Jaskinia PROMETEUSZA - atrakcja w okolicach Kutaisi w Gruzji / Blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

  1. NASTĘPNY POST
Jaskinia Prometeusza – podziemna atrakcja w okolicach Kutaisi

Jaskinia Prometeusza – podziemna atrakcja w okolicach Kutaisi


Jaskinia Prometeusza to jedna z najważniejszych atrakcji w okolicach Kutaisi. Tylko 20 kilometrów dzieli to miasto od podziemnego świata stalaktytów i stalagmitów, który przez tysiące lat formował się niezauważony przez ludzkie oko. Od 2011 r. część korytarzy Jaskini Prometeusza jest otwartych dla turystów. Pokażę Ci, jak dojechać do Jaskini Prometeusza i jak zaplanować jej zwiedzanie.


W rejonie Kutaisi zaczyna się zazwyczaj nasza przygoda z Gruzją. Chętnie podpowiem Ci, co warto zobaczyć w Gruzji. Sprawdź również, co warto wiedzieć przed wyjazdem do tego kraju.


Co znajdziesz w artykule?

  • wskazówki dojazdu do Jaskini Prometeusza z Kutaisi,
  • ciekawostki związane ze zwiedzaniem Jaskini Prometeusza,
  • godziny otwarcia jaskini,
  • ceny biletów wstępu do Jaskini Prometeusza,
  • wskazówki dotyczące przygotowania się do zwiedzania jaskini.

Na Jaskinię Prometeusza, znaną również jako Jaskinia Kumistavi, składa się kilkanaście kilometrów podziemnych korytarzy.

Sprawdź, dlaczego warto znaleźć trochę czasu na zwiedzanie Jaskini Prometeusza.


Tworzę właśnie ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”. To jedyny poradnik, którego potrzebujesz, aby zaplanować swoją podróż. Zapisz się na listę zainteresowanych ebookiem, abym mógł poinformować Cię o nim od razu, gdy ruszy jego sprzedaż.


Wnętrze Jaskini Prometeusza

Jak dojechać do Jaskini Prometeusza? Dojazd z Kutaisi


Jaskinia Prometeusza leży blisko Kutaisi – nieco ponad 20 kilometrów na północny-zachód od centrum miasta. Najbliższym, większym miasteczkiem niedaleko jaskini jest dawny kurort – Ckaltubo.

Dojazd z Kutaisi do Jaskini Prometeusza składa się z dwóch, łatwych i szybkich etapów:

  • przejazd marszrutką nr 30 z Kutaisi do Ckaltubo,
  • przejazd marszrutką nr 42 lub taksówką do Jaskini Prometeusza.

Marszrutkę nr 30 można złapać w Kutaisi w rejonie Czerwonego Mostu lub dalej, w ciągu ulicy Rustaveli. Kosztuje 1 GEL i jedzie ok. 30 minut.

Do Ckaltubo można łatwo dojechać również stopem. Wystarczy, że przejdziesz za rozwidlenie ulicy Rustaveli i Javakhishvili i tam poczekasz na okazję. Większość samochodów jadących tą drogą kieruje się właśnie do Ckaltubo. Pomoże przygotowanie kartki z nazwą miejscowości (a pisanie jej po gruzińsku będzie przy okazji wyzwaniem).Będąc już w Ckaltubo, możesz złapać marszrutkę nr 42 jadącą w kierunku Kumistavi. Odjeżdża z okolic targu w Ckaltubo i kosztuje 2 GEL. Nie jeździ zbyt często – zapytaj miejscowych, o której jedzie kolejny kurs (wa skolka uchodit marszrut w pieszczere?).

Marszrutka nie zawiezie Cię dokładnie pod wejście do jaskini – pozostanie kilkaset metrów do przejścia.


Ciemności w Jaskini Prometeusza

Możesz również skorzystać z taksówki. Podróż w jedną stronę nie powinna kosztować więcej niż 5 GEL (7 zł). Zawsze targuj się z kierowcą i nie przyjmuj pierwszej oferty.

My dogadaliśmy się z drugą parą podróżników, których spotkaliśmy w Ckaltubo i wytargowaliśmy z kierowcą cenę 8 GEL (11 zł) za podróż w dwie strony i oczekiwanie na nas po zakończeniu zwiedzania jaskini. Pierwsza propozycja kierowcy wynosiła 12 GEL.


Przed wyjazdem do Gruzji sprawdź, czy zadbałeś o wszystkie punkty przygotowań do podróży. Możesz to zweryfikować dzięki mojej liście 10 rzeczy, które warto zrobić przed podróżą.


Zwiedzanie Jaskini Prometeusza – na co warto zwrócić uwagę?


Jaskinię Prometeusza odkryli na początku lat 80. naukowcy z gruzińskiej Akademii Nauk. Niektóre źródła podają, że odkrycie to było związane z poszukiwaniem potencjalnych lokalizacji dla schronów przeciwatomowych, które Związek Radziecki planował budować w tym rejonie Gruzji.

Gruzja to pod względem liczby jaskiń “Słowenia Kaukazu” (sam wymyśliłem to określenie). Przed 1990 r. na terenie Gruzji odkryto aż 600 jaskiń – 2/3 ze wszystkich, które miał w swoich granicach Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Już pod koniec lat 80. przygotowano w jaskini ścieżkę turystyczną, jednak upadek Związku Radzieckiego zatrzymał plany udostępnienia Jaskini Prometeusza zwiedzającym. Z braku środków odłożono dalsze inwestycje – aż do 2007 r.

Z osobistej inicjatywy ówczesnego prezydenta Gruzji – Michaiła Saakaszwilego, wznowiono prace adaptacyjne i w 2011 r. otwarto jaskinię dla turystów.


Widok z góry na wnętrze Jaskini Prometeusza
Ciekawe skały w Jaskini Prometeusza

W Jaskini Prometeusza doliczono się aż 11-15 kilometrów (w zależności od szacunków) podziemnych korytarzy. Ruch turystyczny dopuszczono na trasie o długości niespełna 1,5 kilometra.

Wejście do jaskini znajduje się ok. 100 metrów nad poziomem morza. Podczas zwiedzania schodzi się na głębokość ok. 40 metrów poniżej poziomu ziemi. W jaskini utrzymuje się stała temperatura rzędu 14 – 15°C – nie trzeba więc przesadzać ze zbyt ciepłym ubiorem.

Formacje skalne kształtowały się w jaskini przez tysiące lat. Przyrost długości stalaktytów i stalagmitów to maksymalnie kilka milimetrów rocznie (szacuje się, że przeciętny stalaktyt rośnie od 0,25 do 3 mm na rok). Oderwanie chociaż kawałka takiej formacji “na pamiątkę” to wielka zbrodnia przeciw naturze i skrajna lekkomyślność.

Speleolodzy, pod względem form skalnych, porównują Jaskinię Prometeusza od Jaskini Nowoatońskiej znajdującej się na terytorium Abchazji.

Po przejściu tej trasy można zakończyć zwiedzanie i wyjść z jaskini lub zdecydować się jeszcze na trwający ok. 15 minut rejs łódką. Podobno nie warto – ja odpuściłem sobie ten punkt.


Jaskinia Prometeusza i podziemne jeziorko
Stalaktyty w Jaskini Prometeusza

Podczas eksploracji jaskini, odkryto ponad 20 przestronnych sal. Zwiedzający odwiedzają 6 z nich.

W Sali Miłości udziela się cywilnych ślubów (trzeba za tę możliwość zapłacić 115 GEL, czyli 200 zł). Panna młoda musi się wtedy liczyć z tym, że jej biała suknia bezpowrotnie już białą być przestanie.

W jednej z największych sal przewodnik zatrzymuje na kilka minut zwiedzanie, aby zaprezentować pokaz świateł zsynchronizowany z gruzińską muzyką klasyczną.

Różnokolorowe podświetlenie form skalnych widać na różnych etapach zwiedzania jaskini. Dobrze wygląda to na zdjęciach, ale ja nie byłem do niej szczególnie przekonany.

Po pierwszym, dobrym wrażeniu, feeria barw zaczęła mi się wydawać trochę jarmarczna. Dużo bardziej podobało mi się zastosowanie jednorodnego podświetlenia ciepłymi kolorami, które spotkałem w Jaskini Postojna w Słowenii.


Stalagmity w Jaskini Prometeusza
Sufit Jaskini Prometeusza z stalaktytami

Przejście całej ścieżki udostępnionej dla turystów zajmuje ok. 45 minut. Do przejścia jest niespełna 1,5 kilometra.

Wyjście znajduje się kilkaset metrów od wejścia do jaskini. Darmowy autobus czeka na osoby, które zakończyły zwiedzanie i podwozi chętnych na parking przed wejściem do Jaskini Prometeusza.

Wracając do Kutaisi możesz jeszcze zahaczyć o pobliską jaskinię Satalpia.


Skoro zainteresowałeś się Gruzją to sprawdź, czy zaplanowałeś już zwiedzanie wszystkich miejsc z mojej listy atrakcji, które warto zobaczyć w Gruzji.


Praktyczne informacje o Jaskini Prometeusza


Jaskinia Prometeusza jest łatwo dostępna dla osób, które swoją bazę wypadową zorganizowały w Kutaisi.


Jakie są godziny otwarcia Jaskini Prometeusza?


Jaskinia Prometeusza jest otwarta przez cały rok, codziennie, w godzinach od 10:00 do 17:00.

Do jaskini wchodzi się razem z przewodnikiem i pozostałymi zwiedzającymi o konkretnych godzinach (pełne godziny). Nie ma możliwości zwiedzania jaskini indywidualnie.

W przypadku wcześniejszych rezerwacji dla ślubów cywilnych może się okazać, że wejście w danej godzinie nie jest możliwe.


Kolorowe podświetlenie Jaskini Prometeusza
Widok na stalagmity w Jaskini Prometeusza

Ile kosztuje wstęp do Jaskini Prometeusza? Ceny biletów


Bilet wstępu do Jaskini Prometeusza dla cudzoziemca kosztuje 23 GEL (30 zł). Spotykane w sieci informacje, że bilety kosztują poniżej 10 GEL nie są prawdziwe. Jeśli masz ochotę na rejs łódką, zapłacisz dodatkowo 17,25 GEL (22,5 zł).

Cena uwzględnia również opiekę przewodnika, który mówi po gruzińsku, angielsku i rosyjsku. Nasz przewodnik nie tylko potrafił opowiadać o jaskini w języku angielskim, ale również posługiwał się nim płynie w luźnej rozmowie.

Dodatkowo, w cenie biletu przysługuje nam podwózka autobusem z wyjścia z jaskini do parkingu przed wejściem.


Woda w Jaskini Prometeusza w Gruzji
Różowe podświetlenie w Jaskini Prometeusza w okolicach Kutaisi

Jak przygotować się do zwiedzania jaskini?


Gruzini na Jaskinię Prometeusza mówią “Promete”, ale w użyciu pozostaje również pierwotna nazwa jaskini, czyli Kumistavi. Gdy będziesz szukał taksówki, używaj właśnie tych nazw.

W jaskini spodziewaj się temperatury rzędu 14-15 stopni. Nie musisz więc specjalnie przygotowywać się pod względem ubioru. Jeśli jaskinię zwiedzasz upalnym latem – weź ze sobą bluzę lub sweter, bo odczujesz wtedy znaczne obniżenie się temperatury.

Chociaż wnętrze Jaskini Prometeusza jest dobrze oświetlone, ale z punktu widzenia Twojego aparatu to nadal trudne warunki do fotografowania. Zamiast używania trybu automatycznego, przestaw się na tryb manualny i ustaw ISO na możliwie wysoką wartość. Pamiętaj jednak, że im wyższe ISO, tym więcej ziarna.

Pomyśl o małym statywie, który będziesz mógł rozstawić w kilka sekund. Ja używam od kilku miesięcy JOBY Gorillapod 3K i już wiem, że to była bardzo dobra inwestycja.

Taktycznie ustaw się na samym końcu sznurka turystów, z którymi będziesz zwiedzał Jaskinię Prometeusza. Nie będziesz wtedy czuł presji ludzi za Tobą za każdym razem, gdy zatrzymasz się, aby zrobić zdjęcie.


W okolicach Kutaisi znajduje się druga, popularna atrakcja tego regionu Gruzji – kanion Okatse. Przygotowałem dla Ciebie przewodnik po zwiedzaniu kanionu Okatse.


Sufit pełen stagmitów w Jaskini Prometeusza w Gruzji

Wycieczka do Jaskini Prometeusza to dobry pomysł na spędzenie części dnia zwiedzając okolice Kutaisi. Wycieczka w obie strony i zwiedzanie jaskini nie powinno Ci zająć więcej niż 3 godziny. Informacje praktyczne o Jaskini Prometeusza pozwolą Ci dobrze przygotować się do tej wycieczki. Udanej eksploracji podziemnego świata!


Wycieczka do Gruzji: praktyczne wskazówki

Chcesz wyjechać do Gruzji?
Przygotowuję dla Ciebie ebooka “Jak zaplanować podróż do Gruzji? Poradnik krok po kroku”.

To jedyny poradnik, którego potrzebujesz, aby zaplanować swoją podróż do Gruzji.
Zapisz się na listę zainteresowanych ebookiem, a będziesz mógł kupić go taniej.

Zarezerwuj loty
Najwięcej bezpośrednich lotów z Polski do Gruzji oferuje Wizzair, który lata na lotnisko w Kutaisi.

Zarezerwuj noclegi
Ogromną bazę obiektów noclegowych znajdziesz na Booking.com. Przydatne wskazówki i triki przy korzystaniu z Booking.com poznać w poradniku.

Na Airbnb wynająć można całe mieszkania za często niewielką cenę. Zarejestruj się za darmo z tego linka, a dostaniesz 140 zł zniżki na pierwszą rezerwację.

Sprawdź dobrze lokalizację obiektu. Czasami lepiej zapłacić nieco więcej za hotel, który znajduje się w centrum miasta, niż później tracić czas i pieniądze na niepotrzebne dojazdy.

Kup ubezpieczenie turystyczne
Podczas wyjazdów zagranicznych nie chroni Cię polskie ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli cokolwiek Ci się stanie i będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej, to bez ubezpieczenia zapłacisz za wszystko z własnej kieszeni.

Sprawdź za darmo w internetowym kalkulatorze, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne Twojego wyjazdu i kup to, które będzie oferowało najlepsze warunki.

Wymień złotówki na lari
Walutą obowiązującą w Gruzji jest lari. Przed podróżą wymień trochę gotówki lub wypłać lari z bankomatów, które są dostępne na lotniskach (w Kutaisi bankomaty są tuż przed wyjściem z terminala).

Aby sporo zaoszczędzić na wymianie walut, możesz skorzystać z karty Revolut lub karty Curve.
Podczas rejestracji w Curve wpisz kod promocyjny DWG7BVBE – otrzymasz wtedy od Curve 25 zł na start.

Zaplanuj zwiedzanie
Rzuć okiem na artykuł, w którym mówię o miejscach, które zdecydowanie warto odwiedzić w Gruzji.

Koniecznie przeczytaj też tekst, w którym mówię o wszystkim, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji.


Dołącz do społeczności bloga!


  • Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku – w każdy poniedziałek o 19:00 prowadzę tam live na tematy związane z podróżami.
  • Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – raz w tygodniu rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
Autor artykułu: Bartek Dziwak

Bartek Dziwak

Pretendujący do bycia podróżnikiem pracownik na etacie, który stara się wycisnąć jak cytrynę każdą wolną chwilę i spędzić ją w podróży - to chyba moja najlepsza charakterystyka.
Kiedyś zakochałem się w wolności, jaką daje podróżowanie. Od tego czasu nie potrafię się zatrzymać.

Zostaw swój komentarz