Szukasz atrakcji Gjirokastry, które warto zobaczyć w czasie wakacji? Gjirokastra jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i leży tylko godzinę drogi od Sarandy i Ksamilu nad Adriatykiem. Ciągle działający Stary Bazar z XVII w., Stare Miasto z kamiennymi dachami domów i jeden z największych zamków Albanii górujący nad miastem to główne atrakcje Gjirokastry. Ciekawych miejsc do zobaczenia jest jednak więcej.
Oto artykuł z 11 ciekawymi miejscami, które warto zobaczyć w Gjirokastrze i pomysłami na to, co robić w mieście. To jedna z ważnych atrakcji Albanii na wakacyjny wyjazd – jedno z dwóch (obok Beratu) albańskich miast na liście UNESCO. Zwiedziłem je w czasie podróży do Albanii na własną rękę podróżując autem wynajętym na lotnisku w Tiranie.
Poza obowiązkowymi do zobaczenia miejscami, podrzucę też nieoczywiste pomysły na zwiedzanie, podpowiem gdzie znaleźć dobry nocleg w Gjirokastrze i w których restauracjach najlepiej zjeść. Bierzmy się więc za zwiedzanie.
Czy warto zwiedzić Gjirokastrę?
Gjirokastra to jedno z dwóch albańskich miast – obok Beratu, czyli “miasta tysiąca okien”, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Już to wyróżnienie jest mocnym argumentem za tym, żeby miasto znalazło się w planach zwiedzania Albanii. Międzynarodowe uznanie miasta wzięło się z unikalnej architektury Starego Miasta – leżącego na wzniesieniu, którego domy mają jasne, kamienne dachy.
Widok z górnych części Starego Miasta Gjirokastry otoczonej górami robi duże wrażenie – szczególnie, że nad miastem góruje jeszcze potężny zamek. Miasto leży w południowej Albanii i jeśli wypoczywasz nad morzem w okolicach Sarandy i Ksamilu, dojedziesz tutaj samochodem w ok. godzinę, mijając po drodze jeszcze malownicze Blue Eye.
Uliczki Gjirokastry mają wyjątkowy klimat. Gdy wieczorem wyszedłem na krótki spacer, wpadłem w miks wydobywającej się z lokali muzyki, gwaru rozmów turystów i szwędających się po Gjirokastrze Albańczyków i atmosfery Starego Bazaru, na którym handel kwitnie już od XVII w. Miło zwiedza się zabytkowe domy pamiętające XVII oraz XVIII w.
Gjirokastra sprawdzi się też jeśli jesteś miłośnikiem historii. W tym mieście urodził się słynny dyktator Albanii – Enver Hodża, którego dziełem są tysiące rozsianych po kraju bunkrów, które trudno będzie Ci przegapić. Do zwiedzania jest m.in. zimnowojenny tunel pod miastem i rodzinny dom Hodży, w którym działa teraz Muzeum Etnograficzne.
Pomimo dużej liczby turystów, kilka kroków od ich głównych skupisk panuje swojska i przytulna atmosfera. Jednego dnia miasto zwiedzałem nawet z miejscowem psem, który stał się moim przewodnikiem po zakamarkach miasta. Myślę, że warto spędzić w Gjirokastrze 1-2 dni i zwiedzić najważniejsze, ale też mniej typowe atrakcje. Jeden nocleg będzie moim zdaniem optymalny. Wybrałem ciekawe miejsca, które warto umieścić w planie zwiedzania Gjirokastry.
1. Znajdź pamiątki z podróży na Starym Bazarze
Stary Bazar w Gjirokastrze został zbudowany w XVII w., jednak 200 lat później uległ całkowitej przebudowie spowodowanej ogromnym pożarem. Dzisiaj możesz spotkać tam mnóstwo lokalnych sprzedawców, oferujących ręcznie wyrabiane produkty, jedzenie oraz pamiątki. Sam bazar ma bardzo fajny klimat – i od strony kulturowej i architektonicznej. Uliczki są ozdobione wzorem złożonym z ciemnego i jasnego kamienia, a każdy budynek zbudowany jest w podobnym stylu.
Stary Bazar to miejsce na zakup ciekawych pamiątek z podróży do Albanii dla przyjaciół oraz rodziny. Możesz tam znaleźć dywaniki o różnych wzorach i kolorach, ceramikę – talerze, miseczki, kubki (również własnoręcznie wykonywane), plecione zakładki do książek, biżuterię, magnesy oraz plecione bransoletki. Polecam jednak być uważnym jeśli chodzi np. o kolczyki czy łańcuszki wykonane ze „srebra”, bo możesz dać się naciągnąć na coś, co obok srebra nawet nie leżało. ;)
Na terenie bazaru znajdziesz również kilka miejsc na przerwę na przekąskę (np. burek) i popołudniową kawę. Najczęściej będzie to rodzaj turecki/arabski – polecam jeśli lubisz taką kawę i chcesz chwilę odpocząć od zwiedzania atrakcji Gjirokastry. Żeby dotrzeć do samego Starego Bazaru trzeba się dosyć namęczyć. Podobnie jak cała starówka, jest on położony mocno pod górę, jednak uważam, że mimo to naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Przez takie położenie Gjirokastra jest nazywana “Miastem Tysiąca Schodów”.
2. Przespaceruj się Starym Miastem i Placem Çerçiza Topulli
Stare Miasto w Gjirokastrze to piękna i historyczna część, znana z dobrze zachowanej, tradycyjnej architektury i kulturowego dziedzictwa. Zarówno zabytkowe Centrum, jak i cała Gjirokastra są wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując Starym Miastem, będziesz mógł podziwiać malownicze kamienice zbudowane z jasnego kamienia wapiennego. Pochodzą one głównie z okresu osmańskiego i nadają miastu niepowtarzalny charakter.
Plac Çerçiza Topulli jest centralnym punktem Starego Miasta w Gjirokastrze, wokół którego koncentrują się różne atrakcje i życie kulturalne. Możesz zobaczyć tam pomnik ku czci Çerçiza Topulli, ważnej postaci albańskiego ruchu niepodległościowego. Jest to dobry punkt do rozpoczęcia zwiedzania okolicznych zabytków, takich jak XIII-wieczna Forteca Gjirokastra, czyli jedno z najważniejszych obiektów obronnych w Albanii czy Muzeum Etnograficzne, które mieści się w rodzinnym domu Envera Hodży.
Polecam Ci wybrać się na spacer po Gjirokastrze rano, jeszcze zanim na ulicach pojawią się tłumy (żeby móc w pełni korzystać z uroków Starego Miasta). Mi bardzo podobało się też miasteczko wieczorem – to dobry moment, żeby porównać zmieniającą się atmosferę i klimat tej okolicy, obserwując turystów i lokalsów w zapełniających się barach i restauracjach. Na uliczkach Gjirokastry możesz również spotkać przyjaznego psiaka, który (jak dowiedziałem się później) codziennie towarzyszy komuś podczas zwiedzania miasta – ze mną spędził całe 3 godziny. ;)
3. Wypij kawę w kawiarni Te Kubé działającą w meczecie
Jeśli będziesz w okolicy Starego Miasta oraz bazaru w Gjirokastrze, polecam Ci odwiedzić kawiarnię Te Kubé. Jest to unikalne miejsce ze względu na swoje położenie – znajduje się we wciąż działającym meczecie. Samą kawę pije się na poziomie ulicy, a do meczetu możesz wejść po schodach i podejrzeć, jak wygląda w środku.
Sprawdź artykuł: Gdzie jechać do Albanii? 15 dobrych miejsc na urlop i wakacje
Kawiarnia jest położona nieco na uboczu, poza ścisłym centrum, gdzie kręci się najwięcej turystów, dlatego raczej nie napotkasz tutaj tłumów. W Te Kubé możesz też kupić książki o Gjirokastrze w języku angielskim. Jest to fajne miejsce do obserwacji codziennego życia przechodniów oraz okolicznych uliczek. Ja spędziłem tu kilka godzin, popijając kawę i czytając książkę po intensywnym zwiedzaniu większości miejsc, które warto zobaczyć w Gjirokastrze i Tobie też to polecam. ;)
4. Wdrap się na zamek po widoki i zwiedź Narodowe Muzeum Uzbrojenia
Położony w okolicy centrum miasta Zamek w Gjirokastrze to jedna z największych i najlepiej zachowanych fortec w Albanii. Zamek otoczony jest pięcioma wieżami, możesz tam również zobaczyć ozdobną wieżę zegarową oraz cerkiew. Budowla została wzniesiona w XII wieku na wysokim, skalistym wzniesieniu, z którego rozpościera się ładny widok na Stare Miasto. Jeśli nie masz ochoty na zwiedzanie, to warto wdrapać się tam tylko po to, żeby zobaczyć panoramę miasta.
Sama droga na zamek w Gjirokastrze to idealny moment do eksploracji mniej uczęszczanych przez turystów uliczek i obserwacji skarbów architektonicznych tego miasta. Zwiedzanie zaplanuj zaraz po otwarciu zamku, żeby uniknąć tłumów i wycieczek zorganizowanych, których jest sporo w późniejszych godzinach. Przed budowlą znajdziesz punkt widokowy z ławeczkami – polecam Ci więc przyjść wcześniej, usiąść na chwilę i popatrzeć na miasto z tej perspektywy.
Ceny biletów oraz godziny otwarcia, które są różne w zależności od sezonu, znajdziesz na stronie internetowej Gjirokastry.
Wewnątrz zamku znajduje się Muzeum Gjirokastra, gdzie zapoznasz się z historią miasta. Jeśli jesteś pasjonatem historii, to może Cię również zainteresować znajdujące się na wyższym piętrze Narodowe Muzeum Uzbrojenia (National Museum of Armaments, Muzeu i Armëve). Na terenie zamku znajduje się także czołg, który datuje się na okres II wojny światowej oraz samolot United States Air Force, przechwycony w 1957 roku, kiedy z powodu problemów technicznych został zmuszony do lądowania w okolicach Tirany.
Na zamku od października 1968 roku (z przerwami) co 4/5 lat odbywa się Krajowy Festiwal Folklorystyczny. Obok wieży zegarowej możesz zobaczyć scenę, na której występują wykonawcy zespołów ludowych z całego świata.
5. Zajrzyj do Muzeum Etnograficznego w domu rodzinnym Envera Hodży
Muzeum Etnograficzne znajduje się w domu rodzinnym Envera Hodży, w dzielnicy Palorto, po sąsiedzku z domem Skenduli. Sam budynek, który zobaczysz podczas zwiedzania jest rekonstrukcją – ogromne pożary i walki uliczne w przeszłości zniszczyły oryginalny gmach. To wcielenie odzwierciedla jednak zabudowę z czasów osmańskich, ponieważ rekonstrukcja została wykonana w tym właśnie stylu. Na zwiedzanie Muzeum Etnograficznego zaplanuj około godzinę.
Sprawdź artykuł: Wakacje w Albanii na własną rękę – co wiedzieć przed wyjazdem?
W muzeum zobaczysz kolekcję eksponatów związanych z życiem codziennym, rzemiosłem, sztuką i tradycją XIX wiecznych mieszkańców. Na wystawie znajdują się też m.in. stroje ludowe, ceramika, tkaniny, przedmioty gospodarstwa domowego. Muzeum stanowi ważny element zachowania i promocji kultury oraz dziedzictwa etnograficznego Albanii.
6. Obejrzyj najciekawsze domy Starego Miasta – Dom Zekate, Dom Skenduli, Dom Kadare
Spacerując uliczkami Starego Miasta, możesz natknąć się na wiele interesującuch architektonicznie budynków. Większość z nich datuje się na XVII oraz XVIII wiek – niektóre zostały odrestaurowane, a te najpopularniejsze są udostępniane przez potomków pierwotnych właścicieli do zwiedzania.
Jednym z nich jest Dom Zekate, który był własnością rodziny Zekate (znana i wpływowa rodzina w Gjirokastrze). Budynek można porównać do małego zamku – ma dwie bliźniacze wieże oraz podwójną łukowatą fasadę. W środku możesz zobaczyć praktycznie niezmienione osmańskie wnętrza, które sprawią, że na moment przeniesiesz się w czasie.
Dom Zekate można zwiedzać codziennie. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej obiektu.
Podczas zwiedzania Gjirokastry, moją uwagę zwrócił również Dom Skenduli, czyli osmańska rezydencja pochodząca z 1700 roku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych i najbogatszych domów w okolicy. Można go zwiedzać z przewodnikiem, który oprowadzi Cię i opowie o wszystkich 12 pomieszczeniach. W trakcie wycieczki zobaczysz bunkier, antresolę i dowiesz się, jak wyglądało życie bogatszej społeczności w tamtych czasach.
Trzecim wartym zobaczenia budynkiem jest Dom Kadare – znanego na całym świecie, aktualnie mieszkającego we Francji pisarza Isamila Kadare. Ofiarował on swój dom miastu, dzięki czemu jest teraz dostępny dla turystów. W środku obejrzysz tradycyjne, albańskie wnętrza, o których opowie Ci przewodnik oraz typowy “męski pokój” czy balkon, z którego panny młode mogły podglądać swojego potencjalnego męża.
Dom Kadare można zwiedzać codziennie. Informacje o biletach znajdziesz na stronie internetowej Gjirokastry.
7. Zobacz dawny bunkier Envera Hodży – Tunel Zimnej Wojny (Cold War Tunnel Museum)
Tunel Zimnej Wojny powstał jako część obronnego systemu bunkrów i tuneli pod rządami Envera Hodży, kiedy dyktator izolował Albanię od reszty świata, obawiając się inwazji ze strony zachodnich mocarstw. Obecnie tunel działa jako muzeum, które prezentuje historię okresu zimnej wojny w Albanii oraz pokazuje trudne życie w bunkrach. Będąc tam, możesz zobaczyć jakie warunki panowały w tych podziemnych schronach i jakie środki były przygotowane na wypadek konfliktu.
Przeczytaj też: Albania: 19 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić
W tunelu zobaczysz pomieszczenia przewidziane m.in. dla ministerstw i członków elity partyjnej, a także miejsca przeznaczone na nocleg, zaplecze energetyczne oraz magazyny na wodę. Po upadku komunizmu w Albanii w 1990 roku znaczna część oryginalnego wyposażenia uległa kradzieży, jednak niektóre elementy wciąż pozostały nienaruszone. W Tunelu Zimnej Wojny możesz również zwiedzić pomieszczenia do dekontaminacji czy filtracji powietrza, które ukazują paranoję panującego wtedy dyktatora przed atakami nuklearnymi.
Tunel zwiedzisz z przewodnikiem – zwiedzanie nie trwa długo, zarezerwuj sobie na to 30-40 min. Polecam Ci wybrać się w to miejsce zaraz po otwarciu (mi w taki sposób udało się załapać na prywatną wycieczkę). Bunkier znajduje się bardzo blisko od centrum, niecałe 200 m od Starego Bazaru.
8. Obejrzyj monumentalny most Ali Pashy
Most Ali Paszy, zwany również Mostem Dunavat, był elementem większego systemu akweduktów, który został zaplanowany na początku XIX wieku przez Ali Pashę z Tepeleny. Konstrukcje miały dostarczać wodę do cystern zamku w Gjirokastrze, ze wzgórza Sopot, oddalonego 10 km od miasta. Wówczas Gjirokastra nie posiadała jeszcze systemu wodociągowego, dlatego postanowiono szybko zająć się budową takiego kompleksu.
Most jest stosunkowo łatwo dostępny pieszo. Znajduje się około 30 min spacerem od centrum Gjirokastry, co może być dobrym wyborem, jeśli szukasz mniej uczęszczanych miejsc. W 1932 roku większość akweduktów została zniszczona, ale ten konkretny fragment, znajdujący się w dzielnicy Dunavat, zachował się do dziś. Most Ali Pashy to też doskonały punkt widokowy na okoliczne góry i rzekę. Latem możesz spodziewać się małej rzeczki ze względu na upały i wysychanie zbiornika.
9. Spróbuj tradycyjnej, albańskiej kuchni
Jednym z elementów poznawania kultury na wakacjach w Albanii na własną rękę jest próbowanie tradycyjnej kuchni albańskiej. Można porównać do włoskiej oraz tureckiej – opiera się na świeżych, sezonowych składnikach jak warzywa, owoce, zioła i oliwa z oliwek. Mięso takie jak jagnięcina, wołowina i drób, również odgrywa w niej ważną rolę i jest często podstawą albańskich dań. W niektórych regionach – szczególnie na wybrzeżu Adriatyku, popularne są także ryby i owoce morza.
Sprawdź artykuł: Gdzie i jak TANIO wynająć auto w Albanii bez kaucji?
Polecam więc eksplorację restauracji w Gjirokastrze. Popularnymi, tradycyjnymi potrawami są np. qofte, czyli rodzaj kotletów mięsnych, które są często przyrządzane na grillu lub smażone. Podobnie jak w innych miejscach na Bałkanach, polecam Ci zjeść burek (kiedy jeszcze jadłem produkty zbożowe, najbardziej lubiłem wersję z krumpirem, czyli ziemniakami). Ciekawy jest też turgut pasha, czyli tradycyjne, albańskie danie, składające się z jagnięciny lub wołowiny duszonej z warzywami i przyprawami.
Hitem naszego wyjazdu okazało się fërgesë, czyli sos zawierający paprykę, pomidory, cebulę oraz tradycyjny, albański ser gjize. Najlepiej spróbować dań w jednej z restauracji z regionalnymi potrawami (w dalszej części tekstu przedstawiam moje propozycje konkretnych lokali) lub na stragany, gdzie często można znaleźć różne przysmaki.
Lubię kawę specialty, ale zawsze, gdy jestem w tych rejonach, nie odmawiam sobie filiżanki popularnej kawy tureckiej. Miłośnicy mocniejszych trunków mogą zdecydować się też na znaną na całych Bałkanach rakiję. W Albanii możesz też liczyć na kilka dobrych deserów, m.in. baklavę, kadaif czy sulltjash, czyli ryżu na mleku z cynamonem i orzechami. Jeśli sam lubisz gotować, to polecam wziąć udział w kursie gotowania organizowanym w Gjirokastrze, dzięki któremu po powrocie do domu będziesz mógł wdrożyć do swojego standardowego menu nowe smaki.
10. Wybierz się zorganizowaną wycieczkę po Gjirokastrze i naucz się czegoś nowego
Zwiedzanie Gjirokastry na własną rękę jest bardzo przyjemne i zawsze zachęcam do wędrowania po swojemu, szukając ciekawych zaułków i nietypowych atrakcji. Nie da się jednak ukryć, że lokalni przewodnicy wiedzą o Gjirokastrze sporo. Jeśli chcesz poznać sporo ciekawostek w krótkim czasie, polecam skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Ciekawe są też aktywności, w czasie których uczysz się czegoś nowego. Oto kilka moim zdaniem interesujących propozycji:
- spacer po Starym Mieście – ta wycieczka z przewodnikiem rozpoczyna się na Placu Çerçiza Topulli i dalej kieruje się w stronę Starego Bazaru. Będziesz miał okazję podziwiać piękną architekturę miasta oraz poznać najważniejsze informacje na temat mijanych zabytków. Punktem końcowym wycieczki jest most Ali Pashy. Zwiedzanie trwa 3 godziny – nie zapomnij o wygodnych butach, bo czeka Cię dużo chodzenia,
- warsztaty obróbki drewna – nietypowa atrakcja i doskonała okazja do stworzenia sobie unikatowej pamiątki z urlopu w Albanii. Po spotkaniu na Placu Çerçiza Topulli, zostaniesz zabrany do warsztatu Mistrza Nurce, gdzie odbędzie się krótka prelekcja o rodzajach drewna, ich zastosowaniu oraz historii i tradycji tego rzemiosła. Gwoździem programu jest tworzenie własnej pamiątki pod okiem instruktora oraz degustacja lokalnego wina czy rakiji. Całe wydarzenie potrwa około 3 godzin,
- piesza wycieczka po mieście – po spotkaniu z przewodnikiem na Placu Çerçiza Topulli, czeka Cię 3-godzinne zwiedzanie najbardziej charakterystycznych punktów miasta. W planie wycieczki jest spacer po Starym Bazarze i możliwość zakupienia tam pamiątek od lokalnych rzemieślników, zwiedzanie zamku oraz Domu Zekate,
- lekcja gotowania tradycyjnych wegetariańskich dań – podczas tych warsztatów gotowania będziesz miał okazję podszkolić swoje umiejętności kulinarne. Zostaniesz poczęstowany kieliszkiem wina i nauczysz przygotowywać się 3 dania: Qofte bobollaqe, Qifqis oraz deser Hasud. Po przygotowaniu jedzenia, wraz z innymi uczestnikami zasiądziecie do jedzenia, a na końcu otrzymasz wydrukowaną wersję przepisów, żebyś mógł odtworzyć dania w domu.
11. Zobacz ciekawe atrakcje w okolicy Gjirokastry
Zwiedzanie najważniejszych atrakcji Gjirokastry nie powinno zająć dłużej niż 2 dni. Polecam Ci jednak zatrzymać się w mieście na dłużej i potraktować je jako bazę wypadową do eksplorowania okolicy na własną rękę. Okolice Gjirokastry są bogate w atrakcje turystyczne – także te związane z przyrodą, które pozwolą Ci wypocząć w otoczeniu natury.
Z Gjirokastry kursują autobusy do największych miast Albanii, ale nie docierają do wielu ważnych atrakcji. Przydaje się wynajęty samochód – my zarezerwowaliśmy go z odbiorem na lotnisku w Tiranie, dzięki czemu byliśmy elastyczni i mogliśmy zobaczyć więcej atrakcji w krótkim czasie. Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych wtedy tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Albanii, Czarnogórze i na Krecie.
Saranda
Saranda położona na południowym wybrzeżu Albanii nad Morzem Jońskim to duży i modny kurort, w którym odnajdą się miłośnicy relaksu, wypoczynku na plażach i pysznego jedzenia. Jest to bardzo popularne wśród turystów miasto, które jest też dość duże, dzięki czemu tłum nie jest tak uporczywy.
Sprawdź artykuł: 13 atrakcji Sarandy – co warto zobaczyć w albańskim kurorcie?
W Sarandzie będziesz mógł odpocząć na kilku plażach, np. w pobliżu portu. Polecam Ci zajrzeć na położony na wzgórzu Zamek Lëkursi, gdzie będziesz mógł podziwiać piękny widok na miasto i morze, obejrzeć zachowane, okrągłe wieże oraz zjeść w kimatycznej, zamkowej restauracji. Warto również przespacerować się promenadą – to idealne miejsce do oglądania zachodu słońca.
Około 30 min samochodem od Sarandy, na terenie parku Narodowego Butrint znajduje się starożytna, XII wieczna osada wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według mitologii, miasto to zostało założone przez uchodźców z Troi. Spacerując między ruinami teatru, świątyń i murów obronnych, możesz wyobrazić sobie życie mieszkających tam kiedyś ludzi.
Vlora
Vlora to miasto portowe z bogatą historią i jedno z najstarszych miast Albanii, gdzie połączysz zwiedzanie atrakcji z wypoczynkiem na rozległych plażach. Dla nas jest to miejsce sentymentalne i pełne miłych wspomnień – był to najdalej wysunięty punkt, do którego dotarliśmy podczas naszej wycieczki autostopem z Wrocławia do Albanii. Nie zdążyliśmy odkryć wtedy wszystkiego, co Vlora ma do zaoferowania, ale udało nam się to nadrobić kilka lat później. ;)
Zwiedzanie Vlory polecam Ci rozpocząć od Starego Miasta. Obowiązkowym punktem wycieczki jest też wzgórze Kuzum Baba. Na jego szczycie znajduje się meczet, klasztor i… piękne widoki na morze i okolice Vlory. Wartą odwiedzenia atrakcją jest zamek w Kaninë, gdzie będziesz mógł zobaczyć elementy architektury obronnej. Mnie najbardziej urzekło to miejsce po południu – to moim zdaniem jeden z najlepszych punktów na Vlorę i zachód słońca.
Wybierz się też na plażę Ri (Plazhi i Ri). Plaża znajduje się w turystycznej części miasta i ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – znajdziesz tu bary, restauracje, wypożyczalnie leżaków i parasoli. Na plaży Ri znajdziesz też wypożyczalnie sprzętu wodnego, szkoły nurkowania i rejsy łodzią. Warto przespacerować się promenadą Lungomare wzdłuż plaży. Po drodze miniesz skwer Niepodległości oraz pomnik upamiętniający ogłoszenie przez Albanię niepodległości w 1912 r.
Blue Eye
Blue Eye (Syri i Kalter) to jedna z najbardziej znanych i urokliwych atrakcji przyrodniczych w Albanii. Głębokość źródła wynosi ponad 50 m, a woda jest tak czysta i przejrzysta, że można dostrzec dno. Stąd też wzięła się nazwa tego miejsca – tworzy to wrażenie “niebieskiego oka,” które wpatruje się w odwiedzających. Blue Eye położone jest w otoczeniu bujnego lasu, co nadaje temu miejscu jeszcze lepszy klimat.
Blue Eye jest łatwo dostępne samochodem z Sarandy i pobliskich miejscowości, a dojazd z Gjirokastry zajmuje niecałą godzinę. To popularny cel wycieczek jednodniowych dla turystów odwiedzających Albańską Riwierę. Wielu turystów korzysta z możliwości kąpieli w Blue Eye lub w nim nurkuje, żeby odkryć tajemnice podwodnego świata (podczas naszej wycieczki nastolatkowie skakali do wody z drzewa). W okolicy jest kilka restauracji oraz kawiarni, gdzie będziesz miał okazję coś przekąsić. Nie oczekuj od nich jednak zbyt wiele – nie jest to najlepsze miejsce pod względem obsługi czy smaków, ale przynajmniej widoki są ładne.
Przełęcz Llogara
Przełęcz Llogara to malownicza przełęcz w południowej Albanii, położona w Górach Llogara w paśmie Gór Północnoalbańskich. Znajduje się około 40 km od Vlory, na drodze kierującej się w głąb kraju w kierunku Sarandy. Przełęcz znajduje się na wysokości około 1027 m n.p.m., dzięki czemu widoki są niezapomniane (jeśli oczywiście będziesz miał więcej szczęścia od nas i trafisz na dzień bez mgły – chociaż to też miało swój urok).
Droga, która prowadzi przez Przełęcz Llogara, to jedna z najpiękniejszych tras w Albanii – wiedzie przez góry i lasy, a następnie w dół, w stronę wybrzeża Morza Jońskiego. Możesz wynająć samochód i zatrzymywać się po drodze na oznaczonych punktach widokowych.
Trasa nie jest trudna, nie musisz mieć niesamowitych umiejętności lub auta z napędem na cztery koła (nawet autobusy wycieczkowe bez problemu poruszają się tą drogą) – wystarczy jechać ostrożnie. Jest to również popularna trasa rowerowa, także jeśli czujesz się na siłach, możesz podjąć się takiego wyzwania. Przełęcz Llogara jest punktem wyjścia na wędrówki po okolicznych górach i szlakach.
Gdzie spać w Gjirokastrze?
Gjirokastra ze względu na swoją popularność i malownicze położenie jest chętnie wybierana na urlop w Albanii, dlatego baza noclegowa jest dobrze rozwinięta. Jeśli chcesz doświadczyć uroku i historii tego miejsca, zatrzymaj się w jednym z klimatycznych (ale też droższych) hoteli lub pensjonatów, które znajdziesz w centrum miasta. Takie miejsca, jak Hotel Argjiro i Hotel Kalemi, często urządzone są w tradycyjnych, historycznych budynkach, co pozwoli ci poczuć niepowtarzalny klimat Gjirokastry.
Jeśli chciałbyś zatrzymać się w tańszym noclegu, w Gjirokastrze dostępne są również hostele i pensjonaty (także blisko Starego Bazaru). Możesz też znaleźć apartamenty z aneksem kuchennym, dzięki czemu oszczędzisz na chodzeniu do restauracji, chociaż ceny w Albanii nadal są na tyle korzystne, że moim zdaniem nie warto z tego rezygnować.
Zwiedzanie atrakcji Gjirokastry – wskazówki i informacje praktyczne
Zwiedzanie Gjirokastry może być niezapomnianym doświadczeniem, jednak warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Oto porady i wskazówki z własnego doświadczenia, które zebrałem dla Ciebie po mojej podróży do Albanii:
- dobrze przygotuj się do wędrówek – jeśli planujesz wycieczki po górach lub po obszarach przyrodniczych, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt, w tym buty do chodzenia, wodoodporną odzież i mapy szlaków. Pamiętaj, że latem w Albanii temperatury są wysokie – nie zapomnij o kremie z filtrem, czapce i zapasach wody.
- zawsze noś w portfelu trochę gotówki – w Albanii warto mieć przy sobie zarówno gotówkę, jak i kartę. Gotówka przydaje się do mniejszych zakupów, opłacania usług lokalnych oraz w miejscach, gdzie karty kredytowe mogą nie być akceptowane. Karta może być użyteczna do większych płatności, np. opłacenia noclegu lub wynajmu samochodu, zakupów w supermarkecie. Gotówkę możesz tanio wypłacić z bankomatu kartą Curve.
- rozważ wynajem auta, żeby zobaczyć więcej – Albania ma rozwiniętą sieć transportu publicznego (busy), ale warto przemyśleć wynajem samochodu – zwłaszcza jeśli planujesz zwiedzać sporo atrakcji. Mieszkańcy Bałkanów lubią “dynamiczną” jazdę, jednak można szybko przyzwyczaić się do panujących na drodze warunków. Niżej znajdziesz tanie auta z wypożyczalni, z której korzystaliśmy. Po Gjirokastrze możesz poruszać się pieszo.
Jak dojechać do Gjirokastry?
Najbliższe lotnisko znajduje się w Tiranie, dokąd dolecisz bezpośrednio z Polski. Dojazd do Gjirokastry nie jest trudny – ten jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków w Albanii jest dobrze skomunikowany z Tiraną i nadmorskimi kurortami, m.in. Vlorą, Sarandą, z których kursują tutaj busy i autobusy. Wygodnie będzie Ci też podróżować po okolicy wynajętym samochodem.
Gjirokastra leży stosunkowo niedaleko Grecji, dlatego może to być ciekawa opcja na krótką wycieczkę, jeżeli jesteś na wakacjach np. na Korfu. Wystarczy, że dopłyniesz promem do Sarandy, a stamtąd udasz się w podróż bezpośrednio do Gjirokastry.