Wybierasz się na urlop na Majorce na własną rękę? Największą wyspę archipelagu Balearów odwiedziło w 2022 r. ponad 16 milionów turystów – również z Polski. Na Majorkę przyjeżdżamy dla śródziemnomorskich plaż, górskiego krajobrazu, miejskich zabytków i spokojnego klimatu wiosek w otoczeniu gajów oliwnych. Na podstawie moich doświadczeń spisałem wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wakacjami na Majorkę na własną rękę.
Planowanie wyjazdu na Majorkę (nawet bez biura podróży) nie jest trudne. Opowiem Ci zaraz o ciekawostkach na temat Majorki i zasadach wjazdu dla Polaków. Podpowiem, jak dolecieć na wyspę i jak dojechać z lotniska w Palma de Mallorca do centrum.
Podzielę się moimi propozycjami atrakcji, które warto zobaczyć na Majorce i dam trochę rekomendacji noclegów na wyspie. Opowiem też o bezpieczeństwie, poziomie cen, zasadach wynajmu samochodu i najlepszych terminach na przyjazd na Majorkę.
Majorka na własną rękę – podstawowe informacje, które powinieneś znać
Majorka to hiszpańska wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, będąca największą wyspą archipelagu Balearów, do którego należą też m.in. Minorka i Ibiza. Stolicą i największym miastem Majorki, do którego przylecisz samolotem z Polski, jest Palma de Mallorca. Moim zdaniem to zróżnicowany krajobraz powoduje, że wyspa jest tak popularnym kierunkiem na wakacje.
Znajdziesz tu setki piaszczystych, kamiennych i skalnych plaż, potężne góry ze szlakami turystycznymi i punktami widokowymi, żyzne niziny porośnięte oliwkami i winoroślami. Naturalne atrakcje są uzupełniane przez zabytki w miastach i malownicze wioski w górach. Myślę, że najwygodniej wyspę eksploruje się wynajętym samochodem, który daje elastyczność.
Na Majorce mówi się w wyspiarskim dialekcie języka katalońskiego, ale ogromna liczba turystów powoduje, że z łatwością dogadasz się tutaj po angielsku. Zdecydowana większość przychodów wyspy pochodzi z turystyki. Ważną gałęzią gospodarki jest też uprawa oliwek, winorośli, fig i cytrusów (które są piękną dekoracją miast).
Czy potrzebna jest wiza lub paszport do wjazdu na Majorkę?
Polscy turyści mogą wjeżdżać na Majorkę, która jest terytorium Hiszpanii, na podstawie dowodu osobistego. Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen. Nie musisz mieć ze sobą paszportu, chociaż zawsze polecam podróżować z dwoma dokumentami tożsamości – tak “na wszelki wypadek”.
Przed wyjazdem na Majorkę sprawdź ważność dowodu osobistego i/lub paszportu. Dokumenty powinny być ważne w czasie wjazdu na wyspę i zachować ważność do czasu wyjazdu. Zrób zdjęcia i kopie podstawowych dokumentów – w przypadku kradzieży lub ich zgubienia łatwiej będzie Ci wyrobić nowe dokumenty w polskim konsulacie.
Które miasto na Majorce wybrać jako swoją bazę wypadową?
Naturalną bazą wypadową na początku podróży na Majorce jest stolica – Palma de Mallorca. Możesz ograniczyć swój wyjazd do tej okolicy, ale polecam otworzyć się na całą wyspę. Z mojego punktu widzenia urlopy są najlepsze wtedy, gdy połączysz statyczny tryb plażowicza z dynamicznym trybem odkrywcy. Oczywiście w najlepszych dla Ciebie proporcjach. ;)
Jeśli planujesz zwiedzić spory kawałek Majorki, weź pod uwagę kilkukrotną zmianę miejsca noclegu i zatrzymanie się w miejscowościach (klikając na nazwę miejscowości zobaczysz dostępne w niej noclegi):
- Palma de Mallorca – idealne miejsce na początek Twojej wizyty na wyspie. Możesz zwiedzić atrakcje miasta i okolicę, a potem przenieść się w inne części Majorki. Dobrze zatrzymać się tu w ostatni dzień pobytu, żeby dojazd na lotnisko był jak najłatwiejszy,
- El Arenal – plażowo-imprezowa stolica Majorki leżąca po sąsiedzku z Palma de Mallorca. Znajdziesz tu ogromne, ekskluzywne hotele ciągnące się wzdłuż dużej plaży S’Arenal. To idealne miejsce dla miłośników plażowania i gwarnej, wakacyjnej atmosfery,
- Port de Pollença – niewielkie miasteczko nad Morzem Śródziemnym, które jest punktem startowym wycieczek do latarni morskiej na przylądku Cap de Formentor, górska okolica z pięknymi punktami widokowymi, dobra infrastruktura dla turystów,
- Alcúdia – ładne miasto z dobrze zachowanymi murami miejskimi i atmosferą inną niż ta znana z zatłoczonych miejscowości na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Piękna przyroda w okolicy i plaże w zasięgu dłuższego spaceru lub krótkiego dojazdu samochodem/autobusem,
- Soller – Port de Soller i Valldemossa – dobra baza wypadowa w góry Serra de Tramuntana. Nieco mniej turystów niż w plażowych kurortach, autentyczny klimat (szczególnie w górskich wioskach) i piękne widoki – między Soller i Port de Soller zabytkowy tramwaj,
- Cala d’Or – unikalny krajobraz z dużą liczbą malowniczych zatoczek wcinających się mocno w ląd i zakończonych klimatycznymi plażami. Dobra infrastruktura turystyczna, nieco mniej turystów niż na zachodnim wybrzeżu (chociaż w sezonie tłoczno jest wszędzie nad morzem),
- Santa Ponsa – mocno turystyczne, kurortowe miasto wypełnione hotelami. Nie do końca mój klimat jeśli chodzi o wakacyjny wyjazd, ale osoby szukające niezbyt aktywnego wypoczynku i relaksu na plaży powinny się tu dobrze czuć.
Jak dojechać na Majorkę z Polski?
Na Majorkę latają bezpośrednie samoloty z wielu polskich lotnisk, a siatka połączeń jest najbogatsza w szczycie sezonu. Wszystkie samoloty lądują w porcie lotniczym Palma de Mallorca w zachodniej części wyspy.
Tanich lotów z Polski na Majorkę możesz szukać na dwa sposoby:
- szukając okazyjnych lotów do Palma de Mallorca ze wszystkich polskich lotnisk (dzięki tej elastyczności będziesz miał większą szansę, że znajdziesz okazyjne ceny i polecisz na Majorkę o wiele taniej)
Wiadomo, że najwygodniej lata się z najbliższego lotniska, ale czasami warto nadłożyć drogi dla dużych oszczędności. Korzystam z tego sposobu w zdecydowanej większości moich podróży. Pomimo, że mieszkam we Wrocławiu, szukam też lotów z Poznania, Krakowa, Warszawy, Katowic, a nawet Berlina.
Oszczędności może też przynieść elastyczność w wyborze daty wyjazdu. Jeśli nie musisz wyjechać w konkretne dni, masz większą szansę na znalezienie tanich lotów. Czasami kilkudniowe przesunięcie podróży może przynieść kilkaset złotych oszczędności.
- szukając konkretnych lotów z wygodnego dla Ciebie lotniska (określając miejsce wylotu i datę wylotu i przylotu)
Ta opcja jest na pewno lepiej dostosowana do Twoich potrzeb – przy odrobinie szczęścia znajdziesz loty szyte na miarę, idealnie wypełniające Twój urlop. Twoje regionalne lotnisko może jednak nie mieć bezpośredniego połączenia z Palma de Mallorca, a dodatkowe przesiadki mogą zwiększyć koszty lotu.
Duża część lotów jest sezonowa – aktualne siatki połączeń z konkretnych lotnisk możesz sprawdzić na FlightConnections.com. W sekcji “From” wpisz “Palma de Mallorca” i zobacz, które lotniska w Twojej okolicy mają z wyspą bezpośrednie połączenia.
Jak dojechać z lotniska w Palma de Mallorca do centrum miasta?
Port lotniczy Palma de Mallorca leży ok. 10 kilometrów od Plaça d’Espanya w centrum Palma de Mallorca. Lotnisko jest połączone z miastem liniami autobusowymi komunikacji miejskiej. Do centrum Palmy i do innych zakątków Majorki możesz też dojechać taksówką albo wynajętym samochodem.
Sprawdź artykuł: Jak dojechać z lotniska w Palma de Mallorca do centrum?
Środek transportu wybierz według swoich preferencji i wymagań. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej będzie zdecydować się na:
- autobus – jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i planujesz zatrzymać się w centrum Palma de Mallorca, a później mało przemieszczać się po wyspie,
- taksówkę – jeśli zależy Ci na szybkim dojeździe do konkretnego punktu wyspy i minimalizacja kosztów nie jest dla Ciebie priorytetem,
- wynajęty samochód – jeśli chcesz zwiedzić dużo atrakcji Majorki i cenisz sobie elastyczność w poruszaniu się w czasie urlopu. Szczególnie opłacalne, jeśli na wyspę przylatujesz w 2-4 osoby i będziesz miał z kim podzielić koszty. Niżej znajdziesz listę najtańszych aut dostępnych na lotnisku w Palma de Mallorca.
Jak poruszać się po Majorce?
Na Majorce działa rozwinięta sieć połączeń autobusowych, które łączą największe miasta wyspy i szereg miejsc atrakcyjnych turystycznie. Dopełnieniem jest niewielka sieć kolejowa, w tym zabytkowy pociąg łączący Palma de Mallorca z Soller i dalej zabytkowy tramwaj do Port de Soller.
Autobusy na Majorce obsługuje firma TIB. Głównym dworcem całej wyspy jest Estació Intermodal w Palma de Mallorca, z którego odjeżdżają autobusy, pociągi, a nawet linia metra. Jadąc autobusem z lotniska, zahaczysz o okolice tego dworca, wysiadając na przystanku Plaça d’Espanya.
Na stronie internetowej TIB możesz sprawdzić rozkłady jazdy autobusów oraz mapkę wszystkich tras autobusów na Majorce. Dzięki niej łatwiej będzie Ci zorientować się w dostępnych możliwościach.
Za przejazd autobusem możesz zapłacić u kierowcy. To najdroższa opcja – dużo bardziej opłacalne jest kupienie biletu przez Internet albo na pokładzie, korzystając ze swojej karty bankowej. Ceny są wtedy 40% niższe niż gdy bilet kupujesz u kierowcy.
Autobusy docierają do wielu atrakcyjnych turystycznie zakątków wyspy. W sezonie bywają bardzo zatłoczone. Jeśli chcesz jednak mieć pełną elastyczność i zwiedzać w swoim tempie, bez narzuconego rozkładu jazdy i ograniczeń – pomyśl o wynajęciu samochodu. Przy większej grupie koszty mogą być zbliżone do biletów na komunikację publiczną.
Możesz wynająć auto na lotnisku w Palma de Mallorca i ruszyć w trasę zaraz po wylądowaniu. W czasie podróży udało się nam znaleźć dziesiątki atrakcji i ważnych punktów Majorki, do których trudno byłoby dojechać autobusem. Nawet na górskich trasach poradzą sobie małe samochody klasy Renault Clio.
O czym warto pamiętać przed wyjazdem na Majorkę?
Podróżuję na własną rękę od 15 lat i pomimo całkiem dużego doświadczenia, pewne punkty przygotowań do podróży odtwarzam za każdym razem, gdy planuję wyjechać za granicę. Wybierając się na Majorkę powinieneś moim zdaniem pamiętać o kilku punktach, dzięki którym podróż będzie wygodniejsza i… tańsza. ;)
Wcześniejsza rezerwacja hoteli
Ogromna liczba turystów przyjeżdżająca na Majorkę każdego roku powoduje, że najlepsze (czytaj – dobre i tanie) noclegi zapełniają się bardzo szybko. Im dłużej będziesz zwlekał z poszukiwaniem hotelu albo apartamentu, tym wybór będzie mniejszy, a ceny wyższe.
Nawet jeśli nie masz pewności czy zatrzymasz się w danym hotelu, możesz zarezerwować na Booking.com nocleg z opcją bezpłatnego odwołania rezerwacji. Nic wtedy nie tracisz, a trzymasz sobie miejsce w dobrych i tanim miejscu, które przypadło Ci do gustu. Polecam więc rezerwować noclegi z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ubezpieczenie podróży
W czasie pobytu w Hiszpanii możesz za darmo korzystać z podstawowej opieki medycznej. Warunkiem jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Gdy będziesz jednak musiał skorzystać z opieki w szpitalu lub specjalistycznej pomocy, sam będziesz musiał pokryć koszty.
Wydaje mi się, że rozsądne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego przed każdym wyjazdem za granicę. W podróży jesteśmy aktywniejsi niż w codziennym życiu, przez co nieco łatwiej o przypadkowe uszkodzenia, wypadki i konieczność skorzystania z pomocy lekarza. Byłoby kiepsko, gdyby ucierpiał na tym wakacyjny budżet.
Przed każdym wyjazdem przeprowadzam w Internecie szybką kalkulację kosztów oraz wybieram tanie i dobre ubezpieczenie turystyczne. Kosztuje w okolicach kilku złotych dziennie (30-50 zł za tygodniową polisę). Dzięki temu mam pewność, że w kryzysowej sytuacji nie będę pokrywał kosztów leczenia – pokryje je ubezpieczyciel.
Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę na kwoty ochrony od następstw niebezpiecznych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej (OC) i kosztów ratownictwa. Im wyższe kwoty, tym lepiej. Nie ma najlepszego ubezpieczyciela – za każdym razem sprawdź dostępne oferty i wybierz najkorzystniejszą.
Wymiana pieniędzy
Zanim wyruszysz na Majorkę pomyśl o tym, w jaki sposób uzbroisz się w zapasy euro. Pokus do wydawania pieniędzy w czasie urlopu nie będzie brakować. ;) Możesz zastosować jedno z trzech podejść:
- wymienić walutę w kantorze i przywieźć ze sobą gotówkę z Polski (dla mnie wymiana w kantorach jest już mało wygodna, a kursy wymiany potrafią być niekorzystne),
- wypłacić pieniądze w bankomacie na Majorce z polskiej karty bankowej (wygodne, ale prowizje za przeliczenie środków z PLN na EUR mogą być wysokie),
- wypłacić pieniądze w bankomacie korzystając z karty do taniej wymiany walut (opcja, z której korzystam od kilku lat – wygodna, najtańsza pod względem przeliczników i darmowa w obsłudze).
Od kilku lat korzystam z darmowej karty Curve, którą płacę w Polsce i za granicą oraz wypłacam pieniądze w bankomatach. Do Curve mam podpięte wszystkie swoje karty bankowe, a Curve działa jako pośrednik i daje mi spore oszczędności.
Dzięki karcie unikam wysokich kosztów przewalutowania z polskich kart na euro. Curve korzysta z tzw. kursów międzybankowych, czyli najtańszych możliwych kursów wymiany. Czasami środki wymieniają się taniej niż oficjalny kurs NBP – trudno mi więc znaleźć powód, żeby nie korzystać z karty.
Kartę możesz za darmo zamówić z linka, który da Ci dodatkowo 50 zł bonusu po pierwszej transakcji. Kasa będzie do wydania na dowolny cel, np. wieczorne lody w czasie czekania na zachód słońca na Majorce. Przez lata podróży zaoszczędziłem już dzięki karcie pewnie kilka grubych tysięcy.
Jak płacić na Majorce? Jaka waluta obowiązuje?
Na Majorce i w całej Hiszpanii obowiązuje euro. W większości turystycznych miejscówek (atrakcje, restauracje, bary, hotele, wynajem samochodu) bez problemu zapłacisz kartą. Używaj kart walutowych (z Twojego banku albo karty Curve, o której pisałem wyżej), żeby nie płacić wysokich prowizji za przewalutowanie Twoich transakcji.
Przygotuj odpowiednie zapasy gotówki na płatności w sklepikach z pamiątkami, na targach, w mniejszych barach i sklepach, na wstępy do niektórych muzeów i atrakcji (nie zawsze akceptują kartę), czy “wydatki plażowe” jak np. wynajem leżaków. Dla bezpieczeństwa nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
Co warto zobaczyć na Majorce? Najciekawsze atrakcje wyspy
Na Majorkę przyjechaliśmy w trybie poszukiwaczy – chcieliśmy w krótkim czasie odkryć jak najwięcej ciekawych atrakcji wyspy. Wiele rejonów pozostało przez nas jeszcze niezbadanych, ale moja lista pomysłów na zwiedzanie może być dla Ciebie dobrym początkiem.
Sprawdź artykuł: Majorka – co warto zobaczyć? Główne atrakcje wyspy w 3 dni
Jeśli chcesz, żeby Twoje zwiedzanie Majorki było pełniejsze, możesz skorzystać z kilku moich wskazówek:
- zaplanuj przynajmniej dwie bazy wypadowe – jeśli masz na to ochotę, przynajmniej raz zmień swoje bazowe miasto w czasie wakacji na Majorce i przenieś się do innej części wyspy. Już samo przemieszczanie się pozwoli Ci poznać inne oblicze wyspy, a w nowej okolicy zwiedzisz na pewno sporo unikalnych atrakcji,
- rozważ wynajem samochodu na kilka dni – Majorka to jedna z lepiej skomunikowanych wysp Morza Śródziemnego z rozbudowaną siecią często kursujących autobusów. Jednak nawet tak dobra sieć nie pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich ciekawych zakamarków wyspy. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wynajmij auto na kilka dni i w krótkim czasie zobacz masę interesujących atrakcji,
- nie traktuj planu zwiedzania jako świętości – planowanie kolejnych dni pomoże Ci lepiej wykorzystać urlop na Majorce, ale zbyt ścisłe trzymanie się tych ustaleń wprowadza niepotrzebną gonitwę i niepokój. Nie zapominaj, że jesteś na wczasach i nic nie musisz. ;)
W jaki sposób najlepiej zwiedzać wyspę?
Zwiedzając Majorkę na własną rękę masz do wyboru kilka sposobów przemieszczania się i planowania czasu na miejscu. Możesz oprzeć cały wyjazd na jednym z nich, ale najciekawiej będzie zaplanować podróż maksymalnie różnorodnie – dostępnych możliwości jest sporo i każda ma swoje zalety.
Zwiedzanie wynajętym samochodem
Wynajęcie samochodu to najlepsza opcja, jeśli Twoje wakacje na Majorce nie będą długie, a Ty chcesz zobaczyć jak najwięcej – w tym również mniej typowych atrakcji. Najbardziej opłaca się wypożyczenie auta na lotnisku w Palma de Mallorca, bo będziesz mógł ruszyć z lotniska w dowolnym kierunku, nie martwiąc się dojazdem do hotelu.
Możesz wynająć auto tylko na kilka dni, w czasie których skupisz się na zwiedzaniu, a resztę czasu poświęcisz na plażowanie i leniwy relaks. Najwygodniej będzie skorzystać z auta na początku lub na końcu podróży, aby ułatwić sobie dojazd albo powrót na lotnisku przed wylotem do Polski.
Niżej znajdziesz ceny najtańszych samochodów dostępnych na lotnisku w Palma de Mallorca z wypożyczalni, z której korzystałem już w czasie podróży po Czarnogórze, Albanii i Krecie. Wpisz daty swojego wyjazdu, żeby sprawdzić dostępność samochodów. Zazwyczaj są tańsze od aut z dużych wypożyczalni z biurami w terminalach lotnisk. Pracownik będzie na Ciebie czekał na hali odlotów, a samochód – na parkingu przez lotniskiem.
Zwiedzanie z pomocą komunikacji zbiorowej
Na Majorce działa dobrze zorganizowana sieć autobusów, które łączą wiele większych i mniejszych miejscowości na wyspie. Odjeżdżają regularnie według rozkładów jazdy, mają klimatyzację i są czyste i przestronne. Podróżuje się nimi wygodnie – szczególnie poza sezonem, gdy zainteresowanie turystów jest znacznie mniejsze niż w wakacje. W sezonie są tłoczne i wygoda podróżowania mocno spada.
Za obsługę autobusów odpowiada spółka TIB, czyli Transports de les Illes Balears. Na ich stronie internetowej możesz sprawdzić ceny biletów na konkretnych odcinkach i rozkłady jazdy interesujących Cię linii. Bilety możesz kupić przez Internet, w automatach biletowych na niektórych przystankach i u kierowcy.
Jak to w przypadku komunikacji zbiorowej, nie dociera ona do niektórych ważnych atrakcji Majorki. Weź też pod uwagę, że w oczekiwaniu na autobusy stracisz znacznie więcej czasu, niż gdybyś po wyspie poruszał się samochodem. Jeśli czas Cię nie goni – autobusy są świetnym rozwiązaniem, ale w innym przypadku rozważyłbym wynajem samochodu.
Korzystanie z wycieczek i aktywności z lokalnymi przewodnikami
Jeżeli nie planujesz prowadzić samochodu w czasie zwiedzania Majorki, a przy okazji nie chcesz sobie odpuszczać trudniej dostępnych, ale ciekawych atrakcji wyspy, wziąłbym pod uwagę skorzystanie ze zorganizowanych, jednodniowych wycieczek w najciekawsze miejsca Majorki, które są prowadzone przez lokalnych przewodników. Wśród nich są zarówno kilkugodzinne spacery po miastach, całodniowe wycieczki objazdowe i mniej lub bardziej ekstremalne aktywności.
Niżej wybrałem kilka moim zdaniem najbardziej interesujących wycieczek i aktywności. Po rezerwacji dostaniesz na maila wszelkie szczegóły wycieczki – w tym miejsce startu, szczegółowy plan zwiedzania i wskazówki, które pozwolą Ci się dobrze przygotować do wyjazdu. Ja rezerwuję te wycieczki, które mają najwięcej pozytywnych opinii – żeby nie musieć niepotrzebnie denerwować się w podróży. ;)
Korzystanie z telefonu (karta SIM) i napięcie w gniazdkach
W Hiszpanii obowiązują te same standardy budowy gniazdek elektrycznych co w Polsce. Nie musisz więc mieć ze sobą żadnych adapterów i możesz podłączać swoje urządzenia bezpośrednio do prądu.
Możesz dzwonić i pisać SMSy tak, jakbyś robił to będąc w Polsce. W Hiszpanii obowiązują wspólne, unijne zasady dotyczące roamingu – jeśli więc masz rozmowy i SMSy w ramach nielimitowanego pakietu, będzie on obowiązywał również w Hiszpanii. Podobnie jest z dostępem do mobilnego Internetu.
Pamiętaj jednak, że zazwyczaj rozmiar pakietu danych, jakie możesz przesłać za granicą jest niższy od tego, z jakiego korzystasz w Polsce. Szczegóły dostaniesz w SMSie od operatora, który przyjdzie po zalogowaniu się do hiszpańskiej sieci komórkowej. Ja w sieci Plush mam pakiet 20 GB Internetu (w Polsce), a za granicą mam do wykorzystania ok. 2 GB.
Kiedy najlepiej przyjechać na Majorkę?
Majorka przeżywa turystyczne oblężenie w lipcu i sierpniu, czyli w czasie wakacji. Pogoda jest wtedy niesamowita – śródziemnomorska wyspa tonie w słońcu, a dni i noce są bardzo ciepłe. To idealne warunki do plażowania, opalania się i korzystania z uroków natury. Momentami jest nawet za ciepło. ;)
Z mojego doświadczenia wynika jednak, że Majorka potrafi być równie atrakcyjna poza wakacjami. Planując wyjazd, rozważ następujące części roku:
- kwiecień – czerwiec: w tym czasie na Majorkę przyjeżdżają turyści, którzy chcą uniknąć wakacyjnych tłumów i cieszyć się dobrą, ale jeszcze niezbyt męczącą od gorąca pogodą. My przyjechaliśmy na Majorkę w lutym i już było przyjemnie – w kwietniu temperatura robi się moim zdaniem optymalna.
- lipiec – sierpień: w czasie wakacji temperatura rzadko spada poniżej 30℃, plaże pękają w szwach, a na ulicach są tysiące wynajętych samochodów prowadzonych przez turystów i przemieszczających się między najważniejszymi atrakcjami wyspy. Majorka jest w wakacje przepiękna, ale nie każdemu odpowiada duży tłok.
- wrzesień – listopad: obok kwietnia i maja, początek jesieni to kolejna z części roku, w której Majorkę zwiedza się najwygodniej. To dobry czas dla miłośników górskich wędrówek i zwiedzania bez tłumów. Temperatury są nadal zadowalające – sięgają 20℃ nawet na początku listopada. Jak dla mnie to idealny okres, żeby złapać ostatnie chwile ciepła przed polską zimą. ;)
Ceny w restauracjach, hotelach i wypożyczalniach samochodów osiągają maksimum w czasie wakacji, a potem mocno maleją wraz z oddalaniem się od szczytu sezonu. Czasami ceny spadają nawet 2-3-krotnie, co w połączeniu z brakiem tłumów i bardziej spokojną atmosferą są solidnymi argumentami za przesunięciem podróży na Majorkę na po sezonie.
Jakie ubrania spakować na podróż na Majorkę?
Majorka to wyspa, na której panuje uwielbiany przez Polaków, śródziemnomorski klimat. Letnie dni są tutaj słoneczne, bardzo ciepłe i praktycznie pozbawione większych opadów. Pogoda jest stabilna, a duże nasłonecznienie poprawia nastroje wszystkim dookoła. ;)
Pamiętaj jednak, że nawet w lecie wieczory bywają chłodniejsze. Wrzuć do plecaka koszulę na długi rękaw i cienkie, lniane lub konopne spodnie. Może się okazać, że nigdy z nich nie skorzystasz, ale… mogą się przydać np. w czasie zwiedzania świątyń lub wizyty w jaskini, gdzie naturalnie jest znacznie chłodniej niż na zewnątrz.
Jeśli masz zamiar ruszyć w góry, weź ze sobą wygodne buty. Sprawdzą się trekkingowe sandały, ale również snickersy. Jeśli planujesz dłuższe i bardziej wymagające wędrówki, niezastąpione będą buty z wysoką cholewką. One najlepiej zabezpieczą Twoją kostkę przed skręceniami.
Oczywiście nie zapomnij o stroju kąpielowym/kąpielówkach – plażowanie to ważna część wczasów na Majorce. Przyda się mały, szybkoschnący ręcznik z mikrofibry, który możesz kupić np. w Decathlonie. Duża liczba ładnych restauracji zachęca do zabrania partnera na romantyczną kolację – weź ładną koszulę albo sukienkę. ;)
Ceny na Majorce – czy wyspa jest droga?
Majorka nie należy do najtańszych wysp. Gospodarka wyspy nawet w 90% zależy od turystyki, która osiąga swój szczyt w czasie ciepłych miesięcy roku. W tym czasie mieszkańcy zarabiają na cały rok – również na zimowe miesiące, w których turystyka nieco zamiera.
Przygotuj się więc, że na noclegi, wyjścia do restauracji i zakupy spożywcze wydasz istotnie więcej niż w Polsce. Nie znaczy to jednak, że nie można ograniczać niepotrzebnych wydatków i znaleźć balans między komfortowymi wczasami, a trzymaniem budżetu w ryzach.
Ceny w restauracjach
Ceny w restauracjach na Majorce są wyraźnie wyższe od tych, do których jesteś przyzwyczajony w Polsce (chociaż przez inflację te różnice powoli się zacierają). Bardzo drogo może być w najpopularniejszych turystycznie zakątkach – przy głównych plażach i atrakcjach.
Ceny wyraźnie różnią się między konkretnymi restauracjami, ale dobrym przybliżeniem będzie ok. 25-30€ za danie obiadowe dla jednej osoby i 8-15€ za śniadanie. W mniejszych miejscowościach ceny mogą być sporo niższe, np. za dobry obiad w niektórych restauracjach w Port de Pollença zapłacisz 10-20€.
Żeby trochę zaoszczędzić na wizytach w restauracjach, skorzystaj z kilku moich wskazówek:
- unikaj jedzenia w turystycznych miejscach – ta zasada obowiązuje wszędzie na świecie, również na Majorce. Im dalej od głównych atrakcji, słynnych plaż i centrów najważniejszych kurortów, tym ceny w restauracjach robią się bardziej przyjazne (i atmosfera lepsza, bo je w nich więcej lokalsów),
- zrób zakupy spożywcze i przygotowuj niektóre posiłki samodzielnie – na Majorce działa Lidl i kilka innych sieci dużych dyskontów, w których możesz zrobić zakupy w cenach zbliżonych do tych, jakie obowiązują w Polsce. Dzięki temu możesz przygotować część posiłków (np. śniadania) samodzielnie, a dodatkowo zrobić sobie prowiant na plażę,
- przygotowuj w hotelu kawę lepszą niż w kawiarni – ile czasami musiałem się nachodzić, żeby znaleźć miejsce z naprawdę dobrą kawą, wiem tylko ja. Kawa w kawiarniach potrafi kosztować 5-7€ i to ogromny wydatek, porównując go z kosztami jedzenia. Sprawdź, jak robić dobrą kawę w podróży, dokonaj inwestycji i oszczędzaj potem w podróży.
Ceny noclegów
Główne kurorty Majorki są pełne noclegów o zróżnicowanym standardzie i cenach, które zaczynają się od kilkuset złotych za dobę, a kończą się… w okolicach, które mnie nieco przerażają. Noclegi na Majorce bywają drogie, ale da się znaleźć nawet w szczycie sezonu miejsca, w których zatrzymasz się bez rujnowania portfela.
Ceny wprost zależą nie tylko od terminu wyjazdu, ale również od lokalizacji, standardu i dodatkowych cech danego miejsca. My zatrzymywaliśmy się w pokojach dwuosobowych i apartamentach:
- w Palma de Mallorca spaliśmy w hostelu Y Hostel – Albergue Juvenil za ok. 180 zł za osobę w pokoju wieloosobowym,
- w Port de Pollença zatrzymaliśmy się w Mar Calma Hotel za 390 zł za pokój dla dwóch osób (195 zł za osobę).
Żeby złapać rozeznanie w poziomie cen w czasie Twojego wyjazdu, możesz skorzystać z poniższej mapki. Wpisz w pasku interesującą Cię miejscowość i daty Twojej podróży na Majorkę, a na mapie wyświetlą się wszystkie dostępne noclegi.
Ceny w sklepach spożywczych
Zetknięcie ze sklepami spożywczymi na Majorce jest najprzyjemniejszym etapem jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy. ;) Na wyspie działa Lidl, w którym możesz zrobić zakupy zbliżone do tych w Polsce płacąc ok. 10-30% więcej (w zależności od produktów). Różnice cen nie są znaczące i zacierają się coraz bardziej.
Poza Lidlem, na Majorce znajdziesz sklepy Carrefour i Aldi z podobnym poziomem cen. Drożej będzie w marketach Spar Express, które są odpowiednikiem polskiej Żabki (osiedlowe, niewielkie sklepy). Do tego dochodzi sporo małych, lokalnych sklepików z przyjemnym klimatem, często prowadzonych bezpośrednio przez właścicieli.
Zwróć uwagę na lokalne produkty, które mogą być tańsze niż w Polsce – oliwki, oliwa z oliwek, sery, owoce cytrusowe. Dieta śródziemnomorska to jeden z najlepiej zbadanych i najlepszych dla człowieka schematów żywienia – warto więc zrobić duże zakupy, a potem przygotowywać część posiłków w hotelu (we wspólnej kuchni albo aneksie kuchennym Twoje apartamentu).
Ceny wynajmu samochodów
Ceny wynajmu samochodów nie są stałe w ciągu roku. Zmieniają się one dynamicznie i zależą oczywiście od terminu wyjazdu (im bliżej sezonu, tym drożej), ale też od dostępności i klasy auta. Z drogami Majorki poradzą sobie małe i zwinne auta, które nie będą stwarzać problemów przy parkowaniu (np. Renault Clio).
Jeśli chcesz sprawdzić najniższe dostępne ceny wynajmu w terminie Twojego wyjazdu, wpisz w polu poniżej początkową i końcową datę wynajmu i wskaż punkt, z którego odbierzesz samochód (domyślnie Palma de Mallorca). Niektóre z samochodów nie wymagają wpłaty kaucji.
Co warto kupić jako pamiątkę z Majorki?
Majorka oliwkami i winoroślami stoi. Produkcja oliwy z oliwek pochodzącej z niewielkich rozmiarem, ale wielkich smakiem oliwek to ważna gałąź wyspiarskiej gospodarki. Naturalnymi pomysłami na pamiątki są więc słoiki i puszki z oliwkami albo najwyższej jakości oliwa z oliwek lokalnej produkcji.
Mieszkańcy Majorki produkują również swój rodzimy rodzaj kiełbasy, która po katalońsku nazywa się sobrassada. To miks mięsa wieprzowego, papryki i przypraw – soli, pieprzu, rozmarynu. Mięso pozyskuje się ze świń cedro iberico, czyli iberyjskich świń czarnych.
Lokalnym specjałem do spróbowania i przywiezienia jako pamiątka jest ser formatge mallorquí. Produkuje się go z pasteryzowanego mleka krów, kóz i owiec żyjących wyłącznie na Majorce. Dobrym pomysłem na prezent jest też lokalne wino – na półkach szukaj koniecznie takiego, które zostało wyprodukowane na Majorce (np. w Manacor). Więcej o pamiątkach znajdziesz na blogu Daniela z nawylocie.pl.
Czy na Majorce jest bezpiecznie?
Poziom przestępczości na Majorce nie odbiega mocno od standardów zachodniej Europy. Na ulicach wyspiarskich miast możesz się czuć bezpiecznie również wieczorami, bo nocne życie restauracji i barów powoduje, że ulice większych ośrodków nigdy zupełnie nie pustoszeją.
Podstawowym zagrożeniem są drobne kradzieże – tam, gdzie dużo turystów z drogimi aparatami i telefonami, tam znajdą się w końcu też złodziejaszki. Stosuj się proszę do podstawowych zasad bezpieczeństwa w podróży:
- nie noś wszystkich pieniędzy w jednym miejscu (rozłóż je po różnych kieszeniach, część zostaw w hotelu),
- nie obnoś się z drogimi sprzętami (nie zostawiaj aparatu fotograficznego albo telefonu na widoku bez opieki, bo to kusi złodziei),
- zrób kopie swoich dokumentów tożsamości (przydadzą się na wypadek zagubienia lub kradzieży),
- nie poruszaj się samotnie wieczorami (szczególnie po przedmieściach kurortów i odludnych miejscach).
Co jeszcze powinieneś przeczytać przed wyjazdem na Majorkę?
Zanim zaczniesz się pakować i ruszać w kierunku Morza Śródziemnego, znajdź jeszcze proszę czas na przejrzenie kilku dodatkowych treści i narzędzi. Moim zdaniem to porcja wiedzy, której nigdy w podróży za wiele – a dzięki niej Twoje wspomnienia mogą być potem pełniejsze:
Poznałeś właśnie wszystkie potrzebne informacje i wskazówki, które powinieneś znać przed podróżą na Majorkę na własną rękę (ale też z biurem podróży). Zebrałem w tekście wszystko, co udało mi się zweryfikować w czasie mojej wyprawy na tę piękną, hiszpańską wyspę. Mam nadzieję, że teraz będzie Ci się wygodniej planować i… lepiej wypoczywać. Udanego pobytu na Majorce!