Atrakcje Lublina - co warto zobaczyć w jeden dzień?

15 września 2018
(aktualizacja: 16 kwietnia 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Lublin nie jest pierwszym wyborem, gdy myślimy o mieście, w którym warto spędzić weekend. Stolica Lubelszczyzny, która była dla mnie tylko przystankiem w drodze do Czarnobyla, okazała się być jednak wartościowym miastem, które bez kompleksów może walczyć o uwagę turystów. Które zabytki i atrakcje Lublina warto zwiedzić, mając do dyspozycji tylko jeden dzień?

Co znajdziesz w artykule?

 • propozycje miejsc, atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć w Lublinie podczas jednodniowej wycieczki,
 • wskazówki dotyczące transportu i przemieszczania się po Lublinie,
 • propozycje miejsc, w których można zaplanować nocleg w Lublinie.
Stare Miasto w Lublinie

Co zobaczyć w Lublinie? Najciekawsze zabytki i atrakcje Lublina

Zwiedzanie dużych miast w jeden dzień to zazwyczaj gonitwa polegająca na fotografowaniu i odhaczaniu kolejnych zdobyczy.

Lublin trochę się od tego trendu wyłamuje, bo pozwala odwiedzić się tylko na chwilę, jednocześnie nie zmuszając do narzucania sobie morderczego tempa zwiedzania.

Zwiedzając Lublin w jeden dzień, bez pośpiechu poznamy każdy zakątek zwartego, dobrze utrzymanego Starego Miasta. Ponadto dotrzemy do górującego nad miastem Zamku Lubelskiego, a następnie zdążymy przespacerować się wzdłuż ciekawie zabudowanego Placu Litewskiego.

Gdzie spać w Lublinie? 

 • Rodmos Hostel - to w nim spędziliśmy noc w Lublinie. Kameralny hostel tuż przy Placu Litewskim (ul. 3 Maja), urządzony nowocześnie, schludny i czysty. 
 • Lublin Old Town Rooms - piękne urządzone i dobrze oceniane pokoje tuż obok Zamku Lubelskiego i Placu Zamkowego. Trudno o lepszą lokalizację.
 • Staszica Centrum - mogący pomieścić łącznie 4 osoby apartament, a właściwie z gustem urządzone, czyste mieszkanie do wynajęcia. Dwa oddzielne pokoje, w pełni wyposażona kuchnia - jeśli przyjdzie nam ochota na gotowanie.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb. Nie zapomnij o tym, aby odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg.

Plac Litewski

Plac Litewski zajmuje obszar w widłach ulic 3 Maja i Krakowskie Przedmieście. Ten jedyny teren zielony w okolicach Starego Miasta to naturalny początek spaceru w kierunku Bramy Krakowskiej i lubelskiego rynku, pełen bardzo ciekawych zabytków.

Pierwotnie odbywały się na nim parady wojskowe, a z biegiem czasu stał się miejscem organizacji miejskich imprez i uroczystości. Na Placu umieszczono szereg pomników ku czci ważnych osób i wydarzeń w historii Polski. Oko cieszy również okazały gmach Poczty Głównej.

Stworzony według koncepcji Stanisława Staszica pomnik Unii Lubelskiej został odsłonięty w 1826 r. Upamiętnia on zawiązaną w 1569 r. unię realną między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim, która doprowadziła do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Na Placu Litewskim znajdują się również pomnik Konstytucji 3 Maja i pomnik Nieznanego Żołnierza.

Teren placu zamykają trzy pałace - Pałac Czartoryskich oraz, połączone ze sobą galerią, pałace Lubomirskich (znany też jako Poradziwiłłowski) i Gubernialny.

Barokowy Pałac Czartoryskich powstał w XVII w. Jest najmniej okazałym budynkiem tego typu na Placu Litewskim, a podczas II wojny światowej solidnie ucierpiał.

Pałac Lubomirskich - pierwotnie barokowy, a później przebudowany na klasycystyczny, jest nieco starszy.

Powstał w XVI w., jednak w XIX w. uległ znacznej przebudowie. Przed II wojną światową pałac służył głównie wojsku, mieściły się w nim również organa Urzędu Wojewódzkiego.

Po zakończeniu wojny służył Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), goszcząc w swoich murach Instytut Politologii. Aktualnie planuje się uruchomienie w pałacu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Pałac Lubomirskich jest połączony galerią z Pałacem Gubernialnym. Najmłodszy z pałaców powstał w XIX w. na zlecenie lubelskiego gubernatora, w celu zapewnienia miejsca dla rozrastającej się biurokracji. Po II wojnie światowej przekazano go we władanie UMCS, która nadal wykorzystuje go w celach naukowych i dydaktycznych.

Poza wartościowymi zabytkami, Plac Litewski może się również pochwalić jedną z najnowocześniejszych fontann multimedialnych w Polsce.

Fontanna na Placu Litewskim w Lublinie
Fontanna na Placu Litewskim w Lublinie

Fontanna w kształcie dużego liścia jest podzielona na dwie części pięciometrową groblą.

Wyposażenie pozwala na prezentację ciekawych pokazów z wykorzystaniem światła, dźwięku i projekcji obrazu na ścianach budynków. Możliwe jest również wyświetlanie obrazu na ekranie wodnym.

Obserwowaliśmy fontannę zarówno z ławek dla gości, jak i z hostelowego balkonu, który zapewniał dobry widok na Plac Litewski. Wieczorem konstrukcja robi duże wrażenie i przyciąga dziesiątki zainteresowanych. Przez to plac żyje również późnym wieczorem.

Zamów darmową kartę Curve i przestań nosić ze sobą stos kart płatniczych

Do karty Curve podepniesz wszystkie swoje karty bankowe i nie będziesz musiał ich ze sobą nosić. Za granicą wymienisz waluty po najniższym dostępnym kursie

Za zamówienie karty z tego linka dostaniesz od Curve 50 zł na start (po pierwszej transakcji) + cashback 1% ze wszystkich transakcji przez pierwsze 30 dni

Krakowskie Przedmieście i Brama Krakowska

Po dokładnym obejrzeniu zabudowy Placu Litewskiego, warto przespacerować się ulicą Krakowskie Przedmieście w kierunku Bramy Krakowskiej.

To reprezentacyjny trakt Lublina o zwartej zabudowie, przy którym ulokowały się reprezentacyjne budynki miasta. Ulica prowadzi wprost na plac Łokietka z Bramą Krakowską, która otwiera przed turystami lubelskie Stare Miasto.

Przy tym placu znajduje się również Nowy Ratusz - gmach Urzędu Miasta Lublina. Pierwotnie budynek ten służył jako Kościół Karmelitów Bosych.

Ulica Krakowskie Przedmieście w Lublinie
Wieczorne życie Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie

Brama Krakowska jest pozostałością po XIV-wiecznych murach obronnych i jedną z dwóch bram prowadzących do średniowiecznego Lublina.

Dostępu do grodu strzegła głęboka fosa oraz most zwodzony. Współcześnie we wnętrzu Bramy zorganizowano Muzeum Historii Miasta Lublina z ciekawymi zbiorami obejmującymi chociażby dawne mechanizmy zegarowe i dzwon. Każda kondygnacja muzeum opowiada o innym okresie w historii miasta.

Brama Krakowska w Lublinie
Prowadzące na lubelskie Stare Miasto Brama Krakowska

Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się kościół św. Ducha, prawdopodobnie najstarszy budynek przy tej ulicy.

Świątynia powstała w 1419 r. i jako niezbyt okazały budynek, nie zwraca na siebie większej uwagi przechodnia. Warto być jednak świadomym sześćsetletniej historii tego kościoła. Poza tym warto zwrócić uwagę na budynek hotelu Europa z XIX w.

Ulica jest deptakiem szczelnie zagospodarowanym przez restauracje, kawiarnie i punkty usługowe.

Trudno się oprzeć lodziarni Bosko, serwującej podobno najlepsze lody na całym świecie (a przynajmniej na pewno najlepsze w Lublinie).

Rynek i Trybunał Koronny

Lubelskie Stare Miasto jest niewielkie, ale w swojej kameralności bardzo urokliwe.

Spacer po Starym Mieście zaczynamy przechodząc przez Bramę Krakowską. Już po chwili znajdziemy się na Rynku. W centralnym punkcie tego placu znajduje się Trybunał Główny Koronny, czyli dawny najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego. Aktualnie to jedna z najważniejszych i najbogatszych historycznie atrakcji Lublina.

Był to jeden z dwóch trybunałów znajdujących się na ziemiach polskich - obok tego w Piotrkowie (dziś: Piotrkowie Trybunalskim). Z Trybunałem Koronnym wiąże się ciekawa miejska legenda.

Brama Krakowska w Lublinie
Wieża Trynitarska w Lublinie

Mówi się, że doszło tu kiedyś do rozprawy sądowej między wdową a magnatem, który wcześniej przekupił orzekającego sędziego.

Kobieta, niezadowolona z krzywdzącego ją wyroku, wzniosła ręce do krucyfiksu twierdząc, że sprawiedliwszy wyrok wydałoby nawet diabeł. Wywołany tymi słowami szatan zjawił się w lubelskim Trybunale jeszcze tego samego dnia i wydał ponowny wyrok - tym razem na korzyść zrozpaczonej wdowy.

Przypieczętowując wyrok, oparł on rękę o sędziowski stół, wypalając w desce ślad dłoni. Nie mogący na to patrzeć, znajdujący się na krucyfiksie Chrystus obrócił wtedy głowę, nie mogąc pogodzić się z faktem, że diabeł wydał słuszniejszy od ludzi wyrok.

Zarówno przypalony stół, jak i krucyfiks znajdują się nadal w Lublinie.

Obecnie Trybunał Koronny jest wykorzystywany jako pałac ślubów, a w jego podziemiach zorganizowaną Lubelską Trasę Podziemną, którą również warto zobaczyć. Niestety, otwarta jest, w zależności od dnia tygodnia, tylko do godz. 16 lub 17. Warto mieć to na uwadze jeśli podobnie jak ja uwielbianie zwiedzanie miejskich podziemi.

Na Rynku nie brakuje oczywiście restauracji i kawiarni.

Ciekawym wyborem może się okazać żydowska restauracja Mandragora lub pub Stacyjka.

Rynek w Lublinie

Zanim tam wejdziemy, warto unieść głowę do góry i przyjrzeć się ciekawej rzeźbie. Na linie rozpiętej na Rynku balansuje wytrwale podobizna Jaszy Mazura, czyli znanego tu Sztukmistrza z Lublina.

Sztukmistrz z Lublina na Rynku
Niewzruszony wiatrem Sztukmistrz z Lublina

Lublin znalazł oryginalny sposób na zamaskowanie tych kamienic, które jeszcze nie doczekały się kompleksowego remontu.

Kamienice Starego Miasta w Lublinie

Często zdemolowane lub nieestetyczne okna zasłonięte są obrazami oznaczonymi numerami, których opis możemy znaleźć w miejskich przewodnikach. To znacznie lepsze, niż skazywanie odwiedzających na widok ruin w samym sercu miasta.

Stare Miasto w Lublinie - Plac po Farze, Kamień Nieszczęścia

Przy jednej z kamienic Starego Miasta znajduje się przynoszący podobno pecha Kamień Nieszczęścia.

Dla świętego spokoju obszedłem go z bezpiecznej odległości. O jego złym wpływie na ludzie życie informuje znak ostrzegawczy z wymowną podobizną kata.

Kamień Nieszczęścia w Lublinie
Owiany złą sławą Kamień Nieszczęścia

Na Placu po Farze możemy odnaleźć dobrze wyeksponowane, odtworzone przy okazji remontu Placu fundamenty rozebranego kościoła farnego św. Michała Archanioła.

Zadbano o ich dobre podświetlenie, a współcześnie plac służy jako miejsce organizacji miejskich imprez i miejsce spotkań, dzięki prężnie tu działającym restauracjom. Z tego miejsca rozpościera się widok na Zamek Lubelski.

Plac po Farze w Lublinie
Wyeksponowane fundamenty kościoła farnego na Placu po Farze

Jeśli chcemy spojrzeć na miasto z wysokości, polecam wdrapać się na taras widokowy urządzony na Wieży Trynitarskiej.

Z wysokości 40 metrów roztacza się ciekawy widok na Starego Miasta i Zamek Lubelski. Po ciekawe widoki odsyłam również do donżonu na lubelskim Zamku, o którym powiem za chwilę.

Wieża Trynitarska w Lublinie

Tuż poza dawnym murami miejskimi, nieopodal Bramy Krakowskiej, można trafić na okazały budynek największego kościoła w Lublinie - barokowej archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Kamienice Starego Miasta w Lublinie

Jeśli mamy trochę czasu, możliwe jest wejście do środka świątyni. Na miłośnikach sztuki sakralnej wnętrze kościoła zrobi duże wrażenie.

Zamek Lubelski

Zamek to atrakcja turystyczna, na której zwiedzanie nie powinno się żałować czasu. Moje ograniczone możliwości, a przede wszystkim późne dotarcie na zamek, pozwoliło mi na wejście tylko do donżonu.

Zdecydowanie warto zobaczyć Kaplicę Trójcy Świętej wybudowaną za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Kaplica Trójcy Świętej jest ozdobiona przepięknymi malowidłami, a przez to stanowi jeden z najważniejszych zabytków sztuk średniowiecznej w Polsce.

Widok na Zamek Lubelski w Lublinie
Zamek Lubelski w Lublinie

Wieża zamkowa, czyli donżon, sięga swoją historią aż do XIV w.

Był on jednak również areną dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i lat powojennych, gdy mieścił w swoich murach ciężkie, komunistyczne więzienie.

Więzienie na Zamku Lubelskim rozpoczęło funkcjonowanie we wrześniu 1944 r., stając się po wejściu Armii Czerwonej miejscem prześladowania żołnierzy Armii Krajowej.

Większość aresztowanych przed osadzeniem na Zamku trafiała do aresztów śledczych, gdzie byli okrutnie bici i torturowani.

Donżon i dziedziniec Zamku Lubelskiego w Lublinie
Donżon na terenie Zamku Lubelskiego

Szczególnie rażące i niewyobrażalne było praktykowane w więzieniu osadzanie żołnierzy Armii Krajowej i wojsk III Rzeszy we wspólnych celach.

Szacuje się, że przez dziesięć lat funkcjonowania więzienia (1944 - 1954), przeszło przez niego nawet 33 000 osób. Aktualnie, na kolejnych kondygnacjach donżonu urządzono tematyczne ekspozycje, a dach zaadaptowano na punkt widokowy. Podziemia wieży upamiętniają osoby zamordowane w więzieniu.

Wystawa w donżonie Zamku Lubelskiego w Lublinie
Widok z donżonu zamku w Lublinie

Wejście na szczyt donżonu pozwala na zobaczenie Lublina z ciekawej perspektywy.

Czy da się zobaczyć najciekawsze atrakcje Lublina w jeden dzień?

Odważnie założyłem, że jedno popołudnie wystarczy mi na zobaczenie wszystkiego, co Lublin ma turyście do zaoferowania.

Miasto bardzo mi się spodobało, przez co żałuję odpuszczenia niektórych atrakcji, jak chociażby Kaplicy Trójcy Świętej, Lubelskiej Trasy Podziemnej czy browaru Perła. Jeśli starczy Wam czasu - koniecznie zaplanujcie wizytę w tych atrakcjach.

Ja musiałem się spieszyć, aby zdążyć na samolot do Kijowa i późniejszą wycieczkę do Czarnobyla.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Lublina?

Mając do dyspozycji tylko jedno popołudnie, zdążyłem niedużym tempem przejść całe Stare Miasto oraz zwiedzić Zamek Lubelski.

Zabrakło czasu m.in. na odwiedziny w Państwowym Muzeum na Majdanku, znajdującym się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Nie zdążyłem również przejść Lubelską Trasą Podziemną, która zamyka się, w zależności od dnia tygodnia, o 16:00 lub 17:00.

Racjonalne jest zaplanowanie na zwiedzanie Lublina przynajmniej jednego, całego dnia. Jeśli poznawać miasta lubimy w niespiesznym tempie, polecam zaplanowanie na Lublin całego weekendu.

Widok na Lublin z donżonu Zamku Lubelskiego w Lublinie

Gdzie spać w Lublinie? Polecane noclegi

Nocleg warto zaplanować w takim miejscu, aby Stare Miasto było osiągalne spacerem, bez korzystania z komunikacji miejskiej.

Gdzie spać w Lublinie? 

 • Rodmos Hostel - to w nim spędziliśmy noc w Lublinie. Kameralny hostel tuż przy Placu Litewskim (ul. 3 Maja), urządzony nowocześnie, schludny i czysty. 
 • Lublin Old Town Rooms - piękne urządzone i dobrze oceniane pokoje tuż obok Zamku Lubelskiego i Placu Zamkowego. Trudno o lepszą lokalizację.
 • Staszica Centrum - mogący pomieścić łącznie 4 osoby apartament, a właściwie z gustem urządzone, czyste mieszkanie do wynajęcia. Dwa oddzielne pokoje, w pełni wyposażona kuchnia - jeśli przyjdzie nam ochota na gotowanie.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb. Nie zapomnij o tym, aby odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg.

Transport w Lublinie. Jak przemieszczać się po mieście?

Lublin jest miastem dość rozległym - to dziewiąte pod względem populacji i szesnaste pod względem powierzchni miasto w Polsce.

Szczęśliwie, główne atrakcje Lublina, na których zobaczenie możemy sobie pozwolić w ciągu jednego dnia, są położone blisko siebie, w zasięgu spaceru.

Jedynie Państwowe Muzeum na Majdanku, znajdujące się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Majdanek, jest nieco oddalone od centrum.

Wygodny dojazd do tego miejsca ze Starego Miasta jest możliwy m.in. dzięki autobusom linii 23 i trolejbusom linii 156.

Obowiązujący cennik biletów komunikacji miejskiej znajduje się na stronie ZTM Lublin. Tam też opublikowany jest schemat linii autobusowych i trolejbusowych.

Serwis jakdojade.pl jest w Lublinie dostępny.

I tu ciekawostka - Lublin to jedno z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, w których funkcjonuje sieć trolejbusowa. Przejazd trolejbusami przez miasto może być dla niektórych atrakcją samą w sobie.

Dworzec autobusowy znajduje się w ścisłym centrum, u podnóża Zamku Lubelskiego. Odjeżdżają z niego m.in. busy na pobliskie lotnisko międzynarodowe w Świdniku (port lotniczy Lublin). Kursy obsługuje prywatna firma Przewozy24.

Na dojazd do głównego dworca kolejowego musimy przeznaczyć więcej czasu, ponieważ oddalony jest od Starego Miasta o ponad 3 km. Busy obsługujące trasę do portu lotniczego Lublin w Świdniku odjeżdżają z dworca autobusowego.

Co spowodowało, że zainteresowałeś się zwiedzaniem Lublina? Które atrakcje miasta Cię najbardziej zainteresowały? Daj znać w komentarzach, jakie wrażenie zrobił na Tobie Lublin.

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Wygodne płatności i tania wymiana walutzamów darmową kartę Curve, aby tanio wymieniać waluty, wygodnie płacić również w Polsce i odbierz 50 zł w prezencie na start.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Przestań dźwigać niepotrzebne kilogramy. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę już od 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

ARTYKUŁ PRZECZYTANY?
NALEŻY SIĘ NAGRODA! 

W podziękowaniu mam dla Ciebie kod rabatowy CZYTELNIK na 10% ZNIŻKI w moim sklepie.

 Znajdziesz tam praktyczne ebooki z planami górskich wędrówek i interaktywne mapy atrakcji miast.

Skomentuj artykuł
guest
14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze