Podróż do Dubaju – 9 pytań przed podróżą

Aktualizacja: 5 grudnia 2023 r.
Dubai Creek zatoka podróż do Dubaju

Aby ułatwić planowanie podróży do Dubaju, odpowiadam w artykule na 9 najczęściej zadawanych pytań przed wyjazdem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dubaj to interesujący kierunek, który łączy w sobie ogromny postęp technologiczny i nowoczesność z tradycją dawnego życia na wybrzeżu Zatoki Perskiej. Podróż jest łatwa do zaplanowania, ale wymaga przygotowania.

Zaczniemy od znalezienia połączenia lotniczego i wyboru terminu lotu. Zadbamy o wymagane formalności, tanio i wygodnie wymienimy walutę oraz wybierzemy najlepsze ubezpieczenie turystyczne. Opowiemy sobie o kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i przygotujemy plan zwiedzania Dubaju.

1. Jak najwygodniej dolecieć do Dubaju?

Dotarcie do Dubaju z Polski staje się coraz wygodniejsze. Liczący sobie ponad 3 miliony mieszkańców Dubaj jest obsługiwany przez dwa międzynarodowe lotniska:

  • port lotniczy Dubai International Airport (DXB),
  • port lotniczy Dubaj Al Maktum International Airport (DWC).
Lotnisko Dubaj podróż

Głównym lotniskiem Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest lotnisko Dubai International Airport (DXB) leżące w północnej części miasta. To jedno z największych lotnisk świata. Jego dużą zaletą jest bardzo korzystne położenie na mapie Dubaju – tuż przy popularnych wśród turystów dzielnicach Deira i Bur Dubai.

Ten port lotniczy to przy okazji jeden z głównych hubów przesiadkowych dla osób podróżujących z Europy do wschodniej Azji. Wielu pasażerów wykorzystuje czas na przesiadkę, aby zwiedzić główne atrakcje Dubaju. Lotnisko jest połączone z resztą miasta linią naziemnego metra.

Na główny port lotniczy Dubaju (DXB) latają tanie linie lotnicze (Wizzair z Katowic) oraz samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy. To najbardziej komfortowa opcja na dostanie się do Dubaju z Polski. Połączenie LOT jest realizowane 3 razy w tygodniu.

Drugie z lotnisk Dubaju – Dubaj Al Maktoum International Airport (DWC), leży znacznie dalej od centrum, w południowej części miasta. Dojazd do lotniska jest trudniejszy, bo nie dociera tutaj linia metra. Po drodze trzeba się przesiadać z autobusu na metro.

2. Kiedy najlepiej lecieć do Dubaju?

Pogoda z Zatoce Perskiej potrafi być dużym wyzwaniem dla turystów. Skoro w trakcie tutejszej zimy, od grudnia do lutego temperatury oscyluje wokół 20°C, to możesz się tylko domyślać, co dzieje się tutaj latem.

Najlepszymi miesiącami do planowania podróży do Dubaju są marzec i kwiecień oraz październik i listopad. Średnia temperatura nie przekracza wtedy 30°C, co w warunkach Zatoki Perskiej stanowi bardzo komfortowe warunki do zwiedzania. Deszcz w Dubaju jest rzadkością – jeśli już się pojawia, to raczej w miesiącach zimowych.

wieże wiatrowe podróż do Dubaju

Wysoka temperatura może początkowo odstraszać od podróży do Dubaju, ale do gorąca można w miarę szybko przywyknąć. W rejonie Zatoki Perskiej nigdzie nie będzie to łatwiejsze, niż właśnie w Dubaju. Pomagają w tym klimatyzowane przystanki autobusowe, stacje metra, nadziemne przejścia nad ulicami i wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej.

Klimatyzacja tutaj to absolutny standard również w hotelach i restauracjach – nawet tych niepozornie wyglądających knajpkach w starej części Dubaju.

3. Jakie są zasady wjazdy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dla Polaków? Jakich dokumentów potrzebuję?

Obywatele Polski mogą wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) na podstawie ważnego paszportu. Władze wymagają, żeby paszport był ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jeśli planujesz wjechać do ZEA np. 1 czerwca, paszport powinien być ważny przynajmniej do 1 grudnia.

Jako obywatel Polski, nie potrzebujesz wyrabiać wcześniej wizy, aby wjechać na teren ZEA. Możesz legalnie przebywać na terenie kraju przez 90 dni. Nie ma możliwości wjazdu do ZEA na podstawie dowodu osobistego.

Podróż do Dubaju pytania i odpowiedzi wieżowce

Nie ma formalnych przeszkód, żebyś w czasie oczekiwania na przesiadkowy samolot w Dubaju wyszedł z lotniska i zwiedził kawałek miasta. Zdecydowałbym się jednak na to tylko w przypadku, gdy między Twoimi lotami jest min. 7-8 godzin przerwy. Wychodząc z lotniska otrzymasz pieczątkę wjazdową do ZEA, a wracając na nie i przechodząc przez odprawę paszportową – pieczątkę wyjazdową.

Szczegółowe i aktualne informacje na temat obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pamiętaj, że zasady te mogą się zmieniać dynamicznie – sprawdź je jak najbliżej daty podróży do Dubaju.

4. Jaką walutę zabrać do Dubaju? W jaki sposób wymienić pieniądze?

Walutą obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham oznaczany jako AED. Waluta ta bywa dostępna w polskich kantorach, ale kursy wymiany są zazwyczaj niekorzystne. Najrozsądniejszym wyjściem będzie skorzystanie z darmowych kart walutowych, które pozwolą Ci na wymianę złotówek na dirhamy po najlepszym, międzybankowym kursie wymiany.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest karta Revolut (korzystałem z niej z powodzeniem), ale ja polecam Ci również przetestowanie karty Curve. Z karty Curve korzystasz dokładnie tak samo, jak z Twoich innych kart bankowych. Możesz za jej pośrednictwem wypłacić pieniądze w bankomatach albo dokonywać płatności kartą. W Dubaju działa sporo bankomatów, a płatności bezgotówkowe są bardzo popularne.

W aplikacji Curve podpinasz do karty Curve swoje inne karty wydane przez polskie banki. Curve działa jako pośrednik, wymieniając złotówki automatycznie, po najtańszym dostępnym kursie. Nie płacisz przy tym żadnych prowizji i dodatkowych opłat.

Jeśli nie chcesz jechać do Dubaju zupełnie bez gotówki, wymień w polskim kantorze niewielką kwotę (np. tylko na 1. dzień pobytu), a resztę wypłać z bankomatu przy pomocy darmowej karty Curve i/lub Revolut.

5. Czy przed wyjazdem do Dubaju powinienem wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Odpowiedź jest krótka – zdecydowanie tak. Nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek podróży zagranicznej bez wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego. Podróż bez ubezpieczenia to pakowanie się w kłopoty na własne żądanie.

Wyjeżdżając z Polski, przestajesz być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym zapewnianym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostajesz więc bez opieki – gdy pojawi się konieczność skorzystania z pomocy medycznej, musisz pokryć w 100% jej koszty.

Wieżowce Downtown Dubaj podróż do Dubaju

Ten problem jest szczególnie dotkliwy w krajach z drogą opieką medyczną – np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie zapomnij więc o tym, aby przed podróżą do Dubaju wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jego koszty to zazwyczaj kilka złotych za dzień ubezpieczenia – na tyle mało, żebyś zupełnie nie odczuł tego wydatku w bilansie podróży.

6. Jak należy się zachowywać w kraju muzułmańskim? Jakie ubrania powinienem wziąć w podróż?

Pamiętaj, że przyjeżdżając do Dubaju trafiasz do miasta należącego do zupełnie innego kręgu kulturowego, niż ten europejski. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, w którym zdecydowaną większość stanowi odłam sunnicki.

Pomimo, że Dubaj to jedno z najbardziej liberalnych miast muzułmańskich, turystów obowiązują pewne specyficzne dla tej religii wymogi. Szczęśliwie, napływ ludności z Europy i Stanów Zjednoczonych spowodował, że lokalna społeczność jest dla obcokrajowców bardziej wyrozumiała.

Zaleca się, aby kobiety zasłaniały nogi, ramiona i dekolt. W meczetach dodatkowo wymagane jest zasłonięcie włosów. Generalnie kobiety w kulturze muzułmańskiej powinny stale zasłaniać włosy, ale w Dubaju ten wymóg nie jest mocno respektowany.

Etihad Museum Dubaj

Mężczyźni nie powinni odsłaniać publicznie kolan – krótkie spodenki nie są więc mile widziane. Turyści nie zawsze stosują się do tego wymogu. Gdy po kilku dniach w mieście widziałem setki mężczyzn w krótkich spodenkach, sam zacząłem je nosić.

Dostosuj rodzaj ubrań, które zabierzesz do Dubaju, do rodzaju planowanej aktywności. Jeśli wybierasz się późną wiosną czy wczesną jesienią na pustynię, zadbaj o nakrycie głowy i jasne, przewiewne ubrania. Temperatura może być wtedy trudna do zniesienia.

Gdy masz zamiar podróżować do Dubaju ze swoim partnerem/partnerką, utrzymuj raczej, że jesteście małżeństwem. Duża część hoteli wymaga okazania aktu małżeństwa, aby zakwaterować parę w jednym pokoju. Na szczęście nietrudno znaleźć obiekty, które nie zwracają na to uwagi.

Związki homoseksualne są w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prawnie zakazane. Za utrzymywanie takich relacji grozą surowe konsekwencje, włączając w to karę śmierci.

Alkohol i narkotyki to substancje zakazane. Trunki nie są dostępne w restauracjach i sklepach – poza kilkoma wybranymi restauracjami hotelowymi i wyspecjalizowanymi sklepami. Aby kupić w nich alkohol, wymagane jest specjalne zezwolenie. Posiadanie i spożywanie narkotyków jest zagrożone karą śmierci.

7. Co warto zobaczyć w Dubaju? Jak przygotować najlepszy plan zwiedzania?

Dubaj to rozległe miasto, które zajmuje stosunkowo wąski, ale długi na kilkanaście kilometrów pas wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej. Miasto najlepiej zwiedzać dzielnica po dzielnicy, aby uniknąć niepotrzebnego i czasochłonnego przemieszczenia się między jego końcami.

Każda dzielnica oferuje dość odmienny rodzaj atrakcji. Generalnie Dubaj można w myślach podzielić na dwie części. Nowoczesne miasto pełne wysokich budynków zajmuje południową i środkową część miasta. Na północy istnieje stara, zabytkowa część Dubaju o niskiej zabudowie, skupiona dookoła Dubai Creek.

Przygotowałem dla Ciebie szczegółowy przewodnik po zwiedzaniu atrakcji Dubaju. Miłośnicy nowoczesnej architektury odnajdą się głównie w dzielnicach Dubai Marina i Downtown Dubai. Jeśli wolisz historyczny Dubaj, to spodoba Ci się w dzielnicach Deira i Bur Dubai.

8. Jak poruszać się po Dubaju?

Dubaj to miasto zaprojektowane w taki sposób, aby być wygodnym przede wszystkim dla osób poruszających się samochodem. Ulice Dubaju są szerokie i pełne pasów ruchu, a przejścia dla pieszych przecinają je dość rzadko.

Transport miejski w Dubaju opiera się na naziemnym, zdalnie obsługiwanym metrze oraz sieci autobusów. Pociągi metra poruszają się po mieście bez maszynistów, łącząc ze sobą w pełni klimatyzowane stacje.

Metro Dubaj linia kolejowa
Wijące się między dubajskimi wieżowcami linii samoczynnego, nadziemnego metra

Transport jest zorganizowany w taki sposób, że konieczność przebywania w upale jest ograniczona do minimum. Klimatyzowane są nie tylko stacje metra, ale również przystanki autobusowe i nadziemne przejścia dla pieszych.

W artykule o tym, co powinieneś wiedzieć przed podróżą do Dubaju szczegółowo opisałem transport miejski w Dubaju. Zerknij do artykułu, aby dowiedzieć się więcej o rodzajach biletów na komunikację miejską i o tym, jak wygodnie przemieszczać się między kolejnymi atrakcjami.

Popularną formą przemieszczania się po Dubaju jest też korzystanie z taksówek. Sprawdzają się najlepiej na krótkie i średnie odległości. Jeśli masz do przejechania całe miasto, znacznie taniej (i prawdopodobnie szybciej) będzie Ci skorzystać z metra, a później dojechać do konkretnego miejsca autobusem lub taksówką.

9. Jak oszczędzić na kosztach dostępu do Internetu?

Zarówno w zwiedzaniu, jak i w poruszaniu się po Dubaju pomoże Ci lokalna karta SIM w Twoim telefonie. Opłaty za dostęp do Internetu przy użyciu polskich kart są ogromne (nie obowiązuje tutaj w końcu zasada taniego roamingu znana z krajów Unii Europejskiej), więc zadbaj o zakup lokalnej karty najlepiej już na lotnisku.

Na obu dubajskich lotniskach działają punkty prowadzone przez operatorów telefonii komórkowej. Poszukaj np. stoiska firmy Etisalat i poproś o odpowiedni pakiet internetowy. Prawdopodobnie nie będziesz potrzebował pakietów minut i SMSów – zwróć więc uwagę na tę ofertę, która daje Ci jak największy pakiet dostępu do sieci.

Poproś przy okazji, aby pracownik skonfigurował dostęp do Internetu na Twoim telefonie. Nie jest to trudne – o ile zrozumiesz komunikaty otrzymywane SMSami w języku arabskim. Ja się tego nie podjąłem i zaufałem pracownikowi. Usługa jest zupełnie darmowa.

Lista najczęściej zadawanych pytań przed podróżą do Dubaju powstała na podstawie komentarzy i wiadomości, które dostaję od Was na blogu oraz przez Facebooka i Instagrama. Po lekturze tego artykułu, Twoje przygotowania do podróży po Dubaju będą znacznie łatwiejsze. Życzę Ci udanego poznawania tego pięknego miasta!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!​

Napisaliśmy go zgodnie z standardami jakości naszych publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze