Karpacz - co warto zobaczyć? 18+ atrakcji turystycznych wartych zwiedzania w stolicy Karkonoszy

12 listopada 2021
(aktualizacja: 26 marca 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Karpacz to nieoficjalna stolica Karkonoszy, najwyższego pasma górskiego Sudetów i Dolnego Śląska. Turyści wykorzystują Karpacz jako bazę wypadową na szlaki Karkonoszy, ale samo miasto również zasługuje na nieco uwagi. Atrakcje Karpacza to połączenie miejsc na łonie natury, kilku muzeów i zabytków architektury. Przy okazji wizyty w Karkonoszach znajdź czas na zwiedzanie Karpacza i odwiedziny w rekomendowanych miejscach, które warto zobaczyć w tym mieście. Chętnie pomogę Ci w planowaniu!

Co znajdziesz w artykule?

 • mapkę najciekawszych atrakcji Karpacza,
 • listę miejsc, które warto zobaczyć w Karpaczu,
 • wskazówki dotyczące cen biletów i godzin otwarcia muzeów,
 • podpowiedzi dotyczące najlepszych restauracji i kawiarni w Karpaczu,
 • informacje o najefektywniejszym dojeździe do Karpacza,
 • rekomendacje miejsc, w których najlepiej zatrzymać się na noc w Karpaczu
 • gdzie znajdują się wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Mapa najciekawszych atrakcji Karpacza

Pomimo tego, że Karpacz traktujemy (ja trochę też) jako świetną bazę wypadową w Karkonosze, miasto zasługuje na znacznie więcej uwagi. Aby ułatwić Ci zwiedzanie Karpacza, przygotowałem interaktywną mapkę najważniejszych punktów miasta.

Zaznaczyłem na niej:

 • wszystkie atrakcje Karpacza, które warto zobaczyć,
 • najciekawsze muzea miasta,
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w Karpaczu,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży w Karkonosze, jak i w czasie pobytu w Karpaczu.

Partnerem naszego zwiedzania Karpacza i wędrówek po szlakach Karkonoszy jest CentrumRowerowe.pl, które zaprosiło nas do testów plecaka z bukłakiem Camelbak, bandany oraz spodni marki Viking. To już kolejne testy sprzętu z tego sklepu, po wspólnej wycieczce do Nowej Rudy i zwiedzaniu Dolnego Śląska szlakami wież widokowych.

Plecak z bukłakiem to dobry sposób na to, żeby nie zatrzymywać się na szlaku co kilkadziesiąt minut w przerwie na uzupełnienie płynów. Sprawdzi się też na rowerze i wszędzie tam, gdzie "brakuje Ci rąk", żeby regularnie uzupełniać płyny. Bandanę i spodnie Viking zobaczycie w akcji na kilku zdjęciach przy kolejnych atrakcjach Karpacza.

POZNAJ ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup wielką mapkę atrakcji turystycznych Dolnego Śląska - ciekawe miejsca, najładniejsze miasta, zabytki, zamki i pałace, muzea, atrakcje podziemne  i naturalne.

Karpacz - co warto zobaczyć? 10+ najciekawszych atrakcji turystycznych Karpacza

Pomimo, że Karpacz jest zamieszkiwany przez niespełna 5000 osób, rozciąga się na dużym obszarze, wpasowując się w naturalne ukształtowanie górskiego terenu. Atrakcje Karpacza są rozsiane w różnych dzielnicach, a dystanse między nimi bywają dość duże.

To zielone miasteczko - lasy zajmują aż 63% jego powierzchni. Karpacz był dawniej zacisznym, ale powszechnie rozpoznawalnym i docenianym karkonoskim kurortem. W granicach miasta znajduje się Karkonoski Park Narodowy, w którym można zaobserwować m.in. ponad tysiąc gatunków roślin czy rzadkie gatunki zwierząt.

Karpacz dawniej pocztówka z XX wieku
Ulica Główna w Karpaczu na początku XX wieku (lata 1900-1915). Źródło: fotopolska.eu

Masową popularność zaczął zyskiwać w II połowie XIX wieku, gdy kolej dotarła najpierw do Jeleniej Góry, a pod koniec wieku również do Karpacza. Intensywnie zaczęły powstawać wtedy kolejne hotele i gospody próbujące obsłużyć rosnące rzesze turystów.

Po II wojnie światowej architektura Karpacza zaczęła ewoluować. Pojawiło się więcej przypadkowości, na ulice mocno wkroczyła myśl modernistyczna, która uprościła budynki i odebrała im charakterystyczny, karkonoski styl. Na szczęście w Karpaczu pozostało jeszcze sporo śladów dawnego, architektonicznego blasku tego kurortu.

Gdzie spać w Karpaczu?

BUDŻETOWO

Hostel Krokus

CECHY OBIEKTU
dostępne pokoje dwuosobowe
tuż przy szlakach w Karkonosze

CECHY OBIEKTU
dobra baza wypadowa w góry
przestronne pokoje

CECHY OBIEKTU
dobre wyposażenie pokojów
nowoczesny, przytulny wystrój

Nazwy "Karpacz" używa się od maja 1946 r. Wcześniej niemiecki Krummhübel przemianowano na Krzywą Górę, a następnie Drogosławice. Obie te nazwy wywoływały protesty mieszkańców, co wywarło na Komisji Ustalania Nazw Miejscowości presję do zmiany nazwy na Karpacz (czytanej czasami jako Karbacz).

Zwiedzanie warto zacząć do Karpacza Górnego, który jest dla turystów naturalną bazą wypadową w Karkonosze. To jednocześnie najwyżej położona część miasta. Właśnie stamtąd wyruszymy na spacer, który pozwoli dotrzeć do wszystkich atrakcji, które warto zobaczyć w Karpaczu.

1. Kościół Wang

Ewangelicki Kościół Wang to najstarsza i najbardziej rozpoznawalna atrakcja Karpacza. Drewniany kościółek stoi współcześnie w Karpaczu Górnym, w pobliżu karkonoskich szlaków na Mały Staw i do schroniska Samotnia.

Świątynia Wang, zwana też "kościołem bez gwoździ", powstała pierwotnie w norweskiej miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjøsen.

Karpacz drewniany Kościół Wang

Zbudowano ją z sosny norweskiej na przełomie XII i XIII wieku, jako jedną z około tysiąca kościołów stavkirke - niewielkich, drewnianych kościołów o konstrukcji klepkowej (lub słupowej). Do jego budowy nie wykorzystano gwoździ, a wyłącznie złącza ciesielskie.

Król Prus Fryderyk Wilhelm IV kupił kościół z myślą o wyeksponowaniu go w muzeum w Berlinie. Jak to czasem jednak bywa, za kobiecą namową hrabiny von Reden, świątynia Wang ostatecznie stanęła w najwyżej położonej dzielnicy Karpacza.

Ale jak można po prostu "kupić i przenieść kościół"?

Po dokonaniu transakcji kościół Wang rozebrano, spakowano w miejscowości Vang w skrzynie i wysłano w Karkonosze. Skrzynie część swojej drogi przejechały drogą morską, a do samego Karpacza dojechały na wozach konnych.

Z doniesień kierownictwa budowy z 1844 r. wiemy jednak, że z Norwegii przyjechała "tylko jedna piętnasta fragmentów kościoła". Wszystko, czego brakowało po analizie rysunków konstrukcyjnych, dorabiano już na miejscu.

W lipcu 1844 r. świątynia Wang została oficjalnie otwarta w nieco zmodyfikowanej względem norweskiego wzoru wersji. Wybudowano dodatkowo kamienną dzwonnicę i dodano wąskie krużganki.

Wchodząc do świątyni Wang, dookoła czuć niesamowity zapach drewna pamiętającego jeszcze odległe czasy. Oryginalnymi pamiątkami po nordyckiej przeszłości kościoła są bogato zdobione portale, rzeźbione lwy nordyckie i część elementów konstrukcyjnych - narożne słupy, wewnętrzne kolumny.

Karpacz Kościół Wang wnętrze
Karpacz Kościół Wang krużganki witraże
Stary Kościół Wang pochodzi z XII-XIII wieku

W czasie zwiedzania świątyni Wang posłuchasz krótkiego nagrania o historii tego miejsca. Przewodnik wskaże Ci te części kościoła, które zachowały się jeszcze od czasów słynnej podróży kościoła w skrzyniach do Karpacza.

Kościół Wang jest niewielki, więc obejrzenie go nie zajmie Ci więcej niż kilkanaście minut. W sam raz, żeby zajrzeć tu przed wyruszeniem na karkonoskie szlaki. Kasę oraz wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego znajdziesz tuż obok bramy kościoła.

Zwiedzanie świątyni Wang jest możliwe przez cały rokSzczegółowe godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie kościoła Wang.

W pobliżu znajduje się kilka parkingów oraz przystanek "Karpacz Wang", do którego możesz dojechać tu busem bezpośrednio z Jeleniej Góry lub centrum Karpacza.  

2. Karkonosze (najciekawsze szlaki w Karkonoszach)

Karpacz jest naturalnym punktem wypadowym w Karkonosze. Wielokrotnie wyruszałem stąd na Śnieżkę, w kierunku Małego Stawu i słynnego schroniska Samotnia, a nawet w dłuższą trasę ze Śnieżki na Szrenicę.

W Karpaczu rozpoczyna się wiele ciekawych, karkonoskich tras. Żeby oszczędzić Twój czas i ułatwić przygotowania do karkonoskich wędrówek, przygotowałem praktycznego ebooka z 26 gotowymi trasami górskich wycieczek po Karkonoszach i Górach Izerskich.

Przy każdej trasie opisanej w moim ebooku znajdziesz:

 • rodzaj wycieczki (jednodniowa lub weekendowa),
 • wskazówki dotyczące dojazdu (samochodem lub transportem publicznym),
 • interaktywną mapkę każdej trasy,
 • poziom trudności trasy i jej długość,
 • informacje o dostępności trasy dla rodzin z dziećmi,
 • podpowiedzi na temat schronisk, restauracji i miejsc na odpoczynek w czasie wędrówki.

WĘDRUJ PO KARKONOSZACH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup ebooka z 26 gotowymi planami wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

Śnieżka

W szczycie sezonu turystycznego tłumy turystów ruszają każdego ranka w trasę z Karpacza na Śnieżkę - leżący we wschodniej części Karkonoszy najwyższy szczyt tego pasma. Najpopularniejszym wariantem drogi na górę jest wędrówka czerwonym szlakiem z Białego Jaru przez dawne schronisko PTTK "Nad Łomniczką".

Turyści zastanawiający się jak wejść na Śnieżkę wybierają czasami dłuższy wariant prowadzący niebieskim szlakiem przez Mały Staw i schronisko Samotnia. Wszystkie warianty wejścia na Śnieżkę omówiłem w ebooku, proponując Ci gotowe trasy wejścia na ten szczyt.

Karpacz widok na Śnieżkę z Kruczych Skał
Widok na Śnieżkę z Kruczych Skał to jedna z ładniejszych perspektyw na najwyższy szczyt Karkonoszy

Jeśli masz mało czasu lub nie masz ochoty na długą wędrówkę, część trasy możesz przejechać koleją linową "Zbyszek" na szczyt pobliskiej Kopy. Do przejścia pozostaną Ci wtedy niespełna 2 kilometry. Przez szczyt przebiega granica państwowa - znajduje się więc zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Od czeskiej strony działa wyciąg (kolejka gondolowa), którym z miejscowości Pec pod Sněžkou możesz bezpośrednio wjechać na Śnieżkę.

Kolej linowa na Kopę nosi swojskie imię "Zbyszek". Przed podróżą tą kolejką sprawdź aktualny cennik i upewnij się, czy kolejka działa w dany dzień. Z powodu silnego wiatru raz na jakiś czas pojawiają się przerwy w kursowaniu. Dolna stacja znajduje się przy ul. Olimpijskiej.

Jeśli nie goni Cię czas, polecam zdecydowanie się niebieski lub czerwony szlak i pieszą wędrówkę na najwyższy szczyt Karkonoszy. Na Śnieżkę warto wejść w różnych porach roku, bo szlaki i widoki zmieniają się diametralnie wraz z biegiem roku.

Mały Staw i schronisko Samotnia

Zwiedzając świątynię Wang, jesteś już o krok od niebieskiego szlaku prowadzącego na Śnieżkę przez jeden z najpiękniejszych zakątków Karkonoszy - Kocioł Małego Stawu i leżące nad tym górskim jeziorem schronisko Samotnia.

Rejon Małego Stawu to moje ulubione miejsce odpoczynku i zbierania sił przed dalszą, karkonoską wędrówką. Możesz odpocząć tutaj w drodze na Śnieżkę lub po prostu obrać sobie Samotnię jako cel wędrówki.

Schronisko w tym rejonie Karkonoszy istniało już w XVII wieku, co czyni je jednym z najstarszych schronisk górskich w Polsce. Sława Samotni rozkwitła w latach 70. i 80. XX wieku, gdy kierował nią Waldemar Siemaszko - legendarna postać w Karkonoszach. Do dzisiaj to modne miejsce wypoczynku.

Najbardziej klimatycznie jest tutaj w okresach, gdy na karkonoskich szlakach jest mało turystów. Samotnia jest wtedy zacisznym, spokojnym miejscem, w którym łatwo zebrać myśli i zregenerować się przed powrotem w doliny.

Szrenica

Przejście ze Śnieżki na Szrenicę należy do karkonoskich klasyków. Licząca ponad 20 kilometrów trasa prowadzi przez najciekawsze zakątki wysokiej części Karkonoszy - Dom Śląski, szlak nad Kotłem Małego Stawu, Słonecznik czy Śnieżne Kotły.

Trasa ze Śnieżki na Szrenicę Ciekawe szlaki w Karkonoszach Kocioł Małego Stawu Schronisko Samotnia jak dojść Trasy z ładnymi widokami Karpacz
Szlak ze Śnieżki na Szrenicę wiedzie tuż nad kotłem Małego Stawu i schroniskiem Samotnia

Turyści często decydują się na przejście z Karpacza, przez Śnieżkę na Szrenicę, a później nocleg w schronisku "Na Hali Szrenickiej". Na drugi dzień schodzi się ze schroniska do Szklarskiej Poręby, w której można zostać na dłużej, by zwiedzić jej najważniejsze atrakcje.

Decydując się na wędrówkę tą trasą miej na uwadze, że pomimo przeciętnego poziomu trudności, jest ona dość czasochłonna. Przygotuj odpowiednie zapasy wody i prowiantu, a także zadbaj o wygodne buty.

Karpacz jest również początkiem wielu innych, malowniczych i ciekawych tras prowadzących przez Karkonosze. To świetna baza wypadowa dla każdego, kto chce poznać najwyższe pasmo górskie Dolnego Śląska.

GOTOWE TRASY WĘDRÓWEK PO KARKONOSZACH

Aż 26 gotowych tras wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich.

Wycieczki jednodniowe i weekendowe, samochodem i pociągiem. Zamiast tracić czas na planowanie - od razu ruszaj w góry.

3. Zapora na Łomnicy

Przepływająca przez Karpacz Łomnica to jedna z najbardziej dzikich rzek Karkonoszy. Jej rwący potok i tendencja do powodowania powodzi spędzały sen z powiek pruskich inżynierów, którzy od końca XIX wieku zastanawiali się nad najlepszym sposobem uregulowania jej biegu.

W XX wieku zaczęto realizować program przeciwpowodziowy na terenie Prus, który był skutkiem ogromnej powodzi, która nawiedziła Karkonosze w 1897 r.

Do zakresu robót weszły budowy zapór, które miały zatrzymywać niesiony przez rzeki materiał i ułatwiać przepływ dużych mas wody. W ramach tych prac powstała zapora na Łomnicy, która dzisiaj jest również atrakcją turystyczną.

Chusta w góry Zapora na Łomnicy Szlaki zwiedzanie Karpacza atrakcje miejsca które warto zobaczyć Karkonosze Dolny Śląsk na weekend

Nad zaporę na Łomnicy przyjechaliśmy jesienią, która poza ferrią barw uraczyła nas też przenikliwym wiatrem i niską temperaturą. Natalia testowała wtedy wielofunkcyjną bandanę, a ja... nie wziąłem nawet szalika. Przy zaporze banbana służyła jako połączenie chustki i szalika, a wyżej w górach - głównie jako opaska chroniąca uszy przed zimnem.

Do zapory na Łomnicy można łatwo dojść w kilkanaście w minut ze ścisłego centrum Karpacza, a w zaledwie 2-3 minuty z parku znajdującego się przy ul. Konstytucji 3 Maja. Biegnący przez niego czerwony szlak prowadzi przez koronę zapory, dalej na wzgórze Karpatka pełne ciekawych form skalnych.

Drogę przyjęło się nazywać "trasą Karpatka". Niebieskim szlakiem możesz domknąć pętlę i po ok. 30-40 minutach wrócić do zapory na Łomnicy.

Zapora na Łomnicy Ciekawe miejsca w Karpaczu Co zobaczyć w Karpaczu Karkonosze atrakcje Gdzie na weekend na Dolnym Śląsku

Polecam Ci też zejście z zapory w kierunku ul. Rybackiej i powrót do centrum tą drogą. Będziesz miał dzięki temu okazję zobaczyć zaporę z dołu, co jest również ciekawą perspektywą. Ciekawie wygląda stąd licząca sobie 105 metrów korona zapory.

Mówiąc o Łomnicy warto pamiętać też o dodatkowej atrakcji, która jest związana z tą rzeką. Niedaleko dolnej stacji kolejki linowej na Kopę znajdziesz tzw. Dziki Wodospad. Powstał w wyniki spiętrzenia wód Łomnicy poprzed budowę zapory, którą oddano do użytku w 1915 r. Przy tej okazji powstał Dziki Wodospad.

4. Krucze Skały

Spacerując po Karpaczu i chcąc szybko zaznać górskich emocji, możesz zdecydować się na krótki spacer na Krucze Skały. Pod tą nazwą kryje się grupa skał niedaleko centrum Karpacza, która sięga 25 metrów wysokości i poza walorami dla spacerowiczów, jest też popularnym centrum wspinaczkowym.

Bogate pod względem geologicznym Krucze Skały już w średniowieczu były celem poszukiwaczy złota i metali szlachetnych. Drążono w nich sztolnie, a w XVIII wieku założono tu nawet niewielkie kopalnie glinki kaolinowej współcześnie wykorzystywanej jako kosmetyk, a dawniej - głównie do produkcji porcelany.

Karpacz atrakcje Szlaki blisko miasta Krucze Skały Atrakcje dla dzieci w Karpaczu Karkonosze punkty widokowe Panorama Krajobraz Widok na Śnieżkę

Ze szczytu Kruczych Skał roztacza się piękny widok na Karkonosze. Świetnie widać stąd Śnieżkę, Kopę i skocznię narciarską Orlinek. Nawet w mgliste dni panoramy są klimatyczne.

Przy punkcie widokowym stoi drewniana ławka, którą uwielbiam okupować za każdym razem, gdy jestem w Karpaczu. Widok jest niesamowity, a siadając na ławeczce tuż przy skraju urwiska czuje się, że ma się go przez chwilę tylko dla siebie.

5. Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice trudno przypisać do konkretnej kategorii. To miejsce jest połączeniem muzeum, galerii sztuki i centrum edukacji, które kierowane jest przede wszystkim do rodzin. Podziemna ekspozycja opowiada o historii Karkonoszy i legendarnej postaci Ducha Gór, który ma władać tą krainą.

Ekspozycja może zaciekawić również dorosłych, chociaż główną grupą docelową pozostają dzieci. Stałe wystawy opowiadają 12 historii związanych m.in. z dawnymi mieszkańcami tego regionu Dolnego Śląska. Część informacji ma baśniowy, tajemniczy charakter, a klimatu dodają instalacje stworzone przez lokalnych artystów i gra świateł.

Karkonoskie Tajemnice możesz zwiedzać multimedialnie, korzystając z przewodnika w formie tabletu. Wizyta tutaj to ciekawa odskocznia od naturalnych atrakcji Karpacza i ciekawy sposób na zagospodarowanie popołudnia w centrum miasta po zejściu z gór.

Karkonoskie Tajemnice są otwarte dla zwiedzających codziennie. Ceny biletów i szczegółowe godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej obiektu.

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 30%!

3 praktyczne ebooki z gotowymi trasami górskich wędrówek po Karkonoszach, Górach Izerskich, Sowich i górach Kotliny Kłodzkiej.

Łącznie aż 75 gotowych planów górskich wycieczek.

6. Punkt grawitacyjny

Wśród atrakcji Karpacza są nie tylko ciekawe budynki i interesujące muzea, ale również punkty, w których prawa grawitacji zdają się nie działać zgodnie ze swoimi założeniami.

Na niedługim odcinku ulicy Strażackiej w Karpaczu dochodzi podobno do anomalii grawitacyjnych. Puszczona swobodnie butelka wtacza się pod górkę, a samochód na biegu jałowym sam zaczyna wdrapywać się na wzniesienie.

Punkt grawitacyjny Anomalia grawitacji Karpacz ciekawostki Ciekawe miejsca w Karkonoszach Atrakcje dla dzieci Dolny Śląsk

Ale czy na pewno?

Punkt grawitacyjny w Karpaczu to dobry produkt turystyczny, który codziennie przyciąga na ulicę Strażacką samozwańczych naukowców-amatorów. W miejscu, w którym zaczynają się dziać fizyczne cuda stoi nawet tablica z instrukcją tego, jak poczuć te anomalie w samochodzie. Rzekome "badania" miały potwierdzić, że siła grawitacji jest tutaj mniejsza o 4% od przeciętnej.

W rzeczywistości takie punkty grawitacyjne to złudzenie optyczne. Widziana przez nasze oczy górka jest w rzeczywistości płaska lub ma wręcz delikatny spadek. Nasz mózg źle odbiera wizualne sygnały, przez co w głowie rodzi się wizja górki, a przez to anomalii grawitacyjnych.

Teorię o punkcie grawitacyjnym można łatwo obalić przy pomocy poziomicy i dokładne pomiary wysokości, ale... kto by się w to bawił? ;) Szczegółowe wyjaśnienie tego, na czym polega nasze złudzenie, znajdziesz w artykule na blogu crazynauka.pl.

Gdzie spać w Karpaczu?

BUDŻETOWO

Hostel Krokus

CECHY OBIEKTU
dostępne pokoje dwuosobowe
tuż przy szlakach w Karkonosze

CECHY OBIEKTU
dobra baza wypadowa w góry
przestronne pokoje

CECHY OBIEKTU
dobre wyposażenie pokojów
nowoczesny, przytulny wystrój

7. Muzeum Turystyki i Sportu

Tuż przy przystanku "Karpacz Bachus", w ścisłym centrum Karpacza, znajdziesz drewniany budynek w którym mieści się Muzeum Sportu i Turystyki. Miejsce opowiada historię rozwoju gałęzi najważniejszych dla funkcjonowania Karpacza - turystyki oraz sportów zimowych w Karkonoszach.

Muzeum działa w Karpaczu od 1974 r. i udostępnia dla turystów kilka stałych wystaw:

 • geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach

Eksponaty opowiadają o działalności mieszkańców tych ziem - górnictwie, hutnictwie, pasterstwie. W zbiorach znajdują się pierwowzory współczesnego sprzętu wykorzystywanego do turystyki górskiej i informacje o tym, jak turystyka (i potrzeby turystów) ewoluowały na przestrzeni lat.

 • rozwój sportów zimowych, olimpizm

Ta część wystawy przybliża popularne dawniej w Karkonoszach sporty saneczkowe i bobslejowe. Opowiada również o rajdach narciarskich organizowanych w tych okolicach i prezentuje jedyną w Polsce kolekcję medali z zimowych igrzysk olimpijskich.

 • ochrona przyrody

Dzięki tej wystawie możesz dowiedzieć się więcej o karkonoskiej przyrodzie - świecie roślin i zwierząt, geologii, klimacie oraz sprawach związanych z ochroną przyrody. W gablotach znajdziesz ciekawą kolekcję skał i minerałów.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest czynne codziennie poza poniedziałkami. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej muzeum.

WĘDRUJ PO KARKONOSZACH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup ebooka z 26 gotowymi planami wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

8. Skocznia narciarska Orlinek

Karpacz wśród swoich atrakcji może się poszczycić również posiadaniem własnej skoczni narciarskiej. Pierwszy taki obiekt powstał w Karpaczu w 1912 r., a po II wojnie światowej rozebrano go i zbudowano ponownie w formie zbliżej do tego, co widzimy w mieście dzisiaj.

W 1962 r. skocznia zawaliła się na skutek silnej wichury, jednak obudowano ją i otwarto ponownie w 1979 r. Zmagania sportowe odbywały się na niej do 2010 r. - później została zamknięta i od tego czasu jest wyłącznie punktem widokowym na okolicę.

Niepobitym (prawdopodobnie już nigdy) rekordzistą tej skoczni jest Adam Małysz, który w 2004 r. poszybował tutaj na odległość 94,5 metra. Pobił tym samym o 2 metry rekord należący wspólnie do Veli-Matti Lindströma (2001 r.) i Mateusza Rutkowskiego (2004 r.).

Współcześnie udostępniana jest tylko wieża skoczni. Zeskok zostaje powoli przejmowany przez naturę, porastając coraz gęstszą roślinnością. Końcowa faza zeskoku jest zalana, co nie rokuje dobrze w zakresie przyszłej reaktywacji obiektu.

Kilkaset metrów dalej znajduje się jedno z wejść do Karkonoskiego Parku Narodowego, skąd możesz wyruszyć czarnym, a następnie żółtym i niebieskim szlakiem w stronę Strzechy Akademickiej, Schroniska Samotnia i Małego Stawu. Możesz też nie zbaczać z czarnego szlaku i udać się bezpośrednio w stronę Domu Śląskiego oraz Śnieżki.

Skocznia "Orlinek" w Karpaczu działa teraz jako punkt widokowy. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy - 5 zł. Obiekt znajdziesz przy ul. Olimpijskiej.

9. Dawny dworzec kolejowy i Miejskie Muzeum Zabawek

Kolej żelazna dotarła do Karpacza w 1895 r., otwierając przed miastem zupełnie nowy rozdział w rozwoju lokalnej turystyki. Tłumy przyjezdnych, chcących jak najszybciej dostać się do hoteli oraz na karkonoskie szlaki, zaczęły piętrzyć się przy niewielkim dworcu kolejowym, leżącym dość daleko od współczesnego centrum Karpacza.

O tym, jak ważną linią była kolejowa odnoga prowadząca z Jeleniej Góry do Karpacza świadczy to, że jeszcze przed wybuchem II wojny światowej została zelekryfikowana, co pozwoliło wycofać z niej nieefektywne parowozy.

Po przejęciu Karpacza przez polską administrację, radzieckie wojska szybko uwinęły się z "deelektryfikacją" i wywiozły cały sprzęt elektryczny wgłęb ZSRR.

W sądny dzień dla polskiej kolei, 3 kwietnia 2000 r., linia do Karpacza została zamknięta łącznie z ponad 1000 km innych linii kolejowych na terenie Polski. Modny kurort został odcięty od transportu zbiorowego i skazany wyłącznie na niefektywne busy, które wożą turystów między Jelenią Górą a Karpaczem do dzisiaj. Snute są jednak plany reaktywacji połączeń kolejowych do Karpacza, co jest, moim zdaniem, całkowicie uzasadnione.

Dawny dworzec kolejowy Miejskie Muzeum Zabawek Atrakcje dla dzieci w Karpaczu Co zobaczyć z dzieckiem Karpacz Karkonosze z dzieckiem fajne miejsca

Od 2012 r. w przejętym przez miasto i wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego działa Miejskie Muzeum Zabawek. Ekspozycja opiera się na prywatnych zbiorach Henryka Tomaszewskiego - mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej.

Dawny dworzec kolejowy Miejskie Muzeum Zabawek Atrakcje dla dzieci w Karpaczu Co zobaczyć z dzieckiem Karpacz Karkonosze z dzieckiem fajne miejsca

Zabawki pochodzą z różnych zakątków świata, m.in. z Meksyku, Japonii, Australii i różnych krajów Europy. Pokazują rozwój zabawkarstwa na przestrzeni trzech wieków. W zbiorach są figurki z XVIII wieku, porcelanowe lalki z XIX wieku i zabawki, które kojarzymy z XX wieku.

Muzeum to moim zdaniem dobry wybór dla rodzin z nieco starszymi dziećmi, ale też dla samych dorosłych, którzy chcą przenieść się w czasie do swojej młodości.

Miejskie Muzeum Zabawek jest otwarte codziennie poza poniedziałkami. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej. Bilety możesz kupić również online.

10. Dom Morgensterna

Stojący przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, nieopodal centrum Karpacza, Dom Morgensterna to dawne miejsce zamieszkania Carla Ernsta Morgensterna - słynnego karkonoskiego pejzażysty, zwanego też "królem pocztówek".

Pochodzący z Wrocławia i żyjący w latach 1847-1928 artysta upodobał sobie Karkonosze, które stały się dla niego inspiracją do niezliczonej liczby namalowanych przez niego pejzaży. Duży rozwój technik drukarskich spowodował, że prace Morgensterna zaczęły masowo trafiać na pocztówki, które w tamtych czasach stawały się hitem wśród karkonoskich pamiątek.

Turyści przyjeżdżający do Karpacza kupowali pocztówki nie tylko po to, żeby wysłać je do swoich rodzin i znajomych, ale też do swoich prywatnych kolekcji.

Statystyki sprzedaży mówią, że w 1900 r. sprzedawano w Karpaczu aż 2000 pocztówek dziennie, a z poczty na szczycie Śnieżki nadawano rocznie aż 15 000 przesyłek. Duża ich część była zdobiona właśnie przez pejzaże Morgensterna.

"Król pocztówek" zdobył dużą popularność i stał się rozchwytywanym artystą. Lata jego pracy przypadają na czas dużego rozwoju turystyki w Karkonoszach - budowy nowych schronisk, hoteli i doprowadzenia do Karpacza kolei.

Dzisiaj pomalowany na czarno, drewniany Dom Morgensterna to wyłącznie ciekawostka, którą możesz obejrzeć z zewnątrzNależy do prywatnego właściciela, który nie udostępnia go do zwiedzania. 

Budynek stoi na rogu ulic Skłodowskiej-Curie i Obrońców Pokoju.

WIELKA MAPKA ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA

Kup interaktywną mapkę ponad 110 atrakcji Dolnego Śląska.

Ciekawe miasta, góry, zamkipałacepodziemia i atrakcje naturalne - czekają na odkrycie z mapką, która kosztuje... tyle, co kawa. 

11. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego to świetnie miejsce dla rodzin z dziećmi. W 10 salach zbudowano tematyczne ekspozycje, odwzorowujące wesołe miasteczko, górską wiosnę lub pozostające w klimacie Star Wars, Piratów z Karaibów czy Harrego Pottera.

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego Muzeum Gier Karpacz z dziećmi Atrakcje dla dzieci Karkonosze Gdzie w góry z dziećmi Dolny Śląsk weekend z dziećmi zwiedzanie Ciekawe miejsca dla dzieci
Zwiedzanie możesz połączyć z odwiedzinami w Muzeum Konsol i Gier Video, do którego wejdziesz na wspólnym bilecie

Szczegóły zwiedzania muzeum i jego godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej.

Dodatkowe, inne atrakcje Karpacza

Główne atrakcje Karpacza możesz obejrzeć w jeden dzień, robiąc sobie trochę odpoczynku od wędrówek po Karkonoszach. Jeśli starczy Ci jednak czasu, możesz rozszerzyć swoją listę zwiedzania o kilka dodatkowych punktów, które warto zobaczyć w Karpaczu.

W wietrzne, jesienne dni w Karpaczu dobrze sprawdziła się bandana Viking, którą testowaliśmy dzięki CentrumRowerowe.pl. Wychodząc na chłodne ulice Karpacza, Natalka wrzuciła na siebie bandanę w rekordowym tempie i nie chciała mi jej oddać już do końca zwiedzania.

Słynne właściwości bandan, czyli możliwość szybkiego przearanżowania ich w... opaski, szaliki, czapki, itp. przydają się w dni, w których pogoda diametralnie zmienia się co kilka godzin.

Gdy zwiedzaliśmy dodatkowe atrakcje Karpacza, słoneczny dzień zdążył kilka razy zamienić się w wichurę i ulewę, a potem znowu wrócić do standardów złotej, polskiej jesieni.

Park Bajek

Park Bajek to kolejna z atrakcji Karpacza kierowana do najmłodszych turystów. Na terenie parku znajdziesz bajkowe chatki pochodzące z różnych bajek - Królowej Śniegu, Calineczki, Jasia i Małgosi, Kopciuszka. Dzieci mogą też skorzystać z dużego placu zabaw, a dorośli - z baru i zaplecza gastronomicznego.

Szczegóły zwiedzania są dostępne na stronie internetowej Parku Bajek.

Karczmy Sądowe

W Karpaczu zachowały się budynki dawnych karczm sądowych czyli miejsc, w których właściciel wioski rostrzygał spory powstające między mieszkańcami.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest gospoda "Bachus" przy ul. Konstytucji 3. Maja, która istniała tutaj już w XVIII wieku. Po drugiej stronie ulicy rośnie pomnik przyrody - lipa sądowa, pod którą obradowano dawniej i rozwiązywano spory.

Przy ul. Karkonoskiej 7 znajduje się kolejna z karczm sądowych, która powstała w 1735 r. Była siedzibą lokalnych władz i właśnie w niej odbywały się sądy. Dzisiaj budynek jest zajmowany przez Dom Wczasowy Morskie Oko.

Budynki łatwo pominąć, bo nic nie wskazuje i nie przypomina o ich ciekawej historii. Bądź jednak dociekliwym turystą i zainteresuj się również karczmami sądowymi. To jedna z ciekawszych, ale też niepozornych atrakcji Karpacza.

Świat Kolejek

W Świecie Kolejek może się spodobać nie tylko dzieciom. Obiekt to duża, multimedialna makieta kolejowa ze stanowiskami do sterowania pociągami, grami dostosowanymi do dzieci w różnym wieku i salą wirtualnej rzeczywistości, gdzie można pojeździć trochę kolejką.

Ceny biletów wstępu i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej Świata Kolejek.

Zobacz wszystkie dostępne hotele i miejsca noclegowe w Karpaczu

Młynek Miłości

Młynek Miłości to niepozorna atrakcja, która uchodzi za szczęśliwe miejsce dla zakochanych. Znajdziesz ją w Karpaczu Górnym przy ul. Karkonoskiej 53. Z miejscem wiąże się legenda o córce młynarza, która zakochała się w rycerzu.

Z miłości porzucił stan rycerski i zajął się prowadzeniem młyna. Na pamiątkę tych wydarzeń lokalna ludność zbudowała Młynek Miłości. Współcześnie to niewielki skwer, który poza minaturowym młynem nie zapewnia innych atrakcji. Jeśli będziesz w pobliżu - możesz tu zajrzeć.

Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Multimedialne Muzeum Karkonoszy to ciekawy punkt na mapie atrakcji Karpacza. W nowoczesny sposób przedstawiono w nim historię powstania tego pasma górskiego, zaczynając od tak odległych dziejów, jak kulisy powstawania kontynentów i epoki lodowcowe.

Na multimedialnej makiecie Karkonoszy będziesz mógł sprawdzić dokładnie przebieg swoich ulubionych szlaków i znaleźć te zakątki gór, do których jeszcze nie miałeś okazji dotrzeć. Makieta robi wrażenie, a odwzorowanie rzeźby terenu jest bardzo wierne.

Szczegóły dotyczące zwiedzania tego miejsca (wraz z godzinami otwarcia i cenami biletów) są dostępne na stronie internetowej Multimedialnego Muzeum Karkonoszy.

Park linowy Tarzan

W Karpaczu będziesz miał też okazję spróbować swoich sił w parku linowym Tarzan, który znajduje się przy ul. Gimnazjalnej 2. To największy tego typu obiekt w polskich Karkonoszach.

Do dyspozycji są trzy trasy zróżnicowane pod względem poziomu trudności. Dla najsprawniejszych i dla najodważniejszych polecana jest trasa Skok Tarzana. Najłatwiejsza trasa to Baby Tarzan przeznaczona dla dzieci.

POZNAJ WIEŻE WIDOKOWE DOLNEGO ŚLĄSKA

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup wielką mapkę wież widokowych Dolnego Śląska i poznaj najpiękniejszy region Polski z nowej, ciekawej perspektywy.

Tory saneczkowe: całoroczny przy Świątynii Wang i Alpine Coaster - Kolorowa

Całoroczny tor saneczkowy znajdziesz niedaleko Świątynii Wang, na terenie Hotelu Gołębiewski. Zjazd liczy ponad 500 metrów i znajduje się w miejscu, które dostarczy Ci pięknych widoków na okolicę. W czasie zjazdu osiągniesz prędkość nawet 40 km/h.

Drugi z torów - tor Alpine Coaster, należy do Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa. Zjazd ma ponad 1000 metrów i pozwala rozpędzić się do ok. 35 km/h. Oczywiście najciekawsze w czasie zjazdu są wiraże - jest ich tutaj aż 13, z czego największy (tzw. ślimak) pozwala na obrót o aż 400 stopni.

Okolice Karpacza - co warto zobaczyć w okolicach miasta?

Okolice Karpacza są bogate w dodatkowe atrakcje, które warto zobaczyć szczególnie, jeśli w tym rejonie planujesz spędzić trochę więcej czasu. Znajdzie się wśród nich coś zarówno dla miłośników historii, jak i atrakcji naturalnych.

1. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Atrakcja, która powstała w Kowarach w 2003 r. na terenie dawnej fabryki dywanów. W parku można oglądać dziesiątki modeli najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska wykonanych w skali 1:25. Odwiedziny tutaj to spora frajda dla dzieci, ale dorośli również docenią kunszt, z jakim Park Miniatur przygotował modele.

Na terenie parku działa kawiarnia, więc wizyta w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska może być pomysłem na dłuższe, relaksujące popułudnie. Atrakcję znajdziesz w Kowarach przy ul. Zamkowej 9.

2. Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to nazwa liczącego 100 km2 obszaru u stóp Karkonoszy i Rudaw Janowickich, na którym podziwiać można 30 pięknych, odrestaurowanych pałaców i malowniczych ogrodów.

Wszystkie obiekty wchodzące w skład Doliny Pałaców i Ogrodów znajdziesz na stronie internetowej. Odwiedziny w przynajmniej części z nich to świetny pomysł na wzbogacenie podróży do Karpacza o zwiedzanie pięknych atrakcji najbliższej okolicy miasta.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze
Zamek Chojnik to jeden z obiektów należących do Doliny Pałaców i Ogrodów

Do Doliny Pałaców i Ogrodów należą m.in. zamek Chojnik, Pałac Dębowy w Karpnikach, zamek w Karpnikach, pałac w Wojanowie czy Pałac Smyrna w Kowarach. Wizyta w zamku Chojnik dostarczy Ci pięknych widoków na Kotlinę Jeleniogórską.

3. Sztolnie Kowary - Kopalnia Liczyrzepa

Sztolnie Kowary - Kopalnia Liczyrzepa to działająca o 2000 r. podziemna trasa turystyczna licząca sobie 1200 metrów. Powstała na terenie dawnych Zakładów Przemysłowych R-1, które zajmowały się wydobyciem i przeróbką rud uranu.

Zakład miał tajny charakter, a całość wydobytego urobku była sprzedawana do Związku Radzieckiego. Zakłady działały do 1973 r., a później stały porzucone aż do czasu otwarcia podziemnej trasy turystycznej.

4. Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej to trzeci pod względem wysokości wodospad polskich Karkonoszy - po Wodospadzie Kamieńczyka i Wodospadzie Szklarski. Znajduje się w okolicach Przesieki i liczy sobie ok. 10 metrów.

Do wodospadu Podgórnej prowadzi czarny szlak z Przesieki. Idąc dalej szlakiem, dojdziesz do Ogrodu Japońskiego Siruwia.

5. Zamek księcia Henryka w Marczycach (ruiny zamku)

Znajdujący się na górze Grodna Zamek Henryka powstał jako sztuczne ruiny należące do parku krajobrazowego razem z pałacem w Staniszowie. Ruiny wybudowano w 1818 r. Posiadają wieżę, która pierwotnie służyła myśliwym, a dzisiaj jest punktem widokowym.

Na Zamek księcia Henryka prowadzi żółty szlak z Sosnówki i niebieski szlak z Marczyc.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Karpaczu? Polecane restauracje i kawiarnie

Zaplecze gastronomiczne w Karpaczu rozwija się w dużym tempie dzięki tłumom turystów, które każdego roku przybywają w Karkonosze. W mieście można liczyć na wiele rodzajów kuchni - od tradycyjnej, polskiej zaczynając, a kończąc na daniach azjatyckich.

Karpacz portret jesień

W szczycie sezonu restauracje pękają w szwach - szczególnie wieczorami, gdy turyści zejdą już głodni z karkonoskich szlaków.

Najciekawsze restauracje, które warto odwiedzić, to:

Na dobrą kawę polecam wpaść do jednej z kawiarni:

W Karpaczu w sezonie otwiera się sporo nowych lokali, warto więc być z tym na bieżąco i sprawdzać na Google Maps czy w okolicy Twojego hotelu nie ma ciekawych propozycji.

Gdzie spać w Karpaczu? Polecane noclegi w hotelach i apartamentach

Szukając noclegu w Karpaczu powinieneś zwrócić uwagę na to, aby obiekt znajdował się blisko szlaków lub żeby można było tam sprawnie dojechać. Jeśli nie planujesz jednak górskich wędrówek, poszukaj hotelu w okolicach ul. Konstytucji 3. Maja i ścisłego centrum miasteczka.

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowałem dodatkowy artykuł z pięcioma polecanymi miejscami w Karpaczu. Dodatkowo w tabelce poniżej przygotowałem propozycję budżetową, wygodną i oddzielny apartament.

Gdzie spać w Karpaczu?

BUDŻETOWO

Hostel Krokus

CECHY OBIEKTU
dostępne pokoje dwuosobowe
tuż przy szlakach w Karkonosze

CECHY OBIEKTU
dobra baza wypadowa w góry
przestronne pokoje

CECHY OBIEKTU
dobre wyposażenie pokojów
nowoczesny, przytulny wystrój

Booking.com

Jak dojechać do Karpacza?

Samochód to nie jedyna opcja na sprawne dostanie się do Karpacza. Jeśli wolałbyś więc odwiedzić Karpacz bez samochodu, zainteresuj się kursującymi często busami, które łączą Karpacz z Jelenią Górą.

Busy łączące Karpacz z Jelenią Górą odjeżdżają z przystanku przy dworcu kolejowym w Jeleniej Górze. Kursują często (średnio raz na godzinę). Ich rozkład jazdy możesz sprawdzić na stronie e-podroznik.pl.

Jak dojechać do Karpacza z Wrocławia, Warszawy i innych miast Polski?

Najwygodniej będzie Ci dojechać pociągiem lub autobusem do Jeleniej Góry.

Codziennie kursuje kilka bezpośrednich pociągów regionalnych łączących Wrocław i Wałbrzych z Jelenią Górą. Dodatkowo możesz liczyć na dalekobieżne pociągi kursujące z Warszawy i północnej Polski.

Przesiadka do busa jadącego do Karpacza będzie najwygodniejsza przy dworcu kolejowym w Jeleniej Górze.

Wyrusz z Karpacza na górskie wycieczki po szlakach Karkonoszy

Karpacz to jedna z najlepszych baz wypadowych w polskie Karkonosze. Gęsta sieć szlaków turystycznych pozwoli Ci spędzić w tym rejonie Dolnego Śląska wiele dni, codziennie wędrując innymi ścieżkami i poznając inne zakątki gór.

WĘDRUJ PO KARKONOSZACH WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas

Kup ebooka z 26 gotowymi planami wędrówek po Karkonoszach i Górach Izerskich. W każdy planie - atrakcje po drodze, poziom trudności trasy, dojazd oraz link do trasy Twojej wędrówki.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu przewodnikowi po atrakcjach i miejscach, które warto zobaczyć w Karpaczu, Twoja wycieczka w Karkonosze będzie bogatsza i poświęcisz chwilę nie tylko na Karkonoski Park Narodowy, ale też spacer po mieście. Życzę Ci udanych wędrówek po najwyższym paśmie górskim Sudetów i dobrego czasu w samym Karpaczu. Do zobaczenia na górskich szlakach!

Artykuł powstał we współpracy z CentrumRowerowe.pl, na którego zaproszenie testowaliśmy ubrania marki Viking i sprzęt firmy CamelBak.

Przygotuj się do podróży po Polsce - praktyczne wskazówki

Wygodne płatności i tania wymiana walutzamów darmową kartę Curve, aby tanio wymieniać waluty, wygodnie płacić również w Polsce i odbierz 50 zł w prezencie na start.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Przestań dźwigać niepotrzebne kilogramy. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę już od 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".

ARTYKUŁ PRZECZYTANY?
NALEŻY SIĘ NAGRODA! 

W podziękowaniu mam dla Ciebie kod rabatowy CZYTELNIK na 10% ZNIŻKI w moim sklepie.

 Znajdziesz tam praktyczne ebooki z planami górskich wędrówek i interaktywne mapy atrakcji miast.

Skomentuj artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross