Ostatnio coraz chętniej decydujemy się na podróżowanie po Polsce. Nie istnieje stresująca dla niektórych bariera językowa, nie ma problemu z trudnymi do zrozumienia różnicami kulturowymi i przede wszystkim… bywa znacznie taniej niż przy wyjazdach za granicę. Aby tanio podróżować po Polsce warto jednak znać kilka zasad i trików, dzięki którym wydamy mniej, a jednocześnie nie pogorszymy swoich odczuć z wyjazdu. W artykule opowiem Ci o moich 16 pomysłach na tanie podróżowanie po Polsce.
Co znajdziesz w artykule?
- podpowiedzi dotyczące pierwszych kroków w przygotowaniach do podróży – wyboru terminu i miejsca wyjazdu,
- wskazówki na temat wyboru miejsc noclegowych i planowania transportu,
- pomysły na tanie i efektywne zwiedzanie atrakcji danego miejsca,
- podpowiedzi na temat promocji, ofert specjalnych i przydatnych narzędzi w podróży.
Przygotuj się do taniego podróżowania po Polsce
1. Bądź elastyczny w wyborze dat i kierunków podróży
Wszyscy jesteśmy inni, ale nasze preferencje podróżnicze w wielu przypadkach są podobne. Najchętniej wyjeżdżamy z domu wtedy, kiedy mamy na horyzoncie kilka wolnych dni – w okolicach weekendów, świąt, ferii i oczywiście wakacji. Gdy podróżować w danym czasie chce każdy, skutki są łatwe do przewidzenia.
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne Polski pękają wtedy w szwach, a hotelarze i restauratorzy podnoszą ceny, żeby skorzystać z dużego zainteresowania turystów. To zrozumiałe – szczególnie w dość niepewnych czasach nieprzewidywalnych obostrzeń.
W ramach przygotowań do podróży porównaj ceny noclegów w tym samym hotelu, w różnych terminach. Czasami zmiana terminu na inny niż weekend może przynieść wielkie oszczędności.
Aby podróżować po Polsce tanio, unikaj podróży w wysokim sezonie. W wiele miejsc możesz pojechać w innym czasie, nie tracąc przy tym dobrej pogody i przyjemnej atmosfery. Ciepło nad morzem czy w górach jest nie tylko latem, ale też późną wiosną i wczesną jesienią. Ceny wtedy są wyraźnie niższe od tych letnich, a kolejki do restauracji i atrakcji turystycznych mniej dokuczliwe (lub nie ma ich wcale!).
Pomyśl też o wyborze mniej obleganych kierunków. Piękne góry to nie tylko Tatry i Karkonosze, ale też Gorce, Rudawy Janowickie, Pieniny. Morze wygląda równie pięknie z Pustkowa i Sarbinowa, jak z obleganych przez turystów Międzyzdrojów czy Kołobrzegu. W mniej popularnych destynacjach turystów będzie mniej, ceny będą niższe, a Ty… prawdopodobnie lepiej odpoczniesz. I Twój portfel też.
Sprawdź artykuł: Polskie góry na weekend – 12 miejsc, które warto odwiedzić
2. Poświęć więcej czasu na poszukiwania noclegu
Nigdy nie warto pozostawiać poszukiwania noclegu na ostatnią chwilę. Dobrą zasadą jest rezerwowanie noclegu tego samego dnia, w którym postanowisz wyjechać do konkretnego zakątka Polski. Im później się za to zabierzesz, tym mniej noclegów pozostanie do wyboru – a zostaną głównie te droższe lub o gorszej lokalizacji.
Jeśli wyjeżdżasz do danego miejsca na krótko, zadbaj o możliwie najlepszą lokalizację Twojego miejsca noclegowego. Bliskość plaży, szlaków górskich albo najważniejszych atrakcji pozwoli Ci zaoszczędzić czas na dojazdach albo niepotrzebnych spacerach. To ważne wtedy, gdy wyjeżdżasz na krótką podróż po Polsce i chcesz zobaczyć jak najwięcej.
Lokalizacja nie zawsze jest jednak kluczowym czynnikiem podczas rezerwacji noclegu. Jeśli podróżujesz w ciepłych miesiącach i masz więcej czasu, czasami warto celowo oddalić się z noclegiem od centrum i dać sobie szansę na spacery po mniej znanych dzielnicach. Podróżowanie po Polsce będzie dzięki temu tańsze (im dalej od centrum, tym zazwyczaj taniej), a Ty będziesz miał szansę zobaczyć miejsca, o których rzadko pisze się w przewodnikach.
Poszukując noclegu, wykorzystaj maksymalnie wszystkie zniżki i profity, które Ci przysługują. Jeśli zrobiłeś chociaż kilka rezerwacji na portalu Booking.com, dostałeś już pewnie status Genius, który upoważnia Cię do zniżek. Promocje naliczają się automatycznie. Dzięki temu statusowi oszczędzam po kilkadziesiąt (a może i kilkaset) złotych przy okazji każdej podróży.
Sprawdź artykuł: Booking.com – jak mądrze i tanio rezerwować noclegi?
Rozejrzyj się również na Facebooku. Istnieją tam grupy housesitting, w których możesz znaleźć ogłoszenia właścicieli mieszkań poszukujących kogoś do opieki nad nieruchomością na czas ich nieobecności. Bywa też tak, że osoby ogłaszają się z zamiarem zamiany mieszkań na jakiś czas – tak, aby można było na trochę pomieszkać w innym mieście (grupy house exchange).
3. Podróżuj transportem zbiorowym i dziel koszty podróży
Tak, wiem – nie wszędzie podróżowanie transportem zbiorowym jest możliwe lub wygodne. Nie znaczy to jednak, że nie warto sprawdzić tej opcji przed każdym wyjazdem w Polskę. Może być nie tylko taniej, ale też ciekawiej – masz w końcu szansę poznać więcej nowych ludzi.
Pociągi i autobusy docierają nie tylko do największych miast Polski, ale też do wielu mniejszych, atrakcyjnych turystycznie zakątków kraju. Tanie podróżowanie po Polsce wymaga czasami zrezygnowania z auta i skorzystania z pociągu. Nawet, jeśli będzie się to wiązało z nieco dłuższym spacerem do interesującej Cię atrakcji.
W gotowych planach podróży w polskie góry proponuję często wycieczki, które można zorganizować od A do Z korzystając tylko z pociągów (i czasami autobusów). Takie podróżowanie pozwala Ci nie martwić się o powrót autem do domu po całym dniu wrażeń i daje szanse na wypicie czegoś mocniejszego w czasie obiadu.
W transporcie zbiorowym obowiązują często promocje dla osób podróżujących w grupie – nawet jeśli liczy ona raptem 2 osoby. Zapytaj o takie zniżki w kasie biletowej lub poszukaj ofert w internecie. Jeśli nie sposób dojechać do interesującej Cię atrakcji inaczej niż samochodem, spróbuj podzielić koszty podróży na większą liczbę osób.
4. Podróżuj w większej grupie
Czasami położenie atrakcji turystycznej, względy zdrowotne lub inne powody decydują o tym, że w podróż wybierasz się samochodem. Może to okazja do tego, żeby na wyjazd zaprosić więcej osób?
To nie tylko sposób na tanie podróżowanie po Polsce, ale też okazja do odnowienia znajomości i spędzenia czasu w większym gronie. Puste miejsca w Twoich samochodzie mogą zająć znajomi albo zupełnie obce osoby (korzystając z BlaBlaCar).
Podróżowanie w większej grupie pozwoli Ci też złapać zniżki na wejścia do niektórych muzeów lub innych atrakcji turystycznych. Trudniej może być tylko znaleźć stolik w restauracji, ale i z takim problemem poradzisz sobie bez stresu. ;)
POMÓC CI W PLANOWANIU PODRÓŻY?
Odwiedź mój sklep i sprawdź, jak mogę Ci pomóc. W sklepie czekają na Ciebie interaktywne mapki atrakcji i gotowe plany wycieczek.
Zaoszczędzisz czas i unikniesz stresu – wszystko zaplanowałem za Ciebie.
5. Spróbuj podróży autostopem
To opcja nie dla każdego, chociaż… wszystko zależy od tego czy pozwolisz sobie na spróbowanie nowego i przełamiesz swoje często nieuzasadnione lęki. Podróżowanie autostopem to opcja nie tylko dla “biednych studentów” – stopem może jeździć każdy, kto nie boi się nowych ludzi.
Trudno znaleźć lepszy sposób na podróżowanie po Polsce tanio (a wręcz bezpłatnie). Najtrudniej jest oczywiście za pierwszym razem. Trzeba wyjść poza swoją strefę komfortu, znaleźć odpowiednie miejsce do łapania stopa i nie traktować każdego kierowcy jako potencjalne zagrożenie życia.
Nie znaczy to oczywiście, że żaden z kierowców nie będzie miał złych zamiarów. Trzeba zachować ostrożność, nie wsiadać do samochodów prowadzonych przez dziwnie zachowujące się osoby i mieć się na baczności. Ale elementarnej ostrożności wymaga się w każdej sytuacji – autostop nie jest tutaj wyraźnie większym zagrożeniem.
6. Kupuj bilety przez Internet i sprawdź promocyjne oferty
Chociaż nie jest to standardem, niektóre polskie atrakcje turystyczne oferują tańsze bilety pod warunkiem, że kupisz je przez internet. Podobnie może być z wcześniejszym zakupem – im więcej czasu do planowanej podróży, tym większa szansa na zniżkę.
Sprawdź w Niezbędniku Podróżnika, z jakich stron i aplikacji korzystam w czasie moich podróży
Wiele obiektów i atrakcji oferuje promocje dla grup, na wejścia w wybranych dniach tygodnia lub w konkretnych godzinach. Poświęć trochę czasu na przejrzenie strony internetowej atrakcji. Przy odrobinie szczęścia znajdziesz promocję, z której skorzystasz bez większych modyfikacji swojego planu podróży.
Biletów szukaj w przeglądarce włączonej w trybie incognito. Strony korzystają z informacji na temat Twoich wcześniejszych odwiedzin na stronie i dostosowują na tej podstawie ofertę. Linie lotnicze zwiększają ceny biletów wtedy, gdy za często wchodzisz na tę samą stronę z wynikami. Nie znam atrakcji turystycznych, które robiłyby podobnie, ale… zawsze warto zwiększać swoje szanse na promocyjną ofertę.
Zamów darmową kartę Curve i przestań nosić ze sobą stos kart płatniczych
Do karty Curve podepniesz wszystkie swoje karty bankowe i nie będziesz musiał ich ze sobą nosić. Za granicą wymienisz waluty po najniższym dostępnym kursie.
Za zamówienie karty z tego linka dostaniesz od Curve 50 zł na start (po pierwszej transakcji) + cashback 1% ze wszystkich transakcji przez pierwsze 30 dni.
7. Korzystaj z dni darmowego wstępu do obiektów
Tanie podróżowanie po Polsce jest czasami bardzo proste. Wiele atrakcji turystycznych oferuje dni darmowego wstępu. Jedynym warunkiem skorzystania z takiej oferty jest pojawienie się w kasie w konkretny dzień.
Informacje o cenach biletów i darmowych dniach są zawsze publikowane na stronach internetowych atrakcji. Czasami można w tej sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Co ciekawe, dzień darmowego wstępu do muzeów nie wynika wyłącznie z dobrej woli zarządzających tymi obiektami. Zapis o obowiązku ustanowienia takiego dnia dla wszystkich muzeów z wystawą stałą wynika z “Ustawy o muzeach”. Szkoda byłoby więc nie skorzystać z tak korzystnego dla turystów zapisu.
8. Wypoczywaj za darmo na łonie natury
Polska to kraj, który może się pochwalić prawie każdym rodzajem naturalnych atrakcji, jaki przyjdzie Ci do głowy. Różnorodne pasma górskie, morze, setki jezior, a nawet puszcze i… pustynia. Te atrakcje naturalne pozwolą Ci dobrze odpocząć i przy okazji nie wydać na “korzystanie z nich” ani złotówki.
Sprawdź artykuł: Polskie góry na weekend – 12 miejsc, które warto odwiedzić
Jedynym kosztem całodniowej wycieczki w góry może być bilet na pociąg i koszt przygotowania prowiantu na drogę. Im dalej zapuścisz się od cywilizacji, tym mniej pokus do wydawania pieniędzy.
W czasach studiów, gdy każda złotówka w moim portfelu musiała być racjonalne wydana (imprezy to też racjonalny wydatek), wycieczki pociągiem na łono natury były moim regularnym obrzędem. Nawet dzisiaj, za kilkadziesiąt złotych będziesz w stanie wybrać się na całodniową wędrówkę, z której przywieziesz piękne wspomnienia i nienadszarpnięty portfel.
9. Zaplanuj zwiedzanie wcześniej i skorzystaj z gotowych mapek atrakcji
Najlepszą kontrolę nad budżetem Twojej podróży masz wtedy, gdy wcześniej zaplanujesz zwiedzanie i dopasujesz swój plan do możliwości finansowych. Wtedy tanie podróżowanie po Polsce jest łatwe, a przy okazji nie powoduje, że Twoja podróż traci na atrakcyjności.
Zanim wyjdziesz z domu, spisz atrakcje, które chcesz odwiedzić, interesujące kawiarnie i restauracje, w których stosunek ceny do jakości jest korzystny i staraj się trzymać w ryzach dodatkowe wydatki. Jeśli to możliwe, kup wcześniej bilety wstępu zwiększając swoje szanse na skorzystanie z różnych promocji.
W moim sklepie internetowym znajdziesz interaktywne mapki atrakcji wielu miast Polski i świata. Mogą mocno ułatwić Ci zwiedzanie – sprawdź, czy któraś z nich nie przyda Ci się w planowaniu podróży.
Czasami to nie wielkość samego wydatku, a to, że pojawił się zupełnie niespodziewanie powoduje, że do domu wracasz z poczuciem wydania na podróż zbyt wiele. Budżetowe podróżowanie po Polsce będzie łatwiejsze, jeśli będziesz trzymać się swojego planu.
Zostaw sobie jednak trochę miejsca na modyfikacje – czasami nie warto odpuszczać danej atrakcji, nawet jeśli kosztuje nieco więcej, niż zakładałeś. Drugi raz możesz już nie mieć okazji jej zobaczyć.
10. Rób zakupy w większych sklepach i unikaj turystycznych miejscówek
To rada, którą możesz zastosować z powodzeniem nie tylko w podróży, ale też w codziennym życiu w swoim mieście. Ceny rosną zawsze tam, gdzie pojawia się dużo turystów. Dlatego też centra zabytkowych miast nie są najlepszym miejscem na robienie codziennych zakupów albo korzystanie z dobrodziejstw restauracji.
Zanim wybierzesz się do sklepu, zrób listę zakupów. Wyjście do sklepu z listą ogranicza ryzyko, że napakujesz do koszyka zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy. Najlepszym pomysłem na budżetowe podróżowanie będzie robienie zakupów w większych sklepach – marketach poza centrum miasta.
Spacerując wśród turystycznych miejscówek będziesz miał przed oczami wiele pokus, które szybko poradzą sobie z ciężko zarobionymi przez Ciebie pieniędzmi. Ceny niekoniecznie idą w parze z jakością – szczególnie tam, gdzie ruch turystyczny jest ogromny.
Czasami warto skusić się na lokalne pamiątki, ale mając w głowę idee taniego podróżowania po Polsce przyjmij, że to zdjęcia będą najlepszym wspomnieniem po wyjeździe. Możesz do nich wielokrotnie wracać, chociaż… niewiele osób to robi.
11. Przygotowuj część posiłków samodzielnie i sprawdź opcje wyżywienia
Sam nie jestem pasjonatem gotowania i ciężko jest mi się do tego zebrać będąc w domu. Trudno jednak nie zgodzić się, że w podróży ograniczenie liczby posiłków jedzonych “na mieście” dobrze wpłynie na budżet Twojego wyjazdu. Aby tanio podróżować po Polsce, warto czasami zrezygnować z wizyty w restauracji.
Jak zawsze, nie chodzi o całkowite odbieranie sobie przyjemności z jedzenia w otoczeniu pięknych atrakcji turystycznych i w miejscach dla Ciebie zupełnie nowych. Jeśli danego dnia planujesz wyjść na obiad do dobrej restauracji – śniadania i kolację przygotuj sobie w hotelowym pokoju. Mając to na uwadze, w czasie poszukiwań noclegu zdecyduj się na taki, w którym dostępny będzie aneks kuchenny lub ogólnohotelowa kuchnia.
Czasami warto sprawdzić czy opcja wyżywienia dostępna w hotelach nie będzie korzystniejsza niż stołowanie się na mieście. Rezerwując pobyt możesz często dorzucić do niego (np. na Booking.com) przynajmniej śniadanie lub szersze wyżywienie. Przy cenach na śniadanie rzędu 15 zł może się okazać, że najkorzystniej będzie Ci je zjeść właśnie w hotelu.
12. Zapisz się na darmowy kurs “Niezbędnik podróżnika”
Oszczędzać w podróży można na prawie wszystkich etapach przygotowań. Pomyślałem, że wiedza na temat stron internetowych i aplikacji, z których korzystam w podróży może być przydatna dla szerszego grona osób. Dlatego też postanowiłem przygotować darmowy mailowy kurs “Niezbędnik podróżnika”.
Aby zapisać się na kurs, podaj niżej swoje imię oraz adres mailowy. Przez kolejnych 7 dni będę Ci przesyłał maila z narzędziami, stronami internetowymi i aplikacjami, które wykorzystuję do planowania podróży i do sprawnego podróżowania. Większość z nich świetnie sprawdzi się w czasie podróży po Polsce.
Z pewnością znasz już kilka aplikacji i stron, o których będę pisał w kursie, ale założę się, że przynajmniej kilkoma uda mi się Ciebie zaskoczyć. Tanie podróżowanie po Polsce będzie z nimi znacznie łatwiejsze.
13. Sprawdź promocyjne oferty w restauracjach i kawiarniach
Planując budżetowe podróżowanie po Polsce warto stać się na chwilę łowcą promocji i okazji. Szereg restauracji i kawiarni organizuje ograniczone czasowo promocje, z których możesz skorzystać w czasie swojej podróży.
Najbardziej rozpowszechnioną w wielu miastach Polski promocją jest obniżka cen dań w ostatnich godzinach pracy restauracji. Oferty pojawiają się najczęściej w miejscach z danami na wagę, w których sam nabierasz sobie jedzenie. W ostatniej godziny pracy rabaty sięgają nawet 50% – warto więc wpaść do tych miejsc właśnie wtedy.
Restauracje organizują również happy hours, czyli promocje, w których na tańsze jedzenie można liczyć w określonych dniach lub porach dnia. Warto mieć na swoim telefonie aplikację Finebite, która pozwala na rezerwację stolików z rabatem 50% na całe menu. Czasami można tak trafić do wysokiej klasy restauracji i za jedzenie zapłacić tyle, co w przeciętnym barze.
Miłośnicy kawy powinni podróżować ze swoim kubkiem termicznym. Wiele kawiarni oferuje rabaty, jeśli klient kupi kawę do swojego kubka. To jednocześnie ekologiczne i opłacalne dla Twojego podróżniczego portfela.
14. Korzystaj z kart miejskich i darmowych materiałów dla turystów
Większe polskie miasta uruchomiły programy kart miejskich, czyli kart zniżkowych, które upoważniają do tańszego (lub darmowego) wstępu do większości miejskich atrakcji. Korzystanie z kart opłaca się przede wszystkim wtedy, jeśli planujesz odwiedzić sporo muzeów i biletowanych atrakcji.
Karty miejskie pozwalają też na bezpłatne przemieszczanie się komunikacją miejską. Zakup karty wiąże się z dużymi oszczędnościami, a dodatkowo motywuje do zwiedzania różnorodnych miejsc. Jeśli miałbyś zapłacić oddzielnie za wszystkie wstępy, to pewnie zrezygnowałbyś z części atrakcji. Opłacona z góry kartą “zachęca”, żeby zwiedzać ja najwięcej, bo wtedy opłaca się jeszcze bardziej.
Najłatwiej kupić taką kartę przez internet, ale dostępne są one również w punktach informacji turystycznej. Przed wyjazdem wypisz sobie miejsca, które chcesz odwiedzić i porównaj koszty karty do sumy kosztów wszystkich biletów. A przy okazji odwiedzin w informacji turystycznej zapytaj o darmowe materiały dla turystów. Dzięki nim i lekturze kilku blogów podróżniczych nie będziesz już musiał kupować drukowanych przewodników.
CHCESZ OSZCZĘDZIĆ CZAS I MNIEJ SIĘ STRESOWAĆ?
Zaplanowałem wiele podróży po Polsce po to, żebyś Ty nie musiał już tego robić.
Odwiedź mój sklep i sprawdź interaktywne mapki atrakcji i gotowe plany wycieczek, dzięki którym ruszysz w podróż bez straty czasu na planowanie.
15. Sprawdź możliwości skorzystania z Free Walking Tours
Ta opcja dostępna jest przede wszystkim w większych miastach – tych wojewódzkich i najpopularniejszych destynacjach turystycznych. Pomimo nazwy, wycieczki z przewodnikiem powinno się premiować napiwkami. To i tak opcja znacznie tańsza od korzystania z profesjonalnych przewodników i niekoniecznie gorsza.
W ramach Free Walking Tours możesz często zwiedzić nie tylko najważniejsze atrakcje danego miasta, ale też wziąć udział w ciekawych, tematycznych spacerach. Dostępne bywają spacery śladami modernizmu, znanych mieszkańców miasta, filmów, itp. Wybór bywa duży – szczególnie, jeśli do danego miasta wpadasz tylko na chwilę.
Wycieczki w ramach Free Walking Tours są tańsze od usług przewodnika i – przynajmniej dla mnie – ciekawsze. Spacery prowadzą młodzi mieszkańcy danego miasta znający sporo ciekawostek i mogący polecić atrakcje i miejsca, o których nie dowiedziałbyś się z oficjalnych przewodników. Pamiętaj tylko o napiwkach – po całym spacerze nie wypada oddalić się nie zostawiając przewodnikowi choćby 10-20 zł.
16. Zainstaluj na telefonie wszystkie potrzebne aplikacje
W podróży nie rozstajemy się teraz z telefonem. Dobrze, żeby poza zabieraniem nam czasu i rozpraszaniem uwagi, był w stanie pomóc w dobrym zaplanowaniu podróży i wygodnym zwiedzaniu.
Sprawdź artykuł: Wielka lista 62 najlepszych aplikacji dla podróżników
Przejrzyj listę aplikacji z artykułu powyżej i zastanów się, czy niektóre z nich nie mogą okazać się przydatne w kolejnych podróżach. Zwróć uwagę m.in. na:
- MAPS.ME – świetne mapy offline, które bywają dokładniejsze od znanych Google Maps,
- jakdojade.pl – aplikacja do planowania transportu komunikacją miejską w kilkunastu największych miastach Polski,
- Uber/Bolt – aplikacje służące do zamawiania prywatnych taksówek, które bywają znacznie tańsze od tych tradycyjnych,
- Curve – wygodna aplikacja i darmowa karta płatnicza, która pozwoli Ci korzystać z Twoich wszystkich kont bankowych przy pomocy jednej aplikacji (a za granicą dodatkowo zaoszczędzić na wymianie walut),
- Booking.com – największy serwis do rezerwacji noclegów na świecie, pozwoli Ci zarezerwować nocleg w dowolnym miejscu w Polce w kilka minut.
Poznałeś właśnie 16 pomysłów na tanie podróżowanie po Polsce, z których korzystam już od kilkunastu lat. W tanim podróżowaniu nie chodzi o to, żeby odbierać sobie przyjemności w czasie wycieczki. Celem jest rozsądne wydawanie pieniędzy i oszczędzanie tam, gdzie wydatków można bardzo łatwo uniknąć, nie pogarszając sobie wyjazdu. Mam nadzieję, że będzie Ci teraz łatwiej tanio podróżować po Polsce. Do zobaczenia gdzieś w trasie!
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.