Mccheta i monastyr Dżwari (Jvari) - zwiedzamy atrakcje pierwszej STOLICY Gruzji z katedrą Sweti Cchoweli z listy UNESCO

8 marca 2022
(aktualizacja: 29 kwietnia 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Gdy poznasz już najciekawsze atrakcje Tbilisi, warto na jeden dzień wybrać się do pierwszej stolicy Gruzji, czyli leżącej raptem 30 minut dalej Mcchety. Turyści pojawiają się tutaj, aby poznać ważne atrakcje Mcchety - m.in. katedrę Sweti Cchoweli i monastyr Dżwari (Jvari), znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Mcchety i jej okolic to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Tbilisi. Dzisiaj podpowiem Ci, jak zaplanować tę podróż oraz jakie atrakcje i miejsca warte zobaczenia ma do zaoferowania Mccheta.

Co znajdziesz w artykule?

 • podstawowe informacje na temat Mcchety - położenie na mapie Gruzji, historię i powody, dla których warto tu przyjechać,
 • listę najważniejszych atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć w Mcchecie (również z listy UNESCO),
 • wskazówki na temat dojazdu do Mcchety z Tbilisi,
 • rekomendacje dotyczące noclegów oraz restauracji i kawiarni w Mcchecie.

Gdzie leży Mccheta? Dlaczego warto tu przyjechać?

Podróż do Mcchety to podróż do korzeni Gruzji. Niewielka Mccheta leżąca przy malowniczym, otoczonym górami ujściu rzeki Aragvi do Kury (Mtkwari) to jedno z najstarszych miast Gruzji i dawna stolica Królestwa Iberii (do V wieku n.e.). Pomimo, że Mccheta przestała być wtedy stolicą, aż do XIX wieku była miejscem koronacji i pochówków gruzińskich władców.

Początki osadnictwa na tym terenie sięgają nawet ponad 3000 lat p.n.e. Wędrując po uliczkach Mcchety miej na uwadze, jak bogatą historię niesie ze sobą ta ziemia. Ludzi ściągała w te tereny przyjazna natura - bliskość dwóch rzek i żyzna gleba, która dawała szanse na dobre życie.

Gruzja Mccheta Stare Miasto

Zabudowa miasta nie skupiała się tylko na dolinnej części niedaleko rzeki, po której będziesz niedługo spacerował, ale rozrastała się też po okolicznych wzgórzach. Mieszkańcy korzystali z atutów położenia miasta i zwiększali w ten sposób swoje możliwości obrony przed potencjalnymi atakami nieprzyjaciół.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Mccheta leży tuż przy Tbilisi. Dystans ok. 20 kilometrów pokonasz w kilkanaście minut jazdy ze stolicy Gruzji. Mcchetę będziesz również mijał, jeśli zdecydujesz się na wycieczkę z Tbilisi do klasztoru Cminda Sameba w Stepancmindzie. Mccheta jest współcześnie stolicą regionu Mccheta - Mtianetia i siedzibą władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Co warto zobaczyć w Mcchecie? Najważniejsze atrakcje Mcchety, które powinieneś zwiedzić

Ogromne dziedzictwo współczesnej Mcchety i jej znaczenie dla historii Gruzji i tej części Europy znalazło międzynarodowe uznanie. To sprowadza do Gruzji i Mcchety duże liczby turystów - a dla części z nich to pierwsza podróż do Gruzji.

Od 1994 r. historyczne zabytki Mcchety, na czele z monastyrem Jvari, katedrą Sweti Cchoweli oraz klasztorem Samtavro znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Gruzja Mccheta Sweti Cchoweli

Decydując się na zwiedzanie Mcchety będziesz miał więc okazję zobaczyć jedno z tylko czterech miejsc w Gruzji, które znalazło się na tej prestiżowej liście. W ramach spaceru będziesz mógł podziwiać piękne widoki wynikające z malowniczego położenia Mcchety, a później zrelaksować się w jednej z polecanych przede mnie restauracji. Ruszamy więc poznawać atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Mcchecie.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Monastyr Dżwari (Jvari)

Co prawda monastyr Dżwari znajduje się nieco poza Mcchetą, ale legendarny widok na miasto z tego punktu sprawia, że nie mogłem nie wymienić go wśród atrakcji Mcchety. To obowiązkowy punkt do odwiedzenia, jeśli do Mcchety będziesz jechał taksówką lub wynajętym samochodem. Marszrutki nie dojeżdżają do monastyru Jvari.

Wstęp do monastyru Jvari jest bezpłatny. Parking dla samochodów osobowych i autokarów znajduje się tuż przy monastyrze. Tam działają też małe punkty z pamiątkami.

Gruzja Mccjeta Monastyr Jvari
Gruzja widok przy monastyrze Jvari

Monastyr Jvari to prawosławna świątynia z VI wieku, która powstała w miejscu, w którym w IV wieku z inicjatywy św. Nino - postaci ważnej dla chrześcijaństwa w Gruzji - stanął drewniany krzyż (zwany krzyżem św. Nino). Stąd nazwa monastyru, którą można tłumaczyć jako "monastyr krzyża". Fragmenty przynoszącego rzekomo cuda krzyża św. Nino znajdują się współcześnie w Monastyrze Jvari.

Kompleks monastyru Dżwari to łącznie dwie budowle - Mały Kościół Dżwari z VI wieku i Wielki Kościół Dżwari z przełomu VI i VII wieku. Architektura kościołów jest na tyle unikatowa, że od nazwy tego miejsca wziął nazwę nurt architektury sakralnej, który zaczęto nazywać jvari i zaadaptowano szeroko w tej części Kaukazu.

Od 1994 r. monastyr Dżwari (Jvari) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z roku na rok niszczeje, atakowany przez wietrzną erozję (na terenie Jvari wieje często i intensywnie) oraz kwaśne deszcze. Pomimo tych trudności, monastyr Jvari przetrwał do dzisiaj w formie praktycznie niezmienionej od czasu budowy.

Gruzja monastyr Jvari budynek

Katedrę Sweti Cchoweli i monastyr Jvari połączono tajnym tunelem, prowadzącym m.in. pod rzeką Kurą. Na wypadek zagrożenia ze strony wroga, duchowni mogli ewakuować cenne relikwie pozostając niezauważonymi dla wroga. Tunelu niestety nie można zwiedzać, ale warto mieć świadomość o jego istnieniu.

Z terenu monastyru Jvari roztacza się piękny widok na Mcchetę i "skrzyżowanie" rzek Aragwi i Mtkvari (Kura). Ubierz się ciepło, bo na górze wieje bardzo mocno - szczególnie jesienią i zimą.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Katedra Sweti Cchoweli

Zajmująca centralne miejsce w Mcchecie, potężna katedra Sweti Cchoweli to najważniejszy zabytek pierwszej stolicy Gruzji. Katedra powstała na początku XI wieku, zastępując stojący w tym miejscu kościół wybudowany prawdopodobnie w IV wieku. Budową kierował gruziński architekt Arsakidze.

Do katedry Sweti Cchoweli wejdziesz za darmo. Miejsce przyciąga wielu turystów - jeśli nie chcesz zwiedzać katedry z tłumem, przyjdź tutaj rano lub późnym popołudniem, unikając dużych wycieczek. 

Gruzja Sweti Cchoweli dziedziniec
Gruzja Sweti Cchoweli z zewnątrz

Nazwę katedry Sweti Cchoweli tłumaczy się jako "kolumna dająca życie". Nazwa ta ma prawdopodobnie związek z legendą dotyczącą św. Nino. Na grobie Sydonii - siostry Żyda z Mcchety, który odkupił od rzymskiego żołnierza szatę Chrystusa i sprowadził ją do Gruzji, miało wyrosnąć drzewo cedrowe.

Gruzja Sweti Cchoweli wewnątrz zwiedzanie
Gruzja Sweti Cchoweli wnętrze kopuła fresk

Cudowne drzewo miało się wziąć tam dlatego, że ciało zmarłej Sydonii pochowano w świętych szatach Jezusa. Św. Nino zdecydowała, że na miejscu grobu powstanie kościół, jednak cedru nie dało się ściąć. Dopiero modlitwa i sprowadzenie anioła spowodowały, że drzewo uniosło się, a z pnia powstała dająca życiodajny sok kolumna. Stąd nazwa "kolumna dająca życie", którą nosi katedra Sweti Cchoweli.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Otoczona wysokim murem obronnym i wieżami katedra Sweti Cchoweli, która przez to przypomina trochę obwarowany zamek, od 1994 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To druga największa świątynia Gruzji, po zbudowanym w XXI wieku soborze Trójcy Świętej w Tbilisi.

Gruzja Sweti Cchoweli mury

Katedra Sweti Cchoweli to tradycyjne miejsce koronacji i pochówków dawnych władców Gruzji. Najstarszym elementem wyposażenia jest pochodząca z IV wieku chrzcielnica. Zwiedzając wnętrza świątyni, zauważysz dużo zdobień i fresków, z których część jest już w złym stanie. Wiele złego spowodowała zapowiadana w 1830 r. wizyta cara Mikołaja I. W czasie przygotowań do odwiedzin cara... otynkowano bezcenne freski.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mogę Ci w tym pomóc na dwa sposoby - zdecyduj, który lepiej do Ciebie pasuje. 

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

Klasztor Samtavro (konwent Samtavro)

Spacer pod klasztor Samtavro dopełni listę miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO, którymi może się pochwalić Mccheta. Żeński kompleks klasztoru Samtavro powstał prawdopodobnie w IV wieku z inicjatywy króla Miriana III (pochowanego przy Samtavro), chociaż nie zachowały się na ten temat wiążące dowody.

Podobnie jak w przypadku pozostałych zabytków Mcchety z listy UNESCO, wstęp do klasztoru Samtavro jest darmowy. Spacer do klasztoru spod katedry Sweti Cchoweli zajmie Ci raptem kilka minut. Po drodze możesz przekąsić coś lub wypić lampkę wina w The Chamber of Wine

Gruzja Mccheta klasztor Samtavro
Gruzja klasztor Samtavro

W kompleksie klasztoru Samtavro znajduje się główna świątynia (cerkiew Przemienienia Pańskiego), mniejszy kościół (cerkiew św. Nino), wieża kościelna z XVI wieku oraz niewielki, przykościelny cmentarz.

Pochowano na nim ważną dla gruzińskiej historii postać Gabriela Urgebadze, który w 1965 r. podpalił transparent z Leninem podczas pochodu majowego w Tbilisi. Teren klasztoru Samtavro jest otoczony obronnym murem - jednak mniej okazałym niż ten przy Sweti Cchoweli.

Wnętrze głównego kościoła, zbudowanego prawdopodobnie w XI wieku, jest bogato zdobione freskami z XVI i XVII wieku. Mistyczny klimat daje wpadające przez okna światło, które wstęgami rozbija zadymioną przez wąskie świeczki atmosferę świątyni. Można tu wykonać piękne zdjęcia, a przede wszystkim dać się ponieść mistycznej aurze - nawet, jeśli podobnie jak ja nie jesteś osobą wierzącą.

Gruzja klasztor Samtavro wejście na dziedziniec
Największy budynek kompleksu Samtavro to cerkiew Przemienienia Pańskiego

Przyjmuje się, że kościół przy klasztorze Samtavro to jedna z najstarszych świątyń Gruzji. Po soborze Świętej Trójcy i Sweti Cchoweli, to trzeci najważniejszy obiekt sakralny w kraju. Miłośnicy architektury sakralnej, ale też osoby zainteresowane dawną historią zdecydowanie powinny tu zajrzeć.

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW GRUZJI

Najciekawsze atrakcje turystyczne i punkty Gruzji na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Mozaika "Drzewo Życia" ("Tree of life")

W drodze do klasztoru Samtavro, miniesz budynek ozdobiony barwną mozaiką, do którego prowadzą długie schody. To dawny budynek kina, w którym otwarte ma zostać Muzeum Archeologiczne. Miejsce przechodzi teraz remont i nie można wejść do jego środka.

Gruzja mozaika Drzewo Życia

Interesująca jest pokrywająca frontową elewację mozaika, która powstała w 1973 r. Nazwano ją "Drzewem Życia", a jej elementy nawiązują do gruzińskiej historii i kultury. Bez problemu powinieneś na niej rozpoznać położoną centralnie bryłę katedry Sweti Cchoweli, która jest oczywiście znakiem rozpoznawczym Mcchety i kvevri - tradycyjne naczynie do produkcji gruzińskiego wina.

Most Pompejski

Most Pompejski to atrakcja z gatunku ciekawostki. Szansa na zobaczenie tej atrakcji jest niewielka, bo wszystko zależy od... poziomu wody w rzece Kura. Most Pompejski powstał w 65 r. p.n.e. z rozkazu Pompejusza, który dowodził wojskami najeżdżającymi wtedy na te tereny.

Most Pompejski chowa się przed oczami turystów, chociaż jeszcze w XIX wieku używano go na co dzień do przeprawiania się na drugą stronę rzeki. Gruzini chwalą się, że przejeżdżały nim znane i zasłużone postaci. Istnieją dowody na taką podróż m.in. Aleksandra Puszkina i Lwa Tołstoja.

Nie miałem na tyle szczęścia, żeby zobaczyć Most Pompejski, ale kto wie - może Tobie się uda. Rzuć okiem na jego zdjęcie na Google Maps, żeby wiedzieć, czego szukać potem w krajobrazie. ;) Warto, bo to jedna z atrakcji, która została ujęta we wpisie Mcchety na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Uliczki Starego Miasta

Mccheta to niewielkie miasteczko, którego centrum przejdziesz w kilkanaście minut. Jeśli będziesz miał trochę wolnego czasu po zwiedzaniu zabytków z listy UNESCO, zdecyduj się na spacer ulicami oplatającymi katedrę Sweti Cchoweli.

Dla pięknego widoku na monastyr Jvari zajrzyj na teren kościoła Antioch, tuż przy brzegu rzeki Kura. To miejsce turyści odwiedzają znacznie rzadziej - na wyłączność możesz mieć więc piękne freski zdobiące wnętrze tego niewielkiego kościoła. Tutaj też zrobisz dobre zdjęcie zajmującego szczyt wzniesienia monastyru Jvari.

Gruzja Mccheta stare miasto uliczka

Możesz też powędrować deptakiem Konstantina Gamsachurdia na zachód w stronę mostu na Kurze. Po Twojej prawej stronie zobaczysz niewielki klasztor Getsimania, który ulokowano na niedużym wzniesieniu. Naprzeciwko, przy brzegu rzeki możesz zajrzeć do niewielkiego parku.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Twierdza Bebristsikhe

Twierdza Bebristsikhe znajduje się w północnej części Mcchety tuż przy brzegu rzeki Aragvi, nieco ponad kilometr od klasztoru Samtavro. Zbudowano ją w celach obronnych, chroniąc Mcchetę od północnej strony. Miała imitować wrogom ciągłość górskiego, niekorzystnego dla atakujących ukształtowania terenu.

Gruzja Mccheta twierdza Bebristsikhe
Widok na twierdzę Bebristsikhe (autor: Alexxx1979, licencja: CC BY-SA 4.0)

Na terenie twierdzy Bebristsikhe prowadzone są prace renowacyjne - możliwe więc, że niedługo ten zabytek będzie jeszcze chętniej odwiedzany przez turystów. Przyciąga tutaj m.in. świetny widok na dolinę rzeki Aragvi i okoliczne góry.

Atrakcje w okolicy Mcchety

Okolice Mcchety, dawnej stolicy Gruzji, były niegdyś ważnym strategicznie terenem. Powstało to sporo ważnych budowli, z których część zachowała się do czasów współczesnych. Jeśli masz ochotę zwiedzić tę część Gruzji bardziej wnikliwie, przygotowałem dla Ciebie krótkie wzmianki o kilku ważnych atrakcjach.

Gdzie spać w Mcchecie?

KORZYSTNIE

Hotel Magdalena

CECHY OBIEKTU
tuż obok katedry Sweti Cchoweli
pyszne śniadania

CAŁY APARTAMENT

Hotel ULYSSES

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzony
w sercu Mcchety

KORZYSTNIE

Oasis Mtskheta

CECHY OBIEKTU
ogród do dyspozycji gości
prosty wystrój

Dojazd do tych atrakcji wymaga skorzystania z samochodu. Możesz dojechać tam taksówką albo wynajętym autem. Niestety, trudno będzie dojechać do większości tych miejsc komunikacją zbiorową (marszrutkami).

Klasztor Shiomgvime

Klasztor Shiomgvime leży nieco ponad 10 kilometrów na zachód od centrum Mcchety. To jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji w okolicach miasta, więc możesz spodziewać się tam grup turystów. Taksówkarze z Tbilisi często proponują wydłużenie przejazdu do Mcchety właśnie o klasztor Shiomgvime. Główną atrakcją miejsca są przepiękne, barwne freski zdobiące klasztorną cerkiew.

Gruzja klasztor Shiomgvime
Widok z góry na zabudowania klasztoru Shiomgvime (autor: George Melashvili, licencja: CC BY-SA 3.0)

Zgodnie z historycznymi przekazami, kościół miał zostać założony przez mnicha Shio należącego do Trzynastu Syryjskich Braci - grupy duchownych, którzy przybyli do Gruzji w VI wieku, aby krzewić na tych ziemiach chrześcijaństwo. Jeden z mnichów był Dawid z Garedży, który założył kompleks skalnych monastyrów Davit Garedża.

Klasztor zaczął rozbudowywać się po śmierci Shio, pod koniec VI wieku. Na terenie kompleksu można jeszcze znaleźć niewielkie jaskinie, dawniej zamieszkiwane przez opiekujących się klasztorem mnichów. W jednej z jaskiń pochowano właśnie mnicha Shio. W latach świetności kompleks zamieszkiwało 2000 mnichów. Zachowała się duża część zabudowań Shiomgvime, co da Ci wizję tego, jak dawniej wyglądało to miejsce.

Ruiny twierdzy Armazisciche

Ruiny zbudowanej prawdopodobnie jeszcze w IV w. p.n.e. twierdzy Armazisciche znajdziesz niedaleko styku rzek Kura i Aragvi. Budowla obróciła się w pył w VIII wieku, gdy zniszczył ją arabski najeźdźca. Twierdza wzięła nazwę od Armaziego - pogańskiego boga-wojownika.

Współcześnie zwiedzanie ruiny Armazisciche to spacer po stanowisku archeologicznym, po którym poprowadzono ścieżkę łączącą najważniejsze pozostałości twierdzy. Zajrzyj tutaj, jeśli po zwiedzaniu Mcchety zostanie Ci jeszcze trochę czasu i nie będziesz chciał od razu wracać do Tbilisi. Malownicze położenie na wzgórzu Bagineti zapewnia dobre widoki na okolicę.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Klasztor Zedazeni

Jadąc z Tbilisi na północ, jeszcze przed rozwidleniem dróg w kierunku Gori i Stepancmindy, możesz skoczyć "w bok" i zajechać do mieszczącego się na wzgórzu klasztoru Zedazeni - jednego z nastarszych tego typu obiektów w Gruzji.

Najstarsza część klasztoru Zedazeni (kosciół św. Jana Chrzciciela) pochodzi z VIII wieku. Kompleks był na przestrzeni dziejów wielokrotnie dewastowany i odbudowywany. Współcześnie lasy otaczające Zedazeni tworzą rezerwat przyrody, a sam klasztor jest pod ochroną konserwatorską.

Gruzja Mccheta konwent Samtavro
Gruzińskie klasztory to klimatyczne miejsca, w których dużą rolę odgrywa światło (tu w klasztorze Samtavro)

Wielkim atutem klasztoru Zedazeni są olśniewające widoki na Mcchetę i Tbilisi. Wizyta tutaj nie powinna być czasochłonna, więc w miarę możliwości zajrzyj tutaj zbaczając z drogi, np. w czasie podróży w kierunku klasztoru Cminda Sameba lub do Gori.

Klasztor i zamek Armazi

Kierując się na zachód i na południe od centrum Mcchety, ponad południowym brzegiem Kury znajdziesz dwie atrakcje leżące nad brzegiem górskiego potoku Armaziskhevi - klasztor Armazi oraz nieduże pozostałości zamku Armazi.

Aby tu dotrzeć, poproś taksówkarza o zatrzymanie się w okolicy restauracji Armazis Tskaro. Stamtąd będziesz mógł wyruszyć górską ścieżką liczącą sobie ponad 2 kilometry do zamku Armazi. Możesz wcześniej zakończyć spacer, dochodząc tylko do klasztoru Armazi (niecały kilometr).

Nieco powyżej klasztoru Armazi, możesz zobaczyć jeszcze niewielki wodospad na potoku Armaziskhevi. Wycieczka od drogi do zamku i z powrotem to przyjemny, krótki treking - w sam raz na przygodę w naturze po wcześniej zjedzonym w Mcchecie obiedzie.

Interaktywna mapa atrakcji Gruzji - co warto zobaczyć poza Mcchetą?

Wiem, że planowanie pierwszej podróży do Gruzji na własną rękę może momentami przytłoczyć. Na blogu czeka na Ciebie masa darmowej wiedzy i podpowiedzi. Jeśli jednak chcesz maksymalnie ułatwić sobie planowanie i oszczędzić sporo czasu, przygotowałem dla Ciebie przydatną mapę.

Na interaktywnej mapie atrakcji, polecanych restauracji, kawiarni i rekomendowanych noclegów w Gruzji zaznaczyłem wszystkie ważne punkty, które przydadzą Ci się w czasie wyjazdu. Znajdziesz na niej:

 • wszystkie miejsca w Gruzji, które warto zobaczyć w czasie pierwszej podróży,
 • ważne punkty związane z transportem (przystanki i stacje w danych miejscowościach),
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w poszczególnych miastach,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać na komputerze i telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Gruzji.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Jak dojechać do Mcchety?

Mccheta leży niecałe 20 kilometrów od Tbilisi, tuż przy głównej drodze łączącej Tbilisi z Gori, Kutaisi i wybrzeżem Morza Czarnego. Obok Mcchety będzie przejeżdżał kierując się Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy i klasztoru Cminda Sameba.

Najwygodniejszy dojazd do Mcchety zapewnią Ci:

 • marszrutka - zatrzymujące się w centrum Mcchety, kilkaset metrów od głównych atrakcji miasta,
 • taksówka - dobrze skorzystać z niej, jeśli planujesz zwiedzanie Mcchety oraz odwiedziny w położonym niedaleko miasta monastyrze Jvari,
 • samochód - jeśli wypożyczyłeś samochód na zwiedzanie Gruzji, dojazd do Mcchety i monastyru Jvari będzie dla Ciebie najwygodniejszy.
Gruzja klasztor Samtavro Mccheta na dziedzińcu

Niezależnie od sposobu dojazdu do Mcchety, Twoim głównym celem będzie centrum miasteczka, którego najsilniejszym punktem jest katedra Sweti Cchoweli i położony nieco wyżej klasztor Samtavro.

Dojazd do Mcchety z Tbilisi

Najtańszą i wygodną formą dojazdu z Tbilisi do Mcchety jest skorzystanie z marszrutki. Odjeżdżają one z placu Didube kilkanaście razy w ciągu dnia. Cena za przejazd w styczniu 2022 r. wynosiła tylko 2 GEL.

Nie obawiaj się problemów ze znalezieniem marszrutki. Wystarczy, że powiesz dowolnemu kierowcy na placu Didube, że jedziesz do Mchcety ("ja haciu na marszrutku w Mcchetu"), a on zaprowadzi Cię do odpowiedniej marszrutki.

Na placu Didube bez problemu znajdziesz też kierowców, którzy oferują przejazdy do Mcchety taksówkami lub prywatnymi samochodami. To najlepsza opcja w przypadku, jeśli planujesz również wizytę w monastyrze Jvari (Dżwari).

Gruzja Mccheta freski

W styczniu 2022 r. cena za przejazd na odcinku Tbilisi - Jvari - Mccheta wahała się między 30 a 40 GEL. Mi udało się pojechać za 35 GEL ale wydaje mi się, że mógłbym stargować cenę do 30 GEL (nie chciałem jednak oszczędzać na wycieczce maksymalnie).

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Możesz dogadać się z kierowcą, aby poczekał na Ciebie w Mcchecie przez 2-3 godziny. Ten czas wystarczy, aby zobaczyć główne atrakcje miasteczka. Ja sugeruję jednak powrót do Tbilisi marszrutką - nie będziesz miał wtedy z tyłu głowy presji, że "zostało Ci jeszcze X minut".

Gdzie zjeść w Mcchecie? Polecane restauracje i kawiarnie

Regularny napływ turystów do Mcchety sprawił, że rozwinęło się tutaj zaplecze gastronomiczne. Patrząc wcześniej na dobre opinie o restauracjach, postanowiłem nie spieszyć się z powrotem do Tbilisi i zajrzeć do jednego z polecanych lokali.

Rekomendowane restauracje w Mcchecie:

 • Check-In Garden - miejsce, które odwiedziliśmy w czasie zwiedzania Mcchety. Świetne jedzenie, bardzo ładny wystrój z częścią na dworze, tuż przy brzegu rzeki Kura. Sprawna realizacja zamówienia (chociaż pomogło pewnie to, że restauracja przed południem była dość pusta).
 • The Chamber of Wine - restauracja tuż przy przystankach marszrutek do Tbilisi. Piękne wnętrze, wyszukana kuchnia i ogromny wybór gruzińskich win. Na najwyższym piętrze weranda z ładnym widokiem na okolicę.
 • Marani Hall - restauracja znajdująca się niedaleko klasztoru Samtavro. Przepiękny ogród, który jest często miejscem sesji zdjęciowych. Goście raportują, że czasami zdarzają się przypadki przeciętnej obsługi przez kelnerów. Dość wysokie ceny.
 • Cafe Tatin - przepięknie, z gustem urządzona kawiarnia z francuskim klimatem w centrum Mcchety. Dostępne również menu z jedzeniem, więc to dobra opcja na odpoczynek po zwiedzaniu i wrzucenie czegoś lekkiego na ząb.

W sezonie restauracje mogą być zatłoczone. Jeśli jesteś elastyczny w godzinach przyjazdu od Mcchety, odwiedź miasteczko rano, a później doładuj energię w restauracjach. Powinieneś dzięki temu zdążyć przed popołudniową turystyczną nawałą.

Gdzie spać w Mcchecie? Polecane noclegi i hotele w Mcchecie

Większość turystów przyjeżdżających do Mcchety z Tbilisi wpada do miasteczka tylko na kilka godzin, a wieczorem wraca do stolicy Gruzji. Jeśli Ci się nie spieszy to zostanie na noc w Mcchecie może być dobrym pomysłem. Zobaczysz, jak wraz ze zbliżaniem się nocy ulice pustoszeją i jak magicznie wygląda w takim anturażu katedra Sweti Cchoweli.

Przygotowałem dla Ciebie listę 3 propozycji hoteli i miejsc noclegowych, w których możesz się zatrzymać w czasie pobytu w Mcchecie. Sprawdź, czy odpowiadają Twoim preferencjom. Wybrałem zarówno budżetowe opcje, jak i wygodniejszy, ale nadal niedrogi apartament - w sam raz, jeśli w podróży lubisz zatrzymywać się w bardziej przestronnych wnętrzach.

Gdzie spać w Mcchecie?

KORZYSTNIE

Hotel Magdalena

CECHY OBIEKTU
tuż obok katedry Sweti Cchoweli
pyszne śniadania

CAŁY APARTAMENT

Hotel ULYSSES

CECHY OBIEKTU
nowocześnie urządzony
w sercu Mcchety

KORZYSTNIE

Oasis Mtskheta

CECHY OBIEKTU
ogród do dyspozycji gości
prosty wystrój

Podróż do Gruzji - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Gruzji wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Domyślam się, że ten etap przygotowań może być stresujący. Wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Gruzji.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Gruzji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z Momondo lub wyszukiwarki Wizzair.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Jeśli nie masz ochoty na planowanie, zamów indywidualny plan zwiedzania Gruzji szyty na miarę.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Gruzja, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.
Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Gruzji.
Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Gruzji.

Poznaj listę najlepszych książek o Gruzji i kup te, które najbardziej chciałbyś przeczytać.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Gruzji

Jednodniowe wycieczki z Tbilisi - gdzie jeszcze pojechać?

Wyjazd do Mcchety i monastyru Jvari to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Tbilisi. Wyjeżdżając z Tbilisi rano, powinieneś zdążyć wrócić do miasta późnym popołudniem, zwiedzając wcześniej wszystkie najważniejsze atrakcje Mcchety.

Jeśli myślisz o innych możliwościach jednodniowych wycieczek z Tbilisi, przygotowałem dla Ciebie zestawienie aż 13 ciekawych kierunków na takie wypady. Znajdziesz tam zarówno pomysły na krótkie wycieczki "na pół dnia", jak i nieco bardziej czasochłonne wyjazdy.

Polecam Ci zainteresowanie się kierunkami, które zrobiły na mnie duże wrażenie:

 • klasztor Cminda Sameba - jeden z najbardziej znanych widoków z Gruzji, z niewielkim klasztorem na szczycie góry i okazałym Kazbekiem w tle,
 • Dawit Garedża - kompleks monastyrów wykutych w skałach na granicy między Gruzją, a Azerbejdżanem (co jest przedmiotem sporu między krajami). Droga do Dawit Garedża wiedzie przez piękne, półpustynne tereny z samotną miejscowością Udabno,
 • atrakcje Gori i Muzeum Stalina - chociaż miasto Gori kojarzy się prawie wyłącznie z Muzeum Stalina, ma do zaoferowania więcej atrakcji - w tym przepiękne widoki na okolice z dużej twierdzy Goris Ciche,
 • Borjomi - popularne gruzińskie uzdrowisko znane ze swojej leczniczej wody Borjomi, którą można kupić w wielu krajach świata. Uroczo położone w Wąwozie Bordżomskim miasteczko ze słynnym Parkiem Centralnym,
 • Signagi i klasztor Bodbe - wyjazd do malowniczo położonego miasteczka w winiarskim regionie Kachetii, z zachowanymi okazałymi murami obronnymi i położonym niedaleko klasztorem Bodbe.

Poznałeś właśnie wszystkie potrzebne informacje, żeby zaplanować niezapomniany wypad do Mcchety i malowniczo położonego monastyru Jvari. W jeden dzień będziesz miał okazję zobaczyć aż dwa obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO - a to nie lada rarytas! Życzę Ci udanego zwiedzania Mcchety i poznawania jej najciekawszych atracji. Udanej podróży!

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mogę Ci w tym pomóc na dwa sposoby - zdecyduj, który lepiej do Ciebie pasuje. 

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross