Wieże widokowe Dolnego Śląska i pogranicza – 50 tarasów, wież i punktów, które warto odwiedzić

Wieże widokowe tarasy Dolny Śląsk
Wieże widokowe tarasy Dolny Śląsk

Wieże, tarasy i punkty widokowe Dolnego Śląska przyciągają do regionu rosnące rzesze turystów. Lokalni aktywiści pracują stale nad remontami i budowami nowych wież widokowych – również na obszarze przygranicznym z Czechami i Niemcami. Do wyboru są kamienne wieże widokowe, pamietające jeszcze początek XX wieku, ale też nowoczesne, stalowe i drewniane punkty widokowe niedawno oddane do użytku.

W artykule znajdziesz ponad 50 dolnośląskich wież widokowych w różnych zakątkach województwa i o różnym stopniu trudności trasy, która do nich prowadzi. Niektóre stoją tuż przy parkingach i są łatwo dostępne, a do niektórych będziesz się musiał wybrać na dłuższą wędrówkę.

Spis treści pokaż

Wieże widokowe we Wrocławiu i okolicach

Niektóre z nich leżą niedaleko granic miasta, ale część z nich wymaga już jednodniowego wypadu poza Wrocław. Dobrze się składa, bo zwiedzanie tych wież możesz połączyć z ciekawymi wycieczkami po okolicznych atrakcjach.

Wieże i punkty widokowe we Wrocławiu

Przy okazji zwiedzania Wrocławia natkniesz się na miejskie punkty widokowe, ale okolica stolicy Dolnego Śląska ma do zaoferowania kilka dodatkowych miejsc, z których spojrzysz na ten region z góry.

We Wrocławiu istnieje pięć oficjalnych punktów widokowych, z których będziesz mógł obejrzeć stolicę Dolnego Śląska z innej perspektywy. Wstęp do wszystkich punktów jest biletowany, a niektóre z nich działają tylko przez część roku.

Wrocław punkty widokowe Mostek Pokutnic wieża widokowa we Wrocławiu widok na centrum z góry panorama Wrocławia

Wrocław z góry możesz oglądać z:

  • Mostku Pokutnic w Katedrze Kościoła Polskokatolickiego,
  • tarasu widokowego w Kościele Garnizonowym (Kościół pw. św. Elżbiety),
  • tarasu widokowego Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • tarasu widokowego Katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim,
  • punktu widokowego w budynku Sky Tower.

Wieża widokowa w Kotowicach

40-metrowa konstrukcja stoi w Kotowicach, leżących raptem 15 km od Wrocławia. Pomimo, że otoczenie nie jest górskie, z punktu widokowego rozpościera się szeroka panorama na okolicę. Dobrze widać chronione w ramach programu Natura 2000 tereny przyrodnicze, aglomerację wrocławską i Ślężę. Wieża jest dobrym punktem obserwacyjnym dla miłośników ptaków. Leży tuż przy Odrze w Obszarze specjalnej ochrony ptaków.

Wieżę widokową w Kotowicach można zwiedzać bezpłatnie. Jest czynna codzienne od marca do końca września w godzinach od 10:00 do 20:00. 

Pomimo bliskości Wrocławia, znajduje się tutaj masa jezior, mokradeł i bujnej roślinności. Okolica na pierwszy rzut oka nie wygląda na przedmieścia wielkiego miasta. Rosnąca popularność wieży może spowodować, że w ciepłe weekendy spotkasz tu sporo osób. Bramki przy wieży ostrzegą Cię, gdy wieża zacznie się robić przepełniona. Poczekaj wtedy na zejście poprzednich gości i dopiero wtedy wejdź na górę.

Wieża widokowa na Ślęży

Nieco poza szczytem Ślęży, przy niebieskim szlaku prowadzącym w kierunku Przełęczy Tąpadła, znajdziesz betonową, ukrytą za drzewami, wieżę widokową. Pierwotnie powstała tutaj nie dla turystów, a na potrzeby geodetów. Wejście na nią może być ciekawym dopełnieniem całodniowej wycieczki w rejonie Sobótki.

Pomimo niewielkiej wysokości (ok. 12 metrów), z wieży roztacza się piękny widok na spory kawałek Dolnego Śląska. Pomaga oczywiście duża wybitność samej Ślęży. Widać stąd m.in. Zalew Mietkowski, Góry Sowie, a nawet Karkonosze i Masyw Śnieżnika.

Na wieżę widokową na Ślęży możesz wejść przez cały rok. Wstęp jest bezpłatny.

Na wieżę wchodzi się po wewnętrznych drabinkach. Są bezpieczne, ale trzeba mieć się na baczności pokonując kolejne poziomy – łatwo uderzyć się w głowę i strop kolejnych pięter wieży. Uwierz mi – coś o tym wiem. ;)

Wieża Bismarcka na Wieżycy

Na leżącej w masywie Ślęży Wieżycy zbudowano w latach 1905-1907 jedną z tzw. wież Bismarcka. Pierwotnie na jej dachu istniała misa ogniowa, którą rozpalano z różnych okazji związanych m.in. z niemieckimi świętami narodowymi. Ta część wieży nie przetrwała jednak do czasów współczesnych.

Czym są wieże Bismarcka?

To budowane na część kanclerza Otto von Bismarcka wieże, które miały sławić niemiecką dumę narodową. Powstało ok. 250 budowli, a do dzisiaj zachowało się ok. 170 – z czego niespełna 20 na terenie Polski. 

Część z nich powstało według projektu “Zmierzch Bogów”, który zakładał m.in. montaż misy ogniowej na szczycie wieży. Na wschód od Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, na Jańskiej Górze stoi najstarsza z wież Bismarcka, którą zbudowano tutaj już w 1869 r. Jej nieczynna z powodu złego stanu technicznego. 

Archiwalne zdjęcie wieży, na którym dobrze widać zamontowaną na szczycie misę ogniową. Źródło: polska-org.pl

Wieża Bismarcka na Wieżycy jest udostępniana dla turystów tylko w okresie od kwietnia do września. Nie można liczyć tutaj na regularność – zdarza się, że wieża jest zamknięta również wtedy, gdy powinna przyjmować turystów. Konieczne może być podejście pod wieżę i przekonanie się na własnej skórze.

Do budowy wieży na Wieżycy użyto ślężańskiego granitu, przez co naturalnie wkomponowała się w okolicę. Prowadzi do niej żółty szlak z przełączy pod Wieżycą. Niedaleko szczytu możesz zauważyć pozostałości wałów kultowych, których ślady znajdują się również w innych częściach masywu. Budowla została zrewitalizowana w 1992 r., jednak na jej szczyt nie wróciła już misa ogniowa znana z archiwalnych zdjęć.

Wieże widokowe Gór Sowich i okolic

Góry Sowie to jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zakątków Dolnego Śląska. Naturalne atrakcje przeplatają się tutaj z obiektami, które były świadkami wielkiej historii, jak np. twierdza Srebrna Góra czy tajny kompleks Riese. To zdecydowanie moja ulubiona część Dolnego Śląska.

Wędrując po szlakach Gór Sowich będziesz miał szansę obejrzeć okolicę z góry dzięki kilku wieżom widokowym, które zbudowano na tym terenie. Nie poczujesz przy tym monotonii, bo wieże są różnorodne architektonicznie i oferują widoki z różnych perspektyw.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Na najwyższym szczycie Gór Sowich – wznoszącej się na 1015 m n.p.m. Wielkiej Sowie, od 1906 r. stoi murowana wieża widokowa. Wpisała się w krajobraz okolicy tak mocno, że stała się jednym z symboli Gór Sowich pojawiającym się m.in. na pocztówkach.

Betonowa wieża zastąpiła wcześniejszą, drewnianą konstrukcję, która stała na szczycie Wielkiej Sowy od 1885 do 1904 r. Patronem nowej konstrukcji został kanclerz Otto von Bismarck (to jedna ze wspomnianych wcześniej wież Bismarcka).

Na wieży znajdziesz dwa punkty widokowe – wewnętrzny, z którego widoki podziwia się przez okna oraz położony wyżej punkt zewnętrzny, który znajduje się na wysokości 25 metrów. W zależności od przejrzystości powietrza możesz zobaczyć z niego Karkonosze, Masyw Śnieżnika, a nawet Wrocław.

Wieża na Wielkiej Sowie jest czynna codziennie od maja do końca października, a w sezonie zimowym – w weekendy. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Wielkiej Sowy prowadzonej przez Gminę Pieszyce.

Wieża widokowa na Kalenicy

Na trzecim pod względem wysokości szczycie Gór Sowich znajduje się przedwojenna, stalowa wieża widokowa. Wchodząc na liczącą sobie 964 m n.p.m. Kalenicę możesz dzięki wieży widokowej zyskać dodatkowe 20 metrów wysokości.

Wieża powstawała w latach 1932-1933 rękami mieszkającego w pobliskiej Bielawie mistrza ślusarskiego Kurta Steuera. Aby upewnić się, że zaprojektowana przez niego kontrukcja jest stabilna, zmontował ją najpierw na podwórku swojego warsztatu w Bielawie. Po testach przetransporowaną ją wozami konnymi na szczyt Kalenicy.

Wieża widokowa na Kalenicy Góry Sowie punkty widokowe spacer po lesie gdzie na weekend Dolny Śląsk

Podobnie jak leżąca niedaleko wieża na Wielkiej Sowie, ta na Kalenicy również otrzymała imię niemieckiego polityka. W tym przypadku był nim prezydent Republiki Weimarskiej Paul von Hindenburg, który pozostał jej patronem do zakończenia II wojny światowej.

Nieco skorodowana wieża liczy sobie 70 schodów. Świetnie widać z niej okoliczny rezerwat przyrody “Kalenica Bukowa”, Góry Sowie, Karkonosze, a nawet leżącą po południe od Wrocławia Ślężę.

Wstęp na wieżę widokową na Kalenicy jest bezpłatny. Wieża jest czynna przez cały rok. Bądź uważny, bo nad ranem i w zimowych miesiącach stalowe stopnie mogą być śliskie. 

Wieża widokowa na Górze św. Anny w Nowej Rudzie

W granicach Nowej Rudy istnieją aż dwie wieże widokowe. Pierwsza z nich, leżąca bliżej centrum miasteczka, to wykonana z czerwonego piaskowca wieża na Górze św. Anny. Z noworudzkiego Rynku dostaniesz się na jej szczyt w około godzinę.

Góra Świętej Anny Nowa Ruda wieża widokowa krajobraz Góry Sowie widoki

Położenie wieży gwarantuje rozległe widoki nie tylko na całą okolicę, ale również na leżące kilkadziesiąt kilometrów dalej Karkonosze. To jeden z najładniejszych punktów widokowych w okolicach Gór Sowich, na jakim miałem okazję być. Walory tego miejsca doceniono już w 1882 r., gdy zbudowano tutaj niewielką platformę widokową.

Szlak na Górę Św. Anny jak dojść na wieżę widokową

Wejście na wieżę widokową na Górze św. Anny jest bezpłatne i możliwe przez cały rok. Pod wieżą znajdziesz miejsca do siedzenia, gdzie możesz odpocząć po wędrówce.

Obecne wcielenie wieży powstało w 1911 r. i działało sprawnie do końca II wojny światowej. Później wieża niszczała i straciła swoje funkcje turystyczne stając się miejscem nadawania sygnału radiowego i telewizyjnego. Doczekała się remontu w 2014 r., ale pomimo dużych nakładów pracy, znowu niszczeje. Odpadająca farba i bałagan nie są dobrą wizytówką dla turystów, ale widoki bronią się tutaj same.

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

Leżąca nieco dalej od centrum Nowej Rudy wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych jest w krajobrazie okolicy już od 1913 r. Mierząca 15 metrów wysokości kontrukcja powstała z czerwonego piaskowca na planie koła.

Zgodnie z sowiogórską tradycją, zyskała imię politycznego patrona. Tej wieży przypadło imię feldmarszałka Helmutha Karla von Moltke. Na wyglądającej trochę jak latarnia morska budowli znajdziesz płaskorzeźbę z wizerunkiem von Moltke.

Podobnie jak szereg innych, podobnych konstrukcji na Dolnym Śląsku, w okresie powojennym zostawiono ją samą sobie, pozwalając na degradację. Pod koniec XX wieku zawaliły się schody i balkon wieży. Na szczęście w 2011 r. udało się przeprowadzić jej gruntowny remont i dzisiaj jest ważną atrakcją okolicy. Nieco niżej znajdziesz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, które jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych jest dostępna za darmoprzez cały rok

Wieża widokowa na Górze Parkowej w Bielawie

W leżącej przy północnym skraju Gór Sowich Bielawie znajdziesz liczącą 455 m n.p.m. Górę Parkową. Szczyt zalicza się formalnie do Wzgórz Bielawskich, ale Góry Sowie są stąd na wyciągnięcie ręki. Na szczycie Góry Parkowej od 1925 r. działa stalowa wieża widokowa.

Okoliczny teren jest wykorzystywany przez mieszkańców miasta i turystów jako miejsce rekreacji. Na szczyt Góry Parkowej możesz się dostać trasami spacerowymi i rowerowymi, a ze stacji kolejowej Bielawa Zachodnia prowadzi tutaj żółty szlak. Z punktu widokowego na wieży widać nie tylko Góry Sowie, ale też Masyw Ślęży i okoliczne miejscowości.

Wstęp na wieżę widokową na Kalenicy jest bezpłatny. Wieża jest czynna przez cały rok. Podobnie jak na Kalenicy, stalowe stopnie mogą być śliskie – bądź więc ostrożny. 

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Tuż za południowymi granicami Gór Sowich rozciągają się Wzgórza Włodzickie wraz z najwyższym szczytem – liczącą sobie 757 m n.p.m. Włodzicką Górą. Od 1927 r. istnieje na nim kamienna wieża widokowa.

Po II wojnie światowej wieża stopniowo niszczała, ale w 2018 r. doczekała się kompleksowej odbudowy finansowej przez gminę Nowa Ruda. Po 50 wąskich schodach możesz się teraz dostać na szczyt i z niego podziwiać panoramę Gór Sowich i Sudetów Wałbrzyskich.

Wieża widokowa Włodzicka Góra Góry Sowie

Wycieczkę na Włodzicką Górę możesz połączyć z wędrówką szlakiem czerwonym do Ludwikowic Kłodzkich i dalej na północ, w kierunku muzeum Molke i Jugowa. Możesz również zboczyć ze szlaku i odwiedzić dawny kamieniołom Kamyki w Świerkach.

Wejście na wieżę widokową na Włodzickiej Górze jest bezpłatne i możliwe przez cały rok. Schody są bardzo wąskie – jeśli wędrujesz z dużym plecakiem to zostaw go na parterze.

Wieże i punkty widokowe w okolicach Wałbrzycha

Położenie Wałbrzycha w otoczeniu kilku pasm górskich stwarza naturalne warunki do tego, aby budować w okolicy wieże widokowe. Takimi konstrukcjami może się poszczycić kilka szczytów w okolicy, ale ciekawy punkt widokowy znajdziesz również w samym mieście.

Zwiedzanie Wałbrzycha możesz połączyć z górskimi wędrówkami po okolicy. Przy okazji na pewno trafisz na przynajmniej jedną z wież widokowych.

Punkt widokowy w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Od 2014 r. Wałbrzych może pochwalić się jedną z największych atrakcji turystyki poprzemysłowej w Polsce – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Miejsce, które możemy dzisiaj zwiedzać, to zrewitalizowany teren Kopalnii Węgla Kamiennego “Julia” (“Thorez”), który zajmuje ponad 4,5 hektara… w centrum miasta.

Na terenie kopalni znajdziesz przeszkloną wieżę widokową o wysokości 25 metrów. Stanęła w miejscu dawnej chłodni kominowej. Ze szczytu rozciąga się panorama na zabudowania kopalni Julia, ale też okoliczne Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne. Świetnie widać, jak ciekawe położenie ma Wałbrzych.

Stara Kopalnia Julia w Wałbrzychu wieża widokowa krajobraz panorama góry Dolnego Śląska punkty widokowe w Wałbrzychu i okolicy

W nocy wieża jest podświetlona i zdecydowanie stanowi mocny punkt w panoramie Wałbrzycha. Warto poświęcić trochę czasu, żeby nie tylko obejrzeć widoki z wieży, ale też zwiedzić całą ekspozycję Starej Kopalni. Na górę prowadzi winda, więc z atrakcji mogą skorzystać również osoby mające problemy z poruszaniem się.

Wieża widokowa w Starej Kopalni jest czynna przez cały rok. Możesz na nią wejść z przewodnikiem w ramach zwiedzania Starej Kopalni (szczegóły na stronie internetowej) lub niezależnie.

Wieża widokowa na Trójgarbie

Historia wieży widokowej na Trójgarbie sięga 1882 r., gdy właściciel lokalnej restauracji Martin Engler sfinansował budowę parterowego schroniska wraz z tarasem widokowym. Pierwotna budowla zniknęła z Trójgarbu po II wojnie światowej, a od końcówki 2018 r. w jej miejsce pojawiła się nowa, trójkątna konstrukcja.

Na 27-metrowej wieży zmieszczono aż 5 tarasów widokowych, które wychodzą poza obrys budynku. Wyglądają dość dziwnie i osobiście konstrukcja tej wieży mi się nie podoba. Nie można jej jednak odmówić tego, że dostarcza turystom wspaniałych widoków na Góry Wałbrzyskie, Karkonosze i leżącące niżej Szczawno-Zdrój.

Aby dotrzeć do najwyższego tarasu widokowego na wysokości 23 metrów, do pokonania jest 160 schodów. Budowla po zmroku jest oświetlana, więc jeśli marzy Ci się spojrzenie na nocny Dolny Śląsk to Trójgarb może być ciekawym wyborem. Pamiętaj tylko, że na szlakach prowadzących na dół przywita Cię głęboka ciemność – weź więc latarkę.

Wieża widokowa na Trójgarbie jest udostępniona za darmo. Wejście na nią jest możliwe przez cały rok

Wieża widokowa na Chełmcu

Po sąsiedzku z wieżą na Borowej stoi znacznie bardziej sędziwa koleżanka. Leżący na terenie Szczawna-Zdroju Chełmiec to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich, który od 1888 r. może się pochwalić kamienną, sięgającą 22 metrów wieżą widokową.

Po II wojnie światowej Chełmiec miał się niechlubnie wsławić zagłuszaniem sygnału Radia Wolna Europa, za co odpowiadały zabudowane na szczycie nadajniki przymocowane do drewnianych masztów. Zagłuszarki zniknęły, a na szczycie góry pracują teraz anteny telewizji, radia i telefonii komórkowej.

Na Chełmcu rzuci Ci się pewnie w oczy ogromny, 45-metrowy krzyż, którego budowa wzbudziła spore kontrowersje. Konstrukcja zaburzyła naturalny krajobraz i utrudniła ochronę środowiska, a przy okazji kosztowała majątek. Trudno znaleźć uzasadnienie jego budowy szczególnie, że w okolicy nie brakuje katolickich miejsc kultu religijnego.

Wieża widokowa na Chełmcu jest otwarta dla turystów w piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 18:00 tylko w czasie letniego sezonu turystycznego i może być nieczynna, gdy warunki pogodowa będą nieodpowiednie. 

Wieża widokowa na Borowej

To jedna z tych wież, do której podejście zapowiadało się niepozornie, a ostatecznie solidnie dało mi w kość. Stojąca na szczycie Borowej, najwyższego wzniesienia w Górach Wałbrzyskich, ponad 16-metrowa wieża widokowa powstała w tym miejscu w 2017 r. Leży na granicy Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju.

Góry Wałbrzyskie wieża widokowa na Borowej punkty widokowe Dolny Śląsk pomysł na krótką wycieczkę z Wrocławia panorama ładny krajobraz na góry

Ciekawy kształt wieży, która wygląda jak skręcona klepsydra i piękny krajobraz z jej szczytu przyciągają na Borową tłumy turystów. Dzisiaj wabikiem jest też fakt, że Borowa jest w swoim paśmie górskim najwyższa. Dawniej jednak pokutował błąd pomiarowy, dzięki któremu to Chełmiec dzierżył ten tytuł, a dodatkowo zaliczano go przez to do Korony Gór Polski.

Góry Wałbrzyskie wieża widokowa na Borowej punkty widokowe Dolny Śląsk pomysł na krótką wycieczkę z Wrocławia panorama ładny krajobraz na góry

Jeśli nie marzy Ci się wspinaczka z łapaniem się gruntu i zastanawianiem się, czy uda Ci się zrobić kolejny krok – unikaj krótkiego szlaku czarnego z Przełęczy Koziej. Znacznie wygodniej będzie ruszyć na Borową czerwonym szlakiem z Wałbrzycha Głównego.

Wejście na wieżę widokową na Borowej jest bezpłatne i jest ona czynna przez cały rok.

Wieża widokowa na Dzikowcu

Po odwiedzinach na popularnym Trójgarbie i Chełmcu, możesz przenieść się na południe od Boguszowa-Gorce i wdrapać się na drewnianą wieżę widokową leżącą już w Górach Kamiennych. Najszybciej wdrapiesz się na nią z Unisławia Śląskiego, ale dostępny jest również wyciąg z górną stacją tuż przy wieży.

Z mierzącej 20 metrów wysokości wieży zobaczysz dobrze panoramę Gór Kamiennych, Gór Wałbrzyskich, ale też zabudowania Boguszowa-Gorców i Wałbrzycha. Na szczycie powinieneś trafić na znacznie mniej turystów niż w przypadku Borowej, Chełmca lub Trójgarbu.

Nie wyłamując się z lokalnej tradycji, wieża widokowa na Dzikowcu jest dostępna za darmo, a wejście na górę jest możliwe przez cały rok

Wieża widokowa w Mieroszowie

Czas na najmniej rzucającą się w oczy, niepozorną wieżę widokową stojącą w okolicach Wałbrzycha. W mieroszowskim Parku Miejskim w 2015 r. zbudowano 16-metrową, drewnianą konstrukcję, która pozwala oglądać zaskakująco bogate panoramy.

Z leżącej rzut beretem od centrum Mieroszowa wieży zobaczysz pasmo Karkonoszy i Gór Stołowych, ale też leżące po czeskiej stronie Broumowskie Ściany. Jest duża szansa, że widoki będziesz miał tylko dla siebie – wieża jest znana głównie lokalnym mieszckańcom i nie docierają tu jeszcze rzesze turystów.

Z wieży widokowej w Mieroszowie skorzystać za darmo przez cały rok.

Wieże i punkty widokowe Ziemi Kłodzkiej (Kotlina Kłodzka, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Śnieżnik)

Ziemia Kłodzka to region Dolnego Śląska wyjątkowo bogaty w wieże i punkty widokowe. Gdy już uda Ci się odwiedzić każdy punkt z mojej listy, za czeską granicą czeka kilka kolejnych, ciekawych obiektów.

Okolice Kłodzka to jeden z najbardziej interesujących zakątków Polski dla miłośników podglądania okolicy z góry. Ciekawi mnie, które miejsce najbardziej przypadnie Ci do gustu. Dla mnie to zdecydowanie Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich i niepozorna platforma widokowa na Guzowatej.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża to budynek niepowtarzalny. Nie do końca wiadomo, skąd wzięło się jej przekraczające 2 metry odchylenie od pionu. Różne hipotezy mówią, że pojawiło się ono przez błąd budowniczych, jako skutek trzęsienia ziemi lub… jako celowy zabieg konstruktorów, aby przyciągnąć do Ząbkowic Śląskich więcej turystów.

Krzywa Wieża Ząbkowice Śląskie co warto zobaczyć

Niezależnie od powodów odchylenia, Krzywa Wieża robi z poziomu ulicy spore wrażenie. Na jej szczycie działa taras widokowy, z którego widać jak na dłoni nie tylko całe miasto, ale też Góry Sowie (widać świetnie Kalenicę), Masyw Śnieżnika i Ślężę. Taras znajduje się na wysokości 34 metrów.

Krzywą Wieżę zwiedza się z przewodnikiem, który opowie Ci o jej historii i o znaczeniu, jakie miała dla miasta. Wchodząc na taras widokowy zwróć uwagę na attykę w kształcie jaskółczych ogonów, którą zwieńczono mury wieży.

Bilety wstępu możesz kupić tuż przy wejściu do wieży. Atrakcja jest czynna codziennie od 9:30 do 17:30. Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 8 zł. Wejście odbywa się z przewodnikiem. 

Dostępne są też bilety łączone: na Krzywą Wieżę, do Dworu Kauffunga (Izba Pamiątek Regionalnych) i do ruin zamku: za odpowiednio 35 zł i 25 zł (normalny i ulgowy). 

Wieża widokowa na Orlicy

Powyżej Zieleńca, znanego z bycia dolnośląską stolicą sportów zimowych dzielnicą Dusznik-Zdroju, znajdziesz zbudowaną w 2020 r. wieżę widokową na Orlicy. Góra jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich i leży tuż przy granicy z Czechami. Nasi sąsiedzi mają wierzchołek Orlicy, a my – wieżę widokową stojącą obok.

Wieża widokowa na Orlicy gdzie na weekend Dolny Śląsk punkt widokowy Duszniki-Zdrój Zieleniec panorama Dolnego Śląska

Okolicę będziesz mógł obejrzeć z wysokości ok. 18 metrów. Świetnie podziwia się stąd wschody i zachody słońca – warto więc rozważyć poranną wędrówkę albo zostać na Orlicy do późniejszych godzin. Powrotna droga do Zieleńca nie zajmie Ci więcej niż 30-40 minut. Nam zejście po zachodzie słońca zajęło ok. 25 minut, ale do szybkiego chodu motywowała nas czekająca kolacja.

W dolnej części wieży zorganizowano infrastrukturę dla turystów. Możesz tam schronić się przed deszczem, zostawić rower lub po prostu odpocząć przy stołach. Wieża jest drewniana, ale dolną część zbudowano z kamienia.

Wejście na wieżę widokową na Orlicy jest bezpłatne, a wieża jest dostępna przez cały rok

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Kłodzka Góra reprezentuje kolejne pasmo górskie leżące na ziemi kłodzkiej – Góry Bardzkie. Od 2020 r. na jej szczycie stoi wysoka wieża widokowa, dzięki której możemy oglądać spory kawałek Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Stalowa wieża widokowa ma łącznie cztery platformy widokowe umieszczone na różnych wysokościach. Oczywiście najlepszą panoramę oferuje ten najwyższy. Przy dobrej widoczności na horyzoncie zauważysz Sky Tower – najwyższy budynek Wrocławia, Ślężę i Karkonosze.

Szczyt leży na tyle blisko Kłodzka, że może być dobrym kierunkiem na kilkugodzinną wycieczkę. Z miasta prowadzi na nią szlak żółty, a turyści idący z Barda dotrą na nią szlakiem niebieskim.

Wieża widokowa na Jagodnej to kolejna z wież, na które można wejść za darmo. Otwarta jest codziennie, przez cały rok. 

Wieża widokowa na Czernicy

Obiekt na Czernicy to przykład wzorowej współpracy lokalnych aktywistów, nadleśnictwa i przypadkowych turystów, którzy przemierzali okoliczne szlaki. Wieża widokowa na Czernicy powstała w 2014 r. jako czyn społeczny. Materiały i transport zapewniły władze leśne i lokalny przedsiębiorca, a budowa była w rękach ochotników.

Wieża stoi na mierzącym 1083 m n.p.m. szczycie, który znajduje się w Górach Bialskich zaliczających się do Gór Złotych. Z platformy widokowej widać najbliższą okolicę, w tym po czeskiej stronie.

Z okolicznych miejscowości na wieżę prowadzą krótkie, łatwe szlaki. Dobrym pomysłem może być rodzinna wycieczka w te strony.

Wieża widokowa na Czernicy jest czynna w każdy dzień tygodnia, przez cały rok. Wstęp na górę jest darmowy.

Wieża widokowa na Czerńcu

Na mierzącym sobie 891 m n.p.m. Czerńcu, czyli drugim co do wysokości szczycie Gór Bystrzyckich, od 2020 r. stoi wieża widokowa. Konstrukcja powstała w ramach projektu “Czesko-polski szlak grzbietowy – część wschodnia” i zastąpiła platformę widokową, która stała tam wcześniej.

Góry Bystrzyckie wieża widokowa na Czerńcu wieże widokowe punkty widokowe na Dolnym Śląsku pomysły na jednodniowe wycieczki dobre spodnie damskie w góry

Z punktu widokowego na wysokości 24 metrów można zobaczyć spory kawałek Dolnego Śląska i Czech. Jak na dłoni widać Kotlinę Kłodzką i Masyw Śnieżnika, a w dni lepszej widoczności zauważysz też Góry Stołowe i część Gór Sowich.

Wieża widokowa na Czerńcu mi się spodobała, bo dobrze wpisuje się w okoliczny krajobraz. Drewniana konstrukcja z drewna modrzewiowego nie narzuca się w krajobrazie najbliższej okolicy, a jednocześnie zapewnia szeroką panoramę. Obok wieży przebiega szlak żółty.

Wstęp na wieżę widokową na Czerńcu nie jest biletowany, a atrakcja jest czynna codziennie, przez cały rok. 

Wieża widokowa na Jagodnej

Skoro odwiedziliśmy już wieżę widokową na Czerńcu, czas na tę na najwyższym szczycie Gór Bystrzyckich – na Jagodnej. Podobnie jak ta pierwsza, wieża widokowa powstała w ramach transgranicznego projektu “Czeskiego-Polskiego Szlaku Grzbietowego”.

Stalowa wieża ma wysokość 23 metrów, a platforma widokowa znajduje się 4 metry niżej. Widać stąd okoliczne pasma górskie – Góry Bystrzyckie, Orlickie i Masyw Śnieżnika. Konstrukcja stanęła pośród drzew, ale jest od nich o kilka metrów wyższa i pozwala oglądać panoramiczne widoki.

To nie pierwsza taka budowla w tym miejscu. W 1909 r. zbudowano drewnianą wieżę widokową, która przetrwała w krajobrazie ok. 30 lat. Współczesna konstrukcja stoi przy niebieskim szlaku prowadzącym ze schroniska PTTK Jagodna.

Podobnie jak w przypadku sąsiednich wież widokowych, na tę na Jagodnej można wejść za darmo. Otwarta jest codziennie, przez cały rok. 

Taras widokowy na Szczelińcu Wielkim

Na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki, dotrzesz składającym się z 665 schodów szlakiem, który powstał z inicjatywy lokalnego przewodnika górskiego Franza Pabla. Poza labiryntem skalnym, z którego składa się góra, wielką atrakcją są tarasy widokowe na szczycie Szczelińca Wielkiego.

Sam szczyt gościł znamienitych gości – wdrapał się tutaj Johann Goethe oraz John Quincy Adams, który został później prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wejść na górę chciał też Fryderyk Chopin, ale wędrówki zakazali mu lekarze z uzdrowiska w Dusznikach-Zdroju.

Popularność szczytu wzięła się m.in. z wcześniejszej wizyty na nim samego króla Prus, Fryderyka Wilhelma II. Obok Błędnych Skał, Szczeliniec Wielki jest największą atrakcją Gór Stołowych i miejscem obowiązkowym do odwiedzenia, jeśli pojawisz się w tej części Dolnego Śląska.

Dojście do schroniska na szczycie Szczelińca Wielkiego jest darmowe. Tuż za schroniskiem znajdują się kasy, w których trzeba zapłacić za dalszą drogą lub zejść ze szczytu tą samą drogą. Warto zapłacić – w płatnej części trasy znajdziesz tarasy widokowe. 

Bilety kosztują 12 i 6 zł (normalny i ulgowy). Płatna trasa działa od 1 maja do 31 października.

Platforma widokowa na Guzowatej w Radkowie

To jeden z moich ulubionych punktów widokowych na Dolnym Śląsku. Niepowtarzalny w formie i serwujący atrakcyjny, zróżnicowany widok na kawałek okolicy. Platforma widokowa na Guzowatej w Górach Stołowych to obowiązkowy punkt do odwiedzenia.

platforma na Guzowatej Radków Dolny Śląsk ciekawe punkty widokowe dobry widok na góry Szczeliniec Wielki Góry Stołowe Zalew Radkowski krajobraz

Okoliczna ludność podziwiała widoki z tego wzniesienia już od początku XX wieku, ale w 2019 r. oddano do użytku nową platformę widokową. U podnóża ciągnie się sztuczny Zalew Radkowski, a kawałek dalej zaczynają się Góry Stołowy i Broumowskie Ściany.

Z platformy na Guzowatej dobrze widać najwyższy punkt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Jeśli będziesz w tej okolicy, spróbuj znaleźć czas na wycieczkę na szczyt (wejście od strony Karłowa). Taras widokowy na szczycie góry również robi spore wrażenie.

Na platformę widokową na Guzowatej można wejść za darmo. Otwarta jest codziennie, przez cały rok. 

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim

Wieża na Czernicy to nie jedyny taki obiekt w Górach Złotych. Na szczycie Jawornika Wielkiego zbudowano w 2009 r. niską wieżę, której platformy widokowe znajdują się na wysokości raptem 3,5 i 6,4 metra. Widok z niej rozpościera się tylko na północ, w stronę Złotego Stoku, a resztę kierunków szczelnie zasłaniają drzewa.

Pomimo, że to jedna z najniższych wież widokowych, warto rzucić na nią okiem przy okazji wycieczek w tej okolicy. Widać z niej Zalew Paczkowski oraz Kamieniec Ząbkowicki z okazałym pałacem Marianny Orańskiej.

Wieża widokowa jest dostępna bez ograniczeń, a za wejście na nią nie trzeba płacić.

Wieża widokowa w Suszynce

Przypominająca trochę część średniowiecznego zamku wieża widokowa Suszynka w centrum wsi Suszyna to kolejna z budowli, która powstała w ramach projektów współpracy transgranicznej z Czechami. Wieża ma 27 metrów wysokości, a punkt widokowy znajduje się 19 metrów nad ziemią.

Wieża widokowa jest dostępna bez ograniczeń, a za wejście na nią nie trzeba płacić.

Po tym, jak pokonasz 140 schodów, otworzy się przed Tobą widok na całą Ziemię Kłodzką i okoliczne pasma górskie. Pięknie widać z niej charakterystyczny kształt Szczelińca Wielkiego. Budowlę w Suszynie obłożono okładziną z żółtawego piaskowca. Trochę przypomina mi wieże strażnicze, które dawniej strzegły bezpieczeństwa w górskiej krainie Gruzji – Swanetii. Mamy więc trochę Gruzji na Ziemii Kłodzkiej.

Wieże widokowe w okolicy Parku Krajobrazowego Chełmy

W okolicach Parku Krajobrazowego Chełmy i Krainy Wygasłych Wulkanów obrodziło w różnorodnej konstrukcji wieże widokowe. Niektóre z nich z upływem lat przegrały walkę z rosnącym dookoła lasem i przestały pełnić pierwotną funkcję.

Pomimo tego nadal warto do nich dotrzeć – atmosfera jest wtedy bardziej tajemnicza, a nieoblegana wieża będzie tylko dla Ciebie. W miejscach, gdzie widoki nadal są rozległe, będziesz mógł podziwiać powulkaniczny krajobraz tej unikalnej krainy na mapie Dolnego Śląska.

Wieża widokowa na Zawodnej w Gozdnie

W Parku Krajobrazowym Chełmy i najbliższej okolicy nie brakuje wież widokowych. I chociaż kilka z nich przegrało walkę z rosnącym lasem, to nie zalicza się do nich drewniana wieża widokowa na górze Zawodna w Gozdnie.

Ze szczytu konstrukcji zobaczysz rozległe Pogórze Kaczawskie i Góry Kaczawskie, a dodatkowo będziesz miał okazję podziwiać Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kamienne. To jeden z najlepszych punktów widokowych w tej części Dolnego Śląska.

Wieżę zbudowano w 2018 r. i jej popularność rośnie dosyć powoli. Jest szansa, że w środku tygodnia będziesz miał ją tylko dla siebie. Nieco ciaśniej robi się tutaj w ciepłe weekendy. Do wieży prowadzi ścieżka zaczynająca się na parkingu przy granicy lasu.

Na wieżę widokową na Zawodnej w Gozdnie możesz wejść za darmo. Wieża jest otwarta przez cały rok, więc wizytę możesz zaplanować w dowolnym dniu. 

Wieża widokowa w Mściwojowie

Wejście na wieżę widokową w Mściwojowie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Do stalowej, sięgającej 25 metrów wieży możesz dojść 2-kilometrową ścieżką edukacyjną, dzięki której dowiesz się więcej o okolicznych terenach.

Budowla powstała nad zbiornikiem wodnym “Mściwojów”, na szczycie sięgającej 208 m n.p.m. Winnej Góry. Pomimo niewielkiej wysokości wzniesienia, z wieży świetnie widać Pogórze Kaczawskie, Góry Kaczawskie i bardziej odległe pasma górskie – Góry Kamienne, Wałbrzyskie i Karkonosze.

Wyzwaniem może być wejście na szczyt wieży. Zamiast powoli wznoszących się schodów mamy tutaj schody strome na tyle, że trochę przypominają zmaganie się z drabiną. Nie będzie to raczej wyzwaniem nie do przejścia, ale zachowaj ostrożność szczególnie wtedy, gdy podłoże będzie śliskie.

Wieża widokowa w Mściwojowie jest czynna do kwietnia do października. Wstęp na nią jest darmowy

Wieża widokowa na Bazaltowej Górze

Miłośnicy rozległych widoków nie będą zadowoleni z tego, co zobaczą z górnej galerii wieży widokowej na Bazaltowej Górze. Nie ma się jednak czym martwić – poniżej wieży znajduje się naturalny punkt widokowy serwujący panoramę sporego kawałka Dolnego Śląska.

Widok Z Wieży Widokowej Bazaltowa Góra Szlak Turystyczny Pogórze Kaczawskie Atrakcje Ciekawe Miejsca Panorama
Brak rozległych widoków z wieży widokowej rekompensuje położony niżej punkt widokowy

Wejście na wieżę na Bazaltowej Górze to dobry pomysł nawet pomimo jej niewystarczającej wysokości. Sama budowla przypomina kształtem dom Muminków, a wejście po krętych schodach powoduje, że możesz się tam poczuć jak na latarni morskiej.

Bazaltowa Góra to kolejne ze wzniesień o wulkanicznej przeszłości, które jest ważną atrakcją Krainy Wygasłych Wulkanów. Bazaltowe słupy widać dobrze poniżej punktu widokowego, tuż przy czerwonym szlaku, prowadzącym w kierunku Kłonic.

Wejście na wieżę widokową na Bazaltowej Górze jest darmowe i możliwe przez cały rok. Nie spodziewaj się tu tłumów – jest duża szansa, że wieżę będziesz miał tylko dla siebie.

Wieża widokowa Radogost w Kłonicach

Wieża widokowa na wzgórzu Radogost w Kłonicach to obiekt, którego historia zaczęła się w końcówce XIX wieku. Powstała (jak to w Krainie Wygasłych Wulkanów) na dawnym wulkanie, którego cofający się lądolód “skrócił” miliony lat temu prawdopodobnie aż o połowę.

Kształtem zbliżona jest do wieży na Bazaltowej Górze, ma jednak nad nią jedną, istotną przewagę – ona dla odmiany pozwala na oglądanie rozległej panoramy na okolicę. Z otwartej galerii na wysokości 22 metrów zobaczysz pasmo Sudetów i okoliczne miejscowości.

Ścieżka Szlak Turystyczny na Wieżę Widokową Radogost Park Krajobrazowy Chełmy1 Ciekawe Miejsca

Miejsce jest bardzo wietrzne, więc szczególnie jesienią warto mieć za sobą szczelny kaptur i czapkę. Droga z pobliskich Kłonic zajmie Ci raptem kilkanaście minut. Odwiedziny tutaj możesz połączyć z wejściem na pobliską Bazaltową Górę.

Wieża widokowa na Radogoście jest udostępniana bezpłatnie przez cały rok. Krótką wędrówkę najlepiej zacząć z niewielkiego parkingu w Kłonicach

Wieża widokowa na Dłużcu

W 2018 r. na terenie Gór Kaczawskich, na szczycie mierzącego 592 m n.p.m. Dłużca, powstała nowa wieża widokowa. Oferuje jeden z najbardziej oryginalnych widoków na mniej popularną, wolną od masowej turystyki część Sudetów. Jeśli nie lubisz tłumów to na pewno Ci się tutaj spodoba.

Z wieży zobaczysz Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie. W oddali możesz zauważyć szczyt Ostrzycy – najwyższego wzniesienia Pogórza Kaczawskiego o wysokości 501 m n.p.m. Punktem wypadowym na tę wieżę może być Wojcieszów lub Dobków.

Wstęp na wieżę widokową na Dłużcu jest darmowy i możliwy przez cały rok

Wieża (nie)widokowa w Muchowie

Kolejną z konstrukcji, która przegrała walkę z rosnącym lasem jest wieża widokowa w Muchowie, stojąca w rezerwacie przyrody Mszana i Obłoga. To, że wieża nie dostarcza rozległych widoków nie znaczy jednak, że powinieneś odpuścić sobie wycieczkę w te rejony.

Park Krajobrazowy Chełmy3 Wzgórza Muchowskie Muchów Niska Wieża Widokowa Bez Widoku

Prostopadłościenną wieżę wybudowano w 1848 r. na zlecenie hrabiego von Carlovitza. Wtedy jeszcze większość góry była wylesiona, więc widok rozpościerał się stąd nawet na pasmo Karkonoszy. Las rósł i szybko przerósł mierzącą raptem 6 metrów konstrukcję.

Dzisiaj wieża dostarcza już wyłącznie widoków na pobliskie drzewa, ale spacer przez rezerwat Mszana i Obłoga oraz samo wejście na wieżę ma w sobie coś tajemniczego. Przez cały czas wędrówki z parkingu w Muchowie nie spotkaliśmy tutaj żywego ducha. Byliśmy tylko my, chroniona natura i wieża stojąca w otoczeniu powulkanicznych skał.

Dawna wieża widokowa w Muchowie jest dostępna za darmo przez cały rok. Wędrując tutaj zwracaj uwagę na biało-niebieskie oznaczenia ścieżki – nie są one zbyt wyraźne i łatwo zgubić je z oczu i niepotrzebnie nadkładać drogi.

Wieża kościoła w Podgórkach

Ciekawą alternatywą dla celowo budowanych wież widokowych jest atrakcja, którą możesz obejrzeć w Podgórkach. Tamtejsza granitowa wieża widokowa to pozostałość po cmentarnym kościele z XVI wieku, który spłonął na początku XIX wieku. Nigdy nie doczekał się odbudowy, ale jego wieża zachowała się do dzisiaj.

W kościele znajdowały się krypty grobowe rodziny von Zedlitz, którą możesz znać z historii zamku Grodno w Górach Sowich. Rodzina ta zleciła dobudowanie do kościoła wieży, z której dzisiaj możesz podziwiać widoki na okolicę. Teren dookoła dawnej świątyni od 2006 r. jest zagospodarowany i przystosowany do przyjmowania turystów.

Wieżę dawnego kościoła w Podgórkach możesz zwiedzać w sezonie letnim od 10:00 do 18:00. Upewnij się jednak co do godzin otwarcia wieży dzwoniąc wcześniej na numer +48 75 71 35 273 (Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie).

Wieża widokowa na Wieżycy

Wieża widokowa na Wieżycy to konstrukcja jedyna w swoim rodzaju. Poza dostarczaniem ciekawych widoków, budowla jest powstałym w XIX wieku pomnikiem upamiętniającym bohaterów bitwy pod Dobromierzem z 1745 r.

Szczyt Wieżycy był punktem, z którego wojska austriackie wypatrywały zbliżających się wojsk pruskich. Spryt pruskich żołnierzy pozwolił im ukryć się przed Austriakami i sprowadzić na nich klęskę w czasie bitwy. Budowa upamiętniającego to zdarzenie Pomnika Chwały Żołnierza Pruskiego zakończyła się w 1852 r.

Wieża widokowa na Wieżycy zdjecie archiwalne ciekawy ładny punkt widokowy Dolny Śląsk gdzie pojechać na krótką wycieczkę z Wrocławia
Sielankowo wyglądająca wieża widokowa na Wieżycy była motywem pocztówki z lat 20. XX wieku. Źródło: polska-org.pl

Wieżę przebudowano w 1879 r., nadając jej współczesny wygląd. Obiekt obecnie znajduje się w prywatnych rękach, jest wyremontowany i gotowy do przyjmowania ruchu turystycznego. To ciekawa odmiana dla budowli, które budowano wyłącznie ze względów widokowych.

Wieża widokowa na Wieżycy jest otwarta oficjalnie codziennie od 10:00 do 17:00. Zanim się tu jednak wybierzesz, skontaktuj się z jej właścicielem (Pan Edward, +48 602 784 353) i potwierdź jej dostępność.

Wieże widokowe w Karkonoszach i w Górach Izerskich

Z ciągnących się kilometrami karkonoskich szlaków rozpościerają się tak zróżnicowane widoki, że uzasadnienie budowania dodatkowych wież nie jest zbyt duże.

Pomimo tego, że Karkonosze i Góry Izerskie nie są tak bogate w wieże widokowe jak np. Ziemia Kłodzka, to wystawiły swoich “reprezentantów” do naszego zestawienia. Niektórzy z nich szybko zdobyli dużą rozpoznawalność wśród turystów i wpisali się na listę najważniejszych atrakcji okolicy.

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie

Taras widokowy górujący nad 20-metrowym urwiskiem skalnym zbudowano w Szklarskiej Porębie w 2020 r. Pojawiają się na nim turyści wędrujący po miejskich szlakach między Domem Wlastimila Hofmana, a słynną, możliwą do wprawienia w ruch, skałą Chybotek.

Złoty Widok punkt widokowy szklarska poręba

Na Złotym Widoku pomyślano o miejscach do podziwiania widoków, ale też odpoczynku i zbierania sił przed dalszą wędrówką. Dostępne są drewniane leżaki i stoły, przy których można zrobić mały piknik. Sam taras widokowy ma dwie kondygnacje, które są połączone schodami.

Kawałek przed wejściem na Złoty Widok pojawia się mobilny punkt z pyszną kawą. Jeśli będziesz miał szczęście to trafisz na niego kawałek za Wlastimilówką. Odwiedziny na tarasie widokowym możesz połączyć z przejściem pętli dookoła Szklarskiej Poręby, odwiedzając m.in. wodospad Szklarki i Starą Chatę Walońską.

Złoty Widok jest dostępny dla turystów bez ograniczeń czasowych, a wstęp jest darmowy.

Sky Walk – Ścieżka w Chmurach w Świeradowie-Zdroju

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju to jedna z najnowszych tego typu atrakcji na Dolnym Śląsku. To też atrakcja niepowtarzalna w swojej formie (no, może poza jej siostrą po czeskiej stronie w Dolní Moravie). Nie kojarzę innego punktu widokowego, z którego można… zjechać na dół zjeżdżalnią.

Dość kontrowersyjny projekt powstał w Świeradowie-Zdroju w 2021 r. Przeciwnicy zarzucają mu to, że niezbyt płynnie wpisał się w krajobraz, a zwolennicy chwalą go za przyciągnięcie do okolicy rzeszy nowych turystów. Drewniana konstrukcja przyciągnęła w pierwszy weekend działania ponad 20 000 gości.

Wijąca się ścieżka liczy sobie ponad 800 metrów długości. Sama wieża wznosi się na ponad 60 metrów, co z poziomu ulicy robi wrażenie. Atrakcja będzie ciekawa przede wszystkim dla dzieci – rzadko kiedy można z wieży widokowej zjechać zjeżdżalnią zamiast schodzić po schodach.

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju jest czynny codziennie od 9:00 do 19:00. Godziny otwarcia czasami się zmieniają – sprawdź aktualne na stronie internetowej

Bilety wstępu kosztują 49 zł (normalny) i 39 zł (ulgowy) i można je kupić tylko na miejscu. 

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie

Tuż przy granicy z Czechami, na Czerniawskiej Kopie, znajdziesz kolejną z drewnianych wież widokowych Dolnego Śląska. Na szczycie siegającym 776 m n.p.m. wieża widokowa stała jeszcze przed wojną, ale dopiero w 2019 r. doczekała się odbudowy.

Wieża widokowa nie należy do najwyższych – ma raptem 15 metrów, ale udało się zmieścić na niej 2 tarasy widokowe, na których pięknem okolicy może się cieszyć do 20 osób równocześnie. Do konstrukcji można dojechać rowerami, a niedaleko zaczyna się gęsta sieć lokalnych singletracków.

Teren dookoła wieży dobrze nadaje się do spędzenia tutaj większej ilości czasu. Są tu ławeczki, kosze na śmieci, miejsca do zaparkowania roweru. To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Góry Izerskie.

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie jest dostępna za darmo przez cały rok. 

Wieże i punkty widokowe w okolicach Jeleniej Góry

Położenia Jeleniej Górze zazdrościł sam prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams. Nie dość, że miasto jest świetną bazą wypadową w Karkonosze, Góry Izerskie i Rudawy Janowickie, to może pochwalić się ładnym rynkiem, ciekawą architekturą i… kilkoma punktami widokowymi w mieście oraz okolicy.

Wieża widokowa Grzybek na Wzgórzu Krzywoustego

Grzybek to kolejna z wież widokowych, które kojarzą mi się z latarniami morskimi. Na leżącym niedaleko centrum Jeleniej Góry Wzgórzu Krzywoustego w 1911 r. wybudowano 22-metrową wieżę widokową, którą z uwagi na kształt dachu lokalni mieszkańcy okrzyknęli Grzybkiem.

Wzgórze Krzywoustego to miejsce, od którego zaczęła się historia Jeleniej Góry. Istniał tu gród warowny, który założył Bolesław Chrobry na początku XI wieku lub Bolesław Krzywousty ok. 100 lat później. Prawdopodobnie w tej okolicy istniał też murowany zamek, który w niepotwierdzonych okolicznościach został zniszczony i zniknął z mapy dzisiejszego Dolnego Śląska.

Przy budowie Grzybka natrafiono na pozostałości po zamku, które niestety zniszczono. Wieża widokowa działała nieprzerwanie do II wojny światowej, a po jej zakończeniu popadła w ruinę jak większość takich obiektów na Dolnym Śląsku. W 2009 r. zakończyła się jej rewitalizacji i teraz możesz już podziwiać z niej malowniczą Jelenią Górę i okolicę.

Wędrując po Wzgórzu Krzywoustego możesz poczuć się jak sam prezydent Stanów Zjednoczonych. John Quincy Adams, o którym mówiłem już przy okazji Szczelińca Wielkiego, odwiedził to miejsce w 1800 r.

Wejście na wieżę widokową Grzybek jest możliwe przez cały rok. Od kwietnia do października działa od 8:00 do 20:00, a od listopada do marca – od 8:00 do 16:00. Wstęp jest bezpłatny.

Platforma widokowa na Sokoliku (Rudawy Janowickie)

Trzęsące się, stalowe schody prowadzą na szczyt mierzącego 642 m n.p.m. Sokolika w Rudawach Janowickich. Warto znaleźć siły na krótki trekking ze schroniska PTTK Szwajcarka, bo widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską są niepowtarzalne.

Do stojącego tuż obok, bliźniaczego Sokolika Małego, jeszcze przed II wojną światową można było się dostać przerzuconą między szczytami kładką. To jakby komuś brakowało wrażeń po wejściu na Sokolika po niezbyt solidnie wyglądających schodach. Kładka niestety zniknęła i po wojnie nikt nie zdecydował o jej odbudowie.

Sokolik punkt widokowy Rudawy Janowickie co warto zobaczyć

Gdy już będziesz w Rudawach Janowickich, spróbuj znaleźć czas na wędrówkę w kierunku Starościńskich Skał (piękne widoki ze szczytowych skałek) i ruin zamku Bolczów. Nie martw się planowaniem – wszystko opisałem już w artykule o Rudawach Janowickich, do którego podlinkowałem wyżej.

Taras widokowy na Sokoliku jest otwarty przez cały rok, a wejście jest bezpłatne.

Wieża ciśnień w Mirsku

W Mirsku punkt widokowy zorganizowano w dawnej wieży ciśnień, która działała na rzecz miasta jeszcze w latach 70. XX wieku. W miejscu dawnego zbiornika wodnego, który znajdował się w szczytowej części wieży, zorganizowano taras widokowy. Widać z niego Przedgórze Izerskie i najbliższą okolicę Mirska.

Wieżę ciśnień zbudował na planie ośmiokąta lokalny mistrz budowalny Jaekel. Oddano ją do użytku w 1890 r. jako odpowiedź na zanieczyszczenie wód pitnych przez okoliczne zakłady i konieczność szukania alternatywnych możliwości do zapewnienia Mirskowi wody.

Budynek ma 7 pięter, a na górę wchodzi się po stalowych schodach. Jako, że to adaptacja dawnej wieży ciśnień, nie ma ona zewnętrznego tarasu widokowego. Na okolicę patrzy się więc przez duże okna.

Wieża ciśnień w Mirsku jest czynna przez cały rok, od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu kosztuje 6 zł. Aktualne dane znajdziesz zawsze na stronie internetowej

Punkty i wieże widokowe w innych zakątkach Dolnego Śląska

Jak już zauważyłeś, województwo dolnośląskie jest bogate w wieże i punkty widokowe. Poza górskimi zakątkami regionu, które naturalnie sprzyjają budowie takich konstrukcji, wieże działają też w nizinnych parkach krajobrazowych i niektórych miastach.

Wybrałem dla Ciebie te szczególnie ciekawe, które wprowadzą trochę różnorodności do “świata” zdominowanego przez górską część Dolnego Śląska.

Wieża ratuszowa w Głogowie

Głogów może pochwalić się posiadaniem najwyższej wieży ratuszowej na Śląsku. W Polsce ustępuje tylko wieży ratuszowej w Gdańsku. Głogowska budowla sięga ponad 80 metrów wysokości, chociaż jeszcze przez II wojną światową była o 13 cm wyższa.

Twierdza Glogau została w ostatnich dniach wojny doszczętnie zniszczona. Działań wojennych nie przetrwał ratusz, chociaż do lat 60. w miejskim krajobrazie pozostawały jeszcze fragmenty fundamentów wieży i jej najniższe piętro. Siedzibę władz miejskich odbudowano w latach 90., przywracając wieżę ratuszową i tworząc na niej taras widokowy.

Na Głogów i spory kawałek okolicy miasta możesz spojrzeć z wysokości 47 metrów. Wspinając się na kolejne piętra wieży, możesz oglądać wystawę poświęconą historii Głogowa – od najdawniejszych lat na dolnych piętrach, do współczesności na najwyższych dostępnych poziomach.

Wieża ratuszowa w Głogowie jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. W miesiącach kwiecień – wrzesień: od 9:00 do 16:00 (wtorek – piątek) i od 11:00 do 18:00 (weekendy), a w miesiącach październik – marzec: od 8:00 do 15:00 (wtorek – piątek) i od 9:00 do 16:00 (weekendy). 

Bilety kosztują odpowiednio 5 zł i 3 zł (normalny i ulgowy).

Wieża obserwacyjna Ptaków Niebieskich przy Stawach Milickich

Wieżę obserwacyjną znajdziesz w unikatowym Parku Krajobrazowym Stawów Milickich, który leży kilkadziesiąt kilometrów na północ od Wrocławia. Zamiast górskich widoków, będziesz miał okazję odnaleźć w sobie miłośnika ornitologii i podziwiać liczne gatunki ptaków, które zamieszkują teren pobliskiego rezerwatu przyrody.

Z potrzeby dziennikarskiej precyzji wymienię kilka gatunków ptaków, chociaż niestety nie jestem ich jeszcze w stanie sam rozróżnić: głowienka zwyczajna, czernica, cyraneczka, krzyżówka, gęś gęgawa, brzęczek, czajka, łabędź krzykliwy i czarnodzioby, żuraw. W rejonie jeziora pojawiają się też dziki, jelenie i sarny.

Wieża obserwacyjna stoi niedaleko brzegu stawu Grabownica. To jedyna szansa, żeby obejrzeć ten największy ze Stawów Milickich (283 ha). Jego brzegi nie są dostępne dla turystów, których obecność mogłaby utrudnić ochronę tutejszej, unikalnej przyrody.

Wieża Ptaków Niebieskich jest dostępna za darmo przez cały rok. Odwiedzając ją pamiętaj, że jesteś w rezerwacie przyrody – zachowuj się cicho i nie zostawiaj po sobie śmieci.

Czeskie punkty i wieże widokowe niedaleko granicy z Polską

Czesko-polskie pogranicze ma szczęście do lokalnych aktywistów. Dzięki ich pracy w rejonie Karkonoszy, Gór Sowich, Bystrzyckich, Orlickich i Ziemi Broumovskiej powstaje od wielu lat szereg nowych atrakcji turystycznych w ramach realizowanych transgranicznych projektów.

Jedynym z najbardziej udanych jest Czesko-Polski Szlak Grzbietowy, w ramach którego po obu stronach granicy powstał szereg nowych wież widokowych. Dokładając do tego inne inicjatywy (również prywatne), obszar transgraniczny staje się coraz bardziej atrakcyjny dla turystów z obu krajów.

Wieża widokowa na Šibeníku

Niepowtarzalną atrakcją regionu jest wieża widokowa na Šibeníku, leżącym kilkaset metrów od miasteczka Nový Hrádek w Górach Orlickich. Punkt widokowy powstał tutaj przez adaptację jednego z masztów dawnej farmy wiatrowej, która działała tutaj z problemami do 2013 r.

Góry Orlickie Wieża widokowa na Sibeniku wieża wiatrowa ciekawe wieże widokowe pogranicze Czechy na weekend blisko Dolnego Śląska gdzie na weekend z Wrocławia

Mierzący 47 metrów maszt zaadaptowano na potrzeby turystów. Dobudowano oplatające go schody i platformę widokową, która znajduje się na wysokości 32 metrów. Poniżej wieży zbudowano punkt informacji turystycznej, a kawałek dalej – spory parking. Na najwyższy punkt wieży prowadzą 183 schody.

Dobre położenie punktu powoduje, że widoki z niego są niepowtarzalne. Doskonale widać stąd Karkonosze, Góry Orlickie, Masyw Czesko-Morawski oraz zabudowania miasta Hradec Králové.

Wieża widokowa na Šibeníku jest czynna przez cały rok, całodobowo. Wstęp na nią nie jest biletowany

Godziny otwarcia leżącego u jej stóp Centrum Informacji Turystycznej możesz sprawdzić na stronie internetowej.

Wieża widokowa na Borówkowej Górze

Historia punktów widokowych na granicznym szczycie Borówkowej Góry sięga drugiej połowy XIX wieku. W 1870 r. powstał na niej niewielki pomost widokowy, a w 1889 r. zbudowano 17-metrową wieżę widokową, która zawaliła się po 11 latach.

Kolejne wcielenie budowli to 1908 r., kiedy to 21-metrową wieżę uroczyście otwierał sam książę Fryderyk Wilhelm. Nie była mu wtedy straszna nawet fatalna pogoda, która tego dnia królowała nad Borówkową Górą. Zaangażowanie księcia nie pomogło wieży w ucieczce od przeznaczenia i w 1922 r. zawaliła się podobnie jak jej poprzedniczka.

Po II wojnie światowej ruch turystyczny w tym rejonie prawie całkowicie zamarł. Brakowało infrastruktury – w latach 60. zburzono istniejące na szczycie schronisko. Wszystko odmieniło się w 2006 r., gdy na szczycie powstała ponad 25-metrowa wieża widokowa w kształcie walca. Od tego czasu miejsce to cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich i czeskich turystów.

Jak na moje oko, wieża wygląda trochę jak dom Muminków. Dzieciom na pewno się spodoba. Dorosłym w sumie też. ;)

Wieża widokowa na Borówkowej Górze to kolejna z wież, na które można wejść za darmo

Ścieżka w koronach drzew (Stezka korunami stromů)

Niedaleko czeskiego kurortu Janské Lázně w 2017 r. wybudowano jedną z największych atrakcji regionu – Ścieżkę w koronach drzew (Stezka korunami stromů). To ciekawe połączenie ścieżki edukacyjnej i niecodziennego punktu widokowego, z którego możesz wynieść nie tylko zdjęcia pięknych panoram, ale też trochę wiedzy o życiu lasu.

Do przejścia masz trasę ok. 1500 metrów, która najpierw prowadzi przez las, a później wznosi się coraz wyżej – aż do punktu widokowego na wysokości ok. 45 metrów. Otaczające ją, mające nawet 150 lat drzewa możesz mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki. Po drodze zatrzymaj się kilka razy przy tablicach informacyjnych, które opowiadają o kolejnych piętrach lasu.

Poza częścią widokową, dla turystów jest dostępna część podziemna, w której dowiesz się więcej o tym, co dzieje się w lesie poniżej poziomu gruntu. Dzieci również nie powinny się nudzić, bo ze szczytu wieży będą mogły zjechać długą na 80 metrów zjeżdżalnią.

Ścieżka w koronach drzew jest czynna przez cały rok. Dokładnie godziny otwarcia i ceny biletów wstępu możesz sprawdzić na stronie internetowej tej atrakcji.

Wieża widokowa na wzniesieniu Feistův kopec

Budowa wieży widokowej na wzniesieniu Feistův kopec to kolejne osiągnięcie transgranicznego Euroregionu Glacensis w ramach projektu Czesko-Polski Szlak Grzbietowy. To świetny punkt widokowy na leżące przy granicy Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie. Do granicy z Polską jest stąd raptem 200 metrów.

Wieża widokowa Góry Orlickie Góry Bystrzyckie Feistuv kopec ciekawe punkty widokowe w Czechach blisko Polski pogranicze polsko-czeskiej gdzie na wycieczke

Aby cieszyć się widokami, musisz napierw pokonać 140 schodów prowadzących na szczyt wieży. Zbudowano ją na planie ośmiokąta wykorzystując stal jako główny materiał konstrukcyjny oraz drewno, którym obudowano konstrukcję. Zaraz przy wejściu stoi drewniana rzeźba Króla Podziemnych Skrzatów, który jest maskotką tutejszej gminy (Olešnice v Orlických horách).

Ze szczytu wieży widać inne konstrukcje, które powstały w ramach tego samego projektu, np. stworzoną z dawnego masztu elektrowni wiatrowej wieżę na Šibeníku, o której pisałem chwilę wcześniej.

Wieża widokowa na wzgórzu Feistův kopec jest dostępna za darmo. Można na nią wejść w okresie od kwietnia do października.

Wieża widokowa Vysoká Srbská na Wietrznej Górce (na Větrné hůrce)

Aktywny Euroregion Glacensis doprowadził również do budowy kolejnej wieży leżącej tuż przy granicy z Polską, na Wietrznej Górce (na Větrné hůrce), niedaleko czeskiego Hronova i polskiej Kudowy-Zdrój.

Dobre położenie wieży pozwala oglądać z niej sporo ciekawych zakątków okolicy – Góry Stołowe z dobrze widocznym Szczelińcem Wielkim, Karkonosze, Góry Orlickie, miasto Hronov. Okolicę można podziwiać z platformy widokowej na wysokości 15 metrów, do której prowadzi 70 schodów. Sama wieża jest nieco wyższa – ma 18 metrów.

Wieża składa się ze stalowych słupów obudowanych popularnym wśród konstruktorów takich budowli drewnem modrzewiowym.

Wieża widokowa na Wietrznej Górce działa przez całą dobę i można na nią wejść bezpłatnie.

Wieża widokowa na Wielkiej Desztnej (Velká Deštná)

W 2019 r. swojej wieży widokowej doczekał się też najwyższy szczyt Gór Orlickich – Wielka Desztna (Velká Deštná). To nie pierwsze wcielenie wieży na szczycie tej góry, ale nigdy konstrukcja nie wyglądała tak ciekawie i symbolicznie, jak teraz.

Wieże widokowe w Czechach punkty widokowe blisko granicy z Czechami pogranicze Wielka Desztna
Wieże widokowe w Czechach ciekawe punkty widokowe blisko granicy z Czechami pogranicze Wielka Desztna

Drewniana elewacja budowli symbolizuje pchany przez wiatr, padający deszcz, który często nawiedza Wielką Desztną. Różne kierunki wiatru krzyżują się na ścianach wieży widokowej, czego symbolem jest właśnie charakterystyczny układ desek pokrywających wieżę. Wejściowy portal ma dodatkowo symbolizować fortyfikacje militarne i przez to nawiązywać do burzliwej historii tych ziem.

Wieże widokowe w Czechach punkty widokowe blisko granicy z Czechami pogranicze Wielka Desztna tanie spodnie damskie trekkinowe

Wieża na Wielkiej Desztnej to, obok tej na Šibeníku, moja ulubiona wieża widokowa polsko-czeskiego pogranicza. Jest odważna architektonicznie, ale jednocześnie nie zaburza zbyt mocno okolicznego krajobrazu. Górny taras widokowy zapewni Ci panoramę na całą okolicę. Może trochę wiać, a czasami padać – ale w końcu to Wielka Deszczowa. ;)

Wejście na wieżę widokową na Wielkiej Desztnej jest bezpłatne. Pamiętaj, że obiekt nie jest czynny w zimie – od grudnia do marca.

Wieża widokowa na Smrku

Po czeskiej stronie Gór Izerskich, tuż przy granicy z Polską znajdziesz kolejną z wież widokowych, które powstały na tym obszarze na początku XXI wieku. Na mierzącym 1123 m n.p.m. Smrku powstała 20-metrowa wieża widokowa, z której można zobaczyć nie tylko Góry Izerskie, ale też część Gór Łużyckich i Karkonoszy.

Na wieżę widokową na Smrku możesz wejść bezpłatnie. Czynna jest przez cały rok.

Smrk musiał długo czekać na budowę wieży. Zastąpiła ona drewnianą konstrukcję z 1892 r., która przez brak opieki zawaliła się po II wojnie światowej. Jej dawni zarządcy – rodzina Porsche, wyjechała wgłąb Niemiec. Na tej działającej współcześnie do dyspozycji turystów są dwie platformy widokowe. Najłatwiej dotrzeć tutaj ze schroniska PTTK Na Stogu Izerskim, które leży ok. 3 kilometry od wieży na Smrku.

Niemieckie wieże widokowe przy granicy z Polską

W odróżnieniu od czeskiego pogranicza, obszar w pobliżu polsko-niemieckiej granicy nie jest tak bogaty w wieże widokowe. Nie znaczy to jednak, że wież nie znajdziesz tam wcale.

Wybrałem dla Ciebie dwie konstrukcje, które znajdują się tuż za granicą państwową. Możesz odwiedzić je przy okazji zwiedzania innych atrakcji okolicy.

Wieża widokowa na wzniesieniu Rotstein

Od 2000 r. na szczycie Rotsteina – najwyższego wzniesienia Płaskowyżu Budziszyńskiego, znajduje się 21-metrowa wieża widokowa. Wybudowano ją niedaleko hotelu górskiego “Berghotel Rotstein” pochodzącego z 1872 r.

Pomimo niewielkiej wysokości (455 m n.p.m.), ukształtowanie terenu powoduje, że Rotstein dobrze odznacza się w okolicznym krajobrazie. Z punktu widokowego bez problemu dostrzeżesz miasteczko Goerlitz i obszar leżący już po polskiej stronie granicy.

Wzgórze Rotstein to też miejsce ochrony cennej przyrody. Od 1912 r. działa tutaj najstarszy w Saksonii rezerwat przyrody chroniący m.in. obrazka plamistego z pięknym, czerwonymi owocami.

Wieża widokowa na wzniesieniu Rotstein jest czynna przez cały rok, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Wieża widokowa nad jeziorem Berzdorf

Rzut beretem od Goerlitz leży jezioro Berzdorf, którego wschodni brzeg prawie dotyka polsko-niemieckiej granicy państwowej. Przy zachodnim brzegu jeziora zbudowano w 2008 r. wieżę składającą się z dwóch platform widokowych.

Wycieczka nad jezioro Berzdorf to dobry pomysł na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Dookoła działa sporo punktów gastronomicznych, przystań jachtowa, wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Samo jezioro to atrakcja stosunkowo młoda. W 2013 r. zakończono zalewanie terenu dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, dzięki czemu teren poprzemysłowy zamienił się w wielką atrakcję turystyczną. W 26-metrowej wieży widokowej zobaczysz górę Landeskrone, miasto Goerlitz i oczywiście Polskę.

Wieża widokowa przy jeziorze Berzdorf jest czynna przez cały rok, a wstęp na nią kosztuje 1€. Monety wrzuca się do automatu otwierającego drzwi do wieży.

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

Długa lista wież i punktów widokowych na Dolnym Śląsku jest pełna różnorodnych obiektów, położonych w różnych zakątkach województwa. Mam nadzieję, że artykuł pomógł Ci uporządkować turystyczne plany i już wiesz, na które wieże widokowe będziesz chciał wdrapać się w pierwszej kolejności. Życzę Ci udanych wycieczek i dobrej pogody – wtedy widoczność będzie najlepsza. Do zobaczenia na szlaku!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt
  • Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże to ważny element naszego życia. Sprawdź też inne kierunki podróży, o których piszemy. 

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze