19 atrakcji Wrocławia, które warto zobaczyć w weekend

10 kwietnia 2021
(aktualizacja: 22 września 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w atrakcje miast Polski. Coraz większej turystów przyjeżdża do Wrocławia, aby zwiedzić zarówno jego najpopularniejsze zabytki, jak i poznać mniej popularne atrakcje. Stolica Dolnego Śląska jest coraz częściej wymieniana jako jedno z najciekawszych turystycznie miast Europy. Pomogę Ci zaplanować wizytę we Wrocławiu tak, abyś przez jeden dzień lub weekend był w stanie zobaczyć jak najwięcej interesujących miejsc. Pomoże Ci moja lista 19 atrakcji Wrocławia, które warto zobaczyć będąc w mieście.

Co znajdziesz w artykule?

 • mapę najciekawszych atrakcji Wrocławia,
 • listę najciekawszych atrakcji, zabytków i miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu,
 • informacje o mniej popularnych atrakcjach Wrocławia,
 • punkty widokowe, które warto odwiedzić we Wrocławiu,
 • historię symbolu miasta - wrocławskich krasnali,
 • praktyczne informacje o przemieszczaniu się po mieście,
 • propozycje wygodnych noclegów w centrum Wrocławia.

Mapa atrakcji Wrocławia

Wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca we Wrocławiu, o których opowiem w tym artykule, zaznaczyłem dla Ciebie na mapce. Możesz z niej korzystać na komputerze i telefonie.

Dzięki mapce dowiesz się, gdzie leżą najważniejsze atrakcje Wrocławia, muzea, punkty widokowe, najlepsze kawiarnie oraz polecane miejsca noclegowe. Planowanie zwiedzania będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze.

okladka_mapka_wro_MINI

MAPKA ATRAKCJI WROCŁAWIA

Mapka najważniejszych atrakcji, zabytków, punktów widokowych, świetnych kawiarni i najlepszych noclegów.

Zwiedzaj Wrocław z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa .

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Ciekawe miejsca do zwiedzania

Przepływająca przez Wrocław rzeka Odra i 5 innych, mniejszych rzek tworzą na terenie miasta 25 rzecznych wysp. Brzegi spaja aż 100 mostów i 33 kładki dla pieszych. Przed II wojną światową liczba ta była jeszcze bardziej imponująca - było ich łącznie aż 303.

Podczas zwiedzania Wrocławia, rzeki i przecinające je mosty często będą pojawiały się przed Twoimi oczami. To właśnie czyni Wrocław tak wyjątkowym miastem.

Mój plan zwiedzania Wrocławia obejmuje ciekawe miejsca, które powinieneś zobaczyć podczas swojej pierwszej wizyty w mieście. Dodatkowo, zebrałem dla Ciebie informacje o mniej popularnych atrakcjach. Jeśli starczy Ci czasu - odwiedź również te miejsca.

Przed przyjazdem do Wrocławia rozejrzyj się za odpowiednim noclegiem. Poniżej przygotowałem listę najbardziej sprawdzonych hoteli i hosteli. Więcej propozycji znajdziesz w moim artykule o tym, gdzie spać we Wrocławiu.

Gdzie spać we Wrocławiu?

BUDŻETOWO

MoHo M Hostel

CECHY OBIEKTU

 • nowoczesny wystrój
 • sporo street-artu w okolicy

CAŁY APARTAMENT

Vultor Apartments

CECHY OBIEKTU

 • dostępny aneks kuchenny
 • bliskość ciekawych restauracji

CECHY OBIEKTU

 • renesansowy budynek
 • blisko Starego Miasta
Booking.com

Gdy już zadbasz o nocleg, możemy zabrać się za zwiedzanie miasta. Jakie atrakcje Wrocławia można zobaczyć w jeden dzień?

1. Dworzec kolejowy Wrocław Główny

Dworzec Wrocław Główny pełni nie tylko funkcje transportowe, ale jest również dużą atrakcją turystyczną Wrocławia.

Budynek powstał w 1857 r. zgodnie z projektem królewskiego architekta Kolei Górnośląskiej, Wilhelma Grapowa.

Wrocław Główny atrakcje co zobaczyć blog podróżniczy

Po latach zaniedbań, które doprowadziły wnętrze dworca do fatalnego stanu, doczekał się on w latach 2010-2012 generalnego remontu. Od tego czasu odwiedzanie kompleksu stało się dla wielu turystów obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Wrocławia.

Skorzystaj ze schodów ruchomych niedaleko kas biletowych i zwiedź również górne piętro dworca. Działa ta miejska biblioteka, a czasami organizowane są wystawy.

Wnętrze dworca Wrocław Główny - hol
Zegar i kasy biletowe na dworcu głównym we Wrocławiu

Remont został przeprowadzony z wysokim kunsztem konserwatorskim - zwróć uwagę na sufity w dworcowych sklepach i restauracjach. Szczególnie piękne zdobienia znajdują się w Sali Sesyjnej, które nie jest jednak na co dzień udostępniona do zwiedzania.

Według dworcowych legend podziemia budynku kryją wielopiętrowe schrony i sieć tajemnych przejść, w tym nawet bezpośrednie połączenie z Odrą lub linię kolejową do Berlina.

Hol kasowy na dworcu głównym we Wrocławiu
Wnętrze dworca kolejowego Wrocław Główny

Faktem jest, że w czasie II wojny światowej wybudowano tu imponujące schrony, które podczas modernizacji dworca w 2012 r. zostały wyburzone i zastąpione parkingiem podziemnym.

Pierwotnie pociągi przejeżdżały dokładnie przez środek współczesnej hali dworca

Podwyższenie, na które trzeba się wdrapać, aby wejść chociażby do McDonald's, to pozostałość po jedynym wtedy peronie. Dopiero przebudowa w latach 1899-1904 doprowadziła do budowy hali peronowej, z której pasażerowie i pociągi korzystają do dzisiaj.

Likwidacja ich metodą strzałową była swego czasu atrakcją, która przyciągała w rejon remontowanego dworca sporo gapiów. Innych miejskich legend nie udało się potwierdzić pomimo prowadzenia badań i odwiertów.

2. Rynek

Krótki spacer doprowadzi nas wprost do zajmującego prawie 4 hektary wrocławskiego Rynku.

Naszym oczom ukaże się znana z pocztówek i zdjęć bryła Starego Ratusza z tarczą zegara astronomicznego.

Wrocław w jeden dzień - Stary Ratusz z zegarem astronomicznym na wrocławskim Rynku
Stary Ratusz na wrocławskim rynku w czasie trwania Jarmarku Świętojańskiego

Z budynku wyrasta niespełna 70-metrowa wieża ratuszowa. Rynek to bez wątpienia najpopularniejsza atrakcja Wrocławia - codziennie pojawiają się tutaj setki polskich i zagranicznych turystów.

Hejnał… we Wrocławiu?

Tak! Z wieży ratuszowej w każdą niedzielę, dokładnie o godzinie 12:00 rozbrzmiewa tzw. hejnał wrocławski. Pieśń o tytule "We Wrocławiu na Rynecku" rozbrzmiewa na cztery strony świata. Jak widać granie hejnału nie jest atrakcją zarezerwowaną tylko dla królewskiego Krakowa. 

Tuż przed budynkiem stoi kopia pręgierza z XV w. Współcześnie umawiają się tutaj osoby chcące spędzić czas w rejonie Starego Miasta, a niezbyt dobrze znające topografię miasta.

Wybierając na miejsce spotkania "pod pręgierzem", na pewno w końcu się odnajdziemy. W ciepłe dni czekają tu na swoich kompanów dziesiątki osób.

Wewnątrz Starego Ratusza działa Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które można zwiedzać codziennie poza poniedziałkami i wtorkami.

W podziemiach budynku znajduje się jedna z najstarszych w Europie restauracja. Piwnica Świdnicka działała od 1273 r., ale na skutek sporów prawnych między właścicielem lokalu (miastem Wrocław), a najemcą, w 2017 r, została zamknięta.

Wejście do restauracji Piwnica Świdnicka

Do budynku Starego Ratusza przylega Nowy Ratusz będący siedzibą prezydenta Wrocławia oraz Rady Miejskiej.

Tuż przed gmachem znajduje się kolejny, tym razem współczesny symbol miasta - wykonana ze szkła fontanna Zdrój.

Powstała w 1996 r. na zlecenie ówczesnego prezydenta Wrocławia, Bogdana Zdrojewskiego jako obiekt tymczasowy, ale szczęśliwie tryska wodą do dzisiaj. Początkowo fontannie zdarzało się służyć za miejsce kąpieli, przez co została objęta całodobowym monitoringiem.

Kamienice na południowej pierzei Rynku we Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu otacza dokładnie 60 kamienic. Jaś i Małgosia znajdują się w jednym z rogów Rynku i to jedne z najlepiej rozpoznawalnych kamieniczek (chociaż formalnie są już przy ul. św. Mikołaja).

Wiele budynków ma swoje osobliwe nazwy: Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Złotym Słońcem. W tej drugiej mieści się świetne Muzeum Pana Tadeusza.

Godziny otwarcia i ceny biletów Muzeum Pana Tadeusza możesz znaleźć na jego stronie internetowej.

Jedna z kamienic Rynku jest jednak trochę "oszukana". Na jej fasadzie znajdziemy domalowane okno - bez niego byłaby niesymetryczna i niezbyt urodziwa. Mam nadzieję, że będziecie w stanie wytropić to okno.

Kamienice Rynku we Wrocławiu
Kolorowe ściany kamienic we Wrocławiu (Rynek)

Aż do lat 70. przez Rynek prowadzono ruch samochodowy - była tu nawet stacja benzynowa. Współcześnie Rynek jest na szczęście całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego i można po nim swobodnie i bezpiecznie spacerować.

okladka_mapka_wro_MINI

MAPKA ATRAKCJI WROCŁAWIA

Mapka najważniejszych atrakcji, zabytków, punktów widokowych, świetnych kawiarni i najlepszych noclegów.

Zwiedzaj Wrocław z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa .

3. Plac Solny

W południowo-zachodnim narożniku Rynku trafimy na Plac Solny - rynek pomocniczy Starego Miasta. Plac był historycznie miejscem handlu, na którym poza solą sprzedawano szereg innych dóbr.

Współcześnie znajdziemy tutaj nigdy niezamykający się targ kwiatowy, na którym możemy kupić kwiaty dla swojej ukochanej nawet w środku ponurej nocy.

Targ kwiatowy na Placu Solnym we Wrocławiu
Kwiaciarka na stoisku nr 9 - Plac Solny we Wrocławiu

Intensywne życie placu odbywa się na jego płycie głównej, jednak pod ziemią jest niemniej ciekawie - znajduje się tam mogący pomieścić 300 osób schron.

Jego część jest aktualnie zaaranżowana na galerię Movie Gate, gdzie znajdziemy sporo rekwizytów z planów filmowych m.in. Hollywood.

Budynek Starej Giełdy na Placu Solnym we Wrocławiu

Charakterystycznym budynkiem tej części Wrocławia jest Stara Giełda, pierwsza siedziba wrocławskiej giełdy i przedstawicielstwo lokalnych kupców.

Nikt nie lubi podatków. Nie przepadali za nimi również wrocławscy kupcy. 

Na fasadzie Starej Giełdy umieścili co prawda literę W symbolizującą założyciela miasta, Wratysława, ale poskąpili już na pozostałe elementy wrocławskiego herbu. Taki "niedorobiony" herb miał symbolizować niechęć do władz miejskich łasych na kupieckie pieniądze.

Stara Giełda jest teraz biurowcem, który gości w swoich murach m.in. biura nieruchomości. Podziemia budynku zajmuje restauracja.

4. Dzielnica Czterech Wyznań

Niedaleko Placu Solnego znajduje się miejsce, które jest definicją wrocławskiej różnorodności i szerokiej tolerancji.

W rejonie ulic św. Antoniego i Włodkowica znajduje się Dzielnica Czterech Wyznań, znana też jako Dzielnica Wzajemnego Szacunku.

W bliskim sąsiedztwie stoją tutaj:

 • katolicki kościół św. Antoniego z Padwy,
 • prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy,
 • ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej,
 • synagoga pod Białym Bocianem.
Synagoga pod Białym Bocianem w Dzielnicy Czterech Wyznań we Wrocławiu
Synagoga pod Białym Bocianem w Dzielnicy Czterech Wyznań

Wszystkie świątynie można zwiedzać. Ciekawym puntem jest szczególnie synagoga pod Białym Bocianem, która oferuje odwiedzającym szeroki program kulturalny. Poza sakralnym charakterem tej części miasta, ulice wieczorem ożywają dzięki licznym pubom i restauracjom.

Pomnik "Kryształowa Planeta" przy wejściu do Dzielnicy Czterech Wyznań

Główne wejście do dzielnicy znajduje się u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego, a wyróżnia go pomnik Kryształowa Planeta.

5. Ulice Starego Miasta

Rejon Rynku to układ przecinających się pod kątem prostym ulic i uliczek, na których tętni życie zabytkowej części miasta.

Jednym z głównych traktów doprowadzających pieszych do Rynku jest ul. Świdnicka, dawniej główna ulica handlowa Wrocławia. Na jej atrakcje zarezerwowałem już czas w dalszej części artykułu - potraktujmy ją jako wisienkę na torcie.

W poszukiwaniu ciekawych miejsc na kawę i obiad polecam spacer ulicami Igielną i Więzienną. Sprawdźcie też ofertę knajpek przy ulicy Nożowniczej i Szewskiej.

Krasnal przy ul. Więziennej

Jeśli będziecie przy Odrzańskiej, koniecznie skręćcie w niepozorną ulicę Jatki, Nagromadzenie galerii sztuki jest przy niej ponadprzeciętne. Odkryłem ją dopiero po kilku latach mieszkania we Wrocławiu. Na pewno znajdziecie tutaj wiele ciekawych motywów fotograficznych.

Wrocław w jeden dzień - ulica Jatki
Pomnik ku czci zwierząt hodowlanych przy ul. Jatki
Kameralna, ale nadal ciekawa ul. Jatki biegnąca na północ od wrocławskiego rynku

6. Punkty widokowe na Starym Mieście

Tuż przy Rynku znajdują się dwie bardzo charakterystyczne, wrocławskie świątynie, w których dostępne są tarasy widokowe.

Bazylika mniejsza św. Elżbiety Węgierskiej

Bazylika mniejsza świętej Elżbiety Węgierskiej to dominujący punkt Starego Miasta z wieżą osiągającą 90 metrów wysokości.

Blisko jej szczytu znajduje się punkt widokowy, do którego dostaniemy się po pokonaniu wąskich i krętych schodów.

Świątynia do dzisiaj nie otrząsnęła się po katastrofalnym pożarze z 1976 r., który strawił m.in. dach i dużą część drewnianego wyposażenia.

Widok na Rynek we Wrocławiu z punktu widokowego
Widok na Wrocław z punktu widokowego

Wieża widokowa jest czynna tylko w sezonie letnim, poza dniami z silnymi opadami deszczu i intensywnym wiatrem.

Wstęp kosztuje 10 zł.

Katedra św. Marii Magdaleny (Mostek Pokutnic)

Po przeciwnej stronie Rynku stoi dawna, ewangelicka katedra św. Marii Magdaleny, dzisiaj należąca do kościoła polskokatolickiego.

Jej dwie wieże są na wysokości 45 metrów połączone słynnym Mostkiem Pokutnic, zwanym też Mostkiem Czarownic.

Widok Mostek Pokutnic Wrocław atrakcje

Pod koniec XIX w. rozkręciła się na nim tak mocna impreza z okazji 90. urodzin cesarza Wilhelma I, że od fajerwerków spłonęła jedna z wież. Udało się ją jednak ostatecznie odbudować. Mostek jest kolejnym miejskim punktem widokowym.

Z Mostkiem Pokutnic są związane dwie, konkurencyjne legendy. 

Według pierwszej, po zmroku mostek wypełnia się pokutującymi duszami osób, które podróżując, zmarły w mieście. Druga mówi, że mostek nocami zajmują dusze próżnych dziewczyn, które spędziły życie na zabawach. Kto by na mostku nie pokutował, to nie może narzekać na kiepskie widoki.

Wejść na Mostek Pokutnic można codziennie, przez cały rok. Podobnie jak w przypadku tarasu w bazylice św. Elżbiety, nie mamy co liczyć na windę.

Bilety kosztują 8 zł (normalny) lub 5 zł (ulgowy).

Mostek Pokutnic we Wrocławiu

7. Uniwersytet Wrocławski z Wieżą Matematyczną

Kolejny punkt widokowy, dający nieco inne spojrzenie na miasto, to Wieża Matematyczna wyrastająca z budynku Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kierując się na północ ulicą Szewską wstąpcie na chwilę do ogrodu Ossolineum, a później przejdźcie na plac Uniwersytecki.

Jeśli widzicie przed sobą fontannę z nagim szermierzem, to jesteście we właściwym miejscu.

Uniwersytet Wrocławski gmach Wrocław atrakcje

Fontanna stoi tuż przy pochodzącym z 1739 r. gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wnętrza budynku skrywają reprezentacyjne pomieszczenia uniwersyteckie.

Największe wrażenie robi zdecydowanie Aula Leopoldina ozdobiona XVIII-wiecznymi freskami. Studenci mają zaszczyt korzystania z tej sali podczas ważnych uroczystości, np. podczas immatrykulacji.

Zerknijcie również do Oratorium Marianum (Oratorium Muzycznego), w którym swoje koncerty dawali Paganini i Ferenc Liszt. W przeciwieństwie do Auli Leopoldina, to pomieszczenie zostało mocno poturbowane podczas wojennej zawieruchy i nigdy nie wróciło do pierwotnego kształtu.

Pakiet 3 ebooków - 400px

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 30%!

3 praktyczne ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich, Sowich i górach Kotliny Kłodzkiej.

Łącznie aż 75 gotowych planów górskich wycieczek.

Mniej więcej w dwóch trzecich długości budynku, z dachu wyrasta Wieża Matematyczna.

Plany budowy budynku zakładały, że obok niej powstają jeszcze dwie kolejne wieże - XVIII-wieczne wojny i problemy finansowe zweryfikowały jednak te plany.

Wieża pełniła pierwotnie zadanie obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego, współcześnie jest już wyłącznie atrakcją turystyczną, z której nie korzysta się w celach naukowych.

Wejście na Wieżę Matematyczną jest możliwe w ramach zwiedzania Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Obejrzysz wtedy Aulę Leopoldina, Oratorium Marianum, Wieżę Matematyczną i wystawę muzealną.

Godziny otwarcia muzeum i ceny biletów sprawdzisz na jego stronie internetowej.

8. Fosa Miejska

Wrocław daje turystom możliwość zobaczenia dużego kawałka fosy miejskiej, którą Wrocław posiadał od XIII wieku.

Na obecny kształt fosy miał wpływ brat wielkiego Napoleona, Hieronim Bonaparte, który po zdobyciu Wrocławia w 1807 r. nakazał wyburzenie fortyfikacji miasta i oddanie tych terenów do użytku mieszkańców.

Bulwary, które współcześnie pozwalają na spacery wzdłuż fosy, to właśnie zasługa Hieronima, któremu nie zależało jednak na pięknie Wrocławia - chciał po prostu osłabić potencjał obronny miasta.

Spacer całą długością ul. Podwale pozwoli zobaczyć zdecydowaną większość pozostałości Fosy Miejskiej.

Fosa Miejska w rejonie Wzgórza Partyzantów

Nad Fosą Miejską, po przeciwnej stronie ul. Podwale, ciągną się atrakcyjne tereny spacerowe. Możesz odpocząć na Wzgórzu Partyzantów, w Parku Mikołaja Kopernika przy Wrocławskim Teatrze Komedia lub spacerując promenadą staromiejską obok wyróżniającego się w krajobrazie budynku Narodowego Forum Muzyki.

9. Wyspa Słodowa i Wyspa Piasek

Po zwiedzaniu Uniwersytetu Wrocławskiego dobrze skierować się na północ, przechodząc mostem Uniwersyteckim.

Za plecami, z każdym naszym krokiem, będzie pojawiał coraz ładniejszy, pocztówkowy kadr z odbijającym się od powierzchni Odry gmachem Uniwersytetu w roli głównej.

Po zejściu z mostu skręcamy w prawo i przechodząc przez charakterystyczną, żółtą Kładkę Słodową dochodzimy do Wyspy Słodowej.

Widok na Wyspę Słodową we Wrocławiu z punktu widokowego
Zółto-zielona Kładka Słodowa na środku zdjęcia prowadzi na pełną drzew Wyspę Słodową

Życie towarzyskie tętni na wyspie przez cały rok, ale najciekawiej jest tu wiosną i latem. Dla mieszkańców Wrocławia zwrot "chodźmy na wyspę" jest jednoznaczny i oznacza spotkanie właśnie na Słodowej.

Południowy brzeg wyspy jest zagospodarowany przez cumujące tu barki-restauracje, na których można coś przekąsić lub wypić piwo z widokiem na Odrę i pozostałe, rzeczne wyspy.

Decyzją Rady Miejskiej Wrocławia, teren wyspy nie jest objęty zakazem picia alkoholu w miejscach publicznych. Nie ma przeszkód, aby spożywać tu alkohol niezakupiony na barkach. Jak wszędzie jednak, trzeba dbać o środowisko i dokładnie posprzątać po swojej obecności.

W ciepłe dni, Wyspa Słodowa jest zatłoczona - wypoczywają tu zarówno studenci, jak i rzesze turystów zmęczonych zwiedzaniem Wrocławia.

Wrocław w jeden dzień - widok na katedrę św. Jana Chrzciciela z bulwaru Xawerego Dunikowskiego
Bulwar Piotra Włostowica na Wyspie Piasek i katedra św. Jana Chrzciciela widziane z Mostu Piaskowego

Wyspę najlepiej opuścić Kładką Piaskową, mijając po prawej stronie dość osobliwą rzeźbę Nawa, stojącą na niewielkiej Wyspie Daliowej. Jej kształt jest dość niecodzienny, ale interpretację pozostawiam zwiedzającym.

Będąc już na Wyspie Piasek, polecam obejść ją bulwarem Piotra Włostowica. Spacer tą drogą dostarczy pięknego widoku na Ostrów Tumski. Tam się właśnie wybieramy.

10. Ostrów Tumski z katedrą św. Jana Chrzciciela

Droga na Ostrów Tumski prowadzi przez most Tumski. To charakterystyczna atrakcja na mapie Wrocławia, bo most od wielu lat jest miłosnym pośrednikiem dla mieszkających w mieście zakochanych.

Mówi się, że zawieszenie na nim kłódki z inicjałami danych osób gwarantuje im szczęście i długą miłość. Kluczyk obowiązkowo trzeba wrzucić do Odry.

Wejście na Ostrów Tumski widziane z Mostu Tumskiego
Wrocław w jeden dzień - Kłódki zakochanych na Moście Tumskim we Wrocławiu
Most w 2020 r. wygląda już inaczej - zniknęły prawie wszystkie kłódki, bo most wymagał remontu

Z moim obserwacji wynika, że Tumski nie ma stuprocentowej skuteczności - zdarzało się, że smutni panowie piłowali kłódki, które chyba nie spełniły swej zabezpieczającej związek funkcji...

Po remoncie prowadzonym w 2019 r., z Mostu Tumskiego zniknęły wszystkie kłódki zakochanych. Lampy gazowe na moście zostały zastąpione lampami LED, których kształt wiernie oddaje to, jak wyglądały w czasach przedwojennych.

Most wygląda jednak uroczo i świetnie komponuje się z katedrą św. Jana Chrzciciela, którą widać na końcu ulicy Katedralnej.

Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, której zabudowa ma aktualnie głównie charakter kościelny.

Czy Ostrów Tumski to wyspa? 

Już nie. Odrę widać tylko w południowej części tego rejonu. Skąd więc nazwa "ostrów" (czyli "wyspa")? 

Ostrów Tumski był rzeczywiście wyspą, jednak w czasie likwidowania miejskich fortyfikacji i części fosy miejskiej, zasypano również jedną z odnóg Odry, która Ostrów wtedy okalała. I tak wyspa stała się nagle stałym lądem. Pozostałości po dawnej odnodze Odry można szukać w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego - niewielkie jeziorko to właśnie fragment dawnego koryta rzeki.

Najważniejszą budowlą Ostrowa Tumskiego jest katedra św. Jana Chrzciciela. Budowla jest pierwszą, w pełni gotycką świątynią na ziemiach polskich.

Jej dwie, bliźniacze wieże wznoszą się na wysokość 91 m i są najwyższymi wieżami kościelnymi miasta. Na jednej z nich działa punkt widokowy. Godziny otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej katedry. Świetnie widać z niego nie tylko Ostrów Tumski, ale również panoramę Wrocławia.

Wnętrza katedry i jej kaplice można zwiedzać - bilet kosztuje 5/3 zł (normalny/ulgowy), a wejście wyłącznie na wieżę kosztuje 8/6 zł (stan na maj 2019 r.). Za bilet łączony zapłacimy 12/8 zł.

Dwie wieże katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Oświetlenie Ostrowa Tumskiego zapewniają lampy gazowe, które codziennie, przez cały rok, są ręcznie zapalane i gaszone.

Zaplanujcie spacer na Ostrów Tumski w czasie, gdy zacznie się ściemniać. Będziecie mieli szansę zobaczenia ubranego w czarną pelerynę i melonik miejskiego latarnika, który tego wieczoru zapali własnoręcznie aż 102 lampy.

Pracujący w mroku latarnik usiłujący zapalić kolejną lampę i mający w tle rozświetlone kościoły Ostrowa to w nowoczesnym, prężnym mieście widok dość nierealny.

Spacer po Ostrowie Tumskim kończymy na przystanku tramwajowym "Katedra", skąd pojedziemy w dalszą drogę po Wrocławiu.

11. Hala Stulecia

Duże nagromadzenie ciekawych atrakcji Wrocławia znajdziemy za odnogą Odry zwaną Starą Odrą.

Hala Stulecia i jej zielone, parkowe otoczenie znajdują się na terenie odrzańskiej wyspy zwanej Wielką Wyspą. Obejmuje ona jedne z najspokojniejszych i najbardziej komfortowych osiedli Wrocławia - Sępolno, Biskupin, Bartoszowice i Dąbie.

Krajobraz tej części miasta jest zdominowany przez znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO halę widowiskowo-sportową, czyli Halę Stulecia.

Hala Stulecia atrakcje Wrocławia

Powstawała w latach 1911 - 1913 według projektu zasłużonego dla Wrocławia architekta, Maxa Berga.

Spod jego ręki wyszły również budynki elektrowni wodnej tuż przy budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, łaźni miejskiej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, szpitala dziecięcego przy ul. Hoene-Wrońskiego czy kiosku przy Fosie Miejskiej.

Nazwa Hali pochodzi od okoliczności jej powstania. Budowa kompleksu wiązała się z organizacją Wystawy Stulecia, dotyczącej dorobku historycznego i gospodarczego Śląska. Imprezą to uczczono rocznicę 100 lat od wydania przez cesarza Fryderyka Wilhelma III odezwy, w której wezwał do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi.

Hala Stulecia to konstrukcja żelbetowa, której przykrycie miało w chwili jej budowy największą rozpiętość na świecie.

Kopuła budynku ma 67 metrów średnicy. W Hali znajdowały się również największe na świecie organy z aż 16706 piszczałkami. Później przeniesiono je częściowo do katedry św. Jana Chrzciciela (choć nie wszystkie się tam zmieściły).

Hala po II wojnie światowej, którą przetrwała bez szwanku, gościła jeszcze jedno, ważne tym razem dla Polski przedsięwzięcie - Wystawę Ziem Odzyskanych. Z tej też okazji przed halą stanęła wysoka na 106, a później skrócona do 90 metrów, stalowa iglica. Co kilkadziesiąt lat przeprowadza się jej remonty, podczas których jest ona kładziona na placu przed Halą Stulecia.

Tuż przy budynku Hali znajdziemy sztuczny staw, nad którym w ciepłe dni odpoczywa wielu mieszkańców miasta oraz studentów z pobliskiego miasteczka akademickiego Wittigowo. Teren otacza eliptyczna pergola, która jest często plenerem dla wielu sesji zdjęciowych.

okladka_mapka_wro_MINI

MAPKA ATRAKCJI WROCŁAWIA

Mapka najważniejszych atrakcji, zabytków, punktów widokowych, świetnych kawiarni i najlepszych noclegów.

Zwiedzaj Wrocław z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa .

12. Wrocławska Fontanna Multimedialna i Ogród Japoński

Jeśli w ciepły, letni wieczór Wrocławianin widzi zatłoczone tramwaje jadące z Biskupina to znaczy, że właśnie zakończył się pokaz fontanny multimedialnej. Obiekt powstał w 2009 r. i bardzo uatrakcyjnił ten już mocno popularny rejon miasta.

To największa fontanna w Polsce i jedna z największych w Europie - jej niecka ma wymiary 115 na 108 metrów. Piękne pokazy daje tutaj 300 dysz wodnych, które dzięki synchronizacji z 800 źródłami światła, dźwiękiem, projektorami i dyszami ognia dają niesamowite przedstawienia. Sezon pokazów trwa ok. 150 dni, zazwyczaj do końca września. Widowisko zaczyna się o pełnej godzinie, a ostatni pokaz specjalny startuje o 22:00. Program warto jednak sprawdzić w sieci przed wybraniem się do Pergoli.

Pergola we Wrocławiu

W Polsce mamy w końcu drugą Japonię - we Wrocławiu, tuż przy Hali Stulecia. Od ponad stu lat działa tu Ogród Japoński, który pojawił się tutaj w związku z Wystawą Stulecia.

Prowadzona w latach 1995-1997 renowacja ogrodu, którą zajmowali się specjaliści z Polski i Japonii, została zaprzepaszczona w czasie powodzi tysiąclecia w 1997 r. W tym czasie przez trzy tygodnie ogród znajdował się pod wodą. Dopiero w 1999 r. udało się ponownie przywrócić blask temu miejscu i otwarto je dla zwiedzających.

Miejsce powstało zgodnie z japońską tradycją i sztuką ogrodową. Dwie wodne kaskady prowadzą do stawu otoczonego piękną roślinnością, którą zaaranżowali tu specjaliści z miasta Nagoya. Staw możemy pokonać drewnianym mostem, który jest najczęściej fotografowanym obiektem w ogrodzie.

Ogród czynny jest od 1 kwietnia do 31 października, od 9:00 do 19:00. Za wstęp do Ogrodu Japońskiego musimy zapłacić 8 zł (normalny) lub 5 zł (ulgowy). Możliwość wykonania profesjonalnej sesji fotograficznej kosztuje tu 100 zł. Bilety kupujemy w kasie przed wejściem do ogrodu.

13. Opera Wrocławska

Po drugiej stronie ulicy Modrzejewskiej stoi okazały budynek Opery Wrocławskiej. Opera po II wojnie światowej wznowiła swoją pracę przedstawieniem "Halki" Moniuszki, co miało wymowne, patriotyczne znaczenie.

Charakterystyczna dla budynku jest 6-rzędowa kolumnada, która zdobi fasadę budynku od strony ul. Świdnickiej. Duże wrażenie robi również pomieszczenie ze sceną i widownią, w którym odbywają się spektakle. Dla widzów przewidziano miejsca na parterze oraz na 3 poziomach pięknie zdobionych balkonów.

Wrocław w jeden dzień - Gmach Opery Wrocławskiej

Opera organizuje również przedstawienia plenerowe - w 2018 r. było to wystawiane za budynkiem opery "Nabucco" Verdiego. Bilety na przedstawienia można kupić na stronie internetowej opery. Obejrzenie spektaklu może być świetnym zwieńczeniem aktywnego dnia we Wrocławiu.

Idąc dalej na południe trafiamy na kolejne fragmenty Fosy Miejskiej. Po lewej stronie stoi pomnik Bolesława Chrobrego, chociaż cokół pomnika był zajmowany pierwotnie przez podobiznę cesarza Wilhelma I.

Obalono go uroczyście w październiku 1945 r. w obecności pierwszego polskiego prezydenta Wrocławia, Bolesława Drobnera.

Idąc dalej miniemy po lewej stronie okazały dom towarowy Renoma, dawniej Państwowy Dom Towarowy. To bez wątpienia najpiękniejsze architektonicznie centrum handlowe we Wrocławiu. Budynek powstał w 1930 r.

14. Solpol - "prawie" najmłodszy zabytek Polski

Dość jednolitą architekturę zaburzy nam na pewno budzący kontrowersje budynek Solpolu.

Jedni zarzucają mu zupełnie niedopasowanie do stylu zabudowy w jego okolicy - chociażby kościoła św. Doroty, drudzy twierdzą, że świetnie przełamuje monotonię Świdnickiej.

Od kilku lat cyklicznie powracają dwa tematy: wpisanie Solpolu na listę zabytków lub wyburzenie budynku. Jeśli doszłoby do tego pierwszego, Solpol byłby najmłodszym, zabytkowym budynkiem w Polsce. Jego budowę ukończono w 1993 r.

Wrocław w jeden dzień - budynek Solpolu przy ul. Świdnickiej

Nieco dalej znajdziemy dwa reprezentacyjne budynki Świdnickiej - hotel Monopol i Operę Wrocławską.

15. Hotel Monopol

Monopol otwarto w 1892 r. jako najbardziej luksusowy hotel miasta.

Z balkonu nad głównym wejściem do hotelu śpiewał dla zgromadzonych fanów w 1958 r. Jan Kiepura. Pierwotnie balkonu tu jednak nie było. Wybudowano go w 1937 r. aby stworzyć godne miejsce do planowanej przemowy kanclerza III Rzeszy, Adolfa Hitlera.

Hotel Monopol przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu

Monopol nadal należy do obiektów o najlepszej renomie w mieście - w 2012 r. gościł piłkarzy grających w turnieju EURO 2012, wcześniej mieszkali tu m.in. Pablo Picasso, Marlena Dietrich, Jerzy Grotowski, Stanisław Tym.

Fasada Hotelu Monopol we Wrocławiu

Na wysokości hotelu Monopol warto zwrócić uwagę na nawierzchnię ulicy Świdnickiej. Czerwona kostka układa się w zarys fundamentów Bramy Świdnickiej, dawnej bramy miejskiej zlikwidowanej na początku XIX w.

16. Pomnik Anonimowego Przechodnia

Na skrzyżowaniu Piłsudskiego ze Świdnicką znajduje się mój ulubiony, wrocławski pomnik. Jest nieoczywisty, zostawia szerokie pole do interpretacji. Wielokrotnie uznawano go za jeden z najciekawszych pomników na świecie.

Wrocław w jeden dzień - Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu
Wrocław w jeden dzień - Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu u zbiegu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej
Widok na Arkady Wrocławskie z pomnika Anonimowego Przechodnia

Pomnik Anonimowego Przechodnia to instalacja, która zajmuje dwie strony przejścia dla pieszych przez ulicę Świdnicką.

Siedem odlanych z brązów postaci schodzi poniżej poziomu ulicy, aby po jej drugiej stronie wyłonić się z powrotem na powierzchnię. Od zawsze interpretuję ten pomnik jako metaforę zejścia ludzi do podziemia i późniejszego odrodzenia się w zmienionych, lepszych warunkach, czyli chociażby walkę z komunizmem.

Pomnik odsłonięto w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 r.

W tę samą noc, jednak 24 lata wcześniej, Rada Państwa wprowadziła stan wojenny na obszarze całej Polski. W związku z rosnącymi problemami Wrocławia ze smogiem, w jedną z nocy w 2018 r. postaciom z pomnika założono na usta maski przeciwsmogowe.

Pomnik Anonimowego Przechodnia z maskami antysmogowymi

17. Sky Tower

Sky Tower to najwyższy budynek Wrocławia, a zarazem najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokości do dachu oraz wysokości do najwyżej położonego piętra.

Możemy do niego dotrzeć decydując się na kilometrowy spacer ulicami Świdnicką i Powstańców Śląskich lub skorzystać z tramwaju.

Budynek powstał w 2012 r. w miejscu ówczesnego najwyższego budynku miasta, 125-metrowego Poltegoru.

Jego rozbiórka rozpoczęła się 2 czerwca 2007 r., ale dzień wcześniej przeprowadzono tu jeszcze szeroko zakrojone ćwiczenia służb ratunkowych, a pożegnalny koncert na najwyższym piętrze zagrał zespół IRA.

Wieżowiec Sky Tower widziany z ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu

Sky Tower pierwotnie miał osiągnąć wysokość 258 metrów z iglicą (dach na wysokości 221 metrów). Kryzys gospodarczy wstrzymał budowę na pół roku, a projekt wieżowca zmieniono, obniżając jego ostateczną wysokość.

Wrocławski drapacz chmur ma 206 metrów (licząc do dachu) lub 215 metrów (licząc do najwyższego punktu budynku).

Budowa wieżowca podzieliła wrocławian. Budynkowi zarzuca się, że nie pasuje do niskiej zabudowy miasta - następny pod względem wysokości budynek mieszkalny to akademik "Kredka", który jest ponad dwukrotnie niższy (85 metrów).

W pobliżu wieżowca nie powstaną wcześniej zapowiadane drapacze chmur tzw. Centrum Południowego, zatem Sky Tower będzie jeszcze przez długie lata jedynym budynkiem o wysokości przekraczającej 200, a nawet 100 metrów.

Kształt Sky Tower - rzeczywiście niecenzuralny?

Trudno nie odnieść wrażenia, że kształt Sky Tower jest dość… osobliwy. Poza ponad 200-metrową wieżą istnieje jeszcze budynek B1, który nieco przypomina wachlarz. Jeśli wykonamy dobre zdjęcia wieży i wachlarza z daleka, a następnie obrócimy je o 90 stopni, naszym oczom ukaże się... fallus. Przynajmniej takie są obserwacje przeciwników budowy tego drapacza chmur.

Na wysokości ponad 200 metrów znajduje się ogólnodostępny taras widokowy. Na 49. piętro wieżowca zabierze nas szybkobieżna winda. Goście odwiedzający taras widokowy powinni skorzystać z osobnego wejścia do budynku, które znajduje się przy ul. Gwiaździstej.

Wrocław w jeden dzień - taras widokowy na Sky Tower

Punkt widokowy działa codziennie od godz. 9:00 (poniedziałek - sobota) lub od 10:00 (niedziela). Ostatnie wjazdy windą odbywają się o 20:30 (poniedziałek - czwartek) lub o 21:30 (piątek - niedziela). Goście są wpuszczani do windy co 30 minut.

Bilety wstępu kupuje się w punkcie sprzedaży biletów na parterze wieżowca. Nie można ich wcześniej zarezerwować - trzeba osobiście pofatygować się do kasy. Normalny bilet wstępu kosztuje 18 zł, ulgowy zaś 12 zł.

18. Panorama Racławicka i Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Panorama Racławicka - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich obrazów, ma swoje muzeum właśnie we Wrocławiu. Obraz prezentowany jest w specjalnie dla niego zbudowanej rotundzie, która znajduje się w Parku Juliusza Słowackiego.

Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka powstało pod koniec XIX wieku aby uczcić setną rocznicę bitwy pod Racławicami. W bitwie starły się wojska powstańcze dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę z armią rosyjską. Ogromny obraz ma 15 metrów wysokości i aż 114 metrów długości.

Wystawiono go pierwotnie we Lwowie, a po II wojnie światowej trafił do Wrocławia. Przez wiele lat nie był pokazywany publicznie, bo jego tematyka (walka z Rosjanami) nie pasowała do ówcześnie promowanej przyjaźni polsko-radzieckiej. Dopiero w 1985 r. zakończono budowę rotundy i Panoramę Racławicką udostępniono do zwiedzania.

Gdzie spać we Wrocławiu?

 • Silver Apartments - apartament znajduje się 2 minuty od wrocławskiego Rynku. Obiekt oferuje bardzo dobry standard przy atrakcyjnej jak na wrocławskie warunki cenie.
 • Cilantro Bed & Breakfast - nieco dalej od Starego Miasta, ale blisko Wyspy Słodowej. Dobra baza noclegowa dla osób, które nie przepadają za głośnymi i ruchliwymi centrami miast. 
 • Good Night in Wroclaw - Aries - do dyspozycji całe, nowocześnie urządzone mieszkanie w pięknym budynku. Bliżej od Rynku już chyba nie można.

Możesz też sam znaleźć interesujące Cię miejsca do spania na Booking.com lub na Airbnb.

Tuż obok Panoramy Racławickiej znajduje się piękny, obrośnięty bluszczem budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od strony Odry stoją przy nim rzeźby "Ptaki" stworzone przez Małgorzatę Abakanowicz.

Muzeum Narodowe to ogromne muzeum sztuki, w którym zgromadzono ponad 200 000 eksponatów. Dużą część z nich pochodzi ze Lwowa i przyjechała do Wrocławia po II wojnie światowej. Spora jest też kolekcją artefaktów pochodzących z dawnych muzeum niemieckich.

W zbiorach Muzeum Narodowego znajdują się niektóre wizerunki polskich królów i książąt wchodzące w skład Pocztu królów i książąt polskich Jana Matejki. Szczegóły zwiedzania Muzeum Narodowego - wraz z cenami biletów i godzinami otwarcia, możesz sprawdzić na stronie internetowej.

19. Wrocławskie krasnale

Zwiedzając miasto nie mogliście nie trafić na dziesiątki małych rzeźb przedstawiających różne wcielenia krasnali.

Ustawia się je we wrocławskiej przestrzeni publicznej już od ponad 15 lat. Są niebanalną atrakcją turystyczną, ale ich geneza tkwi w działalności ruchów antykomunistycznych w latach 80. i ruchu "Pomarańczowej Alternatywy".

Skąd wzięły się krasnale?

Antysocjalistyczne napisy zamalowywane przez komunistyczne władze były często ozdabiane postacią krasnala, który miał ośmieszyć rządzących i pokojowo zaprotestować przeciwko niedemokratycznym rządom.

Pierwszy taki rysunek powstał w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 r. na transformatorze na Sępolnie. Krasnal stał się symbolem pokojowego protestu przeciwko władzy PRL - do końca 1983 r. powstało ich ponad 1000, również w innych miastach Polski.

Wrocławskie krasnale
Wrocław w jeden dzień - krasnale strażacy
Krasnal na Mostku Pokutnic we Wrocławiu
Krasnale na wrocławskim rynku

Szczyt popularności zyskały 1 czerwca 1988 r., kiedy ulicami Wrocławia przeszło szacunkowo od 10 do 20 000 uczestników "Rewolucji Krasnoludków". Każdy z nich miał na głowie czapkę krasnoludka.

1 czerwca 2001 r. na skrzyżowaniu Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego stanął Papa Krasnal.

Papa Krasnal to wybrzuszenie ulicy?

Pomarańczowa Alternatywa pomnikiem Papy Krasnala raz jeszcze dała popis swojego okraszonego humorem sprzeciwu dla władzy. Pomnika nie zgłoszono oficjalnie do władz miasta - zgłoszono go jako wybrzuszenie ulicy.

Od 2005 r. zaczęto ustawiać ok. 30-centymetrowe pomniki krasnali w różnych częściach miasta. W 2008 r. było ich już 100, w 2011 r. - 200, a w 2014 r. ich liczba przekroczyła 300.

Papa Krasnal na ul. Świdnickiej
Papa Krasnal stojący przy ul. Świdnickiej, tuż przy przystanku tramwajowym 'Świdnicka"

Krasnale stały się atrakcją turystyczną Wrocławia, a zwiedzanie miasta często odbywa się właśnie ich śladami.

Spacerując po Wrocławiu dobrze się rozglądacie - podczas jednodniowej wycieczki powinniście ich znaleźć przynajmniej 20-30. Mój ulubiony, Świetlik, jeździ przyczepiony do tramwaju Protram 205WrAs o numerze bocznym 2703.

ok1.png

MOJE EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

2 praktyczne ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich i Górach Sowich.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Jakie inne ciekawe miejsca warto zobaczyć we Wrocławiu?

Skłamałbym okrutnie jeśli powiedziałbym, że po jednym dniu we Wrocławiu zwiedziliście już wszystko, co ciekawe.

Pominąłem sporo miejsc, które wymagałyby od Was intensywnego przemieszczania się po mieście lub byłby na tyle czasochłonne, że trudno byłoby je zobaczyć będąc we Wrocławiu tylko jeden dzień.

Budynek "Mezonetowiec"

Mezonetowiec to stojący przy ul. Kołłątaja 9-12 budynek z 1960 r., zaprojektowany przez modernistyczną architektkę Jadwigę Grabowską-Hawrylak.

O wyjątkowości wyglądającego na pierwszy rzut oka jak pospolity blok budynku świadczy jego wewnętrzna aranżacja.

Fasada budynku "Mezonetowiec" od strony ul. Kołłątaja

Składa się on z 56 dwupoziomowych mieszkań (tzw. mezonet), gdzie dolny poziom ma przeznaczenie dzienne (salon, kuchnia), a górny poziom mieści sypialnię i toaletę.

Z każdego mieszkania wychodzi na zewnątrz loggia z niewielkim balkonem przy każdej górnej kondygnacji. Mieszkania na najwyższym piętrze są jednopoziomowe, ale część dachu zaaranżowano jako przynależny im taras.

"Mezonetowiec" we Wrocławiu
Galerie wejściowe budynku "Mezonetowiec" we Wrocławiu

Budynek był pierwszym w Polsce blokiem mieszkalnym z dwupoziomowymi mieszkaniami. Lata zaniedbań i brak remontów doprowadził budynek do stanu, w którym Mezonetowiec odstrasza. Pozostawienie wolnej ręki jego mieszkańcom spowodowało, że poszczególne loggie mienią się feerią niepasujących do siebie barw.

Pamiętajmy jednak, że budynek jest architektonicznie wyjątkowy. Może doczeka się w końcu kompleksowego odnowienia.

Budynek "Trzonolinowiec"

W równie kiepskim stanie jest stojący kilkaset metrów dalej Trzonolinowiec. Jego budowa była atrakcją samą w sobie - budowano go niezgodnie z powszechną logiką, rozpoczynając od najwyższego piętra, a kończąc na najniższym.

Skąd taki osobliwy sposób konstrukcji?

Sercem Trzonolinowca jest żelbetowy trzon umieszczony w środku budynku. Na tej konstrukcji osadzono, zwisające na 12 stalowych linach, kwadratowe stropy kolejnych pięter. Budowa kolejnych kondygnacji odbywała się z prefabrykatów poza placem budowy, a gdy były już gotowe, podnoszono je na miejsce przeznaczenia i mocowano.

Rysunki z czasu projektowania Trzonolinowca
Na rysunkach 1 i 2 wyraźnie widać 12 lin, które stanowiły podstawę konstrukcji Trzonolinowca. Źródło: Młody Technik nr 9/1970

Budynek oddano do użytku w 1967 r., a następnie w 1974 r. przebudowano odbierając mu unikatowy charakter. Konstrukcję usztywniono obudowując liny betonem i opierając kondygnację parterową stalowymi słupami. Argumentowano to doniesieniami, że konstrukcja chwieje się podczas silnych wiatrów.

Dolna część budynku Trzonolinowca

Budynek obrósł w mieście legendą. W 1967 r. otrzymał tytuł Domu Roku. Mieszkańcami Trzonolinowca, zwanego przez wrocławian "Domem na kurzej łapie" byli m.in. Bogusław Linda i Krzysztof Globisz.

Widok na kolejne kondygnacje Trzonolinowca

Zastosowane w budynku ogrzewanie podłogowe miało podobno doprowadzić Lindę do problemów... z korzonkami.

Osiedle mieszkaniowe WuWa

Osiedle WuWa powstało we Wrocławiu w 1929 r. jako jedno z sześciu eksperymentalnych projektów architektonicznych ulokowanych w różnych miastach Europy.

Przygotowałem dla Ciebie rozbudowany artykuł, który pozwoli Ci lepiej poznać WuWę.

WuWa to jednocześnie wystawa architektoniczna i eksperyment społeczny. Zasiedlone przez artystów i inżynierów budynki miały być poligonem doświadczalnym dla nowych metod budowlanych (np. szybkiej budowy obiektów z prefabrykatów), ale również nowego sposobu aranżacji przestrzeni mieszkań, części wspólnych i otoczenia budynków.

budynek wuwa galeriowiec wrocław
dom hotelowy wuwa wrocław fasada

Zwiedzanie osiedla WuWa rozpocznij w rejonie przystanku tramwajowego "Tramwajowa". Tuż obok niego znajduje się kawowa furtka do spaceru po WuWie - kawiarnia WuWa Cafe.

Moje dodatkowe rekomendacje:

 • tradycyjne atrakcje Wrocławia: Panorama Racławicka, Hala Targowa, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Ogród Zoologiczny z Afrykarium,
 • rewitalizowana dzielnica Nadodrze i kolorowe podwórka pełne murali,
 • bulwary odrzańskie (bulwar Politechniki Wrocławskiej z Polinką, bulwar Xawerego Dunikowskiego z Zatoką Gondoli, bulwary za ogrodem zoologicznym z ZaZoo Bar),
 • Most Grunwaldzki - stalowy most wiszący przerzucony nad Odrą, oddany do użytku w 1910 r. Jeden z symboli Wrocławia i jedna z najlepiej rozpoznawalnych budowli miasta.
 • wielka makieta kolejowa Kolejkowo, która znajduje się w budynku SkyTower (dawniej: na dworcu kolejowym Wrocław Świebodzki).

Skoro poznałeś już wszystkie najważniejsze atrakcje Wrocławia, warto zastanowić się nad wyborem miejsca, w którym zatrzymasz się na noc.

Gdzie spać we Wrocławiu? Polecane noclegi

Szeroką ofertę noclegów znajdziesz na Booking.com. Im bliżej dworca głównego lub Rynku się zatrzymasz, tym mniej czasu spędzisz na późniejsze dojazdy do centrum miasta.

Gdzie spać we Wrocławiu?

BUDŻETOWO

MoHo M Hostel

CECHY OBIEKTU

 • nowoczesny wystrój
 • sporo street-artu w okolicy

CAŁY APARTAMENT

Vultor Apartments

CECHY OBIEKTU

 • dostępny aneks kuchenny
 • bliskość ciekawych restauracji

CECHY OBIEKTU

 • renesansowy budynek
 • blisko Starego Miasta
Booking.com

Jak przemieszczać się po Wrocławiu? Komunikacja miejska w mieście

We Wrocławiu działa sprawnie sieć miejskich połączeń autobusowych i tramwajowych.

Bilet całodobowy kosztuje 11/5,5 zł (normalny/ulgowy). Ciekawą ofertą jest też bilet na 2 dni (48 godzin) za odpowiednio 20 i 10 zł. Ceny innych rodzajów biletów można sprawdzić na stronie internetowej Wrocławia.

Za bilety kupowane w pojeździe (tramwaj, autobus) płaci się wyłącznie kartą, a bilet nie drukuje się. Podczas kontroli należy okazać swoją kartę płatniczą. Kontroler sprawdzi czy jest na niej zakodowany nasz bilet (spokojnie - to bezpieczne).

W poruszaniu się po mieście pomoże nieocenione jakdojade.pl.

okladka_mapka_wro_MINI

MAPKA ATRAKCJI WROCŁAWIA

Mapka najważniejszych atrakcji, zabytków, punktów widokowych, świetnych kawiarni i najlepszych noclegów.

Zwiedzaj Wrocław z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa .

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i miejsce, którego zwiedzania nie warto odwlekać. W artykule pokazałem Ci główne atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć we Wrocławiu. Nie oznacza to jednak, że lista jest zamknięta - Wrocław ma do zaoferowania znaczenie więcej. Coś czuję, że po zwiedzaniu Wrocławia będziesz miał podobne odczucia. Udanej wycieczki do Wrocławia!

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 30%!

Pakiet 3 ebooków z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich, Sowich i Kotlinie Kłodzkiej.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross