Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich: jak je zwiedzić?

Błękitne Jeziorko w Rudawach Janowickich - blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl
Błękitne Jeziorko w Rudawach Janowickich - blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Kolorowe Jeziorka to zespół czterech zbiorników, które powstały na terenie dawnych kopalni pirytu działających od XVIII wieku. Woda w nich zabarwiła się naturalnie, tworząc rzadko spotykane, wielobarwne jeziorka, które przyciągają do nich każdego roku coraz więcej turystów. Zobaczmy, czy Kolorowe Jeziorka są rzeczywiście tak kolorowe, jak obiecują nam to zdjęcia i czy na pewno warto je odwiedzić.

Co znajdziesz w artykule?

 • wyjaśnienie, skąd wzięły się Kolorowe Jeziorka i co odpowiada za ich zabarwienie,
 • wskazówki na temat dojazdu do Kolorowych Jeziorek – samochodem i pociągiem,
 • informacje o czterech Kolorowych Jeziorkach – Żółtym Jeziorku, Czerwonym Jeziorku, Błękitnym Jeziorku i Zielonym Jeziorku,
 • praktyczne podpowiedzi dotyczące zwiedzania – ceny biletów i parkingu przy Kolorowych Jeziorkach.

Czym są Kolorowe Jeziorka? Dlaczego Kolorowe Jeziorka są… kolorowe?

Kolorowe Jeziorka to zespół czterech niewielkich zbiorników wodnych, które powstały na zboczach Wielkiej Kopy we wschodniej części Rudaw Janowickich. Ta atrakcja Dolnego Śląska istnieje w miejscu dawnych kopalni pirytu, które funkcjonowały na tym terenie między 1785 a 1925 r.

jeziorko czerwone kolorowe jeziorka rudawy janowickie dolny śląsk
Czerwone Jeziorko i punkt gastronomiczny, który znajduje się nad jeziorkiem

Wydobywany piryt służył do produkcji kwasu siarkowego na potrzeby przemysłu. Zakład chemiczny, który za to odpowiadał, znajdował się w niedalekim Płoszowie – dzisiaj to część Ciechanowic.

Urobek kopalni zwożono na stację kolejową w Marciszowie. Z boku drogi prowadzącej z Marciszowa do Wieściszowic nadal widać niewielki nasyp – to pozostałość po nieistniejącej już kolejce wąskotorowej, która odpowiadała za ten transport.

Piryt to związek żelaza i siarki, który niejednego poszukiwacza bogactwa wprawił w szał. Jego barwa pokrywa się z barwą złota – wielu niedoświadczonych odkrywców trafiających na piryt było przekonanych, że to najszczęśliwszy dzień ich życia. Nic bardziej mylnego. Stąd też na piryt mówi się “złoto głupców” – na cześć tych, którzy dali się oszukać.

błękitne jeziorko las rudawy janowickie

Najstarsze wyrobisko na terenie współczesnych Kolorowych Jeziorek rozpoczęło pracę w 1785 r. i nazywało się Hoffnung, czyli Nadzieja. W jego miejscu znajdziesz teraz dwa pierwsze jeziorka – Żółte Jeziorko i Czerwone Jeziorko.

Nieco powyżej tych jezior znajduje się Błękitne Jeziorko istniejące na terenie wyrobiska Neues Glück (Nowe Szczęście). Najwyżej położone, niewielkie Zielone Jeziorko to pozostałość po wyrobisku Gustav Grube.

Dlaczego Kolorowe Jeziorka są tak kolorowe?

Wszystko przez spływającą ze zboczy wodę, która porywając ze sobą różne substancje, zabarwia wodę na odmienne kolory. Intensywność tych kolorów zależy też mocno od tego, jak mocne w danym okresie były opady. Jeśli nie było ich zbyt wiele, to żółte i zielone jeziorka mają tendencję do wysychania.

Zwiedzamy Kolorowe Jeziorka – które z nich warto zobaczyć?

Ścieżka edukacyjna, którą stworzono, aby ułatwić zwiedzanie Kolorowych Jeziorek, wiedzie wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego na szczyt Wielkiej Kopy i dalej do Rędzin.

Trasa od bramy wejściowej przy parkingu do najdalej i najwyżej położonego Zielonego Jeziorka liczy sobie 1,9 km i przejdziesz ją w około godzinę (nie uwzględniając postojów).

Żółte Jeziorko

Pierwsze jeziorko, na jakie trafisz, to dosyć mało zjawiskowe Żółte Jeziorko.

Żółte Jeziorko leży na wysokości ok. 560 m n.p.m. Przez większą część roku poziom wody w nim jest na tyle niewielki, że jeziorko sprawia wrażenie przerośniętej kałuży. Uroku dodaje mu wydrążony w skale tunel, którym można dotrzeć do brzegu jeziorka. Najwygodniej jest zejść do niego od strony Czerwonego Jeziorka.

żółte jeziorko kolorowe jeziorka rudawy janowickie
żółte jeziorko kolorowe jeziorka rudawy janowickie
Niezbyt okazałe Żółte Jeziorko – pierwszy z czterech zbiorników Kolorowych Jeziorek

Żółty kolor zawdzięcza obecności wapnia i siarki. Od XVIII do XIX wieku wydobywano w tym miejscu łupki pirytonośne. Gdy dobrze przyjrzysz się skale, w której wydrążono tunel, zauważysz żółtoszare i rdzawe zabarwienia – to właśnie łupki.

Czerwone Jeziorko (Purpurowe Jeziorko)

Po sąsiedzku z Żółtym Jeziorkiem znajduje się dużo większe i zjawiskowe Czerwone Jeziorko znane też pod nazwą Purpurowe Jeziorko. Razem z Żółtym Jeziorkiem znajdują się na terenie dawnego wyrobiska Nadzieja.

Czerwone jeziorko jest szerokie na ok. 400 metrów i długie na 100 metrów. To wdzięczny obiekt do fotografowania, bo woda mieni się tu kolorami od pomarańczowego, przez purpurowy, aż do bliskiego czerni.

Woda znajdująca się w jeziorku to tak naprawdę wodny roztwór kwasu siarkowego, pełny związków miedzi, żelaza i obfitujący w piryt.

Możesz wdrapać się na okoliczne skałki i uchwycić odbijające się w tafli zamulonego jeziorka drzewa i piaskowe wybrzeże.

ławka przy czerwonym jeziorku w rudawach janowickich
wyrobisko czerwone jeziorko rudawy janowickie
Wyrobisko, w którym powstało Czerwone Jeziorko

Na wysokości Czerwonego Jeziorka działa punkt gastronomiczny z miejscami do siedzenia dla turystów. Jeśli nie przepadasz za tłumami, to nie radzę zatrzymywać się w tym miejscu (szczególnie w weekend).

Mając swój prowiant, możesz w większym spokoju odpocząć nad Błękitnym Jeziorkiem, które oddalone jest o ok. 15 minut spaceru.

Błękitne (Niebieskie) Jeziorko

Błękitne Jeziorko to Malediwy w pigułce. Lazurowa woda w połączeniu ze stromymi zboczami okolicznych wzgórz i drzewami obijającymi się od tafli jeziora były moim największym mikrozachwytem tej podróży.

Jeziorko jest niewielkie, ale jego głębokość sięga nawet 20 metrów. Leży wyżej od dwóch poprzednich jeziorek, na wysokości 635 m n.p.m. Błękitna woda wypełnia część dawnego wyrobiska Nowe Szczęście.

ławka błękitne jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka
błękitne niebieskie jeziorko rudawy janowickie
Błękitne (Niebieskie) Jeziorko w Rudawach Janowickich

Błękitne Jeziorko może się pochwalić najczystszą wodą spośród wszystkich jeziorek tego kompleksu, a przez to bogatą fauną. Pojawiają się tu salamandry plamiste, traszki górskie i setki ważek.

Kolor wody to wynik licznej obecności glonów, które doceniły czystą i dobrze naświetlaną wodę jeziorka, którą dostarcza do niego potok Mienica.

Zielone Jeziorko

Możesz zakończyć swoją wycieczkę nad Błękitnym Jeziorkiem i wrócić tą samą drogą do parkingu. Jeśli nie goni Cię jednak czas, w 20 minut dotrzesz do Zielonego Jeziorka – niezbyt urodziwego, ale dającego warunki do niezaburzonego odpoczynku z boku od głównego szlaku.

Zielone Jeziorko (zwane też Zielonym Stawikiem) znajduje się na terenie wyrobiska Gustav Grube. Jest najwyżej położonym spośród czterech jeziorek – 730 m n.p.m.

zielone jeziorko rudawy janowickie kolorowe jeziorka
Zielone Jeziorko – najwyżej położony zbiornik Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich

Przez dużą część roku Jeziorko Zielone jest suche. Zielone Jeziorko napełnia się podczas wiosennych roztopów oraz po intensywnych opadach deszczu.

Wycieczkę możesz kontynuować zielonym szlakiem do szczytu Wielkiej Kopy (ok. 1,2 km od Zielonego Jeziorka, ok. 30 minut marszu) lub zakończyć ją przy Zielonym Jeziorku i wrócić tą samą drogą do parkingu przy wejściu do Kolorowym Jeziorek.

Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek?

Kolorowe Jeziorka znajdują się powyżej wsi Wieściszowice, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego w Rudawach Janowickich. Wszystkie cztery jeziorka znajdują się na zboczach Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) – najwyższego szczytu wschodnich Rudaw Janowickich.

Dojazd samochodem

Odległość między Wrocławiem, a Kolorowymi Jeziorkami to niespełna 100 km. Trzeba kierować się drogą krajową nr 5 do Marciszowa, a później skręcić w lokalną drogę do Wieściszowic. Jeśli chcesz dojechać jak najbliżej wejścia do Kolorowych Jeziorek, zaparkuj na parkingu tuż przy bramie wejściowej (lokalizacja: 50.83010605, 15.973849893). Za parking będziesz musiał zapłacić 10 zł – niezależnie od czasu, jaki spędzisz na zwiedzaniu jeziorek.

Jeśli nie uda Ci się znaleźć wolnego skrawka parkingu, możesz cofnąć się kilkaset metrów i zatrzymać się na dodatkowym, tańszym parkingu (lokalizacja: 50.833896491, 15.974332149). Za postój zapłacisz tutaj 5 zł (opłata za cały dzień).

Tuż obok znajdziesz dwie agroturystyki – Wieściszówka i Zacisze. Jeśli chcesz spędzić noc w tym rejonie, to mogą być one dobrym wyborem.

Dojazd pociągiem

Jeżeli nie masz ochoty lub możliwości dojechania do Kolorowych Jeziorek samochodem, możesz zdecydować się na podróż pociągiem. Wystarczy, że wsiądziesz do pociągu w kierunku Jeleniej Góry lub Szklarskiej Poręby Górnej (jeśli jedziesz z Wrocławia lub Wałbrzycha) lub w kierunku Wrocławia (jeśli jedziesz z Jeleniej Góry) i wysiądziesz z niego na stacji Marciszów.

Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera.

Piesza trasa ze stacji kolejowej w Marciszowie do Kolorowych Jeziorek ma niespełna 5 km i jej przejście nie powinno Ci zająć więcej niż 1,5 godziny (mi udało się to zrobić w godzinę, nie narzucając sobie zbyt dużego tempa).

potok droga do kolorowych jeziorek
Pomarańczowy potok, który można znaleźć przy drodze z Marciszowa do wsi Wieściszowice

Na przejście ze stacji kolejowej do Kolorowych Jeziorek, zobaczenie wszystkich jeziorek i powrót do Marciszowa potrzebowaliśmy ok. 4,5-5 godzin, wliczając w to piknik nad Błękitnym Jeziorkiem.

Informacje praktyczne o Kolorowych Jeziorkach

Kolorowe Jeziorka to jedna z najciekawszych i nadal niedocenianych atrakcji przyrodniczych Dolnego Śląska. W 2011 r. została wybrana przez National Geographic Traveler jako jeden z 7 nowych cudów Polski.

Ile kosztuje bilet wstępu?

Wstęp na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny.

Ile kosztuje parking?

Parking położony tuż przy wejściu do Kolorowych Jeziorek kosztuje (ceny za cały dzień postoju):

 • 5 zł – za motocykl,
 • 10 zł – za auto osobowe,
 • 20 zł – za busa,
 • 30 zł – za autokar.

Kilkaset metrów poniżej wejścia znajduje się drugi parking, gdzie za postój samochodu osobowego trzeba zapłacić 5 zł za dzień.

Gdzie zatrzymać się na noc? Propozycje noclegów w okolicach Kolorowych Jeziorek

We wsi Wieściszowice działa wysoko oceniana agroturystyka Wieściszówka – w sam raz, jeśli chcesz odpocząć od dużego miasta i wyciszyć się w klimatycznym obiekcie.

Twoją bazą wypadową mogą być również Janowice Wielkie (gdy masz ochotę pochodzić jeszcze po Rudawach Janowickich lub Karpacz (35 km) – gdy wycieczkę do Kolorowych Jeziorek chcesz połączyć z odwiedzinami w Karkonoszach.

Gdzie spać w rejonie Kolorowych Jeziorek? 

Wycieczka nad Kolorowe Jeziorka to wyjazd jednodniowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w rejonie Rudaw Janowickich został na dłużej. Polecam zatrzymanie się w jednym z obiektów:

 • Misiowa Polanka w Marciszowie – drewniany, nowocześnie wyposażony domek, w którym pomieszczą się nawet 4 osoby, blisko do Kolorowych Jeziorek, akceptowalna cena jak na wysoki standard,
 • Browar Miedzianka – hotel z browarem i restauracją zlokalizowany w opuszczonej wsi Miedzianka.

Kiedy najlepiej jechać do Kolorowych Jeziorek?

Zielony szlak wiodący przez Kolorowe Jeziorka jest otwarty przez cały rok. Największą atrakcją jeziorek są jednak ich kolory, więc najlepiej się tu pojawić w okresie, gdy nie są one zamarznięte i przykryte śniegiem.

szlak błękitne jeziorko

W ciepłe weekendy Kolorowe Jeziorka przeżywają oblężenie. Jeśli nie lubisz tłumów, przyjedź tu rano lub najlepiej w środku tygodnia. Docierając tu w letnią sobotę lub niedzielę ok. 12, możesz mieć problemy z zaparkowaniem.

Co jeszcze przyda Ci się przed zwiedzaniem Dolnego Śląska?

Kolorowe Jeziorka to jedna z dziesiątek atrakcji Dolnego Śląska, które udało mi się odkryć w czasie wielu lat podróżowania po regionie. W zwiedzaniu przydadzą Ci się dodatkowe materiały i artykuły, z których możesz czerpać inspirację:

Zaskakujące jest dla mnie, że Kolorowe Jeziorka nie są wymieniane wśród najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Mam nadzieję, że gdy dotrzesz już w Rudawy Janowickie, to podzielisz moje zachwyty nad pięknym położeniem i niecodzienną kolorystyką Jeziorek zaliczanych do nowych cudów Polski. Życzę Ci udanego spaceru po Rudawach Janowickich!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

 • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze