Jastarnia to niewielki kurort leżący na Półwyspie Helskim, w otoczeniu wód Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej oraz zielonego lasu. Gdy zwiedziłem już Jastarnię, moja lista atrakcji wypełniła się szerokimi plażami, spacerami nad morzem i rejsami po Bałtyku.
Przygotowałem przewodnik po Jastarni z listą 12 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Dzięki wielu okazjom do zwiedzania i aktywnego spędzania czasu oraz innym atrakcjom Mierzei Helskiej, Jastarnia jest jedną z najlepszych miejscowości na wakacje nad Bałtykiem.
W tym przewodniku po atrakcjach Jastarni znajdziesz nie tylko propozycje ciekawych miejsc do zobaczenia, ale też rekomendacje restauracji, kawiarni oraz dobrych i niedrogich noclegów w Jastarni.
Dlaczego warto odwiedzić Jastarnię?
Jurata to miejscowość na Półwyspie Helskim, której historia jest mocno związana z rybołówstwem. Dzisiaj to popularny kurort nad Bałtykiem, ale jeszcze do II wojny światowej życie wioski toczyło się w harmonii z naturą, a podstawowym zajęciem mieszkańców był właśnie połów ryb. Dużo zaczęło się jednak zmieniać w czasie międzywojennym – doprowadzono tu piękną linię kolejową i powstał port morski.
Gdy dostęp do Jastarni stał się łatwiejszy, miejscowość zaczęła zmieniać charakter na bardziej turystyczny. I nie ma się co dziwić – Mierzeja Helska to jeden z najpiękniejszych zakątków Pomorza (i jedna z ważnych atrakcji Polski) pełna różnorodnych miejsc do zobaczenia. Dobrze łączy się tu odpoczynek na plaży z aktywnym spędzaniem czasu – na rowerach, a czasie rejsów, albo próbując swoich sił przy kitesurfingu i windsurfingu.
W okolicy czekają szerokie i niezbyt zatoczone plaże, dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, rozsiane po lasach Mierzei Helskiej zabytki militarne i malownicza trasa rowerowa łącząca Hel z Władysławowem. Po zwiedzaniu, w Jastarni i sąsiednich miejscowościach czekają restauracje, kawiarnie i rozwinięta baza noclegowa.
Do Jastarni warto przyjechać na kilka dni albo spędzić tutaj cały urlop. Dzięki malowniczej linii kolejowej biegnącej po półwyspie, możesz co kilka dni zmieniać lokalizację, albo robić sobie jednodniowe wycieczki do Helu, Władysławowa, a nawet do Trójmiasta. Zerknij do tego przewodnika po Jastarni i zaplanuj wakacje nad Bałtykiem dostosowane do Twoich wymagań.
1. Zrelaksuj się na plaży nad Bałtykiem
Jastarnia leży na Półwyspie Helskim i jest miejscem, które oferuje Ci plażowanie na dwóch wybrzeżach (od strony otwartego morza i od Zatoki Puckiej) – i to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Jastarni. Plaże nad zatoką są doskonałe na wakacyjny wypoczynek – płytka woda ciągnie się daleko w głąb zatoki i szybko nagrzewa. Nadaje się do zabawy z dziećmi i bezpiecznej nauki windsurfingu i kitesurfingu, z których słynie Pomorze.
Na terenie gminy Jastarnia możesz zdecydować się na jedno z czterech kąpielisk morskich, na które prowadzą wejścia nr 44, 47 i 48, 52 oraz 60. Polecam Ci wybrać się tam na plażowanie – w ciągu dnia są pod nadzorem ratowników wodnych i są wydzielone spośród wód, na których odbywa się ruch statków.
Na terenie kąpielisk dostępne są kosze na śmieci i toalety, a na niektórych też przebieralnie i natryski (wejścia nr 47-48, 52 i 60). Kąpielisko przy wejściach nr 47-48 jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Na wszystkich strzeżonych plażach obowiązuje zakaz wprowadzania psów. By dojść na kąpieliska, najpierw musisz przespacerować się przez porastający wydmy sosnowy lasek.
Przy wejściu 46 znajdziesz wypożyczalnię koszy plażowych i otwarty w sezonie Cocktail Bar & Bistro Rettungs Budy Jastarnia. Jeżeli podróżujesz z psem, możesz udać się na plażę otwartą dla zwierząt przy wejściu nr 41. Większość plaż nie ma jednak położonych w bliskiej okolicy barów lub sklepików, dlatego pamiętaj, aby zabrać ze sobą zapas wody do picia oraz krem z filtrem, nie tylko w czasie największych upałów.
2. Przespaceruj się wzdłuż molo
Molo w Jastarni znajduje się na końcu ulicy Stelmaszczyka, czyli głównego deptaku (wstęp bezpłatny). Miejsce nadaje się też na nocny spacer – po zmroku jest oświetlone, a w ciągu dnia możesz przyglądać się morskim falom, siadając na jednej z ławek. Molo to ważny punkt każdej nadmorskiej miejscowości turystycznej, dlatego i na molo w Jastarni zapewne spotkasz wielu turystów. Jeśli wolisz spokojniejszy klimat, wybierz się na spacer rano.
Nawet we wrześniu molo przyciąga wielu zainteresowanych ze względu na najpiękniejsze zachody słońca. Mogą Cię zainteresować dwie tablice umieszczone na końcu molo. Jedna z nich przedstawia lokalne gatunki ptaków oraz ich nazwy w językach polskim i kaszubskim. Na drugiej przeczytasz nazwy miejscowości, które możesz dojrzeć po przeciwnej stronie zatoki.
Wokół molo w Jastarni znajdziesz stoiska z pamiątkami i budki z lodami, np. Przystań na Lody, gdzie do wyboru jest sporo ciekawych smaków lodów rzemieślniczych, a im więcej gałek zamówisz, tym mniej zapłacisz za jedną.
Po zatoce śmigają amatorzy wszelkich aktywności z deskami – w pobliżu znajdziesz szkółki surfingu i wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych, np. Kitestrefę. Jeżeli nie jesteś jeszcze przekonany do spróbowania windsurfingu czy deski SUP, molo to doskonałe miejsce, żeby siedząc na ławeczce i gryząc gofra, poobserwować surferów. Bliższe przyjrzenie się sportowcom może pomóc Ci się przekonać. Ja na desce SUP pierwszy raz pływałem w Olsztynie, co chętnie powtórzyłem właśnie w Jastarni.
3. Odkryj najniższą latarnię morską w Polsce
Latarnia morska to nietypowa atrakcja Jastarni, która stoi w pobliżu wejścia na plażę nr 49. Aby ją zobaczyć, będziesz musiał podejść ścieżką od strony lasu – konstrukcja nie jest dobrze widoczna ani z miasta, ani z plaży. To latarnia rekordzistka – najniższa w Polsce (niecałe 14 m wysokości). Została zbudowana w połowie XX wieku na miejscu poprzedniej, zniszczonej w 1939 roku.
Niestety bliza, jak latarnie morskie nazywają Kaszubi, nie jest udostępniona do zwiedzania i możesz obejrzeć ją tylko z zewnątrz. Najbliższa latarnia morska, którą możesz zwiedzić znajduje się w Helu.
Przeszłość latarni przypomina o militarnej historii Pomorza. Pierwsza postawiona w tym miejscu w 1938 roku latarnia została wysadzona przez polskie wojsko rok później, by nie mogła posłużyć niemieckiej marynarce jako punkt orientacyjny. W pobliżu latarni stoją 3 bunkry, czyli pozostałości po tamtych czasach. O historii latarni możesz przeczytać przy okazji spaceru na znajdującej się tuż obok tablicy informacyjnej.
4. Przespaceruj się ścieżką przyrodniczą Torfowe Kłyle
Tajemniczo brzmiąca nazwa Torfowe Kłyle pochodzi z języka kaszubskiego i oznacza doły po torfie wypełnione wodą. Ich obszar ma duże znaczenie przyrodnicze ze względu na migrujące tamtędy ptaki. Przez Torfowe Kłyle prowadzi ścieżka przyrodniczo-rowerowa o długości 2 km, która biegnie pomiędzy ulicami Polną a Zieloną w Jastarni (wejścia znajdują się na przedłużeniach tych ulic). Po spacerze będziesz musiał wrócić tą samą drogą lub przez miasto, bo trasa nie tworzy pętli.
Sprawdź artykuł: Jurata: 13 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Na ścieżce odnajdą się fani natury i polnych dróżek. Odnajdą… lub też nie odnajdą, bo ścieżka jest zaniedbana i słabo oznakowana. Nie odbiera jej to wartości przyrodniczych, jednak nie każdemu spodoba się przedzieranie się przez ogromne paprocie (chociaż gdy będziesz po niej wędrował, może być już w lepszej kondycji). Tylko krótki fragment ścieżki jest dostępny dla rowerów.
Nie znaczy to jednak, że nie warto wybrać się na Torfowe Kłyle. W piękną pogodę jest to przyjemny spacer wśród szumiących roślin i śpiewających ptaków. Torfowe Kłyle można polecić obserwatorom ptaków, szczególnie wiosną i jesienią w czasie migracji. Podczas spaceru natrafisz na zapowiadaną na tablicach informacyjnych “wieżę widokową“, która w rzeczywistości jest tylko metalowym podestem, a widok z niej jest nieszczególny.
Warto za to kontynuować wędrówkę do lasu dębów karłowatych. To malownicze miejsce, gdzie możesz przystanąć na zdjęcia lub piknik. Na trasie znajduje się też popularna huśtawka nad zatoką z widokiem na morze (lokalizacja na mapie: 54.700848193, 18.65315441), która jest dobrym miejscem do zdjęć.
Na wycieczkę weź ze sobą spray przeciw kleszczom i krem z filtrem w słoneczną pogodę. Pamiętaj, aby zabrać swoje śmieci ze sobą – na terenie rezerwatu Torfowe Kłyle nie ma koszy na śmieci.
5. Wypłyń z portu morskiego w rejs po Zatoce Gdańskiej i Bałtyku
W rejs po Zatoce Gdańskiej wybierzesz się tramwajem wodnym, który jest charakterystyczną atrakcją Jastarni. Taka wycieczka pozwoli Ci w niecodzienny sposób przemieścić się pomiędzy nadmorskimi miejscowościami, np. na jednodniowe zwiedzanie. Na pokładzie statku możesz podziwiać widoki, wdychać zapach morza czy popijać herbatę lub kawę.
Sprawdź artykuł: Lista aż 29 atrakcji Gdańska, których nie możesz przegapić
Jedną z tras, którymi kursują tramwaje wodne, jest ta z Jastarni do Rewy. Katamaran Kinga wypływa do Rewy z portu morskiego w Jastarni 3 razy dziennie – aktualne informacje na dany sezon znajdziesz na stronie internetowej przewoźnika. Rejs trwa niecałe półtorej godziny, a dzięki regularnym kursom spokojnie zaplanujesz wycieczkę tak, by wrócić do Jastarni tego samego dnia.
Wybierając się na wycieczkę statkiem, nawet w upalną pogodę zabierz ze sobą cieplejsze ubranie. Morski wiatr we włosach – chociaż przyjemny, jest też chłodny. Nie zapomnij też o kremie z filtrem, bo woda dodatkowo odbija światło.
Tramwajem wodnym za dodatkową opłatą przetransportujesz także rower lub deskę surfingową. Aktualnych cenników szukaj na stronach przewoźników (mogą zmieniać się z sezonu na sezon).
Na Hel i z powrotem zabierze Cię kuter rybacki Magdalena, który na sezon letni zamienia się w tramwaj wodny. Trasa nie jest długa i w jedną stronę zajmie Ci około godzinę. Mi bardzo spodobała się ta opcja transportu na Hel z powodu nietypowego charakteru statku – przez kilka miesięcy służy do przewozu pasażerów, a następnie wraca do połowu. W cenie biletu, na pokładzie Magdaleny wypijesz kawę lub herbatę. Przewoźnik oferuje także indywidualne rejsy z atrakcjami, np. pokazami łowienia ryb.
Zdarza się, że rejsy są odwoływane z powodu złych warunków pogodowych. Silne wiatry są zagrożeniem dla pasażerów i załogi, dlatego musisz być przygotowany na przesunięcie wycieczki. W takim wypadku możesz oczywiście starać się o zwrot pieniędzy za bilet.
Oprócz tramwaju wodnego, w Jastarni operuje także taxi-wodne i czartery łodzi motorowych. Małe łodzie można wynajmować bez patentu, ale nie polecam tego robić – lepiej oddać ster w ręce profesjonalisty. Możesz skorzystać z usług wodnej taksówki, która zabierze Cię na ryby lub do dowolnej, sąsiedniej miejscowości. W ramach indywidualnego rejsu możesz obejrzeć z bliska wraki statków lub skorzystać z atrakcji wodnych, np. holowania na kole za motorówką.
Na rejs po zatoce umówisz się przez stronę internetową taxi wodnego w Jastarni, gdzie otrzymasz także wycenę.
6. Poznaj historię rybołówstwa w Chacie Rybackiej
Muzeum Chata Rybacka to miejsce, w którym zapoznasz się z historią Jastarni, związaną z rybołówstwem i kulturą kaszubską. Budynek Chaty Rybackiej powstał w 1881 roku, zbudowany z drewna z wyrzuconych na brzeg statków. Przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję budynku mieszkalnego.
Chata Rybacka jest otwarta tylko w sezonie letnim. Wstęp do muzeum jest darmowy, ale można zostawić dobrowolny napiwek. Godziny otwarcia możesz sprawdzić na stronie internetowej Jastarni lub podpytać, np. w kinie Żeglarz.
Dziś obejrzysz w nim kilka pomieszczeń oraz ogródek, zachowanych w takim stanie, w jakim używali ich dawni właściciele domu. W obórce możesz oglądać sprzęt rybacki i rolniczy, w pokoju dziecięcym drewniane zabawki, a w sypialni m.in. kołowrotek. Mnie zaintrygowały ręcznie malowane naczynia, które znajdziesz w zabytkowej kuchni.
Chata Rybacka nie jest dużym muzeum i na dokładne zwiedzanie wystarczy Ci godzina. Warto jednak zatrzymać się na dłużej i porozmawiać z opiekunką muzeum, która ma do przekazania wiele historii o przeszłości chaty i jej właścicieli. Jest z pochodzenia Kaszubką i chętnie opowiada o swojej historii i kulturze oraz oprowadza po wystawie Chaty Rybackiej.
7. Eksploruj zabytki militarne Bunkry – Ośrodek Oporu
Ośrodek Oporu to zespół fortyfikacji, które miały chronić Rejon Umocniony Hel. Powstały w 1936 roku na wysokości Jastarni – Mierzeja Helska była w tym czasie strategicznym obszarem obronnym terytorium Polski. Pamiątki po militarnej przeszłości półwyspu możesz zobaczyć w wielu miejscach w okolicach Jastarni.
Dawny Ośrodek Oporu został przemianowany na Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej. W jego skład wchodzą 4 główne schrony oraz schrony lekkie. Przy każdym z nich znajdziesz tablicę informacyjną, a w schronie Sabała zwiedzisz także muzeum, otwarte w sezonie letnim. Ekspozycja przedstawia wyposażenie schronu sprzed II wojny światowej. Pomimo ponurej tematyki, schron Sabała może być ciekawą atrakcją dla starszych dzieci – wszystkich eksponatów można tam dotykać.
Ośrodek Oporu znajduje się niecały kilometr od zabudowań Jastarni. Możesz wybrać się w jego kierunku na spacer plażą do schronu “Sęp”. Obok niego znajduje się wejście na plażę nr 39, którym zejdziesz w głąb półwyspu i zwiedzając kolejne fortyfikacje, skończysz spacer po jego drugiej stronie, przy schronie “Sokół”.
Na terenie lasu, w pobliżu muzeum, obejrzysz też odtworzone w celach edukacyjnych przeszkody przeciwpancerne i przeciwpiechotne. Oglądanie schronów i fortyfikacji możesz połączyć ze spacerem po plażach i lasach Jastarni. Idąc od bunkra do bunkra, przejdziesz wszerz Półwysep Helski.
8. Wyrusz na wycieczkę rowerową po Mierzei Helskiej
Trasy rowerowe po Mierzei Helskiej biegną od Helu, przez Jastarnię i Chałupy do Władysławowa, a potem aż do Pucka. Rowerem dojedziesz nawet na sam Cypel Helski. Wypoczywając w tej okolicy, ze względu na małe odległości, możesz spróbować zrezygnować z samochodu i przemieszczać się rowerem. Przy ładnej pogodzie może to być świetny sposób na aktywny wypoczynek.
Sprawdź artykuł: 14 atrakcji Półwyspu Helskiego, które polecam zobaczyć
Ścieżka rowerowa pomiędzy Władysławowem a Helem przebiega w całości poza ruchem samochodowym, prowadzi przez lasy i wzdłuż brzegu morza. W tej relacji jeżdżą też pociągi, którymi z odpowiednim biletem przewieziesz rower. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz rozpocząć swoją wycieczkę na dowolnym punkcie trasy, np. pojechać pociągiem do Władysławowa i wrócić rowerem do Jastarni albo pojechać rowerem na Hel i przejechać pociągiem drogę powrotną.
Trasa Władysławowo-Hel ma 37 km. Po drodze możesz zwiedzać militarne zabytki, np. zaporę minową z 1939 roku (lokalizacja na mapie: 54.74887640, 18.542993750). Polecam Ci zahaczyć również o górę Libek (lokalizacja na mapie: 54.72517833, 18.612332457), gdzie z tarasu widokowego będziesz mógł patrzeć na morze po obu stronach półwyspu.
Do Jastarni możesz przyjechać z własnym rowerem lub skorzystać z usług jednej z wypożyczalni, np. U Piotra (lokalizacja na mapie: 54.70324463, 18.67180306). Nie tylko wynajmiesz tam sprzęt kolarski, ale w serwisie naprawisz też usterki we własnym rowerze. W porcie znajdziesz nawet wypożyczalnię-kawiarnię Bike Place. Niestety, jak wiele innych lokali i atrakcji w Jastarni, te miejsca są zamknięte poza sezonem.
Jeżeli planujesz podróże rowerem po Pomorzu, wybierz okolice maja lub września. Możesz jeszcze wtedy skorzystać z ładnej pogody i infrastruktury turystycznej, ale na trasach rowerowych nie ma jeszcze tłumów, jak w wakacje i długie weekendy.
9. Zobacz film w klimatycznym Kinie Żeglarz
Kino Żeglarz oferuje w sezonie tyle atrakcji, że może uratować kilka deszczowych dni urlopu. Budynek Żeglarza jest jednym z najstarszych budynków w całej Jastarni, a kino założono tutaj w czasie II wojny światowej. Dziś jest prowadzone przez 3 kobiety – babcię, mamę i wnuczkę, które same zarządzają obiektem i organizują w nim letnie eventy.
Na stronie internetowej kina, właścicielki opisują to miejsce bez kompleksów: “Fotele skrzypią, w powietrzu czuć, że Żeglarz ma już swoje lata.”. Mają trochę racji – fotele kinowe nie są zbyt wygodne, a sala nie wygląda jak taka, którą możesz znać z nowoczesnych kin w dużych miastach. Nie można jednak odmówić temu miejscu wyjątkowego charakteru i nie polecić chociaż jednego seansu.
Właścicielki wybierają do repertuaru filmy z ostatniego roku, aby w czasie wakacji widz mógł nadrobić zaległe premiery. Urządzają też maratony i projekcje tematyczne, np. wieczory klasyków filmowych. W Żeglarzu odbywają się też koncerty, występy i pokazy lokalnych artystów, dzięki którym możesz zapoznać się ze sceną muzyczną i artystyczną Jastarni i okolic. Co czwartek możesz liczyć na imprezę “wieczorek surferski”, za którą zapłacisz symboliczną kwotę.
Kino Żeglarz jest otwarte tylko w miesiące letnie. Na sali nie ma ogrzewania w niektóre wieczory może być tam chłodno, dlatego weź ze sobą coś cieplejszego do ubrania na wszelki wypadek. Jeżeli wolisz inne sposoby, może Cię ogrzać także domowa cytrynówka, którą właścicielki sprzedają w kinowej klubokawiarni. ;)
10. Skorzystaj z warunków do kitesurfingu i windsurfingu
Jastarnia i sąsiednie miejscowości Mierzei Helskiej mają doskonałe warunki do kitesurfingu i windsurfingu, dlatego ten rejon często nazywa się polską stolicą sportów wodnych. Kurs kitesurfingu lub windsurfingu może zapewnić Ci atrakcje na cały urlop w Jastarni. Jeżeli jesteś już przekonany, że na Zatoce Puckiej będziesz uczyć się pływania na desce, możesz zdecydować się na tygodniowy kurs grupowy.
Jeżeli jesteś już doświadczonym surferem, w Jastarni znajdziesz równie dużo wypożyczalni sprzętu, co szkółek sportowych (większość przy molo). Wypożyczalnia Surf Strefy ma w ofercie nie tylko sprzęt do kite- i windsurfingu, ale też m.in. SUPy, kajaki i rowery wodne.
Wspólna nauka surfingu lub pływanie na desce SUP może być świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Możesz zdecydować się na zajęcia dla dorosłych i pływać po Zatoce Puckiej razem z dziećmi, biorącymi udział w kursie dla młodzieży. Warto wykorzystać rzadką okazję, kiedy i dzieci, i rodzice mogą razem nauczyć się czegoś nowego. Osobiście bardzo spodobał mi się aktywny wypoczynek na desce SUP i kiedy znów nadarzy się okazja, chętnie spróbuję także innych sportów wodnych.
11. Obejrzyj witraże w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni to przykład nadmorskiej świątyni, pełnej tematycznych zdobień. Gdzie nie spojrzysz, tam natkniesz się na motywy rybackie (ryby malowane na ścianach czy wyrzeźbione na drzwiach do kościoła). Moją uwagę najbardziej przykuła ambona w kształcie łodzi niesionej na falach. Te elementy wystroju pochodzą sprzed II wojny światowej, kiedy Jastarnia nie była jeszcze miejscowością głównie turystyczną. Choć dziś na mszach większość ludzi to turyści, na drzwiach do świątyni nadal wisi napis “kościół rybacki”.
W latach 1954-55 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny pojawiły się elementy wystroju projektu Adama Bunscha. W Jastarni możesz oglądać drogę krzyżową jego autorstwa oraz 3 witraże – w prezbiterium, pod chórem i w nawie głównej (krakowski artysta specjalizował się w ich projektowaniu – wykonał ponad 200 zleceń na witraże dla kościołów w całej Polsce i kilku w Anglii). Połączenie nietypowej, nadmorskiej architektury i możliwości obejrzenia prac renomowanego artysty czyni Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ciekawym punktem na mapie Jastarni.
Kilka kroków od kościoła zauważysz muzeum Chata Rybacka. Udając się na zwiedzanie jednej z tych atrakcji, możesz od razu zaplanować wstęp do drugiej, np. na wypadek deszczu – spod jednego dachu szybko dostaniesz się pod drugi.
12. Zobacz atrakcje w okolicy Jastarni
Spędzając wakacje na Półwyspie Helskim, nie musisz decydować się tylko na jedną miejscowość. Małe odległości sprawiają, że do wielu atrakcji okolic Jastarni możesz się wybrać na jednodniową wycieczkę. Atrakcje turystyczne Mierzei Helskiej możesz zwiedzić na wiele sposobów – malowniczą trasą kolejową, rowerem, autem czy tramwajem wodnym.
Hel
Hel to leżąca 15 km od Jastarni miejscowość na samym końcu Półwyspu Helskiego. Turystów przyciąga charakterystyczny dla geografii Polski Cypel Helski, na którym Bałtyk otoczy Cię z trzech stron. To dobry punkt obserwacyjny na morze oraz wybrzeże – możesz stąd oglądać statki wpływające do Zatoki Gdańskiej.
Sprawdź artykuł: 17 atrakcji Helu, czyli jakie miejsca warto zobaczyć
Atrakcją dla turystów w każdym wieku jest helskie Fokarium, w którym poza obejrzeniem bałtyckich fok, możesz trafić na prelekcję o ich życiu. Fokarium Stacji Morskiej należy do Uniwersytetu Gdańskiego i zajmuje się badaniem i ochroną fok, dlatego dobrze wspominam wykład poprowadzony przez specjalistów.
O militarnej historii Helu pełnego fortyfikacji możesz się dowiedzieć w Muzeum Obrony Wybrzeża. Jeśli wykupisz karnet, możesz też wejść do Muzeum Helu i Muzeum Kolei Helskich. Aby wycieczką do Helu uzupełnić swój pobyt w Jastarni, możesz też wspiąć się na tutejszą latarnię morską, która jest otwarta dla zwiedzających.
Władysławowo
Władysławowo to największa miejscowość wypoczynkowa w okolicy Półwyspu Helskiego, w której zastaniesz kilka interesujących atrakcji turystycznych. Dobrym pomysłem na poznanie klimatu miasta jest spacer wzdłuż falochronu, na którym para studentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyła rekordowy mural, gdzie 70 obrazów przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii miasta.
We Władysławowie czekają na Ciebie zarówno muzea, jak i miejsca rozrywki dla dzieci. Możesz odwiedzić Hallerówkę – Centrum Pamięci Generała Hallera dotyczące jego życia i historii Błękitnej Armii. W pobliżu zwiedzisz też Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Aby wyszaleć się z dziećmi, możesz przejechać się najwyższą kolejką górską w Lunaparku Sowińskim lub odpocząć na kąpieliskach przy wejściach na plażę nr 3, 4, 6, 9 i 10.
Jastrzębia Góra
Jeżeli Cypel Helski nie zaspokoił Twojej ciekawości charakterystycznych punktów geograficznych, w Jastrzębiej Górze czeka na Ciebie Gwiazda Północy. To najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce, zaznaczony kamiennym pomnikiem. Możesz zrobić sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie – szczególnie, że miejsce to jest położone na malowniczym klifie.
Jastrzębski klif to najwyższy klif nadmorski w Polsce. Warto zobaczyć ten nietypowy dla naszego kraju typ wybrzeża. Nietypowe w okolicy Jastrzębiej Góry są także dwie latarnie morskie na przylądku Rozewie. Dawniej były punktem nawigacyjnym informującym statki, że znajdują się już w pobliżu Zatoki Gdańskiej. Dziś tylko jedna z nich nadal działa i jest najjaśniej świecącą latarnią morską w Polsce.
Jurata
Jurata to malutka miejscowość wypoczynkowa, którą od Jastarni dzielą ją jedynie 3 kilometry. To odległość na spokojny spacer brzegiem morza, po którym możesz odpocząć i zjeść obiad w tawernie “U rybaka”. Czeka Cię tam prawdziwy nadmorski poczęstunek, bo świeże ryby dostarcza rybak – ojciec właściciela (możesz sam wybrać sobie sztukę, którą kucharze Ci przyrządzą).
Sprawdź artykuł: Jurata: 13 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Podczas przechadzki do Juraty, możesz wstąpić na molo, które jest dwa razy dłuższe od tego w Jastarni, a nawet w sezonie jest mniej oblegane przez turystów. W spokoju posiedzisz na nim, spoglądając w morze i obserwując surferów, a naprzeciwko, nieco po lewej dostrzeżesz starą, poniemiecką torpedownię.
Chałupy
Chałupy welcome to… Pomimo wieloletniej sławy plaży nudystów w Chałupach, jest to spokojna miejscowość. Niewielkie rozmiary nie przeszkodziły Chałupom w zostaniu polską stolicą sportów wodnych. Warunki do windsurfingu i kitesurfingu są tam idealne i bez problemu wypożyczysz sprzęt lub wykupisz lekcję z instruktorem.
Korzystając z ciepłej i płytkiej wody zatoki, możesz wybrać się na wycieczkę rowerem wodnym lub łódką, którą razem ze sprzętem wędkarskim także wypożyczysz w Chałupach. W lipcu nie przegap festiwalu “Kaszubskie łodzie pod żaglami”, który odbywa się na plażach Chałup już od wielu lat. To dobra okazja, żeby obejrzeć dawne łodzie rybackie i poznać bliżej kulturę kaszubską.
Zalew Wiślany
Zalew Wiślany to gratka dla miłośników ptaków i rowerzystów. W celu obserwacji ptaków możesz wybrać się na słynną Mewią Łachę w pobliżu Mikoszewa. Ten rezerwat jest częścią Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej, w którym masz do wyboru kilka malowniczych ścieżek przyrodniczych. Dobrym sposobem na podziwianie przyrody jest też podróż rowerem. Ścieżki rowerowe na terenie Zalewu Wiślanego przebiegają w większości poza ruchem samochodowym.
Wody zalewu to dobre miejsce na kąpiele i uprawianie sportów wodnych. Płytka i odseparowana od otwartego morza woda ogrzewa się tak szybko, że sezon na surfing zaczyna się tu już wiosną. Podziwiać wody zalewu możesz także z pokładu statku. Z Krynicy Morskiej kursuje statek wycieczkowy “Monika”, którym wypłyniesz w 45-minutowy rejs krajoznawczy lub w półtorej godziny dostaniesz się do Fromborka.
Sprawdź artykuł: Krynica Morska: TOP 13 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć
Po dotarciu do Fromborka, warto poświęcić dzień na jego zwiedzanie. Duże wrażenie wywarła na mnie warowna katedra, którą nie bez powodu wielu turystów myli z zamkiem. W mieście kojarzonym z Mikołajem Kopernikiem, znajdziesz też jego muzeum i pomniki. Aby odpocząć z dala od centrum miasta, zakończ wycieczkę udając się na molo.
Zwiedzanie atrakcji Jastarni – wskazówki i informacje praktyczne
Jastarnia to małe, wczasowe miasteczko, w którym wypoczniesz na plaży lub przechadzając się po sosnowym lesie. Ma jednak do zaoferowania miejsca, które mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Jeżeli chcesz ze swojego urlopu wycisnąć jak najwięcej, oto kilka wskazówek, jak zwiedzać atrakcje Jastarni.
- sprawdź dostępność atrakcji poza sezonem – wakacje poza sezonem mogą oszczędzić stresu i pieniędzy, ale jeżeli wybierasz się do Jastarni np. na ferie zimowe, upewnij się, że interesujące Cię atrakcje będą w tym czasie otwarte. Możesz to zrobić na mapach Google lub poprzez strony internetowe, wyszukując nazwy lokali i usług.
- wypróbuj inne środki transportu niż samochód – Półwysep Helski jest dobrze skomunikowany pod względem kolei i tras rowerowych, a dodatkowymi atrakcjami są tramwaje wodne. Rezygnacja z samochodu pozwoli Ci uniknąć korków i problemów z parkingiem w pobliżu popularniejszych atrakcji i wpłynie pozytywnie na przyrodę regionu. W samej Jastarni w krótkim czasie dotrzesz pieszo do wszystkich ważnych miejsc.
- sprawdź harmonogram wydarzeń kulturalnych – w szczycie sezonu wakacyjnego zarówno w Jastarni, jak i w pobliskich miejscowościach, możesz trafić na ciekawe wydarzenia kulturalne – koncerty, konkursy dla dzieci czy festiwale związane z tradycją rybacką i kulturą kaszubską. Aktualny kalendarz wydarzeń znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej miasta.
Gdzie spać w Jastarni?
Jastarnia to mała miejscowość, więc bez względu na to, jaką lokalizację wybierzesz, z każdego obiektu noclegowe będziesz miał blisko do atrakcji. Jeśli przyjeżdżasz do Jastarni samochodem, proponuję pokierować się dostępnością parkingu dla gości (w sezonie może się to okazać dużym ułatwieniem). Jeśli podróżujesz pociągiem, nocleg w okolicy dworca oszczędzi Ci wędrówki po mieście z ciężkimi bagażami.
W Jastarni znajdziesz opcje zakwaterowania o różnym standardzie, na każdą kieszeń. Możesz zatrzymać się w hotelu z basenem (na wypadek niepogody na plaży), np. Apartamenty Marina Jastarnia Bis. Możesz także klasycznie zdecydować się na pokój lub apartament, m.in. w obiekcie Szyper Piotr lub domek z dostępem do ogródka Pod Kasztanem.
Jedną z ciekawszych moim zdaniem propozycji jest przyczepa kempingowa na kempingu Maszoperia Sun4Hel, gdzie możesz spędzić noc w przyczepie i sprawdzić czy taki rodzaj zakwaterowania jest dla Ciebie. ;)
Gdzie zjeść i wypić kawę w Jastarni?
Jastarnia pod względem gastronomii ma do zaoferowania trochę więcej niż maleńkie Jurata czy Chałupy. Wiele obiektów zamyka się po sezonie wakacyjnym, chociaż niektóre restauracje są czynne także zimą.
- Śledź i pasta (lokalizacja na mapie: 54.70189818, 18.667615457) – kultowy rybny bufet w Jastarni, w którym musisz się liczyć z kolejkami w szczycie sezonu. Spróbujesz tu świeżych, rybnych przekąsek, w tym past rybnych, ale zamówisz też kilka wybranych dań obiadowych oraz kawę. Śledź i pasta jest zamknięty poza sezonem, a wiosną i jesienią działa na pół etatu.
- Weranda Ogrodnica (lokalizacja na mapie: 54.70072829, 18.677132999) – restauracja, która ma do zaoferowania zdecydowanie więcej niż klasyczną nadmorską rybę z frytkami (choć zjadłem tu przepyszne frytki z batatów). Dania są zróżnicowane i pięknie podane. Znajdą się propozycje wegetariańskie i bezglutenowe. Chętnie przychodziłbym tam wielokrotnie, żeby spróbować wszystkich zachęcających pozycji z menu.
- U Bąbli (lokalizacja na mapie: 54.69984309, 18.678910457) – restauracja, w której prowadzenie całe serca wkłada dwóch braci bliźniaków. Popisowym daniem zdaje się być dorsz po tajsku, bo widziałem go nie tylko na swoim stoliku. Na polecenie zasługuje też oferta śniadaniowa, dostępna od 8:30. Jeżeli wybierzesz się na obiad do Bąbli, zapytaj o deser dnia. Często można zamówić świeże słodkości, które nie są wypisane w karcie.
- Capuccino Cafe (lokalizacja na mapie: 54.698245100, 18.681434542) – miejsce na kawę w Jastarni. Popularnością cieszą się tutaj ogromne porcje bezy i domowej roboty gruszkówka. Co najważniejsze, zamówisz tutaj sporo rodzajów kawy. Niestety jest to kolejny lokal zamknięty poza sezonem.
Jak dojechać do Jastarni?
Jastarnia jest dobrze skomunikowana z resztą Polski dzięki kursującym tu przez cały rok pociągom. Znacznie więcej bezpośrednich połączeń z dużych miast Polski jest uruchamianych w sezonie, w tym pociągi z wagonami sypialnymi. Przez cały rok kursują tu regionalne pociągi łączące Trójmiasto z Helem.
Do Jastarni możesz się wybrać samochodem, ale w szczycie sezonu mogą się pojawić problemy z parkowaniem przy ważnych atrakcjach okolicy. Podróż samochodem pozwoli Ci też na zahaczenie o bardziej oddalone atrakcje, np. po drodze do domu. Na samej Mierzei Helskiej w szczycie sezonu może zrobić się tłoczno.
Rozkład jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera.
Przez Mierzeję Helską prowadzi pojedyncza szosa, która przy dużej ilości turystów łatwo się korkuje. Przeważnie wszystko przebiega gładko, ale jeśli droga zostanie zablokowana, musisz liczyć się z długim czekaniem w korku bez możliwości objazdu. Nie będziesz miał tego problemu, jeśli po przyjeździe do Jastarni zdecydujesz się zwiedzać okolicę rowerem. Drogi rowerowe nie korkują się nawet w środku lata. ;)
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.