Gdzie jechać na MAJÓWKĘ w Polsce? 14 pomysłów na ciekawe miejsca na majówkę w Polsce

16 kwietnia 2022
(aktualizacja: 16 kwietnia 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Majówka, jak żaden inny długi weekend w ciągu roku, zachęca do wyjścia z domu i skorzystania z pięknej pogody początku maja. Przyroda jest już obudzona do życia po zimowym śnie i czeka, aż turyści zaczną realizować swoje pomysły na majówkę, zwiedzając kraj wzdłuż i wszerz. Zebrałem dla Ciebie 14 pomysłów na to, gdzie pojechać na majówkę w Polsce, abyś sam nie musiał szukać ciekawych miejsc. Bierzmy się więc za decyzję, gdzie warto wybrać się w pierwszej kolejności!

Co znajdziesz w artykule?

 • listę pomysłów na majówkę w Polsce, która ułatwi Ci planowanie tych kilku wolnych dni,
 • wskazówki dotyczące miejsc, które warto zobaczyć w danych lokalizacjach idealnych na weekend majowy,
 • podpowiedzi na temat interesujących kierunków wycieczek w Polsce - również w terminach poza majówką.

Gdzie warto wybrać się na weekend majowy w Polsce?

Różne zakamarki Polski dostarczają wielu pomysłów na to, gdzie można wybrać się w czasie popularnego weekendu majowego. Nasz kraj zapewnia różnorodne atrakcje - każdy powinien znaleźć typ aktywności, który najbardziej odpowiada jego preferencjom. Aby urozmaicić Ci wybór, na poniższej liście zebrałem pomysły dla wielu rodzajów turystów.

Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy górskich wypraw, jak i osoby preferujące city-breaki oraz zwiedzanie miast. Na liście znajdzie się też kilka propozycji dla miłośników natury, którzy chcą odpocząć od dużego tempa i zrelaksować się w kojącej scenerii. Poszukaj na mojej liście 14 propozycji na majówkę w Polsce czegoś dla siebie.

1. Tajemnicze Góry Sowie

Góry Sowie to jedno z najciekawszych pasm górskich Polski, leżące między Wałbrzychem a Kłodzkiem na Dolnym Śląsku. Przepiękne widoki to nie jedyny atut Gór Sowich - na turystów czeka szereg atrakcji związanych m.in. z tajemniczą przeszłością z okresu II wojny światowej i historią wydobycia węgla kamiennego w tej części kraju.

Widoki Góry Sowie krajobrazy szlak Kalenica Zygmuntówka

Miejsca w Górach Sowich, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • kompleks Riese - tajny, podziemny kompleks tuneli i pomieszczeń drążonych w wielu zakątkach Gór Sowich, opuszczony przez Niemców w ostatniej chwili, tuż przed pojawieniem się radzieckiego wojska. Istnieje hipoteza, że ta ogromna budowa miała być docelowo siedzibą Hitlera i generalnego dowództwa wojsk III Rzeszy.
 • twierdza Srebrna Góra - największa górska twierdza w Europie, której zadaniem była ochrona tej części Dolnego Śląska przed potencjalnym atakiem ze strony Austrii. Budowa tej nigdy niezdobytej twierdzy trwała aż 12 lat.
 • szlaki na Wielką Sowę - trasy na najwyższy szczyt Gór Sowich nie należą do najbardziej wymagających, a dojście na szczyt pozwoli Ci obejrzeć z góry spory kawałek Dolnego Śląska. Pomoże w tym zbudowana na szczycie Wielkiej Sowy wieża widokowa.

WĘDRUJ PO GÓRACH SOWICH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup ebooka z 20 gotowymi planami wędrówek po Górach Sowich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

2. Wrocław

Wrocław to stolica Dolnego Śląska i jedno z najbardziej wartościowych turystycznie miast Polski. We Wrocławiu w interesujący sposób mieszają się kultury - niemiecka przeszłość miasta, polska teraźniejszość i dziesiątki akcentów pochodzących od licznych mniejszości reprezentowanych teraz w mieście. Różnorodność Wrocławia i jego otwarcie na świat to ewenement na mapie Polski i jedno z najlepszych miejsc na majówkę w Polsce.

Wrocław atrakcje co zobaczyć blog podróżniczy

Będąc we Wrocławiu, zwróć uwagę zarówno na popularne, jak i mniej oblegane atrakcje:

 • Rynek i zabudowa Starego Miasta - obowiązkowy punkt zwiedzania Wrocławia. W obrębie Starego Miasta znajdziesz nie tylko Rynek z charakterystycznym Starym Ratuszem, ale dziesiątki pięknych kamienic, punkty widokowe Wrocławia, ciekawe muzea oraz szereg restauracji i kawiarni.
 • Hala Stulecia - wrocławski zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO, zaprojektowany przez słynnego Maxa Berga. Do zwiedzania zachęca nie tylko sama Hala, ale też urocza okolica budowli z Wrocławską Fontanną Multimedialną, Pergolą i rozległym Parkiem Szczytnickim.
 • nietypowe atrakcje Wrocławia - w oddzielnym artykule zebrałem szereg atrakcji, które są rzadziej odwiedzane przez turystów, a mają duży potencjał i ciekawą historię do opowiedzenia. Na pewno znajdziesz na tej liście coś dla siebie.

ZWIEDZAJ WROCŁAW WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Wrocławia - atrakcje, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

3. Beskid Śląski

Miłośnikom górskich wycieczek polecam zainteresowanie się południową częścią województwa śląskiego i zorganizowaniem majówkowej wyprawy w Beskid Śląski. Spora liczba dostępnych tras wędrówek zapewni Ci rozrywkę na kilka dni. Świetną bazą wypadową dla wycieczki może być Bielsko-Biała, którą przy okazji warto zwiedzić.

Beskid Śląski szlak

Przy okazji wycieczki w Beskid Śląski postaraj się rzucić okiem na poniższe atrakcje:

 • Szyndzielnia - szczyt leżący tuż przy południowych rubieżach Bielska-Białej. Możesz wjechać na niego wyciągiem (do którego dojedziesz miejskim autobusem z Bielska) lub zdecydować się na przyjemną wędrówkę. Schodząc do Szczyrku dodatkowo miniesz Klimczok.
 • Bielsko-Biała - jedno z ciekawszych miast, do jakich miałem okazję dotrzeć. Ciekawa historia (m.in. związana z połączeniem Bielska i Białej), uroczy Rynek Starego Miasta, klimatyczna ulica Schodowa i sławne Studio Filmów Rysunkowych. To też dobra baza wypadowa w Beskid Mały.
 • Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, na który najsprawniej wdrapiesz się zaczynając wędrówkę w Szczyrku. Podobnie jak na Szyndzielnię, na Skrzyczne możesz wjechać kolejką, ale zdecydowanie polecam Ci pełną ładnych panoram wędrówkę.
 • Wisła - rodzinne miasto Adama Małysza i dobra baza wypadowa na szlaki Beskidu Śląskiego. Wisła jest uzdrowiskiem, przez co do działającego w niej Domu Zdrojowego przyjeżdża co roku sporo kuracjuszy.

4. Kraków

Krakowa turystom przedstawiać nie trzeba - w końcu to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Polski. Obok polskich turystów, ulice Krakowa wypełniają tysiące przyjezdnych, których przygoda z Polską zahacza właśnie o dawną stolicę Polski. Kraków to jeden z najpopularniejszych pomysłów na majówkę w Polsce.

Zwiedzając Kraków, nie zapomnij rzucić okiem na atrakcje:

 • Rynek Główny z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką - widokówkowa atrakcja Krakowa, której nie wypada pominąć w czasie spacerów po mieście. Z wieży Bazyliki Mariackiej o 12:00 wybrzmiewa słynny hejnał mariacki, a w jej wnętrzach obejrzysz bezcenny ołtarz Wita Stwosza. W działających w Sukiennicach kramach kupisz krakowskie pamiątki.
 • Wawel - leżący nad Wisłą Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najważniejszych świadków naszej historii. Zamek był wielowiekową siedzibą polskich władców, a później miejscem ich pochówku. Poza zamkiem zwiedzać można również Katedrę Wawelską.
 • Kazimierz - dzielnica Krakowa wpisana na listę UNESCO, tradycyjne miejsce przenikania się kultury chrześcijańskiej i żydowskiej. Miejsce pełne dawnych śladów żydowskiej obecności. Na Kazimierzu działa dzisiaj wiele restauracji i barów, przez co dzielnica przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa.

5. Olsztyn

Jednym z ciekawszych pomysłów na majówkę w Polsce jest wyjazd do miasta jezior, parków i lasów, czyli Olsztyna. Stolica Warmii i siedziba władz województwa warmińsko-mazurskiego to jedno z nielicznych polskich miast, w których zwiedzanie zabytków możesz połączyć ze spływem kajakowym i aktywnościami na jeziorach... bez opuszczania miasta.

Olsztyn Stare Miasto kamienice rynek

Zwiedzając Olsztyn, zajrzyj koniecznie do kilku interesujących atrakcji miasta:

 • zwiedzanie centrum Olsztyna - będąc w Olsztynie, zajrzyj koniecznie do Zamku Kapituły Warmińskiej, którym dawniej zarządzał sam Kopernik i w którym obejrzeć możesz jego oryginalny przyrząd badawczy, czyli tablicę astronomiczną. Zerknij oczywiście na Rynek, obejrzyj Wysoką Bramę i zajrzyj do olsztyńskiego Planetarium.
 • jezioro Ukiel - największe miejskie jezioro Olsztyna, na którym możesz oddać się licznym wodnym rozrywkom. Możesz tu wypożyczyć rower wodny, deskę SUP, popływać żaglówką lub motorówką albo wskoczyć na rower i objechać to spore jezioro.
 • spływ kajakiem po rzece Łynie - w sercu Olsztyna, tuż obok Rynku możesz wskoczyć do kajaku i wybrać się w kilkugodzinną podróż po rzece Łynie. Na końcu spływu Twój kajak odbierze przedstawiciel firmy wynajmującej, a Ty wrócisz wygodnie do centrum miasta.

6. Kraina Wygasłych Wulkanów

Aby obejrzeć wulkany, nie musisz wcale wyjeżdżać z Polski. Leżąca na Dolnym Śląsku Kraina Wygasłych Wulkanów to miejsce, w którym na wyciągnięcie ręki będziesz miał ślady wulkanicznej przeszłości tych ziem. Dzięki temu, że teren jest pełen rożnorodnych atrakcji, to świetny pomysł na weekend majowy w Polsce.

Winnica Agat w Sokołowcu Dolnośląski Szlak Piwa i Wina Szlak Ma Smak Pogórze Kaczawskie Nietypowe Atrakcje Dolnego Śląska

Będąc w Krainie Wygasłych Wulkanów, zajrzyj przynajmniej do kilku ciekawych atrakcji:

 • Organy Wielisławskie - grupa spektakularnych spękań, które są zastygłą lawą, pochodzącą z wybuchu wulkanu mającego miejsce ok. 270 milionów lat temu. Słupy zastygniętej lawy o średnicy ok. 20-30 cm naturalnie ułożyły się jeden przy drugim i przypominają teraz organy.
 • Ostrzyca - najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego o wysokości 501 m n.p.m., ale to nie wysokość przyciąga uwagę turystów. Charakterystyczna jest jej spiczasta, stożkowa sylwetka, która stała się symbolem Krainy Wygasłych Wulkanów i okolic Parku Krajobrazowego Chełmy.
 • Winnica Agat w Sokołowcu - jedyne w Polsce miejsce, gdzie winorośl rośnie na stoku wygasłego około 300 milionów lat temu wulkanu. Możesz zatrzymać się w tej winnicy na noc, a wcześniej skorzystać z możliwości degustacji produkowanego lokalnie wina.
 • wieże widokowe w okolicy - rejon Krainy Wygasłych Wulkanów jest bogaty w wieże widokowe. Niektóre dostarczają ciekawych widoków na okolice, a niektóre... są już niższe od otaczających drzew i zostały przez to zapomniane przez turystów. Odwiedź wieże Radogost, na górze Zawodna, na Bazaltowej Górze i w Muchowie. Wszystkie wieże widokowe Dolnego Śląska poznasz dzięki interaktywnej mapce.

POZNAJ WIEŻE WIDOKOWE DOLNEGO ŚLĄSKA

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup wielką mapkę wież widokowych Dolnego Śląska i poznaj najpiękniejszy region Polski z nowej, ciekawej perspektywy.

7. Lublin

Lublin to kolejna z ciekawych propozycji na majówkę w Polsce dla osób, które lubią zwiedzanie miast. Lublina nie wymienia się wśród najpopularniejszych destanacji turystycznych, ale to działa na Twoją korzyść. W majówkę będzie tu prawdopodobnie mniej osób niż we Wrocławiu czy Krakowie, a atrakcje pozwolą Ci dobrze spędzić tutaj czas.

Brama Krakowska w Lublinie

Przy okazji majówki w Lublinie, znajdź czas na zwiedzanie kilku ważnych atrakcji:

 • Zamek Lubelski - w ramach zwiedzania zamku warto zobaczyć Kaplicę Trójcy Świętej z czasów Kazimierza Wielkiego, wieżę zamkową, czyli donżon oraz wnętrza zamkowe. W murach donżonu mieściło się dawniej więzienie znane z okrutnych warunków.
 • Rynek i Trybunał Koronny - na centralnym placu Lublina znajdziesz Trybunał Główny Koronny, czyli dawny najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego. Plac otaczają barwne kamienice, których partery zajmują restauracje.
 • Krakowskie Przedmieście i Brama Krakowska - Krakowskie Przedmieście to reprezentacyjny trakt Lublina o zwartej zabudowie, przy którym ulokowały się reprezentacyjne budynki miasta. Przespaceruj się tędy przy okazji zwiedzania Placu Litewskiego i Bramy Krakowskiej.

8. Karkonosze

Wypad w Karkonosze to jedna z moich ulubionych aktywności i idealny pomysł na majówkę w Polsce dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek. Pomimo dużej popularności Karkonoszy, licznych szlaków turystycznych wystarczy dla każdego chętnego. Dobrym bazami wypadowymi w te góry jest Karpacz oraz Szklarska Poręba.

Trasa ze Śnieżki na Szrenicę Ciekawe szlaki w Karkonoszach Kocioł Małego Stawu Schronisko Samotnia jak dojść Trasy z ładnymi widokami Karpacz

Wędrując w majówkę po Karkonoszach, zajrzyj koniecznie w kilka ważnych miejsc:

 • Śnieżka i Karpacz - Karpacz to najlepsza baza wypadowa na Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy. Na górę możesz wjechać wyciągiem od czeskiej strony, jednak najciekawsza będzie wędrówka malowniczymi szlakami prowadzącymi z Białego Jaru.
 • Szrenica, Śnieżne Kotły i Szklarska Poręba - wyruszając na wędrówkę ze Szklarskiej Poręby dotrzesz na Szrenicę, czyli szczyt górujący nad miastem. Stamtąd możesz albo wrócić do miasta, albo kontynuować wędrówkę do polodowcowych Śnieżnych Kotłów i do schroniska Pod Łabskim Szczytem.

W poszukiwaniu pomysłów na wycieczki pomoże Ci ebook z 26 planami wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. Przygotowałem go z myślą o tych turystach, którzy nie chcą tracić czasu na planowanie wycieczek i chcą po prostu wyruszyć w ciekawą wycieczkę w góry.

WĘDRUJ PO KARKONOSZACH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup ebooka z 26 gotowymi planami wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

9. Poznań

Stolica Wielkopolski to miejsce idealne nie tylko na jednodniowy wypad, ale też dobry pomysł na majówkę w Polsce. W Poznaniu czeka na Ciebie spora liczba zabytków i różnorodnych atrakcji, dobra baza noclegowa i ciekawa oferta restauracji i kawiarni. Wychodzi więc, że spędzona tu majówka będzie dobrym pomysłem.

Poznań Rynek

Będąc w Poznaniu, nie zapomnij odwiedzić kilku najważniejszych atrakcji miasta:

 • Stary Rynek - nie wypada nie zajrzeć na centralny plac Poznania, m.in. po to, aby zobaczyć stukające się głowami koziołki - symbol stolicy Wielkopolski. Zwróć uwagę na barwne domki budników, kamienice otaczające Rynek i Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
 • Jezioro Maltańskie - największy poznański zbiornik wodny, przy którego brzegu działa Kolejka Parkowa Maltanka - wąskotorowa kolejka, której pociągi prowadzi czasami parowóz. Wysiadając na końcowej stacji kolejki, możesz pójść na wycieczkę do poznańskiego ZOO.
 • Ostrów Tumski i Śródka - o poznańskim Ostrowie Tumskim mówi się jako o kolebce polskości. Koniecznie zobacz jeden z najstarszych kościołów w Polsce - bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odwiedź Bramę Poznania ICHOT i zajrzyj do dzielnicy Śródka ze słynnym muralem.

ZWIEDZAJ POZNAŃ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup mapkę z ponad 100 najważniejszymi punktami Poznania - atrakcje, kawiarnie, restauracje, punkty widokowe, muzea i... polecane noclegi.

10. Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka na Dolnym Śląsku to miejsce, które dostarczy atrakcji nie tylko na weekend majowy, ale też na dłuższe pobyty. Poza zwiedzaniem stolicy regionu - Kłodzka i uzdrowisk kłodzkich, do dyspozycji masz wiele szlaków górskich i atrakcji rozrzuconych po całym terenie kotliny.

platforma na Guzowatej Radków Dolny Śląsk ciekawe punkty widokowe dobry widok na góry Szczeliniec Wielki Góry Stołowe Zalew Radkowski krajobraz

Przy okazji wizyty w Kotlinie Kłodzkiej w czasie majówki, koniecznie zwróć uwagę na atrakcje:

 • Kłodzko - stolica regionu, nad którą góruje dobrze zachowana Twierdza Kłodzko, czyli XVI-wieczny system umocnień chroniących miasto i region. Kłodzko posiada Rynek z okazałym ratuszem oraz Podziemną Trasę Turystyczną, którą przejdziesz pod centrum Kłodzka.
 • Góry Stołowe - jedne z najciekawszych pod względem formy gór Polski, chronione przez Park Narodowy Gór Stołowych. Warto zajrzeć na Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych oraz do labiryntu skalnego "Błędne Skały", położonego blisko granicy z Czechami.
 • uzdrowiska kłodzkie - zespół uzdrowisk zlokalizowanych w Polanicy-Zdrój, Dusznikach-Zdrój i Kudowie-Zdrój. W każdym z miast działa Park Zdrojowy i pijalnia leczniczych wód mineralnych, co przyciąga do miasteczek wielu kuracjuszy.
 • Masyw Śnieżnika - położony przy granicy z Czechami masyw ze szczytem Śnieżnika, jedna z najważniejszych atrakcji wschodniej części Ziemi Kłodzkiej.

W wyborze najciekawszych tras zwiedzania Kotliny Kłodzkiej pomoże Ci mój ebook. Zebrałem w nim aż 29 gotowych tras wędrówek po górach Kotliny Kłodzkiej. Dzięki temu nie będziesz musiał zajmować się planowaniem i od razu będziesz mógł wyruszyć na wędrówkę.

WĘDRUJ PO KOTLINIE KŁODZKIEJ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup ebooka z 29 gotowymi planami wędrówek po górach Kotliny Kłodzkiej. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

11. Bieszczady

Każdy słyszał, że w kryzysowych sytuacjach wystarczy... rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Nie trzeba jednak czekać na kryzysowe sytuacje i wystarczy w czasie planowania majówki w Polsce zainteresować się tym położonym na południowym wschodzie zakątkiem kraju.

Góry na weekend gdzie pojechać Bieszczady

Zwiedzając majówkowo Bieszczady, nie zapomnij rzucić okiem na następujące atrakcje:

 • Bieszczadzka Kolej Leśna - wąskotorowa kolejka, która dawniej służyła potrzebom leśników, a dzisiaj jest wielką atrakcją turystyczną Bieszczadów. Jeśli będziesz miał szczęście, trafisz na pociąg prowadzony przez wąskotorowy parowóz.
 • połoniny - charakterystyczne dla bieszczadzkiego krajobrazu są połoniny, z których najbardziej znane to Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska i połonina Bukowe Berdo. Można wędrować po nich nie mijając po drodze innych osób (szczególnie poza sezonem) i cieszyć oko dziką, przepiękną przyrodą.
 • Szlak Architektury Drewnianej - szlak łączący najciekawszych reprezentantów drewnianej architektury na terenie Bieszczadów. Zwiedzając szlak będziesz miał okazję zobaczyć charakterystyczne dla tych stron drewniane cerkwie.

12. Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to świetna propozycja dla osób, które chcą uciec od tłumu turystów i cieszyć się mniej uczęszczanymi, górskimi szlakami. To pasmo górskie jest szczególnie dobrym wyborem dla miłośników jednodniowych wycieczek - można tu zaplanować kilka atrakcyjnych tras bez konieczności zostawania w Rudawach na noc.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka

Wędrując po Rudawach Janowickich, koniecznie rzuć okiem na poniższe atrakcje:

 • Kolorowe Jeziorka - zespół kilku jeziorek powstałych na terenie dawnej kopalni pirytu, które zabarwiły się naturalnie na żółty, purpurowy, turkusowy i zielony kolor. Szczególnie ciekawe są spore jeziorka purpurowe i turkusowe, których kolor przyciąga setki fotografów i miłośników natury.
 • punkt widokowy na Sokoliku - Sokolik to góra, która składa się z dwóch formacji skalnych. Na tę wyższą (642 m n.p.m.) możesz się wdrapać po starych, trochę skrzypiących schodach. Roztacza się z nich piękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
 • ruiny zamku Bolczów i Starościńskie Skały - trasa prowadząca z Janowic Wielkich zaprowadzi Cię najpierw do dobrze zachowanych ruin pochodzącego z XIV wieku zamku, a później do formacji skalnej Starościńskich Skał, które układają się w niewielkie skalne miasto - z wąskimi przejściami, mostami, filarami i półkami.

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 30%!

3 praktyczne ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich, Sowich i górach Kotliny Kłodzkiej.

Łącznie aż 75 gotowych planów górskich wycieczek.

13. Toruń

Od dawna jestem wielkim fanem Torunia - nie tylko jako dobrego miejsca na majówkowy wypad w Polsce, ale również jako jednego z najciekawszych miast Polski. Trudno w Polsce o kierunek, który na niedużej przestrzeni oferuje tak różnorodne atrakcje zamknięte w obrębie uroczego Starego Miasta.

Toruńska Starówka i widok na rzekę to wręcz pocztówkowy widok (autor: PawełUnsplash)

W czasie majówkowego zwiedzania Torunia nie zapomnij o odwiedzeniu kilku najważniejszych atrakcji:

 • Stare Miasto - zespół Starego Miasta w Toruniu znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i... nic w tym dziwnego. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie i niezwykle klimatyczne miejsce, którym warto przespacerować wzdłuż i wszerz.
 • Krzywa Wieża - druga polska krzywa wieża obok tej w Ząbkowicach Śląskich. Wokół powodów skrzywienia się wieży powstało wiele legend, ale najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest po prostu osiadanie gruntu pod jej fundamentami. Obowiązkowe miejsce do zobaczenia i sfotografowania.
 • Planetarium - mówić o astronomii i zapomnieć wspomnieć o Toruniu to duża wpadka. Przez szacunek do najsłynniejszego mieszkańca miasta - Mikołaja Kopernika - warto odwiedzić toruńskie Planetarium i zwiększyć poziom swojej wiedzy o kosmosie.

14. Okolice Wałbrzycha

Od czasu, gdzie pierwszy raz odwiedziłem Wałbrzych i okoliczne góry, stałem się wielkim fanem tej części Dolnego Śląska i Polski. Mało które miasto może się pochwalić tak dużą liczbą szlaków turystycznych w najbliższej okolicy miasta i atrakcjami, które opowiadają o dawnej, imponującej historii miasta.

Wałbrzych Rynek kamieniczki
Zamek Książ blog podróżniczy

Przy okazji majówki w Wałbrzychu, koniecznie odwiedź poniższe atrakcje:

 • Zamek Książ - jeden z największych polskich zamków, majestatyczna rezydencja rodziny Hochbergów z tajemniczymi podziemiami, które mogły być planowaną siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy i rezydencją Hiltera. Imponujący jest również otaczający zamek Książański Park Krajobrazowy.
 • Stara Kopalnia - centrum kultury działające na terenie jednej z kopalni, wchodzącej w skład dawnego Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Poznasz tutaj historię węgla kamiennego w Wałbrzychu i dowiesz się, jak trudnym momentem dla miasta była likwidacja wydobycia w latach 90. XX wieku.
 • Muzeum Porcelany - urocze muzeum (jedno z moich ulubionych!) posiadające w zbiorach ponad 10 000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej, w tym tej produkowanej w zakładach w Wałbrzychu. Miłośnicy malarstwa mogą obejrzeć tutaj również prace polskich malarzy, m.in. Dudy-Gracza, Beksińskiego, Nowosielskiego.
 • wieża widokowa na Borowej - zbudowana kilka lat temu wieża widokowa na szczycie, który znajduje się w granicach administracyjnych Wałbrzycha. Możesz się wybrać na Borową zaczynając wycieczkę przy stacji kolejowej Wałbrzych Główny i kontynuować ją np. w kierunku malowniczej Jedliny-Zdrój.

POZNAJ ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup wielką mapkę atrakcji turystycznych Dolnego Śląska - ciekawe miejsca, najładniejsze miasta, zabytki, zamki i pałace, muzea, atrakcje podziemne  i naturalne.

Więcej inspiracji do podróży po Polsce

Cieszę się, że coraz więcej osób interesuje się podróżowaniem po Polsce. Chętnie pomogę Ci w eksploracji tych części Polski, do których udało mi się już dotrzeć i przygotować o nich szczegółowe przewodniki - tak, żebyś Ty musiał poświęcić na planowanie mniej energii. Propozycje zebrałem w obszernym artykule.

Przejrzyj też całą kategorię Polska, w której znajdziesz sporo pomysłów nie tylko na to, gdzie wybrać się na majówkę, ale też w dowolnym innym fragmencie roku. W praktycznych tekstach opowiem Ci m.in. o tym, jak tanio podróżować po Polsce.

Poznałeś właśnie moją propozycję 14 miejsc w Polsce, do których warto jechać na majówkę. Lista propozycji mogłaby się jednak nigdy nie kończyć - Twoje podróżnicze plany może ograniczać w końcu tylko wyobraźnia, a motywów przewodnich podróży po Polsce nie zabraknie na długo. Życzę Ci miłego, majówkowego wypoczynku i do zobaczenia gdzieś w trasie!

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Wygodne płatności i tania wymiana walutzamów darmową kartę Curve, aby tanio wymieniać waluty, wygodnie płacić również w Polsce i odbierz 50 zł w prezencie na start.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Przestań dźwigać niepotrzebne kilogramy. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę już od 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

ARTYKUŁ PRZECZYTANY?
NALEŻY SIĘ NAGRODA! 

W podziękowaniu mam dla Ciebie kod rabatowy CZYTELNIK na 10% ZNIŻKI w moim sklepie.

 Znajdziesz tam praktyczne ebooki z planami górskich wędrówek i interaktywne mapy atrakcji miast.

Skomentuj artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze