Gdzie znaleźć hotel SPA na Mazurach idealny na romantyczny wypoczynek albo relaks po ciężkim tygodniu? Wybrałem 5 sprawdzonych obiektów – od kameralnych folwarków nad jeziorem po luksusowe hotele z basenem i bogatą ofertą wellness.
W przewodniku opisuję miejsca, które wyróżniają się strefą SPA i lokalizacją nad mazurskimi jeziorami. Przy każdym noclegu znajdziesz jego konkretne zalety i potencjalne minusy, oparte na powtarzających się komentarzach gości.
Na początek sprawdź trzy szczególnie polecane przeze mnie miejsca poniżej. Wybrałem je ze względu na wysoki standard strefy wellness i wyjątkowe położenie w otoczeniu mazurskiej przyrody. Przy każdym znajdziesz średnią ocenę gości i moją ocenę udogodnień
Dlaczego warto zatrzymać się w hotelu SPA na Mazurach? Czego możesz oczekiwać?
W każdym hotelu SPA możesz spodziewać się dostępu do zabiegów relaksacyjnych i zdrowotnych na ciało i twarz oraz seansów w saunach. Niektóre centra SPA&Wellness mają też mniej popularne atrakcje, np. możliwość skorzystania z ruskiej bani, zabiegi dla par czy konsultacje fizjoteraputyczne.
Przygotowując zestawienie, wziąłem pod uwagę poziom strefy SPA i oferowanych zabiegów, wysoki standard hotelu oraz lokalizację nad brzegiem jeziora. Hotele SPA & Wellness są jedną z droższych opcji noclegowych na Mazurach, jednak wybrałem takie o rozsądnym stosunku jakości do ceny.
Jak przygotować się do pobytu w hotelu SPA?
Hotele SPA zapewniają gościom szlafroki (znajdziesz je w swoim pokoju hotelowym) oraz ręczniki. W zależności od hotelu, czasami dodatkowe ręczniki przeznaczone do strefy relaksacyjnej będą czekały na Ciebie w pokoju, a czasem będą przygotowane w SPA.
Przed masażem weź ciepły prysznic w pokoju. Nie jedz obfitych posiłków na ok. 1,5 godz. przed wizytą w SPA. Na zabieg przyjdź ubrany w klapki, szlafrok i bieliznę. Przed masażem zostanie Ci zaproponowane przebranie jej na jednorazową, zalecaną podczas wykonywania zabiegów. Na basenie i w saunie będziesz potrzebował własnych klapek i stroju kąpielowego.
W hotelach SPA na Mazurach zabiegi trzeba rezerwować, najczęściej kilka dni przed przyjazdem za pośrednictwem formularza lub adresu e-mail dostępnego na oficjalnej stronie obiektu. Masaże są dodatkowo płatne, część saunowo-basenowa najczęściej jest wliczona w cenę noclegu.
Hotele często oferują pakiety np. na romantyczny wyjazd we dwoje – wówczas zabiegi są już wliczone w plan i koszt pobytu (w razie potrzeby, możesz dokupić dodatkowe usługi w SPA). Każdy hotel ma własne zasady dotyczące warunków ew. rezygnacji z rezerwacji – zawarłem je przy opisach konkretnych hoteli.
1. Folwark Łękuk
Folwark Łękuk to nocleg SPA na Mazurach w sercu Puszczy Boreckiej, nad jeziorem Łękuk. Polecam to miejsce osobom, które chcą wypocząć w ciszy, z dala od najpopularniejszych mazurskich kurortów (choć w weekendy odbywają się wesela – wtedy może być głośniej). Mieści się w odrestaurowanym budynku z XIX w., co nadaje mu klimat wiejskiego siedliska.
Pokoje i apartamenty o zróżnicowanym standardzie (1-4-osobowe) są w 2 budynkach: głównym hotelowym i Starym Spichlerzu. W wystroju dominuje styl klasyczny z wyraźnymi barwami i drewnem. Każdy pokój ma własną łazienkę ze szlafrokami, ręcznikami, zestawem kosmetyków i suszarką do włosów. Niektóre apartamenty mają część jadalną i mały aneks kuchenny.
W pokojach nie ma klimatyzacji, ale dzięki starym murom nawet latem panuje tam przyjemna temperatura. Czajnik i zestaw do parzenia kawy i herbaty jest tylko w apartamentach oraz pokojach studio i o standardzie LUX – uważam to za minus. O wrzątek można poprosić w restauracji i na recepcji. Na terenie obiektu jest Wi-Fi i bezpłatny parking.
Pyszne, różnorodne śniadania (w formie bufetu lub, przy mniejszej liczbie gości, do wyboru z 10 propozycji) i obiadokolacje są wydawane są w restauracji Ogień i Woda. Można także zamówić tam dania z karty. Dania są gotowane z produktów od lokalnych dostawców i z ogrodu właścicieli. Z restauracji i z części pokoi roztacza się widok na jezioro Łękuk, po którym można pływać wynajętym kajakiem lub rowerem wodnym.
Można też wybrać się na bieganie po okolicy z właścicielem lub wypożyczyć rower. W recepcji (po okazaniu karty wędkarza) wykupisz zezwolenie na wędkowanie w Łękuku. Ciekawą atrakcją są warsztaty ogrodnicze, prowadzone przez właścicielkę (można się na nie zapisać w recepcji). Psy są mile widziane – ich obecność trzeba wcześniej zgłosić. Hotel ma wydzieloną plażę dla psów.
W Folwarku Łękuk skorzystasz z ciekawej oferty masaży ciała i twarzy, sauny parowej, a nawet masaży dla dzieci (są wykonywane przy obecności opiekuna). Trzeba je zarezerwować przed pobytem. Można zrezygnować w recepcji lub telefonicznie 24h przed rozpoczęciem zabiegu – inaczej będzie trzeba za niego zapłacić.
Ciekawą atrakcją jest ruska bania – strefa położona na pomoście, na jeziorze, złożona z sauny, wypoczywalni, jacuzzi i drabinki do jeziora (a zimą przerębla!), żeby schłodzić się po wizycie w saunie. SPA oferuje także 30-minutowe zabiegi ekspresowe, polecane jako przerwa podczas organizowanej w Folwarku konferencji lub przed/po weselu.
Folwark nie ma basenu, ale oferuje prywatną plażę nad czystym jeziorem. Właściciele proszą, aby nie wynosić białych ręczników ze SPA i pokojów na plażę – można przywieźć własne lub wypożyczyć z recepcji za kaucją.
2. Hotel Zamek Ryn
Hotel Zamek Ryn znajduje się w zaadaptowanym, starym zamku na końcu jeziora Ryńskiego (można tu dopłynąć żaglówką np. z Mikołajek czy Jeziora Nidzkiego). Oferuje wiele udogodnień, jak SPA, kręgielnię, bilard i klub nocny. Obfite śniadania i obiadokolacje zjesz w zamkowej restauracji Refektarz. Wybrałbym go na wyjazd we dwoje ze względu na jego nieco tajemniczą, romantyczną atmosferę.
Można nocować na samym zamku, w pokojach 1-osobowych lub w Gościńcu Ryński Młyn oraz Willi pod Zamkiem. Tu pokoje są nieco tańsze niż w hotelu, jest spokojniej, a goście mogą korzystać ze wszystkich hotelowych udogodnień – moim zdaniem fajna opcja na ucieczkę od ludzi. ;) W każdym pokoju jest prywatna łazienka ze szlafrokiem i ręcznikami. Dodatkowe ręczniki odbierzesz przy wejściu do strefy SPA.
Hotel Ryn ma 3 baseny: w SPA Księżnej Anny (również dla Gości “z zewnątrz”, po 18:00 z tego basenu mogą korzystać tylko dorośli) oraz basen z masażerami i brodzik dla dzieci w klimatycznych podziemiach zamku. W cenie noclegu są też sauny: chlebowa, fińska, 4 żywiołów czy rzymska. Możesz wykupić zabiegi: masaże, floating, manicure, pedicure, tlenoterapię czy falę uderzeniową.
W Hotelu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, np. koncerty lub tematyczne biesiady w zamkowych wnętrzach. Ich harmonogram znajdziesz na stronie internetowej obiektu. Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie zamku z przewodnikiem – o szczegóły zapytaj w recepcji.
Na tle innych obiektów hotel Ryn wyróżnia dbałość o klienta: przygotowano dedykowany Pomysłownik, który pomoże Ci zorganizować sobie czas w okolicy. Zamek jest nad samym jeziorem – przycumujesz tu żaglówkę oraz wykąpiesz się na prywatnej plaży pod okiem ratownika. Minusem obiektu jest płatny parking.
3. GrandHotel Tiffi
GrandHotel Tiffi w Iławie to dobra opcja, na romantyczny weekend we dwoje, jeśli nie masz z kim zostawić dzieci. Animacje pod okiem doświadczonych animatorów zajmą dzieciaki na cały dzień, a Ty będziesz mógł w spokoju odpocząć z drugą połówką. Hotel oferuje pełne wyżywienie (na szczególną uwagę zasługują śniadania!), strefę SPA, a także duży teren wokół, gdzie latem możesz odpocząć na leżaku lub fotelu.
Hotel został urządzony elegancko, z myślą o artystycznych duszach; w kamiennych wnętrzach znajdziesz obrazy Wojciecha Fangora oraz fotografie Szymona Brodziaka. Pokoje są 1-4 osobowe, z możliwością połączenia, tworząc “studio” i różnią się standardem. W każdym jest prywatna łazienka, a w niektórych dodatkowo wanna. W wyposażeniu jest minibar z winem i owocami, ekspres kapsułkowy, sejf, szlafroki i ręczniki.
Śniadania i obiadokolacje zjesz w hotelowej restauracji. Moim zdaniem ceny w karcie są dość wysokie, ale jedzenie smaczne i warte swojej ceny. Popołudniową kawę możesz wypić w przeszklonym lobby z widokiem na marinę. W częściach wspólnych bywa dość tłoczno, bo przy hotelu są prywatne apartamentowce, których goście również korzystają z udogodnień hotelowych. W hotelu jest shisha bar, gdzie można zapalić fajkę wodną w orientalnym wnętrzu.
Również w hotelowym SPA można poczuć orientalny klimat. Specjalizuje się w zabiegach ajurwedyjskich opartych na jednej z najstarszych medycyn świata, skupiającej się na relaksie ciała i umysłu. W SPA pracują masażyści z Dalekiego Wschodu, którzy używają oryginalnych staroindyjskich olejów oraz technik masażu. Zabiegi rezerwuje się telefonicznie poprzez stronę internetową. Można zrezygnować z usługi 3h przed, nie ponosząc żadnych kosztów.
W obiekcie są 3 baseny, w tym 1 ze słoną wodą, i 2 sauny – sucha i parowa. Po pływaniu możesz skorzystać z wypożyczalni sprzętu sportowego: rowerów, kijków do nordic walking, łódek, motorówek, lub zagrać w tenisa na kortach tenisowych. W strefie wellness jest dobrze wyposażona siłownia.
Hotel GrandHotel Tiffi leży tuż nad mariną, na obrzeżach Iławy. To spore mazurskie miasto, gdzie znajdziesz szeroki wybór sklepów i restauracji, jeśli masz ochotę wyjść na miasto. Do Iławy dojedziesz pociągiem, co jest plusem dla niezmotoryzowanych. Ze stacji Iława Miasto dojedziesz taksówką do hotelu w 5 minut.
4. Przystań Hotel&Restaurants
Hotel Przystań znajduje się na obrzeżach Olsztyna, nad samym brzegiem jeziora Ukiel. Przy hotelu działają 2 restauracje: Port i Przystań, serwujące kuchnię europejską z elementami orientalnymi – zjesz tu śniadania i obiadokolacje. Hotel to dobra propozycja na wypad we dwoje, ale także z małymi dziećmi, bo w sezonie hotel oferuje animacje dla najmłodszych.
Pokoje zostały urządzone w nowoczesnym stylu w barwach szarości, bieli i niebieskiego, nawiązujących do nazwy hotelu. Mają duże okna, dzięki czemu we wnętrzach jest jasno i można oglądać widok na jezioro Ukiel. Z kilku pokoi jest widok na parking – warto zwrócić uwagę przy rezerwacji, żeby wybrać ten z widokiem na jezioro.
Pokoje są duże, 2-4-osobowe. W każdym jest biurko, wygodne krzesło i prywatna łazienka z ręcznikami. Jeśli zależy Ci na większej przestrzeni, możesz wynająć prywatny apartament powiększony o część dzienną. Możesz zamówić niespodzianki w pokoju, jak tort, balony czy kwiaty – o szczegóły zapytaj w recepcji.
Hotel ma prywatną strefę SPA, gdzie należy przebywać w szlafroku i kapciach, które znajdziesz w pokoju. Usługę SPA trzeba zarezerwować przez stronę internetową, telefonicznie lub mailowo. Najlepiej zrobić to kilkanaście dni przed przyjazdem, bo jest dużo chętnych.
Ze strefy SPA mogą korzystać tylko osoby pełnoletnie, a część basenowa jest dostępna dla wszystkich (po 21:00 wstęp mają już tylko dorośli). Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje oferta fizjoterapeutycznych masaży leczniczych i przeszklony basen – robi wrażenie szczególnie zimą, gdy dookoła leży śnieg.
Dużym plusem Hotelu Przystań jest długi czas wydawania śniadań – aż do 11:00. Latem zjesz je na dużym tarasie przy hotelowej restauracji Port. Na terenie hotelu jest płatny parking, możesz jednak zaparkować za darmo na dużym parkingu zewnętrznym.
Dla fanów wodnych aktywności przy hotelu jest wypożyczalnia sprzętu wodnego i mała plaża, gdzie można popływać na ścigaczach wodnych, motorówkach i żaglówkach ze sternikiem. W sezonie są organizowane kursy sternika motorowodnego, pozwalające zdobyć uprawnienia. Przy hotelu jest linia kolejowa – ze stacji Olsztyn Jezioro Ukiel do hotelu dojdziesz w 5 minut. Pociągi jeżdżą tam rzadko, jednak wrażliwym na dźwięki może przeszkadzać hałas, który wywołują.
5. Złota Łania Wiartel Resort & SPA
Hotel Złota Łania w Wiartelu leży w spokojnej części Mazur. Wyróżnia się ekskluzywnym, pełnym zdobień wystrojem. Ma dobry stosunek jakości do ceny, jest tu taniej niż w hotelach o porównywalnym standardzie. Oferuje 2 restauracje: Gaja, gdzie zamówisz dania z tradycyjnej kuchni polskiej, oraz Przylasek, oferującą różnorodne śniadania z produktów od lokalnych dostawców.
Latem posiłki są serwowane na tarasie. Można poprosić o zorganizowanie romantycznej kolacji z menu degustacyjnym. Hotel oferuje rozbudowaną strefę wellness z niecką basenową, saunami i ruską banią.
Pokoje zostały urządzone w stylu glamour, przypominają wnętrza pałacowe. Z części pokoi jest widok na jezioro, co wiąże się z wyższą ceną. Pokoje są 2-osobowe. Można nocować także w drewnianych, całorocznych domkach blisko budynku głównego – mają niższy standard, ale lepszą cenę i większą powierzchnię.
Każdy typ zakwaterowania ma prywatną łazienkę z ręcznikami, zestawem kosmetyków i suszarką do włosów. Minusem jest brak szlafroków w pokoju – można je dostać dopiero w strefie SPA. W pokojach jest sejf, lodówka i zestaw do parzenia kawy i herbaty.
W ofercie Leśnego SPA znajdziesz szeroki wybór masaży i zabiegów relaksacyjnych oraz kilka typów saun, tężnię solną i niewielką nieckę wodną (zbyt małą, żeby nazwać ją basenem, ale wystarczającą do odprężenia) z hydromasażem. Możesz skorzystać z zabiegu floatingu – unoszenia się w wodzie nasyconej solą Epsom, co według specjalistów pomaga w redukcji bólu i wyciszeniu.
Na uwagę zasługuje saunowa strefa VIP, którą możesz wynająć na wyłączność jako element randki w SPA. Spędzisz tam czas w saunie różanej i błotnej, a na zamówienie możesz poddać się dodatkowym zabiegom relaksacyjnym. Do strefy VIP można zamówić dania z hotelowej restauracji. Ciekawą opcją jest też ruska bania – sauna z wypoczywalnią i balią z gorącą wodą położona przy jeziorze. Zabiegi rezerwuje się wcześniej telefonicznie lub mailowo.
Złota Łania Wiartel Resort & SPA przygotowała dla swoich gości liczne atrakcje. Można wybrać się na rejs katamaranem, wypożyczyć rowery, kajaki i rowery wodne, a zimą narty biegowe. Sprzęt jest bardzo dobrej jakości, jednak ceny są według mnie dość wysokie. W hotelu zagrasz w kręgle, bilarda i tenisa stołowego. Na terenie obiektu jest płatny parking. Psy są mile widziane, po wcześniejszym zgłoszeniu i za dodatkową opłatą.
Jak zaplanować sobie czas na Mazurach?
Mazury są pełne atrakcji. Co roku przyciągają amatorów żeglugi i kajakarstwa, zwolenników wycieczek rowerowych i pieszych oraz odpoczynku na łonie przyrody. Przygotowałem zestawienie sprawdzonych miejsc, które warto odwiedzić na Mazurach, biorąc pod uwagę aktywności dookoła najpopularniejszych miejsc noclegowych.
U wrót Mazur, w Olsztynie, możesz zobaczyć dużo historycznych atrakcji, np. Zamek Kapituły Warmińskiej ze słynną tablicą astronomiczną – jedynym zachowanym przedmiotem, z którego Mikołaj Kopernik rzeczywiście korzystał w swojej pracy. W Mikołajkach, popularnym miejscu żeglugi, polecam wybrać się na rejs na pokładzie Chopina, największego żaglowca śródlądowego w Polsce, oraz przespacerować się promenadą.
W okolicy warto wstąpić do Mrągowa, zwłaszcza w czasie weekendowych letnich festiwali, żeby wziąć udział w koncercie lub kabarecie. Możesz też wejść na wieżę Bismarcka, skąd zobaczysz panoramę Mrągowa i okolicznych jezior i lasów. Dalej można zatrzymać się w Giżycku, stolicy polskiego żeglarstwa, gdzie możesz wybrać się na kilkugodzinny, historyczno-przyrodniczy rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej i podziwiać Ekomarinę i molo. Podczas mojej wizyty zapadła w pamięć ogromna twierdza Boyen – największy obiekt militarny na Mazurach.
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.