Mikołajki to tętniące życiem serce Mazur i jeden z najpopularniejszych ośrodków żeglarskich na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na styku Jeziora Mikołajskiego i Tałty, w niedalekiej odległości od Śniardw, znajdziesz masę atrakcji wodnych oraz zabytków związanych z burzliwą historią tego obszaru. Zebrałem w artykule 13 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Mikołajkach opierając się na swoich doświadczeniach ze zwiedzania Mazur.
Mazurski klimat Mikołajek poczujesz podczas zwiedzania Wioski Żeglarskiej, na promenadzie spróbujesz świeżych ryb, a potem wypłyniesz w rejs na najpiękniejsze polskie jeziora. Mikołajki są bazą wypadową do eksploracji całego regionu – atrakcji Mazur i niedalekiej Warmii.
Podpowiem Ci, które atrakcje i ciekawe miejsca Mikołajek warto moim zdaniem zobaczyć i jak połączyć zwiedzanie z aktywnym odpoczynkiem na rowerze i pływaniem po mazurskich jeziorach.
1. Wioska Żeglarska
Wioska Żeglarska w Mikołajkach to jeden z najlepiej wyposażonych mazurskich portów. Na nabrzeżu znajdziesz cztery keje do cumowania, punkty szkutnicze, sanitariaty i stację benzynową dla jachtów. W sezonie radzę nastawić się na tłumy ludzi – Wioska Żeglarska to nie tylko miejsce postojowe na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, ale też spora atrakcja turystyczna.
Mimo tłoku, przechadzka po gwarnym miasteczku sprawiła mi przyjemność. W powietrzu dało się odczuć ekscytację żeglarzy, szykujących się do rejsu. Sporo czasu spędziłem popijając kawę nad brzegiem i obserwując łodzie wypływające na przejrzyste wody Jeziora Mikołajskiego.
Aktualny cennik usług Wioski Żeglarskiej sprawdzisz na stronie internetowej Mikołajek. Poza infrastrukturą portową, na terenie przystani możesz skorzystać z szerokiej oferty restauracyjnej, wypożyczalni rowerów, a nawet wynająć apartament w dawnej chacie rybackiej „Halibutówka”.
Na terenie Wioski Żeglarskiej znajduje się Tawerna Żagiel połączona z barem Namiot Club. W środku jest klimatycznie (jeden z barów jest stylizowany na łódź), a ogródek letni wychodzi wprost na Jezioro Mikołajskie. W menu znajdziesz szeroki wybór dań z grilla i kilka lokalnych piw. W barze Namiot Club codziennie odbywają się wieczory z muzyką na żywo – jednego dnia trafiliśmy na koncert szantowy, a następnego – na imprezę z DJ-em. ;)
Port w Mikołajkach to znane miejsce letnich imprez, takich jak Dni Mikołajek, Mazurski Festiwal Rybny czy uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego. Na terenie mariny możesz bawić się na dorocznym Festiwalu Szantowym, gdy sceną dla artystów jest zacumowana na nabrzeżu barka! Poza tym Wioska Żeglarska to świetne miejsce na spacer, podczas którego proponuję Ci zatrzymać się na obiad w jednej z restauracji z widokiem na jezioro.
2. Rejs statkiem z Mikołajek po mazurskich jeziorach
Mikołajki leżą na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, przez co są dobrą bazą wypadową do żeglugi po okolicznych zbiornikach. Rejs statkiem to praktyczny pomysł na jednodniową wycieczkę z Mikołajek – podróż będzie urozmaicona i zajmie Ci mniej czasu niż trasa lądowa. Statki przybijają do większości okolicznych miejscowości, m.in. do Giżycka i Rynu.
Sprawdź artykuł: Gdzie jechać na wakacje na Mazurach? 15 miejsc na urlop
Statki pasażerskie wypływają z przystani Żeglugi Mazurskiej w pobliżu Mostu Wiszącego oraz z portu Wioski Żeglarskiej (bilety kupisz w kasach biletowych lub bezpośrednio u kapitana statku). Ciekawą opcją jest też podróż na pokładzie Chopina – największego polskiego żaglowca śródlądowego, który cumuje w Mikołajkach, niedaleko hotelu Amax.
Rozkład i cennik rejsów Żeglugi Mazurskiej sprawdzisz na stronie internetowej. Z Mikołajek dotrzesz na pokładzie statku m.in. do Giżycka i Rynu oraz pożeglujesz po jeziorze Śniardwy.
Rejs po Jeziorze Śniardwy
Rejsy na Śniardwy, największe jezioro Polski, odbywają się kilka razy dziennie w sezonie wakacyjnym. Możesz wybrać pomiędzy dwiema opcjami startującymi w Mikołajkach – krótsza podróż trwa około godziny, a dłuższa ponad dwie.
Godzinna trasa zakręca z powrotem do Mikołajek na wysokości wsi Popielno, bez wypływania na środek jeziora. Jeśli z pokładu chcesz podziwiać wyspy Śniardw, czyli Czarci Ostrów i Wyspę Pajęczą, to polecam Ci wybrać dłuższy rejs.
Podróż statkiem wycieczkowym to dobra alternatywa, jeśli nie jesteś zbyt wprawionym żeglarzem. Śniardwy to ogromny akwen, nie bez powodu nazywany jest „mazurskim morzem” – nad taflą jeziora wieją silne i często niebezpieczne wiatry, podburzające fale.
Akwen jest też pełen kamiennych raf. Bezpieczniej będzie jeśli zdasz się na sternika, który dobrze zna jezioro, zamiast żeglować po Śniardwach na własną rękę.
Trasa Mikołajki-Giżycko-Mikołajki
Obok Mikołajek to właśnie Giżycko jest jednym z najpopularniejszych portów na Mazurach. W mieście znajdziesz masę atrakcji, m.in. słynny Most Obrotowy nad Kanałem Łuczańskim, molo czy zabytkową Twierdzę Boyen. Bilet na rejs do Giżycka obejmuje podróż w obie strony, wraz z dwugodzinną przerwą na zwiedzanie.
Sprawdź artykuł: 11 atrakcji Giżycka, które moim zdaniem WARTO zobaczyć
Wycieczka do Giżycka zajmie Ci większość dnia, bo cała wycieczka z rejsem w dwie strony trwa około 8 godzin. Ponad połowę tego czasu spędzisz na pokładzie, podziwiając widoki na Jeziorze Mikołajskim oraz Niegocinie.
Jeśli nie chcesz tracić czasu na odwiedziny w restauracji w Giżycku, polecam Ci zajrzeć do mlecznego Baru Omega. To legendarne już miejsce serwuje dania kuchni polskiej – smaczne i niedrogie (jak na mazurskie warunki). Dania są wydawane bardzo szybko, więc 15-20 minut wystarczy na dobry posiłek.
W ciągu dwugodzinnej przerwy na lądzie polecam Ci przespacerować się nad Kanałem Łuczańskim i zobaczyć Most Obrotowy w akcji. Potem możesz ruszyć w stronę Ekomariny i Plaży Miejskiej oraz zatrzymać się na kremowe lody na mleku kokosowym w lodziarni NEWIN.
Rejs na pokładzie Chopina
Statek Chopin to największy żaglowiec śródlądowy w Polsce o ponad 40 metrach długości. Pływa tylko po akwenach Mazur Południowych (Śniardwy, Bełdany i Jezioro Mikołajskie), od kwietnia do listopada. Moim zdaniem rejs Chopinem jest bardzo klimatyczny – spacerując po jego pokładach, poczujesz wiatr we włosach. Statek jest stylizowany na XIX-wieczny bryg i bez problemu mógłby pływać pod piracką banderą :)
Informacje na temat biletów i szczegółów oferty Chopina znajdziesz na stronie internetowej.
Standardem podczas rejsu na Chopinie jest posiłek w postaci szwedzkiego stołu na jednym z pokładów. Przy zebraniu grupy minimum 20 osób możesz też skorzystać z oferty „Pływających Obiadów” i „Wyjątkowych Kolacji”, czyli kilkugodzinnych rejsów z ustalonym menu, ofertą barową oraz muzyką na żywo. Nie musisz się też martwić o pogodę na Chopinie, bo w razie deszczu załoga rozciąga nad pokładem tent.
3. Jezioro Śniardwy
Jezioro Śniardwy to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Największe polskie jezioro zrobiło na mnie wrażenie zarówno z lądu, jak i z pokładu łodzi – rozciąga się po sam horyzont. Stojąc na wieży widokowej (niedaleko Agroturystyki Folwark Łuknajno) byłem zdumiony rozmiarem Śniardw, które zdawały się nie mieć końca.
Jeśli nie zdecydujesz się na rejs po Śniardwach, rozważ wycieczkę rowerową. Wokół jeziora biegnie łatwa trasa, więc w drogę możesz ruszyć z całą rodziną. Warto zrobić przystanek na plaży Sołeckiej Dziubiele, około 12 km od Mikołajek, i odpocząć nad brzegiem jeziora.
Poza rekordem wielkości, Śniardwy są też świadectwem dawnych dziejów i tłem dla wielu legend, o czym dowiedziałem się podczas wycieczkowego rejsu. Podróż z przewodnikiem to świetna okazja, żeby podczas podziwiania widoków usłyszeć ciekawostki i miejscowe opowieści.
Amatorzy historii na pewno zainteresują się wyspą Czarci Ostrów, na której w XVIII wieku król Prus kazał postawić Fort Lyck – koszary i niewielki port. Wcześniej plemię Galindów prawdopodobnie wykorzystywało Czarci Ostrów jako miejsce kultu. Według legend na wyspie mieszkają złe moce, a w jej głębi ma być zakopany skarb samego diabła.
4. Jezioro Mikołajskie i promenada
Miano “mazurskiej Wenecji” Mikołajki zawdzięczają przede wszystkim Jezioru Mikołajskiemu, które rozdziela miasto na dwie części. Jako polodowcowy zbiornik rynnowy, przypomina trochę wenecki kanał – wąski i długi. Jezioro Mikołajskie jest wyjątkowo atrakcyjne jeśli chodzi o żeglarstwo, bo łączy się bezpośrednio z trzema innymi akwenami – jeziorami Śniardwy, Tałty i Bełdany.
Sprawdź artykuł: 5 polecanych noclegów w Mikołajkach – gdzie nocować?
Jezioro Mikołajskie swoim zachodnim brzegiem przylega do Puszczy Piskiej, czyli największego mazurskiego kompleksu leśnego. Znajdziesz tam trasy rowerowe i piesze szlaki, które będą dobrym pomysłem na jednodniową wycieczkę z Mikołajek.
Nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego rozciąga się promenada wzdłuż ulic Kajki i 3 maja, którą polecam Ci się przespacerować. Promenadą dotrzesz z Ekomariny aż do Mostu Wiszącego, skąd roztacza się widok na panoramę Mikołajek i jezioro. Przy promenadzie znajdziesz bary i sklepiki oraz skwer, przy którym możesz przysiąść. Czas płynął tam wolniej, kiedy przyglądałem się z ławeczki przepływającym żaglówkom, a w powietrzu unosił się zapach grillowanych ryb.
Przy promenadzie znajduje się popularna restauracja Nóż w wodzie, która wzięła swoją nazwę od tytułu filmu Romana Polańskiego, kręconego na Mazurach. Zjesz tam m.in. rosół z gęsi i szaszłyki z krewetek ze wspaniałym widokiem na Jezioro Mikołajskie. Ceny są dość wysokie, ale warto skusić się na jedzenie na najwyższym poziomie.
5. Kładka nad Jeziorem Mikołajskim
Kładka nad Jeziorem Mikołajskim, nazywana też Mostem Wiszącym, to jedna z trzech dróg, którą dostaniesz się na drugi brzeg miasta. Znajduje się zaraz przy Porcie Żeglugi Mazurskiej i jest przeznaczona wyłącznie dla pieszych. Po zejściu z kładki, dojdziesz prostą drogą na promenadę, gdzie możesz zjeść obiad w najlepszych mikołajskich restauracjach. Przy kładce działa winda, więc rodzice z wózkami dziecięcymi i osoby z ograniczeniami ruchowymi również mogą z niej łatwo skorzystać.
W miejscu dzisiejszego Mostu Wiszącego już od XVI wieku znajdowało się przejście na drugą stronę jeziora, najpierw wykonane w całości z drewna. Obecnie kładkę odnowiono – kształtem ma przypominać żagiel, a w nocy jest podświetlana. To dobra miejscówka na zdjęcia, z jednoczesnym widokiem na miasto i jezioro. Polecam Ci przespacerować się po niej tam i z powrotem, wypatrując żaglówek przepływających pod spodem.
6. Rynek (Plac Wolności) i fontanna Króla Sielaw
Centrum Mikołajek to przede wszystkim Plac Wolności – niewielki rynek z fontanną, wokół którego skupione są zabytkowe kamienice. Na placu znajdziesz ławki, na których możesz usiąść z porcją lodów i odpocząć podczas spaceru. Z Rynku w 2 minuty dojdziesz do Wioski Żeglarskiej lub, kierując się w przeciwną stronę, do portu Żeglugi Mazurskiej.
Na środku Placu Wolności stoi symbol Mikołajek – fontanna Króla Sielaw. Ryba w złotej koronie znajduje się w herbie miasta i wiąże się z okoliczną legendą. Według opowieści, przebiegły Król Sielaw utrudniał rybakom połowy, skazując mieszkańców miasta na głód.
W końcu jednak sam został złapany w sieć i w obawie o życie obiecał ludziom obfite połowy w swym królestwie. Rybacy przystali na jego propozycję, ale dla pewności… unieruchomili rybiego króla żelaznym łańcuchem na przęśle mostu.
Co roku podczas Dni Mikołajek, mieszkańcy mocują do mostu wizerunek ryby w koronie. Zgodnie z obietnicą Króla Sielaw, ma to zagwarantować rybakom bezpieczeństwo i pomyślne połowy. Widowisko jest popularne wśród turystów – przy okazji wodowania rybiego króla, zobaczyliśmy inscenizację legendy i wysłuchaliśmy opowieści o historii Mikołajek.
Polecam Ci wybrać się do miasta na Dni Mikołajek (zwykle w pierwszy weekend lipca), gdzie poza przytwierdzeniem do mostu Króla Sielaw, zobaczysz m.in. wyścigi żaglówek i pokazy sztucznych ogni oraz spróbujesz lokalnych ryb na Mazurskim Festiwalu Rybnym.
7. Ulica Michała Kajki
Ulica Michała Kajki to główna ulica Mikołajek, która wzięła swoją nazwę od mazurskiego poety ludowego. Droga rozpoczyna się na Rynku i ciągnie wzdłuż Jeziora Mikołajskiego przez ponad 2,5 km. To zarówno najdłuższa, jak i najstarsza ulica w mieście.
Znajdziesz przy niej zabytkowe XX-wieczne kamienice, mural z żeglarskim motywem oraz Kościół Matki Boskiej Różańcowej z tablicą upamiętniającą. Jeśli szukasz wypożyczalni rowerów i sprzętu wodnego, to też radzę Ci skierować się na ulicę Kajki.
Mieszkańcy często mówią, że „ulica Kajki to całe Mikołajki”, czyli esencja miejscowości. Jeśli będziesz tamtędy przechodzić w sezonie, na pewno zrozumiesz o co chodzi :)
Wzdłuż drogi znajdziesz wszystko, z czego słyną Mikołajki – klimatyczne hoteliki, restauracje z regionalną kuchnią, sklepy żeglarskie i zabytkowe budynki. Na ulicy Kajki latem bywa tłoczno, ma to jednak swój klimat.
8. Kościół Świętego Mikołaja z wieżą widokową
Kościół Świętego Mikołaja to dość nowy budynek w panoramie Mikołajek – zaczęto go budować w 1998 roku, razem z 40-metrową wieżą widokową, z której roztacza się widok na miasto i okoliczne jeziora. Wzniesiono go w intencji dziękczynnej za uratowanie życia Jana Pawła II, a budowę rozpoczęto 13 maja, czyli w rocznicę zamachu na papieża. Kościół znajduje się na niewielkim wzniesieniu, niecałe 10 minut spacerem od Wioski Żeglarskiej.
W poniedziałki wieża jest nieczynna. Godziny otwarcia i kontakt do przewodnika sprawdzisz na stronie parafii św. Mikołaja.
Do kościoła warto zajrzeć ze względu na wieżę, gdzie zobaczysz trzy potężne dzwony i wejdziesz na taras widokowy. Za kilka złotych możesz wdrapać się na szczyt (bez obaw, przy schodach rozstawiono krzesełka) i podziwiać panoramę „mazurskiej Wenecji”. Bilety kupisz przy wejściu.
9. Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno
Niecałe 5 km od centrum Mikołajek, rozciąga się Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno, który wchodzi w skład Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jeśli szukasz dobrego miejsca na spacer albo przejażdżkę rowerem, to polecam Ci okolice Łuknajna. Po wschodniej stronie jeziora, przez łąki, lasy i bagna biegnie 8-kilometrowa ścieżka przyrodnicza.
My zdecydowaliśmy się na podróż rowerami (korzystaliśmy z wypożyczalni Mazurskie-rowery.pl) i piknik na łonie przyrody z widokiem na jezioro. Na Łuknajnem odetchnęliśmy świeżym powietrzem i naładowaliśmy baterie na dalsze zwiedzanie. Polecam Ci wybrać rower górski/trekkingowy, bo część trasy to drogi polne – rower miejski może sobie nie poradzić. ;)
Na obszarze Rezerwatu Przyrody Jezioro Łuknajno znajduje się kilka wież widokowych, z których możesz obserwować ptaki w naturalnym środowisku. Na wycieczkę warto zabrać lornetkę – będzie Ci łatwiej wypatrywać kaczek hełmiatek, bielików i łabędzi. Polecam Ci objechać Łuknajno rowerem, a punkty widokowe potraktować jako przystanki na trasie. Przejechanie pętli zajmie ok. 3 h. ;)
Łuknajno jest zbiornikiem polodowcowym, połączonym wąskim kanałem z jeziorem Śniardwy. Jego okolice objęto ochroną ze względu na gniazdujące tam ptaki. Na obszarze Łuknajna żyje m.in. jedna z najliczniejszych w Europie kolonii łabędzia niemego. Sam w sobie zbiornik jest płytki i bagnisty, porośnięty szuwarami – będzie dla Ciebie świetnym miejscem na wyciszenie i obserwację nienaruszonej przyrody.
10. Trasy rowerowe
Dla miłośników aktywnego wypoczynku mikołajskie trasy rowerowe będą strzałem w dziesiątkę. Wybór jest spory, od łatwych i przyjemnych szlaków poniżej 30 km aż po prawie 100 km trasy wokół największego jeziora Polski. Polecam Ci skorzystać z aplikacji BikeMap (dostępna na Androida i IOS), gdzie znajdziesz mapy wszystkich poniższych tras.
W Mikołajkach wypożyczalnie rowerów znajdziesz na każdym kroku. Jedną z lepszych jest wypożyczalnia MazurskieRowery.pl niedaleko Muzeum Reformacji Polskiej – ceny są przystępne, a obsługa fachowa i pomocna. Możesz też zapytać o rowery w swoim ośrodku, bo właściciele pensjonatów często udostępnianiają je na własną rekę.
Mała pętla nad Łuknajno i Śniardwy
Lekka i przyjemna trasa z Mikołajek w stronę jezior Łuknajno i Śniardwy. Długość szlaku wynosi 11 km, więc na spokojnie można wziąć ze sobą nawet małych rowerzystów. Trasa zakręca niedaleko Gospody Pod Łabędziem i Agroturystyki Folwark Łuknajno – to dobra opcja na przerwę obiadową i spróbowanie tradycyjnych dzyndzałków z kaszą gryczaną. W pobliżu znajdują się też punkty widokowe na oba jeziora. Wstęp na wieżę widokową przy Śniardwach jest płatny.
Trasa Szlakiem Łabędzia Niemego (wokół Jeziora Łuknajno)
To około 20-kilometrowa pętla wokół Łuknajna, prowadząca przez półwysep łączący je ze Śniardwami oraz Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno. Po drodze miniesz aż trzy punkty widokowe, gdzie w ramach odpoczynku będziesz mógł obserwować mazurskie ptaki. Sama trasa jest z tych łatwiejszych, w większości z twardą nawierzchnią.
Warto zaopatrzyć się w prowiant na drogę, bo mijane przez Ciebie osady będą opuszczone – nie wstąpisz więc w nich do sklepu ;) Pozostałości miejscowości takich jak Osa czy Urwitałt to pomniki przeszłości. W Osie, gdzie przebiegał mazurski front I wojny światowej, zobaczysz grób żołnierza z 1914 roku.
Pętla wokół jezior Tałty i Ryńskie
Prawie 50-kilometrowa trasa na północ od Giżycka, z pętlą w miejscowości Ryn rozciąga się wzdłuż jezior Tałty i Ryńskiego. Szlak jest urozmaicony pod względem nawierzchni – biegnie m.in. przez drogi leśne, asfaltowe i szutrowe. W drodze powrotnej będziesz przejeżdżać koło wsi Jora Mała, gdzie warto się zatrzymać. Za miejscowością, na cyplu wychodzącym na jezioro Tałty, znajduje się punkt widokowy.
Pętla Bełdany-Śniardwy
Najdłuższa trasa rowerowa prowadząca z Mikołajek to właśnie pętla wokół Śniardw i jeziora Bełdany. Jest to 100 km głównie szutrowej drogi, z której przez większość czasu będziesz mieć dobry widok na błyszczące w słońcu wody jezior. Trasą przejedziesz o każdej porze roku, bo okrąża oba zbiorniki lądem – nie natrafisz na sezonowe przeprawy ani niepewne kładki.
11. Kościół Matki Bożej Różańcowej
Na niewielki Kościół Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach trafisz idąc wzdłuż ulicy Michała Kajki. Zwiedzenie go będzie urozmaiceniem podczas spaceru po mieście. Budynek jest niepozorny, murowany z czerwonej cegły, ale jego dzieje są dość burzliwe. Obecnie funkcjonuje jako świątynia rzymsko-katolicka.
Kościół należał dawniej do gminy ewangelickiej i przed II wojną światową był miejscem wspólnych spotkań, zabaw i przedstawień. W czasie wojny budynek został zmieniony w remizę, a później Rosjanie przekształcili go w stajnię. Funkcje religijne przywrócono mu w 1948 roku, a później do budowli dodano także wieżę z dwoma dzwonami.
12. Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy
Ewangelicko-Augsburski Kościół Świętej Trójcy w Mikołajkach to widoczna z daleka świątynia, niedaleko mostu drogowego (tego, do którego przytwierdzany jest Król Sielaw). Obszar parafii sięga linii brzegowej Jeziora Mikołajskiego, gdzie możesz zacumować swoją łodzią. Luteranie prowadzą Dom Gościnny – ciekawa opcja, jeśli szukasz noclegu z dala od gwarnego centrum.
Do kościoła dotrzesz pieszo w niecałe 5 minut z portu Żeglugi Mazurskiej, kierując się ulicą 3 Maja. Przy okazji możesz też wstąpić do pobliskiego Muzeum Reformacji Polskiej, które jest pod opieką parafii ewangelicko-augsburskiej.
Kościół pochodzi z XIX wieku. Budowla powstała w stylu klasycystycznym, a zaprojektował ją niemiecki architekt – Karl Schinkl, autor projektu Starego Muzeum w Berlinie. Warto wejść na chwilę do Kościoła Świętej Trójcy, aby zobaczyć jego zabytki, m.in. kielich mszalny z XVIII wieku oraz pozłacane organy. Niestety witraże nie są oryginalne – w 1914 roku wszystkie szyby w oknach powypadały, gdy żołnierze rosyjscy wysadzali w powietrze mikołajskie mosty.
13. Muzeum Reformacji Polskiej
W Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach zobaczysz m.in. Biblię z 1726 roku, napisaną w języku polskim oraz historyczne mazurskie mapy. Podczas wizyty zaciekawiło mnie to, jak zmieniały się okolice miasta i całego regionu. Lubię oglądać stare mapy, na których kilkusetletnia historia jest widoczna jak na dłoni.
Muzeum jest otwarte codziennie od kwietnia do końca października – w pozostałych miesiącach na zwiedzanie musisz się umówić telefonicznie. Informacje kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej parafii.
Muzeum Reformacji mieści się w budynku przy Kościele Świętej Trójcy. Powstało w 1973 roku i jest najstarszym muzeum w Polsce, w całości poświęconym ruchom reformacyjnym na terenie naszego kraju. Wygląda niepozornie, ale podczas zwiedzania jego zbiory mogą Cię zaskoczyć. Jest to bogata kolekcja zabytków piśmienniczych i drukarskich, wydawanych na na Mazurach do końca 1945 roku, która może zaciekawić nie tylko miłośników historii.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Mikołajki leżą na ruchliwym Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i są świetnie skomunikowane z pobliskimi miejscowościami. Warto z tego skorzystać, dlatego przedstawiam Ci kilka pomysłów na spędzenie czasu w okolicy.
Sprawdź artykuł: 25 atrakcji Warmii i Mazur – miejsca, które WARTO zobaczyć
1. Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski Park Krajobrazowy to jeden z największych takich obszarów w Polsce – rozciąga się na obszarze ponad 53 tys. ha. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. całe Jezioro Śniardwy i część Puszczy Piskiej. Jeśli lubisz piesze wycieczki to Mazurski Park Krajobrazowy będzie zdecydowanie najlepszym miejscem na rozruszanie mięśni nóg.
Przez Mazurski Park Krajobrazowy częściowo przebiega szlak kajakowy na rzece Krutyni. Całość trasy ma ponad 100 km, z metą w Rucianem-Nida (niedaleko Mikołajek). Jest to jeden z piękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – polecam Ci więc, abyś poświęcił mu jeden dzień.
Sporą atrakcją dla dzieci będzie hodowla koników polskich we wsi Popielno oraz Park Dzikich Zwierząt, czyli ogród zoologiczny w głębi Puszczy Piskiej. Bądź czujny również podczas zwykłego spaceru, bo w Mazurskim Parku Krajobrazowym mieszka wiele zwierząt. Może uda Ci się się zauważyć żółwia błotnego albo majestatycznego jelenia. ;)
2. Klasztor Staroobrzędowców w Wojnowie
Dzieje Klasztoru Staroobrzędowców w Wojnowie sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy nad brzegiem jeziora Duś osiedlił się jeden z filiponów (czyli właśnie staroobrzędowców), wypędzonych z Rosji. Byli to ludzie, którzy nie zaakceptowali reformy religijnej w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i w wyniku prześladowań, musieli uciekać z kraju. Wielu z nich dotarło na Mazury.
Początkowo klasztor w Wojnowie był wyłącznie dla mężczyzn, z upływem czasu został przekształcony w klasztor żeński. Od końca II wojny światowej jest już tylko zabytkiem, gdzie zobaczysz stare zabudowania zakonne i gospodarcze oraz cenne ikony w domu modlitwy. Niedaleko klasztoru znajduje się cmentarz sióstr zakonnych, gdzie pochowano również ostatnią z wojnowskich zakonnic – Afimię Kuśmierz.
Z Mikołajek do Wojnowa dotrzesz w około 20 minut samochodem. Klasztor jest czynny codziennie, godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej. Właściciele oferują również możliwość noclegu w dawnych klasztornych celach.
3. Giżycko
Giżycko leży niecałe 35 km na północ od Mikołajek, pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Jest to jeden z najbardziej ruchliwych portów na Mazurach, świetnie skomunikowany pod kątem szlaków wodnych z Mikołajkami, Węgorzewem, Sztynortem i Rydzewem. Jeśli zamierzasz spędzić w Giżycku tylko jeden dzień, to polecam Ci popłynąć w rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej.
Do Giżycka warto wybrać się na więcej niż jeden dzień, aby nie zwiedzać atrakcji w biegu (na samą Twierdzę Boyen trzeba poświęcić kilka godzin). Zajrzyj do mojego przewodnika po Giżycku i rozważ zorganizowanie noclegu nad Niegocinem.
W Giżycku atrakcji nie brakuje, szczególnie w okolicy Kanału Łuczańskiego i centrum. Spacerując wzdłuż kanału możesz przyjrzeć się operacji otwierania Mostu Obrotowego i zobaczyć Zamek Krzyżacki (obecnie Hotel St. Bruno). Spacer kontynuuj w stronę nabrzeża, gdzie czeka na Ciebie urokliwe molo i port Ekomariny oraz pobliska Plaża Miejska.
4. Przeprawa promowa Wierzba
Około 7 km od Mikołajek, na jeziorze Bełdany, działa nietypowa atrakcja – przeprawa do miejscowości Wierzba na promie ciągniętym przez liny. Jest to jedyne takie miejsce na Warmii i Mazurach! Przeprawa trwa kilkanaście minut, podczas których pokonasz promem ok. 400 m i dotrzesz z zachodniego brzegu jeziora na Półwysep Popielniański.
Przeprawa promowa jest możliwa tylko od czerwca do końca września. Cennik i godziny przepraw sprawdzisz na stronie internetowej.
To nie tylko atrakcja dla turystów, ale też praktyczna droga na skróty z Mikołajek do Wierzby i Popielna. Prom przewozi samochody osobowe, a nawet autobusy. Na drugim brzegu warto zajrzeć do Stacji Badawczej PAN w Popielnie, gdzie mieści się Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Na obszarze stacji znajdziesz m.in. hodowlę koników polskich oraz jedyną w Europie fermę bobrów, gdzie dowiesz się sporo o ochronie mazurskiej przyrody. Jest to ciekawa opcja jeżeli wybierasz się na Mazury z dziećmi.
5. Mrągowo
Podobno „wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, dlatego prędzej czy później zawitaliśmy tam i my ;) Jest to miejscowość, którą moim zdaniem warto zobaczyć podczas pobytu na Mazurach, nie tylko ze względu na popularne festiwale. Wbrew pozorom Mrągowo to spokojne miejsce, gdzie odetchniesz od turystycznego zgiełku Mikołajek. Poza jeziorem Czos i nadbrzeżnym amfiteatrem, miasto ma do zaoferowania sporo innych atrakcji.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Mrągowa: TOP 16 miejsc, które powinieneś zobaczyć
Jeśli interesują Cię takie wydarzenia jak Mazurska Noc Kabaretowa albo Piknik Country & Folk to koniecznie sprawdź stronę Festiwalowego Mrągowa.
Zwiedzanie możesz zacząć od urokliwego centrum, gdzie zobaczysz klasycystyczny Ratusz, w którym znajduje się oddział Muzeum Warmii i Mazur. Dowiedzieliśmy się w nim sporo na temat historii miasta i wysłuchaliśmy legendy o symbolu w herbie Mrągowa, czyli odciętej łapie niedźwiedzicy. Podczas spaceru nie może też zabraknąć wizyty na mrągowskim molo oraz w punkcie widokowym na Wieży Bismarcka.
Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej muzeum. We wtorki wstęp na wystawy stałe jest darmowy.
6. Wioska Galindów
Osada staropruskich Galindów mieści się przy ujściu rzeki Krutyni do jeziora Bełdany, niedaleko trasy z Mikołajek do Rucianego-Nidy. Galindowie byli ludem bałtyjskim, zamieszkującym bagniste tereny Mazur na długo przed pojawieniem się Krzyżaków. Galindia to oryginalna atrakcja turystyczna, gdzie dowiesz się o historii plemienia i weźmiesz udział w tematycznych imprezach oraz warsztatach.
Gród Galindów jest otwarty przez cały rok. Cennik biletów wstępu, eventów dla grup zorganizowanych, noclegów i wypożyczenia sprzętu wodnego znajdziesz na stronie internetowej.
Na terenie osady funkcjonują m.in. skanseny, podziemne pieczary i “lochy demonów”. Właściciele bardzo się starają, aby przekazać zwiedzającym dawkę wiedzy historycznej w atrakcyjny sposób. Świetną sprawą są organizowane w Galindii biesiady w pieczarach lub nad brzegiem jeziora, podczas których zjesz dobre jedzenie przy świetle ognisk i poznasz stare tradycje plemienia.
7. Zamek w Rynie
Zamek w Rynie to budowla pokrzyżacka z XIV wieku, położona na wzniesieniu nieopodal Jeziora Ryńskiego. Obecnie w zamku działa hotel – zwiedzanie zabytku jest możliwe tylko w weekendy, od stycznia do kwietnia.
Do Rynu dotrzesz drogą lądową lub statkiem Żeglugi Mazurskiej. Z Mikołajek odbywają się rejsy tam i z powrotem, zakładające ok. 1,5 godzinny postój w Rynie. Jest to wystarczający czas, żeby spokojnie zwiedzić zamek oraz zajrzeć do restauracji Gościniec Ryński Młyn. Skosztowaliśmy tam regionalnych smaków w oryginalnej odsłonie, m.in. faszerowanego szczupaka w sosie chrzanowym i smażone stynki.
8. Spływ kajakowy rzeką Krutynią
Spływ kajakowy po rzece Krutyni to jedna z najciekawszych tras kajakarskich w Polsce. Do dyspozycji wodniaków są 102 km toru wodnego, licząc od wsi Zyndaki nad jeziorami Żyndackim i Warpuńskim aż do Jeziora Bełdany. Szlak częściowo przebiega przez Mazurski Park Krajobrazowy, a jego meta to przystań w Rucianem-Nidzie, czyli rzut beretem z Mikołajek.
Cennik i spis tras kajakowych na Krutyni znajdziesz na oficjalnej stronie. Pamiętaj, że ceny spływów wielodniowych uzgadnia się indywidualnie, a każdą trasę możesz dostosować do swoich potrzeb. Do Krutyni samochodem dojedziesz z Mikołajek w około 20 minut, a na miejscu czeka na Ciebie bezpieczny parking.
Oczywiście spływu nie pokonasz za jednym zamachem, dlatego szlak jest podzielony na etapy. W zależności od poziomu zaawansowania i czasu, którym dysponujesz, trasę można umówić indywidualnie. Najpopularniejsze spływy jednodniowe startują np. w miejscowości Krutyń i biegną przez pobliskie jeziora i łączące je rzeczki oraz kanały. Generalnie spływy Krutynią zalicza się do łatwych i bezpiecznych, więc możesz wybrać się na nie nawet z dziećmi.
Zwiedzanie atrakcji Mikołajek – wskazówki i informacje praktyczne
Najciekawsze atrakcje Mikołajek nie mają już przed Tobą tajemnic – czas więc na praktyczne wskazówki. Poniżej znajdziesz rady, które pomogą Ci się w pełni cieszyć Twoim pobytem w Mikołajkach.
- Do Mikołajek najlepiej przyjechać z noclegiem, mimo że zwiedzenie tylko miejskich atrakcji, takich jak Wioska Żeglarska i Rynek, jest wykonalne w jeden dzień. Jeśli chcesz naprawdę poczuć klimat Mazur, to nie obejdzie się bez rejsu po jeziorze i spaceru po okolicy (na co nie wystarczą 24 godziny),
- Jeśli masz taką opcję, polecam Ci rozważyć wyjazd poza sezonem (maj, czerwiec, wrzesień) – będzie na tyle ciepło, żeby ruszyć na wycieczkę rowerową, ale ominiesz największe tłumy. Lokale sezonowe powinny być wtedy otwarte, bo spora część zamyka się dopiero na zimę. Oczywiście pomijam okres majówkowy, gdy w Mikołajkach trwa kilkudniowa impreza otwarcia sezonu żeglarskiego. ;)
- W Mikołajkach zaopatrzysz się we wszystko, co niezbędne podczas zwiedzania. Wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego, przystanie dla łodzi oraz sklepy żeglarskie są rozrzucone po całym mieście. W niezbędniku turysty na oficjalnej stronie miasta, znajdziesz większość przydatnych adresów i numerów telefonów, włącznie z kontaktami alarmowymi czy lokalizacjami aptek i bankomatów.
Gdzie spać w Mikołajkach?
W Mikołajkach przedział cenowy noclegów jest naprawdę szeroki. Droższe kurorty, np. Hotel Gołębiewski i Hotel Mikołajki, znajdują się po zachodniej stronie Jeziora Mikołajskiego – w pobliżu plaż i mniejszych portów. Wzdłuż ulicy Michała Kajki działa dużo pensjonatów, gdzie da się znaleźć nocleg w rozsądnej cenie. Tańsze ośrodki będą na pewno oddalone od jeziora, przykładowo w okolicy ulicy Łabędziej.
My w Mikołajkach zatrzymaliśmy się w trzygwiazdkowym Amax Boutique Hotel, położonym 7 minut spacerem od Plaży Miejskiej. Obok ośrodka rozciąga się las, a okna pokoi wychodzą wprost na jezioro i panoramę miasta. Lokalizacja i świetne jedzenie w hotelowej restauracji sprawiły, że bardzo miło wspominamy ten pobyt.
Gdzie zjeść i wypić kawę w Mikołajkach?
Pora na sekcję dla łasuchów, czyli gdzie dobrze zjeść w Mikołajkach? Przygotowałem dla Ciebie listę czterech sprawdzonych miejscówek:
- Restauracja Słoneczny Port – lokal przy Jeziorze Tałty z własnym nabrzeżem, 7 minut spacerem od Mostu Wiszącego. Serwują pyszne dania obiadowe – szczególnie ryby! W restauracji możesz też kupić lokalne wyroby na wynos.
- Restauracja Nóż w Wodzie – położona na promenadzie tuż przy brzegu Jeziora Mikołajskiego. Bardzo różnorodne menu z wieloma opcjami wegetariańskimi i świetna jakość jedzenia. Potrawy są dość drogie, ale filet z sandacza z kiszonymi pomidorami cherry i ziołowym puree jest warty każdej ceny.
- Przechowalnia Marzeń Bistro – kawiarnia połączona z hotelem o tej samej nazwie, 10 minut spacerem od Plaży Miejskiej. Dania śniadaniowe mają proste i smaczne, a kawa jest świetna. Ziarna są sprowadzane z małej palarni kawy w Morągu.
- Spiżarnia – popularna restauracja blisko Rynku w Mikołajkach. Klimatyczne, rustykalne wnętrze, a w menu m.in. zapiekanka mazurska, ryby na różne sposoby oraz regionalne miody pitne.
Jak dojechać do Mikołajek?
Do Mikołajek nie dojedziesz pociągiem. Najbliższe stacje PKP znajdują się w Giżycku i Kętrzynie, skąd dotrzesz nad Jezioro Mikołajskie autobusem w mniej więcej godzinę. Nie jest to najgorsza opcja, bo przy okazji dłuższej przesiadki w Giżycku możesz pokusić się o zwiedzenie jego atrakcji.
Kolejną opcją jest skorzystanie z oferty przewoźników autobusowych – busy w mieście zatrzymują się przy Placu Kościelnym. Tym sposobem dojedziesz do Mikołajek bezpośrednio m.in. z Warszawy, Gdańska i Olsztyna. Oczywiście zawsze możesz ruszyć w drogę samochodem. Wtedy trafisz do Mikołajek bez większego problemu – przez miasto przebiega droga krajowa nr 16, zahaczająca o Olsztyn i Ełk.
Połączeń autobusowych szukaj na e-podroznik.pl.
Co jeszcze powinieneś przeczytać przed wyjazdem na Mazury?
Poznałeś właśnie listę moim zdaniem najciekawszych atrakcji Mikołajek. Mam nadzieję, że będziesz się dobrze bawić zwiedzając Mazury – czy to na rowerze, żaglówce czy na własnych nogach. Życzę Ci udanego wypoczynku i wielu miłych wspomnień! :)
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.