Zwiedzanie Gruzji samochodem: 14 pięknych atrakcji i regionów, do których musisz pojechać

Gruzja zwiedzanie samochodem widok
Gruzja zwiedzanie samochodem widok

Podróż samochodem po Gruzji to najlepszy sposób odkrywania tego kraju. Auto gwarantuje niezależność, elastyczność i spore oszczędności przy większej grupie. Dzięki wynajętemu samochodowi dotrzesz do miejsc pomijanych przez zorganizowane wycieczki i niedostępnych transportem zbiorowym – np. marszrutkami.

Gruzja zaskakuje całkiem dobrą infrastrukturą drogową i niewielkimi odległościami między atrakcjami. Zwiedzanie Gruzji autem jest bezpieczne i wymaga jedynie drobnego przystosowania do lokalnego stylu jazdy.

Poza propozycjami miejsc do zobaczenia, przygotowałem mapę najciekawszych atrakcji Gruzji i Tbilisi, sprawdzone miejsca do spania i praktyczne wskazówki dla kierowców.

Skąd wypożyczyłem dobry i niedrogi samochód w Gruzji?

W Gruzji wynajmiesz auto na lotnisku lub w jednym z większych miast: Tbilisi, Batumi i Kutaisi. Odbiór samochodu bezpośrednio po przylocie to najwygodniejsza opcja – dzięki temu możesz zacząć zwiedzanie Gruzji wynajętym autem od razu, bez marnowania czasu na transfer. Na lotniskach działają duże, międzynarodowe wypożyczalnie, gdzie często dostaniesz samochód od ręki, jednak będzie to najdroższa opcja.

Dlatego polecam rezerwację z wyprzedzeniem przez multiwyszukiwarkę localrent.com, która zbiera oferty małych, lokalnych firm z przystępnymi cenami i lepszymi warunkami. Lokalne wypożyczalnie mają też bardziej liberalne podejście, nie dopatrują się uszkodzeń, itp. Korzystanie z nich pozwoliło mi sporo zaoszczędzić już w wielu miejscach, m.in. w Albanii, Czarnogórze, na Krecie i Maderze. Czasami korzystam też z Discover Cars.

W Gruzji możesz prowadzić samochód, posiadając polskie prawo jazdy. Jeśli masz jednak czas, wyrób sobie też. międzynarodowe prawo jazdy jako dokument zastępczy, gdybyś zgubił to polskie. Do wynajmu potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu oraz prawa jazdy.

Niżej możesz zobaczyć aktualnie dostępne modele i ceny wynajmu. Polecam zarezerwować auto z wyprzedzeniem – można zaoszczędzić nawet 30-40% w porównaniu z cenami na miejscu albo na ostatnią chwilę. Sporo aut jest dostępnych bez kaucji, co jest mega opcją – nie lubię płacić kaucji i potem zastanawiać się, czy wypożyczalnia zwróci ją na moje konto.

Na większość atrakcji i miast wystarczy zwykły samochód osobowy, jednak jeśli planujesz wyprawy w odległe regiony jak Swanetia, polecam auto z napędem 4×4. Przy odbiorze samochodu na lotnisku dokładnie sprawdź stan pojazdu i zrób zdjęcia każdego uszkodzenia. Woź też ze sobą umowę najmu na wypadek kontroli policji.

Sprawdź w umowie o wynajem samochodu, czy wymieniono w niej zakazane trasy. W Gruzji drogi do niektórych atrakcji turystycznych są trudne do pokonania autem osobowym, dlatego część wypożyczalni zabrania jeździć tam swoimi autami. Nie martw się – te trasy to np. górska trasa do Omalo, która jest wymagająca nawet dla lokalsów. Wynajętym autem dojedziesz bez problemu do 95% atrakcji. ;)

Jak jeździło mi się autem po Gruzji? Czy jest się czego obawiać?

Jazda autem po Gruzji to doświadczenie znacznie przyjemniejsze, niż mogłoby się wydawać. Po kilku godzinach za kierownicą stwierdziłem, że moje początkowe obawy były przesadzone – styl jazdy jest łatwy do przyzwyczajenia się, a stan dróg w Gruzji zaskakująco dobry. Gruzja w ostatnich latach zainwestowała sporo w infrastrukturę drogową.

Drogi lokalne są węższe i mniej zadbane, ale wciąż przejezdne standardowym autem osobowym. Największym wyzwaniem podczas zwiedzania Gruzji samochodem są górskie serpentyny, gdzie trzeba uważać na ostre zakręty, leżące przy drodze kamienie i… stada zwierząt.

Lokalni kierowcy jeżdżą dynamicznie, ale przewidywalnie. Warto przyzwyczaić się do częstego używania klaksonu (szczególnie przed ostrymi zakrętami) oraz traktowania ograniczeń prędkości w Gruzji bardziej jako sugestię niż sztywną regułę. W miastach trzeba uważać na pieszych często przechodzących przez jezdnię w dowolnych miejscach, a na terenach wiejskich na zwierzęta, które czasem wchodzą na drogę. Przepisy drogowe są podobne do europejskich, choć egzekwowanie ich bywa mniej rygorystyczne.

Parkowanie w centrach miast może być wyzwaniem, zwłaszcza w godzinach szczytu. Bezpieczeństwo na drogach jest na dobrym poziomie, choć w nocy trzeba zachować szczególną ostrożność ze względu na słabsze oświetlenie dróg lokalnych. Stacje benzynowe są powszechne przy głównych trasach, rzadziej rozmieszczone w górach. Niektóre akceptują karty płatnicze, ale lepiej mieć gotówkę.

Moja najważniejsza rada? Zachowaj spokój i ciesz się jazdą. Zwiedzanie Gruzji samochodem to najlepsza metoda poznania kraju – daje swobodę i dostęp do miejsc pomijanych przez zorganizowane wycieczki. Unikaj jazdy po zmroku poza miastami, zachowaj bezpieczny odstęp od innych pojazdów i zawsze miej przy sobie prawo jazdy. Pamiętaj też o ubezpieczeniu auta.

Gdzie polecam spać? Sprawdzone noclegi na trasie

W Gruzji znajdziesz noclegi w wysokim standardzie, w pięknych lokalizacjach i relatywnie niskich cenach. Czasami aż szkoda, że podczas wycieczki samochodowej nie można się gdzieś zatrzymać na dłużej. Znalazłem dla Ciebie kilka noclegów, które będą dobrą bazą wypadową do zwiedzania Gruzji autem. 

W okolicy Tbilisi możesz zatrzymać się np. w Panorama Ananuri guest house, z którego wyruszysz na Gruzińską Drogę Wojenną lub odpoczniesz po przejechaniu tej trasy. Dużym plusem jest widok na zbiornik Żinwalski z balkonów i okien. Blisko wąwozu Pankisi możesz zatrzymać się na noc np. w Alvani Inn z dostępem do ogrodu i parkingiem dla gości.

Warto też zatrzymać się w Kachetii, żeby swobodnie wybrać się na degustację wina. W pobliżu Telawi możesz zdecydować się np. na hotel Hestia, gdzie wino czeka na gości we wspólnej lodówce. Batumi to popularne miasto z rozbudowaną ofertą noclegową. Możesz zatrzymać się np. w wieżowcu Orbi City Hotel VIP z widokami na morze.

W okolicy Kutaisi możesz zrelaksować się z widokiem na góry w Hotelu Green Town, gdzie goście mają do dyspozycji duży taras ze stolikami i krzesłami, a także ogródek. Pokoje są przyjemnie urządzone i dobrze wyposażone. 

Gdzie pojechać i co zwiedzić samochodem w Gruzji? 

Zwiedzanie Gruzji samochodem to czysta przyjemność, a czasem też konieczność, bo nie wszędzie dojedziesz innymi środkami transportu. Zapadło mi głęboko w pamięć podziwianie ogromnego Kaukazu z okien auta czy czekanie aż przez drogę przejdą zwierzęta.

Gruzińska Droga Wojenna była idealną widokową trasą samochodową, po której podróżowali jednocześnie turyści w autach osobowych i marszrutkach oraz kierowcy ciężarówek. Wypróbowałem różne trasy zwiedzania Gruzji autem i sprawdziłem, co warto zobaczyć autem w Gruzji.

1. Okolice Tbilisi 

Bardzo możliwe, że zwiedzanie Gruzji samochodem zaczniesz od zwiedzania atrakcji Tbilisi. W stolicy Gryzji czeka Cię sporo ciekawych miejsc, np. Stare Miasto z kolorowymi balkonami, łaźnie siarkowe czy Park Mtatsminda i Twierdza Narikala. Ja jednak zaproponuję jeszcze kilka miejsc w okolicy, które warto odwiedzić autem w Gruzji. Piękne górskie widoki i ponad tysiącletnie zabytki znajdują się nawet niecałe 2 godziny drogi od stolicy.

Zbiornik Żinwalski

Zbiornik Żinwali to duże sztuczne jezioro, które wyróżnia się turkusowym odcieniem wody i górskim otoczeniem. Działa na nim elektrownia wodna, która zaspokaja potrzeby energetyczne Tbilisi. Podczas obniżenia poziomu wody nad powierzchnią rezerwuaru pokazują się ruiny cerkwi zalanej kiedyś wraz całą z doliną Aragwi. Zbiornik Żinwalski to jeden z pierwszych przystanków na Gruzińskiej Drodze Wojennej, słynnej trasie widokowej z południa na północ Kaukazu. 

Rezerwuar Żinwali jest popularną atrakcją turystyczną, dlatego przy głównej drodze E117 biegnącej wzdłuż jego południowych brzegów zastaniesz stoiska z pamiątkami, przekąskami, kawiarnie i restauracje, np. Restaurant Ananuri z tarasem i pięknym widokiem. Przy rezerwuarze znajduje się zabytkowy kompleks Ananuri z XVI wieku, z którego murów obejrzysz również możesz obejrzeć jezioro.

Najpopularniejsze punkty widokowe zaznaczone na mapach Google są często oblegane i pełne “atrakcji turystycznych”. W wielu miejscach stoją ramki do robienia sobie zdjęć. Są dostępne za darmo, ale czasami przedsiębiorczy miejscowi próbują pobierać opłaty za korzystanie z nich. Jeśli wolisz bardziej naturalne zdjęcia, spróbuj zatrzymać samochód w małej zatoczce zamiast na turystycznym parkingu. 

Twierdza Ananuri

Twierdza Ananuri to pozostałości XVI-wiecznego kompleksu, w którym rezydowali książęta Aragwi. Mieli na swoim terenie pałac, klasztor i cerkwie, a elementy warowne służyły do obrony przed księstwem Ksani. Polityczne i militarne znaczenie Ananuri sprawiło, że odbywało się tam wiele krwawych potyczek, z których dziś pozostały legendy. Do naszych czasów zachował się mur obronny z wieżami, w tym baszta z XV wieku

Jeśli nie chcesz płacić za parking przy samej twierdzy, możesz zatrzymać auto wcześniej przy drodze i podejść kilkadziesiąt metrów. Wolne miejsca na poboczu przydają się też, kiedy parking jest zatłoczony. W Ananuri kupisz pamiątki, przekąski i skorzystasz z łazienki. Wstęp do twierdzy jest darmowy.

Możesz się z niej rozejrzeć po kompleksie, ale uważaj na tłok i kolejki na schodach. W katedrze NMP obejrzysz miejsce pochówku książąt Aragwi oraz zdobienia w postaci krzyża gruzińskiego i fresków z XVII i XVIII wieku. Moją uwagę zwrócił obraz przedstawiający Trzynastu Ojców Syryjskich, czyli legendarnych mnichów z Syrii, którzy dali początek monastycyzmowi na terenie Kaukazu. 

Twierdza Udżarma

Twierdza Udżarma, a raczej jej ruiny, to dobrze zachowane pozostałości ogromnej fortyfikacji w regionie Kachetii. Obszar tej budowli wyznaczony przez stojące do dziś kamienne mury robi wrażenie – szczególnie, że twierdzę Udżarma wzniesiono ponad 1500 lat temu. Według Forbesa jest to jeden z 9 najstarszych zamków na świecie. Warto zahaczyć o twierdzę Udżarma podróżując autem w Gruzji, bo jej okolica jest bardzo malownicza. Z powodów strategicznych twierdzę postawiono na wzniesieniu, co dziś daje turystom piękne widoki na porośnięte zielonym lasem wzgórza. 

Samochodowa wycieczka po Gruzji będzie moim zdaniem przyjemniejsza w słońcu wiosny i jesieni lub lata, jeśli lubisz upały. Zimą lasy wokół twierdzy Udżarma są obumarłe i chociaż dodaje to ruinom tajemniczego i groźnego klimatu, to przechadzki po jej okolicy są przyjemniejsze w ciepłych miesiącach. 

Poza obserwowaniem górzystej panoramy regionu Kachetii z doskonałego punktu obserwacyjnego jakim jest twierdza Udżarma, zwróć uwagę na pozostałości murów i wież obronnych, pałacu królewskiego i kościoła. O historycznym znaczeniu twierdzy Udżarma świadczy fakt, że według podań właśnie w Udżarmie przechowywano najstarsze relikwie chrześcijańskie w Gruzji.

Twierdza Udżarma jest pod opieką Muzeum Narodowego w Gruzji, dzięki czemu na jej terenie dowiesz się więcej o historii z tablic informacyjnych (wstęp płatny). W pobliżu twierdzy jest parking z toaletą, a z niego trzeba kawałek podejść górską ścieżką.

Mccheta

Mccheta to jedno z najstarszych miast Gruzji, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ma ogromne znaczenie dla historii Gruzji, a przede wszystkim historii religii, dlatego obejrzysz tam wiele wyjątkowo starych zabytków sakralnych. Mccheta powstała jeszcze przed naszą erą i przez jakiś czas była stolicą Gruzji (do VI wieku n.e.). To do Mcchety trafiła kultowa w Gruzji postać – św. Nino.

Gruzja widok przy monastyrze Jvari

Najważniejszymi atrakcjami Mcchety są 3 obiekty sakralne – cerkiew Dżwari, katedra Sweticchoweli i klasztor Samtawro. Wszystkie są związane ze św. Nino, czyli patronką Gruzji, a ich historia sięga kolejno VI, XI i IV wieku. Można powiedzieć, że już w tamtych czasach Mccheta była popularna wśród turystów – choć wielu podróżnych przybywało do cudownych i świętych miejsc jako pielgrzymi, miasto bogaciło się na odwiedzających podobnie jak współcześnie. 

W Mcchecie zobaczysz mix jej bogatej historii – zabytki starożytne, średniowieczne czy budowle radzieckie. To miasto kryje w sobie tyle tajemnic i legend, że moim zdaniem dobrą opcją jest również wycieczka z przewodnikiem, który wszystkie te historie opowie. 

Pamiętaj o odpowiednim stroju przed wejściem do cerkwi. Poza tradycyjnym zakryciem nóg, ramion i dekoltu u wszystkich, kobiety muszą założyć chustkę na włosy. Przed popularnymi wśród turystów zabytkowymi cerkwiami w Mcchecie można wypożyczyć takie chusty oraz długie spódnice. 

2. Okolice Kutaisi

Kutaisi to jedno z najstarszych miast w Gruzji, w którym znajdują się zabytki, restauracje, architektura świecka i sakralna. Możesz obejrzeć Katedrę Bagrati, której budowa zapoczątkowała złoty wiek Gruzji na początku XI wieku. Dziś jednak w Kutaisi stoi jej odbudowana wersja, która wzbudziła spore kontrowersje. Przed wyjazdem na wycieczkę samochodową po okolicach Kutaisi, w samym mieście zajrzyj jeszcze na bazar, gdzie kupisz pyszne owoce, wino i lokalne przekąski, np. czurczchelę.

Kutaisi Gruzja Biały Most

Klasztor Mocameta

Klasztor Mocameta jest pięknie położony nad zakolem rzeki Rioni. Jego nazwę tłumaczy się jako klasztor męczenników i rzeczywiście są w nim relikwie dwóch legendarnych świętych – Dawida i Konstantyna, którzy zginęli w obronie Gruzji przed najeźdźcami arabskimi. Z tego powodu klasztor jest popularny nie tyle wśród turystów, co wśród religijnych Gruzinów. 

Spod klasztoru Mocameta możesz podjechać do pobliskiego klasztoru Gelati. To już bardziej turystyczne miejsce, ale warto odwiedzić je samochodem w Gruzji, bo obejrzysz tam jedne z najsłynniejszych fresków w kraju. 

Do klasztoru prowadzi most z widokiem na wąwóz i rzekę. Cały kompleks jest miejscem, które jednocześnie imponuje liczbą lat kamiennych murów (prawie 1000), sztuką i architekturą sakralną, ale też jest zwyczajnie przyjemne, idealne na spacer pod murami i pośród drzew. Najlepszym dowodem na to, jak urokliwy jest klasztor Mocameta jest fakt, że odbywa się tam mnóstwo ślubów i sesji ślubnych. 

Jaskinia Prometeusza

Jaskinia Prometeusza to popularny, duży kompleks jaskiń, pełen fantazyjnych formacji naciekowych. Wszystkie stalaktyty, stalagmity, kaskady i draperie są podświetlone kolorowymi lampami, a w tle leci klimatyczna muzyka. 

Wnętrze Jaskini Prometeusza

Moim zdaniem to jedna z ciekawszych atrakcji Gruzji dla dzieci, bo przywodzi na myśl scenerie z bajek. Jeśli byłeś w Jaskini Niedźwiedziej, pewnie wiesz o czym mówię. ;) Jaskinia Prometeusza jest do niej podobna, ale większa. W czasie zwiedzania obejrzysz kilka sal, z których każda ma swoje legendy i charakterystyczne formacje skalne.

Zwiedzanie Jaskini Prometeusza trwa ok. godzinę. Być może uda Ci się przepłynąć część trasy łódką po podziemnej rzece, ale często poziom wody jest za niski (rejs łódką jest dodatkowo płatny).

Wąwóz Martvili

Wąwóz Martvili to miejsce z pięknymi widokami i dziką przyrodą tylko godzinę drogi od Kutaisi. Kanion wyrzeźbiła rzeka Abasza, po której możesz popłynąć pontonem oraz podziwiać naturalne tunele i zatoczki stworzone przez skalne ściany i roślinność. Równie przyjemne jest spacerowanie wzdłuż kanionu, robienie zdjęć i wypoczynek wśród przyrody. 

Możesz też obejrzeć kilka wodospadów na Abaszy i groty na jej brzegach. Trasy turystyczne biegną zarówno na ścieżkach, jak i na kładkach oraz mostkach nad wodą. Wąwóz Martvili to dobre miejsce na spędzenie słonecznego dnia w okolicy Kutaisi w otoczeniu przyrody i pięknych widoków. Wycieczka po kanionie Martvili zajmie Ci ok. 2 godzin (wstęp jest płatny).

3. Gruzińska Droga Wojenna

Gruzińska Droga Wojenna to jedna z najpopularniejszych samochodowych tras turystycznych w Gruzji. Tym historycznym szlakiem podróżowano przez Kaukaz już od starożytności. Droga o długości 212 km łączy Tbilisi z Władykaukazem w Rosji. Kiedy jedziesz autem Gruzińską Drogą Wojenną, wokół Ciebie rozpościerają się spektakularne górskie przełęcze, zbocza, doliny i rzeki. Moim zdaniem Gruzińska Droga Wojenna to jedna z lepszych atrakcji, jeśli chodzi o zwiedzanie Gruzji wynajętym samochodem.

Podczas mojej wycieczki zrobiła na mnie wrażenie Przełęcz Krzyżowa, czyli najwyższe miejsce na trasie (2379 m n.p.m.). Znajduje się tam strefa wododziałowa rzek Aragwi i Terek. Pozytywnie zapamiętałem też niepozorne turystyczne centrum, Gudauri. Zimą jest kurortem narciarskim, ale w ciepłe miesiące możesz się tam wybrać na rafting lub lot paralotnią. W Gudauri znajdziesz też nocleg i restauracje. 

Zjawiskową panoramę Kaukazu zobaczysz ze wzniesienia, na którym znajduje się Pomnik Przyjaźni – relikt ZSRR przedstawiający na mozaikach republiki radzieckie. Ja swoją podróż zakończyłem przy klasztorze Cminda Sameba. Taką trasę w tę i z powrotem do Tbilisi pokonasz w jeden dzień.

4. Klasztor Cminda Sameba

Klasztor Cminda Sameba to średniowieczny klasztor położony na wysokości 2170 m n.p.m, otoczony przez góry sięgające 5000 m. Jadąc tam samochodem, możesz podziwiać widoki na uśpiony wulkan Kazbek, trzeci najwyższy szczyt Gruzji (5054 m n.p.m). 

Klasztor to prosty, kamienny “zameczek”, który wygląda niepozornie, stojąc samotnie pośrodku surowego Kaukazu. Historycy szacują, że zbudowano go tak wysoko w górach już w XIV wieku. Groźne górskie krajobrazy i średniowieczny klasztor sprawiły, że poczułem się jak w filmie historycznym lub fantasy. Nic dziwnego, że to jeden z najsłynniejszych gruzińskich widoków, który często pojawia się na pocztówkach. ;)

Gruzja czy warto pojechać klasztor Cminda Sameba

Do klasztoru Cminda Sameba dojedziesz już zwykłym samochodem osobowym (jeszcze kilka lat temu można było tylko terenówką lub pieszo), chociaż droga bywa kręta i stroma. Nic strasznego, ale warto ostrzec pasażera, jeśli ma chorobę lokomocyjną. Pod klasztorem znajdziesz parking dla turystów. 

5. Skalne miasto Wardzia

Skalne miasto Wardzia to kompleks wykutych w skale jaskiń położony na zboczu góry Eruszeli, nad rzeką Mtkwari w południowej Gruzji. Możesz zwiedzać dawne komnaty, magazyny, piwnice na wino i kaplicę z freskami z XII wieku. Miasto powstało za panowania legendarnej królowej Tamary jako schron i klasztor. Ukryta forteca została jednak odsłonięta przez trzęsienie ziemi w XIII wieku. 

System korytarzy, schodów i tuneli tworzy labirynt wewnątrz ściany klifu. Jeżeli więc nazwa skojarzyła Ci się ze Skalnym Miastem Adršpach lub Błędnymi Skałami, tym razem to dosłowne miasto w skale, które przed zniszczeniem w XV w. mogło pomieścić nawet 6000 mieszkańców. 

Vardzia Skalne Miasto Gruzja

Po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości, na teren Wardzia wrócili mnisi, którzy mieszkają tam i modlą się do dziś. Zajmują małą część kompleksu, zamkniętą dla zwiedzających, a reszta terenu jest przygotowana dla turystów. W pobliżu skalnego miasta Wardzia jest darmowy parking.

6. Droga wzdłuż wybrzeża do Batumi

Przejazd drogą E70 z Batumi do Poti to pomysł na krótką wycieczkę samochodową w Gruzji, jeśli Twoja przygoda z Gruzją zaczyna się właśnie w Batumi. To popularny, nadmorski kurort, do którego prowadzi droga wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Moim zdaniem to świetna trasa, jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji bez pobytu nad morzem, ale nie chcesz też rezygnować ze zwiedzania okolicy autem. 

Droga szybkiego ruchu E70 nie jest typową trasą widokową, choć nie raz będziesz oglądał z niej błękitną taflę Morza Czarnego. Ciekawe w niej jest to, że kończy się w okolicy Batumi, a zaczyna aż na zachodzie Hiszpanii, w Corunie. Pogoda na gruzińskim wybrzeżu Morza Czarnego jest zmienna, ale jeśli trafisz na słońce i upał, możesz udać się na plażę w Batumi

Jeśli pogoda nie dopisze, nic straconego, bo możesz rozejrzeć się po mieście. Na bulwarze wciąż będziesz blisko wody, ale będziesz mógł też wstąpić do Muzeum Sztuki Adżarii lub zobaczyć ruchomy pomnik Ali i Nino. Z Batumi możesz wyruszyć dalej w kierunku Poti, a po drodze zatrzymać się w Parku Dendrologicznym Shekvetili, który jest połączeniem ogrodu botanicznego i zoologicznego. Podmokła okolica Poti to raj dla przyrodników, zwłaszcza amatorów obserwacji ptaków – tereny Kolchidzkiego Parku Narodowego zostały wpisane na listę UNESCO. 

7. Wąwóz Pankisi

Wąwóz Pankisi to zielona dolina rzeki Alazani otoczona górami Kaukazu, niecałe 150 km od Tbilisi. Możesz zobaczyć tam tradycyjne wioski zamieszkałe przez społeczność Kistów (gruzińskich Czeczenów), która pielęgnuje swoją unikalną kulturę i zwyczaje. Wąwóz to bujne, zielone pastwiska i  wioski, które nie zmieniły się od 200 lat, a czasami również stada zwierząt wchodzące na drogę (choć akurat z tym możesz się zetknąć w wielu miejscach w Gruzji). 

Chociaż sam przejazd drogą prowadzącą przez Pankisi będzie już ciekawym doświadczeniem, ja polecam zatrzymać się w jednej z wiosek przynajmniej na obiad, a najlepiej na nocleg. Takie usługi oferują zwykli mieszkańcy w swoich własnych domach, np. w Duisi, gdzie obejrzysz też muzeum etnograficzne lub w Horadżo, gdzie od pokoleń mieszka tylko jedna rodzina. Z domu Nazy w wiosce Jokolo możesz wybrać się na wycieczkę rowerem lub konną.

8. Wysokogórska Swanetia

Swanetia to górski region Gruzji, leżący w Wysokim Kaukazie, znany ze średniowiecznych, kamiennych wież obronnych i jednych z najwyżej położonych wiosek w Europie. Z Kutaisi możesz pojechać do Mestii, czyli głównego miasta/wioski regionu, gdzie znajdują się tradycyjne domy oraz słynne wieże z XII wieku. Zwiedzisz tam też Muzeum Etnograficzne skupione na życiu ludu Swanów. Droga do tego miasta jest pełna punktów widokowych. 

Ushguli Gruzja zwiedzanie

Z Mestii możesz wybrać się na trekking do lodowca Chalaadi. Możesz podjechać kawałek samochodem, a dalej czekają Cię niecałe 3 godziny pieszej wędrówki w jedną stronę. Trasa jest wbrew pozorom przystępna nawet dla początkujących, ale łatwo zamoczyć buty w strumieniach spływających z lodowca. Z Mestii możesz też dojechać do jezior Koruldi. W płytkiej wodzie odbijają się szczyty Kaukazu, które świetnie wychodzą na zdjęciach.

W Swanetii warto zwiedzić autem jeszcze zbiorowisko wiosek Ushguli. Leżą na wysokości do 2200 m n.p.m. i życie toczy się w nich dawnym, wysokogórskim rytmem niezależnym od reszty świata (za wyjątkiem przyjmowania turystów). Średniowieczne baszty są zaniedbane, ale wciąż zachwycają. Droga do Ushguli jest wymagająca dla kierowcy i konieczne jest wynajęcie auta 4×4, np. w Mestii.

9. Kachetia – region winiarski Gruzji

Gruzja żyje współcześnie winem i turystyką, a region Kachetia to stolica obu tych tematów. Tradycje winiarskie Kachetii mają kilka tysięcy lat. Możesz tam odwiedzić liczne winnice, gdzie produkowane są wina metodą kwewri, polegającą na fermentacji w glinianych amforach zakopanych w ziemi. W stolicy regionu – Telawi, zobaczysz zabytki takie jak twierdza Batonistsikhe, skąd roztacza się widok na rozległą dolinę Alazani. 

W Kachetii znajduje się również wykuty w skałach klasztor Dawit Garedża. Podstawową atrakcją Kachetii są oczywiście degustacje win, na które można się wybrać do poszczególnych winnic (jest sporo wycieczek zorganizowanych skupionych właśnie na degustacji). W Kachetii warto udać się na samochodem na degustację win np. do miasteczka Kwareli, gdzie powstaje słynne wino Kindzmarauli. Wino trzyma się tam w podziemnym tunelu, wykutym w skałach Kaukazu. 

Innym ciekawym miastem w tym rejonie Gruzji, do którego warto podjechać, jest “miasto miłości”, czyli Signagi. To wprawdzie tylko hasło marketingowe, ale rzeczywiście jest tam urząd stanu cywilnego czynny całą dobę. W miasteczku zobaczysz ciekawą architekturę, średniowieczne zabytki i m.in. Muzeum Narodowe Sighnaghi, gdzie znajdziesz kolekcję obrazów słynnego gruzińskiego malarza – Niko Pirosmanaszwilego.

Czy wykupiłem ubezpieczenie wynajmu auta przed podróżą?

Oczywiście najbezpieczniejszą opcją jest wykupienie ubezpieczenia podczas wynajmu samochodu w Gruzji. Nawet jeżeli w 90% przypadków nic nie dzieje się z wynajętym autem, to podczas wakacji ubezpieczenie pozwoli Ci się zrelaksować i nie martwić dodatkowymi kosztami, szczególnie jeśli nie czujesz się pewnie za kierownicą. Sam często jednak rezygnuję z ubezpieczenia. Dużo podróżuję i często wypożyczam samochody, dlatego pewnie się czuję prowadząc za granicą, ale nie zachęcam, abyś robił to samo. ;) 

Decydując się na ubezpieczenie, przeczytaj, co dokładnie obejmuje i zastanów się czy takie wypadki mogą Cię spotkać podczas podróży. Moim zdaniem nie warto dopłacać za ubezpieczenie, które obejmuje niewiele prawdopodobnych zdarzeń. Lepiej zainwestować w droższą opcję, która faktycznie może się okazać pomocna. W przeciwnym wypadku, ja nie decyduję się na ubezpieczenie. 

Pobierz mapę atrakcji Gruzji i zobacz więcej w krótszym czasie

W Gruzji kryją się setki ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć podczas wycieczki samochodem. Sam wiele ich znalazłem i zaznaczyłem na mojej mapie najważniejszych atrakcji Gruzji na telefon i komputer. Taki sposób prezentacji atrakcji pozwoli Ci łatwiej planować trasy autem, bo będziesz mógł łatwiej ocenić odległości i opracować najbardziej optymalną trasę.

Mapa działa na telefonie i komputerze, więc możesz mieć ją zawsze pod ręką. Znajdziesz na niej zebrane przeze mnie rekomendacje noclegów i restauracji. Czeka Cię też trochę mniej znanych miejsc – idealnie do podróżowania autem, gdzie będziesz elastyczny i zjedziesz z drogi wtedy, kiedy będziesz miał na to ochotę.

Spersonalizowany plan podróży do Gruzji – mogę zaplanować ją za Ciebie

Planowanie wycieczki do Gruzji potrafi być czasochłonne i stresujące. Godziny spędzone na przeglądaniu Internetu, porównywanie opinii i układanie trasy… A na końcu i tak zostaje niepewność, czy wszystko zaplanowałeś optymalnie. Twój urlop jest zbyt cenny, by marnować go na przypadkowe atrakcje czy nieefektywne przemieszczanie się.

Dlatego mogę przygotować indywidualny plan zwiedzania Gruzji dopasowany do Twoich potrzeb. Na podstawie ankiety poznam Twoje preferencje i przygotuję plan uwzględniający Twój styl podróżowania i dostępny czas.

Otrzymasz optymalną trasę, interaktywną mapę atrakcji, rekomendacje noclegów i restauracji oraz ukryte perełki znane głównie lokalsom. Oszczędzisz dziesiątki godzin przygotowań i zobaczysz znacznie więcej w krótszym czasie.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze