Petrovac na Moru: TOP 12 atrakcji i miejsc, które powinieneś zobaczyć

Aktualizacja: 3 kwietnia 2024 r.

Petrovac na Moru to jedna z najpopularniejszych wśród turystów miejscowości na wybrzeżu Czarnogóry. Atmosfera jest tu jednak kameralna – miasto jest niewielkie, a dookoła kryje się sporo naturalnych atrakcji, plaż i zabytków, na których zwiedzanie powinieneś znaleźć czas. Góry Dynarskie zamykają Petrovac na Moru od trzech stron i dodają pięknych krajobrazów i wakacyjnej atmosfery.

Przygotowałem przewodnik z listą 12 najciekawszych atrakcji i rzeczy, które warto zrobić w Petrovacu na Moru. To moim zdaniem jedna z najciekawszych miejscowości na urlop w Czarnogórze, do której zajrzeliśmy podróżując po kraju samochodem wypożyczonym na lotnisku w Podgoricy.

Poza ciekawymi miejscami do zobaczenia, proponuję też dobre restauracje w Petrovacu i podpowiadam, gdzie najlepiej nocować. Przewodnik ułatwi Ci zaplanowanie podróży do Czarnogóry na własną rękę.

Dlaczego warto odwiedzić Petrovac na Moru?

Petrovac na Moru to niewielkie czarnogórskie miasteczko, położone nad Morzem Adriatyckim i otoczone przez Góry Dynarskie. Dzięki ulokowaniu po środku Wybrzeża Adriatyckiego, jest dobrą bazą wypadową do innych ciekawych turystycznie miejscowości Czarnogóry, jak Budva (18 km), Cetinje (39 km), Kotor (41 km), Ulcinj (50 km) czy Herceg Novi (60 km) oraz do Parku Narodowego Lovcén (57 km).

Petrovac na Moru słynie z malowniczych, czystych plaż oraz ładnych krajobrazów, czemu mówi się o nim “Perła Adriatyku”. Miasto jest spokojne i kameralne, choć obecnie staje się coraz popularniejsze wśród turystów. Klimat w miasteczku jest dość łagodny – najwyższe temperatury sięgają 30 stopni w sierpniu (upały łagodzi orzeźwiająca morska bryza). Jeśli chcesz odwiedzić Petrovac na Moru w celu plażowania, wybierz się tam w lipcu lub sierpniu – w czerwcu woda jest jeszcze dość chłodna.

Czarnogóra Petrovac na Moru wyspa Sveta Nedjela w oddali

Pomimo niewielkich rozmiarów, Petrovac na Moru ma wiele do zaoferowania. Czytając ten przewodnik zauważysz, że oprócz malowniczych plaż znajdziesz tu też ruiny XVI-wiecznego zamku, muzeum, promenadę i liczne restauracje, w których spróbujesz tradycyjnych dań kuchni czarnogórskiej. Zobaczmy więc, jakie atrakcje Petrovac na Moru warto zobaczyć – opierając się na moich doświadczeniach. 

Gdzie nocować w Petrovacu na Moru?

Wybierając nocleg w Petrovacu na Moru, szukałem miejsca o możliwie niskiej cenie, dobrym standardzie oraz dogodnej lokalizacji blisko plaży i najważniejszych atrakcji. Moje oczekiwania spełniły m.in. apartamenty Vila Vukotić, oddalone o kilkanaście minut spaceru od plaży Petrovac i centrum miasteczka. Pokoje są czyste, wyposażone w klimatyzację i ogrzewanie, dzięki czemu możesz się w nich zatrzymać także poza sezonem. Dodatkowym plusem są sympatyczni, pomocni i gościnni właściciele.

Warto rozważyć także hotel Guest House Medin. Wyróżnia się dogodną lokalizacją – zaledwie kilka kroków dzieli go od plaży Petrovac i promenady. Pokoje są wyposażone w aneks kuchenny, a większość ma też wyjście na balkon lub taras. Jeśli nie masz ochoty gotować, możesz skorzystać z dodatkowo płatnych śniadań. Jeżeli zdecydujesz się na podróż samochodem po Czarnogórze, dodatkowym atutem będzie bezpłatny parking dla gości.

Jak wygodnie przemieszczać się po okolicy Petrovaca na Moru?

W Petrovac na Moru znajduje się jeden dworzec autobusowy (lokalizacja na mapie; 42.20767081, 18.945292337). Autobusy kursują z niego do większych, popularnych miast Czarnogóry – Podgoricy, Budvy, Tivatu, Ulcinj czy Kotoru. Do większości atrakcji Petrovacu na Moru dostaniesz się pieszo. Na plaże prowadzą malownicze ścieżki spacerowe, z których zobaczysz piękne widoki. Jeśli jednak nie masz ochoty na piesze wędrówki, po miasteczku możesz poruszać się taksówką lub wypożyczonym autem.

Uważam, że wypożyczenie samochodu z odbiorem na lotnisku to najlepsza opcja transportu. Jesteś elastyczny, nie jesteś uzależniony od rozkładów jazdy i nie musisz rezygnować z ciekawych atrakcji przez brak dojazdu. Przemieszczanie się samochodem jest też znacznie wygodniejsze (zwłaszcza w kilkuosobowej grupie). Polecam wynajęcie auta choćby na część wyjazdu, by bez problemu dostać się do atrakcji w okolicach Petrovacu na Moru.

Niżej znajdziesz listę samochodów dostępnych w wypożyczalni, z której korzystaliśmy w Czarnogórze, ale też w Albanii, na Krecie i w Gruzji. Gdy wpiszesz daty swojej podróży, zobaczysz dostępne wtedy samochodu i koszt wynajmu.

Zwiedzanie atrakcji Petrovaca na Moru – wskazówki i informacje praktyczne

Wiesz już wszystko o najważniejszych atrakcjach w Petrovacu na Moru i okolicy. Teraz pora na praktyczne wskazówki, które zebrałem podczas mojego urlopu w Czarnogórze. Mam nadzieję, że przydadzą Ci się w planowaniu i spędzaniu wyjazdu do Petrovacu na Moru:

  • bądź gotowy na płatność gotówką – płatność kartą w Czarnogórze nie jest aż tak rozpowszechniona, jak w Polsce. Bez gotówki często nie rozliczysz się w transporcie publicznym, pensjonatach, małych sklepach czy niewielkich punktach gastronomicznych. Zamiast jednak wymieniać pieniądze w kantorze czy wypłacać je z polskiej karty bankowej, warto skorzystać z karty do taniej wymiany walut – to znacznie korzystniejsze rozwiązanie (ja używam darmowej karty Curve). Walutą Czarnogóry jest euro,
  • pamiętaj, że w Czarnogórze nie działa europejski roaming – by uniknąć horrendalnych rachunków, najlepiej wyłączyć transmisję danych jeszcze przed przekroczeniem granicy. Po przyjeździe na miejsce kup Turisticki Packet, czyli starter lokalnej sieci z kartą Sim (zazwyczaj oferuje 1000 GB na 10 dni). Kupisz go na lotnisku oraz w prawie każdym czarnogórskim kiosku po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu,
  • rozważ wypożyczenie samochodu – do wielu atrakcji w Petrovacu na Moru i okolicach nie dostaniesz się komunikacją publiczną. Warto wypożyczyć samochód choćby na część wyjazdu, by brak transportu nie zmusił Cię do rezygnacji z ciekawych atrakcji. Podróżowanie samochodem pozwoli Ci na elastyczność, niezależność od rozkładów jazdy, komfort i wygodę.

1. Obejrzyj port w Petrovac z ruin zamku Kastio

lokalizacja na mapie: 42.2052437, 18.9370843 (punkt zaznaczyłem na mapie najważniejszych atrakcji Czarnogóry)

Zamek Kastio (Castel Lastva, Castel Lastua) to ruiny XVI-wiecznego zamku, wybudowanego przez Wenecjan, by chronić wybrzeże przed piratami. Zabytek znajdziesz na szczycie wzniesienia, na który prowadzą wąskie schodki. Po drodze zobaczysz tablicę upamiętniającą żołnierzy Jugosławii walczących w II wojnie światowej. Kastio jest najważniejszą historyczną atrakcją Petrovaca na Moru.

Czarnogóra Petrovac na Moru zamek Kastio skały

Po pokonaniu ścieżki zobaczysz malowniczy widok na miasteczko, plażę, nadbrzeże i przystań portową (w porcie działa firma POPEYES BOAT, gdzie możesz zarezerwować rejs po Adriatyku). Na szczycie znajdziesz też postawioną flagę Czarnogóry – to popularne miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

Z tyłu twierdzy znajdują się kolejne schodki, które poprowadzą Cię do punktu widokowego na pobliskim wzgórzu (lokalizacja na mapie: 42.20613482, 18.936518686). Z niego zobaczysz widok na zamek Kastio, klify i Morze Adriatyckie.

Zwiedzanie ruin zamku Kastio jest bezpłatne, a obiekt jest otwarty przez 24h. Najlepiej wybrać się tam na zachód słońca i zostać chwilę dłużej, by zobaczyć pięknie oświetlone miasto lub z samego rana – zobaczysz wschód słońca, a być może też lokalnych wędkarzy. Zwiedzanie możesz połączyć z oglądaniem oddalonej o 350 m cerkwi św. Eliasza. Niecały kilometr od ruin znajduje się supermarket Voli, obok którego znajdziesz parking.

W ruinach zamku Kastio nie znajdziesz średniowiecznych eksponatów – niestety niewiele z jego elementów zachowało się do dziś. W środku działa dziś śródziemnomorska restauracja CASTELO TERASA. Jednak ze względu na wiele negatywnych opinii, ja po zobaczeniu widoków wybrałem się do oddalonej o 400 m restauracji Panini z widokiem na morze. W Panini znajdziesz lody, koktajle i orzeźwiające napoje oraz zjesz makaron, naleśniki lub pizzę.

2. Usiądź w jednej z restauracji przy promenadzie nad Petrovačką Plažą

Kilkusetmetrowa, malownicza promenada nad Petrovačką Plažą to przyjemne miejsce na przechadzkę i towarzyska atrakcja miasteczka. Dzięki otoczeniu sosnami, palmami i inną roślinnością zapewnia cień i wytchnienie od upału. Jedynym minusem jest dość spory tłok w sezonie, ale takie już uroki głównych atrakcji. ;) Podczas spaceru po jednej stronie zobaczysz plażę, a po drugiej miniesz liczne sklepy, biura podróży czy zabytkowe kamienice. 

Jeśli interesuje Cię historia XX wieku, po drodze zajrzyj do Domu Pamięci Czerwonej Komuny (Spomen dom „Crvena komuna”), gdzie za darmo obejrzysz wystawę poświęconą przejęciu władzy w Petrovac na Moru przez komunistów po I wojnie światowej. Na końcu deptaka znajdziesz zamek Kastio – możesz połączyć spacer promenadą ze zwiedzaniem twierdzy.

Czarnogóra Petrovac na Moru restauracja przy brzegu góry

Podczas spaceru miniesz też bary, kawiarnie i restauracje. Polecam odwiedzić śródziemnomorską restaurację M.U.N. Ceny są dość wysokie, ale zarówno przyjemna atmosfera, jak i pyszne jedzenie sprawiają, że warto moim zdaniem “sypnąć groszem”.

Polecam spróbować specjału restauracji, czyli ośmiornicy grillowanej w warzywach. W menu znajdziesz też m.in. zupę rybną, stek z tuńczyka czy czarne risotto z mątwy. Restauracja cieszy się sporą popularnością, warto więc wcześniej zarezerwować stolik.

Czarnogóra Petrovac na Moru plaża zamek Kastio w tle

Jeśli masz ochotę na plażowanie, z promenady możesz zejść na drobno-żwirową Petrovačką Plažę. To główna i największa plaża w Petrovac na Moru – z tego względu w sezonie jest niestety mocno zatłoczona. Jej plusy to czysta woda i łagodne wejście do morza, dzięki któremu jest bezpieczną atrakcją dla dzieci. Na plaży znajdziesz wypożyczalnię leżaków, a także prysznice i toalety.

3. Wykąp się w morzu i złap promienie słońca na plaży Lučica

Plaża Lučica to niewielka, 200-metrowa żwirowo-kamienista plaża. Nie cieszy się taką popularnością jak Petrovačka Plaža, dzięki czemu jest mniej zatłoczona. Bardzo podobało mi się jej otoczenie – podczas opalania możesz dostrzec malownicze klify i skały porośnięte drzewami, których delikatną woń czasem udaje się poczuć. ;) Woda jest czysta, a zejście do niej łagodne – Lučica będzie bezpieczną atrakcją dla dzieci.

Na plażowanie zabierz ze sobą buty do wody – ochronią Twoje stopy przed ostrymi kamyczkami i jeżowcami. Na plaży Lučica znajdziesz prysznice, toalety i przebieralnie, a także wypożyczalnię parasoli i leżaków. Jeśli poczujesz głód, możesz go zaspokoić w jednym z plażowych barów. Warto odwiedzić śródziemnomorski Medin Bar i spróbować tutejszych krewetek. Na miejscu znajdziesz też wypożyczalnię łódek i akcesoriów do sportów wodnych.

Plaża posiada własny parking (lokalizacja na mapie: 42.201361591, 18.950871540), ale na miejsce możesz też dotrzeć spacerem z centrum miasta w ok. 10 minut, idąc wzdłuż ścieżki spacerowej Malo Brdo. Polecam drugą opcję ze względu na piękne widoki, jakie zobaczysz po drodze.

4. Wypłyń łodzią lub kajakiem na wycieczkę do kościoła św. Nedjelja na wyspie Sveta Neđelja

Spacerując wokół zamku Kastio, zauważysz majaczącą w oddali Svetą Nedjelję. To niewielka, skalna wysepka, położona około kilometra od Petrovac na Moru. Jej główną atrakcją jest mały kościół św. Nedjelja, który według legendy zbudował żeglarz po rozbiciu się na wyspie. Znajduje się na wysokości ok. 50 metrów i prowadzą do niego schody. Po dotarciu do kościoła, możesz zadzwonić w jego dzwony, które słychać w samym Petrovacu (podobno przynosi zdrowie i szczęście). 

Tuż obok znajdziesz też drugą wysepkę – Katič. Jest nieco większa od Svetej Nedjelji i znajduje się na niej roślinność, której na wyspie z kościołem nie ma zbyt wiele. Znajdziesz też na niej latarnię morską i jaskinię. Na wyspę Sveta Nedelja dostaniesz się jedynie drogą morską. 

Czarnogóra Petrovac na Moru wyspa Sveta Nedjelja kościół

W porcie w Petrovac na Moru lub na plaży Petrovac możesz wypożyczyć małą łódź, kajak, motorówkę lub rowerek wodny. Jeśli wybierzesz ten ostatni, dotarcie na miejsce zajmie Ci ok. godzinę spokojnej jazdy. Podczas mojego pobytu ceny wypożyczenia sprzętu wodnego wahały się od 10 do 20 euro. W porcie często możesz też spotkać mieszkańców, którzy za opłatą oferują transport w obie strony. Po powrocie możesz wybrać się do znajdującej się tuż przy porcie Konoba Tramontana i spróbować ryb lub owoców morza. Polecam wybrać się na Svetą Nedjelję – jej spokojna atmosfera i malownicze krajobrazy sprawiają, że to atrakcja Petrovac na Moru, którą warto zwiedzić.

5. Wybierz się na spacer z plaży Lučica do plaży Buljarica

Niecałe 2,5 km od plaży Lučica znajdziesz plażę Buljarica – najdłuższą i najbardziej piaszczystą plażę w Petrovac na Moru. Dzięki umiejscowieniu w oddaleniu od większych plaż i dyskotek, jest względnie spokojna i przez to jedna z ulubionych atrakcji Petrovaca na Moru wśród turystów szukających spokoju. To dobre miejsce na relaks, opalanie i odprężające pływanie.

Najbardziej jednak podobało mi się jej otoczenie – plaża jest otoczona skałami i wzgórzami pokrytymi zieloną roślinnością. Woda jest płytka i spokojna, a zejście łagodne – Buljarica będzie bezpieczną atrakcją dla dzieci. Jej dno jest jednak kamieniste – z tego powodu, a także ze względu na obecność jeżowców, warto mieć ze sobą buty do wody.

Plaża Buljarica nie ma tak rozbudowanej infrastruktury, jak inne plaże w Petrovac na Moru, jednak znajdziesz tam wypożyczalnie leżaków i parasoli, sklepiki z pamiątkami i punkty gastronomiczne. Polecam zatrzymać się w Nazare Beach Bar, gdzie napijesz się kawy lub orzeźwiającego koktajlu i przegryziesz naleśnika lub hamburgera.

Na plażę Buljarica możesz dostać się z plaży Lučica malowniczą ścieżką spacerową (lokalizacja na mapie: 42.198874527, 18.954873977). Trasa prowadzi przez łagodne wzniesienie, wzdłuż bujnej, zielonej roślinności. Jest wygodna i wyremontowana – możesz śmiało się nią wybrać z wózkiem. Spacer powinien Ci zająć ok. 30 minut.

6. Podziwiaj piękne widoki na morze z trasy spacerowej Reževići

Będąc w Petrovac na Moru, warto wybrać się na spacer malowniczą ścieżką spacerową Reževići. Trasa prowadzi wzdłuż morza, przez trzy wydrążone w skałach, dobrze oświetlone tunele i sosnowy las. Spacerując, zobaczysz ładny widok na Adriatyk, pobliskie wysepki i zatoki, las oraz skały. Poczujesz też zapach sosen, który podobno ma właściwości lecznicze – z tego względu trasa otrzymała przydomek “ścieżka zdrowia”. Na spacer warto wybrać się wieczorem, by zobaczyć zachód słońca.

Trasa spacerowa Reževići ma ok. 1,6 km w jedną stronę – przejście tej odległości powinno Ci zająć ok. 20-30 minut. Zaczyna się za parkingiem hotelu Danica, a kończy przy opuszczonym hotelu AS na plaży Perazića Do. Trasa jest dość łatwa do pokonania – początkowo prowadzi pod górę, a później jest już płaska. Jednym z jej elementów są strome i niebezpieczne schody w stronę morza, przez co nie jest to dobra opcja dla osób starszych i dzieci. Nie ma tam barierek, których można się przytrzymać – moim zdaniem zejście po tych schodach to element trasy, który spokojnie można odpuścić. Zachowaj szczególną ostrożność w tunelach, gdzie możesz trafić na dziury i uważaj na zniszczone drzewa.

7. Obejrzyj widoki na morze z monastyru Gradište

lokalizacja na mapie: 42.20216650, 18.963853756 (punkt znajdziesz na mapie najważniejszych atrakcji Czarnogóry)

Monastyr Gradište to średniowieczny prawosławny kompleks, składający się z trzech budynków – cerkwi św. Mikołaja (głównej części), cerkwi św. Sawy (z 1500 r.) i cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej (z 1620 r.). Najbardziej zaciekawiła mnie ta ostatnia, ze względu na znajdujący się w niej cykl portretów członków serbskiej dynastii Nemaniczów, namalowanych przez mnicha Strahinję. W środku zobaczysz też średniowieczne freski, malowidła na ścianach i ikony z wizerunkami świętych. Wnętrze monastyru jest bardzo ładne, dlatego uważam, że to atrakcja Petrovac na Moru, którą warto zobaczyć.

Czarnogóra Petrovac na Moru krajobraz chłopak

Samochód możesz zostawić na parkingu w wiosce pod monastyrem Gradište (lokalizacja na mapie: 42.2025078, 18.962101242), z którego od zabytku dzieli Cię zaledwie 110 m. Zwiedzanie świątyni jest darmowe.

Monastyr Gradište znajduje się na szczycie wzniesienia, do którego prowadzi krótka i dość prosta do przejścia droga. Ścieżka jest szeroka, a po drodze miniesz domy lokalnych mieszkańców. Otoczenie cerkwi jest czyste, a ze szczytu możesz podziwiać malowniczy widok na Morze Adriatyckie. W pobliżu kompleksu znajdziesz średniowieczny cmentarz (większość grobów została odnowiona, ale ostało się kilka średniowiecznych pomników). 

Po zwiedzaniu możesz zatrzymać się na świeżą rybę lub kalmary w pobliskiej Restoran Magazini na dole, przy głównej ulicy.

8. Poszukaj spokojniejszej atmosfery na plaży Perazića Do

Jeśli chcesz zrelaksować się na spokojnej plaży i odpocząć od tłumów, poszukaj plaży Perazića Do. Za jej największy plus uważam otoczenie – wokół zobaczysz góry, klify i bujną roślinność. Warto przyjść tu późnym wieczorem i obejrzeć zachód słońca. Klimat nieco psuł mi jedynie opuszczony od 2002 roku hotel AS – ale jeśli jesteś miłośnikiem urbexu, może być dla Ciebie ciekawą atrakcją. ;)

Woda na Perazića Do jest czysta, a zejście do niej łagodne. Plaża jest żwirowo-kamienista – z tego względu, a także z powodu obecności jeżowców, warto mieć przy sobie buty do wody. Nie działają tu wypożyczalnie sprzętu wodnego, ale bez problemu znajdziesz przebieralnie, prysznice, toalety i wypożyczalnię leżaków i parasoli. Na plaży jest też bar Perazića Do, gdzie możesz zatrzymać się na pizzę lub sałatkę i napić chłodnego koktajlu.

Czarnogóra Petrovac na Moru panorama góry

Plaża Perazića Do znajduje się ok. 5 km od centrum Petrovac na Moru. Możesz do niej dojechać autem (plaża posiada własny, darmowy parking) lub przyjść malowniczą ścieżką spacerową Reževići. Trasa zaczyna się za parkingiem hotelu Danica i ma ok. 1,6 km w jedną stronę – jej przejście powinno Ci zająć ok. 20-30 minut. Ok. 1 km od plaży Perazića Do znajdziesz średniowieczny monastyr Reževići – możesz tam wstąpić i go zwiedzić.

9. Spójrz na miasto z lotu ptaka podczas lotu paralotnią 

Malowniczą panoramę Petrovac i jego okolic możesz podziwiać także podczas lotu paralotnią, co jest na pewno jedną z mniej typowych atrakcji Petrovaca. Piękne widoki na Riwierę Budwańską, Adriatyk i Góry Dynarskie oglądane z lotu ptaka wywarły na mnie spore wrażenie. Lot uprzyjemnia śródziemnomorski klimat miasta, dzięki czemu latem nawet na dużej wysokości nie doskwiera chłód.

W Petrovac znajdziesz kilka firm, u których możesz zarezerwować lot paralotnią. Nie potrzebujesz doświadczenia – wszystkim zajmie się doświadczony instruktor. Startowisko znajduje się w Budvie, na wysokości 700 m n.p.m., ok. 15 minut jazdy od Petrovac – transport zapewni Ci wybrana firma. Lot trwa ok. godzinę. 

Możesz zdecydować się na lot paralotnią np. w Paragliding Montenegro Club. Możesz również skorzystać z usług Paragliding Montenegro czy Paraglading4.me

Na lot paralotnią niezależnie od pory roku zabierz ze sobą sportowe buty usztywniające kostkę i okulary przeciwsłoneczne oraz zwiąż włosy. Latem wystarczą Ci krótkie spodenki i koszulka z krótkim rękawem, a w pozostałe pory roku załóż długie spodnie i wiatrówkę lub polar. Sprzęt paralotniarski zapewni Ci firma, z której usług postanowisz skorzystać. 

10. Zerknij do cerkwi św. Eliasza z XIV wieku 

lokalizacja na mapie: 42.20722632, 18.939348438

Cerkiew św. Eliasza (czar. Црква Светог Илије) to niewielka, skromna świątynia zbudowana w XIV wieku. Uroku dodają jej drzewa cyprysowe rosnące na dziedzińcu. W środku znajdziesz ikony i obrazy świętych, ozdobny ikonostas (przegrodę we wnętrzu cerkwi) i sklepik z religijnymi pamiątkami. Choć wygląd cerkwi św. Eliasza nie robi wielkiego wrażenia, uważam, że warto ją zwiedzić ze względu na panującą w niej spokojną atmosferę. Możesz się tu wyciszyć, zrelaksować i odpocząć od zgiełku turystycznego miasteczka.

Cerkiew św. Eliasza znajdziesz w samym centrum Petrovac na Moru, prawie 300 m od Petrovačkiej Plazy i pozostałości rzymskiej mozaiki. Tuż obok świątyni znajdziesz Restaurant Taverna, gdzie możesz spróbować tradycyjnych bałkańskich dań, np. ćevapi (grillowanego mielonego mięsa) lub leskovačkiej mučkalicy (duszonego mięsa z warzywami). 

11. Spróbuj wytropić wejście do pozostałości rzymskiej mozaiki

lokalizacja na mapie: 42.208612363, 18.939709985

Jedną z mało znanych, ale ciekawych atrakcji Petrovac na Moru są pozostałości antycznej, rzymskiej mozaiki. W gaju oliwnym na przedmieściach Petrovac znajdują się ruiny dwóch mozaik – pierwsza z nich przedstawiała trzy ryby ze wspólną głową, a druga miała motyw geometryczny. Tuż obok zobaczysz też pozostałości rzymskiego domu z II wieku (lokalizacja na mapie: 42.20878308, 18.93987275). Prace archeologiczne nie zostały jeszcze zakończone – kto wie, być może w Petrovac kryje się więcej antycznych eksponatów. ;)

Niecałe 5 minut spaceru od ruin mozaik znajdziesz restaurację Vila CASTIO, gdzie możesz zatrzymać się na rybę, sałatkę lub pizzę. Ja wybrałem grillowaną ośmiornicę, którą polecam.

Czarnogóra Petrovac na Moru auto droga

Pozostałości rzymskiej mozaiki są słabo oznakowane i trudno do nich dotrzeć. Są oznaczone jedynie na mapach Google i nie prowadzi do nich żaden drogowskaz, a do tego są rzadko otwarte i często nie spotkasz tam pracowników. Zazwyczaj możesz tylko przeczytać informacyjną tabliczkę dostępną w trzech językach i popatrzeć na mozaiki przez szklaną kopułę.

Możesz tu zajrzeć przy okazji zwiedzania zamku Kastio, który jest oddalony o ok. 10 minut spaceru lub położonej niecałe 300 m dalej cerkwi św. Eliasza. Żałuję, że ta atrakcja jest tak zaniedbana – zabytki z czasów antycznych bardzo mnie ciekawią. Pomimo minusów uważam, że to atrakcja Petrovac, którą warto zobaczyć.

12. Wyrusz na jednodniowe wycieczki po atrakcjach w okolicy Petrovaca na Moru

Dzięki korzystnemu położeniu po środku Wybrzeża Adriatyckiego, Petrovac na Moru jest świetną bazą wypadową do innych, ciekawych turystycznie atrakcji Czarnogóry. Nie warto ograniczać się do jednego miejsca – Czarnogóra ma naprawdę wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania. 

Dobrą opcją na zwiedzanie okolic Petrovaca i dalsze wycieczki po najciekawszych atrakcjach Czarnogóry jest wynajęcie samochodu. My zrobiliśmy to już na lotnisku w Podgoricy, przez co nie mieliśmy problemów z transferem do pierwszego hotelu. Mogliśmy też elastycznie zwiedzać cały kraj i docierać do miejscówek, do których nie dojeżdża komunikacja publiczna.

Warto rozważyć np. jednodniową wycieczkę z przewodnikiem nad Jezioro Czarne i Kanion Tary, w ramach której przejedziesz przez Budvę, Cetinje i Podgoricę oraz zobaczysz malowniczy kanion rzeki Moraca i starożytny klasztor Moraca. Później obejrzysz jeden z najgłębszych na świecie kanion rzeki Tara, przespacerujesz się wokół Czarnego Jeziora i wykąpiesz w jego krystalicznie czystej wodzie. Wycieczka startuje z kilku miejsc – w Petrovac zbiórka jest na przystanku Mediterranean Express. 

Czarnogóra Crno jezero

Pamiętaj, że podczas zwiedzania świętych obiektów musisz zakryć kolana i ramiona – zabierz ze sobą odpowiednie ubrania, a także jedzenie, napoje i pieniądze na wstęp do atrakcji.

W ramach wizyty w Petrovac warto też odwiedzić oddaloną o niecałe 20 km Budvę. Nie ma do niej wycieczek zorganizowanych z Petrovac, dlatego na miejsce musisz więc dostać się na własną rękę – samochodem lub autobusem. Bilety autobusowe kupisz przez busticket4, a odjedziesz z przystanku Meditereanean Express. 

Czarnogóra Budva z drona

W Budvie możesz wybrać się na spacer wśród murów i uliczek Starego Miasta, zwiedzić cerkwie czy średniowieczny monastyr Podmaine i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy popularnym Pomniku Baletnicy. Jeśli masz ochotę na relaks, zatrzymaj się na jednej z plaż – polecam plażę Mogren, według mnie najładniejszą w Budvie, a przy tym zdecydowanie mniej zatłoczoną, niż np. Slovenska Plaža.

Z Budvy startuje wiele wycieczek zorganizowanych do innych wartych uwagi miejscowości Czarnogóry. Ciekawą propozycją jest 8-godzinny rejs po Zatoce Kotorskiej, podczas którego przepłyniesz przez całą Bokę Kotorską i popływasz w jej czystych, głębokich wodach. Odwiedzisz Błękitną Jaskinię – malowniczą grotę, której ściany mienią się na niebiesko pod wpływem promieni słonecznych. Zobaczysz też dawne więzienie na wyspie Mamula, kościół na wysepce Matki Boskiej na Skale i przystań Porto Montenegro. Zabierz za sobą strój kąpielowy, ręczniki i krem z filtrem.

Jak dojechać do Petrovaca na Moru?

Do oddalonej o 1500 km od Polski Czarnogóry możesz dostać się samolotem lub autem. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, najlepiej podziel przejazd na 2 dni. Przed wyjazdem pamiętaj o wyrobieniu Zielonej Karty. Samolot jest zdecydowanie mniej męczącą opcją.

Jeśli się na niego zdecydujesz, prawdopodobnie wylądujesz w oddalonej od Petrovacu o 55 km Podgoricy. Ze stolicy możesz dostać się do miasteczka autobusem. Ja polecam wypożyczyć samochód na lotnisku z odbiorem po przylocie – pozwoli Ci to na wygodną podróż, elastyczność i dotarcie się do mniej popularnych atrakcji podczas wakacji w Czarnogórze. 

W Petrovacu na Moru znajdziesz jeden dworzec autobusowy (lokalizacja na mapie: 42.20761518, 18.945421083). Możesz się z niego dostać do ważnych miast Czarnogóry – Budvy, Kotoru, Ulcinj czy Podgoricy. Bilety kupisz na stronie internetowej busticket4 lub na miejscu.

Najbliżej Petrovaca na Moru znajduje się lotnisko w Tivacie – te miasta dzieli ok. 40 km. Latem znajdziesz tu loty czarterowe z Poznania, Warszawy i Katowic. Do lotniska w Tivacie nie dociera jednak transport publiczny, więc jedyną opcją transferu do Petrovac na Moru będzie auto.

Co jeszcze powinieneś przeczytać o Czarnogórze?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze