Atrakcje Szklarskiej Poręby – TOP 19 miejsc, które warto zobaczyć

Aktualizacja: 21 stycznia 2024 r.
Las Karkonosze Szklarska Poręba

Atrakcje Szklarskiej Poręby to zabytki i miejsca warte zobaczenia w mieście, ale też szlaki turystyczne Karkonoskiego Parku Narodowego na górskie wędrówki, trasy rowerowe, stoki narciarskie i bliskość polsko-czeskiego pogranicza. Szklarska Poręba u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich i jest jednym z najpopularniejszych górskich miast Dolnego Śląska – obok Karpacza, Kudowy-Zdrój czy pobliskiego Świeradowa-Zdrój oraz bazą wypadową do wycieczek w dolnośląskie góry.

W tym przewodniku znajdziesz listę 19 atrakcji Szklarskiej Poręby najpopularniejszych, mniej oczywistych i polecanych dla rodzin z dziećmi. Zaplanujemy zwiedzanie w jeden dzień, weekend i dłuższy pobyt. Podpowiem też, gdzie warto zjeść i wypić kawę, polecę kilka noclegów i dam wskazówki praktyczne, aby ułatwić zwiedzanie Szklarskiej Poręby.

1. Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki to jedno z najpopularniejszych miejsc w Szklarskiej Poręby i drugi pod względem wysokości wodospad Karkonoszy (po wodospadzie Kamieńczyka). Ma 13 metrów wysokości, a tuż obok niego stoi schronisko PTTK “Kochanówka”, w którym możesz zamówić coś do jedzenia w pięknych okolicznościach przyrody. Wodospad Szklarki leży w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego (w jego eksklawie).

Chcąc wejść na wodospad Szklarki, musisz kupić bilet wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Aktualne ceny biletów sprawdzisz na stronie parku. Jeśli wpadasz w te rejony na dłużej, opłacić Ci się może kupienie biletu trzydniowego.

Żeby uniknąć tłoku, przyjedź tu na początku dnia. Jeśli masz czas na całodniową wycieczkę, niebieskim szlakiem biegnącym nad brzegiem potoku Szklarka dojdziesz aż do schroniska PTTK “Pod Łabskim Szczytem” i dalej na czeską stronę Karkonoszy. Możesz też pójść na północ i w kilkanaście minut dojść na Złoty Widok i do Chybotka.

Jak dojść do wodospadu Szklarki? Do Wodospadu Szklarki dojdziesz czarnym szlakiem z centrum miasta (ok. 4 km, 1 h) mijając po drodze Starą Chatę Walońską, a później idąc wzdłuż potoku Szklarka. Możesz też dojechać samochodem, parkując przy ul. Jeleniogórskiej. Nie przegapisz parkingu, bo stoi przy nim masa kramików z pamiątkami i jedzeniem.

2. Punkt widokowy “Złoty Widok”

Punkt widokowy “Złoty Widok” to jedna z najnowszych naturalnych atrakcji w okolicy, wybudowana kilka lat temu niedaleko domu Wlastimila Hofmana. Z tego miejsca możesz obejrzeć rozległą panoramę Karkonoszy. Tuż przed wejściem stoi czasami kawowy rower z zaskakującą dobrą kawą. ;)

Złoty Widok to taras widokowy z dwoma poziomami, na którym są ławeczki i drewniane leżaki. Jakoś automatycznie wpadłem na pomysł, żeby zrobić tu mały piknik i przekąsić coś w pięknej scenerii. Wejście na platformę widokową jest darmowe. Widoki zależą od pogody – nam trafiła się wielka mgła. ;)

Złoty Widok punkt widokowy szklarska poręba

Jak dojść do Złotego Widoku? Wysiądź z pociągu na stacji Szklarska Poręba Średnia i idź niebieskim szlakiem (3 km, ok. 1 h). Jeśli przyjedziesz samochodem, zostaw go na parkingu przy ul. Matejki (ulica jest wąska i w sezonie może tu być sporo samochodów) lub przy leżącym nieco poniżej wodospadzie Szklarki. Polecam jednak spacer, bo nie o to w górach chodzi, żeby jeździć po nich autem. ;)

3. Dom Wlastimila Hofmana (Wlastimilówka)

Jeśli zastanawiasz się, z czego poza górami słynie Szklarska Poręba, jedną z odpowiedzi jest postać Wlastimila Hofmana. Z dala od gwarnego centrum Szklarskiej Poręby znajdziesz drewnianą chatkę, w której po II wojnie światowej mieszkał ten ceniony malarz dwudziestolecia międzywojennego. Hofman osiedlił się w Szklarskiej Porębie w 1947 r.

Dom Hofmana stoi przy ul. Jana Matejki, niedaleko punktu widokowego “Złoty Widok”. Możesz więc wygodnie połączyć zwiedzanie tych dwóch atrakcji Szklarskiej Poręby.

Po wojennych latach spędzonych w Palestynie, Hofman osiedlił się w Krakowie, skąd również musiał się wyprowadzić z uwagi na sytuację finansową. Aż do śmierci w 1970 r., malarz mieszkał i pracował w Szklarskiej Porębie, tworząc liczne portrety lokalnej społeczności i gości z daleka, którzy chętnie odwiedzali jego drewnianą chatkę.

Wlastimilówka stoi niedaleko platformy widokowej Złoty Widok. Dom od wielu lat czeka na remont, aby docelowo stać się muzeum poświęconym Hofmanowi. Do czasu zakończenia prac, dzieła Hofmana i wyposażenie jego domu można oglądać w innym muzeum – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów.

4. Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to mający 27 metrów wysokości najwyższy wodospad Karkonoszy i jedna z największych atrakcji Szklarskiej Poręby. Zwiedzanie wodospadu to spacer po stalowej ścieżce przytwierdzonej do skały, z widokiem na kanion rzeki Kamieńczyk.

Wchodząc na Kamieńczyka dostaniesz kask, więc będziesz się mógł poczuć jak prawdziwy grotołaz. ;) Pod kaskadą zauważysz niewielką jaskinię, czyli wykutą przez Walończyków “Złotą Jamę”. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m.

Po zwiedzaniu kanionu Kamieńczyka, możesz zatrzymać się w położonym wyżej schronisku Kamieńczyk i posilić się przed dalszą drogą albo wrócić do miasta. Wstęp do wodospadu jest dodatkowo płatny (nie obowiązuje zwykłe bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego, który ma swoją kasę już za wodospadem w kierunku Szrenicy).

Jak dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka? Do Wodospadu Kamieńczyka dojdziesz z centrum czerwonym szlakiem w kilkanaście minut. Wodospad to popularny przystanek w drodze ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę czerwonym szlakiem (opis trasy z mapą znajdziesz w gotowych planach wędrówek po Karkonoszach).

W drodze do Wodospadu Kamieńczyka zwróć uwagę na Krucze Skały. Ta grupa skalna znajduje się przy prawym brzegu rzeki Kamiennej, obok ulicy Sikorskiego. Aby wejść na Krucze Skały, skorzystaj ze ścieżek prowadzących od strony ul. Mickiewicza.

5. Szrenica i Hala Szrenicka

Szrenica to najchętniej zdobywany szczyt przez turystów ruszających na szlaki Karkonoskiego Parku Narodowego ze Szklarskiej Poręby. Góry nie sposób nie zauważyć – miasto leży u jej stóp i widać ją doskonale już chwilę po wyjściu z pociągu na stacji Szklarska Poręba Górna (parking przed nią jest dobrym punktem widokowym!).

Schronisko Szrenica na Szrenicy, Szklarska Poręba

Jak dojść ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę? Trasa na Szrenicę wiedzie czerwonym szlakiem przez Wodospad Kamieńczyka i Halę Szrenicką – miniesz więc po drodze dwa górskie schroniska.

To trasa w sam raz na jednodniową wycieczkę – szlak jest łatwy, ale wymaga trochę kondycji. Zawsze udawało mi się zdążyć na ostatni pociąg powrotny do Wrocławia, a nie szedłem zabójczym tempem.

6. Chybotek

Chybotek to ważąca kilkadziesiąt ton skała ukryta w lasach Szklarskiej Poręby, która słynie z tego, że potrzeba niewiele siły, żeby wprawić ją w ruch i rozbujać. Chybotek ma raptem dwa punkty podparcia, więc do wprawienia go w ruch trzeba tylko trochę sprytu i niewiele siły. Każdy kto tu dojdzie, chce to przetestować samodzielnie, więc czasami będziesz musiał poczekać na swoją kolej. ;)

Chybotek Szklarska Poręba

Turyści pojawiają się tutaj z nadzieją, że uda im się wprawić Chybotka w ruch i… wielu odchodzi z zawodem. Skała daje się rozchybotać o ile wiemy, jak zabrać się do całego procesu. ;) Pamiętaj, aby być ostrożnym – wejście na Chybotek nie jest zabezpieczone, a upadek z kilku metrów może być bolesny.

Jak dojść do Chybotka? Skała Chybotek leży przy niebieskim szlaku ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna w kierunku centrum miasta, tylko 2,2 km od stacji. Przy tym samym szlaku stoi też Dom Wlastimila Hofmana i punkt widokowy “Złoty Widok” (oba kilka minut od skały).

7. Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to… kotły polodowcowe, które świetnie widać z wielu punktów miasta. Leżą przy szlaku prowadzącym ze Śnieżki na Szrenicę, ale można je zdobyć również w ramach jednodniowej wycieczki ze Szklarskiej Poręby. Ciekawym pomysłem jest przejście pętli wokół Śnieżnych Kotłów z odpoczynkiem w schronisku “Pod Łabskim Szczytem”.

Śnieżne Kotły Karkonosze Szklarska Poręba

Ze Śnieżnych Kotłów rozpościera się widok na Karkonosze, miasta położone w dolinie rzeki Kamiennej oraz spory fragment Kotliny Jeleniogórskiej – to naturalny taras widokowy na okolicę. Wszystko oczywiście przy dobrej pogodzie – zimą zdarza się, że widoczność spada do kilku metrów i trzeba pilnować granicy szlaku, aby nie zapuścić się w niebezpieczne krańce Kotłów.

Jak dojść do Śnieżnych Kotłów ze Szklarskiej Poręby? Na Śnieżne Kotły możesz dotrzeć ze Szklarskiej Poręby żółtym szlakiem przez schronisko Pod Łabskim Szczytem. Polecam Ci zrobić wokół nich pętlę i wrócić do schroniska zielonym szlakiem u stóp polodowcowych kotłów.

8. Łabski Szczyt i schronisko “Pod Łabskim Szczytem”

Schronisko górskie PTTK “Pod Łabskim Szczytem” leży poniżej Łabskiego Szczytu, przy szlaku na Śnieżne Kotły. To miejsce to jedno z najbardziej malowniczo położonych schronisk Karkonoszy przy którym przecinają się dwa szlaki turystyczne, z pięknym widokiem na Kotlinę Jeleniogórską. Lubię zatrzymywać się przy nim i robić sobie piknik z panoramą gór i okolicy. ;)

Spod schroniska możesz przez Szrenickie Mokradła dojść na Szrenicę i do schroniska na Hali Szrenickiej, powędrować na czeską stronę Karkonoszy albo iść na wschód – w kierunku schroniska Samotnia i Śnieżki. Możesz zatrzymać się na noc w schronisku i podzielić wycieczkę na dwa dni.

9. Polana Jakuszycka i narty biegowe

Tym razem propozycja dla aktywnych, którzy szukają ciekawej formy spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu i miłośników białego szaleństwa w wersji… bieganej. ;) Zimą położona w Górach Izerskich Polana Jakuszycka staje się polskim centrum nart biegowych. Tu zaczynałem swoją krótką na razie przygodę z biegówkami. Na Polanie organizowany jest Bieg Piastów.

Nie musisz mieć swojego sprzętu, żeby zacząć przygodę z biegówkami. Na Polanie Jakuszyckiej działają wypożyczalnie, w których za niewielkie pieniądze (w 2022 r. było to 50 zł) wypożyczysz na cały dzień zestaw złożony z nart biegowych, kijków i butów narciarskich. Jeśli chcesz nieco szkolenia, przez Internet umówisz się na godzinne zajęcia z instruktorem.

Jak dotrzeć na Polanę Jakuszycką? Na Polanę Jakuszycką możesz dojechać pociągiem ze stacji Szklarska Poręba Górna jadącym w stronę czeskiego Liberca. Wysiądź z pociągu na stacji Szklarska Poręba Jakuszyce (to najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce!), tuż obok polany. Możesz też dojechać tu samochodem, najlepiej rano – w zimowe weekendy szybko kończą się miejsca parkingowe.

10. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów 

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów to muzeum (oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze), w którym poznasz kulturalny dorobek regionu. W domu z XIX wieku żył i tworzył Gerhart Hauptmann – niemiecki pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla z 1912 r. Wewnątrz muzeum możesz obejrzeć wystawę poświęconą hutnictwu szkła, kiedyś popularnej działalności prowadzonej na tych terenach.

Szczegóły zwiedzania tej atrakcji Szklarskiej Poręby, w tym godziny otwarcia i ceny biletów, sprawdzisz na stronie Domu Hauptmannów. Atrakcję znajdziesz przy ul. 11 Listopada 23. 

Starszy brat Gerharta – Carl, zasłynął z napisania “Księgi Ducha Gór”, w której przedstawił przygody baśniowego władcy tego pasma górskiego. W Polsce wiemy mało o dorobku rodziny Hauptmannów, a wizyta w muzeum to dobry sposób, żeby tę wiedzę poszerzyć. Do czasu zakończenia remontu Wlastimilówki, w Domu Hauptmannów znajduje się też galeria prac Wlastimila Hofmana.

Jak dotrzeć do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów? Do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów możesz dojść pieszo ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia, którą dzieli od muzeum raptem 900 metrów. Naprzeciwko muzeum znajduje się też niewielki parking.

11. Stara Chata Walońska

Stara Chata Walońska to miejsce kultywujące tradycje Walonów – ludu pochodzącego z terenów dzisiejszej Belgii i Holandii, średniowiecznych poszukiwaczy skarbów gór. Ta działalność zaprowadziła ich wieki temu na tereny Sudetów, m.in. w rejon dzisiejszej Szklarskiej Poręby.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, na pewno powinieneś uwzględnić w swoich planach Starą Chatę Walońską. Organizowane są tutaj przyrodnicze i historyczne prelekcje, podczas których dzieci mogą się równocześnie dobrze bawić i poznawać ciekawą historię Walończyków.

W obiekcie dużo mówi się nie tylko o walońskich poszukiwaniach skarbów, ale również o przetwarzaniu bogactw naturalnych. Można tu zobaczyć, jak dawniej obrabiało się kamień, szlachetne minerały i metale. Wstęp dla indywidualnych turystów jest darmowy.

Jak dotrzeć do Starej Chaty Walońskiej? Stara Chata Walońska znajduje się niedaleko czarnego szlaku prowadzącego ze Szklarskiej Poręby (centrum) do Wodospadu Szklarki (ok. 3 km, 50 min). Spacer tu możesz połączyć z wizytą przy Wodospadzie Szklarki – trasa wydłuża się o raptem kilometr. Stara Chata Walońska ma swój parking.

12. Wysoki Kamień i Kopalnia Kwarcu “Stanisław”

Wejście na Wysoki Kamień to trasa spacerowa, którą możesz rozpocząć na stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna. Wędrówka doprowadzi Cię na szczyt Wysokiego Kamienia, na którym działa prywatne schronisko. Możesz zrobić tam sobie przerwę przed dalszym marszem, zjeść i wypić coś ciepłego oraz obejrzeć piękne widoki.

Gdy skończysz już relaks na Wysokim Kamieniu, pójdź dalej do dawnej Kopalni Kwarcu “Stanisław”. To najwyżej położony zakład wydobywczy w środkowej Europie i kolejny doskonały punkt widokowy na okolicę.

W zakładzie wydobywa się wysokiej jakości krzem, który wykorzystuje się m.in. w przemyśle hutniczym, szklarskim i elektronicznym. Czasami trafiają się nawet piękne, kolekcjonerskie okazy kwarcu. ;)

13. Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci to jeden z najsłynniejszych zakrętów w Polsce. Wziął swoją nazwę z dużej liczby wypadków, którym ulegały samochody jadące tym krętym fragmentem trasy. Skały tuż nad zakrętem to punkt widokowy, który przyciąga turystów widokami na Szklarską Porębę i Karkonosze. Znajdziesz go przy drodze wojewódzkiej prowadzącej do Świeradowa Zdrój, czyli w stronę Gór Izerskich.

Widok z Zakrętu Śmierci zasłaniają częściowo drzewa (na Złotym Widoku jest z tym lepiej), ale polecam dotarcie do obu punktów. Przy tarasie jest tablica z opisem panoramy gór, żeby łatwiej odnaleźć się w nazwach szczytów Karkonoszy przed sobą. Wejście na taras nad Zakrętem Śmierci jest darmowe.

Jak dojść na Zakręt Śmierci? Na Zakręt Śmierci dojdziesz łatwo ze stacji Szklarska Poręba Górna, idąc na północ najpierw czerwonym, a później czarnym szlakiem. Do przejścia będziesz miał 3,5 km, co zajmie Ci średnio ponad godzinę. Poniżej Zakrętu Śmierci znajdziesz też darmowy parking. Samochodem kieruj się ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdrój.

14. Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska

Muzeum Ziemi JUNA to kolejne miejsce, które opowiada o historii lokalnych terenów. Poza dużą kolekcją minerałów i kamieni szlachetnych, która na pewno spodoba się dzieciom, zwiedzający dowiadują się sporo o historii wydobycia minerałów i działalności Walonów.

Las Karkonosze Szklarska Poręba

Wystawę w Muzeum Ziemi JUNA zwiedza się z przewodnikiem. Pierwszą część – poświęconą minerałom z Dolnego Śląska, możesz zwiedzić samodzielnie i bezpłatnie. Kupując bilet, masz przed sobą ekspozycję zajmującą dwa piętra odbudowanego po pożarze w 2015 r. budynku.

15. Dinopark

Dinopark to atrakcja dla tych wszystkich, którzy przyjechali w Karkonosze z dziećmi i chcą zabrać je w miejsce, które zrobi na nich duże wrażenie i nie pozwoli się zbyt szybko znudzić. W leżącym obok stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia Dinoparku dzieci wyobrażą sobie, jak mógł wyglądać świat miliony lat temu.

Szczegóły zwiedzania Dinoparku znajdziesz na stronie internetowej atrakcji.

W Dinoparku przygotowano podobizny dinozaurów w rozmiarach wiernie oddających ich prawdziwą wielkość. Po parku poprowadzono ścieżkę edukacyjną, zorganizowano place zabaw, park linowy, galerię iluzji, a nawet wioskę indiańską.

16. Muzeum Mineralogiczne

Jeśli jesteś miłośnikiem minerałów, powinieneś też odwiedzić prywatne Muzeum Mineralogiczne. To imponujące, chociaż niepozornie wyglądające miejsce – zgromadziło ponad 3000 eksponatów, w tym meteoryt Gibeon, czyli eksponat prosto z kosmosu. To nie jedyne muzeum minerałów należące do tego właściciela – rodzina Sokołowskich zarządza też Muzeum Kamieni w… Kamieniu Pomorskim. ;)

W karkonoskim Muzeum Mineralogicznym znajdziesz też część poświęconą skamieniałościom i szkieletom dinozaurów. Niektóre mają nawet… 570 milionów lat. Wystawa jest przekrojowa i pokazuje skamieniałości z całego świata. Szczegóły zwiedzania znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Mineralogicznego

17. Leśna Huta

Prowadzona przez Henryka Łubkowskiego Leśna Huta to żywy symbol przeszłości miasta, która była mocno związana z hutnictwem szkła. Pierwszy zakład hutniczy powstał na tych terenach w XIV wieku. Teraz możesz się już domyślać, skąd wzięła się nazwa tej górskiej miejscowości. ;)

Jeśli chcesz odwiedzić Leśną Hutę, sprawdź aktualne godziny otwarcia i ceny biletów na stronie internetowej.

W mieście nigdy nie brakowało kluczowych dla hutników surowców – wody, drewna i kwarcu. Rozwój wytwórstwa szkła zatrzymał się dopiero w XX wieku, wcześniej przynosząc karkonoskiemu szkłu międzynarodową sławę. Doceniano je, m.in. podczas wystaw światowych w Paryżu i Wiedniu.

Las Karkonosze Szklarska Poręba

W zakładzie Leśna Huta organizowane są warsztaty szklarskie, podczas których można być świadkiem (a nawet aktywnym uczestnikiem) wytopu masy szklanej, której temperatura sięga nawet 1200°C. Działa tam też sklep firmowy, w którym możesz obkupić się w piękne wyroby powstałe właśnie w tym miejscu.

18. Trollandia

Przy głównej turystycznej ulicy miasta – ul. Jedności Narodowej, działa park linowy Trollandia. To dobry pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu i rozruszanie się po dłuższym pobycie w którejś z licznych restauracji.

W Trollandii działa system stałej asekuracji, więc nawet mniej odważne osoby powinny czuć się na trasach pewnie. Przy ich zmienianiu nie trzeba się przepinać – do zabezpieczeń wpinani jesteśmy tylko raz (na starcie) i wypinani po zakończeniu całej wędrówki kilka metrów nad ziemią.

Dostępne są 4 trasy – od najłatwiejszej przeznaczonej dla dzieci, do najbardziej wymagającej, którą przejść mogą tylko osoby mierzące min. 160 cm. Szczegóły, w tym ceny biletów i godziny otwarcia, są dostępne na stronie internetowej Trollandii.

19. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada to kolejna propozycja na aktywne spędzenie wolnego czasu dla dzieci i dorosłych. Obiekt znajdziesz niedaleko stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna. To jedna z tych atrakcji, z której podobną frajdę mają wszyscy członkowie rodziny. ;)

Wszystkiego co potrzebne, aby odwiedzić Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, dowiesz się na stronie internetowej obiektu. Znajdziesz tam m.in. ceny biletów oraz godziny otwarcia,

Już z daleka zauważysz najważniejszą część parku, czyli górską kolejkę grawitacyjną „Alpine Coaster” z trasą zjazdu liczącą 500 metrów. W ofercie obiektu jest jeszcze Wieża emocji, w której możesz spróbować bezwładnego spadku, labirynt, mini golf czy umiłowany przez dzieci Ogród Dmuchańców.

Co warto zobaczyć w okolicy Szklarskiej Poręby?

Szklarska Poręba to punkt startowy wielu ciekawych wędrówek (jeśli chcesz trochę inspiracji, skorzystaj z gotowych propozycji wycieczek po Karkonoszach i Górach Izerskich). Okolice Szklarskiej Poręby są równie ciekawe jak miasto – szczególnie, że położenie miasta pozwala zwiedzić zarówno Karkonosze, jak i Góry Izerskie.

Karpacz

Czasami trudno wybrać między Karpaczem i Szklarską Porębą, bo oba miasta “spierają się” o miano stolicy polskich Karkonoszy. Jeśli kryterium ma być bliskość najwyższego szczytu, to przewagę ma leżący u stóp Śnieżki Karpacz. Poza świetną bazą szlaków turystycznych w Karkonosze, w Karpaczu czekają unikatowe atrakcje.

Karpacz drewniany Kościół Wang

Na zwiedzanie czeka przywieziony z Norwegii w skrzyniach, drewniany kościół Wang, nieczynna skocznia narciarska Orlinek z rekordem należącym do Adama Małysza czy… punkt anomalii grawitacyjnej, w którym samochody same jadą pod górkę. 

Jelenia Góra

Przy okazji wizyty w Szklarskiej Porębie możesz również zahaczyć o największe miasto regionu – Jelenią Górę. Jelenia Góra to rozległe miasto z klimatycznym centrum i ładnym Rynkiem. Warto wdrapać się na wieżę widokową na Wzgórzu Krzywoustego, a później odwiedzić uzdrowiskową dzielnicę Jeleniej Góry, czyli Cieplice Śląskie-Zdrój.

Rynek, Jelenia Góra

Jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta to zamek Chojnik leżący w dzielnicy Jelenia Góra Sobieszów. Na zamek Chojnik wejdziesz w kilkadziesiąt minut, m.in. z okolic stacji kolejowej Jelenia Góra Sobieszów.

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Będąc w okolicy i mając więcej czasu, rozważ wizytę w Piechowicach. Działa tam Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach, którą można zwiedzać, a dzięki temu dowiedzieć się, w jaki sposób powstają szklane dzieła sztuki.

Huta Julia to jeden z niewielu ciągle działających producentów szkła kryształowego w Polsce. Możesz wziąć udział w warsztatach z kolorowania i grawerowania. Są przygotowane w taki sposób, żeby mogły brać w nich udział również dzieci.

Gdzie spać w Szklarskiej Porębie? Moje propozycje noclegów

Liczba obiektów, w których możesz zatrzymać się na noc, jest bardzo duża. Do wyboru jest sporo noclegów w ścisłym centrum Szklarskiej Poręby, które dadzą Ci najlepszy dostęp do bazy gastronomicznej miasteczka oraz bardziej zacisznych obiektów, w których odpoczniesz od turystów w otoczeniu natury.

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości noclegów, moją uwagę zwróciły Willa Parkowa i Hotel Dobry Klimat. Leżą tuż obok siebie i blisko z nich zarówno do centrum, jak i do punktów startowych ważnych szlaków turystycznych.

Gdzie zjeść w Szklarskiej Porębie? Propozycje sprawdzonych restauracji

Nie będziesz miał większych problemów ze znalezieniem restauracji, w której zrelaksujesz się po dniu pełnym górskich wędrówek. Najwięcej ich znajdziesz w rejonie ulic Jedności Narodowej i 1 Maja. Oto kilka moich ulubionych miejsc, w których warto zjeść w Szklarskiej Porębie:

  • Niebo w Gębie przy ul. Jedności Narodowej. Są moim absolutnym numerem jeden w Szklarskiej Porębie. Serwują smaczne, zróżnicowane dania za całkiem akceptowalną, jak na lokalne warunki, cenę, a przy tym porcje są ogromne. Miewałem problemy ze zjedzeniem wszystkiego pomimo, że po zejściu z gór czułem się piekielnie głodny.
  • Młyn Łukasza – restauracja zajmująca wyjątkowy budynek – pochodzący z 1870 r. Młyn Świętego Łukasza, czyli jeden z najstarszych zabytków miasta. Obiekt był dawniej młynem, a dzisiaj po pieczołowitej renowacji zajmuje go dobrze oceniana restauracja serwująca karkonoskie dania przygotowane z lokalnych produktów.
  • Michałowa Gospoda – jeśli w Niebo w Gębie będą zajęte wszystkie miejsca (co jest codziennością), zajrzyj do świetnej Michałowej Gospody przy ul. Wrzosowej. Mają szerokie menu, więc na pewno wybierzesz z niego coś dla siebie. Goście chwalą sobie zarówno smak, jak i rozmiar porcji.

I pamiętaj – nigdy, przenigdy nie jedz w Pizzerii Tomato. Zazwyczaj nie jestem krytyczny względem gastronomii, ale przypalona pizza z szynką konserwową to zdecydowanie nie to, co chciałbym Ci rekomendować. No i gluten – jeśli można, warto go omijać. ;)

Jak dojechać do Szklarskiej Poręby?

Ulice Szklarskiej Poręby w weekendy i w szczycie sezonu są zatłoczone. Jeśli nie jest to konieczne, zrezygnuj z samochodu i przyjedź w Karkonosze pociągiem. Jeśli jednak zdecydujesz się na podróż samochodem, zadbaj o znalezienie hotelu, który ma darmowy parking dla gości.

W obrębie miasta znajdują się trzy przystanki kolejowe – Szklarska Poręba Dolna, Średnia i Górna. Ten ostatni przystanek leży najbliżej centrum. Spod dworca złapiesz taksówki, które zawiozą Cię do hotelu, chociaż nie zawsze będzie to potrzebne – do ulicy Jedności Narodowej dojdziesz w ok. 10 minut. Uwaga zimą – ulice są strome i śliskie.

Rozkłady jazdy pociągów sprawdzisz na Portalu Pasażera.

Do Szklarskiej Poręby Górnej dojeżdżają pociągi lokalne i dalekobieżne. Bezpośrednio można tu dojechać z Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, a długodystansowymi połączeniami również z Warszawy czy Trójmiasta (w sezonie).

Gdzie zaparkować w Szklarskiej Porębie?

W centrum działa kilka parkingów, w których możesz spróbować zostawić swój samochód. W szczycie sezonu parkingi mogą być jednak zatłoczone. Sprawdź m.in. parking przy ul. Jeleniogórskiej, miejski parking przy ul. Prusa oraz parking przy Wodospadzie Kamieńczyka.

Najlepiej jednak wybrać taki nocleg w Szklarskiej Porębie, który oferuje darmowy parking dla swoich gości. W sezonie (szczególnie w ciepłe weekendy) możesz mieć kłopot ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego w okolicach ul. Jedności Narodowej.

Co jeszcze powinieneś przeczytać przed wyjazdem do Szklarskiej Poręby?

Na Dolnym Śląsku nie brakuje górskich zakamarków, które warto odwiedzić – to w końcu jeden z najpiękniejszych i najbogatszych w atrakcje regionów Polski. Sprawdź artykuły poniżej, które mogą Cię zainspirować i dostarczyć Ci trochę praktycznych wskazówek:

Poznałeś właśnie propozycje atrakcji i miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie. Postaraj się podzielić czas między górskie wędrówki i oglądanie zabytków i ciekawych zakątków tego uroczego miasteczka. Życzę Ci udanego pobytu w Szklarskiej Porębie i w Karkonoszach!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt
  • Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże to ważny element naszego życia. Sprawdź też inne kierunki podróży, o których piszemy. 

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze