Atrakcje Lublina - co warto ZOBACZYĆ w jeden dzień? / Blog podróżniczy

  1. NASTĘPNY POST
Atrakcje Lublina – co warto zobaczyć w jeden dzień?

Atrakcje Lublina – co warto zobaczyć w jeden dzień?

Lublin nie jest pierwszym wyborem, gdy myślimy o mieście, w którym warto spędzić weekend. Stolica Lubelszczyzny, która była dla mnie tylko przystankiem w drodze do Czarnobyla, okazała się być jednak wartościowym miastem, które bez kompleksów może walczyć o uwagę turystów. Które zabytki i atrakcje Lublina warto zwiedzić, mając do dyspozycji tylko jeden dzień?


Zwiedzanie Lublina było dla mnie wyzwaniem, bo do zagospodarowania miałem tylko jedno popołudnie. W takich okolicznościach trzeba dobrze zaplanować swój czas i wybrać te atrakcje Lublina, które przy pierwszej wizycie w mieście okażą się najbardziej wartościowe.

Zwiedzając Lublin w jeden dzień, bez pośpiechu poznamy każdy zakątek zwartego, dobrze utrzymanego Starego Miasta. Ponadto dotrzemy do górującego nad miastem Zamku Lubelskiego, a następnie zdążymy przespacerować się wzdłuż ciekawie zabudowanego Placu Litewskiego.


Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Co znajdziesz w artykule?

  • propozycje miejsc, atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć w Lublinie podczas jednodniowej wycieczki,
  • wskazówki dotyczące transportu i przemieszczania się po Lublinie,
  • propozycje miejsc, w których można zaplanować nocleg w Lublinie.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Lublina?


Mając do dyspozycji tylko jedno popołudnie, zdążyłem niedużym tempem przejść całe Stare Miasto oraz zwiedzić Zamek Lubelski.

Zabrakło czasu m.in. na odwiedziny w Państwowym Muzeum na Majdanku, znajdującym się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Nie zdążyłem również przejść Lubelską Trasą Podziemną, która zamyka się, w zależności od dnia tygodnia, o 16:00 lub 17:00.

Racjonalne jest zaplanowanie na zwiedzanie Lublina przynajmniej jednego, całego dnia. Jeśli poznawać miasta lubimy w niespiesznym tempie, polecam zaplanowanie na Lublin całego weekendu.

Stare Miasto w Lublinie

Gdzie spać w Lublinie? Polecane noclegi


Nocleg warto zaplanować w takim miejscu, aby Stare Miasto było osiągalne spacerem, bez korzystania z komunikacji miejskiej.

Mając do dyspozycji bardzo mało czasu i wiedząc, że wstaniemy już wczesnym rankiem, aby dostać się na samolot do Kijowa, zdecydowaliśmy się na noc w hostelu. W Lublinie nie brakuje jednak obiektów o wyższym standardzie – jeśli na taki masz akurat ochotę.


Miałeś już okazję zwiedzić Wrocław? Zerknij na mój przewodnik po Wrocławiu, w którym znajdziesz gotowy plan zwiedzania najpiękniejszego miasta w Polsce.


Polecane noclegi w Lublinie:

  • Rodmos Hostel (ocena na Booking.com to aż 9,5/10) – to w nim spędziliśmy naszą jedną noc w Lublinie. Kameralny (tylko dwa dostępne pokoje) hostel tuż przy Placu Litewskim (ul. 3 Maja), urządzony nowocześnie, schludny i czysty. W czasie naszego pobytu byliśmy jedynymi gośćmi w 6-osobowym pokoju.
  • Lublin Old Town Rooms – piękne urządzone i bardzo dobrze oceniane pokoje tuż obok Zamku Lubelskiego i Placu Zamkowego. Jeśli chcemy mieć Stare Miasto na wyciągnięcie ręki to trudno o lepszą lokalizację.
  • Staszica Centrum – mogący pomieścić łącznie 4 osoby apartament, a właściwie z gustem urządzone, czyste mieszkanie do wynajęcia. Dwa oddzielne pokoje, w pełni wyposażona kuchnia – jeśli przyjdzie nam ochota na gotowanie.

Transport w Lublinie. Przemieszczanie się po mieście


Lublin jest miastem dość rozległym – to dziewiąte pod względem populacji i szesnaste pod względem powierzchni miasto w Polsce.

Szczęśliwie, główne atrakcje Lublina, na których zobaczenie możemy sobie pozwolić w ciągu jednego dnia, są położone blisko siebie, w zasięgu spaceru.

Jedynie Państwowe Muzeum na Majdanku, znajdujące się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Majdanek, jest nieco oddalone od centrum.

Wygodny dojazd do tego miejsca ze Starego Miasta jest możliwy m.in. dzięki autobusom linii 23 i trolejbusom linii 156.

Obowiązujący cennik biletów komunikacji miejskiej znajduje się na stronie ZTM Lublin. Tam też opublikowany jest schemat linii autobusowych i trolejbusowych.

Serwis jakdojade.pl jest w Lublinie dostępny.

Widok na Lublin z donżonu Zamku Lubelskiego w Lublinie

I tu ciekawostka – Lublin to jedno z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, w których funkcjonuje sieć trolejbusowa. Przejazd trolejbusami przez miasto może być dla niektórych atrakcją samą w sobie.

Dworzec autobusowy znajduje się w ścisłym centrum, u podnóża Zamku Lubelskiego. Odjeżdżają z niego m.in. busy na pobliskie lotnisko międzynarodowe w Świdniku (port lotniczy Lublin). Kursy obsługuje prywatna firma Przewozy24.

Na dojazd do głównego dworca kolejowego musimy przeznaczyć więcej czasu, ponieważ oddalony jest od Starego Miasta o ponad 3 km. Busy obsługujące trasę do portu lotniczego Lublin w Świdniku odjeżdżają z dworca autobusowego.


Co zobaczyć w Lublinie? Jakie zabytki i atrakcje Lublina warto zwiedzić?


Zwiedzanie dużych miast w jeden dzień to zazwyczaj gonitwa polegająca na fotografowaniu i odhaczaniu kolejnych zdobyczy.

Lublin trochę się od tego trendu wyłamuje, bo pozwala odwiedzić się tylko na chwilę, jednocześnie nie zmuszając do narzucania sobie morderczego tempa zwiedzania.


Plac Litewski


Plac Litewski zajmuje obszar w widłach ulic 3 Maja i Krakowskie Przedmieście. Ten jedyny teren zielony w okolicach Starego Miasta to naturalny początek spaceru w kierunku Bramy Krakowskiej i lubelskiego rynku, pełen bardzo ciekawych zabytków.

Pierwotnie odbywały się na nim parady wojskowe, a z biegiem czasu stał się miejscem organizacji miejskich imprez i uroczystości. Na Placu umieszczono szereg pomników ku czci ważnych osób i wydarzeń w historii Polski. Oko cieszy również okazały gmach Poczty Głównej.

Stworzony według koncepcji Stanisława Staszica pomnik Unii Lubelskiej został odsłonięty w 1826 r. Upamiętnia on zawiązaną w 1569 r. unię realną między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim, która doprowadziła do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Ustawiono go w miejscu, w którym obozowała i obradowała przybyła na sejm szlachta. Pomnik został poddany renowacji w 2008 r.


Sprawdź moją listę 63 najlepszych aplikacji dla podróżników, które bardzo ułatwią Ci kolejną podróż. Czy masz już na telefonie wszystkie z nich?


Na Placu Litewskim znajdują się również pomnik Konstytucji 3 Maja i pomnik Nieznanego Żołnierza.

Teren placu zamykają trzy pałace – Pałac Czartoryskich oraz, połączone ze sobą galerią, pałace Lubomirskich (znany też jako Poradziwiłłowski) i Gubernialny.

Barokowy Pałac Czartoryskich powstał w XVII w. Jest najmniej okazałym budynkiem tego typu na Placu Litewskim, a podczas II wojny światowej solidnie ucierpiał.

Pałac Lubomirskich – pierwotnie barokowy, a później przebudowany na klasycystyczny, jest nieco starszy.

Powstał w XVI w., jednak w XIX w. uległ znacznej przebudowie. Przed II wojną światową pałac służył głównie wojsku, mieściły się w nim również organa Urzędu Wojewódzkiego.

Po zakończeniu wojny służył Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), goszcząc w swoich murach Instytut Politologii. Aktualnie planuje się uruchomienie w pałacu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Pałac Lubomirskich jest połączony galerią z Pałacem Gubernialnym. Najmłodszy z pałaców powstał w XIX w. na zlecenie lubelskiego gubernatora, w celu zapewnienia miejsca dla rozrastającej się biurokracji. Po II wojnie światowej przekazano go we władanie UMCS, która nadal wykorzystuje go w celach naukowych i dydaktycznych.


Poza wartościowymi zabytkami, Plac Litewski może się również pochwalić jedną z najnowocześniejszych fontann multimedialnych w Polsce.

Fontanna na Placu Litewskim w Lublinie
Fontanna na Placu Litewskim w Lublinie

Fontanna w kształcie dużego liścia jest podzielona na dwie części pięciometrową groblą.

Wyposażenie pozwala na prezentację ciekawych pokazów z wykorzystaniem światła, dźwięku i projekcji obrazu na ścianach budynków. Możliwe jest również wyświetlanie obrazu na ekranie wodnym.

Obserwowaliśmy fontannę zarówno z ławek dla gości, jak i z hostelowego balkonu, który zapewniał dobry widok na Plac Litewski. Wieczorem konstrukcja robi duże wrażenie i przyciąga dziesiątki zainteresowanych. Przez to plac żyje również późnym wieczorem.


Krakowskie Przedmieście i Brama Krakowska


Po dokładnym obejrzeniu zabudowy Placu Litewskiego, warto przespacerować się ulicą Krakowskie Przedmieście w kierunku Bramy Krakowskiej.

To reprezentacyjny trakt Lublina o zwartej zabudowie, przy którym ulokowały się reprezentacyjne budynki miasta. Ulica prowadzi wprost na plac Łokietka z Bramą Krakowską, która otwiera przed turystami lubelskie Stare Miasto.

Przy tym placu znajduje się również Nowy Ratusz – gmach Urzędu Miasta Lublina. Pierwotnie budynek ten służył jako Kościół Karmelitów Bosych.

Ulica Krakowskie Przedmieście w Lublinie
Wieczorne życie Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie

Brama Krakowska jest pozostałością po XIV-wiecznych murach obronnych i jedną z dwóch bram prowadzących do średniowiecznego Lublina.

Dostępu do grodu strzegła głęboka fosa oraz most zwodzony. Współcześnie we wnętrzu Bramy zorganizowano Muzeum Historii Miasta Lublina z ciekawymi zbiorami obejmującymi chociażby dawne mechanizmy zegarowe i dzwon. Każda kondygnacja muzeum opowiada o innym okresie w historii miasta.

Brama Krakowska w Lublinie
Prowadzące na lubelskie Stare Miasto Brama Krakowska

Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się kościół św. Ducha, prawdopodobnie najstarszy budynek przy tej ulicy.

Świątynia powstała w 1419 r. i jako niezbyt okazały budynek, nie zwraca na siebie większej uwagi przechodnia. Warto być jednak świadomym sześćsetletniej historii tego kościoła. Poza tym warto zwrócić uwagę na budynek hotelu Europa z XIX w.

Ulica jest deptakiem szczelnie zagospodarowanym przez restauracje, kawiarnie i punkty usługowe.

Trudno się oprzeć lodziarni Bosko, serwującej podobno najlepsze lody na całym świecie (a przynajmniej na pewno najlepsze w Lublinie).


Nie zwiedziłeś jeszcze Poznania? Podpowiem Ci chętnie, jak zwiedzić Poznań nawet w jeden dzień.


Rynek i Trybunał Koronny


Lubelskie Stare Miasto jest niewielkie, ale w swojej kameralności bardzo urokliwe.

Przechodząc przez Bramę Krakowską już po chwili znajdziemy się na Rynku. W centralnym punkcie tego placu znajduje się Trybunał Główny Koronny, czyli dawny najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego. Aktualnie to jedna z najważniejszych i najbogatszych historycznie atrakcji Lublina.

Był to jeden z dwóch trybunałów znajdujących się na ziemiach polskich – obok tego w Piotrkowie (dziś: Piotrkowie Trybunalskim). Z Trybunałem Koronnym wiąże się ciekawa miejska legenda.

Brama Krakowska w Lublinie
Wieża Trynitarska w Lublinie

Mówi się, że doszło tu kiedyś do rozprawy sądowej między wdową a magnatem, który wcześniej przekupił orzekającego sędziego.

Kobieta, niezadowolona z krzywdzącego ją wyroku, wzniosła ręce do krucyfiksu twierdząc, że sprawiedliwszy wyrok wydałoby nawet diabeł. Wywołany tymi słowami szatan zjawił się w lubelskim Trybunale jeszcze tego samego dnia i wydał ponowny wyrok – tym razem na korzyść zrozpaczonej wdowy.

Przypieczętowując wyrok, oparł on rękę o sędziowski stół, wypalając w desce ślad dłoni. Nie mogący na to patrzeć, znajdujący się na krucyfiksie Chrystus obrócił wtedy głowę, nie mogąc pogodzić się z faktem, że diabeł wydał słuszniejszy od ludzi wyrok.

Kamienica z restauracją Mandragora w Lublinie
Rynek w Lublinie

Zarówno przypalony stół, jak i krucyfiks znajdują się nadal w Lublinie.

Obecnie Trybunał Koronny jest wykorzystywany jako pałac ślubów, a w jego podziemiach zorganizowaną Lubelską Trasę Podziemną. Niestety, otwarta jest, w zależności od dnia tygodnia, tylko do godz. 16 lub 17. Warto mieć to na uwadze jeśli podobnie jak ja uwielbianie zwiedzanie miejskich podziemi.


Na Rynku nie brakuje oczywiście restauracji i kawiarni.

Ciekawym wyborem może się okazać żydowska restauracja Mandragora lub pub Stacyjka.

Rynek w Lublinie

Zanim tam wejdziemy, warto unieść głowę do góry i przyjrzeć się ciekawej rzeźbie. Na linie rozpiętej na Rynku balansuje wytrwale podobizna Jaszy Mazura, czyli znanego tu Sztukmistrza z Lublina.

Sztukmistrz z Lublina na Rynku
Niewzruszony wiatrem Sztukmistrz z Lublina

Lublin znalazł oryginalny sposób na zamaskowanie tych kamienic, które jeszcze nie doczekały się kompleksowego remontu.

Często zdemolowane lub nieestetyczne okna zasłonięte są obrazami oznaczonymi numerami, których opis możemy znaleźć w miejskich przewodnikach. To znacznie lepsze, niż skazywanie odwiedzających na widok ruin w samym sercu miasta.

Kamienice Starego Miasta w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie – Plac po Farze, Kamień Nieszczęścia


Przy jednej z kamienic Starego Miasta znajduje się przynoszący podobno pecha Kamień Nieszczęścia.

Dla świętego spokoju obszedłem go z bezpiecznej odległości. O jego złym wpływie na ludzie życie informuje znak ostrzegawczy z wymowną podobizną kata.

Kamień Nieszczęścia w Lublinie
Owiany złą sławą Kamień Nieszczęścia

Na Placu po Farze możemy odnaleźć dobrze wyeksponowane, odtworzone przy okazji remontu Placu fundamenty rozebranego kościoła farnego św. Michała Archanioła.

Zadbano o ich dobre podświetlenie, a współcześnie plac służy jako miejsce organizacji miejskich imprez i miejsce spotkań, dzięki prężnie tu działającym restauracjom. Z tego miejsca rozpościera się widok na Zamek Lubelski.

Plac po Farze w Lublinie
Wyeksponowane fundamenty kościoła farnego na Placu po Farze

Jeśli chcemy spojrzeć na miasto z wysokości, polecam wdrapać się na taras widokowy urządzony na Wieży Trynitarskiej.

Z wysokości 40 metrów roztacza się ciekawy widok na Starego Miasta i Zamek Lubelski. Po ciekawe widoki odsyłam również do donżonu na lubelskim Zamku, o którym powiem za chwilę.

Wieża Trynitarska w Lublinie

Tuż poza dawnym murami miejskimi, nieopodal Bramy Krakowskiej, można trafić na okazały budynek największego kościoła w Lublinie – barokowej archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Jeśli mamy trochę czasu, możliwe jest wejście do środka świątyni. Na miłośnikach sztuki sakralnej wnętrze kościoła zrobi duże wrażenie.

Kamienice Starego Miasta w Lublinie

Zamek Lubelski


Zamek to atrakcja turystyczna, na której zwiedzanie nie powinno się żałować czasu. Moje ograniczone możliwości, a przede wszystkim późne dotarcie na zamek, pozwoliło mi na wejście tylko do donżonu.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy odpuszczać zobaczenia Kaplicy Trójcy Świętej wybudowanej za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Jak podają internetowe źródła, kaplica jest ozdobiona przepięknymi malowidłami, a przez to stanowi jeden z najważniejszych zabytków sztuk średniowiecznej w Polsce.

Widok na Zamek Lubelski w Lublinie
Zamek Lubelski w Lublinie

Wieża zamkowa, czyli donżon, sięga swoją historią aż do XIV w.

Był on jednak również areną dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i lat powojennych, gdy mieścił w swoich murach ciężkie, komunistyczne więzienie.

Więzienie na Zamku Lubelskim rozpoczęło funkcjonowanie we wrześniu 1944 r., stając się po wejściu Armii Czerwonej miejscem prześladowania żołnierzy Armii Krajowej.

Większość aresztowanych przed osadzeniem na Zamku trafiała do aresztów śledczych, gdzie byli okrutnie bici i torturowani.

Donżon i dziedziniec Zamku Lubelskiego w Lublinie
Donżon na terenie Zamku Lubelskiego

Szczególnie rażące i niewyobrażalne było praktykowane w więzieniu osadzanie żołnierzy Armii Krajowej i wojsk III Rzeszy we wspólnych celach.

Szacuje się, że przez dziesięć lat funkcjonowania więzienia (1944 – 1954), przeszło przez niego nawet 33 000 osób. Aktualnie, na kolejnych kondygnacjach donżonu urządzono tematyczne ekspozycje, a dach zaadaptowano na punkt widokowy. Podziemia wieży upamiętniają osoby zamordowane w więzieniu.

Wystawa w donżonie Zamku Lubelskiego w Lublinie
Wnętrze donżonu Zamku Lubelskiego w Lublinie

Wejście na szczyt donżonu pozwala na zobaczenie Lublina z ciekawej perspektywy.

Widok z donżonu zamku w Lublinie

Czy da się zobaczyć najciekawsze atrakcje Lublina w jeden dzień?


Odważnie założyłem, że jedno popołudnie wystarczy mi na zobaczenie wszystkiego, co Lublin ma turyście do zaoferowania.

Miasto bardzo mi się spodobało, przez co żałuję odpuszczenia niektórych atrakcji, jak chociażby Kaplicy Trójcy Świętej, Lubelskiej Trasy Podziemnej czy browaru Perła. Jeśli starczy Wam czasu – koniecznie zaplanujcie wizytę w tych atrakcjach.

Ja musiałem się spieszyć, aby zdążyć na samolot do Kijowa i późniejszą wycieczkę do Czarnobyla.


Zwiedzanie Czarnobyla i strefy wykluczenia to wielkie przeżycie i podróż jedyna w swoim rodzaju. W artykule opowiadam o zwiedzaniu Prypeci i strefy wykluczenia oraz o tym, jak doszło do katastrofy w Czarnobylu.


Lubicie takie krótkie, niezaplanowane wycieczki? Opowiedzcie w komentarzach, które miasta udało Wam się zwiedzić “tak przy okazji”.


Chcesz otrzymać darmowego ebooka „Jak samodzielnie zaplanować podróż”? Podaj swój adres e-mail, a ja prześlę Ci link do pobrania książki.


Dołącz do społeczności bloga!


  1. Odwiedź fanpage Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
  2. Zerknij na profil @bartekwpodrozypl na Instagramie.
  3. Pobierz DARMOWEGO ebooka “Jak samodzielnie zaplanować podróż” i otrzymuj informacje o podróżniczych okazjach i ciekawych materiałach.
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

14 komentarzy do “Atrakcje Lublina – co warto zobaczyć w jeden dzień?”

Zostaw swój komentarz