Karpacz czy Szklarska Poręba – gdzie jechać na urlop w Karkonosze?

Aktualizacja: 21 stycznia 2024 r.
Karpacz czy Szklarska Poręba na urlop - Śnieżka w Karpaczu
Karpacz czy Szklarska Poręba na urlop - Śnieżka w Karpaczu

Wybierasz się na wakacje w Karkonosze i zastanawiasz się, gdzie pojechać? Szklarska Poręba czy Karpacz? Wybór miejsca na urlop w górach nie jest łatwy – oba miasta mają swój urok i oferują wiele atrakcji przez cały rok. Latem są dobrymi bazami wypadowymi do wędrówek po karkonoskich szlakach i wycieczek rowerowych, a zimą przyciągają miłośników sportów zimowych licznymi stokami narciarskimi.

Miasta to jednak nie tylko piękne zakątki natury i aktywny wypoczynek, ale też zabytki, które są ważnymi atrakcjami Dolnego Śląska. Świątynia Wang w Karpaczu czy Stara Chata Walońska w Szklarskiej Porębie to miejsca, których nie możesz przegapić. Opowiem o najważniejszych cechach Karpacza i Szklarskiej Poręby, aby łatwiej było Ci zdecydować, gdzie wybrać się na urlop w Karkonoszach.

1. Dostępne atrakcje i miejsca do zwiedzania

W tym zestawieniu ciężko wybrać zwycięzcę. Zarówno Karpacz, jak i Szklarska Poręba mają dużo do zaoferowania turystom o każdej porze roku. Ilość zabytków powoduje, że nie będziesz się nudził, a różnorodność atrakcji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Atrakcje w Karpaczu

Najstarszą i najbardziej charakterystyczną atrakcją Karpacza jest Kościół Wang. To przeniesiony z Norwegii w skrzyniach, średniowieczny “kościół bez gwoździ”, którego architektura robi wrażenie. Zwiedzając Świątynię Wang, będziesz o krok od szklaku prowadzącego do Małego Stawu.

Tuż obok znajduje się jedno z moich ulubionych miejsc w Karkonoszach – schronisko Samotnia.  Nie możesz także ominąć Zapory na Łomnicy i Dzikiego Wodospadu, który powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki na skutek budowy zapory.

Miłośnicy sportu również znajdą coś dla siebie. Karpacz może pochwalić się skocznią narciarską Orlinek. Kiedyś odbywały się tam zawody, a dziś służy jedynie jako atrakcja turystyczna i punkt widokowy. Chcąc poznać trochę historii regionu, udaj się do Muzeum Turystyki i Sportu.

Zobaczysz eksponaty związane z działalnością mieszkańców tych ziem – górnictwem, hutnictwem, pasterstwem. Dowiesz się też trochę więcej o karkonoskiej przyrodzie i sportowej przeszłości Karkonoszy.

Atrakcje w Szklarskiej Porębie

Z pewnością nie rozczaruje Cię piękno natury w Szklarskiej Porębie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Szklarskiej Porębie jest Wodospad Szklarki. Po przeciwnej stronie miasta możesz również podziwiać Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad Karkonoszy.

Niedaleko niego znajduje się jedno z moich ulubionych miejsc w mieście, czyli Krucze Skały, z których można podziwiać m.in. Śnieżkę. Podczas wędrówki warto również zwrócić uwagę na formację skalną Chybotek i punkt widokowy Złoty Widok, gdzie przy dobrej pogodzie zobaczysz piękną panoramę Karkonoszy.

W Szklarskiej Porębie nie brakuje atrakcji naturalnych. To raj dla rowerzystów oferujący wiele tras, które pozwolą Ci podziwiać otaczającą przyrodę. Także miłośnicy minerałów znajdą coś dla siebie – w Muzeum Mineralogicznym znajduje się aż 3000 eksponatów.

Miasto słynie również z postaci Wlastimila Hofmana – malarza, który po II wojnie światowej przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Mieszkał w drewnianej chatce (Wlastimilówka), która dziś stanowi atrakcję w drodze na Złoty Widok i Chybotek.

2. Dostępna baza noclegowa

Szklarska Poręba i Karpacz oferują szeroki wybór noclegów. W obu miastach znajdziesz apartamenty, hotele ze SPA czy przytulne pokoje i pensjonaty w spokojnej okolicy. Przy wybieraniu zastanów się, co planujesz robić podczas wycieczki w Karkonoszach i wybierz miejsce dopasowane do Twoich potrzeb.

Jeżeli zależy Ci głównie na górskich wyprawach, sprawdź opcje w pobliżu szlaków turystycznych. Jeśli zamierzasz spędzić czas w mieście i poznać jego atrakcje, rozważ nocleg w pobliżu głównych turystycznych ulic (Szklarska Poręba – ul. Jedności Narodowej, Karpacz – ul. Konstytucji 3 Maja) lub odbiegających od nich ulicach, gdzie może być trochę ciszej.

Hotele i noclegi w Karpaczu

Z mojego doświadczenia wiem, że wśród noclegów w Karpaczu możesz wydzielić 3 ciekawe strefy. Wszystko zależy oczywiście od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz mieć blisko sporo restauracji i czuć klimat centrum – dobre będą noclegi w okolicy ul. Konstytucji 3 Maja.

Aby mieć blisko do szlaków Karkonoszy, poszukaj noclegu w dzielnicy Biały Jar. Dla poszukiwaczy ciszy i spokoju polecam wschodnią część Karpacza, w okolicach ul. Komuny Paryskiej.

Hotele i noclegi w Szklarskiej Porębie

Szukając dobrych noclegów w Szklarskiej Porębie, zatrzymuję się zawsze w okolicy stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna i ulicy Jedności Narodowej. Mam jednocześnie blisko do szlaków w Karkonosze, ścisłego centrum miasta i wielu ważnych atrakcji.

3. Szlaki turystyczne i wycieczki w góry

Karpacz i Szklarska Poręba to popularne ośrodki turystyczne w Karkonoszach, oferujące wiele malowniczych szlaków turystycznych dla miłośników gór. Trasę dla siebie znajdą doświadczone osoby, jak i osoby zaczynające przygodę z górami, bez wielkiej kondycji.

Atutem Karpacza jest niewątpliwie różnorodność szlaków, ale Szklarska Poręba… ma wodospady i niezwykłą Szrenicę. Co bardziej Cię zainteresuje?

Wycieczki w góry z Karpacza

Karpacz to świetna baza wypadowa do wędrówek po szlakach Karkonoszy, najwyższego pasma Sudetów. Z miasta możesz wyruszyć na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz jeden z najpopularniejszych celów górskich wycieczek.

Turyści najczęściej wybierają czerwony szlak z Białego Jaru przez Dolinę Łomniczki. To jeden moich ulubionych, a zarazem najpiękniejszych terenów w całych Karkonoszach. Na noc możesz zatrzymać się w miejscu, gdzie widok będzie zapierał dech w piersiach – w schronisku “Dom Śląski“.

Jego popularność sprawia, że wymagana jest dużo szybsza rezerwacja (na stronie domslaski.pl). Stamtąd szybko dotrzesz na szczyt Śnieżki. Do wyboru będziesz miał dwa szlaki: prawy – bardziej stromy i krótszy lub lewy – dłuższy i łagodniejszy. 

Chcąc zdobyć Śnieżkę, możesz także zdecydować się na dłuższy, niebieski szlak, który udało mi się pokonać. Przebiega on przez Mały Staw i schronisko Samotnia. Jeśli go wybierzesz, nie będziesz żałował – widoki wynagrodzą dłuższą trasę. Alternatywną opcją jest czarny szlak, który rozpoczyna się przy dolnym wyciągu na Małą Kopę. Jest najkrótszy, ale i najtrudniejszy do przejścia. 

Wszystkie możliwości wejścia na Śnieżkę i kilkanaście innych, pięknych szlaków Karkonoszy znajdziesz w 26 gotowych trasach wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich.

Wycieczki w góry ze Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba to baza wypadowa w Karkonosze i Góry Izerskie. Nad miastem góruje niższa od Śnieżki – Szrenica. Istnieje kilka tras, którymi możesz dotrzeć na szczyt. Jedną z najpopularniejszych, bo prowadzących z centrum miasta jest czerwony szlak.

Przejdziesz nim obok Wodospadu Kamieńczyka i dojdziesz do Hali Szrenickiej ze schroniskiem PTTK “Na Hali Szrenickiej”. To pierwszy punkt z prowiantem na trasie po minięciu schroniska Kamieńczyk (zadbaj więc o zapasy na drogę). Z Hali Szrenickiej na Szrenicę jest tylko kilkaset metrów. 

Z Hali Szrenickiej na szczyt Szrenicy możesz pójść czerwonym i dalej czarnym szlakiem albo od północnej strony – zielonym i czarnym. Ten zielony jest dłuższy, ale możesz go wziąć pod uwagę dla rozległych widoków na Góry Izerskie, Szklarską Porębę oraz Pogórze Karkonoskie.

Idąc nim zobaczysz Końskie Łby – moim zdaniem jedną z najbardziej efektownych grup skalnych w Karkonoszach. Na szczycie Szrenicy znajdziesz schronisko Szrenica, gdzie możesz zjeść coś ciepłego i zbierzesz siły na drogę powrotną.

Inną opcją jest spokojna trasa żółta z centrum Szklarskiej Poręby, gdzie będziesz miał okazję podziwiać malownicze Śnieżne Kotły. Propozycji tras ze Szklarskiej Poręby w Góry Izerskie i Karkonosze jest oczywiście znacznie więcej.

4. Stoki narciarskie, warunki dla narciarzy i atrakcje zimą

Warunki narciarskie w obu miejscowościach są bardzo zbliżone. Zarówno w Karpaczu, jak i w Szklarskiej Porębie jest wiele stacji narciarskich, umożliwiających szusowanie na nartach lub snowboardzie na dobrze przygotowanych trasach. Jeżeli lubisz spędzać aktywnie zimowy czas w górach to oba miasta spełnią Twoje oczekiwania.

Narty i zima w Karpaczu

Karpacz to jedna z najpopularniejszych destynacji narciarskich w Polsce, ze względu na swoje położenie w Karkonoszach oraz doskonałe warunki narciarskie. Największą stacją w Karpaczu jest Karpacz Ski Arena, na którym zjazd rozpoczniesz od Czarnej Kopy – najwyższego terenu narciarskiego w Karkonoszach. Funkcjonuje tu łącznie 8 wyciągów.

W mieście znajdziesz 9 km nartostrad o różnym poziomie trudności – od łatwych stoków dla początkujących po trudniejsze trasy. Każda z tras została doskonale przygotowana. Nie masz swojego sprzętu? Przy samej stacji narciarskiej znajduje się wypożyczalnia, gdzie, bez względu na wiek, zdobędziesz całe wyposażenie.

Narty i zima w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to kolejne popularne miejsce w Polsce, gdzie można uprawiać narciarstwo. Znajduje się tu kilka ośrodków narciarskich, oferujących trasy o różnym stopniu trudności. Miasto zaprasza miłośników sportów zimowych do Ski Arena Szrenica, która może pochwalić się 5 trasami o długości 12 km.

Na stokach odnajdą się zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Do Szklarskiej Poręby także nie musisz przyjeżdżać w pełni wyposażony. Wiele wypożyczalni zapewni Ci odpowiedni sprzęt narciarski, w tym pod samym kompleksem Ski Arena. 

A skoro już mowa o sportach zimowych, nie mogę pominąć pobliskich Jakuszyc, gdzie możesz spróbować swoich sił na nartach biegowych. Leżąca w Górach Izerskich Polana Jakuszycka to polska stolica biegówek, na której każdego roku odbywa się Bieg Piastów.

5. Atrakcje dla dzieci

Karpacz i Szklarska Poręba przez swoją popularność zyskują z roku na rok coraz więcej atrakcji dla rodzin z dziećmi. W obu miastach znajdziesz parki rozrywki, parki linowe i muzea przystosowane do odwiedzin przez najmłodszych. Oferta kurortów nie jest identyczna – sprawdźmy więc, co mamy do dyspozycji.

Atrakcje dla rodzin w Karpaczu

Jeżeli wybierasz się z dziećmi do Karpacza, znajdziesz łatwo kilka miejsc, dzięki którym nie będą się nudzić. Najmłodsi turyści mogą odwiedzić Park Bajek, gdzie mogą zobaczyć chatki pochodzące z różnych bajek.

Warto także wstąpić do Muzeum Zabawek, w którym można porównać, jak nasze zabawki różnią się od tych z zagranicy. Młodzież nie może ominąć miasteczka westernowego. To park rozrywki w stylu Dzikiego Zachodu z atrakcjami takimi jak strzelanie z łuku, kulodrom, przejażdżki konne. 

Kolejną atrakcją, nie tylko dla dzieci, są Karkonoskie Tajemnice, które łączy edukację z przyjemnością. Miłośnicy Lego mogą odwiedzić Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego – dorośli są tu częściej bardziej zaciekawieni niż dzieci (wiem po sobie!).

Dzieci i dorośli będą się dobrze bawić w parku linowym Tarzan oraz na torze saneczkowym Alpine Coaster – Kolorowa. Do planu wycieczki w Karkonosze polecam też dodać Świat Kolejek, gdzie możesz poczuć się jak maszynista i sterować pociągami. 

Atrakcje dla rodzin w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba również kryje w sobie mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Miejscowość oferuje Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, gdzie cała rodzina może miło i aktywnie spędzić czas.

Dobrym pomysłem na zagospodarowanie wolnego czasu będzie park linowy Trollandia, który gwarantuje świetną zabawę. Kolejną atrakcją jest Oponkowa Kraina, gdzie można zjechać z górki w oponach (dorośli też dadzą radę wcisnąć się w oponkę!).

Miłośnicy zwierząt mogą zobaczyć i wybrać się na spacer z alpakami oraz odwiedzić Zwierzaczkowo Mini Zoo. A może dinozaury? W Szklarskiej Porębie będziesz miał okazję je zobaczyć w Dinoparku. Również tutaj fani Lego znajdą coś dla siebie. Wraz z dziećmi możesz wybrać się na wystawę modeli z klocków Lego

6. Łatwość dojazdu

Do Szklarskiej Poręby i Karpacza dojedziesz zarówno samochodem, jak i transportem publicznym. Oba kurorty są dobrze skomunikowane z dużymi miastami w Polsce. Dla większości mieszkańców Polski długości trasy do Karpacza i Szklarskiej Poręby są zbliżone. Obie miejscowości dzieli około 30 km.

Dojazd do Karpacza

Samochód to nie jedyna opcja dotarcia do Karpacza. Do miasta nie dojeżdża kolej, więc jedyną opcją transportu publicznego są busy i autobusy. Jadąc z daleka, najpierw dojedź autobusem lub pociągiem do Jeleniej Góry, a później przesiądź się na busa do Karpacza.

Do Jeleniej Góry dojedziesz regionalnymi pociągami z Wrocławia i Wałbrzycha. Dodatkowo możesz skorzystać z dalekobieżnych pociągów jadących z Warszawy i północnej Polski. Rozkład jazdy pociagów jest dostępny w Portalu Pasażera.

Busy do Karpacza odjeżdżają sprzed dworca kolejowego Jelenia Góra. Zauważysz je zaraz po wyjściu z budynku. Kursują regularnie (kilkanaście razy w ciągu dnia). Ich rozkład jazdy sprawdź na stronie e-podroznik.pl.

Bilet kupisz bezpośrednio u kierowcy, płacąc gotówką. Podróż zajmuje ok. 45-55 minut. Możesz wysiąść w centrum Karpacza (przystanek Bachus) albo pojechać w okolice świątyni Wang.

Dojazd do Szklarskiej Poręby

Jeśli nie masz do dyspozycji samochodu, Szklarska Poręba jest wygodniejszą opcją na urlop niż Karpacz. Do położonej blisko centrum miasta stacji Szklarska Poręba Górna kursują bezpośrednie pociągi regionalne z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry. W sezonie są dostępne również dalekobieżne połączenia z Warszawą czy Trójmiastem.

Dodatkową atrakcją są pociągi ze Szklarskiej Poręby Górnej do Liberca, którymi bez przesiadek dojedziesz na Polanę Jakuszycką i wyskoczysz na jednodniową wycieczkę do Czech. Trasa to najbardziej strona linia kolejowa Czech z pięknymi widokami na Góry Izerskie i liberecki kraj (odpowiednik polskiego województwa).

Bilety na pociąg do Czech kupisz bez dodatkowych opłat na pokładzie czeskiego pociągi. Możesz zapłacić złotówkami, czeskimi koronami i kartą płatniczą.

Ostateczny werdykt – gdzie jechać na urlop?

Zauważyłeś pewnie, że Karpacz i Szklarska Poręba mają sporo do zaoferowania. Obie miejscowości leżą u stóp Karkonoszy i zachwycają górskimi krajobrazami. Ostateczna decyzja, które z tych miast wybrać, zależy od twoich preferencji. Podsumujmy jednak, co udało się nam ustalić. ;)

Jeśli szukasz miejsca z pięknymi krajobrazami i szlakami turystycznymi, Szklarska Poręba może być lepszym wyborem. Tam możesz znaleźć niesamowite wodospady, formacje skalne oraz wiele tras wspinaczkowych lub rowerowych.

Z mojego doświadczenia wynika, że w Szklarskiej Porębie panuje spokojniejsza atmosfera. Turystów jest sporo, ale na ulicach jest mniej reklam i kiczu, który odstrasza np. w niektórych nadmorskich i górskich miejscowościach turystycznych.

Karpacz z kolei to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, które cenią sobie różnorodne atrakcje i nie chcą, aby ich dzieci się nudziły. Karpacz to również piękne otoczenie Karkonoskiego Parku Narodowego i Śnieżka, którą będziesz miał na wyciągnięcie ręki.

Moim zdaniem w Karpaczu znajdziesz więcej kurortowego kiczu, a miejsca przestrzeń jest zanieczyszczona większą liczbą banerów i nieestetycznych reklam. Nie przepadam za centrum miasta, ale im dalej od niego, tym atmosfera jest spokojniejsza i bardziej atrakcyjna.

Oba miasta nie narzekają też na brak popularności – w zimowym i letnim sezonie przez miasta przewijają się dziesiątki tysięcy turystów. Jeżeli masz czas, warto rozważyć zwiedzenie obu miejsc podczas jednej wyprawy. Na wycieczkę w Karkonosze preferuję Szklarską Porębę – to ona jest moim zwycięzcą.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed wyjazdem w góry?

Skoro zainteresowały Cię Karkonosze istnieje duża szansa, że tematy górskie są Ci bliskie. Mamy coś wspólnego – z doświadczenia wiem, że najlepiej odpoczywa mi się właśnie na górskich szlakach. Niektóre artykuły i wskazówki mogą Ci pomóc w planowaniu dobrej wycieczki:

Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci wybrać cel podróży i rozjaśnił, co charakteryzuje oba miasta. Karpacz i Szklarska Poręba to ciekawe kurorty Karkonoszy i warto, abyś dał każdemu z tych miast szansę. Możesz wspierać się moimi doświadczeniami, ale ostateczny werdykt należy do Ciebie. Życzę Ci udanych wędrówek po karkonoskich szlakach oraz cudownego pobytu w górach!

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze