Jezioro Szkoderskie: TOP 11 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 5 września 2024 r.
Jezioro Szkoderskie widok góry atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć
Jezioro Szkoderskie widok góry atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć

Jezioro Szkoderskie to największe jezioro Bałkanów leżące na granicy Czarnogóry i Albanii. Przygotowałem przewodnik z listą 11 najciekawszych atrakcji Jeziora Szkoderskiego w Albanii i Czarnogórze. Lista jest długa – spacery w naturze, rejsy i wycieczki łodziami oraz kajakami po wodach jeziora, zwiedzanie Szkodry, Shiroki, punkty widokowe i ciekawe trekkingi.

Podpowiem też gdzie nocować, jak najwygodniej przemieszczać się między atrakcjami i podzielę się wskazówkami praktycznymi z mojej podróży na własną rękę po Albanii oraz Czarnogórze.

Czy warto zwiedzić okolicę Jeziora Szkoderskiego?

Jezioro Szkoderskie to dobra alternatywa dla osób, które spędziły już trochę czasu na wybrzeżu Czarnogóry i Albanii, a teraz szukają spokojniejszych okolic. Duża część wybrzeża jeziora jest dzika – nie ma tu wielkich kurortów i infrastruktury turystycznej. Są za to rośliny, zwierzęta, cisza, spokój i warunki do tego, żeby odpocząć.

Przyroda Jeziora Szkoderskiego zmienia się dynamicznie – tak, jak jego powierzchnia. Poziom wody jest bardzo zmienny, a przez to rozmiar jeziora oscyluje między 360 a 550 km². W zależności od pory roku, dane miejsce może znajdować się pod wodą lub odsłonić się na widok turystów. ;)

Najlepiej rozwiniętą pod względem turystów ofertę nad Jeziorem Szkoderskim znajdziesz w miejscowości Virpazar w Czarnogórze. Startuje stąd dużo rejsów, spływów kajakowych i wycieczek do Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego. Po albańskiej stronie granicy dobrą bazą do wycieczek jest Szkodra i Shiroka.

Jeśli lądujesz w Podgoricy, wycieczka nad Jezioro Szkoderskie zajmie tylko kilkadziesiąt minut. Możesz też pokusić się o objazd kawałka wybrzeża widokową drogą do Stegvas, a później zajrzeć do Szkodry na zwiedzanie atrakcji miasta. Dobrym wyborem są chociaż 2 dni w okolicach jeziora – z czego jeden dzień poświęcony na rejs.

Jak najwygodniej podróżować wokół jeziora?

Głównym węzłem transportowym jeziora jest Virpazar, położone na głównej drodze łączącej Podgoricę z tunelem Sozina oraz wybrzeżem. Lotnisko w Podgoricy znajduje się mniej więcej w połowie drogi między stolicą Czarnogóry a Virpazarem.

Pamiętaj, że przy przekraczaniu granicy mogą wystąpić kontrole celne i paszportowe. Do Czarnogóry i Albanii potrzebujesz ważny paszport lub dowód osobisty. Przy podróży samochodem w Albanii, musisz mieć Zieloną Kartę, a w Czarnogórze wystarczy już polskie OC. Jeżeli planujesz przekraczać granicę wynajętym samochodem, poinformuj o tym swoją wypożyczalnię.

Wynajętym samochodem

Jezioro Szkoderskie najłatwiej zwiedzisz samochodem, dlatego warto rozważyć wypożyczenie dobrego auta. Aby ułatwić Ci proces wynajmu, przygotowałem przewodniki o tym, jak tanio wynająć samochód – odpowiednio w Czarnogórze oraz w Albanii.

W obu krajach korzystałem z tej samej wypożyczalni (mam z nimi doświadczenia również z Krety) i nie miałem problemów w żadnym z przypadków. Niżej znajdziesz najtańsze dostępne u nich auta – wpisz na pasku miejsce odbioru auta i datę swojej podróży, żeby sprawdzić aktualne ceny.

Transportem publicznym

Codziennie z Podgoricy do Virpazaru jedzie kilka autobusów, które następnie kontynuują podróż do Baru. Do jeziora dotrzesz też transportem kolejowym (tylko w Czarnogórze, w Albanii pociągi nie są dostępne). Między Barem a Podgoricą dziennie kursuje ok. 10 pociągów z postojami w Vranjinie i w Virpazarze. Przejazd z Podgoricy do Virporazu zajmie Ci ok. 30 min. Do Baru kursuje pociąg z Belgradu. 

Rozkład pociągów sprawdzisz na stronie kolei czarnogórskiej. Do wyszukania połączeń autobusowych możesz skorzystać z Book Away albo BalkanViator, gdzie dokonasz rezerwacji online na niektóre połączenia.

Między Albanią a Czarnogórą nie ma pociągów pasażerskich – musisz więc skorzystać z autobusu. Podobnie w samej Albanii, ze względu na stan techniczny sieci kolejowej, przygotuj się na wykorzystanie połączeń autobusowych. Pociągi najlepiej potraktuj jako lokalną atrakcję niż główny środek transportu. 

Z wycieczkami z lokalnymi przewodnikami

Wokół jeziora Szkoderskiego nie kursuje transport publiczny, więc jeśli nie wynajmujesz samochodu, polecam skorzystać ze organizowanych wycieczek. Mega ciekawą opcją jest wycieczka łodzią z Virpazar, w czasie której popłyniesz do klasztoru Kom i napijesz się regionalnego wina. Niżej sprawdź dostępność wycieczki.

Powered by GetYourGuide

Możesz także wziąć udział w wycieczkach wyjazdowych z przewodnikiem z Tirany czy z Kotoru, Budvy i Tivatu. Niżej wybrałem kilka najciekawszych opcji, które są dobrze oceniane przez uczestników – możesz wypłynąć na jezioro kajakiem albo zdecydować się na jeden z rejsów.

Powered by GetYourGuide

Gdzie spać nad Jeziorem Szkoderskim?

Jezioro Szkoderskie jest będzie dobrą bazą noclegową dla tych, którzy poszukują spokoju i bliskości z naturą, jednocześnie będąc w pobliżu życia turystycznego. Przeważają tu przytulne i komfortowe propozycje, harmonijnie wpisujące się w lokalny, wiejski klimat. Jeśli planujesz pobyt w pobliżu restauracji i innych udogodnień, warto rozważyć zakwaterowanie w Virpazar (Albania). Polecam nocleg w urokliwych drewnianych domkach Little Paradise.

Nad jeziorem Szkoderskim znajdziesz opcje dostosowane do różnego budżetu. Możesz wybrać spośród renomowanych hoteli, willi z basenami, apartamentów, prywatnych pokoi czy nawet hosteli dla backpackerów (polecam Mi casa es tu casa w Szkodrze). Jeżeli cenisz sobie większy komfort, wybierz jedną z willi z dostępem do aneksu kuchennego w popularnym Eco Resort Cermeniza w Virpazar.

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Szkoderskim? Wskazówki i porady przed zwiedzaniem

Dochodzimy do sedna sprawy, czyli bierzemy się za wybór atrakcji i miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć nad Jeziorem Szkoderskim. Spisałem kilka praktycznych wskazówek z mojego doświadczenia, które ułatwią Ci planowanie podróży oraz zaoszczędzą niepotrzebnego stresu podczas wyjazdu do Albanii.

  • zawsze miej przy sobie trochę gotówki – w wielu miejscach jest to jedyny sposób płatności, szczególnie w mniejszych kawiarniach, restauracjach czy sklepach z pamiątkami. W turystycznych miejscowościach bankomaty powinny być łatwo dostępne. Pamiętaj, że w Albanii obowiązującą walutą jest lek albański, a w Czarnogórze – euro.
  • rozważ jezioro Szkoderskie jako bazę wypadową – to doskonałe miejsce na zarezerwowanie kilku noclegów, zwłaszcza jeśli szukasz relaksującej alternatywy dla zgiełku stolicy Czarnogóry. Z okolic jeziora Szkoderskiego szybko dotrzesz do Podgoricy czy Budvy. Od Adriatyku jezioro dzieli zaledwie 25 km (naturalną barierą jest pasmo górskie Rumjia). Łatwo możesz zorganizować jednodniową wycieczkę w dowolne miejsce na wybrzeżu lub w góry.
  • weź pod uwagę wynajem samochodu – szczególnie poza głównymi turystycznymi miejscowościami, wynajęty samochód okaże się nieoceniony, umożliwiając swobodne dotarcie do atrakcji. Pamiętaj również o zaplanowaniu trasy i sprawdzeniu jakości dróg pod względem swoich umiejętności.
  • poszukaj lokalnych targów – jest to doskonała okazja do poznania autentycznych smaków regionu. Na targach będziesz mógł nabyć m.in. ser kozi, oliwę z oliwek, miód i figi, a także inne owoce i warzywa. Mówi się, że ser kozi tutaj jest szczególnie zdrowy ze względu na wszystkie lecznicze rośliny, którymi żywią się kozy z gór Rumija. Największy w okolicy targ w Virpazar możesz odwiedzić w każdy piątek
  • skorzystaj z mapy atrakcji i ciekawych miejsc na telefon – przygotowałem mapę atrakcji Albanii oraz mapę atrakcji Czarnogóry, na których zaznaczyłem ciekawe miejsca, zabytki, atrakcje naturalne oraz polecane restauracje, kawiarnie i noclegi w Albanii oraz w Czarnogórze. Jeśli zwiedzasz na własną rękę to mapy będą dużą pomocą w planowaniu.

1. Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego

Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na Bałkanach leżące na czarnogórsko-albańskiej granicy (do Czarnogóry należy około 2/3 jego powierzchni). Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego jest jednym z dwóch największych parków narodowych w Czarnogórze (obok Parku Narodowego Durmitor). Samochodem w niecałą godzinę dotrzesz tu m.in. z Podgoricy, Budvy i Baru.

Najlepszym sposobem na poznanie atrakcji Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego jest wypłynięcie na jego wody. Największą ofertę wycieczek i wypożyczalni znajdziesz w Virpazar. Możesz też wskoczyć na kajak i zwiedzić okolicę pływając przez kanały otoczone kwitnącymi liliami wodnymi. Przy wyszukiwaniu wycieczek z przewodnikiem wokół jeziora, znajdziesz oferty łączone:

Jezioro Szkoderskie Virpazar łodzie

Jezioro Szkoderskie jest jedną z największych ostoi ptactwa w Europie. Ptaki najlepiej obserwować na terenie jego trzech rezerwatów przyrodyCrni žar, Pančeva oka i Manastirska tapija oraz kilku mniejszych obszarach chronionych, czyli Grmozur i Omerova Gorica. Z łodzi lub specjalnie wyznaczonych platform możesz zobaczyć m.in. czaple, ibisy, kormorany czy pelikany (będące symbolem Parku Narodowego – konkretnie pelikany kędzierzawe).

Ze względu na liczne tereny podmokłe, warto rozważyć:

Wejście do Parku Narodowego jest płatne. Szczegóły i cennik sprawdź na oficjalnej stronie Parków Narodowych Czarnogóry (bilety kupisz online). Jeżeli planujesz wybrać się na wycieczkę łodzią, pamiętaj, że zazwyczaj cena biletu na rejs zawiera już wstęp do Parku.

W Virpazar, bramie parku narodowego, możesz nie tylko skorzystać z oferty wodnych aktywności, ale także wypożyczyć rower. Wypożyczalnie i biura organizujące wycieczki, m.in. Tourist Agency Outdoor & More (lokalizacja na mapie: 42.24601544, 19.09183267), znajdziesz w centrum miasta nieopodal Punktu Informacji Parku Narodowego.  W wypożyczalni możesz zapytać o propozycje wycieczek dostosowanych do Twoich oczekiwań.

Jezioro Szkoderskie chłopak punkt widokowy

Wokół jeziora znajdziesz trasy rowerowe dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Polecam wybrać trasę o długości około 60 km do miejscowości Rijeka Crnojevića, słynącej ze swojej malowniczej rzeki i mostu. Trasy rowerowe są technicznie średnio zaawansowane i  przeznaczone głównie na rowery górskie, dlatego możesz także wybrać krótsze opcje, np. do Godinje. Godinje oddalone jest niecałe 5 km od stacji kolejowej Virpazar i jest dobrym celem wycieczek pieszych z malowniczymi widokami na Jezioro Szkoderskie po drodze.

Praktyczna wskazówka od nas: Najlepszym okresem, abyś odwiedził Park Jeziora Szkoderskiego jest czas od kwietnia do listopada. W okresie letnim wysoka temperatura wody umożliwi Ci kąpiel oraz podziwianie rozrastających się lilii wodnych. Kwiecień-czerwiec i wrzesień-październik są idealnymi miesiącami jeżeli interesuje Cię obserwacja ptaków nad jeziorem Szkoderskim.

2. Rejsy i sporty wodne na Jeziorze Szkoderskim

Idealnym sposobem na zwiedzenie regionu i jedną z największych atrakcji Jeziora Szkoderskiego są rejsy wycieczkowe i spływy kajakowe. Możesz wybrać różnorodne warianty wycieczek, trwające od 1 do nawet 8 godzin. Moim zdaniem, aby w pełni docenić piękno jeziora, warto wyszukać przynajmniej 3-godzinną wycieczkę. Dotrzesz wtedy do odległych klasztorów, zobaczysz rzadkie gatunki ptaków i zjesz tradycyjny poczęstunek w jednej z nadbrzeżnych wiosek.

Propozycji rejsów jest całkiem sporo, ale te wydają mi się najciekawsze:

Niektóre trasy sięgają aż do malowniczego Rijeka Crnojevića, gdzie łódź przemierza słynne zakole przy Pavlova Strana. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego (zaliczam to miejsce do moich ulubionych widoków w Czarnogórze). Piękne widoki serca fiordu Pavlova Strana możesz podziwiać podczas rejsu z przewodnikiem po jeziorze Szkoderskim i rzece Sknojevića.

Restauracja Konoba Starčevo (lokalizacja: 42.26736733178708, 19.11278913665301) jest godna polecenia ze względu na lokalizację z pięknym widokiem na Jezioro Szkoderskie. Łatwo dostępna, położona tuż przy głównej nadbrzeżnej drodze, ma w menu tradycyjne specjały rybne i wino z własnej winiarni. W lokalu możesz też zapytać o oferty wycieczek po Jeziorze Szkoderskim i okolicy.

Koszt wycieczki łodzią po Jeziorze Szkoderskim może się różnić w zależności czasu trwania rejsu oraz typu łodzi i liczby osób w grupie. Pamiętaj, że ceny mogą również różnić się w zależności od sezonu i dostępności (w szczycie sezonu turystycznego ceny mogą być wyższe).

Jeśli szukasz bardziej aktywnego sposobu na zwiedzanie jeziora, warto wynająć kajak, rower wodny, deskę windsurfingowe czy paddleboard. Możesz odkrywać jezioro samodzielnie lub dołączyć do wyprawy kajakiem. Sprzęt możesz też wypożyczyć na miejscu lub dokonać rezerwacji online. Wypożyczalnie znajdziesz m.in. w Virpazarze, Vranjini i Szkodrze czy Shiroce, m.in. wypożyczalnię Drini Times (lokalizacja na mapie: 42.06054165, 19.44992054).

Plaże nad jeziorem są ciche i spokojne, a ciepła woda dobra do pływania. Polecam plaże wzdłuż trasy Virpazar – Stegvas, szczególnie plażę Murići i Pješačac pod Godinje. Jezioro Szkoderskie jest także popularnym miejscem dla wędkarzy. Pamiętaj, że konieczne będzie zakupienie licencji na wędkowanie w Centrum Informacji Turystycznej parku narodowego w miejscowości Virpazar lub Vranjina.

Praktyczna wskazówka od nas: Aby najlepiej doświadczyć atrakcji jeziora podczas rejsu, wybierz małą, tradycyjną łódź o płytkim zanurzeniu. Duże statki turystyczne nie zmieszczą się w wąskich kanałach i ominą niektóre z najbardziej wyjątkowych miejsc. Na tradycyjnej drewnianej łodzi możesz zbierać liliowce, obserwować ptaki ukrywające się w trzcinach.

3. Szkodra (Albania)

Szkodra jest największą miejscowością w okolicy Jeziora Szkoderskiego i moim zdaniem dość niedocenianą przez turystów. Warto, abyś tu zajrzał na jeden dzień lub na dłużej i potraktował miasto jako bazę wypadową do innych atrakcji w tej części Albanii.

Jezioro Szkoderskie Zamek Rozafy chłopak

Najważniejszą atrakcją Szkodry jest zamek Rozafa. Z ruin warownej twierdzy górującej nad miastem czeka na Ciebie piękny widok na miasto i okolicę. Zobaczysz stąd jezioro, rzeki czy Góry Przeklęte. Polecam odwiedzić zamek tuż przed zachodem słońca, kiedy to widoki są szczególnie urokliwe.

Jezioro Szkoderskie Shkodra deptak meczet

Będąc w Szkodrze, przespaceruj się po centrum z charakterystyczną, kolorową architekturą i mnóstwem przytulnych kawiarni i restauracji. Zachęcam do przechadzki po popularnej ulicy spacerowej Rruga Kolë Idromeno, obok której raczej nie przeoczysz Wielkiego Meczetu Abu Bakra. Na kawę i śniadanie polecam znajdującą się nieopodal Stolia Coffeehouse & Brunch.

Praktyczna wskazówka od nas: Wejście do ruin zamku Rozafa jest płatne. Jednak warto wydać kilka euro i odwiedzić je ze względu na piękną panoramę i imponujący rozmiar obiektu. Parking, który znajdziesz przy wejściu jest niewielki i prowadzi do niego wąska, kręta droga. Warto więc rozważyć pozostawienie samochodu na parkingach pod wzgórzem (bezpłatnie).

Polecane noclegi: Wybierając nocleg blisko centrum, czyli w okolicach Wielkiego Meczetu Abu Bakra, będziesz mieć łatwy dostęp do głównych atrakcji miasta. Polecam Grace’s Centre Apartment  – położony zaledwie kilka kroków od głównej alei, prowadzącej w stronę zamku Rozafa. Apartament zachęca lokalizacją oraz czystością i komfortem.

4. Shiroka (Albania)

Shiroka to niewielka, przybrzeżna miejscowość, która jest jedną z mniej typowych atrakcji Jeziora Szkoderskiego. Leży kilka kilometrów od Szkodry na wschodzie i miejscowości Zogaj na zachodzie. Odległość tą możesz więc pokonać rowerem lub pieszo, podziwiając piękne widoki na jezioro. Shiroka, modna wśród Albańczyków, zaliczana jest do najpiękniej położonych miejscowości Jeziora Szkoderskiego.

Jezioro Szkoderskie Shiroka centrum

W Shiroce zachęcam wybrać się nad wodę, gdzie możliwe jest wynajęcie łodzi lub innego sprzętu wodnego, co pozwoli na pełne odkrycie uroków tego miejsca (polecam wynająć kajak w Drini Times). W miejscowości warto przespacerować się nadbrzeżną promenadą z licznymi kawiarniami i restauracjami oferującymi lokalną kuchnię i panoramiczne widoki na jezioro i góry (jak np. tradycyjna restauracja Te Zyda na wprost promenady Shëtitorja).

Praktyczna wskazówka od nas: Z Shiroki możesz się udać na jednodniową wycieczkę w góry Tarabosh. Zdobywając pobliskie szczyty (najwyższym jest Maja Golishit – 651 m n.p.m.), zobaczysz panoramę gór, jeziora Szkoderskiego i Morza Adriatyckiego. Z centrum miejscowości na pobliskie szczyty dojdziesz stromym szlakiem w niecałą godzinę. Teren trasy jest trudny, nie przystosowany pod jazdę rowerem. 

Polecane noclegi: W Shiroce najlepiej wybrać nocleg z widokiem na jezioro. Proponuję zwrócić uwagę na Iart Residence z niedrogimi i nowocześnie urządzonymi pokojami. Do centrum wsi dojdziesz stąd w 2-3 min.

5. Zogaj (Albania)

Zogaj to miejscowość na południu Jeziora Szkoderskiego. Znajdziesz ją tuż przy granicy z Czarnogórą, około 5 km od Shiroki. Ze Szkodry przez Shiroką do Zogaj wiedzie popularny szlak rowerowy. Droga między wioskami rybackimi zaoferuje Ci przepiękny obraz wiejskiego życia Albanii. Pieszo trasę pokonasz w niecałą godzinę.

Podobnie jak z Shirokiej, ze wsi Zogaj na wycieczki piesze lub rowerowe możesz się udać w góry Tarabosh czy w stronę granicy albańsko-czarnogórskiej i wioski Skje. Z Zogaj polecam wybrać w pieszą wędrówkę przez Tarabosh do Szkodry. Malownicza, kilkunastokilometrowa trasa nie jest szczególnie wymagająca, jednak na jej przejście z przystankami zarezerwuj przynajmniej 4 godziny.

Mniej więcej w połowie drogi między Shiroką a Zogajem znajduje się Taverna Skhodrane (lokalizacja na mapie: 42.06811851, 19.42838094) z pięknym widokiem na jezioro. Polecam karpia pieczonego w specjalnej glinianej formie, aromatycznie doprawionego cytryną, rozmarynem i czosnkiem. Restauracja oferuje także dostęp do prywatnej plaży z leżakami, zapewniając chwilę relaksu po posiłku.

Miejscowość Zogaj zaoferuje Ci oczywiście także wiele atrakcji około wodnych jeziora Szkoderskiego, w tym obserwacji ptaków. Spacerując w stronę Shirokiej, warto skorzystać m.in. z platformy obserwacyjnej, położonej około 1,5 km od centrum wsi czy urokliwych, kamienistych plaż. W samym Zogaj do kąpieli polecam nieco ukrytą plażę Zalli i Bardhe.

Praktyczna wskazówka od nas: Jeśli planujesz podróż między Albanią a Czarnogórą, miej na uwadze, że aktualnie nie istnieje przejście graniczne pomiędzy miejscowościami Zogaj i Skje w Czarnogórze. Chociaż są plany na budowę, aktualnie w Zogaju drogi się kończą. W Zogaju poczujesz się przez to jak na końcu świata, ale pamiętaj o tym przy planowaniu wyjazdu.

Polecane noclegi: Zogaj jest idealną bazą noclegową, jeśli zależy Ci na odpoczynku w ciszy. Spokojną lokalizację z malowniczym widokiem na jezioro znajdziesz w B&B Balani Rooms. Obiekt nad samym Jeziorem Szkoderskim oferuje prywatną plażę oraz ogród i restaurację.

6. Punkt widokowy Pavlova Strana (Czarnogóra)

Pavlova Strana należy do najbardziej znanych punktów widokowych Jeziora Szkoderskiego i jest jedną z najpiękniejszych atrakcji Jeziora Szkoderskiego. Jest to zakole rzeki Crnojevića, stanowiące część Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego.

Z Podgoricy do Pavlovej Strany dojedziesz w niecałe pół godziny. Może to być więc zarówno zachęta i początek Twojej przygody z tym regionem, jak i doskonałe miejsce, gdzie ostatni raz spojrzysz na niezwykłe widoki Jeziora Szkoderskiego.

Pavlova Strana punkt widokowy auto dziewczyna

Dla mnie Pavlova Strana to jeden z najbardziej urokliwych widoków Czarnogóry. Jest to doskonałe miejsce, gdzie możesz zatrzymać się na dłuższą chwilę, by zrobić zdjęcia, zorganizować mały piknik i cieszyć się atmosferą pięknego krajobrazu.

Najlepszy widok na zakole rzeki Rijeka Crnojevića zapewni Ci punkt Pavlova Strana przy Hotelu Gazivoda (lokalizacja na mapie: 42.36306149, 19.057699) oraz inne pobliskie miejsca widokowe, np. Skadar Viewpoint (lokalizacja na mapie: 42.363489572, 19.060618199).

Aby dotrzeć do punktu Pavlova Strana, kieruj się w stronę małego miasteczka Rijeka Crnojevića. Znajdziesz go na drodze między miejscowością a Podgoricą, 3,5 km na północny-wschód od centrum Rijeka Crnojevića. 

Praktyczna wskazówka od nas: Dojazd do punktu widokowego nie należy do łatwych. Drogi są bardzo wąskie, bez żadnych barier – niebezpieczne dla niezaawansowanych kierowców. Przy punkcie widokowym Pavlova Strana możesz jednak odpocząć na dłużej. Znajduje się tu ogólnodostępny bezpłatny parking, a także Hotel Gazivoda.

7. Zamek Žabljak Crnojevića (Czarnogóra)

Ruiny twierdzy Žabljak Crnojevića górują nad miejscowością o tej samej nazwie, znajdującą się na skraju Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego. W średniowieczu była to stolica słowiańskiego Księstwa Zeta. Następnie twierdza długo należała do Turków. Na szczycie zwróć uwagę na dobrze zachowane pozostałości murów i fortyfikacji oraz pomnik upamiętniający wydarzenia z 1835 roku, kiedy Czarnogórcy na kilka dni odbili twierdzę. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później teren ten został przydzielony Czarnogórze.

Jezioro Szkoderskie Zabljak Crnojevica

Jest to nieco zapomniana atrakcja jeziora Szkoderskiego. Według mnie z uwagi na brak masy turystów, autokarów i punktów z pamiątkami, miejsce jest dużo bardziej autentyczne. Z góry ujrzysz malowniczy widok na jezioro Szkoderskie, góry Lovćen, Górę Rumija, rzekę Morača, Równinę Zeta i Vranjinę

Praktyczna wskazówka od nas: Trasa do zamku Žabljak Crnojevića jest nieoznakowana i trudno dostępna. Wejście na wzgórze znajdziesz od północy, a nie tak jak prowadzi Google Maps (przebieg ścieżki sprawdzisz na stronie Open Street Map). Możesz zaparkować przy rzece obok restauracji Splav kod Karla, gdzie zjesz obiad przed kilkuminutową wspinaczką pod ruiny twierdzy.

8. Virpazar (Czarnogóra)

Virpazar jest głównym ośrodkiem turystycznym w okolicy i tzw. bramą do Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego. Niewielkie miasteczko stanowi ważny punkt wyjścia, oferując większość wycieczek i rejsów po jeziorze Szkoderskim. Nad miastem góruje Twierdza Besac.

Ruiny fortecy na wzgórzu pochodzą z czasów Imperium Osmańskiego. Podobnie jak wiele twierdz w Czarnogórze, służyła jako więzienie w okresie II wojny światowej. Twierdza Besac przeszła renowację i obecnie możesz ją zwiedzić za kilka euro. W środku znajdziesz restaurację z małym muzeum wina. Nawet jeżeli nie jesteś zainteresowany wejściem do twierdzy, warto wybrać się na krótki spacer na szczyt i podziwiać malowniczą okolicę.

Jezioro Szkoderskie Virpazar most łódki

Restaurant Pelikan to miejsce dobrze znane Polakom dzięki programowi Roberta Makłowicza (wśród menu również polska wersja językowa). Z bogatej karty dań koniecznie spróbuj polecanych specjałów restauracji, czyli dań rybnych z jeziora Szkoderskiego. Możesz tu wybrać miejsce na świeżym powietrzu lub w przytulnym pomieszczeniu z kominkiem. Przy restauracji znajdziesz także hotel i wypożyczalnię łódek Pelikan.

Virpazar warto odwiedzić także dla klimatu niewielkiego kurortu rybackiego. Spacerując po miasteczku, zwróć uwagę na fontanny i most oraz skorzystaj z oferty licznych kawiarni i restauracji. Nad jeziorem Szkoderskim koniecznie skosztuj dań z lokalnych ryb. W Virpazar przypadła mi do gustu oferta restauracji Pelikan i Boat restaurant Silistria.

Warto także udać się na lokalny targ w Virpazar, uznawany za jeden z najważniejszych w Czarnogórze (odbywa się w każdy piątek w centrum miasteczka). Zakupisz tu m.in. lokalne rękodzieło, sery, miód, rakiję czy regionalne wino Crmnica.

Praktyczna wskazówka od nas:  Jeżeli będziesz w Viprazarze zimą, sprawdź czy nie odbywa się właśnie Festiwal Wina i Ukleji. Podczas corocznego festiwalu możesz spróbować win od lokalnych producentów oraz suszonej i świeżo grillowanej ukleji (ryba jeziorna). Nastrój festiwalu dopełnia muzyka na żywo. Region Crmnički słynie z produkcji doskonałych win – możesz kupić kilka butelek na pamiątkę. Możesz też spróbować oliwek, oliwy, miodu i serów. Informacje o festiwalu znajdziesz na stronie na Facebooku.

Polecane noclegi: W Virpazar możesz wybrać nocleg w urokliwych, drewnianych domkach Little Paradise. Przytulne domy w ogrodzie wpisują się w miejscowy, wiejski klimat okolicy. Zlokalizowane około 1,5 km od centrum Virpazar zapewniają spokój i kontakt z naturą, jednocześnie umożliwiając szybki dostęp do życia turystycznego jeziora Szkoderskiego.

9. Droga Virpazar – Stegvas (Czarnogóra)

Z Viprazar do Stegvas wiedzie piękna, kręta droga wzdłuż wybrzeża jeziora Szkoderskiego. Około 40-kilometrowa trasa prowadzi do punktu widokowego Stegvas przy granicy z Albanią. Podczas przejażdżki czeka na Ciebie wiele miejsc, z których możesz podziwiać panoramę, m.in. popularny ze względu na łatwy dojazd z Virpazar punkt widokowy Godinje (Vidikovac Godinje) czy leżący dalej Donji Murići (z widokiem na monastyr Beška, znajdujący się na wyspie o tej samej nazwie).

Jezioro Szkoderskie Stegvas punkt widokowy budka

Będąc w Donji Murići, znajdującym się mniej więcej w połowie drogi między Virpazar a Stegvas, możesz odpocząć nad brzegiem jeziora. Kameralny relaks z pięknymi widokami zapewni Ci plaża Murići. Nieopodal możesz zobaczyć także inny klasztor na wyspie – monastyr Moracnik. Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie monasytrów, pamiętaj, że klasztor jest czynnym sanktuarium, nie zapomnij więc o stosownym ubraniu. 

Jezioro Szkoderskie Stegvas punkt widokowy

Po pokonaniu drogi w stronę czarnogórsko-albańskiej granicy czeka na Ciebie punkt widokowy Stegvas (Vidikovac Stegvas), zapewniający malownicze krajobrazy Albanii oraz całego jeziora Szkoderskiego. Znajdziesz tu zadbany parking i taras widokowy. Jeżeli podróżujesz kamperem, możesz bezpiecznie zostać tu noc i następnie wyruszyć w stronę Albanii, nad czarnogórskie morze lub z powrotem w stronę Virpazar.

Restauracja Silistria to popularna “restauracja statek” w Virpazar chętnie wybierana przez turystów ze względu na klimatyczny wystrój oraz wybór dobrych dań kuchni śródziemnomorskiej i europejskiej. Na obiad zamówisz tu zarówno owoce morza, jak i dania wegetariańskie.

Praktyczna wskazówka od nas: Jadąc samochodem z Virpazar do Stegvas będziesz miał do pokonania wąską, wysokogórską drogę. Miej na uwadze trudne warunki i możliwe niebezpieczeństwa na trasie (spadające kamienie) oraz zaplanuj odpowiednio dużo czasu na przejazd. Na trasę z postojami z Virpazar do Stegvas przeznacz przynajmniej dwie godziny.

10. Kroni i Vitojës

W północnej części jeziora Szkoderskiego warto odwiedzić park Kroni i Vitojës. Spokojne miejsce nad stawem, podzielone na dwie przestrzenie Kroni i Vitojës oraz Syni i Vitojës, znajduje się przy drodze międzynarodowej E762. Jest to więc idealna propozycja na postój, jeśli podróżujesz od Podgoricy w stronę przejścia granicznego w Bozaju. 

Park Kroni i Vitojës oraz sąsiadujący Syni i Vitojës to doskonałe miejsce na obserwację ptaków, spacer czy szybką kąpiel w znajdującym się tu stawie. W parku będziesz miał okazję zobaczyć znamienne dla jeziora Szkoderskiego gatunki ptaków, takie jak czaple, ibisy, kormorany.

Praktyczna wskazówka od nas: Kroni i Vitojës oddalone jest niecałe 10 km od czarnogórsko-albańskiej granicy. Jadąc w stronę Albanii, zjazd do parku oraz miejsce postojowe będziesz miał po prawej stronie. Zobaczysz tam także Caffe Bar Vitoja, niestety zamknięty podczas naszej wizyty.

11. Wycieczki kulinarne i winiarskie

Do ciekawostek i atrakcji jeziora Szkoderskiego należą wycieczki kulinarne i winiarskie. Okolice jeziora to jedne z najbardziej żyznych terenów Czarnogóry i Albanii oraz kluczowy region produkcji wina. W tym rejonie znajdziesz wiele rodzinnych, butikowych winnic, takich jak winnica Garnet w Godinje kilka kilometrów od Virpazar (lokalizacja na mapie: 42.218574514, 19.111616546), gdzie skosztujesz lokalnych win i potraw.

Pamiętaj, że jeżeli planujesz degustację win i przekąsek, najczęściej konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Wiele winnic, w tym winnica Garnet, prowadzi własne strony internetowe, na których możesz sprawdzić ofertę obiektu i zarezerwować degustację.  

Potrawy, które spróbujesz podczas degustacji w winnicach jeziora Szkoderskiego są zależne od sezonu, ale zazwyczaj będzie to prosciutto, sery, orzechy, oliwki, karp z jeziora, sezonowe sałatki, ciasta i domowe chleby. Oprócz win, możesz spróbować rakiji (popularnej w kuchni bałkańskiej) lub innych napoi alkoholowych. 

Niektóre lokalne winnice organizują także dodatkowe atrakcje – warsztaty, kolacje, zwiedzanie winnic, winiarni i piwnic, wycieczki w pobliskie góry, nad wodę czy biwak.  Wymienione atrakcje znajdziesz m.in. w sympatycznej rodzinnej winnicy Kantina Mani zlokalizowanej kilkanaście kilometrów na północ od Szkodry (lokalizacja na mapie: 42.160077918, 19.5119265). 

Praktyczna wskazówka od nas: Do winnic jeziora Szkoderskiego możesz wybrać się wypożyczonym samochodem. Rozważ też udział w wycieczce zorganizowanej z winnym motywem, oferującej transport i możliwość swobodnego degustowania. Dużym plusem jest lokalny przewodnik, który opowie o historii i kulturze winiarskiej regionu.  

Polecane noclegi: Szukając noclegu nad jeziorem Szkoderskim, możesz skorzystać z możliwości zakwaterowania w obiektach z własną winiarnią, np. Etno House Mira. Będziesz tu mógł odpocząć w ogrodzie oraz skosztować i nabyć domowe jedzenie czy wyroby winiarskie. Winnica znajduje się zaledwie 100 m od noclegu. 

Co jeszcze warto przeczytać?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze