Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi – co warto wiedzieć?

Aktualizacja: 5 grudnia 2023 r.
Wielki Meczet Szejka Zayeda
Wielki Meczet Szejka Zayeda

Wjeżdżając do Abu Dhabi, nie sposób nie zauważyć najbardziej charakterystycznej budowli miasta – Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda. To największy meczet kraju, zbudowany ku pamięci pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wycieczka do Abu Dhabi i zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda to obowiązkowy punkt wizyty w Emiratach i dobry przerywnik od zwiedzania atrakcji Dubaju.

Co znajdziesz w artykule?

  • ciekawostki związane z budową meczetu,
  • rekordy budowlane, które posiada Wielki Meczet Szejka Zayeda,
  • wskazówki dotyczące dojazdu do meczetu,
  • informacje o zwiedzaniu Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda,
  • informacje praktyczne o Abu Dhabi i propozycje noclegów.

Dlaczego i jak powstał Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi?

Wycieczka do Abu Dhabi to dobra odskocznia od poznawania atrakcji Dubaju. Warto chociaż na jeden dzień zajrzeć do stolicy kraju – Abu Dhabi i zwiedzić jedną z najpotężniejszych budowli religijnych świata.

Widok lśniącego w palącym słońcu białego marmuru i zdobień, w które upchano kilogramy złota wysokiej próby to jedno z moich najmocniejszych wspomnień ze zwiedzania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z inicjatywą budowy meczetu wyszedł ówczesny prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan.

Jego polityczna aktywność doprowadziła do zjednoczenia siedmiu niezależnych emiratów leżących nad Zatoką Perską i utworzenia w 1971 r. kraju, który dzisiaj jest dla nas synonimem m.in. prężnego, postępującego w zawrotnym tempie rozwoju.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Już po wyjściu z autobusu ogrom Wielkiego Meczetu przytłacza

Szejk Zayed jest dla obywateli Emiratów bohaterem, któremu przypisuje się rolę ojca narodu. Celem nadrzędnym budowy była chęć zjednoczenia zróżnicowanego świata islamu pod wartościami nowoczesnej architektury i sztuki.

Budowa rozpoczęła się w 1996 r. i trwała przez aż 11 lat. Plac budowy o powierzchni przekraczającej 12 hektarów zlokalizowano we wschodniej części miasta, tuż za mostami łączącymi wyspę Abu Dhabi ze stałym lądem.

Włączając obszar ogrodów i parkingów, kompleks meczetu zajmuje aż 22 hektary. Budynki ustawiono na sztucznie usypanym wzniesieniu, 9 metrów nad poziomem gruntu. Głównym architektem świątyni był Syryjczyk Yousef Abdelky.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi - widok z ogrodów
Przestrzeń dookoła dziedzińca meczetu jest zaaranżowana jako ogród

Budowa była olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym – pracowało przy niej ponad 3000 robotników z aż 38 firm podwykonawczych. Generalnym wykonawcą była włoska firma Impregilo. Ostateczne koszty budowy zamknęły się w niewyobrażalnych 545 000 000 $. Budowę ukończono w 2007 r., 3 lata po śmierci fundatora przedsięwzięcia.

Kompleks Wielkiego Meczetu stał się miejscem, gdzie wybudowano mauzoleum szejka Zayeda. Złożenie jego ciała na terenie meczetu było pierwszą uroczystością, jaka zdarzyła się w tym miejscu po zakończeniu budowy. Trudno o lepsze uczczenie pamięci i zasług pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Moje porady – co zrobić przed wyjazdem do Dubaju?

1. Noclegi w Dubaju: zarezerwuj je wcześnie, żeby zaoszczędzić i mieć duży wybór.

2. Ubezpieczenie: przed wyjazdem sprawdź za darmo koszty, a potem wykup polisę.

3. Wymiana waluty: możesz płacić i wypłacać pieniądze polską kartą, ale taniej będzie z kartą Curve.

4. Wynajem auta: bądź elastyczny i zobacz więcej Dubaju i ZEA w krótszym czasie.

5. Mapa atrakcji Dubaju: lepiej poznaj Dubaj z gotową mapą najciekawszych atrakcji.

Liczby i rekordy związane z budową Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda może się pochwalić kilkoma rekordami budowlanymi. Świątynia jest największym meczetem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i 8. największym meczetem świata. Jako jeden z nielicznych w tym kraju, jest otwarty również dla osób niebędących muzułmanami. W Dubaju otwarty dla zwiedzających jest tylko meczet Jumeirah.

Jest rekordzistą Guinessa w trzech kategoriach:

  • największa na świecie kopuła (chociaż zależy to od przyjętych kryteriów),
  • największy na świecie ręcznie tkany dywan,
  • największy na świecie żyrandol.
Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi - widok z dziedzińca
Dziedziniec może pomieścić nawet 40 000 wiernych

Średnica zewnętrzna rekordowej kopuły to 85 metrów. Posiadanie przez meczet Szejka Zayeda tak mocnego architektonicznego akcentu nie spowodowało, że architekci spoczęli na laurach.

Kompleks posiada łącznie 82 kopuły, których spiczaste zwieńczenia ozdobione są 24-karatowym złotem. Postarajcie się oswoić ze złotem – budowniczowie nie szczędzili go podczas prac wykończeniowych. Wewnętrzna sala modlitewna zbudowana jest na planie prostokąta o wymiarach 55 na 50 metrów.

Przestrzeń poprzecinana jest aż 96 kolumnami, przepięknie zdobionymi przez kwiatowe motywy wymalowane na białym marmurze. Źródła podają podejrzanie dokładne wartości – w sali modlitewnej powinno się zmieścić dokładnie 7126 wiernych. Metodologia badania pozostaje nieznana.

Wnętrze sali modlitewnej Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Olbrzymie żyrandole wysadzane kryształami wiszące w głównej sali modlitewnej

Jeden z trzech olbrzymich żyrandoli, a przy okazji światowy rekordzista pod względem rozmiarów, ma 15 metrów wysokości i waży 12 ton. Wysadzany tysiącami kryształów od Svarovskiego i ociekający złotem żyrandol kosztował 30 milionów dirhamów, czyli nieco ponad 30 milionów złotych. Za jeden żyrandol. Do złocenia ich wszystkich zużyto 40 kg 24-karatowego złota.

Ozdobny żyrandol w sali modlitewnej Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Podziwiając ogrom kopuły i przepych w zdobieniach żyrandoli, będziemy z przyjemnością stąpać gołymi stopami po miękkim, przepięknym dywanie.

Jego powierzchnia to aż 5600 metrów kwadratowych, co czyni go największym na świecie, ręcznie tkanym dywanem. W jego tworzeniu udział miało 1200 tkaczy, a prace zajęły im 2 lata. Głównym projektantem był Irańczyk Ali Qaliqi. Stworzony z ponad 2 miliardów splotów dywan waży niebagatelne 47 ton.

Największy na świecie dywan w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Warto zwrócić też uwagę na przepięknie zdobiony mihrab, czyli półokrągłą niszę wskazującą modlącym się kierunek Mekki. Na ścianach wypisano jednym z najstarszych rodzajów arabskiej kaligrafii 99 cech Allaha, a to wszystko wkomponowano w kwiatowe motywy.

Wielki Meczet Szejka Zayeda
Mihrab z skomponowanymi w kwiatowe zdobienia z 99 cechami Allaha

Wychodząc na dziedziniec meczetu, znajdziemy się w wypełnionej aż 1048 kolumnami przestrzeni, która może pomieścić ok. 40 000 modlących się. Z każdego z czterech rogów dziedzińca ku niebu wyrastają strzeliste 107-metrowe minarety.

Są bardzo ciekawe architektoniczne, przynajmniej dla mojego amatorskiego oka – u podstawy są kwadratowe, następnie przechodzą w ośmiokąt, aby u szczytu być już koliste. Do budowy kompleksu Wielkiego Meczetu zużyto 100 000 ton białego, starannie wyselekcjonowanego marmuru z Grecji, Włoch i Macedonii.

Jak dojechać do Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi?

Do Abu Dhabi można bardzo łatwo dojechać z Dubaju. W zależności od tego, w jakiej części Dubaju się znajdujemy, do wyboru mamy dwie bezpośrednie linie autobusów – E100 oraz E101. Przebywając na północy Dubaju – w dzielnicach Deira, Bur Dubai, Jumeirah, skorzystaj z dworca autobusowego Al Ghubaiba Bus Station, skąd odjeżdża bus E100. Tuż przy dworcu znajduje się stacja metra Al Ghubaiba. Autobus pokonuje trasę do Abu Dhabi w 2 godziny.

Południową część miasta obsługuje dworzec przy stacji metra Ibn Battuta. Stąd odjeżdżają do Abu Dhabi autobusy linii E101, którym trasa zajmuje 1,5 godziny. Biletów na autobusy nie można kupić u kierowcy – muszą być one zakodowane na elektronicznych kartach miejskich Dubaju (można je kupić na dworcach autobusowych i stacjach metra). Obie linie zawiozą nas do głównego dworca autobusowego Abu Dhabi.

Kolumnada w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Gra lustrzanych odbić dziedzińcowej kolumnady

Po wyjściu głównymi drzwiami z centralnego dworca autobusowego w Abu Dhabi, tuż przed sobą zobaczysz niepozorny przystanek autobusowy. Pod Wielki Meczet Szejka Zayeda zawiezie Cię autobus linii 054 kursujący co 30 minut. Podobnie jak w Dubaju, za przejazd nie można zapłacić w autobusie – należy wcześniej zaopatrzyć się w miejską kartę Abu Dhabi. Tymczasowa karta Hafilat jest ważna 14 dni, a jej wydanie kosztuje 5 AED. Pojedynczy przejazd komunikacją miejską kosztuje w tym mieście 2 AED (2 zł).

Dziedziniec Wielkiego Meczetu

Jeśli planujemy tylko przejazd do meczetu, to wystarczy doładować ją kolejnymi 5 AED – łącznie zapłacimy więc 10 AED. Kartę można kupić w automatach na dworcu autobusowym. Elektroniczny bilet należy przyłożyć do czytnika dwa razy – przy wejściu i wyjściu z autobusu.

Możesz też wypożyczyć auto w Abu Dhabi albo od razu na lotnisku w Dubaju i w ten sposób podróżować po obu emiratach. To najbardziej elastyczna forma zwiedzania – szczególnie, że zarówno Dubaj, jak i Abu Dhabi, to miasto przystosowane mocno do ruchu samochodów. Wpisz niżej datę swojego wyjazdu – zobaczysz wtedy najtańsze dostępne auta w danym terminie.

Jeśli nie chcesz samemu planować dojazdu do meczetu, możesz skorzystać z wycieczki do Abu Dhabi z polskim przewodnikiem, który odbierze Cię prosto z hotelu w Dubaju. Nie musisz się wtedy martwić o dojazd, barierę językową, a nawet o wymagany strój arabski (abaya), którego nie można już wypożyczyć przed wejściem do meczetu. Wycieczki są dostępne w dwóch formach:

  • opcja BASIC – obejmuje zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda z polskim przewodnikiem, wypożyczenie stroju, dojazd na miejsce i powrót do hotelu,
  • opcja FULL – obejmuje dodatkowo zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego i Emirates Palace, więc to idealna opcja na zobaczenie najważniejszych atrakcji Abu Dhabi w jeden dzień.

Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Gdy po wyjściu z autobusu zobaczymy na horyzoncie białe meleksy to mamy szczęście – załapaliśmy się na darmową podwózkę pod same wejścia na teren meczetu. Służby zarządzające kompleksem dbają o to, aby turyści i wierni nie nadkładali zbędnych kilometrów.

Po zakończonym zwiedzaniu pracownicy odwieźli nas na przystanek autobusowy łagodząc tym samym skutki ogromnego upału, który we wrześniu jest tu codziennością. Zwiedzanie jest całkowicie darmowe.

Wejście do sali modlitewnej Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

W każdym meczecie obowiązują bardzo podobne zasady dotyczące wymaganego stroju i zachowania się. Przechodząc przez punkty kontrolne zlokalizowane w białych namiotach, będziemy przeskanowani przez bramki wykrywające metale.

Większy bagaż musi być pozostawiony w darmowym depozycie. Na teren meczetu nie można wnosić jedzenia ani napojów. Nie uchowały się nawet moje dwa banany, które również musiały wylądować w depozycie. Kobiety bezwzględnie muszą zakryć swoje włosy i nogi. Niedopuszczalne są również bluzki na krótki rękaw.

Abaya wypożyczona w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Natalia ubrana w abayę z meczetowej wypożyczalni

Jeśli odwiedzająca meczet Szejka Zayeda kobieta nie jest odpowiednio przygotowana pod względem ubioru, na miejscu można kupić abayę, która szczelnie zakryje wszystko, co zakazane. Podobno jest w niej niemiłosiernie gorąco. Dawniej dostępna była darmowa wypożyczalnia, ale zgodnie z informacjami z 2022 r., nie ma już takiej możliwości.

Mężczyźni nie muszą zakrywać głowy ani nosić bluzek z długim rękawem, niedopuszczalne jest jednak odsłanianie nóg. Ubrania zarówno kobiet, jak i mężczyzn powinny być luźne, aby nie eksponować nadmiernie żadnej części ciała.

Na terenie meczetu nie wolno palić ani korzystać z telefonów komórkowych. Robienie zdjęć smartfonem jest akceptowalne, rozmowy przez niego – nieszczególnie.

Cześć zasadniczą meczetu, czyli dziedziniec i salę modlitewną, zwiedzamy boso (skarpetki są dopuszczalne, chociaż nie jest to do końca w zgodzie z zasadami obowiązującymi muzułmanów).

Kolumnada Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi

Buty zostawiamy na wspólnych stojakach. Nie powinniśmy obawiać się o kradzież – taki czyn na terenie meczetu to poważne świętokradztwo i żaden muzułmanin się na to raczej nie odważy. Marmur w dzień mojego zwiedzania tak się nagrzał, że spacerując boso czułem się jak fakir stąpający po rozżarzonym węglu.

Dobra rada – jeśli chcecie w słoneczny dzień zobaczyć cokolwiek na zewnątrz, weźcie ze sobą przeciwsłoneczne okulary. Albedo jest tak duże, że odbite światło błyskawicznie was oślepi i pobyt na terenie meczetu spędzicie z absolutnie przymkniętymi oczami.

Gdzie spać? Propozycje noclegów w Abu Dhabi

Jeśli planujesz wizytę w Abu Dhabi tylko po to, aby zobaczyć Wielki Meczet Szejka Zayeda, to nocleg w mieście nie będzie konieczny. Ja zdecydowałem się na 1 noc w stolicy Emiratów, żeby pospacerować po mieście i zwrócić uwagę na to, jak bardzo różni się ona od Dubaju.

Informacje praktyczne o Wielkim Meczecie Szejka Zayeda

  • Wielki Meczet Szejka Zayeda jest udostępniony do zwiedzania za darmo.
  • Obiekt otwarty jest codziennie od 9:00 do 22:00 z wyjątkiem piątków, kiedy zwiedzać go można między 16:30 a 22:00. W czasie Ramadanu meczet otwarty jest od soboty do czwartku w godzinach od 9:00 do 13:00. W ramadanowe piątki jest zamknięty dla zwiedzających.
  • Na terenie meczetu obowiązują muzułmańskie zasady stosownego ubioru i zachowania. Obiekt jest miejscem świętym dla wyznawców islamu – należy zachowywać się w taki sposób, aby nie zakłócać innym przeżycia duchowego.
  • Na zwiedzanie meczetu warto poświęcić od 1,5 do 2 godzin.

Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Wypisałem niżej kilka artykułów, które mogą przydać Ci się w czasie zwiedzania ZEA:

Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda to przygoda, która zajmie maksymalnie 2 godziny. Mogę się jednak założyć, że jeśli do niego trafisz, to jeszcze przez wiele lat będziesz doskonale pamiętał ten dzień. Daj mi proszę znać w komentarzach, jakie wrażenie zrobił na Tobie ten meczet.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze