Gdzie jechać na MAJÓWKĘ w Polsce? 17 pomysłów na ciekawe miejsca na majówkę w Polsce

Aktualizacja: 3 listopada 2022 r.

Majówka, jak żaden inny długi weekend w ciągu roku, zachęca do wyjścia z domu i skorzystania z pięknej pogody początku maja. Przyroda jest już obudzona do życia po zimowym śnie i czeka, aż turyści zaczną realizować swoje pomysły na majówkę, zwiedzając kraj wzdłuż i wszerz. Zebrałem dla Ciebie 17 pomysłów na to, gdzie pojechać na majówkę w Polsce, abyś sam nie musiał szukać ciekawych miejsc. Bierzmy się więc za decyzję, gdzie warto wybrać się w pierwszej kolejności!

Co znajdziesz w artykule?

  • listę pomysłów na majówkę w Polsce, która ułatwi Ci planowanie tych kilku wolnych dni,
  • wskazówki dotyczące miejsc, które warto zobaczyć w danych lokalizacjach idealnych na weekend majowy,
  • podpowiedzi na temat interesujących kierunków wycieczek w Polsce – również w terminach poza majówką.

Gdzie warto wybrać się na weekend majowy w Polsce?

Różne zakamarki Polski dostarczają wielu pomysłów na to, gdzie można wybrać się w czasie popularnego weekendu majowego. Nasz kraj zapewnia różnorodne atrakcje – każdy powinien znaleźć typ aktywności, który najbardziej odpowiada jego preferencjom. Aby urozmaicić Ci wybór, na poniższej liście zebrałem pomysły dla wielu rodzajów turystów.

Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy górskich wypraw, jak i osoby preferujące city-breaki oraz zwiedzanie miast. Na liście znajdzie się też kilka propozycji dla miłośników natury, którzy chcą odpocząć od dużego tempa i zrelaksować się w kojącej scenerii. Poszukaj na mojej liście 17 propozycji na majówkę w Polsce czegoś dla siebie.

1. Tajemnicze Góry Sowie

Góry Sowie to jedno z najciekawszych pasm górskich Polski, leżące między Wałbrzychem a Kłodzkiem na Dolnym Śląsku. Przepiękne widoki to nie jedyny atut Gór Sowich – na turystów czeka szereg atrakcji związanych m.in. z tajemniczą przeszłością z okresu II wojny światowej i historią wydobycia węgla kamiennego w tej części kraju.

Widoki Góry Sowie krajobrazy szlak Kalenica Zygmuntówka

Miejsca w Górach Sowich, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • kompleks Riese – tajny, podziemny kompleks tuneli i pomieszczeń drążonych w wielu zakątkach Gór Sowich, opuszczony przez Niemców w ostatniej chwili, tuż przed pojawieniem się radzieckiego wojska. Istnieje hipoteza, że ta ogromna budowa miała być docelowo siedzibą Hitlera i generalnego dowództwa wojsk III Rzeszy.
  • twierdza Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie, której zadaniem była ochrona tej części Dolnego Śląska przed potencjalnym atakiem ze strony Austrii. Budowa tej nigdy niezdobytej twierdzy trwała aż 12 lat.
  • szlaki na Wielką Sowę – trasy na najwyższy szczyt Gór Sowich nie należą do najbardziej wymagających, a dojście na szczyt pozwoli Ci obejrzeć z góry spory kawałek Dolnego Śląska. Pomoże w tym zbudowana na szczycie Wielkiej Sowy wieża widokowa.

2. Wrocław

Wrocław to stolica Dolnego Śląska i jedno z najbardziej wartościowych turystycznie miast Polski. We Wrocławiu w interesujący sposób mieszają się kultury – niemiecka przeszłość miasta, polska teraźniejszość i dziesiątki akcentów pochodzących od licznych mniejszości reprezentowanych teraz w mieście. Różnorodność Wrocławia i jego otwarcie na świat to ewenement na mapie Polski i jedno z najlepszych miejsc na majówkę w Polsce.

Wrocław atrakcje co zobaczyć blog podróżniczy

Będąc we Wrocławiu, zwróć uwagę zarówno na popularne, jak i mniej oblegane atrakcje:

  • Rynek i zabudowa Starego Miasta – obowiązkowy punkt zwiedzania Wrocławia. W obrębie Starego Miasta znajdziesz nie tylko Rynek z charakterystycznym Starym Ratuszem, ale dziesiątki pięknych kamienic, punkty widokowe Wrocławia, ciekawe muzea oraz szereg restauracji i kawiarni.
  • Hala Stulecia – wrocławski zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO, zaprojektowany przez słynnego Maxa Berga. Do zwiedzania zachęca nie tylko sama Hala, ale też urocza okolica budowli z Wrocławską Fontanną Multimedialną, Pergolą i rozległym Parkiem Szczytnickim.
  • nietypowe atrakcje Wrocławia – w oddzielnym artykule zebrałem szereg atrakcji, które są rzadziej odwiedzane przez turystów, a mają duży potencjał i ciekawą historię do opowiedzenia. Na pewno znajdziesz na tej liście coś dla siebie.

3. Mazury (Kraina Wielkich Jezior Mazurskich)

Osoby szukające wypoczynku na łonie natury – w otoczeniu jezior, lasów, ścieżek rowerowych, małych miasteczek i wielu zabytków historii, powinny zainteresować się województwem warmińsko-mazurskim i Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Prawie 3000 jezior przeplatanych terenami zielonymi i dziewiczą przyrodą da Ci masę możliwości aktywnego spędzania czasu.

Łuknajno z drona

Pośród wielu różnorodnych atrakcji Mazur i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, polecam Ci przede wszystkim:

  • Wilczy Szaniec – to zespół bunkrów w lasach niedaleko Gierłoży, jeden z najpilniejszych strzeżonych i najważniejszych zakątków III Rzeszy w czasie ataku Niemców na Związek Radziecki, czyli prowadzenia operacji Barbarossa. Hitler mieszkał w Wilczym Szańcu aż ok. 800 dni i tu dokonano w 1944 r. nieudanego zamachu na jego życie.
  • Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – To długi na ponad 100 km szlak wodny rozpoczynający się na jeziorze Wiartel i m.in. przez jeziora Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Tałty, Niegocin, Kisajno i Mamry prowadzący do Węgorzewa. Po drodze możesz zwiedzić Ruciane-Nida, Mikołajki, Giżycko.
  • Krutynia i spływy kajakowe – przez liczne zakola i ciekawe ukształtowanie terenu, rzeka Krutynia jest wielką atrakcją dla kajakarzy. Szlak kajakowy prowadzi m.in. przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. To jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i Europie.
  • Reszel – moim zdaniem to najładniejsze małe miasteczko, jakie widziałem w czasie moich kilku podróży po Warmii i Mazurach. Dominujący nad miastem zamek biskupi, spójna zabudowa okolic Rynku z ciągami zabytkowych kamienic, potężny kościół farny i gotycki most – a to wszystko w promieniu kilkuset metrów od Ratusza.

4. Toruń

Od dawna jestem wielkim fanem Torunia – nie tylko jako dobrego miejsca na majówkowy wypad w Polsce, ale również jako jednego z najciekawszych miast Polski. Trudno w Polsce o kierunek, który na niedużej przestrzeni oferuje tak różnorodne atrakcje zamknięte w obrębie uroczego Starego Miasta.

Toruń zamek od strony ulicy
Toruń chłopak Wisła widok na Starówkę

W czasie majówkowego zwiedzania Torunia nie zapomnij o odwiedzeniu kilku najważniejszych atrakcji:

  • Stare i Nowe Miasto – zespół Starego i Nowego Miasta oraz ruin zamku krzyżackiego w Toruniu znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i… nic w tym dziwnego. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie i niezwykle klimatyczne miejsce, którym warto przespacerować wzdłuż i wszerz.
  • Krzywa Wieża – druga polska krzywa wieża obok tej w Ząbkowicach Śląskich. Wokół powodów skrzywienia się wieży powstało wiele legend, ale najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest po prostu osiadanie gruntu pod jej fundamentami. Obowiązkowe miejsce do zobaczenia i sfotografowania.
  • Pomnik Kopernika, Dom Kopernika i Planetarium – mówić o astronomii i zapomnieć wspomnieć o Toruniu to duża wpadka. Przez szacunek do najsłynniejszego mieszkańca miasta – Mikołaja Kopernika – warto odwiedzić miejsca związane z jego życiem i zwiększyć poziom swojej wiedzy o kosmosie i astronomii.

5. Kociewie

Warto uświadomić sobie, że na północy Polski, między Kaszubami a Wisłą, znajdziesz ciekawy i różnorodny region. Na Kociewiu odpoczniesz w cichych agroturystykach nad jeziorami, popływasz kajakiem po spokojnej Wdzie i bardziej dynamicznej Wierzycy, poznasz kociewskie wsie z drewnianymi, 200-letnimi domkami. Sporo tego – w sam raz na kilkudniowy pobyt.

Decydując się na podróż na Kociewie proponuję Ci uwzględnienie w planach kilku ważnych atrakcji:

  • Zalew Żurski i Tleń – sztuczny zbiornik powstały przy okazji budowy elektrowni wodnej to jeden z popularniejszych akwenów Kociewia; możesz spróbować tu sportów wodnych, przejść lub przejechać rowerem dookoła jeziora i spróbować dobrego jedzenia w Przystanku Tleń,
  • spływ kajakowy Wdą – idealny pomysł dla tych podróżników, którzy lubią spędzać czas na wodzie. Wda to spokojna, meandrująca rzeka, oferująca piękne i sielskie widoki z poziomu kajaka,
  • drewniana architektura kociewskich wsi – koniecznie zajrzysz do kociewskich wsi, w których czas się zatrzymał. Zajrzyj do wsi Długie i Kasparus, żeby zobaczyć drewniane domy kryte strzechą, których historia sięga nawet 200 lat wstecz,
  • Jezioro Kałębie – Jezioro Kałębie to największe jezioro Kociewia nazywane przez lokalnych mieszkańców Kociewskim Morzem; w Osieku, czyli największej miejscowości nad jeziorem, czeka na Ciebie plaża z molo i wypożyczalnie sprzętu wodnego,
  • wieże widokowe Kociewia – jeśli lubisz wieże i punkty widokowe, na Kociewiu czeka ich kilka. Koniecznie odwiedź tę w rezerwacie Wiosło Małe, z wieży widokowej Trzebciny obejrzyj krajobraz po ogromnej wichurze, a z punktu widokowego w Nowej zobacz rozległą dolinę Wisły.

6. Beskid Śląski

Miłośnikom górskich wycieczek polecam zainteresowanie się południową częścią województwa śląskiego i zorganizowaniem majówkowej wyprawy w Beskid Śląski. Spora liczba dostępnych tras wędrówek zapewni Ci rozrywkę na kilka dni. Świetną bazą wypadową dla wycieczki może być Bielsko-Biała, którą przy okazji warto zwiedzić.

Beskid Śląski szlak

Przy okazji wycieczki w Beskid Śląski postaraj się rzucić okiem na poniższe atrakcje:

  • Szyndzielnia – szczyt leżący tuż przy południowych rubieżach Bielska-Białej. Możesz wjechać na niego wyciągiem (do którego dojedziesz miejskim autobusem z Bielska) lub zdecydować się na przyjemną wędrówkę. Schodząc do Szczyrku dodatkowo miniesz Klimczok.
  • Bielsko-Biała – jedno z ciekawszych miast, do jakich miałem okazję dotrzeć. Ciekawa historia (m.in. związana z połączeniem Bielska i Białej), uroczy Rynek Starego Miasta, klimatyczna ulica Schodowa i sławne Studio Filmów Rysunkowych. To też dobra baza wypadowa w Beskid Mały.
  • Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, na który najsprawniej wdrapiesz się zaczynając wędrówkę w Szczyrku. Podobnie jak na Szyndzielnię, na Skrzyczne możesz wjechać kolejką, ale zdecydowanie polecam Ci pełną ładnych panoram wędrówkę.
  • Wisła – rodzinne miasto Adama Małysza i dobra baza wypadowa na szlaki Beskidu Śląskiego. Wisła jest uzdrowiskiem, przez co do działającego w niej Domu Zdrojowego przyjeżdża co roku sporo kuracjuszy.

7. Kraków

Krakowa turystom przedstawiać nie trzeba – w końcu to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Polski. Obok polskich turystów, ulice Krakowa wypełniają tysiące przyjezdnych, których przygoda z Polską zahacza właśnie o dawną stolicę Polski. Kraków to jeden z najpopularniejszych pomysłów na majówkę w Polsce.

Zwiedzając Kraków, nie zapomnij rzucić okiem na atrakcje:

  • Rynek Główny z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką – widokówkowa atrakcja Krakowa, której nie wypada pominąć w czasie spacerów po mieście. Z wieży Bazyliki Mariackiej o 12:00 wybrzmiewa słynny hejnał mariacki, a w jej wnętrzach obejrzysz bezcenny ołtarz Wita Stwosza. W działających w Sukiennicach kramach kupisz krakowskie pamiątki.
  • Wawel – leżący nad Wisłą Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najważniejszych świadków naszej historii. Zamek był wielowiekową siedzibą polskich władców, a później miejscem ich pochówku. Poza zamkiem zwiedzać można również Katedrę Wawelską.
  • Kazimierz – dzielnica Krakowa wpisana na listę UNESCO, tradycyjne miejsce przenikania się kultury chrześcijańskiej i żydowskiej. Miejsce pełne dawnych śladów żydowskiej obecności. Na Kazimierzu działa dzisiaj wiele restauracji i barów, przez co dzielnica przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa.

8. Kraina Wygasłych Wulkanów

Aby obejrzeć wulkany, nie musisz wcale wyjeżdżać z Polski. Leżąca na Dolnym Śląsku Kraina Wygasłych Wulkanów to miejsce, w którym na wyciągnięcie ręki będziesz miał ślady wulkanicznej przeszłości tych ziem. Dzięki temu, że teren jest pełen rożnorodnych atrakcji, to świetny pomysł na weekend majowy w Polsce.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

Będąc w Krainie Wygasłych Wulkanów, zajrzyj przynajmniej do kilku ciekawych atrakcji:

  • Organy Wielisławskie – grupa spektakularnych spękań, które są zastygłą lawą, pochodzącą z wybuchu wulkanu mającego miejsce ok. 270 milionów lat temu. Słupy zastygniętej lawy o średnicy ok. 20-30 cm naturalnie ułożyły się jeden przy drugim i przypominają teraz organy.
  • Ostrzyca – najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego o wysokości 501 m n.p.m., ale to nie wysokość przyciąga uwagę turystów. Charakterystyczna jest jej spiczasta, stożkowa sylwetka, która stała się symbolem Krainy Wygasłych Wulkanów i okolic Parku Krajobrazowego Chełmy.
  • Winnica Agat w Sokołowcu – jedyne w Polsce miejsce, gdzie winorośl rośnie na stoku wygasłego około 300 milionów lat temu wulkanu. Możesz zatrzymać się w tej winnicy na noc, a wcześniej skorzystać z możliwości degustacji produkowanego lokalnie wina.
  • wieże widokowe w okolicy – rejon Krainy Wygasłych Wulkanów jest bogaty w wieże widokowe. Niektóre dostarczają ciekawych widoków na okolice, a niektóre… są już niższe od otaczających drzew i zostały przez to zapomniane przez turystów. Odwiedź wieże Radogost, na górze Zawodna, na Bazaltowej Górze i w Muchowie. Wszystkie wieże widokowe Dolnego Śląska poznasz dzięki interaktywnej mapce.

9. Olsztyn

Jednym z ciekawszych pomysłów na majówkę w Polsce jest wyjazd do miasta jezior, parków i lasów, czyli Olsztyna. Stolica Warmii i siedziba władz województwa warmińsko-mazurskiego to jedno z nielicznych polskich miast, w których zwiedzanie zabytków możesz połączyć ze spływem kajakowym i aktywnościami na jeziorach… bez opuszczania miasta.

Olsztyn Stare Miasto kamienice rynek

Zwiedzając Olsztyn, zajrzyj koniecznie do kilku interesujących atrakcji miasta:

  • zwiedzanie centrum Olsztyna – będąc w Olsztynie, zajrzyj koniecznie do Zamku Kapituły Warmińskiej, którym dawniej zarządzał sam Kopernik i w którym obejrzeć możesz jego oryginalny przyrząd badawczy, czyli tablicę astronomiczną. Zerknij oczywiście na Rynek, obejrzyj Wysoką Bramę i zajrzyj do olsztyńskiego Planetarium.
  • jezioro Ukiel – największe miejskie jezioro Olsztyna, na którym możesz oddać się licznym wodnym rozrywkom. Możesz tu wypożyczyć rower wodny, deskę SUP, popływać żaglówką lub motorówką albo wskoczyć na rower i objechać to spore jezioro.
  • spływ kajakiem po rzece Łynie – w sercu Olsztyna, tuż obok Rynku możesz wskoczyć do kajaku i wybrać się w kilkugodzinną podróż po rzece Łynie. Na końcu spływu Twój kajak odbierze przedstawiciel firmy wynajmującej, a Ty wrócisz wygodnie do centrum miasta.

10. Kaszuby Południowe (Serce Kaszub)

Północ Polski skrywa jeszcze przed nami wiele interesujących kierunków wakacyjnych i urlopowych podróży. Kaszuby słyną ze swojej unikalnej kultury, trudnego do zrozumienia przez przyjezdnych języka kaszubskiego i pięknych okoliczności przyrody. Morze, liczne jeziora, niekończące się lasy – to właśnie Serce Kaszub.

Kaszuby Wda z drona

Planując podróż do południowej części Kaszub, nie zapomnij uwzględnić w swoich planach kilku ważnych atrakcji:

  • Krzyż Jezior Wdzydzkich – zespół jezior zwany też Kaszubskim Morzem – przypomina z góry krzyż, a zbiornik jest na tyle rozległy, że wygląda trochę jak morze; ciekawą opcją na zwiedzanie Krzyża Jezior Wdzydzkich jest godzinny rejs statkiem Stolem z przystani we Wdzydzach Kiszewskich,
  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich – składa się z ponad 50 wiejskich domostw z okresu XVII – XX w., które zostały przeniesione i ponownie złożone we Wdzydzach Kiszewskich z różnych zakątków Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia; pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu,
  • spływ kajakowy Wdą – Wda to spokojna, meandrująca rzeka, która dostarcza malowniczych krajobrazów idealnych do oglądania z punktu widzenia kajaka; na trasie czasami pojawiają się powalone drzewa, które dostarczają trochę emocji w czasie spływu,
  • Kościerzyna – największe miasto regionu południowych Kaszub, do zwiedzania m.in. Muzeum Akordeonu, Muzeum Kolejnictwa z koleją lilipucią, dwa sanktuaria; przyjemny Rynek z układem zabudowy z XV wieku, a tuż przy Rynku – Browar Kościerzyna z lokalnie wytarzanym piwem.

11. Lublin

Lublin to kolejna z ciekawych propozycji na majówkę w Polsce dla osób, które lubią zwiedzanie miast. Lublina nie wymienia się wśród najpopularniejszych destanacji turystycznych, ale to działa na Twoją korzyść. W majówkę będzie tu prawdopodobnie mniej osób niż we Wrocławiu czy Krakowie, a atrakcje pozwolą Ci dobrze spędzić tutaj czas.

Brama Krakowska w Lublinie

Przy okazji majówki w Lublinie, znajdź czas na zwiedzanie kilku ważnych atrakcji:

  • Zamek Lubelski – w ramach zwiedzania zamku warto zobaczyć Kaplicę Trójcy Świętej z czasów Kazimierza Wielkiego, wieżę zamkową, czyli donżon oraz wnętrza zamkowe. W murach donżonu mieściło się dawniej więzienie znane z okrutnych warunków.
  • Rynek i Trybunał Koronny – na centralnym placu Lublina znajdziesz Trybunał Główny Koronny, czyli dawny najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego. Plac otaczają barwne kamienice, których partery zajmują restauracje.
  • Krakowskie Przedmieście i Brama Krakowska – Krakowskie Przedmieście to reprezentacyjny trakt Lublina o zwartej zabudowie, przy którym ulokowały się reprezentacyjne budynki miasta. Przespaceruj się tędy przy okazji zwiedzania Placu Litewskiego i Bramy Krakowskiej.

12. Karkonosze

Wypad w Karkonosze to jedna z moich ulubionych aktywności i idealny pomysł na majówkę w Polsce dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek. Pomimo dużej popularności Karkonoszy, licznych szlaków turystycznych wystarczy dla każdego chętnego. Dobrym bazami wypadowymi w te góry jest Karpacz oraz Szklarska Poręba.

Trasa ze Śnieżki na Szrenicę Ciekawe szlaki w Karkonoszach Kocioł Małego Stawu Schronisko Samotnia jak dojść Trasy z ładnymi widokami Karpacz

Wędrując w majówkę po Karkonoszach, zajrzyj koniecznie w kilka ważnych miejsc:

  • Śnieżka i Karpacz – Karpacz to najlepsza baza wypadowa na Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy. Na górę możesz wjechać wyciągiem od czeskiej strony, jednak najciekawsza będzie wędrówka malowniczymi szlakami prowadzącymi z Białego Jaru.
  • Szrenica, Śnieżne Kotły i Szklarska Poręba – wyruszając na wędrówkę ze Szklarskiej Poręby dotrzesz na Szrenicę, czyli szczyt górujący nad miastem. Stamtąd możesz albo wrócić do miasta, albo kontynuować wędrówkę do polodowcowych Śnieżnych Kotłów i do schroniska Pod Łabskim Szczytem.

W poszukiwaniu pomysłów na wycieczki pomoże Ci ebook z 26 planami wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. Przygotowałem go z myślą o tych turystach, którzy nie chcą tracić czasu na planowanie wycieczek i chcą po prostu wyruszyć w ciekawą wycieczkę w góry.

13. Poznań

Stolica Wielkopolski to miejsce idealne nie tylko na jednodniowy wypad, ale też dobry pomysł na majówkę w Polsce. W Poznaniu czeka na Ciebie spora liczba zabytków i różnorodnych atrakcji, dobra baza noclegowa i ciekawa oferta restauracji i kawiarni. Wychodzi więc, że spędzona tu majówka będzie dobrym pomysłem.

Poznań Rynek

Będąc w Poznaniu, nie zapomnij odwiedzić kilku najważniejszych atrakcji miasta:

  • Stary Rynek – nie wypada nie zajrzeć na centralny plac Poznania, m.in. po to, aby zobaczyć stukające się głowami koziołki – symbol stolicy Wielkopolski. Zwróć uwagę na barwne domki budników, kamienice otaczające Rynek i Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
  • Jezioro Maltańskie – największy poznański zbiornik wodny, przy którego brzegu działa Kolejka Parkowa Maltanka – wąskotorowa kolejka, której pociągi prowadzi czasami parowóz. Wysiadając na końcowej stacji kolejki, możesz pójść na wycieczkę do poznańskiego ZOO.
  • Ostrów Tumski i Śródka – o poznańskim Ostrowie Tumskim mówi się jako o kolebce polskości. Koniecznie zobacz jeden z najstarszych kościołów w Polsce – bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odwiedź Bramę Poznania ICHOT i zajrzyj do dzielnicy Śródka ze słynnym muralem.

14. Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka na Dolnym Śląsku to miejsce, które dostarczy atrakcji nie tylko na weekend majowy, ale też na dłuższe pobyty. Poza zwiedzaniem stolicy regionu – Kłodzka i uzdrowisk kłodzkich, do dyspozycji masz wiele szlaków górskich i atrakcji rozrzuconych po całym terenie kotliny.

platforma na Guzowatej Radków Dolny Śląsk ciekawe punkty widokowe dobry widok na góry Szczeliniec Wielki Góry Stołowe Zalew Radkowski krajobraz

Przy okazji wizyty w Kotlinie Kłodzkiej w czasie majówki, koniecznie zwróć uwagę na atrakcje:

  • Kłodzko – stolica regionu, nad którą góruje dobrze zachowana Twierdza Kłodzko, czyli XVI-wieczny system umocnień chroniących miasto i region. Kłodzko posiada Rynek z okazałym ratuszem oraz Podziemną Trasę Turystyczną, którą przejdziesz pod centrum Kłodzka.
  • Góry Stołowe – jedne z najciekawszych pod względem formy gór Polski, chronione przez Park Narodowy Gór Stołowych. Warto zajrzeć na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych oraz do labiryntu skalnego “Błędne Skały”, położonego blisko granicy z Czechami.
  • uzdrowiska kłodzkie – zespół uzdrowisk zlokalizowanych w Polanicy-Zdrój, Dusznikach-Zdrój i Kudowie-Zdrój. W każdym z miast działa Park Zdrojowy i pijalnia leczniczych wód mineralnych, co przyciąga do miasteczek wielu kuracjuszy.
  • Masyw Śnieżnika – położony przy granicy z Czechami masyw ze szczytem Śnieżnika, jedna z najważniejszych atrakcji wschodniej części Ziemi Kłodzkiej.

W wyborze najciekawszych tras zwiedzania Kotliny Kłodzkiej pomoże Ci mój ebook. Zebrałem w nim aż 29 gotowych tras wędrówek po górach Kotliny Kłodzkiej. Dzięki temu nie będziesz musiał zajmować się planowaniem i od razu będziesz mógł wyruszyć na wędrówkę.

15. Bieszczady

Każdy słyszał, że w kryzysowych sytuacjach wystarczy… rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Nie trzeba jednak czekać na kryzysowe sytuacje i wystarczy w czasie planowania majówki w Polsce zainteresować się tym położonym na południowym wschodzie zakątkiem kraju.

Góry na weekend gdzie pojechać Bieszczady

Zwiedzając majówkowo Bieszczady, nie zapomnij rzucić okiem na następujące atrakcje:

  • Bieszczadzka Kolej Leśna – wąskotorowa kolejka, która dawniej służyła potrzebom leśników, a dzisiaj jest wielką atrakcją turystyczną Bieszczadów. Jeśli będziesz miał szczęście, trafisz na pociąg prowadzony przez wąskotorowy parowóz.
  • połoniny – charakterystyczne dla bieszczadzkiego krajobrazu są połoniny, z których najbardziej znane to Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska i połonina Bukowe Berdo. Można wędrować po nich nie mijając po drodze innych osób (szczególnie poza sezonem) i cieszyć oko dziką, przepiękną przyrodą.
  • Szlak Architektury Drewnianej – szlak łączący najciekawszych reprezentantów drewnianej architektury na terenie Bieszczadów. Zwiedzając szlak będziesz miał okazję zobaczyć charakterystyczne dla tych stron drewniane cerkwie.

16. Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to świetna propozycja dla osób, które chcą uciec od tłumu turystów i cieszyć się mniej uczęszczanymi, górskimi szlakami. To pasmo górskie jest szczególnie dobrym wyborem dla miłośników jednodniowych wycieczek – można tu zaplanować kilka atrakcyjnych tras bez konieczności zostawania w Rudawach na noc.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka

Wędrując po Rudawach Janowickich, koniecznie rzuć okiem na poniższe atrakcje:

  • Kolorowe Jeziorka – zespół kilku jeziorek powstałych na terenie dawnej kopalni pirytu, które zabarwiły się naturalnie na żółty, purpurowy, turkusowy i zielony kolor. Szczególnie ciekawe są spore jeziorka purpurowe i turkusowe, których kolor przyciąga setki fotografów i miłośników natury.
  • punkt widokowy na Sokoliku – Sokolik to góra, która składa się z dwóch formacji skalnych. Na tę wyższą (642 m n.p.m.) możesz się wdrapać po starych, trochę skrzypiących schodach. Roztacza się z nich piękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
  • ruiny zamku Bolczów i Starościńskie Skały – trasa prowadząca z Janowic Wielkich zaprowadzi Cię najpierw do dobrze zachowanych ruin pochodzącego z XIV wieku zamku, a później do formacji skalnej Starościńskich Skał, które układają się w niewielkie skalne miasto – z wąskimi przejściami, mostami, filarami i półkami.

17. Wałbrzych i okolice

Od czasu, gdzie pierwszy raz odwiedziłem Wałbrzych i okoliczne góry, stałem się wielkim fanem tej części Dolnego Śląska i Polski. Mało które miasto może się pochwalić tak dużą liczbą szlaków turystycznych w najbliższej okolicy miasta i atrakcjami, które opowiadają o dawnej, imponującej historii miasta.

Wałbrzych Rynek kamieniczki
Zamek Książ blog podróżniczy

Przy okazji majówki w Wałbrzychu, koniecznie odwiedź poniższe atrakcje:

  • Zamek Książ – jeden z największych polskich zamków, majestatyczna rezydencja rodziny Hochbergów z tajemniczymi podziemiami, które mogły być planowaną siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy i rezydencją Hiltera. Imponujący jest również otaczający zamek Książański Park Krajobrazowy.
  • Stara Kopalnia – centrum kultury działające na terenie jednej z kopalni, wchodzącej w skład dawnego Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Poznasz tutaj historię węgla kamiennego w Wałbrzychu i dowiesz się, jak trudnym momentem dla miasta była likwidacja wydobycia w latach 90. XX wieku.
  • Muzeum Porcelany – urocze muzeum (jedno z moich ulubionych!) posiadające w zbiorach ponad 10 000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej, w tym tej produkowanej w zakładach w Wałbrzychu. Miłośnicy malarstwa mogą obejrzeć tutaj również prace polskich malarzy, m.in. Dudy-Gracza, Beksińskiego, Nowosielskiego.
  • wieża widokowa na Borowej – zbudowana kilka lat temu wieża widokowa na szczycie, który znajduje się w granicach administracyjnych Wałbrzycha. Możesz się wybrać na Borową zaczynając wycieczkę przy stacji kolejowej Wałbrzych Główny i kontynuować ją np. w kierunku malowniczej Jedliny-Zdrój.

Więcej inspiracji do podróży po Polsce

Cieszę się, że coraz więcej osób interesuje się podróżowaniem po Polsce. Chętnie pomogę Ci w eksploracji tych części Polski, do których udało mi się już dotrzeć i przygotować o nich szczegółowe przewodniki – tak, żebyś Ty musiał poświęcić na planowanie mniej energii. Propozycje zebrałem w obszernym artykule.

Przejrzyj też całą kategorię Polska, w której znajdziesz sporo pomysłów nie tylko na to, gdzie wybrać się na majówkę, ale też w dowolnym innym fragmencie roku. W praktycznych tekstach opowiem Ci m.in. o tym, jak tanio podróżować po Polsce.

Poznałeś właśnie moją propozycję 17 miejsc w Polsce, do których warto jechać na majówkę. Lista propozycji mogłaby się jednak nigdy nie kończyć – Twoje podróżnicze plany może ograniczać w końcu tylko wyobraźnia, a motywów przewodnich podróży po Polsce nie zabraknie na długo. Życzę Ci miłego, majówkowego wypoczynku i do zobaczenia gdzieś w trasie!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze