Cieplice-Zdrój: 16 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 26 lutego 2024 r.
Atrakcje Cieplic Śląskich Zdrój zwiedzanie co warto zobaczyć deptak blog podróżniczy
Atrakcje Cieplic Śląskich Zdrój zwiedzanie co warto zobaczyć deptak blog podróżniczy

W artykule poznasz 16 atrakcji i ciekawych miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć w Cieplicach Śląskich-Zdroju. To jedno z uzdrowisk Dolnego Śląska, które jest częścią Jeleniej Góry. Znajdziesz tu Park Zdrojowy i Park Norweski, szlaki spacerowe i zabytkowe, reprezentacyjne budynki.

Do źródeł leczniczych wód mineralnych od lat przyjeżdżają kuracjusze z całej Polski i Europy. Z Jeleniej Góry możesz dojechać do Cieplic autobusem komunikacji miejskiej. Wystarczy zjechać z ruchliwej arterii, aby zwolnić tempo i dotrzeć do Parku Zdrojowego oraz Domu Zdrojowego z pijalnią leczniczej wody.

To jednak nie jedyne atrakcje, o które warto zahaczyć w czasie zwiedzania Cieplic.

Czy warto zwiedzić Cieplice-Zdrój?

Cieplice Śląskie-Zdrój to jedno z najbardziej wyjątkowych uzdrowisk Dolnego Śląska. Dawniej osobne miasto przylega dzisiaj do Jeleniej Góry jako jedna z dzielnic miasta, przez co dojazd do serca Parku Zdrojowego zajmuje z centrum raptem kilkanaście minut. I od razu zmienia się atmosfera – z ruchu ulicznego i gwaru na spokój, zieleń i świeże powietrze.

Cieplice-Zdrój to miejsce z dobrą ofertą kulturalną i uzdrowiskową – działa tutaj Zdrojowy Teatr Animacji, kilka źródeł wód mineralnych (w tym najważniejsze w Domu Zdrojowym), miejsca z leczniczymi zabiegami i masażami. W czasie spacerów po okolicy deptaku zobaczysz ciekawą architekturę, a po zwiedzaniu możesz zajrzeć do jednej z kawiarni albo odwiedzić Termy Cieplickie z wodami termalnymi.

Nawet jednodniowa wycieczka do Cieplic-Zdroju jest dobrym pomysłem, ale polecam zatrzymać się tutaj na jedną noc (np. na weekend) i wypełnić czas zróżnicowanymi atrakcjami – np. robiąc sobie łatwą wycieczkę w góry. Do zobaczenia pozostają też inne atrakcje Jeleniej Góry, które zrobiły na mnie dobre wrażenie.

1. Idź na spacer po Parku Zdrojowym

Park Zdrojowy jest jedną z najważniejszych atrakcji w Cieplicach Śląskich – istnieje już od kilkuset lat i łączy piękno przyrody z zabytkami, związanymi z miejscową historią. Park powstał w miejscu ogrodu warzywnego przy Pałacu Schaffgotschów z XVIII wieku. Pierwotnie zaprojektowano go w stylu francuskim, jednak w XIX wieku został przebudowany na styl angielski. Znaczną część parku pokrywają drzewa różnych gatunków, więc będzie to dobre miejsce na spacer w upalny dzień

Dawniej w Parku Zdrojowym odpoczywali głównie kuracjusze, którzy korzystali z miejscowych źródeł wód termalnych, dlatego znajdziesz tu pawilon uzdrowiskowy Edwarda i pawilon Lalka. Zobaczysz również pomniki związane z historią Polski i samego parku, a podróżując z dziećmi, możesz odwiedzić plac zabaw. Zwróć uwagę na pomnik dwóch mieczy – na jednym z nich przedstawiono historię piastowską, a na drugim sceny z II wojny światowej. Ze względu na takie zestawienie był to dla mnie jeden z najciekawszych pomników w parku.

Park Zdrojowy jest miejscem silnie związanym z kulturą. Nic więc dziwnego, że znalazła się tu muszla koncertowa, w której odbywało się dawniej wiele wydarzeń kulturalnych (teraz sporo odbywa się w innych częściach parku). Coroczną, trwającą miesiąc i pełną wydarzeń „Wiosnę Cieplicką” nadal możesz oglądać w słynnej muszli. W parku stoi też galeria i teatr – to dwa miejsca, które różnią się historią i czasem powstania, a mimo to świetnie ze sobą współgrają. 

Galeria i Teatr w Parku Zdrojowym

Galeria i Teatr w Parku Zdrojowym dawniej funkcjonowały osobno – dziś tworzą jeden kompleks budynków. Galeria powstała w XVIII wieku i długo uważano ją za najpiękniejszy obiekt w Cieplicach. Służyła ona przede wszystkim jako klub towarzyski. W jej wnętrzu znajdowała się sala koncertowa, czytelnia, salon gier, palarnia cygar, a nawet restauracja.

Cieplice Śląskie-Zdrój dawniej słynęły z bogatego życia teatralnego. W parku budynek teatru powstał w XIX wieku. Dziś nazywa się go Teatrem Zdrojowym, a jego scena należy do Zdrojowego Teatru Animacji. W 2007 roku, do starego, klasycystycznego budynku dobudowano nowoczesne zaplecze. Połączenie tych dwóch odmiennych stylów było dla mnie sporym zaskoczeniem. Obie części wywołują jednak spore wrażenie – każda na swój oryginalny sposób.

Zdrojowy Teatr Animacji

Zdrojowy Teatr Animacji to wyjątkowy teatr lalek na Dolnym Śląsku. Dawniej wystawiał głównie bajki dla dzieci, a dziś możesz tam zobaczyć także spektakle dla młodzieży i dorosłych. Historia teatru jest dość złożona – początkowo działał bez własnej sceny, a jego jedynym zapleczem były dwa pokoje przy ul. Drzymały. Przedstawienia grano gościnnie na innych scenach lub objazdowo, ale w 2000 roku teatr otrzymał własną scenę ( to znany Ci już Teatr Zdrojowy w Cieplicach). ;)

Cieplice Śląskie-Zdrój Zdrojowy Teatr Animacji

Repertuar Zdrojowego Teatru Animacji sprawdzisz na stronie internetowej. Możesz też szybko kupić bilety online. Weź pod uwagę zakup biletu rodzinnego (masz szansę sporo zaoszczędzić) i nie zapomnij o wykorzystaniu Karty Dużej Rodziny, która daje w tym miejscu dużą zniżkę.

Zdrojowy Teatr Animacji powstał przez połączenie dwóch innych teatrów – Jeleniogórskiego Teatru Animacji i Teatru im. C. K. Norwida, które obecnie działają pod wspólną nazwą. W teatrze co roku są organizowane koncerty noworoczne. Możesz również odwiedzić to miejsce w czasie innych imprez okolicznościowych, np. wystaw artystycznych czy koncertów.

2. Odwiedź Dom Zdrojowy i napij się leczniczej wody

Dom Zdrojowy w Cieplicach jest jednym z kilku budynków, które wchodzą w skład Uzdrowiska Cieplice, istniejącego już od XIII wieku. To właśnie wtedy odkryto niezwykłe właściwości tutejszych wód termalnych. Stosuje się je w krenoterapii, co jest ładnym określeniem na… picie wód mineralnych, które od lat przyciąga do uzdrowiska kuracjuszy i turystów. ;) 

W Domu Zdrojowym możesz skorzystać ze specjalnych kubków z rurką, które nazywa się pijałkami. We wszystkich pokojach w łazienkach dostępne są też wody termalne do kąpieli. Możesz zarezerwować tu pobyt wypoczynkowy przez stronę Domu Zdrojowego i skorzystać z miejscowych zabiegów bez skierowania do sanatorium. Myślę, że to świetny sposób na wieczorny, prozdrowotny relaks po dniu pełnym zwiedzania atrakcji Cieplic.

W Domu Zdrojowym znajdziesz też baseny termalne, całą bazę zabiegową, gabinety lekarskie, restauracje i SPA „Marysieńka”. Skorzystasz tu z oferty masaży, solarium lub sauny. Zabiegi trzeba zarezerwować przed przyjazdem – telefonicznie lub mailowo. Do wyboru jest pokój Standard, Premium, Komfort lub apartament. Jeśli decydujesz się na korzystanie z pokoju Standard, spakuj do walizki własny szlafrok (w pozostałych pokojach szlafroki zapewnia uzdrowisko). Budynek Domu Zdrojowego jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

3. Poczuj atmosferę Cieplic na Deptaku – Plac Piastowski

Plac Piastowski to kolejne dobre miejsce na spacer w Cieplicach Śląskich-Zdrój. Deptak ma 400 m i znajduje się przy nim większość popularnych zabytków miasta. Tutaj odwiedzisz Długi Dom, znajdziesz Pałac Schaffgotschów i wejście do Parku Zdrojowego. Także z Placu Piastowskiego najszybciej dotrzesz do okolicznych sanatoriów. Jeżeli zastanawiasz się, od czego zacząć zwiedzanie, podpowiedź znajdziesz w Punkcie Informacji Turystycznej. Tam również poznasz dawne nazwy Cieplic zapisane na pomniku.

Cieplice Śląskie-Zdrój pl. Piastowski deptak

Dużym, pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie kawiarnia HARPER coffee&cake serwująca wysokiej jakości kawę speciality i dobre, zdrowe wypieki. To przyjemne miejsce na krótki odpoczynek od spacerów i zwiedzania Cieplic. Polecam klasycznie americano albo tonic cold brew (dostępne tylko sezonowo).

Spacer cieplickim deptakiem nie będzie czasochłonny, ale to ważna ścieżka spajająca ważne punkty uzdrowiska i nadająca mu reprezentacyjny, dostojny charakter. To nie atrakcja wyłącznie dla kuracjuszy – przez działające tu kawiarnie i restauracji dzieje się tu trochę życia. Jest tu jednak kameralnie i spokojnie, a gdy zrobi się za tłoczno – zawsze możesz uciec do pobliskiego Parku Zdrojowego, co chętnie zrobiłem. ;)

Po spacerze, zajrzyj do Karkonoskiej Tłoczni, którą znajdziesz na końcu deptaka. To miejsce, w którym kupisz unikalną pamiątkę z wycieczki do Cieplic – miejscowe specjały, m.in. pyszne pasty orzechowe w różnych smakach, orzechy i miody. Szczególnie polecam zestawy prezentowe, które są ładnie skomponowane. Jeśli produkty Ci posmakują, możesz je później zamówić online. Na stronie internetowej Karkonoskiej Tłoczni znajdziesz też przepisy, do których wykorzystasz zakupione wyroby.

4. Wyrusz na Główny Cieplicki Szlak Spacerowy

Jeśli marzysz o długim spacerze po okolicy, najlepiej wybierz Główny Cieplicki Szlak Spacerowy – trasę o długości 11 km. Jej przejście zajmie Ci ok. 3 godzin, dlatego polecam zabrać ze sobą wygodne buty, zapas wody oraz prowiant. Nie bój się też zboczyć z kursu – przy trasie znajduje się wiele ciekawych miejsc, które są tego warte. Główna pętla ma kolor czerwony, a przylegają i przecinają ją również szlaki zielony i żółty.

Możesz przejść wyłącznie po trasie czerwonej, jednak polecam zbaczać czasami na pozostałe, bo znajdziesz przy nich kilka atrakcji. Wędrówkę polecam zacząć na skrzyżowaniu Placu Piastowskiego i Placu Kombatantów. Trasa prowadzi stamtąd przez most na rzece Kamienna, ulice Mieszka I i Cmentarną do przystanku MZK „Sołtysia Góra”. Możesz też dojechać do przystanku autobusem lub samochodem (obok jest bezpłatny parking) i ruszyć ul. Leśną prosto do lasu.

Cieplice Śląskie-Zdrój szlak

W budynku Informacji Turystycznej w Cieplicach możesz wziąć mapę z przebiegiem szlaku i opisem najciekawszych atrakcji. Sprawdź godziny otwarcia punktu przy Placu Ratuszowym na oficjalnej stronie miasta i koniecznie zajrzyj tam przed spacerem.

Na trasie czekają punkty widokowe z pięknymi widokami. Pierwszym z nich jest Sołtysia Góra. Na jej szczycie znajdziesz niedawno wyremontowaną wieżę widokową. Idąc dalej, z Sołtysiej Góry możesz zejść do punktu widokowego Panorama z szeroką panoramą Karkonoszy. Możesz na krótko odbić zielonym szlakiem (300 m) do Grobu Nieznanego Kapłana i tą samą drogą wrócić na czerwony szlak.

Po kilkunastu minutach dojdziesz do małego Morskiego Oka otoczonego formami skalnymi, z sąsiadującą z nim kaplicą cmentarną. Dalej trasa biegnie wokół wzniesienia Chmielnik i prowadzi na wały przeciwpowodziowe do Stawów Podgórzyńskich. Za nimi warto skręcić w prawo w zielony szlak prowadzący przez serce Parku Norweskiego i Park Zdrojowy aż pod Pałac Schaffgotschów.

5. Skorzystaj z zabiegów i masażów w Długim Domu

Po tylu spacerach, proponuję zdecydować się na chwilę relaksu w Długim Domu. To sanatorium położone w samym centrum Uzdrowiska Cieplice. Część zabiegów wykonuje się w Domu Zdrojowym – zaraz naprzeciwko Długiego Domu. Sam budynek powstał już w 1696 roku, jednak później został gruntownie zmodernizowany, co wpłynęło na jego wygląd. Dodatkową atrakcją jest klimatyczny ogród, dostępny dla gości ośrodka.

Już z zewnątrz Długi Dom zwraca na siebie uwagę – na pewno go nie przegapisz ze względu na ściany w żywym, czerwonym kolorze. W Długim Domu czeka na Ciebie baza zabiegowa, obejmująca zabiegi z zakresu kinezyterapii, hydroterapii, fizykoterapii oraz masażu leczniczego.

Cieplice Śląskie-Zdrój Długi Dom

Jeżeli chcesz skorzystać z konkretnej oferty, sprawdź pakiety na stronie internetowej Uzdrowiska Cieplice. W skład każdego pakietu wchodzi określona liczba noclegów w wybranym pokoju (w Długim Domu lub Domu Zdrojowym), wyżywienie (3 posiłki dziennie) i kuracja pitna. Daj sobie szansę na trochę relaksu. ;)

W Długim Domu znajduje się również restauracja, dostępna zarówno dla gości ośrodka, jak i dla klientów z zewnątrz. Możesz zajrzeć tu na obiad, ale… w okolicy znajdziesz jednak lepsze miejsca (polecam kilka w dalszej części tekstu). Podobnie jak w Domu Zdrojowym, we wszystkich pokojach masz okazję skorzystać z dobrodziejstw wód termalnych, a dodatkowo będziesz miał dostęp do strefy wellness z saunami.

6. Poznaj historię Pałacu Schaffgotschów

W centrum uzdrowiska Cieplice Zdrój, tuż obok Parku Zdrojowego, znajdziesz okazały Pałac Schaffgotschów, wybudowany w XVIII wieku. Trójskrzydłowa, monumentalna konstrukcja to już trzecia budowla postawiona w tym miejscu – i jedyna, która mimo licznych wojen przetrwała do dziś. Kilkukrotnie przebudowywany i odrestaurowany pałac jest chlubą Cieplic, choć niewielu turystów ma okazję zachwycać się jego wnętrzem. 

Cieplice Śląskie-Zdrój pałac

Wnętrze Pałacu Schaffgotschów możesz zobaczyć w czasie niektórych wydarzeń kulturalnych, np. Nocy Muzeów. Informacje znajdziesz na stronie internetowej Jeleniej Góry.

Każdy może za to podziwiać go z zewnątrz podczas spaceru. Niestety, dzisiaj Pałac Schaffgotschów jest filią Politechniki Wrocławskiej, przez co nie jest udostępniony zwiedzającym. Niektórzy turyści korzystają z wydarzeń organizowanych przez Politechnikę i przy tej okazji zwiedzają pałacowe wnętrza. 

7. Odpocznij aktywnie i zrelaksuj się w Termach Cieplickich

Cieplice Śląskie-Zdrój to nie tylko piękne parki i zabytki historyczne – to również okazja do aktywnego wypoczynku w miejscowym aquaparku. Termy Cieplickie to kompleks basenów ze strefą SPA i atrakcjami wodnymi – zjeżdżalniami, huśtawkami wodnymi, kurtynami wodnymi i hydromasażami. Zagrasz tu też w squasha na specjalnym torze, który możesz zarezerwować telefonicznie. Jeśli dopisze Ci szczęście, może nawet trafisz na jedno z wydarzeń organizowanych w aquaparku, np. Noc Filmową lub Nocne Pływanie.

Informacje o godzinnach otwarcia i cennik aquaparku znajdziesz na stronie internetowej Term Cieplickich (bilety można kupić online). Warto też spojrzeć na harmonogram wydarzeń, planowanych na basenie – może akurat trafisz na coś ciekawego. ;)

Zewnętrzny basen w Termach Cieplickich jest otwarty również zimą. Źródło: Termy Cieplickie

Termy Cieplickie mają sporą część wewnętrzną, ale też część zewnętrzną, na którą można wypłynąć również zimą. Przyjemne pływa się w ciepłej wodzie, gdy głowa wystawiona jest na chłodne, zimowe powietrze. Warto więc skorzystać z basenów termalnych, bo to jedna z niewielu okazji, żeby na Dolnym Śląsku móc pływać na dworze zimą – bez morsowania. ;)

Wypad do Term to też okazja do relaksu w strefie SPA, gdzie skorzystasz z jacuzzi, biczy wodnych, groty śnieżnej i sauny. Sprawdź też gabinet do masażu z szeroką ofertą zabiegów. Rodzice mogą do term zabrać ulubione zabawki swojego dziecka. ;)

Do Term Cieplickich zabierz ręcznik i klapki. Jeśli o tym zapomniałeś, możesz wypożyczyć ręcznik za opłatą. Czepki nie są tu obowiązkowe.

Na parterze aquaparku znajdziesz szafki depozytowe na obuwie zewnętrzne – należy je zmienić przed zakupem biletu. Jeśli chcesz skorzystać ze strefy SPA, pamiętaj, że jest dostępna dla osób powyżej 16 roku życia. Czas pobytu możesz kontrolować dzięki specjalnym opaskom, które służą też do otwierania i zamykania szafki basenowej.

8. Wdrap się na wieżę widokową na Sołtysiej Górze

Sołtysia Góra, zwana też Strzelecką Górą, jest jednym z najważniejszych punktów Głównego Cieplickiego Szlaku Spacerowego. Uważa się ją za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych uzdrowiskowej części Jeleniej Góry – i z tym określeniem mogę się śmiało zgodzić. ;) Wzniesienie znajduje się we Wzgórzach Łomnickich i ma wysokość 434 m n.p.m

Na szczycie Sołtysiej Góry znajdziesz niedawno odnowioną i udostępnioną turystom wieżę widokową, która jest nowym magnesem przyciągającym zwiedzających. Możesz z niej podziwiać panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich i Kotliny Jeleniogórskiej. Wieża została wykonana z czerwonej cegły. Ma pięć kondygnacji i dwa tarasy widokowe, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Dawniej było to ważne miejsce dla kuracjuszy z Cieplic, którzy chętnie chodzili tu na spacery. Specjalnie dla nich na górze postawiono nawet gospodę, która niestety nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Dzisiaj nie jest to najważniejszy punkt uzdrowiska, ale turyści nadal chętnie się tu pojawiają.

9. Obejrzyj wnętrze cysterskiego kościoła Św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Jana Chrzciciela to piękna barokowo-rokokowa świątynia, która stanęła w Cieplicach za sprawą zakonu cystersów. Zakonnicy pojawili się w Cieplicach na zaproszenie wspominanej wielokrotnie w artykule rodziny Schaffgotschów. Cystersi utworzyli tu filię klasztoru oraz probostwo i stali się gospodarzami Uzdrowiska Cieplickiego. Dzisiejsza budowla kościoła została wzniesiona w XVIII wieku, po pożarze poprzedniej świątyni. 

Możesz zwiedzić świątynię w wyznaczonych przez parafię godzinach (informacje znajdziesz na tablicy przy kościele). Dawniej informowano o tym na stronie internetowej – niestety, aktualnie nie jest dostępna. Dobrym pomysłem jest jednak sprawdzenie harmonogramu mszy na Facebooku parafii i przyjście do kościoła pomiędzy nabożeństwami.

Cieplice Śląskie-Zdrój kościół św. Jana Chrzciciela

Polecam spróbować zajrzeć do środka  – świątynię wyróżnia bogaty wystrój i obrazy autorstwa Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem oraz Georga Wilhelma Neunhertza. Kościół kilkakrotnie remontowano i restaurowano, dzięki czemu zobaczysz tu oryginalne, świetnie zachowane bogactwo baroku.

10. Poszukaj źródła wody Marysieńka

Źródło wody Marysieńka to jedna z bardziej tajemniczych atrakcji w Cieplicach. Jeśli chcesz ruszyć na poszukiwania, musisz rozglądać się za murowaną, czworoboczną wieżą z kopułą, którą znajdziesz na dziedzińcu Długiego Domu. Na miejscu są dwa specjalne krany, z których napijesz się wody mineralnej. W budynku przedstawiono też historię źródła, obiektów z nim związanych, jak i samego lecznictwa uzdrowiskowego w Cieplicach.

Godziny otwarcia wystawy o źródle sprawdzisz na stronie internetowej Uzdrowiska Cieplice (wstęp jest bezpłatny).

Źródełko to dawny odwiert, który powstał w XIX wieku. W jego górnej części znajdziesz studnię, którą do dziś wykorzystuje się do pozyskiwania wody. Smak wody jest specyficzny, jednak warto się przemóc (ma korzystny wpływ na zdrowie). Wieżyczka znajduje się bezpośrednio nad źródłem, więc możesz zobaczyć je, wchodząc do środka.

11. Zwiedzaj Cieplice Śląskie-Zdrój śladami Szlaku Jelonków

Jeśli chcesz zwiedzić Cieplice Zdrój i resztę Jeleniej Góry w nieco inny sposób niż dotychczas, polecam Ci spacer śladami Szlaku Jelonków. Analogicznie do wrocławskich krasnali, jelonki to symbol Jeleniej Góry i ich rozlokowanie przy głównych atrakcjach Cieplic, pozwala na spacer i eksplorację miejsc, które mogą być ciekawe również dla dzieci

Na trasie spotkasz niewielkie rzeźby jeleni, tworzone przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Każdy jelonek ma własne imię i symbolizuje coś innego. Na szlaku znajdziesz m.in. Rzemiosława lub Podróżniczka. Nie będę zdradzać Ci położenia wszystkich Jelonków – zamiast tego polecam Ci ruszyć na spacer po mieście i rozejrzeć się za tymi uroczymi figurkami. ;)

Szlak Jelonków Cieplice Zdrój
Jelonki będziesz mógł zauważyć w różnych ważnych turystycznie zakątkach Cieplic Zdroju

Szlak Jelonków zapoczątkowała rzeźba ustawiona tuż przy Uniwersytecie Ekonomicznym, o wdzięcznym imieniu Ekonomek. Inspiracją do stworzenia szlaku były popularne wrocławskie krasnale. Nad projektem czuwa tutejszy Urząd Miasta, który chętnie stawia w mieście kolejne jelonkowe podobizny, zaprojektowane przez młodych artystów. Stadko więc stale się powiększa i trudno powiedzieć, na jakiej liczbie się zakończy. W tym momencie jelonków jest już kilkanaście.

12. Zrób wycieczkę na punkty widokowe Panorama i Morskie Oko

W Cieplicach znajdziesz wiele punktów widokowych, które pozwolą Ci na podziwianie zarówno okolic Jeleniej Góry, jak i miejscowych pasm górskich – przede wszystkim Karkonoszy. Dwa najważniejsze miejsca zwiedzisz podczas spaceru po Głównym Cieplickim Szlaku Spacerowym. Nie musisz jednak przechodzić całego 11-kilometrowego szlaku, żeby dotrzeć do jego najciekawszych punktów widokowych.

Pierwszym z ciekawych punktów widokowych jest punkt Panorama. To grupa skalna, z której roztacza się piękny widok na okoliczny las i Karkonosze. Wejście tutaj nie jest trudne i moim zdaniem poradzą z nim sobie także dzieci. Dorośli mogą ostrożnie wspiąć się na skałki – dzięki temu widok będzie jeszcze lepszy.

Drugi punkt widokowy na szlaku to Morskie Oko. Ten mały zbiornik wodny jest pozostałością po dawnym kamieniołomie, dlatego otaczają go wysokie, pionowe ściany skalne, w których wciąż widać ślady odwiertów i spękania. Z Morskiego Oka zobaczysz panoramę Gór Izerskich, zachodniej części Karkonoszy i południowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Tutaj również dojdziesz bez większych trudności – trasa jest przyjemna i łatwo się po niej poruszać dzięki specjalnym oznaczeniom.

13. Odpocznij od zgiełku miasta w Parku Norweskim

Park Norweski to drugi najpopularniejszy park w Cieplicach, nieco młodszy od Parku Zdrojowego (powstał na początku XX wieku). Nie jest duży, za to sprawia wrażenie nieco „dzikiego”. Tutaj odpoczniesz od miejskiego hałasu i gwaru, który czasami towarzyszy pełnemu turystów i kuracjuszy centrum Cieplic. 

W parku znajduje się sieć stawików, w tym staw z kamiennym mostkiem, nad którym postawiono Pawilon Norweski. To ładny, drewniany budynek, który wybudowano na wzór jednej z restauracji w Oslo. To właśnie od niego pochodzi nazwa parku. Dawniej, w budynku mieściło się Muzeum Przyrodnicze, za to dziś możesz zjeść tutaj obiad w Restauracji Pawilon Norweski.

Cieplice Śląskie-Zdrój Park Norweski

Park Norweski jest oddzielony od Parku Zdrojowego jedynie potokiem Wrzosówka, nad którym znajdziesz most łączący oba brzegi. Możesz więc przespacerować się po obu parkach w czasie jednego spaceru. Podczas ostatniej rewitalizacji, w Parku Norweskim pojawiła się podświetlana, pływająca fontanna, która przepięknie wygląda nocą. Po alejkach możesz poruszać się pieszo, na rowerze, deskorolce lub rolkach. Dobrą atrakcją dla dzieci będzie plac zabaw. Jeśli masz nieco szczęścia, spotkasz tu też ulubienice turystów – wiewiórki.

14. Obejrzyj ewangelicki Kościół Zbawiciela

Przy Placu Piastowskim znajdziesz ważne zabytki architektury, w tym Kościół Zbawiciela. To świątynia ewangelicko-augsburska z XVIII wieku, której wnętrze jest urządzone w stylu barokowo-klasycystycznym. Największe wrażenie robią empory, czyli galerie przeznaczone na organy i dla kościelnych śpiewaków. Latem w kościele regularnie odbywają się koncerty organowe. Wstęp jest bezpłatny, a harmonogram znajdziesz na stronie parafii. 

Poza koncertami organowymi trudno dostać się do wnętrza Kościoła Zbawiciela. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem w grupie zorganizowanej. Możesz jednak przyjść tutaj na niedzielną mszę i w ten sposób obejrzeć wnętrze kościoła.

Dawniej Kościół Zbawiciela otaczał cmentarz ewangelicki. Stały tu m.in. zabytkowe kaplice barokowe z XVIII wieku. Część pomników uległa zniszczeniu w czasie wojen, a w XX wieku cmentarz całkiem zlikwidowano. Dziś najważniejszym śladem po nim jest pomnik nazywany Lampą Pamięci, na którym umieszczono tablicę pamiątkową ku czci pochowanych tu dawniej zmarłych. Tuż obok pomnika znajdziesz tablicę informacyjną dotyczącą tego miejsca.

15. Poznaj lepiej okoliczną naturę w Muzeum Przyrodniczym

Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach swoje początki zawdzięcza bogatej kolekcji rodu Schaffgotschów. Początkowo okazy przyrodnicze przechowywano w Sobieszowie, a z czasem zostały przeniesione do Cieplic Zdrój. Muzeum kilkakrotnie zmieniało siedzibę – przez pewien czas tę funkcję pełnił zabytkowy Długi Dom, później również Pawilon Norweski. Dziś muzeum znajdziesz w części dawnego zespołu pocysterskiego, obok kościoła św. Jana Chrzciciela. Zachowały się tu też barokowe freski z XVII wieku.

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdź na stronie internetowej Muzeum Przyrodniczego. Za dodatkową opłatą możesz też zwiedzić obiekt z przewodnikiem.

Na miejscu możesz zobaczyć kilka wystaw stałych i czasowych. Poznasz tu krainę Ducha Gór, barwny świat ptaków i owadów, krainę grzybów, a także obejrzysz pokaźną kolekcję rogów i poroży, na którą składa się aż 125 eksponatów. Przy okazji dowiesz się, czym różnią się rogi od poroża. ;) Kolejna część wystawy to ekspozycja historyczna dotycząca Cieplic, zakonu cystersów i Uzdrowiska Cieplice. Zaprezentowano tu również obrazy z kolekcji ks. Andrzeja Bokieja. 

16. Zaplanuj zwiedzanie atrakcji w okolicy Cieplic-Zdroju

Nie musisz kończyć swojej wycieczki na Cieplicach Śląskich-Zdrój. W okolicy zobaczysz kilka atrakcji, które będą dobrym przedłużeniem Twojego pobytu w tej części Dolnego Śląska. Poniżej znajdziesz kilka propozycji miejsc, które moim zdaniem warto wziąć pod uwagę podczas planowania wycieczki do Cieplic.

Jelenia Góra

Choć kiedyś Cieplice Śląskie-Zdrój były osobnym miastem, to dziś są dzielnicą Jeleniej Góry. Polecam zwiedzić tutejszy Rynek i okolice Ratusza, gdzie natkniesz się na rzeźbę czerwonego jelenia, szczególnie lubianą przez najmłodszych turystów. ;) Przy okazji, sprawdź też widok z wieży Bramy Zamkowej – czeka na Ciebie piękna panorama miasta.

Miłośnicy architektury powinni zobaczyć również Kościół Łaski. Duże wrażenie wywołują organy, znajdujące się tuż za ołtarzem. Podczas tej krótkiej wycieczki, spróbuj odwiedzić też Muzeum Karkonoskie. Jego zwiedzanie nie zajmie dużo czasu, a masz szansę zobaczyć wystawę dotyczącą tradycyjnych, śląskich strojów. Kto wie, być może zdecydujesz się zostać tu kilka dni dłużej, by znaleźć więcej ciekawych atrakcji? ;)

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik znajduje się ok. 6 km od Cieplic Śląskich-Zdrój. Zbudowano go w XIV wieku na szczycie góry Chojnik, od której wzięła się jego nazwa. Historia tego miejsca również wiąże się z rodem Schaffgotschów, którym zamek zawdzięcza lata swojej największej świetności. W XVII wieku budowlę niestety zrujnował pożar, po którym już jej nie odbudowano – dlatego dziś turyści mogą zwiedzać tylko pozostałości.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

Z zamkiem wiąże się kilka ciekawych legend, w tym ta o Kunegundzie, okrutnej córce kasztelana. Rycerze starający się o jej rękę musieli konno objeżdżać mury zamku. Wielu śmiałków spadało na skały i traciło życie. W końcu jednemu z rycerzy udało się wykonać zadanie – nie chciał jednak poślubić Kunegundy. Zrozpaczona dziewczyna rzuciła się z zamkowej wieży. Podobno dzisiaj częściej spotkasz tu ducha zmarłego rycerza niż Kunegundy. Nam się to jeszcze nie udało, ale kto wie? ;)

Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Bilet kupisz na miejscu lub online. Za wejście do zamku Chojnik obowiązuje osobna opłata, którą uiścisz w kasie.

Karpacz

Karpacz to popularna baza wypadowa w Karkonosze. Podczas jednodniowego wypadu obowiązkowo zajrzyj do ewangelickiego kościoła Wang, czyli „kościoła bez gwoździ – jednego z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Możesz też sprawdzić okolice rzeki Łomnica. Znajdziesz tu zaporę przeciwpowodziową i Dziki Wodospad w ładnym, naturalnym otoczeniu. A to dopiero początek listy ciekawych miejsc w Karpaczu.

Karpacz kościół Wang

W pochmurne dni możesz zwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie zobaczysz “zabytkowe” narty Kamila Stocha. ;) Przy okazji dowiesz się co nieco o początkach miejscowej turystyki. Ciekawym przystankiem jest też ekspozycja Karkonoskie Tajemnice, która przybliży Ci postać legendarnego Ducha Gór. Wystawę zwiedzisz multimedialnie z przewodnikiem w formie tabletu. To dobry pomysł na spędzenie czasu dla rodzin z dziećmi.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to dobra baza wypadowa w Karkonosze i Góry Izerskie. Podczas krótkiej wycieczki warto zobaczyć wodospady – Szklarki i Kamieńczyka. W okolicy znajduje się też kilka atrakcji dla dzieci, które urozmaicą Twój rodzinny urlop, m.in. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, gdzie możesz np. przejechać się kolejką górską i zagrać w Minigolfa.

Chybotek Szklarska Poręba

Jeśli interesują Cię wędrówki po górach, weź pod uwagę trasę na Szrenicę – łatwą technicznie, ale wymagającą kilkugodzinnego podejścia z centrum Szklarskiej Poręby wędrówkę. Przy Kamieńczyku i na Hali Szrenickiej znajdziesz schroniska, w których odpoczniesz i zjesz ciepły posiłek. Zimą możesz też spróbować nart biegowych na Polanie Jakuszyckiej w Górach Izerskich. Sprzęt wypożyczysz na miejscu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę pobiegać po śniegu. ;)

Gdzie spać w Cieplicach-Zdrój?

Najpopularniejsze miejsca noclegowe w Cieplicach to budynki sanatoryjne, zwłaszcza Dom Zdrojowy i Długi Dom. Decydując się na te obiekty, będziesz miał zapewniony wygodny pokój i dostęp do leczniczych wód termalnych w łazience. W zależności od wykupionego pakietu, możesz też skorzystać z wybranych zabiegów. Nie każdy jednak lubi klimat sanatoriów – w takiej sytuacji warto sprawdzić ofertę hoteli w Cieplicach.

Hotel Piastowski26 to butikowy obiekt z własną restauracją, położony na Placu Piastowskim, w samym centrum Cieplic. Jeśli jednak bardziej zależy Ci na pysznych śniadaniach, możesz skorzystać z Hotelu Bella blisko Parku Zdrojowego. Oferuje posiłki z różnych kuchni świata – od polskiej, przez francuską i włoską, aż po dalekowschodnią. Niżej wybrałem też trzy ciekawe apartamenty, które są wygodną i budżetową opcją na nocleg w Cieplicach.

Zwiedzanie atrakcji Cieplic-Zdroju – wskazówki i informacje praktyczne

Wiesz już, jakie miejsca możesz zwiedzić w Cieplicach Śląskich-Zdrój i na czym głównie skupiają się atrakcje tego zakątka Dolnego Śląska. Teraz czas na kilka praktycznych wskazówek z mojego doświadczenia. Poniżej dowiesz się, jak zorganizować swoją wycieczkę i na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie pobytu.

  • dopasuj formę atrakcji do swoich potrzeb – atrakcje w Cieplicach Śląskich-Zdrój można w zasadzie podzielić na dwie kategorie – spacerowe i wypoczynkowe. Podczas wyjazdu staraj się przeplatać oba sposoby spędzania czasu. Dzięki temu nie przeciążysz swojego organizmu wielogodzinnymi spacerami bez odpoczynku.
  • zaplanuj pobyt w jednym z sanatoriów – sanatoria w Cieplicach Zdrój pełnią często również rolę hoteli. Jeżeli zależy Ci na stałym dostępie do wód termalnych, polecam zarezerwować sobie pobyt wypoczynkowy w Długim Domu lub Domu Zdrojowym. Ich dodatkową zaletą jest świetna lokalizacja, dzięki czemu będziesz miał najważniejsze atrakcje uzdrowiska w zasięgu krótkiego spaceru.
  • przygotuj się na niepogodę – większość atrakcji w Cieplicach Zdrój znajduje się na świeżym powietrzu. Aby nie stracić całego pobytu przez złe warunki atmosferyczne, zabierz ze sobą solidne buty, kurtkę przeciwdeszczową i odkrywaj tę część Jeleniej Góry.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Cieplicach Śląskich-Zdrój?

Cieplice Śląskie-Zdrój to popularna dzielnica Jeleniej Góry, do której przyjeżdża sporo turystów, szczególnie w okresie wakacyjnym. Znajdziesz tu restauracje, oferujące domowe dania kuchni polskiej oraz włoskiej. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka najciekawszych propozycji, gdzie zjeść i wybrać się na kawę w Cieplicach:

  • Restauracja Cieplice (lokalizacja na mapie: 50.86361711, 15.678519728) – lokal należy do Hotelu Cieplice, ale nie musisz być gościem hotelu, by skorzystać z jego usług. Restauracja znajduje się tuż obok Parku Zdrojowego, dlatego polecam wpaść tu po spacerze na talerz gorącej zupy. Na drugie danie możesz zamówić m.in. potrawy z wieprzowiny. Polecam również polędwiczki wieprzowe w sosie borowikowym z ziemniakami.
  • Figo Fago Pizza&Cafe (lokalizacja na mapie: 50.86514530, 15.683629497) – to miejsce z pizzą i drinkami, zlokalizowane w pobliżu Parku Zdrojowego. Restauracja świetnie sprawdza się nawet jako kawiarnia, w której spróbujesz aromatycznej kawy. Wnętrze lokalu wygląda dość klimatycznie – podłogę w czarno-białą szachownicę świetnie i ciemne ściany dopełnia oświetlenie w postaci czarnych przewodów z żarówkami.
  • HARPER coffee&cake (lokalizacja na mapie: 50.86545740, 15.682580912) – tę urokliwą kawiarnię, urządzoną w loftowym stylu, znajdziesz… ponownie na Placu Piastowskim. ;) Czeka tu na Ciebie kawa z lokalnej palarni, pyszne domowe wypieki (również wegetariańskie) i lody naturalne. Precyzyjne wzory na mlecznej piance, które wykonuje obsługa sprawiają, że jeszcze milej pije się tu kawę.
  • Restauracja Sonata (lokalizacja na mapie: 50.86490758, 15.68517648) – lokal oferuje tradycyjne, domowe obiady kuchni polskiej. Jeśli pogoda na to pozwala, polecam zjeść posiłek w ogródku przy restauracji. W karcie znalazła się nawet sekcja dań wegetariańskich, gdzie znajdziesz np. zasmażane kopytka w sosie czosnkowym z surówką i naleśniki z dżemem oraz bitą śmietaną.
  • Pawilon Norweski (lokalizacja na mapie: 50.85854071, 15.679027141) – restauracja, która już z zewnątrz robi wielkie wrażenie swoim wyglądem. Przypomina drewnianą chatę, jednak daleko jej do zwykłej karczmy. Znajdziesz tu placki ziemniaczane w różnych wersjach, pieczone boczniaki, zraz myśliwski, a także całkiem sporą kartę deserów. Jedzenie jest smaczne i ładnie podane.
  • Domowe Jadło u Liberków (lokalizacja na mapie: 50.86450726, 15.687167328) – ta restauracja znajduje się przy placu Piastowskim i, podobnie jak wiele innych w tej okolicy, oferuje domowe obiady. Wyróżnia ją jednak to, że jedzenie jest sprzedawane na wagę. Dzięki temu możesz dobrać wielkość porcji do swojego apetytu. Dobrą opcją jest też zabranie obiadu na wynos. Możesz zjeść go podczas spaceru, np. na Cieplickim Szlaku Spacerowym.

Jak dojechać do Cieplic Zdrój?

Cieplice Śląskie-Zdrój to dzielnica Jeleniej Góry, więc dojazd w te okolice nie jest trudny. Możesz skorzystać z połączenia kolejowego i wysiąść na stacji Jelenia Góra Cieplice – od Parku Zdrojowego będzie Cię dzielić zaledwie 15 minut spacerem. Do Cieplic dojeżdżają również pociągi regionalne z Wrocławia i Szklarskiej Poręby lub dalekobieżne z Warszawy. Pamiętaj, że nie wszystkie pociągi PKP Intercity zatrzymują się w Cieplicach – sprawdź wcześniej rozkład jazdy dla tej stacji.

Rozkład jazdy pociągów znajdziesz na Portalu Pasażera.

Jeśli planujesz nocleg w Jeleniej Górze, do Cieplic dojedziesz miejskimi autobusami albo pociągami jadącymi w kierunku Szklarskiej Poręby, które zatrzymują się na kilku stacjach w granicach Jeleniej Góry. Na miejscu znajduje się kilka bezpłatnych parkingów, więc przyjazd samochodem to również dobra opcja (ale polecana przeze mnie najmniej, bo w sezonie aut w Cieplicach jest i tak dość sporo, a to przecież uzdrowisko).

Co jeszcze powinieneś przeczytać?

To już wszystkie ciekawe miejsca Cieplic Śląskich Zdroju, które uważam za warte zobaczenia. Nie znaczy to jednak, że na nich warto kończyć eksplorację tej dzielnicy Jeleniej Góry. Polecam dużo spacerować – przez to wpadniesz na kolejne ciekawe miejsca i Twój pobyt będzie jeszcze pełniejszy. Udanego zwiedzania i odpoczynku!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze