Szklarska Poręba - co warto zobaczyć w mieście u stóp Karkonoszy?

21 maja 2021
(aktualizacja: 15 czerwca 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Szklarska Poręba to jeden z głównych kierunków wycieczek w góry Dolnego Śląska. W szczycie letniego i zimowego sezonu kłębią się tutaj tłumy turystów, którzy przyjechali zdobywać szczyty Karkonoszy. W samej Szklarskiej Porębie jest jednak kilka atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć przy okazji wyprawy w góry i pobytu w mieście. W artykule podpowiem Ci, jak zaplanować zwiedzanie Szklarskiej Poręby.

Co znajdziesz w artykule?

  • mapkę z zaznaczonymi najciekawszymi atrakcjami Szklarskiej Poręby, polecanymi miejscami noclegowymi i wskazówkami dotyczącymi transportu,
  • listę miejsc, które warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie i okolicach miasta,
  • polecane miejsca noclegowe w hotelach i pensjonatach,
  • podpowiedzi, gdzie najlepiej zjeść w Szklarskiej Porębie,
  • wskazówki, jak najwygodniej dojechać do miasta.

Mapa najciekawszych atrakcji Szklarskiej Poręby

Wielu turystów traktuje Szklarską Porębę wyłącznie jako bazę wypadową w wyższe partie Karkonoszy. Zwiedzanie Szklarskiej Poręby może być dla Ciebie jednak dobrą propozycją, szczególnie jeśli chcesz odpocząć po intensywnych dniach na górskich szlakach.

Wszystkie najciekawsze atrakcje Szklarskiej Poręby zaznaczyłem na mapce. Pomoże Ci ona zaplanować jednodniową wycieczkę po mieście.

Aby otrzymać mapkę, podaj mi poniżej swoje imię i adres e-mail. Wyślę Ci linka do mapki, z której będziesz mógł korzystać zarówno na telefonie, jak i na komputerze.

Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie? Najciekawsze atrakcje miasta

Administracyjnie Szklarska Poręba to rozległe miasto, którego terytorium sięga aż do granicy polsko-czeskiej. W moim planie zwiedzania skupiłem się na tych atrakcjach, które możesz zobaczyć podczas jednodniowej pętli dookoła Szklarskiej Poręby.

W poszukiwaniu propozycji górskich wędrówek zerknij do sklepu Bartekwpodrozy.pl. Tam mam dla Ciebie ebooki z gotowymi planami wycieczek po górskich pasmach Polski. Przydadzą Ci się, jeśli nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na planowaniu wszystkiego od zera.

Las Karkonosze Szklarska Poręba

Czas więc na poznanie atrakcji Szklarskiej Poręby - tych naturalnych, ale również historycznych i architektonicznych.

1. Dom Wlastimila Hofmana (Wlastimilówka)

Z dala od gwarnego, zatłoczonego centrum Szklarskiej Poręby znajdziesz nierzucającą się w oczy, drewnianą chatkę. Po II wojnie światowej mieszkał w niej Wlastimil Hofman - ceniony malarz dwudziestolecia międzywojennego, który w 1947 r. osiedlił się w Szklarskiej Porębie.

Po wojennych latach spędzonych w Palestynie, Hofman osiedlił się w Krakowie, skąd również musiał się wyprowadzić z uwagi na sytuację finansową. Aż do śmierci w 1970 r., malarz mieszkał i pracował w Szklarskiej Porębie, tworząc liczne portrety lokalnej społeczności i gości z daleka, którzy chętnie odwiedzali jego drewnianą chatkę.

Dom od 2020 r. przechodzi remont, aby docelowo stać się muzeum poświęconym Hofmanowi. Do czasu zakończenia prac, dzieła Hofmana i wyposażenie jego domu można oglądać w innym muzeum Szklarskiej Poręby - Domu Carla i Gerharta Hauptmannów.

Dom Hofmana stoi przy ul. Jana Matejki, niedaleko punktu widokowego "Złoty Widok", który zaraz odwiedzimy.

ok4

Chcesz ruszyć w Karkonosze i Góry Izerskie?

Aż 26 gotowych pomysłów na wycieczki - na jeden dzień i cały weekend

Nie tylko samochodem - również pociągiem i autobusem.

Przy każdej trasie mapka, lista najciekawszych atrakcji, profil trudności i praktyczne wskazówki.

2. Punkt widokowy "Złoty Widok"

Niedaleko Domu Wlastimila Hofmana działa punkt widokowy "Złoty Widok", udostępniony dla turystów w 2020 r. Możesz tu zaplanować dłuższy odpoczynek, relaksując się przy dobrym widoku na Karkonosze i pijąc kawę, którą kupisz w mobilnej kawiarence na końcu ul. Jana Matejki.

Złoty Widok Szklarska Poręba blog podróżniczy

Złoty Widok to dwa poziomy platformy widokowej z ławeczkami i drewnianymi leżakami, przy których można coś przekąsić w pięknej scenerii. Wejście tutaj jest darmowe.

Atrakcyjność widoków zależy oczywiście od pogody, ale niezależnie od aury warto tu zajrzeć w drodze z Wlastimilówki na wodospad Szklarki.

Złoty Widok punkt widokowy szklarska poręba

Aby dotrzeć do Złotego Widoku, wysiądź z pociągu na stacji Szklarska Poręba Średnia i dojdź w ten rejon niebieskim szlakiem. Jeśli przyjedziesz samochodem, możesz go zostawić na niewielkim parkingu przy ul. Matejki (chociaż nie radzę - ulica jest wąska i dodatkowe auta nie są tu nikomu potrzebne) lub przy leżącym nieco poniżej wodospadzie Szklarki.

3. Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Szklarskiej Poręby. W weekendy okoliczne parkingi i sklepy z pamiątkami pękają w szwach, a leżące przy wodospadzie schronisko PTTK "Kochanówka" nie nadąża z obsługą zamówień.

Wodospad Szklarki to drugi pod względem wysokości wodospad Karkonoszy - po leżącym na trasie na Szrenicę wodospadzie Kamieńczyka. Wody Szklarki spadają z wysokości ponad 13 metrów, robiąc przy tym sporo hałasu. Zagłuszają go tylko dźwięki migawek aparatów - każdy w końcu chce zrobić zdjęcie tej atrakcji Szklarskiej Poręby.

Wstęp pod wodospad Szklarki wiąże się z koniecznością zakupu biletu wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Aktualne ceny biletów możesz sprawdzić na stronie parku. Jeśli wpadasz w te rejony na dłużej, opłacić Ci się może kupienie biletu trzydniowego.

Po nacieszeniu oka wodospadem Szklarki możesz zawrócić do parkingu albo iść dalej szlakiem niebieskim/czarnym, który malowniczo prowadzi nad brzegiem potoku Szklarka.

Wędrówka niebieskim szlakiem może Cię zaprowadzić aż do schroniska PTTK "Pod Łabskim Szczytem". Jeśli nie masz ochoty na wyjście w wyższe góry, skręć w szlak czarny, który poprowadzi Cię do Starej Chaty Walońskiej i centrum Szklarskiej Poręby.

4. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów 

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów to muzeum, w którym poznasz kulturalny dorobek regionu Szklarskiej Poręby. W obiekcie znajdziesz, m.in. wystawę poświęconą hutnictwu szkła, kiedyś popularnej działalności prowadzonej na tych terenach.

W domu żył i tworzył Gerhart Hauptmann - niemiecki pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla z 1912 r. Jego starszy brat - Carl (również pisarz), zasłynął z "Księgi Ducha Gór", w której przedstawił przygody baśniowego władcy Karkonoszy. Do czasu zakończenia remontu Wlastimilówki w muzeum znalazła swoje miejsce również galeria prac Wlastimila Hofmana.

Sam dom Hauptmannów powstał w XIX wieku i jest ciekawy nie tylko z powodu mieszczącej się w środku ekspozycji, ale również z architektonicznego punktu widzenia. Szczegóły zwiedzania, w tym godziny otwarcia i ceny biletów, sprawdzisz na stronie Domu Hauptmannów.

5. Chybotek

Chybotek to ważąca kilkadziesiąt ton skała, która ma raptem dwa punkty podparcia. Jej sława polega na tym, że można ją stosunkowo łatwo rozbujać. Przy tak dużej masie skały, nawet niewielki jej ruch robi wrażenie.

Chybotek Szklarska Poręba

Skała leży kilka minut drogi od Domu Wlastimila Hofmana i punktu widokowego "Złoty Widok". Turyści pojawiają się tutaj z nadzieją, że uda im się wprawić Chybotka w ruch i... wielu odchodzi z zawodem. Chybotek daje się rozchybotać o ile wiemy, jak zabrać się do całego procesu. Życzę Ci owocnych prób - znajomość fizyki będzie Twoim sprzymierzeńcem. ;)

Pamiętaj, aby być ostrożnym. Wejście na Chybotek nie jest zabezpieczone, a upadek z kilku metrów może mieć poważne konsekwencje.

6. Wodospad Kamieńczyka

Obok wodospadu Szklarki to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji nie tylko Szklarskiej Poręby, ale również całych Karkonoszy. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad Karkonoszy, którego wysokość sięga 27 metrów.

Wejście na teren wąwozu Kamieńczyka jest płatne. Twój bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego nie upoważnia Cię do wstępu tutaj, dlatego w kasie musisz zakupić dodatkową wejściówkę. Aktualne ceny znajdziesz na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pod kaskadą Kamieńczyka zauważysz niewielką jaskinię - to sztucznie wykuta przez Walończyków "Złota Jama". Po zwiedzaniu kanionu Kamieńczyka, możesz zatrzymać się w położonym wyżej schronisku Kamieńczyk i posilić się przed dalszą drogą.

Wodospad Kamieńczyka to popularny przystanek na drodze na górujący nad Szklarską Porębą, karkonoski szczyt Szrenica.

7. Stara Chata Walońska

Stara Chata Walońska to miejsce kultywujące tradycje Walonów - ludu pochodzącego z terenów dzisiejszej Belgii i Holandii, średniowiecznych poszukiwaczy skarbów gór. Ta działalność zaprowadziła ich wieki temu na tereny Sudetów, m.in. w rejon dzisiejszej Szklarskiej Poręby.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, na pewno powinieneś uwzględnić w swoich planach Starą Chatę Walońską. Organizowane są tutaj przyrodnicze i historyczne prelekcje, podczas których dzieci mogą się równocześnie dobrze bawić i poznawać ciekawą historię Walończyków.

W obiekcie dużo mówi się nie tylko o walońskich poszukiwaniach skarbów, ale również o przetwarzaniu bogactw naturalnych. Można tu zobaczyć, jak dawniej obrabiało się kamień, szlachetne minerały i metale.

Wstęp dla indywidualnych turystów jest darmowy.

8. Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska i Muzeum Mineralogiczne

Muzeum Ziemi JUNA to kolejne miejsce, które opowiada o historii lokalnych terenów. Poza dużą kolekcją minerałów, która na pewno spodoba się dzieciom, zwiedzający dowiadują się sporo o historii wydobycia minerałów i działalności Walonów.

Wystawę w Muzeum Ziemi JUNA zwiedza się z przewodnikiem. Pierwszą część - poświęconą minerałom z Dolnego Śląska, możesz zwiedzić samodzielnie i bezpłatnie. Kupując bilet, masz przed sobą ekspozycję zajmującą dwa piętra odbudowanego po pożarze w 2015 r. budynku.

Las Karkonosze Szklarska Poręba

Jeśli jesteś miłośnikiem minerałów, powinieneś też odwiedzić Muzeum Mineralogiczne. Zgromadziło ponad 3000 eksponatów - w tym meteoryt Gibeon, czyli eksponat prosto z kosmosu.

Na ekspozycji znajdziesz też część poświęconą skamieniałościom i szkieletom dinozaurów. Niektóre mają nawet... 570 milionów lat. Szczegóły zwiedzania znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Mineralogicznego.

9. Dinopark

Atrakcja dla tych wszystkich, którzy przyjechali w Karkonosze z dziećmi i chcą zabrać je w miejsce, które zrobi na nich duże wrażenie i nie pozwoli się zbyt szybko znudzić. W leżącym obok stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia Dinoparku dzieci wyobrażą sobie, jak mógł wyglądać świat miliony lat temu.

W Dinoparku przygotowano podobizny dinozaurów w rozmiarach wiernie oddających ich prawdziwą wielkość. Po parku poprowadzono ścieżkę edukacyjną, zorganizowano place zabaw, park linowy, galerię iluzji, a nawet wioskę indiańską.

Szczegóły zwiedzania Dinoparku znajdziesz na stronie internetowej atrakcji.

10. Leśna Huta

Prowadzona przez Henryka Łubkowskiego Leśna Huta to żywy symbol przeszłości Szklarskiej Poręby, która była mocno związana z hutnictwem szkła. Pierwszy zakład hutniczy powstał na tych terenach w XIV wieku.

W Szklarskiej Porębie nigdy nie brakowało kluczowych dla hutników surowców - wody, drewna i kwarcu. Rozwój wytwórstwa szkła zatrzymał się dopiero w XX wieku, wcześniej przynosząc karkonoskiemu szkłu międzynarodową sławę. Doceniano je, m.in. podczas wystaw światowych w Paryżu i Wiedniu.

W zakładzie Leśna Huta organizowane są warsztaty szklarskie, podczas których można być świadkiem (a nawet aktywnym uczestnikiem) wytopu masy szklanej, której temperatura sięga nawet 1200°C. Działa tam też sklep firmowy, w którym możesz obkupić się w piękne wyroby powstałe właśnie w tym miejscu.

Jeśli chcesz odwiedzić Leśną Hutę, sprawdź aktualne godziny otwarcia i ceny biletów na stronie internetowej.

11. Trollandia

W ścisłym centrum Szklarskiej Poręby, przy głównej osi miasta - ul. Jedności Narodowej, działa park linowy Trollandia. To dobry pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu i rozruszanie się po dłuższym pobycie w którejś z licznych restauracji.

W Trollandii działa system stałej asekuracji, więc nawet mniej odważne osoby powinny czuć się na trasach pewnie. Przy ich zmienianiu nie trzeba się przepinać - do zabezpieczeń wpinani jesteśmy tylko raz (na starcie) i wypinani po zakończeniu całej wędrówki kilka metrów nad ziemią.

Dostępne są 4 trasy - od najłatwiejszej przeznaczonej dla dzieci, do najbardziej wymagającej, którą przejść mogą tylko osoby mierzące min. 160 cm. Szczegóły, w tym ceny biletów i godziny otwarcia, są dostępne na stronie internetowej Trollandii.

Okolice Szklarskiej Poręby - co warto zobaczyć? Najciekawsze górskie szlaki

Szklarska Poręba to idealna baza wypadowa w Karkonosze. Z miasta biegną szlaki do wszystkich najważniejszych atrakcji tego pasma górskiego.

Możesz łatwo zaplanować jednodniowe wycieczki, ale również dłuższe, weekendowe wędrówki. Pomogą Ci w tym moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po polskich górach.

Najcenniejsze przyrodniczo atrakcje okolic Szklarskiej Poręby znajdziesz w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jeśli chcesz bliżej poznać okolice Szklarskiej Poręby i zobaczyć górskie atrakcje Karkonoszy, powinny Cię zainteresować:

  • Szrenica i Hala Szrenicka - najchętniej zdobywany szczyt przez trafiających do Szklarskiej Poręby turystów. Szlak prowadzący na Szrenicę wiedzie przez Wodospad Kamieńczyka i Halę Szrenicką, na której działa schronisko PTTK. Trasa w sam raz na jednodniową wycieczkę.
  • Śnieżne Kotły - polodowcowe kotły, które świetnie widać z wielu punktów Szklarskiej Poręby. Leżą na szlaku prowadzącym ze Śnieżki na Szrenicę, ale można je zdobyć również w ramach jednodniowej wycieczki ze Szklarskiej Poręby. Ciekawym pomysłem jest przejście pętli wokół Śnieżnych Kotłów z odpoczynkiem w schronisku "Pod Łabskim Szczytem".
  • Łabski Szczyt i schronisko "Pod Łabskim Szczytem" - schronisko leży poniżej Łabskiego Szczytu, przy szlaku ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły. Jedno z najbardziej malowniczo położonych schronisk Karkonoszy, z pięknym widokiem na Kotlinę Jeleniogórską.

Szklarska Poręba to również dobry punkt wypadowy w Góry Izerskie.

ok4

Chcesz ruszyć w Karkonosze i Góry Izerskie?

W ebooku znajdziesz 26 gotowych planów wycieczek na jeden dzień i cały weekend. Samochodem lub transportem publicznym. A to wszystko w cenie... dobrej kawy! ☕

Gdzie spać w Szklarskiej Porębie? Moje propozycje noclegów

Liczba obiektów noclegowych w Szklarskiej Porębie jest ogromna. Możesz zdecydować się na nocleg w ścisłym centrum, mając dzięki temu najlepszy dostęp do bazy gastronomicznej miasteczka albo poszukać spokojniejszych miejsc na uboczu.

Przygotowałem dla Ciebie oddzielny artykuł, w którym podaję kilka propozycji najlepszych moim zdaniem noclegów w Szklarskiej Porębie.

Jeśli miałbym Ci coś podpowiedzieć, zainteresowałbym się głównie Willą Parkowa i Hotelem Dobry Klimat. Leżą tuż obok siebie, a ich lokalizacja jest optymalna. Blisko z nich zarówno do centrum Szklarskiej Poręby, jak i do punktów startowych ważnych szlaków turystycznych.

Gdzie zjeść w Szklarskiej Porębie? Propozycje sprawdzonych restauracji

Będąc w Szklarskiej Porębie, nie będziesz miał problemów ze znalezieniem restauracji, w której zrelaksujesz się po dniu pełnym górskich wędrówek.

Najwięcej restauracji znajdziesz w rejonie ulic Jedności Narodowej i 1 Maja, czyli w ścisłym centrum górnej Szklarskiej Poręby.

Jeśli mogę polecić Ci moje ulubione miejsca, to zdecydowanie zajrzyj do Niebo w Gębie przy ul. Jedności Narodowej. Są moim absolutnym numerem jeden w Szklarskiej Porębie.

Serwują smaczne, zróżnicowane dania za całkiem akceptowalną, jak na lokalne warunki, cenę, a przy tym porcje są ogromne. Miewałem problemy ze zjedzeniem wszystkiego pomimo, że po zejściu z gór czułem się piekielnie głodny.

Jeśli w Niebo w Gębie będą zajęte wszystkie miejsca (co jest codziennością), zajrzyj do świetnej Michałowej Gospody przy ul. Wrzosowej.

I pamiętaj - nigdy, przenigdy nie jedz w Pizzerii Tomato. Zazwyczaj nie jestem krytyczny względem gastronomii, ale przypalona pizza z szynką konserwową to zdecydowanie nie to, co chciałbym Ci rekomendować.

Jak dojechać do Szklarskiej Poręby?

Ulice Szklarskiej Poręby w weekendy i w szczycie sezonu są zatłoczone. Jeśli nie jest to konieczne, zrezygnuj z samochodu i przyjedź do Szklarskiej Poręby pociągiem.

W obrębie miasta znajdują się 3 przystanki kolejowe - Szklarska Poręba Dolna, Szklarska Poręba Średnia i Szklarska Poręba Górna. Ten ostatni przystanek leży najbliżej centrum miasta. Spod dworca złapiesz taksówki, które zawiozą Cię do hotelu.

Do Szklarskiej Poręby Górnej dojeżdżają pociągi lokalne i dalekobieżne. Bezpośrednio można tu dojechać z Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry i z wielu miast oddalonych od Szklarskiej Poręby nieco mocniej, np. z Warszawy. Aktualny rozkład jazdy pociągów znajdziesz zawsze na Portalu Pasażera.

Jeśli jednak zdecydujesz się na podróż samochodem, zadbaj o to, aby Twój hotel miał odpowiednią liczbę miejsc parkingowych.

Mam nadzieję, że moje wskazówki dotyczące zwiedzania Szklarskiej Poręby przydadzą Ci się w planowaniu podróży. Podzieliłem się z Tobą moimi propozycjami atrakcji i miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie. Postaraj się wyegzekwować chociaż kilka godzin na spacer po mieście i zwiedzanie najciekawszych miejsc. Życzę Ci udanego pobytu w Szklarskiej Porębie i w Karkonoszach!

Przygotuj się do podróży po Polsce: praktyczne wskazówki

 Zamów kartę, która ułatwia podróże

Zamów darmową kartę Curve, żeby mieć szybki dostęp do swoich kart bankowych. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł w prezencie.

✅ Spakuj się przed wyjazdem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych kilogramów.

 Zarezerwuj noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do mojego darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

  1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
  2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross