Najpiękniejsze zakątki Rudaw Janowickich na Dolnym Śląsku

6 marca 2021
(aktualizacja: 6 sierpnia 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Wycieczka w Rudawy Janowickie to dobry pomysł na jednodniowy lub weekendowy wypad w góry Dolnego Śląska. Na szlakach Rudaw Janowickich zaczynałem swoje pierwsze przygody z chodzeniem po górach i mam do tego pasma górskiego szczególny sentyment. W artykule zebrałem dla Ciebie najpiękniejsze szlaki i trasy Rudaw Janowickich oraz atrakcje, które warto zobaczyć. Najwyższy czas zdobyć kilka nowych szczytów.

Co znajdziesz w artykule?

 • listę najciekawszych atrakcji, szlaków i tras, które warto odwiedzić w Rudawach Janowickich,
 • wskazówki na temat dojazdu do Rudaw Janowickich samochodem i transportem publicznym (pociągi, autobusy),
 • propozycje noclegów w rejonie Rudaw Janowickich.

Gdzie leżą Rudawy Janowickie?

Rudawy Janowickie to dolnośląskie pasmo górskie leżące między Jelenią Górą a Wałbrzychem, we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Od północy to pasmo górskie jest zamknięte przez dolinę rzeki Bóbr.

Od 1989 r. na tym terenie działa Rudawski Park Krajobrazowy. Łączy on leżące blisko siebie pasma, po których będziemy wędrować w tym artykule:

 • Rudawy Janowickie,
 • Góry Sokole,
 • Góry Ołowiane,
 • Wzgórza Karpnickie.
ok1.png

MOJE EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

2 praktyczne ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich i Górach Sowich.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

W Rudawach Janowickich przez lata wydobywano granity, marmury, ale również rudy żelaza, arsenu, miedzi. W terenie można zauważyć sporo zasypanych wyrobisk, kamieniołomów i pogórniczych hałd.

Niektóre z tych miejsc urosły do rangi dużej atrakcji turystycznej, jak np. Kolorowe Jeziorka, które znajdziesz w miejscu dawnej kopalni pirytu.

Szlak trasa Rudawy Janowickie co warto zobaczyć blog podróżniczy
Z wielu szlaków Rudaw Janowickich jak na dłoni widać szczyty Karkonoszy, m.in. Śnieżkę

Ekipa z polskiej firmy odzieżowej ZIMNO chciała, żebym na szlakach Rudaw Janowickich nie wyglądał przeciętnie. Dostaliśmy więc od nich czarną bluzę męską Rider i zadanie - sprawdzić, jak poradzi sobie w górach Dolnego Śląska.

Tego dnia w Rudawach przechodziliśmy kilka razy płynnie między wiosną, a zimą. Nie zmarzłem, ani za mocno się nie przegrzałem - a to ważne w przejściowym sezonie. Fajne było też to, że nie wyglądałem w bluzie jak każdy inny turysta, którego mijałem tego dnia na szlakach.

Jeśli szukasz ciuchów w góry, które nie wyglądają sztampowo, a dodatkowo są projektowane i szyte w Polsce (rzecz współcześnie dość niecodzienna), to rzuć okiem na kolekcję ubrań od ZIMNO.

Mapa najciekawszych miejsc w Rudawach Janowickich

Przygotowałem dla Ciebie mapkę, na której zaznaczyłem wszystkie najważniejsze atrakcje Rudaw Janowickich oraz miejsca, które mogą Ci się przydać podczas wędrówek (schroniska, polecane restauracje, miejsca noclegowe).

Jeśli chcesz skorzystać z tej mapki, podaj mi swoje imię i adres mailowy. W kilka sekund prześlę do Ciebie linka do mapy atrakcji Rudaw Janowickich, z której będziesz mógł skorzystać na swoim telefonie i komputerze.

Rudawy Janowickie - co warto zobaczyć? Najpiękniejsze szlaki i trasy

Rudawy Janowickie nadają się do wędrówek dla miłośników gór w dowolnym wieku. Poradzą sobie tutaj dzieci, ale większych problemów nie będą miały również osoby starsze.

Całodniowa wycieczka w Rudawy nie da Ci szczególnie popalić i następnego dnia będziesz gotowy do pracy/dalszych wędrówek. Jednocześnie nie będzie to jednak nudny, jednostajny spacer, który zupełnie Cię nie zmęczy.

Rudawy Janowickie góry Dolny Śląsk drewno

Lubię szlaki i trasy w Rudawach Janowickich za ich łagodny, ale różnorodny profil i świetne widoki. To pasmo górskie to "taras widokowy" na pobliskie Karkonosze i leżące w dolinach miasta.

Czas na moje rekomendacje atrakcji oraz najpiękniejszych szlaków i tras, do których warto dotrzeć podczas wędrówki po Rudawskim Parku Krajobrazowym.

1. Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka w pobliżu wsi Wieściszowice to moje wiosenne odkrycie roku.

Pamiętam uczucie opadającej szczęki, gdy po raz pierwszy zobaczyłem tę atrakcję Rudaw Janowickich, którą zalicza się do tzw. nowych cudów Polski.

Błękitne Jeziorko w Rudawach Janowickich - blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl
szlak niebieskie jeziorko rudawy janowickie
Najchętniej fotografowane przez turystów Błękitne Jezioro wygląda jak fragment Lazurowego Wybrzeża

W warunkach pandemicznej rzeczywistości szukałem pomysłu na krótką, ale treściwą wycieczkę po Dolnym Śląsku i znalazłem kierunek idealny.

Kolorowe Jeziorka to cztery zbiorniki wodne, które powstały na zboczach Wielkiej Kopy we wschodniej części Rudaw Janowickich. Znajdują się w miejscu dawnych kopalni pirytu, które przestały działać w 1925 r.

czerwone jeziorko rudawy janowickie
Purpurowe Jeziorko mieni się wieloma barwami - dobrze widać to z brzegu

Spływająca z górskich zboczy woda porywała ze sobą szereg substancji, które zabarwiały ją na różne kolory. W ten sposób w Rudawach Janowickich powstały:

 • Żółte Jeziorko,
 • Purpurowe Jeziorko,
 • Błękitne Jeziorko,
 • Zielone Jeziorko.

Abyś mógł dobrze zaplanować wędrówkę, przygotowałem dla Ciebie szczegółowy przewodnik po Kolorowych Jeziorkach.

2. Sokolik, Krzyżna Góra i Husyckie Skały

Wejście na Sokolik i Krzyżną Górę to propozycja na krótką wycieczkę w stylu "szybki wypad w góry dla pięknych widoków".

Trasa jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, a znajdujące się na trasie schronisko da Ci okazję do odpoczynku na łonie natury.

Najlepszą bazą wypadową dla wycieczki na szczyty Sokolika i Krzyżnej Góry jest Trzcińsko (możesz tu dojechać pociągiem), ale dojść tu można wygodnie również z Karpników i Wojanowa / Bobrowa.

Jeśli w ten rejon Rudaw Janowickich wybierasz się samochodem, to na Przełęczy Karpnickiej znajdziesz ogólnodostępne parkingi.

Główny cel wędrówki, czyli Sokolik, składa się z dwóch formacji skalnych. Na tę wyższą (642 m n.p.m.) możesz się wdrapać po starych, trochę skrzypiących schodach. Zamontowano je pierwotnie w 1884 lub 1885 r.

Warto wspiąć się po nich, bo na górze istnieje niewielki taras widokowy z genialnym widokiem m.in. na Karkonosze i zabudowania Jeleniej Góry.

Sokolik punkt widokowy Rudawy Janowickie co warto zobaczyć
Sokolik taras widokowy Rudawy Janowickie
Po emocjach związanych z krętymi schodami, na szczycie Sokolika można chwilę odpocząć

Dawniej można się było też łatwo dostać na niższą formację - tzw. Sokolika Małego. Przed II wojną światową między szczytami przerzucona była kładka, ale z niewiadomych przyczyn zniknęła i do dzisiaj jej nie odbudowano.

Wracając z Sokolika, na wysokości Husyckich Skał możesz odbić czarnym szlakiem w kierunku Krzyżnej Góry. Spacer w jedną stronę nie powinien Ci zająć więcej niż 15 minut. Pod szczytem trafisz na ruiny zamku Sokolec, a na sam szczyt wejdziesz po skalnych stopniach.

Znajdujące się na rozdrożu Husyckie Skały wzięły swoją nazwę od husytów uciekających w nocy z 11 na 12 sierpnia 1434 r. z zamku Sokolec.

Zostali tam zwabieni podstępem i wydani przez właściciela zamku w ręce katolików. Uciekający z zamku husyci dotarli do Husyckich Skał i zbłądzili tak nieszczęśliwie, że ich konie pobiegły wprost na skalne urwiska.

3. Ruiny zamku Bolczów

Nieźle zachowane ruiny zamku pochodzącego z XIV wieku, odbudowanego po dużych zniszczeniach w XVI wieku.

Przy budowie korzystano ze znajdujących się na szczycie granitowych skałek i w nie wkomponowano zamek. To dodaje ruinom uroku.

Bolczów leży powyżej miejscowości Janowice Wielkie, do której możesz dojechać m.in. pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry.

ruiny zamek Bolczów Rudawy Janowickie Janowice Wielkie

W czasie potopu szwedzkiego Bolczów został zdobyty przez szwedzkie wojska i spalony. Od tego czasu pozostaje trwale zabezpieczoną ruiną. Dobrze zachowała się okalająca zamek sucha fosa.

Wstęp na jego teren nie jest biletowany. Przy zamku nie działają żadne punkty gastronomiczne.

Jeśli nie masz danego dnia ochoty na dłuższe wycieczki, wdrapanie się na zamek Bolczów będzie ciekawym pomysłem.

4. Miedzianka z Browarem Miedzianka

Do Justusa Decjusza - dawnego właściciela zamku Bolczów władającego nim w XVI wieku i sekretarza króla Zygmunta Starego, należała również górnicza miejscowość Miedzianka.

Miedzianka to współcześnie wieś leżąca niedaleko Janowic Wielkich, a w latach 1519 - 1945 miasto i ważny ośrodek górnictwa miedzi, srebra, cynku i ołowiu.

Centrum miasta składało się z czterech ulic, a w Miedziance działały m.in. łaźnie, rzeźnie, sklep mięsny, zegarmistrz, apteka, sklep z ceramiką.

Widok na kościół ewangelicki w centrum Miedzianki (1910 r.) (źródło: polska-org.pl)

To, co dało Miedziance sławę i bogactwo, czyli górnictwo, doprowadziło ostatecznie do upadku miejscowości.

Srebro w Miedziance zaczęto wydobywać już w XIV wieku. Później eksploatowano również złoża miedzi i innych minerałów. W XVI wieku w Miedziance działało aż 160 szybów i sztolni górniczych.

Bogactwa naturalne eksploatowano w takim tempie, że złoża zaczęły się szybko wyczerpywać. Próbowano zarówno nowych metod wydobycia, jak i starano się znaleźć kolejne, cenne minerały - nie zatrzymało to jednak upadku Miedzianki.

Pocztówka z napisem "Miedzianka - najmniejsze miasto Prus" (XX-lecie międzywojenne) (źródło: polska-org.pl)

W 1925 r. zamknięto ostatni szyb. Miejscowość podjęła próbę przetrwania i zaczęła się stawać modnym ośrodkiem turystycznym. W promocji Miedzianki pomagał też działający tam od XV wieku browar.

Po II wojnie światowej rękę na złożach uranu położyli Rosjanie, którzy wydobyli tu w tajnych warunkach 600 ton surowca i wywieźli go w głąb Związku Radzieckiego. Górnictwo to "nie brało jeńców".

Pogłębiające się szkody górnicze doprowadziły do decyzji o likwidacji Miedzianki. Nie zważając na cenną architekturę miejscowości, wysadzono kościół ewangelicki, zakazano remontów domów dotkniętych uszkodzeniami górniczymi , a pozostałych mieszkańców ostatecznie przesiedlono do Jeleniej Góry.

Miedzianka opuszczone miasto Dolny Śląsk
Kościół Miedzianka Rudawy Janowickie
Kościół św. Jana Chrzciciela w Miedziance to jeden z nielicznych budynków, które przetrwały powojenną likwidację miejscowości

Od 2015 r. w Miedziance działa Browar Miedzianka. W restauracji można spróbować lokalnie produkowanego piwa i zjeść smaczny obiad.

Browar prowadzi mały hotel, w którym możesz spędzić noc po całodniowej wędrówce po Rudawach Janowickich.

5. Starościńskie Skały

Po drodze między schroniskiem Szwajcarka a ruinami zamku Bolczów, przed Twoimi oczami wyrośnie w pewnym punkcie niebieskiego szlaku kilka wielkich formacji - to właśnie Starościńskie Skały.

Starościńskie Skały Rudawy Dolny Śląsk góry

Osiągają one w najwyższym punkcie 718 m n.p.m. Warto spędzić tutaj chwilę, bo skałki układają się w niewielkie skalne miasto - z wąskimi przejściami, mostami, filarami i półkami. Brzmi to jak dobra zabawa - nawet dla dorosłych.

Na jednej ze skał poszukaj śladów napisu "Mariannenfels" na cześć Marianny - żony Wilhelma Hohenzollerna, dawnego właściciela parku krajobrazowego, w którego skład wchodziły też Starościńskie Skały.

Na Starościńskich Skałach zorganizowano punkt widokowy.

6. Skalny Most i skała Piec

W Rudawach Janowickich nie brakuje ciekawych formacji skalnych. Jedną z najciekawszych i najchętniej fotografowanych jest Skalny Most, który znajduje się przy trasie łączącej Starościńskie Skały z ruinami zamku Bolczów.

Skalny Most Rudawy Janowickie góry Dolny Śląsk blog podróżniczy
Skalny Most to prawdopodobnie najczęściej fotografowana skała w Rudawach Janowickich

Skalny Most to jedna skała mierząca ponad 20 metrów, która została rozdzielona przez głębokie pęknięcie.

Ok. 3 metrów od najwyższego punktu skały powstał tytularny skalny most, na który spoglądają codziennie dziesiątki turystów. Skalny Most wykazuje zwiększone promieniowanie radioaktywne.

Wejście na skałę nie jest możliwe zwykłą drogą dla pieszych. Dostęp do szczytu mają tylko profesjonalni wspinacze.

Tuż obok Skalnego Mostu znajduje się skała Piec, na którą dla odmiany można się wygodnie wdrapać.

Skała Piec Rudawy Janowickie Dolny Śląsk góry
Skała Piec nie jest wysoka ani stroma, ale widok z niej jest pierwszorzędny

Z punktu widokowego na niej widać dobrze Starościńskie Skały i Dolinę Janówki.

7. Skalnik - najwyższy szczyt Rudaw Janowickich

Pomimo, że Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, jest mniej popularny od Sokolika i spacerów w rejonie Starościńskich Skał. Nie oznacza to jednak, że nie warto pojawić się w tym rejonie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Góra osiąga wysokość 945 m n.p.m. Na jej szczycie możesz zauważyć ruiny dawnej wieży widokowej.

Na Skalnik można dojść z Janowic Wielkich (11 km, ok. 4 h), ale szybciej będzie wyruszyć z Kowar (6 km, 2,5 h). Ze Skalnikiem sąsiaduje szczyt Ostra Mała, z której roztacza się piękny widok na pobliski teren.

8. Pałac w Ciechanowicach

W miejscowości Ciechanowice na trasie kolejowej między Jelenią Górą a Wałbrzychem, tuż przy stacji kolejowej, stoi pochodzący z XVI wieku pałac.

Budynek niszczał przez szereg lat, ale szczęście uśmiechnęło się do niego w 2008 r., gdy został sprzedany i zaczął się jego remont. W trakcie prac odkryto bezcenne, XVI-wieczne freski, które szczelnie pokrywają ściany dużej części pałacu.

Szlak turystyczny w Rudawach Janowickich

Pałacu w Ciechanowicach nie można niestety jeszcze zwiedzać, ale warto zapisać sobie ten punkt na swojej liście miejsc do zobaczenia. Obiekt i otaczający go park mają duży potencjał turystyczny.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Rudaw Janowickich?

Jeśli będziesz miał do dyspozycji więcej czasu, możesz zwrócić uwagę na kilka dodatkowych atrakcji Rudaw Janowickich, które również zaznaczyłem na specjalnie przygotowanej na potrzeby artykułu mapce.

 • Pałac w Wojanowie - okazały pałac o kształcie zbliżonym do kwadratu, z 4 strzelistymi wieżami przy każdym z narożników. Przeszedł kompleksowy remont i współcześnie działa w nim hotel ze SPA i restauracja. Przy pałacu istnieje okazały park.
 • Pałac w Bobrowie - leży niespełna 2 kilometry od pałacu w Wojanowie. Jest malowniczo położony na skarpie przy rzece Bóbr. Nie miał tyle szczęścia co sąsiad i nie doczekał się remontu, a jego stan techniczny jest kiepski. Obiekt o dużym potencjale turystycznym - na razie niestety zaniedbany.
 • Zamek w Karpnikach - pochodzący z XIV wieku obiekt, który działa jako luksusowy hotel i restauracja. Wiemy, że nocowała w nim m.in. księżniczka bawarska Maria Anna, a później córka brytyjskiej królowej Wiktorii. Aktualny wygląd bryły to wynik przebudowy z połowy XIX wieku, gdy zamek przeszedł w ręce Hohenzollernów i przeżywał swoje "tłuste lata". W czasach II wojny światowej był jedną ze skrytek Grundmanna (mogły tu więc być ukryte bezcenne dzieła sztuki).
 • Pałac w Łomnicy - zbudowany w XVII wieku barokowy pałac, w którym obecnie działa hotel i restauracja. Stoi po sąsiedzku z pałacem w Wojanowie, po drugiej stronie rzeki Bóbr. W pałacu działa również muzeum oraz lniany dom towarowy.

Jak dojechać do Rudaw Janowickich?

Rudawy Janowickie są dobrze skomunikowane z resztą Dolnego Śląska i Polski komunikacją zbiorową.

Pociągami można dojechać do baz wypadowych w to pasmo górskie - do stacji Marciszów, Ciechanowice, Janowice Wielkie, Trzcińsko. Autobusami z Jeleniej Góry można dojechać do Kowar.

Zagroda Trzcińsko Dolny Śląsk góry

Aktualne rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz w Portalu Pasażera, a autobusów na stronie e-podroznik.pl.

Jeśli chcesz ruszyć w Rudawy Janowickie samochodem, również skup się na tych miejscowościach.

Dodatkowo, jeśli planujesz wyprawę do Kolorowych Jeziorek, to możesz samochodem dojechać do wsi Wieściszowice, a stamtąd pójść pieszo do jeziorek.

Rudawy Janowickie - gdzie spać? Polecane noclegi

Większość wycieczek w to pasmo górskie ogranicza się do jednodniowych wypadów, ale w razie potrzeby istnieje na tym terenie niewielka baza noclegowa.

 • Browar Miedzianka - najlepszy wybór, jeśli chcesz spędzić w Rudawach spokojny weekend, a wieczorem zrelaksować się przy smacznym piwie. Browar posiada kilka pokoi w bardzo dobrym standardzie.
 • Schronisko PTTK Szwajcarka - dobrze się tu zatrzymać, jeśli przygoda w Rudawach Janowickich to część większej wędrówki. Łatwo tu zregenerować siły, a po nocy ruszyć w dalszą drogę (lub szybko zejść do Trzcińska, skąd można pociągiem ruszyć w Polskę).
 • Domek Słoneczne Wzgórze - domek do wynajęcia zlokalizowany w Mniszkowie, niedaleko Janowic Wielkich i Miedzianki. W sam raz dla rodziny lub większej grupy osób, która chce przez kilka dni odpocząć w otoczeniu gór i świeżego powietrza.
Schronisko PTTK Szwajcarka Góry Sokole
Zbudowane w stylu szwajcarskim, drewniane schronisko PTTK Szwajcarka

Mam wielki sentyment do wędrówek po Rudawach Janowickich. Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie szlaki, trasy i atrakcje, które warto zobaczyć w Rudawach Janowickich zachęciły Cię do wycieczki w ten rejon Dolnego Śląska. Życzę Ci dużo pozytywnych wrażeń i udanej wędrówki!

Artykuł powstał we współpracy z marką odzieżową ZIMNO.

Przygotuj się do podróży po Polsce: praktyczne wskazówki

 Zamów kartę, która ułatwia podróże

Zamów darmową kartę Curve, żeby mieć szybki dostęp do swoich kart bankowych. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł w prezencie.

✅ Spakuj się przed wyjazdem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych kilogramów.

 Zarezerwuj noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do mojego darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
 2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross