Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich - nowy cud Polski na Dolnym Śląsku

15 maja 2020
(aktualizacja: 1 marca 2021)

Niewielka wieś Wieściszowice położona niedaleko Marciszowa, u podnóża Rudaw Janowickich, słynie z jednej z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Kolorowe Jeziorka to zespół czterech zbiorników, które powstały na terenie dawnych kopalni pirytu działających w Rudawach Janowickich od XVIII wieku. Zobaczmy, czy Kolorowe Jeziorka są rzeczywiście tak kolorowe, jak obiecują nam to zdjęcia.

Co znajdziesz w artykule?

 • wyjaśnienie, skąd wzięły się Kolorowe Jeziorka i co odpowiada za ich zabarwienie,
 • wskazówki na temat dojazdu do Kolorowych Jeziorek - samochodem i pociągiem,
 • informacje o czterech Kolorowych Jeziorkach - Żółtym Jeziorku, Czerwonym Jeziorku, Błękitnym Jeziorku i Zielonym Jeziorku,
 • praktyczne podpowiedzi dotyczące zwiedzania - ceny biletów i parkingu.
jeziorko czerwone kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk
Czerwone Jeziorko i punkt gastronomiczny, który znajduje się nad jeziorkiem

Czym są Kolorowe Jeziorka? Dlaczego Kolorowe Jeziorka są... kolorowe?

Kolorowe Jeziorka to zespół czterech niewielkich zbiorników wodnych, które powstały na zboczach Wielkiej Kopy we wschodniej części Rudaw Janowickich.

Ta atrakcja Dolnego Śląska istnieje w miejscu dawnych kopalni pirytu, które funkcjonowały na tym terenie między 1785 a 1925 r.

A może chciałbyś lepiej poznać Dolny Śląsk?

Zobacz moją niekończącą się listę miejsc, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku i zaplanuj zwiedzanie kolejnych atrakcji tego regionu

Wydobywany piryt służył do produkcji kwasu siarkowego na potrzeby przemysłu. Zakład chemiczny, który za to odpowiadał, znajdował się w niedalekim Płoszowie - dzisiaj to część Ciechanowic.

Urobek kopalni zwożono na stację kolejową w Marciszowie. Z boku drogi prowadzącej z Marciszowa do Wieściszowic nadal widać niewielki nasyp - to pozostałość po nieistniejącej już kolejce wąskotorowej, która odpowiadała za ten transport.

Piryt to związek żelaza i siarki, który niejednego poszukiwacza bogactwa wprawił w szał. Jego barwa pokrywa się z barwą złota - wielu niedoświadczonych odkrywców trafiających na piryt było przekonanych, że to najszczęśliwszy dzień ich życia. Nic bardziej mylnego.

Stąd też na piryt mówi się "złoto głupców" - na cześć tych, którzy dali się oszukać.

stacja kolejowa Marciszów
Stacja kolejowa w Marciszowie, do której zwożono kiedyś urobek z kopani pirytu na terenie Kolorowych Jeziorek

Najstarsze wyrobisko na terenie współczesnych Kolorowych Jeziorek rozpoczęło pracę w 1785 r. i nazywało się Hoffnung, czyli Nadzieja. W jego miejscu znajdziesz teraz dwa pierwsze jeziorka - Żółte Jeziorko i Czerwone Jeziorko.

Nieco powyżej tych jezior znajduje się Błękitne Jeziorko istniejące na terenie wyrobiska Neues Glück (Nowe Szczęście).

Najwyżej położone, niewielkie Zielone Jeziorko to pozostałość po wyrobisku Gustav Grube.

błękitne jeziorko rudawy janowickie dolny śląsk
Błękitne Jeziorko z bardzo czystą wodą, dzięki której przy brzegach dokładnie widać dno jeziorka

Dlaczego Kolorowe Jeziorka są tak kolorowe?

Wszystko przez spływającą ze zboczy wodę, która porywając ze sobą różne substancje, zabarwia wodę na odmienne kolory. Intensywność tych kolorów zależy też mocno od tego, jak mocne w danym okresie były opady. Jeśli nie było ich zbyt wiele, to żółte i zielone jeziorka mają tendencję do wysychania.

Gdzie znajdziesz Kolorowe Jeziorka? Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek (np. z Wrocławia)?

Kolorowe Jeziorka znajdują się powyżej wsi Wieściszowice, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego w Rudawach Janowickich.

Wszystkie cztery jeziorka znajdują się na zboczach Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) - najwyższego szczytu wschodnich Rudaw Janowickich.

Dojazd samochodem do Kolorowych Jeziorek

Odległość między Wrocławiem, a Kolorowymi Jeziorkami to niespełna 100 km. Trzeba kierować się drogą krajową nr 5 do Marciszowa, a później skręcić w lokalną drogę do Wieściszowic.

Jeśli chcesz dojechać jak najbliżej wejścia do Kolorowych Jeziorek, zaparkuj na parkingu tuż przy bramie wejściowej. Za parking będziesz musiał zapłacić 10 zł - niezależnie od czasu, jaki spędzisz na zwiedzaniu jeziorek. Szczegółową rozpiskę cen parkingów znajdziesz na końcu artykułu.

W letnie weekendy parking może być zatłoczony.

czerwone jeziorko rudawy janowickie
Czerwone Jeziorko widziane z drogi do Błękitnego Jeziorka

Jeśli nie uda Ci się znaleźć wolnego skrawka parkingu, możesz cofnąć się kilkaset metrów i zatrzymać się na dodatkowym, tańszym parkingu. Za postój zapłacisz tutaj 5 zł (opłata za cały dzień).

Tuż obok znajdziesz dwie agroturystyki - Wieściszówka i Zacisze. Jeśli chcesz spędzić noc w tym rejonie, to mogą być one dobrym wyborem.

Dojazd pociągiem z Wrocławia, Jeleniej Góry i Wałbrzycha do Kolorowych Jeziorek

Jeżeli nie masz ochoty lub możliwości dojechania do Kolorowych Jeziorek samochodem, możesz zdecydować się na podróż pociągiem.

Wystarczy, że wsiądziesz do pociągu w kierunku Jeleniej Góry lub Szklarskiej Poręby Górnej (jeśli jedziesz z Wrocławia lub Wałbrzycha) lub w kierunku Wrocławia (jeśli jedziesz z Jeleniej Góry) i wysiądziesz z niego na stacji Marciszów. Rozkład jazdy możesz sprawdzić na Portalu Pasażera - to najlepsze źródło informacji o kolejowym rozkładzie jazdy. W razie opóźnień pociągów, to narzędzie jest błyskawicznie aktualizowane.

Piesza trasa ze stacji kolejowej w Marciszowie do Kolorowych Jeziorek ma niespełna 5 km i jej przejście nie powinno Ci zająć więcej niż 1,5 godziny (mi udało się to zrobić w godzinę, nie narzucając sobie zbyt dużego tempa).

droga do kolorowych jeziorek marciszów
potok droga do kolorowych jeziorek
Pomarańczowy potok, który można znaleźć przy drodze z Marciszowa do wsi Wieściszowice

Na przejście ze stacji kolejowej do Kolorowych Jeziorek, zobaczenie wszystkich jeziorek i powrót do Marciszowa potrzebowaliśmy ok. 4,5-5 godzin, wliczając w to piknik nad Błękitnym Jeziorkiem.

Spacer między Kolorowymi Jeziorkami

Ścieżka edukacyjna, którą stworzono, aby ułatwić zwiedzanie Kolorowych Jeziorek, wiedzie wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego na szczyt Wielkiej Kopy i dalej do Rędzin.

Jeśli tak jak ja uwielbiasz chodzenie po górach, na Dolnym Śląsku znajdziesz sporo pomysłów na wycieczki. Sprawdź, gdzie pojechać w góry na Dolnym Śląsku.

Trasa od bramy wejściowej przy parkingu do najdalej i najwyżej położonego Zielonego Jeziorka liczy sobie 1,9 km i przejdziesz ją w około godzinę (nie uwzględniając postojów).

Żółte Jeziorko

Pierwsze jeziorko, na jakie trafisz, to dosyć mało zjawiskowe Żółte Jeziorko.

Żółte Jeziorko leży na wysokości ok. 560 m n.p.m. Przez większą część roku poziom wody w nim jest na tyle niewielki, że jeziorko sprawia wrażenie przerośniętej kałuży. Uroku dodaje mu wydrążony w skale tunel, którym można dotrzeć do brzegu jeziorka. Najwygodniej jest zejść do niego od strony Czerwonego Jeziorka.

Żółty kolor zawdzięcza obecności wapnia i siarki. Od XVIII do XIX wieku wydobywano w tym miejscu łupki pirytonośne. Gdy dobrze przyjrzysz się skale, w której wydrążono tunel, zauważysz żółtoszare i rdzawe zabarwienia - to właśnie łupki.

żółte jeziorko kolorowe jeziorka rudawy janowickie
żółte jeziorko kolorowe jeziorka rudawy janowickie
Niezbyt okazałe Żółte Jeziorko - pierwszy z czterech zbiorników Kolorowych Jeziorek

Czerwone Jeziorko (Purpurowe Jeziorko)

Po sąsiedzku z Żółtym Jeziorkiem znajduje się dużo większe i zjawiskowe Czerwone Jeziorko znane też pod nazwą Purpurowe Jeziorko. Razem z Żółtym Jeziorkiem znajdują się na terenie dawnego wyrobiska Nadzieja.

Czerwone jeziorko jest szerokie na ok. 400 metrów i długie na 100 metrów. To wdzięczny obiekt do fotografowania, bo woda mieni się tu kolorami od pomarańczowego, przez purpurowy, aż do bliskiego czerni.

Woda znajdująca się w jeziorku to tak naprawdę wodny roztwór kwasu siarkowego, pełny związków miedzi, żelaza i obfitujący w piryt.

Możesz wdrapać się na okoliczne skałki i uchwycić odbijające się w tafli zamulonego jeziorka drzewa i piaskowe wybrzeże.

ławka przy czerwonym jeziorku w rudawach janowickich
wyrobisko czerwone jeziorko rudawy janowickie
Wyrobisko, w którym powstało Czerwone Jeziorko

Na wysokości Czerwonego Jeziorka działa punkt gastronomiczny z miejscami do siedzenia dla turystów. Jeśli nie przepadasz za tłumami, to nie radzę zatrzymywać się w tym miejscu (szczególnie w weekend).

Mając swój prowiant, możesz w większym spokoju odpocząć nad Błękitnym Jeziorkiem, które oddalone jest o ok. 15 minut spaceru.

Błękitne (Niebieskie) Jeziorko

Błękitne Jeziorko to Malediwy w pigułce. Lazurowa woda w połączeniu ze stromymi zboczami okolicznych wzgórz i drzewami obijającymi się od tafli jeziora były moim największym mikrozachwytem tej podróży.

Jeziorko jest niewielkie, ale jego głębokość sięga nawet 20 metrów. Leży wyżej od dwóch poprzednich jeziorek, na wysokości 635 m n.p.m. Błękitna woda wypełnia część dawnego wyrobiska Nowe Szczęście.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka
błękitne niebieskie jeziorko rudawy janowickie
Błękitne (Niebieskie) Jeziorko w Rudawach Janowickich

Błękitne Jeziorko może się pochwalić najczystszą wodą spośród wszystkich jeziorek tego kompleksu, a przez to bogatą fauną. Pojawiają się tu salamandry plamiste, traszki górskie i setki ważek.

Kolor wody to wynik licznej obecności glonów, które doceniły czystą i dobrze naświetlaną wodę jeziorka, którą dostarcza do niego potok Mienica.

Zielone Jeziorko

Możesz zakończyć swoją wycieczkę nad Błękitnym Jeziorkiem i wrócić tą samą drogą do parkingu. Jeśli nie goni Cię jednak czas, w 20 minut dotrzesz do Zielonego Jeziorka - niezbyt urodziwego, ale dającego warunki do niezaburzonego odpoczynku z boku od głównego szlaku.

Zielone Jeziorko (zwane też Zielonym Stawikiem) znajduje się na terenie wyrobiska Gustav Grube. Jest najwyżej położonym spośród czterech jeziorek - 730 m n.p.m. Przez dużą część roku nie ma w nim wody. Zielone Jeziorko napełnia się podczas wiosennych roztopów oraz po intensywnych opadach deszczu.

Wycieczkę możesz kontynuować do szczytu Wielkiej Kopy (ok. 1,2 km od Zielonego Jeziorka, ok. 30 minut marszu) lub zakończyć ją przy Zielonym Jeziorku i wrócić tą samą drogą do parkingu przy wejściu do Kolorowym Jeziorek.

zielone jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka
Zielone Jeziorko - najwyżej położony zbiornik Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich

Informacje praktyczne o Kolorowych Jeziorkach

Kolorowe Jeziorka to jedna z najciekawszych i nadal niedocenianych atrakcji przyrodniczych Dolnego Śląska. W 2011 r. została wybrana przez National Geographic Traveler jako jeden z 7 nowych cudów Polski.

Ile kosztuje bilet wstępu do Kolorowych Jeziorek?

Wstęp na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny.

błękitne niebieskie jeziorka rudawy janowickie

Ile kosztuje parking przed Kolorowymi Jeziorkami?

Parking położony tuż przy wejściu do Kolorowych Jeziorek kosztuje (ceny za cały dzień postoju):

 • 5 zł - za motocykl,
 • 10 zł - za auto osobowe,
 • 20 zł - za busa,
 • 30 zł - za autokar.

Kilkaset metrów poniżej wejścia znajduje się drugi parking, gdzie za postój samochodu osobowego trzeba zapłacić 5 zł za dzień.

błękitne jeziorko las rudawy janowickie

Gdzie zatrzymać się na noc w okolicach Kolorowych Jeziorek?

We wsi Wieściszowice działa wysoko oceniana agroturystyka Wieściszówka - w sam raz, jeśli chcesz odpocząć od dużego miasta i wyciszyć się w klimatycznym obiekcie.

Gdzie spać w rejonie Kolorowych Jeziorek? 

Wycieczka nad Kolorowe Jeziorka to wyjazd jednodniowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w rejonie Rudaw Janowickich został na dłużej. Polecam zatrzymanie się w jednym z obiektów:

 • Villa Martini w Marciszowie - blisko do Kolorowych Jeziorek, dobre warunki, akceptowalna cena,
 • Browar Miedzianka - hotel z browarem i restauracją zlokalizowany w opuszczonej wsi Miedzianka, 7 km od Kolorowych Jeziorek. Dobra baza wypadowa w Rudawy Janowickie,

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb

Twoją bazą wypadową mogą być również Janowice Wielkie (gdy masz ochotę pochodzić jeszcze po Rudawach Janowickich lub Karpacz (35 km) - gdy wycieczkę do Kolorowych Jeziorek chcesz połączyć z odwiedzinami w Karkonoszach.

natalia szlak kolorowe jeziorka rudawy janowickie

Kiedy najlepiej jechać do Kolorowych Jeziorek?

Zielony szlak wiodący przez Kolorowe Jeziorka jest otwarty przez cały rok. Największą atrakcją jeziorek są jednak ich kolory, więc najlepiej się tu pojawić w okresie, gdy nie są one zamarznięte i przykryte śniegiem.

W ciepłe weekendy Kolorowe Jeziorka przeżywają oblężenie. Jeśli nie lubisz tłumów, przyjedź tu rano lub najlepiej w środku tygodnia. Docierając tu w letnią sobotę lub niedzielę ok. 12, możesz mieć problemy z zaparkowaniem.

szlak błękitne jeziorko

Zaskakujące jest dla mnie, że Kolorowe Jeziorka nie są wymieniane wśród najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Mam nadzieję, że gdy dotrzesz już w Rudawy Janowickie, to podzielisz moje zachwyty nad pięknym położeniem i niecodzienną kolorystyką Jeziorek zaliczanych do nowych cudów Polski. Życzę Ci udanego spaceru po Rudawach Janowickich!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.

📝 NIE UCIEKAJ BEZ DARMOWEJ CHECKLISTY

Planowanie podróży będzie łatwiejsze z moją listą 10 rzeczy, które musisz zrobić przed podróżą.

Skomentuj artykuł
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Mapa odwiedzonych krajów

cross