Jaskinia PROMETEUSZA - podziemna atrakcja w okolicach Kutaisi w Gruzji

10 maja 2021
(aktualizacja: 29 kwietnia 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Jaskinia Prometeusza to jedna z najważniejszych atrakcji w okolicach Kutaisi. Tylko 20 kilometrów dzieli to miasto od podziemnego świata stalaktytów i stalagmitów, który przez tysiące lat formował się niezauważony przez ludzkie oko. Od 2011 r. część korytarzy Jaskini Prometeusza jest otwartych dla turystów. Pokażę Ci, jak dojechać do Jaskini Prometeusza i jak zaplanować jej zwiedzanie.

Co znajdziesz w artykule?

 • wskazówki dojazdu do Jaskini Prometeusza z Kutaisi,
 • ciekawostki związane ze zwiedzaniem Jaskini Prometeusza,
 • godziny otwarcia jaskini,
 • ceny biletów wstępu do Jaskini Prometeusza,
 • wskazówki dotyczące przygotowania się do zwiedzania jaskini.

Interaktywna mapa atrakcji Gruzji - co warto zobaczyć poza Jaskinią Prometeusza?

Wiem, że planowanie pierwszej podróży do Gruzji na własną rękę może momentami przytłoczyć. Na blogu czeka na Ciebie masa darmowej wiedzy i podpowiedzi. Jeśli jednak chcesz maksymalnie ułatwić sobie planowanie i oszczędzić sporo czasu, przygotowałem dla Ciebie przydatną mapę.

Na interaktywnej mapie atrakcji, polecanych restauracji, kawiarni i rekomendowanych noclegów w Gruzji zaznaczyłem wszystkie ważne punkty, które przydadzą Ci się w czasie wyjazdu. Znajdziesz na niej:

 • wszystkie miejsca w Gruzji, które warto zobaczyć w czasie pierwszej podróży,
 • ważne punkty związane z transportem (przystanki i stacji w danych miejscowościach),
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w poszczególnych miastach,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać zarówno na komputerze, jak i na Twoim telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Gruzji.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Jak dojechać do Jaskini Prometeusza? Dojazd z Kutaisi

Na Jaskinię Prometeusza, znaną również jako Jaskinia Kumistavi, składa się kilkanaście kilometrów podziemnych korytarzy. Sprawdź, dlaczego warto znaleźć trochę czasu na zwiedzanie Jaskini Prometeusza.

Jaskinia Prometeusza leży blisko Kutaisi - nieco ponad 20 kilometrów na północny-zachód od centrum miasta. Najbliższym, większym miasteczkiem niedaleko jaskini jest dawny kurort - Ckaltubo. Warto zatrzymać się w Kutaisi przynajmniej na jedną noc, aby dać sobie szansę na zobaczenie kilku atrakcji w okolicach miasta.

Gdzie spać w Kutaisi? Polecane noclegi

 • Hostel Kutaisi by Kote - prowadzony przez polsko-gruzińskie towarzystwo. Właściciele sami zaproponowali darmowy transfer z lotniska, a na naszą prośbę otworzyli dla nas sklep pełen gruzińskich specjałów.
 • Hotel Paradise Road - nowocześnie urządzony, zlokalizowany w centrum miasta. Jeden z najlepszych wyborów noclegowych na mapie Kutaisi. 

Dojazd z Kutaisi do Jaskini Prometeusza składa się z dwóch, łatwych i szybkich etapów:

 • przejazd marszrutką nr 30 z Kutaisi do Ckaltubo,
 • przejazd marszrutką nr 42 lub taksówką do Jaskini Prometeusza.
Wnętrze Jaskini Prometeusza
Ciemności w Jaskini Prometeusza

Marszrutkę nr 30 można złapać w Kutaisi w rejonie Czerwonego Mostu lub dalej, w ciągu ulicy Rustaveli. Kosztuje 1 GEL i jedzie ok. 30 minut. Do Ckaltubo można łatwo dojechać również stopem. Wystarczy, że przejdziesz za rozwidlenie ulicy Rustaveli i Javakhishvili i tam poczekasz na okazję.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Kutaisi i wybierz najlepszą ofertę

Większość samochodów jadących tą drogą kieruje się właśnie do Ckaltubo. Pomoże przygotowanie kartki z nazwą miejscowości (a pisanie jej po gruzińsku będzie przy okazji wyzwaniem).

Widok z góry na wnętrze Jaskini Prometeusza

Będąc już w Ckaltubo, możesz złapać marszrutkę nr 42 jadącą w kierunku Kumistavi. Odjeżdża z okolic targu w Ckaltubo i kosztuje 2 GEL. Nie jeździ zbyt często - zapytaj miejscowych, o której jedzie kolejny kurs (wa skolka uchodit marszrut w pieszczere?).

Marszrutka nie zawiezie Cię dokładnie pod wejście do jaskini - pozostanie kilkaset metrów do przejścia. Możesz również skorzystać z taksówki. Podróż w jedną stronę nie powinna kosztować więcej niż 5 GEL (7 zł). Zawsze targuj się z kierowcą i nie przyjmuj pierwszej oferty.

My dogadaliśmy się z drugą parą podróżników, których spotkaliśmy w Ckaltubo i wytargowaliśmy z kierowcą cenę 8 GEL (11 zł) za podróż w dwie strony i oczekiwanie na nas po zakończeniu zwiedzania jaskini. Pierwsza propozycja kierowcy wynosiła 12 GEL.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Zwiedzanie Jaskini Prometeusza - na co warto zwrócić uwagę?

Jaskinię Prometeusza odkryli na początku lat 80. naukowcy z gruzińskiej Akademii Nauk. Niektóre źródła podają, że odkrycie to było związane z poszukiwaniem potencjalnych lokalizacji dla schronów przeciwatomowych, które Związek Radziecki planował budować w tym rejonie Gruzji.

Gruzja to pod względem liczby jaskiń "Słowenia Kaukazu" (sam wymyśliłem to określenie). Przed 1990 r. na terenie Gruzji odkryto aż 600 jaskiń - 2/3 ze wszystkich, które miał w swoich granicach Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Ciekawe skały w Jaskini Prometeusza

Niedługo po tym, jak Jaskinia Prometeusza została odkryta - już pod koniec lat 80. - przygotowano w niej ścieżkę turystyczną. Upadek Związku Radzieckiego zatrzymał jednak plany udostępnienia Jaskini Prometeusza zwiedzającym. Z braku środków odłożono dalsze inwestycje - aż do 2007 r.

Z osobistej inicjatywy ówczesnego prezydenta Gruzji - Michaiła Saakaszwilego, wznowiono prace adaptacyjne i w 2011 r. Jaskinia Prometeusza została otwarta dla turystów.

W Jaskini Prometeusza doliczono się aż 11-15 kilometrów (w zależności od szacunków) podziemnych korytarzy. Ruch turystyczny dopuszczono na trasie o długości niespełna 1,5 kilometra.

Jaskinia Prometeusza i podziemne jeziorko

Wejście do jaskini znajduje się ok. 100 metrów nad poziomem morza. Podczas zwiedzania schodzi się na głębokość ok. 40 metrów poniżej poziomu ziemi. W jaskini utrzymuje się stała temperatura rzędu 14 - 15°C - nie trzeba więc przesadzać ze zbyt ciepłym ubiorem.

Formacje skalne kształtowały się w jaskini przez tysiące lat. Przyrost długości stalaktytów i stalagmitów to maksymalnie kilka milimetrów rocznie (szacuje się, że przeciętny stalaktyt rośnie od 0,25 do 3 mm na rok). Oderwanie chociaż kawałka takiej formacji "na pamiątkę" to wielka zbrodnia przeciw naturze i skrajna lekkomyślność.

Speleolodzy, pod względem form skalnych, porównują Jaskinię Prometeusza od Jaskini Nowoatońskiej znajdującej się na terytorium Abchazji.

Stalaktyty w Jaskini Prometeusza

Po przejściu tej trasy można zakończyć zwiedzanie i wyjść z jaskini lub zdecydować się jeszcze na trwający ok. 15 minut rejs łódką. Podobno nie warto - ja odpuściłem sobie ten punkt. Podczas eksploracji jaskini, odkryto ponad 20 przestronnych sal. Zwiedzający odwiedzają 6 z nich.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mogę Ci w tym pomóc na dwa sposoby - zdecyduj, który lepiej do Ciebie pasuje. 

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

W Sali Miłości udziela się cywilnych ślubów (trzeba za tę możliwość zapłacić 115 GEL, czyli 200 zł). Panna młoda musi się wtedy liczyć z tym, że jej biała suknia bezpowrotnie już białą być przestanie.

Stalagmity w Jaskini Prometeusza

W jednej z największych sal przewodnik zatrzymuje na kilka minut zwiedzanie, aby zaprezentować pokaz świateł zsynchronizowany z gruzińską muzyką klasyczną.

Różnokolorowe podświetlenie form skalnych widać na różnych etapach zwiedzania jaskini. Dobrze wygląda to na zdjęciach, ale ja nie byłem do niego szczególnie przekonany.

Po pierwszym, dobrym wrażeniu, feeria barw zaczęła mi się wydawać trochę jarmarczna. Dużo bardziej podobało mi się zastosowanie jednorodnego podświetlenia ciepłymi kolorami, które spotkałem w Jaskini Postojna w Słowenii.

Sufit Jaskini Prometeusza z stalaktytami

Przejście całej ścieżki udostępnionej dla turystów zajmuje ok. 45 minut. Do przejścia jest niespełna 1,5 kilometra.

Wyjście znajduje się kilkaset metrów od wejścia do jaskini. Darmowy autobus czeka na osoby, które zakończyły zwiedzanie i podwozi chętnych na parking przed wejściem do Jaskini Prometeusza. Wracając do Kutaisi możesz jeszcze zahaczyć o pobliską jaskinię Satalpia.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Praktyczne informacje o Jaskini Prometeusza

Jaskinia Prometeusza jest łatwo dostępna dla osób, które swoją bazę wypadową zorganizowały w Kutaisi.

Jakie są godziny otwarcia Jaskini Prometeusza?

Jaskinia Prometeusza jest otwarta przez cały rok, codziennie, w godzinach od 10:00 do 17:00. Do jaskini wchodzi się razem z przewodnikiem i pozostałymi zwiedzającymi o konkretnych godzinach (pełne godziny). Nie ma możliwości zwiedzania jaskini indywidualnie.

Kolorowe podświetlenie Jaskini Prometeusza

W przypadku wcześniejszych rezerwacji dla ślubów cywilnych może się okazać, że wejście w danej godzinie nie jest możliwe.

Ile kosztuje wstęp do Jaskini Prometeusza? Ceny biletów

Bilet wstępu do Jaskini Prometeusza dla cudzoziemca kosztuje 23 GEL (30 zł). Spotykane w sieci informacje, że bilety kosztują poniżej 10 GEL nie są prawdziwe. Jeśli masz ochotę na rejs łódką, zapłacisz dodatkowo 17,25 GEL (22,5 zł).

Widok na stalagmity w Jaskini Prometeusza

Cena uwzględnia również opiekę przewodnika, który mówi po gruzińsku, angielsku i rosyjsku. Nasz przewodnik nie tylko potrafił opowiadać o jaskini w języku angielskim, ale również posługiwał się nim płynie w luźnej rozmowie.

Dodatkowo, w cenie biletu przysługuje nam podwózka autobusem z wyjścia z jaskini do parkingu przed wejściem.

Jak przygotować się do zwiedzania jaskini?

Gruzini na Jaskinię Prometeusza mówią "Promete", ale w użyciu pozostaje również pierwotna nazwa jaskini, czyli Kumistavi. Gdy będziesz szukał taksówki, używaj właśnie tych nazw.

W jaskini spodziewaj się temperatury rzędu 14-15 stopni. Nie musisz więc specjalnie przygotowywać się pod względem ubioru. Jeśli jaskinię zwiedzasz upalnym latem - weź ze sobą bluzę lub sweter, bo odczujesz wtedy znaczne obniżenie się temperatury.

Woda w Jaskini Prometeusza w Gruzji

Chociaż wnętrze Jaskini Prometeusza jest dobrze oświetlone, ale z punktu widzenia Twojego aparatu to nadal trudne warunki do fotografowania. Zamiast używania trybu automatycznego, przestaw się na tryb manualny i ustaw ISO na możliwie wysoką wartość. Pamiętaj jednak, że im wyższe ISO, tym więcej ziarna.

Różowe podświetlenie w Jaskini Prometeusza w okolicach Kutaisi
Sufit pełen stagmitów w Jaskini Prometeusza w Gruzji

Pomyśl o małym statywie, który będziesz mógł rozstawić w kilka sekund. Ja używam od kilku miesięcy JOBY Gorillapod 3K i już wiem, że to była bardzo dobra inwestycja.

Taktycznie ustaw się na samym końcu sznurka turystów, z którymi będziesz zwiedzał Jaskinię Prometeusza. Nie będziesz wtedy czuł presji ludzi za Tobą za każdym razem, gdy zatrzymasz się, aby zrobić zdjęcie.

Gdzie spać w Kutaisi? Polecane noclegi

 • Hostel Kutaisi by Kote - prowadzony przez polsko-gruzińskie towarzystwo. Właściciele sami zaproponowali darmowy transfer z lotniska, a na naszą prośbę otworzyli dla nas sklep pełen gruzińskich specjałów.
 • Hotel Paradise Road - nowocześnie urządzony, zlokalizowany w centrum miasta. Jeden z najlepszych wyborów noclegowych na mapie Kutaisi. 

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Kutaisi?

Główne atrakcje okolic Kutaisi znajdują się na północ od miasta. Biorąc pod uwagę to, że jest ich przynajmniej kilka, rozważ zatrzymanie się w Kutaisi na przynajmniej jedną noc. To pozwoli Ci poświęcić więcej czasu na zwiedzanie ciekawych, a niezbyt jeszcze popularnych atrakcji tych okolic.

Dobrym pomysłem może być wypożyczenie samochodu - to pozwoli Ci dotrzeć do większej liczby miejsc w krótszym czasie i zwiększy Twoją elastyczność.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Kutaisi i wybierz najlepszą ofertę

W okolicach Kutaisi zdecydowanie warto zobaczyć:

 • kanion Okatse - podwieszona trasa na skraju urwiska w okolicach Kutaisi musi zrobić na Tobie wrażenie; to jeden z ukrytych skarbów w tej części Gruzji.
Ścieżka kanion okatse spacer
 • dawne miasto uzdrowiskowe Ckaltubo - baza wypadowa do Jaskini Prometeusza, ale przy okazji miejscowość z ciekawą historią. W czasach ZSRR bardzo ważny ośrodek wypoczynkowy i sanatoryjny, a teraz - miejsce pełne upadłych hoteli i sanatoriów (jak np. Hotel Sakartvelo ze zdjęcia poniżej).
 • Jaskinię Sataplia - leży bliżej Kutaisi (tylko 10 km od miasta), odwiedza ją nieco mniej turystów niż Jaskinię Prometeusza. Do zwiedzania jest udostępnione ok. 900 metrów jaskini;
 • Kanion Martvili - atrakcja, której zwiedzanie zawiera m.in. rejs pontonem i oglądanie kanionu z poziomu rzeki, czyli z perspektywy zupełnie innej, niż w przypadku Okatse.

Podróż do Gruzji - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Gruzji wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Domyślam się, że ten etap przygotowań może być stresujący - wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Gruzji.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Gruzji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z Momondo lub wyszukiwarki Wizzair.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Jeśli nie masz ochoty na planowanie, zamów indywidualny plan zwiedzania Gruzji szyty na miarę.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Gruzja, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.
Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Gruzji.
Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Gruzji.

Poznaj listę najlepszych książek o Gruzji i kup te, które najbardziej chciałbyś przeczytać.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Gruzji

Wycieczka do Jaskini Prometeusza to dobry pomysł na spędzenie części dnia zwiedzając okolice Kutaisi. Wycieczka w obie strony i zwiedzanie jaskini nie powinno Ci zająć więcej niż 3 godziny. Informacje praktyczne o Jaskini Prometeusza pozwolą Ci dobrze przygotować się do tej wycieczki. Udanej eksploracji podziemnego świata!

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross