronnymi, pozwala poczuć ducha średniowiecza i podziwiać wąskie uliczki oraz zabytkowe budynki. Kilka kilometrów od Budvy znajduje się też miejscowość Sveti Stefan, ze swoją charakterystyczną wyspą znaną z pocztówek. Z Budvy możesz wybrać się na wycieczkę łodzią do Boki Kotorskiej uważanej za jedną z najpiękniejszych zatok na świecie.

Wokół Zatoki Kotorskiej prowadzi droga P1 z serpentynami prowadząca do Cetinje, usiana mnóstwem małych parkingów i punktów widokowych. Jeśli liczysz na zobaczenie niezapomnianych krajobrazów i przywiezienie z wakacji pięknych zdjęć, przejażdżka tą trasą jest warta uwagi. Bliżej granicy z Albanią znajdują się miejscowości Ulcinj z ładnym Starym Miastem i atrakcjami w okolicy i Bar z typowo plażową atmosferą. Obie są dobrymi bazami wypadowymi do czarnogórskiej części Jeziora Szkoderskiego.

Gdzie spać w Cetinje?

Główne atrakcje Cetinje na spokojnie zwiedzisz w jeden dzień, ale żeby naprawdę poczuć spokojny klimat tego miasta, polecam Ci zostać co najmniej na jedną noc. Dobrą opcją jest nocleg w centrum – w okolicach budynków Muzeum Narodowego Czarnogóry. Jest to nieco droższy wariant niż obrzeża miasta, ale i tak ceny są moim zdaniem niskie (porównując np. do obiektów noclegowych, zlokalizowanych z centrum Budvy czy Kotoru). 

My zdecydowaliśmy się na przestronny, nowoczesny Apartman L&M, położony w centrum Cetinje. Dzięki temu dojście do Muzeum Narodowego i Parku Niegosza zajmowało nam dosłownie kilka minut. Stosunek ceny do jakości i lokalizacji też był bardzo pozytywny. Cetinje jest na tyle małą miejscowością, że nawet noclegi “daleko” od centrum, tak naprawdę są w zasięgu krótkiego spaceru od głównych atrakcji. 

Zwiedzanie atrakcji Cetinje – wskazówki i informacje praktyczne

Wiesz już, co warto zobaczyć w Cetinje i okolicy – teraz czas na kilka porad i wskazówek z mojego doświadczenia. Cetynia nawet w szczycie sezonu nie jest aż tak zatłoczona jak popularne miejscowości nadmorskie, a im lepiej zaplanujesz swój pobyt, tym milej przebiegnie Twój urlop w tej części Czarnogóry:

  • po mieście poruszaj się pieszo – wszystkie atrakcje Cetinje znajdują są bardzo blisko siebie, dlatego z moim zdaniem nie ma sensu przemieszczać pomiędzy nimi samochodem. Spacery po uśpionym, spokojnym mieście są relaksujące i pozwalają odkrywać kolejne nieznane miejsca, które nie są aż tak popularne w Czarnogórze,
  • rozważ wypożyczenie samochodu – co prawda po samym mieście najlepiej poruszać się pieszo, ale dysponując samochodem będziesz bardziej elastyczny w zwiedzaniu okolicznych atrakcji, których jest naprawdę sporo. Do części z nich dojedziesz transportem publicznym, ale będziesz musiał dostosować plan dnia pod rozkład jazdy. Ja podczas objazdówki po Czarnogórze wynająłem auto na lotnisku w Podgoricy, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć wszędzie i spędzić tam tyle czasu, ile potrzebowaliśmy,
  • spakuj do walizki odpowiednie ubrania –  Cetinje leży kilkanaście kilometrów od wybrzeża, w otoczeniu gór. Nawet latem może być tu chłodniej niż nad samym morzem (zwłaszcza jeśli wybierzesz się do Parku Narodowego Lovćen). Bądź przygotowany na górskie warunki i zabierz ze sobą kilka cieplejszych ubrań oraz odpowiednie buty.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Cetinje?

Cetinje to miasto z ciekawą i bogatą historią, jednak nie jest tak często odwiedzana jak miejscowości nad Zatoką Kotorską czy pobliski Park Narodowy Lovćen. Dlatego też w mieście nie znajdziesz aż tylu restauracji i kawiarni jak na wybrzeżu. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka lokali, na które warto zwrócić uwagę:

  • Ugostiteljska radnja Crna Gora – restauracja z autentyczną, lokalną kuchnią. Jeśli chcesz spróbować ćevapčići i pljeskavicy w Cetinje, to będzie tonajlepsze miejsce, żeby to zrobić. Oprócz szerokiej oferty regionalnego jedzenia, w restauracji panuje bardzo miła atmosfera, a obsługa jest pomocna. Ceny dań również są bardzo przystępne. To moja ulubiona restauracja w Cetinje z tradycyjną, czarnogórską kuchnią.
  • Caffe bar “Pećina” – kolejne miejsce z lokalną kuchnią. Oprócz tradycyjnych dań i sałatek, w restauracji możesz zjeść też coś na słodko, m.in. naleśniki lub czarnogórskie priganice i napić się kawy. Warto wstąpić do tego lokalu chociaż na krótką przerwę od zwiedzania Cetinje, kiedy będziesz w okolicy – a będziesz na pewno, bo “Pećina” znajduje się w samym centrum.
  • Metro Food – w bistro znajdziesz klasyki kuchni włoskiej, np. makarony czy pizzę, ale też sałatki, lokalne dania mięsne oraz śniadania. Restauracja, tak jak większość godnych odwiedzenia lokali w Cetinje, znajduje się przy Baja Pivljanina, czyli jednej z głównych uliczek ścisłego centrum
  • Ка’ Дома – kawiarnia w samym centrum Cetinje z przytulnym wnętrzem. Spokojna atmosfera, przemiła obsługa i pyszne desery powodują, że w tej kawiarni można moim zdaniem zatrzymać się na dłuższą przerwę. Poza ciastami, kawiarnia ma bogatą ofertę kaw i alkoholi, więc jest to miejsce, w którym możesz również spędzić wieczór.

Jak dojechać do Cetinje?

Sieć kolejowa w Czarnogórze nie jest zbyt rozwinięta, dlatego do Cetinje możesz dojechać tylko autobusem lub wypożyczonym samochodem. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza – autobusy jeżdżą dość rzadko i nie będziesz mieć elastyczności w zwiedzaniu okolicznych atrakcji. 

Rozkłady jazdy komunikacji zbiorowej w Czarnogórze sprawdzisz w wyszukiwarkach połączeń Rome2Rio i Balkan Viator.

Jeżeli planujesz wypożyczyć samochód, najlepiej zrobić to bezpośrednio na lotnisku w Podgoricy. Lądując w stolicy Czarnogóry możesz też pojechać do centrum i tam poszukać wypożyczalni aut. W Czarnogórze nie będziesz potrzebował międzynarodowego prawa jazdy, więc nie musisz przejmować się formalnościami przed wyjazdem i od razu możesz cieszyć się niezależnością na urlopie. 

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Podzieliłem się z Tobą już wszystkimi informacjami, które moim zdaniem przydadzą Ci się do zwiedzania Cetinje. Mam nadzieję, że atrakcje i ciekawe miejsca w mieście trafią w Twoje podróżnicze gusta. Mi w Cetinje odpoczywało się świetnie – szczególnie, że wcześniej spędziłem trochę czasu na wybrzeżu w szczycie letniego sezonu. Życzę dobrej pogody i udanego zwiedzania!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze