Moja lista 16 rzeczy, które musisz zrobić i zobaczyć w Norymberdze to propozycja, która powstała po moich kilku intensywnych dniach w mieście. I chociaż miasto ma tylko pół miliona mieszkańców, wiele dzieje się tu na każdym kroku. Z moją listą miejsc, które warto odwiedzić i rzeczy, które warto zrobić w Norymberdze Twoja wycieczka będzie ciekawsza i pełniejsza. Bierzmy się za planowanie zwiedzania Norymbergi!
Norymberga to dla mnie jedno z najbardziej zróżnicowanych i bogatych w atrakcje miejsc, które miałem okazję odwiedzić w Niemczech. Za szeregiem atrakcji Norymbergi stoi wielusetletnia historia leżącego we Frankonii miasta, które od czasów średniowiecznych było ważnym punktem na mapie Europy.
Jeśli nie miałeś jeszcze okazji być w Norymberdze, postaram się ułatwić Ci przygotowania. Sprawdź moją listę 16 rzeczy, które moim zdaniem musisz zrobić i zobaczyć w Norymberdze, żeby wyciągnąć z miasta to, co najlepsze. Co więc robić w Norymberdze?
1. Poznaj zakamarki odbudowanego po II wojnie światowej Starego Miasta w Norymberdze
Historia w Norymberdze zatoczyła tragiczne koło. Miasto było wcześniej centrum aktywności nazistów i miejscem corocznych zjazdów partii NSDAP, za co zapłaciło wysoką cenę w końcowej fazie II wojny światowej. Norymberga – jako miasto symbol – było celem wielokrotnych bombardowań aliantów, a w wyniku ataku 2 stycznia 1945 r. ok. 90% norymberskiej starówki runęło w gruzach.
Norymberga po wojnie zakasała jednak rękawy i wzięła się za odbudowę swojej pięknej starówki. Zdecydowano się zachować średniowieczny układ ulic Starego Miasta, a w czasie rekonstrukcji zachowywano wysokość budynków i czerwone dachy. Odbudowano ważne świątynie miasta, m.in. kościół św. Sebalda i kościół św. Wawrzyńca. Udało się też przywrócić świetność okazałego Zamku Cesarskiego.
Polecam Ci zacząć zwiedzanie Norymbergi od długiego spaceru po Starym Mieście, otoczonym ponad 3-kilometrowym pasem murów miejskich z zachowanymi wieżami obronnymi. Zajrzyj do Domu Albrechta Dürera i zwiedź podziemia miasta, które pierwotnie służyły producentom piwa, a w czasie nalotów przekształciły się w schrony. Przespaceruj się też malowniczą uliczką Weißgerbergasse.
Na początku Zaułku Białoskórników znajdziesz dobrą kawiarnię BERGBRAND Kaffeerösterei (Weißgerbergasse 38) serwującą kawę z własnej palarni. Do wyboru – poza klasycznymi kawami, są też metody alternatywne (drip, Chemex). Polecam wstąpić tu na kawę i zza okna zerkać na ten piękny zakątek Norymbergi.
2. Zjedz tradycyjne norymberskie kiełbaski i spróbuj legendarnych pierników
Norymberga słynie ze swoich tradycji kulinarnych i cukierniczych. I pomimo tego, że chcielibyśmy oddać całą chwałę Toruniowi, również Norymberga jest znana w całej Europie z produkcji smacznych pierników. A trzeba przyznać, że to pierniki bardzo treściwe – mąka zajmuje tylko ok. 10% masy wypieku, a min. 25% stanowią orzechy. Lokalną specjalnością są Elizki (Elisen, Elisenlebkuchen), czyli świąteczne pierniki wypiekane na opłatku.
Pierniki możesz kupić w wielu punktach Starego Miasta. W okolicach zamku polecam zajrzeć do Lebküchnerei Düll. Gdy będziesz niedaleko Rynku Głównego, zajrzyj do sklepu Lebkuchen-Schmidt, a w południowej części centrum pierniki czekają na Ciebie w piekarni Woitinek Lebküchnerei Fabrikverkauf (klienci chwalą legendarne pierniki Elisen).
Obowiązkowym punktem wizyty w Norymberdze jest też spróbowanie kiełbasek norymberskich. Serwowane już od średniowiecza, krótkie i cienkie kiełbaski mają w składzie rozdrobnione mięso wieprzowe i słoninę, a doprawione są majerankiem, solą oraz pieprzem. Tradycyjnie smaży je się na ruszcie i podaje z kapustą kiszoną oraz sałatką ziemniaczaną na zimno.
Na kiełbaski zajdź do restauracji Zum Gulden Stern (Zirkelschmiedsgasse 26). To najstarsza na świecie restauracja serwująca kiełbaski, zajmująca budynek z 1380 r. Kiełbaski przyrządza się tutaj na tradycyjnym ruszcie, a samo mięso pochodzi od okolicznych dostawców. No i miejsce to prowadzi polsko-niemiecka rodzina!
3. Odwiedź Zamek Cesarski i poznaj historię Świętego Cesarstwa Rzymskiego
Spacerując po Norymberdze nie przegapisz Zamku Cesarskiego – górującego nad Starym Miastem symbolu Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zwanego też Pierwszą Rzeszą. To przypomnienie o dawnej potędze Norymbergi, z której Hitler skorzystał budując mit Trzeciej Rzeszy. Zwiedzanie możesz rozpocząć od podejścia pod Zamek Cesarski – z punktu widokowego będziesz miał widok na całe Stare Miasto.
Wejście na teren zamku (i punkt widokowy) jest darmowe. Na stronie internetowej znajdziesz godziny otwarcia i ceny biletów do wnętrza zamku, gdzie możesz zwiedzić m.in. wieżę Sinwellturm, kaplicę cesarską i muzeum zamkowe. W zwiedzaniu może Ci pomóc audioprzewodnik (dostępny po angielsku – brak polskiej wersji językowej).
Podziwiając widoki z terenu zamku, w oddali możesz zauważyć tereny dawnych zjazdów NSDAP, czyli planowane nowe centrum Rzeszy i miejsce, w którym miała się odradzać germańska potęga. Spacerując po dziedzińcu zamku zwróć też uwagę na schronisko młodzieżowe – trudno o drugi obiekt tego typu położony równie malowniczo.
Zatrzymaj się na chwilę, aby zobaczyć jak interesująco wygląda konstrukcja zamku, który “usiadł” na skale. Dobrze widać ją z prowadzącej do zamku drogi. Malowniczą uliczką Am Ölberg (przy której działa dobra restauracja Burgwächter), zejdź później w kierunku Placu Tiergärtnertor (Platz am Tiergärtnertor). W tej okolicy cudem zachowało się od bombardowań kilka średniowiecznych domów o konstrukcji szachulcowej. Przy placu znajdziesz też… odjechaną rzeźbę Królika.
4. Poznaj kulisy procesów norymberskich w Pałacu Sprawiedliwości
Procesy norymberskie, czyli seria rozpraw sądowych odbywających się po zakończeniu II wojny światowej w Pałacu Sprawiedliwości w Norymberdze, przez długi czas były dla mnie głównym skojarzeniem z miastem. W słynnej sali rozpraw nr 600 zasiedli główni niemieccy zbrodniarze stojący za koszmarem ogólnoświatowej wojny. W Pałacu Sprawiedliwości możesz poznać historię tych bezprecedensowych wydarzeń.
Wystawę w Pałacu Sprawiedliwości możesz zwiedzić z audioprzewodnikiem po polsku. Sam decydujesz, czego chcesz posłuchać – wystarczy na urządzeniu wpisać numer znajdujący się przy danej części wystawy. Przed wizytą sprawdź godziny otwarcia oraz ceny biletów.
Doceniłem tę wystawę, bo jednocześnie ma w sobie ogromne ilości informacji i nie przytłacza odwiedzających. Możesz sam wybrać na audioprzewodniku, których nagrań chcesz posłuchać – w Twoich rękach jest pełna kontrola nad programem zwiedzania. Polecam posłuchać nagrań dotyczących kulisów procesów, np. przygotowań do pierwszego w historii tłumaczenia symultanicznego.
Pałac Sprawiedliwości znajduje się przy dzielnicy Gostenhof, która jest pełna alternatywnych sklepów i międzykulturowej atmosfery. Gdy już skończysz zwiedzanie Pałacu, polecam Ci krótki spacer do parku Pegnitzauen nad rzeką Pegnitz. Dojdziesz tędy szybko do równie urokliwej dzielnicy St. Johannis.
5. Przejdź wyjątkową drogą do największego muzeum poświęconego kulturze w Niemczech
Pośród wielu norymberskich muzeów znajduje się też to, które nie ma sobie równych pod względem rozmiaru zbiorów. W Germańskim Muzeum Narodowym (Germanisches Nationalmuseum), czyli największym niemieckim muzeum poświęconemu kulturze i sztuce, czeka na Ciebie jakieś… 20 000 eksponatów i tysiące lat prezentowanej historii. Droga prowadząca do tego obiektu też nie jest przypadkowa.
Główne wejście do muzeum ulokowane jest przy Drodze Praw Człowieka, wzdłuż której ustawiono 27 słupów pokrytych artykułami z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jeden ze słupów ma napisy po polsku, więc obowiązkowo znajdź go kierując się w stronę muzeum. Między innymi przez takie projekty Norymberga stara się walczyć ze swoją trudną przeszłością.
6. Odwiedź jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech
Niemcy potrafią robić porządne jarmarki świętojańskie i bożonarodzeniowe (jak np. te w Dreźnie, Goerlitz, Lipsku czy właśnie Norymberdze), a niektóre polskie miasta zaczynają uczyć się tej sztuki (jak np. niemiecki dawniej Wrocław). Na Rynku Głównym w Norymberdze odbywa się Jarmark Dzieciątka Jezus (Christkindlesmarkt) z tradycjami sięgającymi XVII wieku. Wydarzenie od zawsze odbywa się na centralnym placu miasta, który wytyczono w XIV wieku.
Jeśli uda Ci się wstrzelić w termin jarmarku z przyjazdem do Norymbergi, będziesz miał okazję kupić na tradycyjnych straganach lokalne, frankońskie produkty. W ofercie ozdoby choinkowe produkowane w typowy dla okolicy sposób, smakołyki i generalnie wiele dobrych rzeczy. Organizatorzy nie dopuszczają do handlu bezwartościowym towarem typu “chińskiego”. Mamy więc gwarancję jakości.
Sprawdź artykuł: 20 atrakcji Görlitz – co WARTO zobaczyć w mieście 4000 zabytków?
Kręcąc się po Rynku Głównym polecam Ci obejrzeć z każdej strony Piękną Studnię (Schöner Brunnen) z posągami z czasów Pierwszej Rzeszy i złotym pierścieniem, którym na szczęście powinni pokręcić wszyscy zwiedzający Norymbergę. Na Rynku Głównym możesz też obejrzeć pochód figurek na fasadzie kościoła Najświętszej Maryi Panny, który odbywa się codziennie o 12:00.
7. Zajrzyj do kościołów Norymbergi i zobacz pochód figurek
Miłośnicy sakralnych zabytków nie będą mieli w Norymberdze łatwo, bo do obejrzenia jest sporo różnorodnych atrakcji. I chociaż sam fanem kościołów nie jestem, w tych norymberskich znalazłem wiele uroku wymieszanego z burzliwą, a przez to ciekawą historią. Zrób mi tę przysługę i oprócz trzech proponowanych przeze mnie kościołów, poeksploruj trochę i znajdź w mieście ukryte skarby.
Nie sposób ominąć znajdującego się przy Rynku Głównym kościoła Najświętszej Maryi Panny. Poza XIV-wiecznym wnętrzem z najstarszymi witrażami w mieście, kościół jest sławny dzięki codziennym pochodom figurek na jego fasadzie. Przyjdź na Rynek i równo o 12:00 obejrzyj to ciekawe widowisko. W kościele św. Sebalda czeka za to epitafium stworzone przez Wita Stwosza.
Monumentalnie prezentuje się kolejny z kościołów w Norymberdze, który zauważysz po wyjściu z metra na stacji Lorenzkirche. Kościół św. Wawrzyńca (St. Lorenz-Kirche) przyciąga wzrok dwiema strzelistymi wieżami mierzącymi po 80 m, ogromną rozetą i znajdującym się pod nim, bogato zdobionym portalem. Tu również Wit Stwosz zostawił coś po sobie – tym razem to drewniana rzeźba Pozdrowienie Anielskie.
Zobacz dostępne hotele i apartamenty w Norymberdze i wybierz coś, co wpadnie Ci w oko. ;)
8. Znajdź swoje ulubione muzeum spośród dziesiątek dostępnych możliwości
Gdy w Twoje ręce wpadnie karta miejska NürnbergCard (co mocno polecam, bo to dobra metoda na zwiedzanie Norymbergi i darmowy transport), prawie wszystkie miejskie muzea będą dostępne dla Ciebie za darmo. Nawet deszczowy dzień przestanie Ci przeszkadzać, bo będziesz mógł go spędzić chodząc od muzeum do muzeum i dobrze się bawić.
Trudno mi wskazać Ci listę obowiązkowych do zobaczenia muzeów, bo tu wszystko mocno zależy od osobistych preferencji. Ja nie odpuściłbym sobie wizyty w Muzeum Niemieckim – Muzeum Przyszłości tuż przy rzece Pegnitz oraz Pałacu Sprawiedliwości. Polecam chociaż na moment zajrzeć do Germańskiego Muzeum Narodowego i zobaczyć wybrane działy. Ciekawe jest też Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Zabawek czy Art Villa.
Zanim kupisz kartę miejską, możesz sprawdzić dostępne dzięki niej za darmo muzea w Norymberdze. Dodatkowe atrakcje oferują z kartą 50% zniżki na wstęp, a dodatkową zaletą karty jest darmowa komunikacja miejska przez 48 godzin ważności karty (metro, tramwaje, autobusy, pociągi S-Bahn).
Rodziny mają jeszcze do wyboru Ogród Zoologiczny, który zlokalizowany jest w wyjątkowo uroczych okolicznościach przyrody i Wieżę Zmysłów z wystawą w stylu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (ale na mniejszą skalę). Miłośnicy historii w Domu Fembo dowiedzą się wszystkiego o kolejnych latach rozwoju miasta. To już sporo, a wymieniłem może 1/5 z dostępnych muzeów w Norymberdze.
9. Odkryj podziemne tajemnice Norymbergi w jej piwnych piwnicach
Norymberga już od średniowiecza słynęła z produkcji dobrej jakości piwa. A piwo trzeba było gdzieś magazynować i dać mu odpowiednio dużo czasu na leżakowanie. Władze Norymbergi wymagały więc, aby każdy producent piwa miał pod swoim domem lub zakładem piwnice, które spełniały te ważne funkcje. I tak Stare Miasto przeszyła sieć wielopoziomowych piwnic.
U schyłku II wojny światowej, gdy bombardowania Niemiec były coraz częstsze, piwne piwnice siłą przymusowych robotników (m.in. z Polski) zamieniły się w schrony dla ludności Norymbergi. Wejścia do schronów przemyślano tak, aby nawet w przypadku zawalenia się okolicznych budynków, nie były one odcięte od świata.
Trasę podziemną Felsengänge możesz zwiedzić z przewodnikiem również w języku angielskim. Zwiedzanie zajmuje ok. 60 minut. Po drodze wysłuchasz m.in. opowieści o produkcji lokalnego piwa i średniowiecznym życiu Norymbergi. Na stronie internetowej sprawdź szczegóły zwiedzania.
Obok piwnych piwnic, ważnym punktem zwiedzania podziemnej Norymbergi jest też Historyczny Bunkier Sztuki (Historischer Kunstbunker), w którym w czasie wojny ukryto m.in. krakowski Ołtarz Mariacki stworzony przez Wita Stwosza. Stałe warunki atmosferyczne pod ziemią służyły takim zadaniom, więc po wojnie dzieła sztuki wróciły do swoich właścicieli w nienaruszonym stanie.
10. Idź na spacer uliczkami i mostami Norymbergi
Norymberga to wdzięczne miejsce do długich spacerów. Dawna fosa otaczająca mury miejskie zamieniła się w długą trasę spacerową, z której możesz zacząć piesze eksplorowanie Starego Miasta. Nielicznych pozostałości dawnej, średniowiecznej Norymbergi możesz szukać w okolicy Domu Albrechta Dürera czy przy Zaułku Białoskórników, czyli malowniczej ulicy Weißgerbergasse.
Ciekawy, średniowieczny dom o konstrukcji szachulcowej znajdziesz niedaleko Zamku Cesarskiego, przy Albrecht-Dürer-Straße 6. W pokrzywionym już trochę przez upływ czasu budynku działa dobrze oceniana restauracja Albrecht-Dürer-Stube serwująca kuchnię frankońską (przed wizytą sprawdź menu).
Dobrze wędrowało mi się wzdłuż rzeki Pegnitz, mijając kolejne mosty: najstarszy w Norymberdze, kamienny Most Maksymiliana (Maxbrücke), znajdujący się na wyspie Trödelmarkt Most Karola (Karlsbrücke) czy renesansowy Most Mięsny (Fleischbrücke) z rzeźbą kamiennego wołu. Klimat ma też Unschlittplatz, obok którego działa dobra kawiarnia HUTER 7.
W poszukiwaniu niecodziennych zakątków polecam Ci też zerknąć na południe Starego Miasta, do pasażu Craftmen’s Courtyard (Handwerkerhof). Poczujesz tam klimat średniowiecznej uliczki handlowej, przy której działają sklepy z rękodziełem, warsztaty artystów i restauracje. Oczywiście kupisz tu również norymberskie pierniki.
Wśród kramów działa kilka restauracji, do których możesz zajrzeć w przerwie od zwiedzania (jak np. serwujący kiełbaski norymberskie Bratwurstglöcklein). Tuż obok pasażu Craftsmen’s Courtyard znajdziesz kolejne muzeum warte odwiedzenia, czyli Nowe Muzeum – Muzeum Sztuki i Designu (Neues Museum – Staatliches Museum für Kunst und Design Nürnberg).
11. Odbierz lekcję współczesnej historii na dawnych terenach zjazdów NSDAP
Kilkanaście minut jazdy tramwajem od centrum dzieli Cię od miejsca, które w wizjach nazistów miało się stać ważnym punktem potężnej Trzeciej Rzeszy. Hitler w 1933 r. wybrał miejsce legendarnego lądowania sterowca Zeppelin, czyli norymberskie pola Zeppelinfeld, na punkt corocznych zjazdów NSDAP i wielkich, wojskowych parad.
Wysiadając z tramwaju na przystanku Doku-Zentrum, zobaczysz przed sobą potężny gmach niedokończonej Hali Kongresowej (Kongresshalle). Przypomina wyglądem rzymskie Koloseum – z tą różnicą, że miała być od niego znacznie większa. To największy zachowany przykład architektury nazistowskiej.
Na teren dawnych zjazdów NSDAP dojedziesz z centrum miasta tramwajem nr 8. Możesz do niego wygodnie wsiąść na przystanku przy dworcu głównym (Hauptbahnhof) i wysiąść na przystanku końcowym: Doku-Zentrum. Kursują tu też pociągi S-Bahn z dworca głównego na stację Frankenstadion.
Zachowała się również Wielka Trybuna (Zeppelinhaupttribüne), z której Hitler i partyjni dygnitarze odbierali parady. Po wejściu do Norymbergi wojsk alianckich, wysadzono w powietrze ogromną swastykę “zdobiącą” trybunę i zniszczono kolumnadę, ale sama trybuna przetrwała. Możesz przejść teren zjazdów śladami tablic informacyjnych, które opowiadają o kolejnych ważnych punktach tego miejsca.
12. Podążaj śladami wielkich mieszkańców Norymbergi – Albrechta Dürera i Wita Stwosza
Średniowieczna Norymberga nie była wyłącznie centrum handlu i ważnym punktem transportowym, ale też ośrodkiem filozofii i sztuki. W mieście urodził się i tworzył niemiecki człowiek renesansu, czyli Albrecht Dürer. Jako płodny artysta, zostawił po sobie ok. 1000 rysunków, 250 drzeworytów, 100 miedziorytów, obrazy, szkice…
Dürer jako jeden z pierwszych artystów zaczął podpisywać swoje dzieła z imienia i nazwiska, próbując zmienić kategorię jego twórczości z rzemiosła w sztukę. Warto docenić jego wielki wkład w rozwój miedzio- i drzeworytnictwa, które dały mu sławę w całej Europie. Sporo o życiu i twórczości Dürera dowiesz się zwiedzając Dom Albrechta Dürera. Jego prace zobaczysz m.in. w Germańskim Muzeum Narodowym.
Z Norymbergą był też silnie związany artysta rozpoznawany w Polsce znacznie bardziej. Autor znanego nam dobrze Ołtarza Mariackiego z Bazyliki Mariackiej w Krakowie, czyli Wit Stwosz (po niemiecku Veit Stoß). Sporą część życia spędził w Norymberdze, wracając do niej po 19 latach mieszkania i tworzenia w Krakowie.
Możesz ruszyć tropem śladów Wita Stwosza w Norymberdze. Koniecznie zajrzyj do kościoła św. Wawrzyńca, gdzie nad ołtarzem wisi jego drewniana rzeźba Pozdrowienie Anielskie. W kościele św. Sebalda znajdziesz epitafium Pawła Volckamera oraz krucyfiks Mikołaja Wickla, który pierwotnie znajdował się w kościele Najświętszej Maryi Panny przy Rynku Głównym. Grób Stwosza znajdziesz na cmentarzu św. Jana.
13. Odpocznij od zwiedzania przy filiżance dobrej kawy
Dobre zwiedzanie docenia się dopiero wtedy, gdy nogi proszą o chwilę przerwy, a głowa domaga się dawki kofeiny. W Norymberdze działa sporo kawiarni i miejsc, w których możesz odpocząć od zwiedzania, ale nas nie zadowoli przypadkowe miejsce. Wybrałem dla Ciebie trzy kawiarnie, które wyglądają dobrze i co najważniejsze – wiedzą, jak robić porządną kawę.
Przy Zaułku Białoskórników (Weißgerbergasse) działa niewielka kawiarnia BERGBRAND z własną palarnią kawy. W ofercie alternatywne metody parzenia kawy – w tym drip V60 i Chemex. Miejsca w środku nie jest zbyt wiele, więc w weekendowe, ciepłe dni lepszym wyjściem będzie wzięcie kawy na wynos i wypicie jej rozkładając się np. w pobliskim parku Hallerwiese.
Dobre opinie zbiera też kawiarnia Machhörndl Kaffee w dzielnicy Gostenhof, kilometr od Białej Wieży (Weißer Turm). Doceniłem to miejsce za ciekawy, przestronny wystrój i oczywiście bogatą ofertę ziaren kawy z dobrych palarni. Nie jest to wymarzone miejsce do dłużej pracy przy kawie (wysokie, niewygodne stoliki), ale przedpołudniowa kawka wjedzie tutaj jak złoto. ;)
Podróżą w czasie będzie wizyta w Balazzo Brozzi (prawie po sąsiedzku z Machhörndl Kaffee). Wystrój daje miejscu klimat kawiarni z lat 20. XX wieku, ale w menu znajdziesz sporo współczesnych wariacji na temat kawy. Zjesz tutaj też dobre śniadanie wybrane spośród wielu dostępnych wariantów. A poza tym eksploruj kawiarnie Norymbergi i znajdź coś dla siebie!
14. Zdobądź świetnie zachowane mury miejskie Norymbergi
W Europie trudno znaleźć tak dobrze zachowane, średniowieczne mury miejskie jak te w Norymberdze. Powstawały etapami, a ostatnie z nich zbudowano na początku XV wieku. W mury miejskie sprawnie wkomponowano leżący na północy Zamek Cesarski oraz 7 bram wjazdowych do miasta. Do II wojny światowej w mieście istniało jeszcze 88 baszt, ale współcześnie jest ich 71 (co i tak jest imponujące).
Pierścień murów miejskich Norymbergi miał aż ok. 5 kilometrów. Dzisiaj oczy turystów mogą się cieszyć ok. 4 kilometrami fortyfikacji, wzdłuż których można spacerować ścieżką poprowadzoną w dawnej fosie miejskiej. Tam, gdzie rzeka Pegnitz przecina obwarowania, czekają dodatkowe atrakcje, jak np. uroczy most Kettensteg z wieżą Schlayerturm.
Jeśli lubisz łamać konwencje, zamiast wędrowania całymi dniami po Starym Mieście, przejdź się 5-kilometrową pętlą murów miejskich i sprawdź, ile udało się zachować do współczesnych czasów. Fortyfikacje były uszkodzone w czasie II wojny światowej i pomimo tego, że nie obudowano ich w 100%, stanowią dzisiaj jeden z wielu atutów Norymbergi jako ciekawego kierunku do turystów.
15. Wyjdź poza Stare Miasto i poznaj alternatywne dzielnice miasta
Jeśli do miasta wybierasz się na 1-2 dni to czasu wystarczy pewnie tylko na dobrą eksplorację Starego Miasta. Możesz jednak ominąć niektóre “obowiązkowe” atrakcje i ruszyć na mniej typową wędrówkę po alternatywnych dzielnicach Norymbergi. To dla mnie esencja podróżowania – możliwość zgubienia się gdzieś pośród nieznanych uliczek i znalezienie skarbów, do których nie docierają inni turyści.
Dobrym pomysłem będzie długi spacer po zachodniej części centrum miasta, zwiedzając powoli alternatywną dzielnicę Gostenhof i zaglądając do St. Johannis. Obie dzielnice mogą się pochwalić interesującą architekturą, przeróżnymi restauracjami i kawiarniami oraz wolniejszym od Starego Miasta tempem życia.
Turyści rzadko zaglądają do położonej na południe od Dworca Głównego (Haupbahnhof) dzielnicy Galgenhof. Odnajdą się tutaj miłośnicy prostych, modernistycznych brył budynków, którzy chcą odpocząć trochę od pięknego, ale przytłaczającego od liczby atrakcji Starego Miasta. Polecam Ci dojechanie na stację metra Aufseßplatz (niebieska linia U1) i niezobowiązujący spacer bez dokładnego planowania trasy.
Dobrym pomysłem, z którego korzystam (w miarę wolnego czasu) podczas moich podróży jest… bezcelowe jeżdżenie po mieście komunikacją miejską. Obserwując otoczenie za oknem możesz trafić na nieopisywane w przewodnikach atrakcje albo po prostu na miejsca, których klimat poczujesz podświadomie. W Norymberdze możesz z kartą miejską jeździć komunikacją miejską za darmo bez limitu.
16. Sprawdź, jak podróżuje się metrem bez maszynisty
Jakież było moje zdziwienie, gdy wsiadając na lotnisku do pociągu metra zauważyłem, że przy przedniej szybie zamiast maszynisty siedzą zaciekawieni turyści. System norymberskiego metra ma niecałe 40 km długości i jest najmłodszym systemem metra w Niemczech. Pierwszy odcinek metra otwarto w 1972 r.
Najciekawsze z turystycznego punktu widzenia są linie metra U2 i U3, które od kilku lat kursują bez maszynistów. Przejazd odbywa się automatycznie – podobnie jak w przypadku całej sieci metra w Dubaju. Jeśli nie miałeś wcześniej okazji jechać takim wynalazkiem to polecam czatowanie na miejsce przy przedniej szybie. Poczujesz się trochę jak w miniaturowej kolejce sterowanej przez “kogoś”. ;)
Najczęściej zadawane pytania dotyczące Norymbergi
Przygotowałem na koniec odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Norymbergi. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych opisów atrakcji Norymbergi, odsyłam Cię do mojego artykułu. Uzbrojony w te dwa teksty będziesz świetnie przygotowany do podróży do Frankonii.
Nad jaką rzeką leży Norymberga?
Norymberga leży nad rzeką Pegnitz, która przecina Stare Miasto mniej więcej w połowie. Okolica rzeki Pegnitz to popularne miejsce spacerów. Budynki stojące przy rzece dobrze komponują się z licznymi, historycznymi mostami i tworzą w rzece odbicia, które świetnie wyglądają na zdjęciach.
Z czego słynie Norymberga?
Norymberga słynie z produkcji smacznych pierników, a ich najbardziej znana odmiana to Elizki wypiekane na opłatku. Norymberskie restauracje serwują pyszne kiełbaski norymberskie przyprawiane intensywnie majerankiem. Warto też spróbować lokalnego piwa, które w mieście wytwarza się już od średniowiecza.
Co się stało w Norymberdze?
W Norymberdze w 1933 r. ogłoszono antysemickie ustawy norymberskie, które odebrały Żydom szereg praw publicznych i majątkowych. W 1945 r. cały świat obserwował odbywające się w Pałacu Sprawiedliwości procesy norymberskie, których celem było osądzenie niemieckich zbrodniarzy winnych II wojny światowej.
Co jeszcze powinienem przeczytać?
W przygotowaniach do podróży albo w poszukiwaniu inspiracji do kolejnych kierunków podróży mogą Ci pomóc niektóre z moich artykułów. Niżej wybrałem dla Ciebie te, które uważam za szczególnie przydatne – szczególnie pod względem praktycznych aspektów podróży.
Poznałeś właśnie moich kilkanaście propozycji rzeczy, które warto zobaczyć i zrobić w czasie pobytu w Norymberdze. Potraktuj tę listę jako inspirację i sam spróbuj znaleźć aktywności i miejsca, które dadzą Ci najwięcej przyjemności w podróży. Norymberga to piękne miasto, które da Ci na pewno wiele satysfakcji. Życzę udanego zwiedzania Frankonii!