Atrakcje Jeleniej Góry: TOP 16 miejsc, które powinieneś zobaczyć

Aktualizacja: 21 stycznia 2024 r.
Jelenia Góra atrakcje co warto zobaczyć zwiedzanie Rynek blog podróżniczy
Jelenia Góra atrakcje co warto zobaczyć zwiedzanie Rynek blog podróżniczy

W artykule wybrałem 16 atrakcji i ciekawych miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć w Jeleniej Górze. Miasto to nie tylko baza wypadowa w Karkonosze i Góry Izerskie. Jelenia Góra to też dużo atrakcji turystycznych – Rynek z barwnymi kamienicami, zabytkowe budynki, muzea, punkty widokowe, uzdrowisko Cieplice-Zdrój oraz zieleń i szlaki turystyczne blisko centrum. A miejsc, które warto zwiedzić w Jeleniej Górze, jest jeszcze więcej.

O Jelenią Górę zahaczałem podróżując do Szklarskiej Poręby, Karpacza i wybierając się na szlaki Karkonoszy. W końcu zatrzymałem się w mieście – to dobry kierunek na jeden dzień albo weekend. Zwiedzanie połączysz tu z byciem blisko natury i relaksem w Cieplicach-Zdrój – uzdrowisku ze źródłami leczniczych wód, do którego dojedziesz… komunikacją miejską. Zaczynajmy więc zwiedzanie Jeleniej Góry.

1. Zacznij zwiedzanie od jeleniogórskiego Rynku (Plac Ratuszowy) z Ratuszem Miejskim

Zwiedzanie Jeleniej Góry  rozpocznij  od centralnego punktu miasta, czyli od Placu Ratuszowego (Rynku). Według mnie Rynek Jeleniogórski należy do najpiękniejszych dolnośląskich rynków. W centralnym punkcie czworokątnego placu znajdziesz barokowo-klasycystyczny Ratusz z Domem Siedmiu Mieszczan. Otaczają go urokliwe odnowione barokowe kamienice z charakterystycznymi, arkadowymi podcieniami.

Spacerując wokół Rynku zapewne zauważysz, że wiele kamienic przekształcono w przytulne restauracje i kawiarnie. Jeśli szukasz idealnego miejsca na chwilę wytchnienia, polecam odpocząć przy kawie czy regionalnym przysmaku, ciesząc się atmosferą historycznego serca miasta i oglądając przy okazji wnętrza tych budynków.  

Jelenia Góra kamienice

Na Rynku znajduje się m.in. Palarnia kawy Aroma Cafe, w której możesz wypić kawę z widokiem na Ratusz w Jeleniej Górze. Lokal znajduje się naprzeciwko Czerwonego Tramwaju, który pełni funkcję kiosku, w którym możesz kupić pamiątki, pocztówki i mapy.

O przebiegu linii tramwajowej przez Plac Ratuszowy przypomina nie tylko słynny czerwony tramwaj, ale także przeszklona galeria łącząca Ratusz z Domem Siedmiu Mieszczan. To właśnie pod tą zwieńczoną herbem Jeleniem Góry arkadą, na początku XX-wieku przejeżdżał tramwaj. 

Świadectwem historycznej handlowej funkcji miasta są nie tylko kolorowe kamieniczki (w podcieniach znajdowały się kramy i stoiska), ale także znajdująca się na płycie Rynku fontanna Neptuna. Powstała w XIX wieku, w miejscu dawnej studni miejskiej, a dziś to symboliczne upamiętnienie powiązań handlowych jeleniogórskich kupców z krajami zamorskimi.

Na placu zauważysz także rzeźby Czerwonego Jelenia czy Szczudlarza Jeleniogórskiego – symbolu pierwszego festiwalu teatrów ulicznych w Polsce. Nieopodal znajduje się również Ławka Wolności, upamiętniająca 30. rocznicę wyborów z 1989 roku oraz Kamyk z Jeleniej Góry (pamięci Stanisława Barei – reżysera kultowego “Misia”). Zwróć też uwagę na znajdujący się przy wschodniej ścianie Domu Siedmiu Mieszczan pomnik, upamiętniający 900-lecie Jeleniej Góry.

2. Wdrap się na górujący nad miastem zamek Chojnik

Jeżeli masz ochotę zobaczyć miasto z góry z innej perspektywy,  polecam Ci wybrać się na leżącą na południowym-zachodzie miasta Górę Chojnik, na której szczycie znajdziesz imponujące ruiny zamku. Znajdujący się na wysokości 627 m n.p.m. Zamek Chojnik jest jednym z najwyżej położonych zamków w Polsce oraz częstym celem jednodniowych wycieczek z Wrocławia. To też jedna z ważniejszych atrakcji całego Dolnego Śląska.

Aby zdobyć Górę Chojnik, musisz dostać się do dzielnicy Sobieszów (ok. 10 km od centrum Jeleniej Góry). Na miejsce dojedziesz pociągiem (stacja Jelenia Góra Sobieszów leży 800 m od początku szlaku na Chojnik) lub autobusem miejskim (MZK nr 7, 9, 15 na przystanek Sobieszów 13 przy Centrum Przyrodniczo – Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów). Przy Centrum (ul. Cieplicka 196a) znajdziesz też  bezpłatny parking.

Zamek Chojnik - blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Centrum Przyrodniczo – Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego jest nową atrakcją turystyczną na mapie Sobieszowa. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

Na górę Chojnik, od strony Sobieszowa, prowadzą dwa szlaki turystyczne. Moim zdaniem ciekawą opcją jest 5-kilometrowy spacer ścieżką dydaktyczną “Na górę Chojnik” (przejście zajmie Ci około 3-4 godziny).  Na ścieżce znajdziesz 10 przystanków w tym m.in. Zbójeckie Skały i Skalny Grzyb. Trasa nie jest trudna i poradzą sobie z nią również rodziny z dziećmi, chociaż wymaga nieco wysiłku (przewyższenie wynosi 227 m).

Obronny potencjał skalistego wzgórza dostrzeżono prawdopodobnie w XIII wieku, a murowany zamek wzniesiono w XIV wieku z inicjatywy księcia Bolka II. Niedługo po śmierci księcia, zamek stał się siedzibą jednej z najistotniejszych rodzin szlacheckich na Śląsku – Schaffgotschów (aż do pożaru w 1675). Według przekazów, ruiny zamku szybko stały się obowiązkowym punktem wycieczek. Największą popularnością turystyczną zamek cieszył się w XIX wieku. To w tym czasie powstało np. schronisko “Na Zamku Chojnik” (obecnie niestety nieistniejące).  Przed wejściem na zamek, przeczytaj legendę o okrutnej księżniczce Kunegundzie, która miała zamieszkiwać tę warownię.

Pamiętaj, że bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego nie upoważniają do wstępu na zamek – za zwiedzanie Zamku Chojnik obowiązuje dodatkowa opłata. Dni oraz godziny otwarcia zamku różnią się w ciągu roku, a szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców.

3. Poczuj klimat uzdrowiska Cieplice Śląskie-Zdrój w Jeleniej Górze

Cieplice Śląskie-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce i dzielnica Jeleniej Góry, która dawniej była odrębnym miasteczkiem. Pierwsza wzmianka pochodzi z końcówki XIII wieku, kiedy to książę Bernard Lwówecki podarował zakonowi joannitów miejscowość Calidusfons (“ciepłe źródło”). Od XIV wieku do 1945 roku Cieplice należały do rodu Schaffgotschów. Obecnie w centrum uzdrowiska jednym z najbardziej okazałych budynków jest Pałac Schaffgotschów. 

Jelenia Góra Cieplice

Pałac Schaffgotschów powstał na miejscu wcześniejszej rezydencji strawionej przez pożar w XVIII wieku. Barokowo-klasycystyczny budynek niestety możesz zobaczyć tylko z zewnątrz. Poza pojedynczymi wydarzeniami, takimi jak Noc Muzeów, pałac jest niedostępny dla turystów (obecnie mieści się tu filia Politechniki Wrocławskiej).

Podczas spaceru po tej części Jeleniej Góry, zapewne dotrzesz na Plac Piastowski – deptak, który jest dobrym miejscem na spacer. Tuż obok znajduje się Park Zdrojowy, gdzie w latach 30. XIX wieku wybudowano Teatr Zdrojowy. Z czasem Teatr połączono z sąsiednią Galerią, w której dziś możesz skorzystać z oferty restauracyjnej, a także udać się na spektakl do Zdrojowego Teatru Animacji. 

Nieopodal Parku znajdziesz także Dom Zdrojowy z wodami termalnymi. Uzdrowisko w Cieplicach jako jedno z nielicznych w Polsce posiada źródła termalne, których woda należy do najcieplejszych w kraju (osiąga temperaturę nawet 87°C) i wykorzystywana jest w celach leczniczych. Od południowej strony Park Zdrojowy łączy się z Parkiem Norweskim, nazwanym tak od Pawilonu Norweskiego (dziś działa tam przytulna restauracja).

Jedną z najnowszych inwestycji i najpopularniejszych atrakcji w okolicy są Termy Cieplickie. Kompleks oferuje m.in. baseny z gejzerami, dziką rzekę i zewnętrzny basen z wodami cieplicowymi, dlatego może to być ciekawy sposób na spędzenie weekendu na Dolnym Śląsku.

4. Zobacz wnętrze katedry św. Erazma i Pankracego

Najstarszą i najważniejszą świątynią w mieście jest Bazylika Mniejsza św. Erazma i Pankracego, znajdująca się przy jeleniogórskim Rynku. Kościół dedykowany patronom Jeleniej Góry wzniesiono już XIV wieku. Trzynawowa bazylika zwieńczona wieżą od stuleci dominuje w krajobrazie miasta. Jeżeli będziesz miał okazję, polecam Ci zajrzeć na chwilę do środka. Katedra niestety bywa zamknięta, jednak istnieje możliwość umówienia zwiedzania dla grup zorganizowanych (dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej bazyliki).

W kościele zwróć uwagę na bogato zdobiony ołtarz z XVIII wieku oraz na najstarszy element wyposażenia – renesansową ambonę z 1591 roku. Wnętrze świątyni o imponującej 24-metrowej nawie głównej zachowało gotycką formę. Wyposażenie jednak pochodzi z czasów renesansu i baroku.

Gotyckie detale najłatwiej zauważysz w portalach i obramowaniach okiennych, m. in. XV-wiecznym portalu w prezbiterium. Po opuszczeniu świątyni, rzuć okiem na wmurowane w zewnętrzne mury epitafia i płyty nagrobne z XVI–XVIII wieku, a także barokowe rzeźby znajdujące się na dziedzińcu – kolumnę św. Jana Nepomucena oraz kolumnę maryjną (obie z XVIII wieku).

5. Wejdź na Wzgórze Bolesława Krzywoustego z wieżą widokową Grzybek

Wzgórze Krzywoustego to miejsce uznawane za kolebkę Jeleniej Góry, bo właśnie tutaj gdzieś między XI a XII wiekiem powstał pierwszy warowny gród, który dał początek miastu. Na wzgórzu możesz wdrapać się na 22-metrową wieżę widokową, którą ze względu na kształt kopuły, okrzyknięto Grzybkiem.

Wieża widokowa działała nieprzerwanie do czasów II wojny światowej, po czym, jak większość podobnych obiektów na Dolnym Śląsku, popadła w ruinę. Proces rewitalizacji zakończył się w 2009 roku, dzięki czemu możesz dziś tam wejść i podziwiać panoramę na Jelenią Górę i okolicę.

Jelenia Góra wieża widokowa Grzybek

Ta okolica była atrakcyjnym celem turystycznym już w XVIII wieku. Widok ze wzgórza docenił m.in. sam John Quincy Adams (późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych), który w 1800 roku odwiedził to miejsce.

Aby dotrzeć pieszo pod wieżę widokową Grzybek z centrum miasta, będziesz potrzebować około 20 min. Na wzgórze Krzywoustego dojdziesz łagodnym szlakiem zielonym, jednak nie prowadzi on pod samą wieżę – pod koniec trasy będziesz musiał zboczyć na nieoznakowaną, szeroką ścieżkę.

Jelenia Góra góra

Kierując się szlakiem na drugą stronę wzgórza, możesz możesz dotrzeć m.in. do popularnego Cudownego Źródełka wypływające u podnóża wzgórza Kapliczna. Oba te wzgórza (Kapliczna i Krzywoustego) są częścią Borowego Jaru, który biegnie przez malownicze tereny wzdłuż Doliny Bobru.

Znajdziesz tam punkty widokowe, zabytki architektury i techniki oraz ciekawe formacje skalne. Po tej okolicy możesz nie tylko spacerować i jeździć rowerem, ale też spróbować wspinaczki skalnej – rób to jednak tylko, jeśli masz odpowiedni sprzęt i wspinaczkowe doświadczenie.

6. Poczuj atmosferę centrum na deptaku przy ulicy 1-go Maja

Spacerując po centrum miast, polecam przespacerować się po tzw. jeleniogórskim deptaku, biegnący od Placu Ratuszowego przez ul. Konopnickiej, która następnie na wysokości Bramy Wojanowskiej przechodzi w ulicę 1-go Maja, gdzie zauważysz Sanktuarium pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Polecam zajrzeć do środka ze względu na historię budynku i imponujące wnętrze.

Jest to dawny, ewangelicki kościół łaski, wybudowany na mocy ugody pomiędzy luterańskim królem szwedzkim a katolickim cesarzem na początku XVIII wieku. Na terenie katolickiego Śląska powstało wtedy 6 luterańskich świątyń, z czego największą była ta w Jeleniej Górze.

Jelenia Góra Sanktuarium pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Zwiedzanie Kościoła Łaski jest płatne i możliwe tylko pomiędzy mszami i uroczystościami. Godziny otwarcia i cenę wstępu znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

Przy ulicy 1-go maja znajduje się jeszcze jeden godny odwiedzenia obiekt sakralny, czyli Cerkiew pw. Świętych Piotra i Pawła. Ta niepozorna żółto-biała świątynia to dawny barokowy kościół z XVIII wieku. Jeżeli uda Ci się wejść do środka, zobaczysz polichromie utrzymane w stylu bizantyjskim oraz elementy wyposażenia pochodzące ze zniszczonych cerkwi na Chełmszczyźnie.

Jelenia Góra Cerkiew pw. Świętych Piotra i Pawła

Dodatkową ciekawostką tego miejsca są dwa średniowieczne krzyże pokutne, wmurowane w zewnętrzną ścianę budynku. Cerkiew wpadnie Ci w oko w czasie spaceru ze stacji kolejowej Jelenia Góra w kierunku Rynku – stoi w osi widokowej i trudno jej nie zauważyć.

Kilkadziesiąt metrów od cerkwi znajduje się rzeźba “Porwanie Europy”, postawiona z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przedstawia Europę na byku i nawiązuje do mitu o miłości Zeusa do ziemskiej kobiety.

Jelenia Góra rzeźba byk

Autorem pomnika jest ormiański artysta Vahan Bego. W Jeleniej Górze możesz też obejrzeć inne prace rzeźbiarza – to wspomniany wcześniej Szczudlarz Jeleniogórski oraz Don Kichot (w pobliżu Dworca Głównego, przy skrzyżowaniu ulic Uroczej i Kochanowskiego).

Deptak przy ul. 1 maja jest jednym z najlepszych miejsc, gdzie możesz zjeść dobry obiad lub wypić kawę. Moim ulubionym miejscem jest kawiarnia cukru.cafe, która oferuje menu śniadaniowe oraz kawę speciality.

7. Poszukaj kolejnych punktów Szlaku Jelonków

Spacerując ulicami Jeleniej Góry, wypatruj figurek Jelonków, które od kilku lat pojawiają się na ulicach miasta wzorem krasnali, które są jedną z najciekawszych atrakcji Wrocławia. Niewielkie rzeźby tworzą Szlak Jelonków, obejmujący różne części Jeleniej Góry. Każdy jeleniogórski jelonek ma swoje imię, np. przy dworcu PKP znajdziesz Podróżniczka, przy wejściu do Ratusza – Rajcusia, a na Placu Piastowskim w Cieplicach – Ciepliczankę i Zdrój.

Poszukiwanie jelonków to dobry pomysł na zwiedzanie Jeleniej Góry z dziećmi, które będą miały dodatkową atrakcję. Latem 2023 roku, jeleniogórskie wydawnictwo Ad-Rem wydało przewodnik “Książe Borowego Jaru i jego drużyna”. Możesz go kupić online lub zapytać w księgarniach w mieście czy Punkcie Informacji Turystycznej. Przewodnik z lokalizacją i legendami o każdym jelonku zaprojektowany został z myślą o najmłodszych turystach.

8. Znajdź pozostałości murów obronnych – Basztę Grodzką i Basztę Zamkową

Spacerując po Rynku i centrum miasta, polecam Ci zahaczyć o jeleniogórskie baszty, które dawniej były częścią potężnych fortyfikacji (w skład wchodził mur, 3 bramy i aż 36 baszt). Z upływem lat zachowały się dwie baszty bramne – Zamkowa i Wojanowska oraz jedna półbaszta – Baszta Grodzka. Zwróć uwagę na Basztą Zamkową (występuje też pod nazwą Wieża Zamkowa), która jest dostępna dla turystów – z bezpłatnego tarasu widokowego rozpościera się ładny widok na stolicę Karkonoszy i okalające ją góry.

Godziny otwarcia Wieży Zamkowej znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Jeleniej Góry. Wejście nie jest wymagające – aby dostać się na wieżę, będziesz musiał pokonać 127 krętych, drewnianych schodów. 

Baszta Grodzka to półbaszta z wbudowanym budynkiem mieszkalnym. Kiedy będziesz w tym miejscu, zwróć uwagę na detale wieży, szczególnie barokowy portal pochodzący z XVII wieku z nieistniejącej już kamienicy. Od kilku lat Baszta Grodzka pełni funkcję noclegową i moim zdaniem jest ciekawą opcją na nocleg w Jeleniej Górze w nietypowym, klimatycznym miejscu. Położona jest też blisko centrum, przez co będzie dobrym punktem wypadowym do zwiedzania atrakcji miasta.

9. Wejdź do centrum Bramą Wojanowską i zwiedź kaplicę św. Anny

Bramę Wojanowską znajdziesz u wylotu ulicy Konopnickiej, na deptaku przy jeleniogórskim Rynku. Spacerując po centrum Jeleniej Góry, warto przy okazji zajrzeć w to miejsce. Baszta nie jest udostępniona turystom, ale możesz obejrzeć ją z zewnątrz (przyjrzyj się detalom, m.in. herbowi Jeleniej Góry, Śląska i Prus). Brama i Baszta Wojanowska wraz z kaplicą św. Anny dawniej tworzyły kompleks obronny. 

Kompleks obronny Bramy Wojanowskiej znajduje się przy deptaku jeleniogórskim. Możesz więc połączyć zwiedzanie obiektu nie tylko z innymi atrakcjami turystycznymi, ale też kulinarnymi przyjemnościami urokliwych kawiarni (polecam znajdującą się nieopodal Caffe Szept).

Jelenia Góra kaplica św. Anny

Kaplica powstała w XVI wieku podczas odbudowy miejskich fortyfikacji, jako dodatkowy element wieży bramnej z XV wieku. Przed kaplicą znajdziesz tablicę z opisem obiektu. Aktualnie kaplica pełni funkcję kościoła pomocniczego dla parafii św. Erazma i św. Pankracego. Jeżeli w trakcieTwojej wycieczki do Jeleniej Góry miejsce będzie otwarte, np. podczas mszy, polecam Ci poświęcić kilkanaście minut na obejrzenie wnętrza. Będąc już w środku kaplicy, zwróć uwagę na polichromie oraz XVIII-wieczną ambonę

10. Poznaj historię regionu w Muzeum Karkonoskim

Nieco ponad kilometr od Rynku w Jeleniej Górze, tuż obok Parku Wzgórze Kościuszki, znajduje się Muzeum Karkonoskie. W niepozornym budynku czekają na Ciebie wystawy stałe i czasowe z bogatymi eksponatami i multimedialnymi prezentacjami na temat historii, kultury i sztuki tej części Dolnego Śląska. Na dokładne zwiedzanie muzeum zaplanuj około 1,5 godziny.

Na parterze muzeum zapoznasz się z historią Jeleniej Góry i Karkonoszy. Znajdują się tu regionalne pamiątki i zabytki – moim zdaniem najciekawsza jest rekonstrukcja dawnej chaty karkonoskiej z wyposażeniem i kamienica mieszczańska. Na piętrze zobaczysz największe w Polsce zbiory szkła artystycznego i użytkowego oraz wystawy czasowe.

Muzeum Karkonoskie posiada cztery oddziały: Siedziba Główna w Jeleniej Górze, Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, Muzeum – Zamek w Bolkowie oraz Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Jeżeli planujesz zwiedzić wszystkie oddziały Muzeum Karkonoskiego, możesz kupić karnet, dzięki czemu cena za wstęp będzie niższa niż przy zakupie osobnych biletów. Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

Po zwiedzeniu Muzeum Karkonoskiego, polecam wybrać się do innych interesujących atrakcji znajdujących się w najbliższej okolicy. Możesz wdrapać się na Wzgórze Kościuszki i wybrać do Time Gates czy Teatru im. Norwida. Wszystkie wymienione miejsca znajduje się w zasięgu 10-minutowego spaceru od muzeum.

11. Idź na spacer do parku Wzgórze Tadeusza Kościuszki

Park Wzgórze Kościuszki to zalesiony, poprzecinany licznymi alejkami park miejski i dobre miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu atrakcji w centrum Jeleniej Góry. Możesz przespacerować się wyznaczoną ścieżką przyrodniczo-historyczną, wzdłuż której znajdziesz tablice informacyjne. Dwa przystanki trasy opowiadają o historii związanej ze wzgórzem (dawniej nazywało się Wzgórze Szubieniczne). Pozostałe skupiają się na faunie, florze i geologii.

Park Krzywoustego Jelenia Góra atrakcje
Poza Parkiem Wzgórze Tadeusza Kościuszki, polecam też spacer po Parku Zdrojowym w Cieplicach Zdroju

W trakcie przechadzki zwróć uwagę na pozostałości po fundamentach szubienicy, która znajdowała się tu w XVI-XVIII wieku oraz na model przekroju geologicznego. Zbudowany w 1902 r. z kamiennych bloków “Przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie” o długości 20 m jest według mnie najbardziej imponującym punktem trasy. Niestety obecnie ze względu na zadrzewienie, porównanie profilu z rzeczywistością jest mocno utrudnione. Ze Wzgórza Kościuszki nie zobaczysz też panoramy na pobliskie góry.

Pierwszy przystanek ścieżki przyrodniczo-historycznej znajdziesz przy północnym wejściu do parku Wzgórze Kościuszki (kilkaset metrów od Muzeum Karkonoskiego). Na przejście całej trasy zaplanuj przynajmniej 30 min.

12. Pójdź na spektakl do Teatru im. C. K. Norwida

W przerwie od zwiedzania kolejnych atrakcji, dobrym pomysłem może być obejrzenie spektaklu w Teatrze im. C. K. Norwida. Teatr działa od 1904 roku – początkowo funkcjonował jako Dom Sztuki i Stowarzyszeń. Imponujący budynek “secesji jeleniogórskiej”, schludne i nieco skromne wnętrze oraz akustyka sprawiają, że moim zdaniem warto uwzględnić to miejsce w planie wyjazdu do Jeleniej Góry.

W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze znajdziesz różnorodny repertuar sceniczny, a także koncerty i warsztaty teatralne. Misją obiektu jest dotarcie do każdego widza, dlatego realizowany jest tu projekt “Kultura bez barier”, w ramach którego prezentowane są m.in. spektakle z audiodeskrypcją czy tłumaczeniem na język migowy.

Aktualny repertuar oraz cennik znajdziesz na stronie internetowej Teatru im. C. K. Norwida. Jeśli interesują Cię takie wydarzenia, sprawdź też ofertę Zdrojowego Teatru Animacji.

Jeżeli planujesz odwiedzić Jelenią Górę w sezonie letnim, być może będziesz miał okazję wziąć udział w wyjątkowych ulicznych spektaklach teatralnych – Teatr im. Norwida nieprzerwanie od 1982 r. organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i drugi w Europie, a od 32. edycji wydarzenie odbywa się na początku lipca. Przed wyjazdem zajrzyj na stronę internetową teatru, gdzie będziesz mógł sprawdzić harmonogram nadchodzącego festiwalu.

13. Poznaj historię noblisty w Domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie

Muzeum Miejskie “Dom Gerharta Hauptmanna” mieści się w willi Wiesenstein, która do połowy XX wieku należała do Gerharta Hauptmanna – laureata literackiej Nagrody Nobla. W willi z 1901 roku, w obecnej dzielnicy Jagniątków, odkryjesz historię niemieckiego pisarza, silnie związanego z Dolnym Śląskiem. W przypominającej zamek willi znajdziesz 7 sal muzealnych z ekspozycjami, skupiającymi się na życiu i twórczości artysty.

Muzeum stara się przenieść turystów w atmosferę tamtych czasów, odtwarzając podczas zwiedzania obiektu m.in. ulubioną muzyką pisarza. W trakcie wizyty w muzeum, zwróć również uwagę na bogaty wystrój wnętrz, szczególnie polichromie w “holu rajskim”. Na uwagę zasługuje też piękne otoczenie willi oraz niewielki park z rzeźbami. Na parterze willi znajduje się sklepik oraz kawiarnia, w której możesz zrelaksować się po zwiedzaniu.

Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów oraz  kalendarz imprez kulturalnych znajdziesz na stronie internetowej obiektu. Z centrum Jeleniej Góry do Jagniątkowa dotrzesz komunikacją miejską (linie nr 9, 15).

14. Odkryj podziemne tajemnice Bramy Czasu – Time Gates

Times Gates – Bramy Czasu to jedna z nowszych atrakcji na mapie Jeleniej Góry. W zaadaptowanych podziemnych korytarzach pod Wzgórzem Kościuszki udostępniono do zwiedzania dwie trasy edukacyjne – historyczną i naukową oraz ich różne warianty. Moim zdaniem to ciekawe miejsce nie tylko jako alternatywa na gorszą pogodę.

W czasie eksplorowania tajemniczych podziemi, odkryjesz mroczne historie II wojny światowej, czasów napoleońskich i lokalne legendy. Atrakcja przeznaczona jest dla całej rodziny, jednak mniejsze i bardziej wrażliwe dzieci, ze względu na specyfikę trasy, mogą czuć się niekomfortowo. Obiekt przygotował również trasę naukową, która będzie bardziej odpowiednia dla najmłodszych turystów (dzieciom do 6 lat przysługuje darmowy wstęp). W programie znajduje się tu m.in. największa w Polsce Cewka Tesli i pokazy chemiczne.

Ze względów bezpieczeństwa, zwiedzanie odbywa się tylko pod opieką przewodnika. Z turystów indywidualnych formowane są grupy, a liczba miejsc na trasie jest ograniczona, dlatego najlepiej zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem. W podziemiach panuje niska temperatura i wysoka wilgotność – nie zapomnij zabrać ze sobą ciepłych ubrań. Godziny zwiedzania oraz informacje o cenach biletów znajdziesz na stronie internetowej.

15. Odwiedź Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego – Muzeum Historii i Militariów

Jeśli interesują Cię tematy wojskowe, możesz odwiedzić Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego – Muzeum Historii i Militariów, chociaż miejsce może przypaść do gustu także osobom, które nie znają się aż tak bardzo na tym temacie. Muzeum zlokalizowane przy dawnej jednostce wojskowej, jest największą tego typu ekspozycją na Dolnym Śląsku. Zobaczysz tutaj broń ciężką, używaną przez Wojsko Polskie po 1945 roku, a także sprzęt radiolokacyjny.

Zwiedzanie skansenu zajmie Ci około 30 min. Godziny otwarcia oraz ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej muzeum. Obiekt znajduje się na obrzeżach Jeleniej Góry – na miejsce dojedziesz transportem publicznym (linie MZK 3, 12, S).

Muzeum Historii i Militariów nie jest duże, dlatego proponuję odwiedzić je podczas wizyty w tej okolicy i oglądania innych miejsc, które warto zobaczyć w Jeleniej Górze. Wokół muzeum znajdziesz tereny rekreacyjne parków Wzgórza Kościuszki oraz Paulinum. Na szczycie wzgórza Paulinum znajduje się efektowny, pomarańczowy pałac z XIX wieku (dawna rezydencja myśliwska). Obecnie w Pałacu Paulinum mieści się restauracja i 3-gwiazdkowy hotel.

16. Poznaj szlaki turystyczne – gdzie pójść w góry z Jeleniej Góry?

Jelenia Góra jest dobrą bazą wypadową dla miłośników górskich wędrówek. Znajdziesz tu wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych, które oferują zarówno piękne krajobrazy, jak i możliwość poznania bliżej historii regionu. Poniżej zebrałem dla Ciebie najciekawsze moim zdaniem trasy w okolicy Jeleniej Góry. 

Szlak na Skalistą i Skały Wilhelma

Skalista (451 m n.p.m.) to wzniesienie znajdujące się około 5 km od centrum Jeleniej Góry. Na Skalistą oraz znajdujące się na szczycie Skały Wilhelma prowadzi czarny szlak. Ja jednak polecam krótszą wersję wejścia na Skały Wilhelma – wyrusz spod kościoła św. Judy Tadeusza.

Możesz wybrać świątynię jako punkt początkowy trasy niezależnie od tego czy korzystasz z transportu publicznego, czy podróżujesz autem (w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy Czarnoleska kościół i parking). Kościół zlokalizowany jest przy ulicy Czarnoleskiej, przez którą przebiega szlak żółty, który potem łączy się z czarnym.

Jelenia Góra kamień oznaczenie szlaku

Dojście pod Skały Wilhelma powinno Ci zająć niecałą godzinę. Droga w większości jest łagodne i wiedzie przez urokliwy las. Skały Wilhelma to najwyższy punkt Skalistej (inaczej nazywanej Kopkami). Dawniej był to popularny punkt widokowy – obecnie przypominają o tym ślady po tablicach, resztki barierek i schodów. Jeżeli przyjechałeś na miejsce autobusem, polecam wrócić dalej czarnym szlakiem na drugą stronę wzniesienia (cała trasa będzie miała 4 km).

Szlak na Jeleniec i Koziniec

Szlak na Jeleniec i Koziniec to jeden z najpopularniejszych szlaków Jeleniej Góry. Wycieczkę możesz rozpocząć w centrum miasta, a następnie wrócić MZK lub pociągiem z Wojanowa. Trasa będzie wynosić 13,5 km, a jej pokonanie powinno zająć nieco ponad 3 godziny.

Droga nie jest zbyt wymagająca, przez co sprawdzi się dla rodzin z dziećmi. Wzniesienia zapewniają ładną panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Trasa ta stanowi część Szlaku Zamków Piastowskich, prowadzącego do Łomnicy.

Główny Cieplicki Szlak Spacerowy

Główny Cieplicki Szlak Spacerowy należy do najpopularniejszych w Jeleniej Górze. Oferuje nie tylko poznanie zabytków i atrakcji miasta, ale także piękną, górską przyrodę. Przejście tej 10-kilometrowej pętli zajmie Ci około 3-4 godzin. Szlak prowadzi m.in. przez ruiny XVIII-wiecznej wieży widokowej na Strzeleckiej i Sołtysiej Górze. Nieopodal góry znajduje się punkt widokowy Panorama, z którego będziesz mógł zobaczyć malowniczy krajobraz.

Jelenia Góra Cieplice Park Norweski

Szlak obejmuje także Park Norweski i Park Zdrojowy, prowadzący do historycznego pałacu Schaffgotschów oraz centralnej części Cieplic. Wędrówkę najlepiej rozpocznij przy Placu Piastowskim lub w Parku Zdrojowym w Cieplicach – to dobre rozwiązanie ze względu na dostępność komunikacyjną oraz możliwość kompleksowego odpoczynku po wycieczce. Przygotuj się na zróżnicowaną trasę przez tereny miejskie, lasy, wzniesienia i otwarte przestrzenie.

Gdzie spać w Jeleniej Górze?

Jelenia Góra jest dość rozległa i oferuje sporo noclegów na każdą kieszeń, w zależności od lokalizacji oraz udogodnień obiektu. Uzdrowiskowy charakter miejscowości sprawia, że znajdziesz tu obiekty ze SPA, nastawione głównie na relaks i regenerację, np. Hotel Cieplice MEDI & SPA. W mieście znajdują się też pokoje i apartamenty, które mogą być dobrą opcją jeżeli podróżujesz z rodziną lub grupą znajomych.

Jeżeli pragniesz poczuć historyczny klimat Jeleniej Góry, wybierz nocleg w centrum Starego Miasta, np. Baszcie Grodzkiej. Osobom, które szukają spokojnej okolicy, polecam sprawdzić gospodarstwa agroturystyczne, znajdujące się na obrzeżach Jeleniej Góry i w pobliskich miejscowościach, np. Kwaterę Karkonoską czy Agroturystykę Łysa Góra.

Zwiedzanie atrakcji Jeleniej Góry – wskazówki i informacje praktyczne

Dowiedziałeś się już, jakie atrakcje warto zobaczyć w Jeleniej Górze i najbliższej okolicy. Teraz przyszedł czas na praktyczne wskazówki z mojego doświadczenia, które ułatwią Ci zaplanowanie urlopu lub jednodniowej czy weekendowej wycieczki w tym uroczym miejscu.

  • rozważ nocleg w Jeleniej Górze – Jelenia Góra rozciąga się na sporym, różnorodnym terenie, dlatego w ciągu jednego dnia trudno byłoby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca. Moim zdaniem warto zostać w mieście na co najmniej jedną noc. Jelenia Góra może być dobrym punktem wypadowym w Karkonosze i Góry Izerskie, szczególnie jeżeli poruszasz się samochodem lub pociągiem (możesz szybko dojechać stąd np. do Szklarskiej Poręby Górnej i dalej na Polanę Jakuszycką).
  • zrezygnuj z wycieczki samochodem – zwiedzanie Jeleniej Góry bez samochodu jest bardzo komfortowe. Do miasta dojedziesz pociągiem, a dzięki dobrze rozwiniętej sieci tras pieszych oraz regularnym połączeniom autobusowym, nie ma konieczności posiadania własnego auta podczas zwiedzania.
  • wykorzystaj różnorodność atrakcji Jeleniej Góry – miasto oferuje atrakcje turystyczne związane z historią oraz kulturą regionu, a także z jego walorami przyrodniczymi. W okolicznych górach znajdziesz dużo tras pieszych, narciarskich i wspinaczkowych, których wystarczy Ci na kilkanaście wycieczek w te okolice.
  • sprawdź kalendarz wydarzeń przed przyjazdem – możesz skorzystać z oferty kulturalnej i wybrać się do teatru czy na festiwal. Przed przyjazdem warto sprawdzić aktualności i nadchodzące wydarzenia – w Jeleniej Górze przez cały rok odbywa się wiele wydarzeń, m.in. Krokus Jazz Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Zoom Zbliżenia”, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Jeleniej Górze?

W Jeleniej Górze możesz skorzystać z oferty gastronomicznej. Smacznie zjeść możesz głównie przy Rynku i w jego najbliższej okolicy. W celu ułatwienia podjęcia decyzji, poniżej przygotowałem listę miejsc, które według mnie są warte odwiedzenia:

  • Mazurkowa Chata (lokalizacja na mapie: 50.885289228, 15.76297545) – restauracja znajduje się przy drodze do Karpacza. Od ponad 15 lat specjalizuje się w daniach kuchni polskiej. Jeżeli planujesz odwiedzić lokal w kilka osób, moim zdaniem warto zdecydować się na Mazurkową deskę Smakosza, z kilkoma rodzajami mięs, pierogów, ziemniaków, frytek i surówek. 
  • Pawilon Norweski (lokalizacja na mapie: 50.85854071, 15.679016412) – restauracja w sercu uzdrowiska Cieplice Śląskie-Zdrój. Pawilon powstał w 1909 roku na wzór restauracji Frognerseteren koło Oslo. Od 2023 roku budynek na nowo pełni funkcję restauracyjną. Z serwowanych potraw możesz wybrać zupy, ryby, a na deser świeże ciasto (inne każdego dnia) i espresso z gałką lodów.
  • cukru.cafe (lokalizacja na mapie: 50.90352152, 15.742848941) – przytulny lokal, serwujący szeroki wybór kaw oraz śniadań. Kawiarnia znajduje się w połowie drogi między Rynkiem i dworcem kolejowym. Polecam wstąpić tu po porannym przyjeździe do miasta na kawę oraz sałatkę z hummusem,
  • Kucie smaku (lokalizacja na mapie: 50.9033979, 15.735235997) – restauracja z ładnym, klimatycznym wnętrzem, serwująca dania tradycyjnej kuchni polskiej. Polecam spróbować dania z grilla oraz zupy, np. rosół. Lokal znajduje się na Placu Ratuszowym i w sezonie letnim możesz zjeść obiad w ogródku, z widokiem na Rynek.
  • Pierogarnia z Gitarą i Piórem (lokalizacja na mapie: 50.903362293, 15.74290823) – lokal specjalizujący się w pierogach w przystępnych cenach. Możesz tutaj wybrać ofertę mix i spróbować kilku rodzajów pierogów przy zamówieniu jednej porcji.
  • Caffe Szept (lokalizacja na mapie: 50.903030461, 15.736269856) – klimatyczna kawiarnia w centrum miasta znana z dobrej kawy i artystycznej atmosfery (w środku znajduje się sklepik z rękodziełem i galeria sztuki). Znajdziesz tu nie tylko klasyczną kawę, ale także soki i ciasteczka wege,
  • Palarnia Kawy Aroma Cafe (lokalizacja na mapie: 50.90355039, 15.735033828) – polecam ze względu na lokalizację, wybór kaw i herbat oraz porcje ciast. Z widokiem na Plac Ratuszowy możesz się tu delektować świeżą kawą oraz dobrymi wypiekami.

Jak dojechać do Jeleniej Góry? 

Do Jeleniej Góry łatwo dotrzesz z różnych zakątków Polski, m.in. Warszawy, Krakowa, Szczecina. Miasto jest dobrze rozwinięte pod względem infrastruktury drogowej i kolejowej. Główna stacja kolejowa (nazywana “Jelenia Góra”) znajduje się tylko 20 min pieszo od jeleniogórskiego Rynku. Docierają tu pociągi przewoźników regionalnych (Koleje Dolnośląskie) oraz dalekobieżne pociągi PKP Intercity – w tym Pendolino jadące z Warszawy przez Wrocław.

Rozkład jazdy pociągów zatrzymujących się w Jeleniej Górze znajdziesz na Portalu Pasażera, a autobusów na e-podroznik.pl.

Do Jeleniej Góry dojedziesz bezpośrednim pociągiem m.in. z Wrocławia, Szklarskiej Poręby, Poznania, Krakowa i Warszawy. Prowadzone są także autobusowe połączenia regionalne i dalekobieżne. Dotrzesz stąd też do Czech (z przesiadką w Szklarskiej Porębie) i Niemiec (do Jeleniej Góry dociera codziennie kilka bezpośrednich pociągów do Goerlitz, gdzie możesz przesiąść się na pociągi do Drezna).

Co jeszcze powinienem przeczytać?

Poznałeś właśnie moją listę ciekawych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Jeleniej Górze. Jelenia Góra to moim zdaniem wdzięczny kierunek na weekendowy wypad, który możesz połączyć z wycieczką w Karkonosze, Góry Izerskie albo wyjazdem do Czech. Życzę Ci dobrej pogody i udanego zwiedzania!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze