Heraklion: TOP 19 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Heraklion atrakcje miejsca które warto zobaczyć blog podróżniczy
Heraklion atrakcje miejsca które warto zobaczyć blog podróżniczy

Wybierasz się na Kretę i szukasz atrakcji Heraklionu, które warto zobaczyć? Heraklion to stolica Krety i miasto, od którego dla wielu turystów z Polski zaczyna się przygoda z wakacjami na wyspie. Myślę, że warto poświęcić czas na zwiedzenie Heraklionu, bo ciekawych miejsc do zobaczenia jest tu całkiem sporo.

Zebrałem 19 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i pomysłów na to, co można robić w Heraklionie. Miasto jest jedną z 41 ważnych atrakcji Krety na wakacje i urlop. Zwiedziłem je podróżując po Krecie na własną rękę, korzystając z auta wynajętego na lotnisku.

Heraklion to moim zdaniem jedna z najciekawszych miejscowości na urlop na Krecie. Poza obowiązkowymi i nieoczywistymi do zobaczenia miejscami, podrzucę też pomysły na dobre noclegi w Heraklionie i podpowiem, do jakich restauracji i kawiarni warto zajrzeć.

Dlaczego warto przyjechać do Heraklionu?

Heraklion to miasto położone na północnym wybrzeżu Krety, będące stolicą i największym ośrodkiem tej greckiej wyspy. Istnieje duża szansa, że przygodę z Kretą zaczniesz od lotniska w Heraklionie. Miasto leży w środku drogi między Retimno i Agios Nikolaos – dwiema ważnymi miejscowościami turystycznymi Krety. Warto zajrzeć tu na chociaż 1-2 dni, żeby poznać najważniejsze atrakcje Heraklionu.

Centrum życia miasta są okolice dawnego Portu Weneckiego, przy których znajduje się strzegąca dawniej miasta twierdzy Koules. Ruch statków i mniejszych łodzi jest tutaj imponujący – miło obserwuje się go w czasie zachodów słońca, gdy rybacy i rejsy wycieczkowe kończą swoją pracę i parkują w porcie. Sporo turystów jest też na Starym Mieście – w okolicy Weneckiej Logii i fontanny Morosini działają dziesiątki kawiarni i restauracji serwujących m.in. świeże owoce morza.

Heraklion port wenecki twierdza atrakcje

Czas w Heraklionie możesz podzielić między zwiedzanie zabytków pamiętających różne okresy z historii Krety, spacerowanie po Starym Mieście, rejsy po okolicy na pokładzie statków wycieczkowych i oczywiście relaks na plażach. Po aktywnym dniu, dobrym pomysłem będzie też spróbowania lokalnej kuchni. Co więc warto zrobić w Heraklionie?

1. Zajrzyj do twierdzy Koules (forteca Rocca a Mare) strzegącej Heraklionu

Zbudowana z piaskowca twierdza Koules to jeden z najpopularniejszych zabytków Heraklionu. Jest dla mnie punktem obowiązkowym zwiedzania stolicy Krety oraz jednym z symboli miasta, a przy tym ciekawym historycznie miejscem. Twierdza została zbudowana w celach obronnych przez Wenecjan w XVI wieku. Nazwę Koules nadali jej Osmanowie podczas ich panowania – to właśnie oni odpowiadają za budowę charakterystycznych blanek, czyli zębatych zwieńczeń murów.

Wrażenie wywarła na mnie zarówno wielkość twierdzy (niemal 3600 m²), jak i grubość jej murów, w niektórych miejscach sięgających prawie 9 m. Twierdza składa się z 2 pięter i 26 pokoi, które dawniej były m.in. więzieniem, piekarnią, młynem czy pomieszczeniem gospodarczym. Na północy znajdziesz latarnię morską.

Heraklion Kreta twierdza Koules droga

W środku zobaczysz wystawę resztek wraku i wyposażenia średniowiecznego statku, który zatonął między IX a XI wiekiem – znajdziesz tam m.in. rodyjskie i bizantyjskie amfory (starożytne gliniane naczynie, przypominające wazon). Warto wejść na dach twierdzy i zobaczyć malowniczy widok na Port Wenecki, Morze Śródziemne i Heraklion

Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Zwiedzanie twierdzy zajmie Ci 1-2 godziny. Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim, zarezerwuj wcześniej wizytę przez stronę internetową – na miejscu będzie pracownik, który obsłuży dla Ciebie windę.

Twierdza Koules znajduje się w starej, portowej części miasta, przy wejściu do Portu Weneckiego. Na miejsce dostaniesz się pieszo z centrum Heraklionu w 15-20 min. Możesz też dojechać autem, ale ze względu na korki, odradzam tę opcję. Jeśli jednak zdecydujesz się na dojazd samochodem, możesz zaparkować na odcinku przed Weneckimi Arsenałami, a resztę drogi pokonać na piechotę (pamiętaj o kupieniu biletu parkingowego).

Niedaleko twierdzy Koules znajdziesz Port Wenecki, a zaledwie 170 m dalej – popiersie Nikosa Kitskisa, znanego greckiego polityka i inżyniera (polecam zobaczyć je przy okazji). Zwiedzanie połącz z obejrzeniem zbiorów oddalonego o 600 m Muzeum Kotsanas i Muzeum Historycznego Krety. Po zwiedzaniu, możesz spróbować owoców morza (krewetek, kalmarów, ośmiornicy) w ekskluzywnej restauracji The Walls.

2. Idź na spacer do Portu Weneckiego o zachodzie słońca 

Port Wenecki to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Heraklionu. Zaczął powstawać już w czasach minojskich, ale rozkwitł w czasie panowania Wenecjan – to właśnie oni odpowiadają za jego dzisiejszy wygląd (był wówczas centrum handlu i bazą piratów). Dziś jest przystanią dla jachtów i łodzi oraz znanym zabytkiem, którego kamienne mury są ładnym tłem do pamiątkowego zdjęcia. To też przyjemne miejsce na spacer – turyści lubią przychodzić tu, by pospacerować nad morzem i popatrzeć na wpływające do portu statki. Ja wybrałem się na przechadzkę o zachodzie słońca – uważam, że wtedy widok prezentuje się najładniej. 

Heraklion Kreta Port Wenecki

Przy wejściu do Portu Weneckiego znajdziesz XVI-wieczną twierdzę Koules (możesz kupić bilety w kasie i ją zwiedzić). W trakcie spaceru miniesz też charakterystyczne Weneckie Doki – jeśli Cię zaciekawią, możesz poznać ich historię z tablic informacyjnych. Nad brzegiem zobaczysz też starą kotwicę – to ciekawe miejsce do zrobienia sobie zdjęcia z wakacji. W trakcie spaceru możesz również zatrzymać się na kawę w kawiarni Cafe Marina, z której możesz podziwiać malowniczy widok na port. 

Heraklion Kreta ulica auta zachód słońca

W pobliżu Portu Weneckiego znajdziesz też inne atrakcje Heraklionu – o 450 m oddalone jest Muzeum Kotsanas, a kolejne kilkaset dzieli Cię od Fontanny Morosini. Po spacerze po porcie zatrzymaj się na kolację w oddalonej o 6 min spacerem Plani restaurant i spróbuj tradycyjnych greckich dań (mi smakowała prawdziwa sałatka grecka).

3. Wejdź do Weneckiej Loggii z fontanną Sagredo

Prostokątna, XVII-wieczna Wenecka Loggia to jedyna zachowana do dziś loggia w Heraklionie. Na początku służyła bogatym mieszczanom do negocjacji biznesowych przy lampce wina, później była budynkiem rządowym Turków (Osmanowie nie wpłynęli znacząco na jej dzisiejszy wygląd).

Na początku XX wieku Grecy planowali ją wyburzyć, ale na szczęście powstrzymał ich silny opór społeczeństwa. Postanowiono ją więc odnowić – restauracja poszła tak dobrze, że w 1987 r. organizacja dziedzictwa kulturowego Europa Nostra przyznała Loggii pierwszą nagrodę za najlepiej odrestaurowany i zachowany europejski zabytek

Heraklion Kreta Wenecka Loggia w środku schody chłopak

Wenecka Loggia to jeden z lepszych przykładów kreteńskiego renesansu. Składa się z dwóch pięter – jedno podtrzymują kolumny doryckie (z motywem roślinnym), drugie opiera się kolumnach jońskich (z głowicą przypominającą baranie rogi). Zwiedzić możesz tylko wewnętrzny dziedziniec – w środku rezyduje urząd miasta. Pomimo tego uważam, że warto do niej zajrzeć – to bardzo dobrze zachowany obiekt sprzed ponad 400 lat.

Tuż obok znajdziesz fontannę Sagredo, pochodzącą z początku XVII-wieku. Nad nią przyjrzysz się płaskorzeźbie kobiety symbolizującej Kretę, trzymającej tarczę i maczugę, która stoi przy kolumnie jońskiej. Płaskorzeźba to niestety jedyne, co pozostało po fontannie – zbiornik wodny, będący częścią sarkofagu, został zniszczony w czasie II wojny światowej. Z tego powodu zabytek łatwo przeoczyć, dlatego wypatruj go uważnie.

Heraklion Kreta Wenecka Loggia budynek z zewnątrz

Wstęp do Weneckiej Loggii jest darmowy. Obiekt jest zamknięty w święta i dni uroczystości rządowych (przed wizytą sprawdź czy w Grecji nie ma akurat dnia wolnego od pracy). W sezonie będą to Zesłanie Ducha Świętego i Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego (odpowiednio 49 i 50 dni po Niedzieli Wielkanocnej) oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15. sierpnia).

Wenecka Loggia znajduje się w samym centrum miasta – w pobliżu Fontanny Morsini i Muzeum Technologicznego. Przy okazji zwiedzania, zobacz oddalony o 300 m, ładny mural, przedstawiający mężczyznę ze stokrotką (lokalizacja na mapie: 35.3415635, 25.1359134). W upalny dzień zatrzymaj się w, będącej tuż przy Loggii, lodziarni DaVinci Gelato – ceny są dość wysokie, ale warto spróbować tu lodów. ;)

4. Mury Weneckie

Mury Weneckie wraz z bastionami ciągną się przez 4 km, okalając centrum Heraklionu. Port był ufortyfikowany już od czasów starożytnych, ale dopiero Wenecjanie otoczyli miasto fortyfikacjami wysokiej jakości, które pozwoliły mu przetrwać 20-letnie oblężenie. Budowa rozpoczęła się w 1492 roku i trwała kilkanaście lat. Do dziś przetrwały mury z siedmioma bastionami – są jednym z najlepiej zachowanych systemów obronnych w całym rejonie śródziemnomorskim.

Heraklion Kreta Chanioporta

Obecnie Mury Weneckie to atrakcja turystyczna i przyjemne miejsce na spacer (jedynym minusem są schody, które mogą być przeszkodą dla wózków inwalidzkich i dziecięcych). Do dziś zachowały się dwie bramy, obie po zachodniej stronie murów. Pierwsza z nich to brama Agios Andreas przy bastionie St. Andrews – to właśnie tą drogą Turcy wkroczyli do Heraklionu w 1696 roku.

Drugą znajdziesz przy sporym bastionie Pantocrator (Chanioporta) – tuż przy niej zobaczysz małą ławkę, na której możesz odpocząć przed dalszym spacerem i podziwiać widok na miasto. Po zachodniej stronie znajdziesz też bastion Bethlehem, w którym dawniej znajdowały się armaty chroniące bastion Pantocrator.

Heraklion Kreta Mury Weneckie

W okolicach Murów Weneckich znajdziesz kilka wartych uwagi restauracji. Moją pierwszą propozycją jest Erganos, gdzie możesz spróbować tradycyjnych greckich dań, m.in. sałatki greckiej, musaki i dolmy (ok. 6 min spacerem od bastionu Jesus). Tuż obok bastionu St. Andrews znajduje się Paradosiakí Taverna Xylouris, która oferuje m.in. dolmę, sałatkę grecką, dakos czy kreteński ser Graviera.

Jednym z popularniejszych bastionów jest bastion Martinengo – miejsce spoczynku Nikosa Kazantzakisa, autora Greka Zorby oraz jego żony. Oboje spoczywają w ładnie utrzymanym ogródku. Na południu, ok. 10 min od bastionu Martinengo, znajdziesz bastion Jesus, z którego zobaczysz malowniczy widok na miasto i morze. Zajrzyj też w okolice bastionu Sampionara – ok. 400 m od niego znajdziesz ogromne drzewo oliwne, które jest jednym z najstarszych drzew na świecie i nadal daje owoce.

5. Usiądź przy fontannie Morosini na Placu Lwów (Lions Square)

Fontanna Morosini to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Heraklionu. Powstała w 1628 roku, by rozwiązać problem niedoboru wody w Heraklionie i została nazwana na cześć ówczesnego gubernatora miasta. Wykonano ją estetycznie i z dbałością o detale, pamiętając przy tym o względach praktycznych – ma kształt kwiatu lotosu o ośmiu płatkach, które były basenami zbierającymi wodę (dzięki nim w tym samym czasie wodę mogło nabierać aż 40 osób).

Woda wydostaje się z paszcz czterech lwów, które symbolizują związek Heraklionu z Wenecją. Obiekt został ozdobiony płaskorzeźbami przedstawiającymi morskie i mitologiczne postacie. Kiedyś nad fontanną znajdował się posąg Posejdona, który został zniszczony podczas okupacji tureckiej.

Heraklion Kreta fontanna Morosini dziewczyna

Spacerując po Placu Lwów, zatrzymaj się w wysoko ocenianej kawiarni Samaria Delizioso, gdzie spróbujesz tradycyjnych greckich deserów. Niedaleko Fontanny Morosini znajdziesz też restaurację Central Park, gdzie zjadłem bardzo smaczną gemistę. 

Fontanna Morosini znajduje się w centrum Placu Lwów (Placu Eleftheriosa Venizelosa). To jedno z najpopularniejszych miejsc w Heraklionie, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Jeśli chcesz zwiedzić je we względnym spokoju, najlepiej przyjdź tu z samego rana. Plac i otaczające go uliczki są deptakami, dzięki czemu możesz spacerować w spokoju. Oprócz Fontanny Morosini na placu znajdziesz bazylikę św. Marka i Wenecką Loggię, a także liczne kawiarnie, restauracje, kluby i sklepiki z pamiątkami.

6. Obejrzyj niecodzienną wystawę sztuki w bazylice św. Marka 

Bazylika św. Marka to dobre miejsce, jeżeli interesuje Cię grecka sztuka współczesna.  Została zbudowana w 1239 roku i początkowo była świątynią rzymskokatolicką, a w XVII wieku – przekonwertowana na meczet. Dziś pełni funkcję miejskiej galerii sztuki o nazwie Municipal Art Gallery i jest jedną z nielicznych rzymskokatolickych świątyń Krety, które przetrwały (inną jest np. kościół św. Mikołaja w Chanii). 

Heraklion Kreta budynek bazyliki św. Marka

W Municipal Art Gallery zobaczysz prace różnych, głównie współczesnych artystów z Krety i całej Grecji. Wszystkie wystawy są tymczasowe i można je oglądać zazwyczaj przez kilka miesięcy, dzięki czemu bazylika to atrakcja, którą można odwiedzić podczas kolejnych podróży na Kretę. Budynek jest sam w sobie ciekawy architektonicznie – wyróżnia go nietypowy, drewniany sufit w wejściowej części.

Wejście do galerii w bazylice św. Marka jest bezpłatne. Godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Na stronie zapiszesz się też na newsletter, z którego dowiesz się o nowych wystawach w galerii.

Bazylikę św. Marka znajdziesz w samym centrum Heraklionu. Tuż obok zobaczysz Fontannę Morosini i Wenecką Loggię. W okolicy znajduje się też kościół św. Tytusa, Muzeum Technologiczne oraz okazała katedra św. Menasa. W przerwie między zwiedzaniem atrakcji, możesz zatrzymać się w znajdującej się tuż obok bazyliki kawiarni Coco cafe 89, by wypić kawę lub orzeźwiający koktajl albo przekąsić słodkiego gofra czy naleśnika.

7. Poszukaj fontanny Bembo z czasów weneckich

Fontanna Bembo to prawdopodobnie najstarsza wenecka fontanna w Heraklionie, której budowa była pierwszą próbą Wenecjan zaopatrzenia mieszkańców Heraklionu w świeżą wodę. Jej budowę zlecił w XVI wieku Gianmatteo Bembo, ówczesny gubernator miasta. Fontannę wykonano z białego marmuru, z wykorzystaniem gotyckich i renesansowych elementów.

W centrum zobaczysz posąg bez głowy, prawdopodobnie przedstawiający Posejdona. Po bokach znajdziesz herby Wenecji i rodziny Bembo oraz płaskorzeźby lwów, delfinów i muszli trytonów. Na chodniku przed atrakcją dostrzeżesz małą mozaikę. Fontanny Bembo szukaj na placu Kornarou, który znajduje się na obrzeżach Starego Miasta.

Heraklion Kreta fontanna Bembo

Jest dość niepozorna i łatwo ją przeoczyć – myślę jednak, że warto ją zobaczyć ze względu na jej dużą historyczną wartość. Plac Kornarau to popularne miejsce, ale nie tak zatłoczone, jak Plac Lwów – przyjdź tu, jeśli potrzebujesz nieco odpoczynku od tłumów (najlepiej po zmroku, gdy plac jest klimatycznie oświetlony). 

Po zobaczeniu fontanny, rzuć też okiem na znajdujący się tuż obok osmański sebil (zadaszona, publiczna studia). Kiedyś ważne źródło pitnej wody, dziś jest przekształcone w kawiarnię, która niestety była zamknięta podczas mojej wizyty. Później przejdź na drugą stronę ulicy, gdzie znajdziesz wykonany z dbałością o szczegóły pomnik Erotokritosa, czyli tytułowego bohatera XVII-wiecznego kreteńskiego romansu, który żegna się z ukochaną Aretousą.

W pobliżu placu Kornarou znajdziesz też inne atrakcje Heraklionu. Kilkaset metrów dalej znajduje się katedra św. Menasa, katedra św. Marka, a 550 m od Fontanny Bambo – Muzeum Archeologiczne. Na obiad zatrzymaj się w pobliskiej knajpce Bitrinis Fish Street Food, serwującej świeże i smaczne ryby oraz owoce morza w przystępnych cenach.

8. Cofnij się w Muzeum Archeologicznym do czasów cywilizacji minojskiej

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie posiada jeden z największych zbiorów artefaktów spośród wszystkich muzeów w Grecji. Myślę, że warto tu zajrzeć – wystawy są naprawdę ciekawe i sporo się z nich dowiedziałem. Na dwóch piętrach podzielonych na 27 sal, znajdziesz eksponaty z czasów od neolitu (7000 r. p.n.e.) do okresu rzymskiego (200 r. n.e), pogrupowane tematycznie i chronologicznie. 

Bilety do Muzeum Archeologicznego kupisz na miejscu, a ceny i godziny otwarcia atrakcji sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Jeśli poruszasz się po mieście wynajętym samochodem, proponuję wybrać się do muzeum w niedzielę (unikniesz korków i tłoku na parkingach). Chcąc odwiedzić Muzeum Archeologiczne, warto rozważyć wyjazd do Heraklionu poza sezonem – w niektóre dni wiosną i jesienią możesz zwiedzić obiekt za darmo. Dokładne daty sprawdzisz na również stronie internetowej, w zakładce “Free Admission”.

Heraklion Kreta budynek Muzeum Archeologiczne

Zwiedzanie rozpoczniesz od parteru, gdzie obejrzysz artefakty związane z cywilizacją minojską. Tu czekają na Ciebie m.in. przedmioty codziennego użytku, broń czy wykonaną z dbałością o szczegóły biżuterię. Zobaczysz też znaną figurkę minojskiej bogini trzymającej węże oraz dysk z Fajstos, którego symbole do dziś stanowią zagadkę dla archeologów (próba rozszyfrowania ich była dla mnie świetną zabawą, niestety zakończoną porażką). ;)  

Przed rozpoczęciem zwiedzania, musisz zostawić plecak i ubranie wierzchnie w szatni. Jeśli eksponaty nie są objęte zakazem fotografowania, możesz zrobić im zdjęcie. Nie wolno jednak używać lampy błyskowej ani telefonu komórkowego, a zdjęć nie można publikować w żadnej formie bez zgody muzeum.

Na drugim piętrze obejrzysz minojskie mozaiki i freski przedstawiające pałac w Knossos. Zobaczysz znaleziska związane z pochówkiem, przybory kosmetyczne, inskrypcje czy monety. Znajdziesz też starożytne rzeźby, w tym popiersia rzymskich cesarzy. Tuż przed wejściem po schodach znajduje się strefa rozrywki dla dzieci – najmłodsi mogą się tu wyszaleć, gdy Ty będziesz zbierać siły po zobaczeniu okazałej kolekcji. Możesz też zajrzeć na obiad do restauracji Koukouvagia, serwującej kuchnię kreteńską.

9. Zrelaksuj się na plażach w Heraklionie i okolicy

Kreta słynie z malowniczych, piaszczystych plaż. Wiele znajduje się w okolicach Heraklionu – najwygodniej dostać się do nich wypożyczonym autem lub taksówką, a do niektórych odjeżdżają też autobusy KTEL. Popularna, głównie wśród młodych ludzi, jest plaża Karteros, znajdująca się ok. 7 km od Heraklionu. Ciągnie się przez około kilometr, ma miękki, złoty piasek i krystalicznie czystą wodę. Warto wybrać się do zachodniej części plaży, zwanej Florydą, gdzie jest mniej tłoczno. Tam znajdziesz tawernę i małą wojskową bazę lotniczą, która jest świetnym miejscem do podziwiania zachodu słońca

Heraklion Kreta woda góry

Jej rozszerzeniem jest nieco spokojniejsza plaża Amnissos. Miłym akcentem jest obecność małych rybek, które często przypływają aż do brzegu i pływają dookoła turystów. Znajdziesz tam kort do gry w siatkówkę plażową, kawiarnię oraz wypożyczalnię leżaków i parasoli. W podobnej odległości od Heraklionu znajdziesz też dość długą plażę Tobrouk. Ta plaża także może pochwalić się miękkim, białym piaskiem, czystą wodą i certyfikatem EU Blue Flag. Minusem jest spory tłok w sezonie wakacyjnym. 

Ciekawych plaż możesz też szukać w nieco większej odległości od stolicy Krety. 19 km na wschód od Heraklionu znajdziesz długą plażę Gouves. Jej plusem jest złoty piasek i łagodne zejście do wody. Na miejscu czekają bary i tradycyjne greckie tawerny, a także wypożyczalnia leżaków i parasoli. Jeśli podróżujesz z dziećmi, warto rozważyć plażę Fodele, leżącą 28 km na północny zachód od Heraklionu. W jej pobliżu znajdziesz Fodele Water Park, gdzie można bawić się na zjeżdżalniach, basenach lub zagrać w tenisa czy mini-golfa (dla wielu dzieci może to być ciekawa atrakcja). Sama plaża jest piaszczysta, z łagodnym zejściem do czystej wody, otoczona roślinnością. 

Jeśli jesteś miłośnikiem snorkelingu (łatwiejszy odpowiednik nurkowania) lub wędkarstwa, może Cię zainteresować plaża Paleokastro, popularna wśród fanów tych dyscyplin. Znajdziesz ją 15 km na zachód od Heraklionu. Jest niewielka i kamienista, a zejście do wody jest dość ostre – pamiętaj o ostrożności. Otoczenie nieco psuje widok pobliskiej autostrady – na szczęście na plażę nie dociera hałas samochodów. ;)

10. Spróbuj greckiej kuchni w lokalnych restauracjach

Kuchnia to ważny element kultury każdego kraju, dlatego nie wyobrażam sobie wyjazdu za granicę bez spróbowania lokalnych przysmaków. Świeża i lekka kuchnia śródziemnomorska szczególnie przypadła mi do gustu. Jej główne składniki to ryby i owoce morza, warzywa, owoce, świeże zioła i oliwa z oliwek – jest więc bardzo zdrowa. Podczas mojej podróży do Heraklionu odwiedziłem wiele różnych restauracji, udało mi się więc zebrać kilka rekomendacji miejsc i dań, których warto spróbować.

Duży wybór tradycyjnych greckich dań oferuje restauracja Cooking with love, którą znajdziesz 180 m od Muzeum Kotsanas. Na przystawkę możesz zamówić tu dakos – suszony chleb lub sucharek z pomidorem, serem feta i ziołami. Jako danie główne spróbuj mojego ulubionego greckiego dania, czyli prawdziwej sałatki greckiej (inaczej horiatki) – bez grama sałaty, składającej się tylko ze świeżych warzyw, oliwy, przypraw i dobrej jakościowo fety. Możesz też skusić się na musakę (sytą zapiekankę z bakłażana, sosu pomidorowego i mielonego mięsa), pastitsio (makaron zapiekany z mięsem i sosem beszamelowym) lub bifteki (kotlety mielone z serem feta).

sałatka grecka

Inną opcją jest Petousis Taverna, do której dojdziesz w 3 min z Weneckiej Loggii. Tu możesz spróbować dolmadakii – ryżu ze świeżymi ziołami owiniętego w liście winogron (coś w stylu naszych gołąbków – są równie smaczne!), kleftiko (aromatycznie przyprawionego mięsa pieczonego w pergaminie) lub gemisty, czyli warzyw nadziewanych ryżem, przyprawami i w niektórych wariantach mięsem, która bardzo mi posmakowała. W menu znajdziesz też wymienione wyżej musakę i sałatkę grecką.

11. Wypłyń w rejs na wyspę Dia

Wyspa Dia, choć niewielka, odgrywała bardzo ważną rolę w okresie minojskim – była istotnym punktem informacyjnym i chroniła żeglarzy przed silnymi wiatrami. Dziś jest niezamieszkana i jest głównie rezerwatem przyrody dla chronionych gatunków zwierząt – dzikiej kozy górskiej, dzikich królików, rzadkich gatunków ptaków (np. sokoła) czy zagrożonego wyginięciem koziorożca alpejskiego. Wśród skalistej, pokrytej krzewami powierzchni, znajduje się też kilka chronionych roślin, np. biało-złoty kwiat Carlina diae. 

Wyspa Dia znajduje się na północy Krety, ok. 13 km od Heraklionu (w słoneczny dzień możesz dostrzec ją z miasta). Kształtem przypomina jaszczurkę – według legendy powstała właśnie z jaszczurki, w którą Zeus cisnął gromem, gdy ta chciała pożreć Kretę. 

Rejsów z Heraklionu na wyspę Dia jest mnóstwo – ciekawą propozycją jest 3,5-godzinny rejs o zachodzie słońca do Dia z przekąskami i napojami, w ramach którego popłyniesz na wyspę katamaranem i zobaczysz romantyczny widok zachodzącego słońca. Na pokładzie będą czekać na Ciebie przekąski i napoje. Po dopłynięciu na miejsce, będziesz miał okazję do pływania, wiosłowania czy snorkelingu – prostszego odpowiednika nurkowania (sprzęt do sportów zapewnia organizator). Jeśli nie będziesz miał ochoty na sport, możesz poopalać się i poobserwować dzikie kozy. 

Jeśli masz ochotę na nurkowanie, może zainteresować Cię 5-godzinny rejs katamaranem do Dia z nurkowaniem i lunchem, rozpoczynający się z samego rana. Na pokładzie katamaranu klasy premium będą czekać na Ciebie napoje, dostaniesz też lunch (dostępne są opcje wegetariańskie). Na miejscu możesz opalać się, wędkować, pływać czy nurkować (niezbędny sprzęt zapewnia organizator). Obie wycieczki są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. 

12. Wejdź do dawnego meczetu – kościoła św. Tytusa (Agios Titos)

Niewielki kościół św. Tytusa to najstarsza świątynia w Heraklionie. Powstała w X wieku i początkowo była chrześcijańską katedrą. W XV wieku została zniszczona i odbudowana, a później przekonwertowana na meczet. W XIX wieku zniszczyło ją trzęsienie ziemi. Wówczas została ponownie odbudowana (właśnie tę formę świątyni możesz zwiedzać dzisiaj) i przekształcona w świątynię prawosławną.

Uważam, że warto do niej przyjść ze względu na jej bardzo spokojną atmosferę – możesz złapać tu oddech od tłocznych ulic Heraklionu. Przy wejściu do kościoła św. Tytusa znajdziesz tabliczkę z opisem historii świątyni. Jeśli zechcesz dowiedzieć się więcej, w środku możesz też kupić broszury informacyjne.

Heraklion Kreta kościół św. Tytusa

Kościół św. Tytusa jest otwarty codziennie od 8 rano do zachodu słońca. Jego zwiedzanie jest darmowe i zajmie Ci maksymalnie 30 min. W świątyni obowiązuje skromny ubiór – zrezygnuj z mini-spódniczek, bardzo krótkich spodenek, koszulek na ramiączkach lub z odkrytymi ramionami. W świątyni odbywają się msze – nie przeszkadzaj wiernym w modlitwie.

Po wejściu zobaczysz ikony świętych, szklane, kolorowe mozaiki i zwisający z sufitu kandelabr, czyli świecznik (ten spodobał mi się najbardziej). Przy ołtarzu zobaczysz srebrną trumnę z relikwiami patrona Krety – św. Tytusa, otoczoną ikonami przedstawiającymi wydarzenia z jego życia. Najcenniejszą z nich jest jego czaszka, która została wywieziona do Wenecji, ale szczęśliwie wróciła na Kretę w 1966 roku.

Kościół św. Tytusa leży w centrum Starego Miasta, w pobliżu wielu innych atrakcji, które warto zwiedzić w Heraklionie – Weneckiej Loggii, katedry św. Marka, Muzeum Kotsanas czy fontanny Morosini. W przerwie między zwiedzaniem obiektów, możesz zatrzymać się na w oddalonym o 160 m od kościoła barze PLASTELINA, gdzie wypijesz kawę i spróbujesz różnych rodzajów naleśników. 

13. Zwiedź wnętrze katedry św. Menasa (Agios Minas)

Wybudowana w XIX wieku katedra św. Menasa to jedna z największych katedr w Grecji i na świecie. Już z zewnątrz przyciąga uwagę dwiema okazałymi wieżami zegarowymi. W środku znajdziesz piękne obrazy, przedstawiające świętych i sceny religijne, nietypowy dla kreteńskich kościołów marmurowy ikonostas (przegrodę we wnętrzu cerkwi), relikwie i nawiązujące do tradycji Bizancjum freski.

Spore wrażenie zrobił na mnie złoty żyrandol. Warto zwiedzić katedrę za dnia, by zobaczyć piękną grę świateł, którą promienie słońca tworzą z witrażami. Kilka mniejszych atrakcji znajdziesz na zewnątrz katedry.

Heraklion Kreta katedra św. Menasa

Katedra św. Menasa jest otwarta od 8 rano do zachodu słońca. Na obejrzenie wnętrza zaplanuj ok. 30 min (wejście darmowe). Do środka nie wejdziesz z odkrytymi ramionami, w koszulce na ramiączkach, bardzo krótkich szortach czy spódniczce – przed zwiedzaniem zadbaj o odpowiedni strój. W świątyni odbywają się msze – nie zakłócaj ich przebiegu. 

Po północnej stronie zobaczysz wystawioną bombę zrzuconą przez Niemców podczas II wojny światowej, która cudem nie wybuchła. Niektórzy mieszkańcy wierzą, że to właśnie św. Menas (patron Heraklionu) ocalił przed nią miasto. Tuż obok znajdziesz małą katedrę poświęconą temu samemu świętemu, często zwaną Mikros Agios Minas, gdzie zobaczysz robiący wrażenie, pozłacany ikonostas z XVII wieku.

Katedra św. Menasa leży na Placu Straceń Męczenników w samym centrum Heraklionu, dzięki czemu w jej pobliżu znajdziesz też inne ciekawe atrakcje – Fontannę Bambo i Morosini, a także katedrę św. Marka oraz kościół św. Tytusa. W przerwie między zwiedzaniem tych obiektów zatrzymaj się na kawę i naleśnika w oddalonej o 2 min spaceru od katedry kawiarni Frankly Cafe

14. Poznaj tajniki starożytnej technologii w Muzeum Technologicznym Kotsanas

W odnowionym budynku, pochodzącym z XV wieku, znajdziesz bardzo ciekawe Muzeum Technologiczne Kotsanas. Choć jest niewielkie i składa się z dwóch sal, spędziłem w nim niemal 2 godziny. W środku znalazłem działające modele urządzeń starożytnych Greków, m.in. sprzęt hydrauliczny, katapulty, robota czy budzik (niestety bez przycisku drzemki ;). Działanie przedmiotów poznasz z filmików lub ze szczegółowych demonstracji obsługi – oba są w językach greckim lub angielskim. 

Dokładne zwiedzenie Muzeum Kotsanas zajmie Ci 1-2 godziny. Teoretycznie wstęp jest darmowy, ale dobrowolny datek jest mile widziany. Godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Muzeum składa się z dwóch pięter, między którymi nie ma windy, co może być utrudnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Na piętrze znajdziesz gry planszowe z czasów starożytnej Grecji – możesz skorzystać z instrukcji pracowników i spróbować swoich sił. Jeśli Ci się spodobają, możesz je kupić w muzealnym sklepiku z pamiątkami. Na terenie muzeum znajdziesz też spokojną kawiarnię, gdzie możesz odetchnąć przed dalszym zwiedzaniem.

Muzeum Kotsanas znajduje się 400 m od Muzeum Archeologicznego, 450 m od portu weneckiego i 6 minut spaceru od fontanny Morosini. Po zwiedzaniu możesz zatrzymać się w na obiad pobliskiej restauracji Veneto 1860. Tam spróbujesz świeżych owoców morza lub prawdziwej sałatki greckiej, podziwiając przy tym malowniczy widok na morze.

15. Spójrz na miasto ze wzgórza z grobem Nikosa Kazantzakisa

Na szczycie Bastionu Martinengo, jednego z sześciu zachowanych bastionów Murów Weneckich, znajdziesz grób znanego kreteńskiego pisarza, autora Greka Zorby – Nikosa Kazantzakisa. Nagrobek jest prosty i skromny, opatrzony krzyżem i słynnymi słowami twórcy: “Nie oczekuję niczego. Nie boję się niczego. Jestem wolny”. Aż trudno było mi uwierzyć, że w tak skromnym miejscu spoczywa tak wybitna postać. 

Tuż obok znajdziesz też grób żony pisarza, Eleni. Oba znajdują się w całkiem dobrze utrzymanym ogrodzie. Oprócz nagrobków, ze wzgórza możesz też zobaczyć piękny widok na góry, morze i całą wyspę. Bastion Martinengo to dobre miejsce nie tylko dla fanów literatury, ale też dla tych, którzy chcą odpocząć od tłumów i zgiełku wielkiego miasta.

Heraklion Kreta pomnik

Jeśli interesuje Cię postać autora Greka Zorby, polecam odwiedzić Muzeum Nikosa Kazantzakisa w Myrtii. Muzeum podzielone jest na 5 pokoi, gdzie zobaczysz m.in. szkice wczesnych prac autora, pisane przez niego listy czy jego mównicę. W jednym z pokoi obejrzysz 20-minutowy dokument o pisarzu – bardzo miłym akcentem jest dostępność polskich napisów! ;) Dla dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat przygotowano 20-minutową bajkę o autorze – tu jednak dostępne są tylko angielskie napisy. 

By dodatkowo pogłębić swoją wiedzę, możesz zdecydować się na zwiedzanie muzeum z audio-przewodnikiem w języku angielskim. Godziny otwarcia i ceny biletów sprawdzisz na stronie internetowej obiektu.

Myrtia znajduje się 15 km od Heraklionu. Możesz tam dojechać taksówką lub busem (relacja Heraklion-Kastelli; bilety kupisz na stronie przewoźnika). Jeśli zdecydujesz się na dojazd autem, kieruj się drogą na Knossos. Samochód możesz zostawić na pobliskim parkingu (lokalizacja na mapie: 35.23586493, 25.20914647).

16. Obejrzyj florę i faunę Krety w Muzeum Historii Naturalnej

Choć Muzeum Historii Naturalnej Krety to głównie atrakcja dla dzieci, dorośli także mogą się tu świetnie bawić (zwłaszcza zainteresowani geografią i fizyką). Muzeum obejmuje aż 5 pięter, na których zobaczysz kreteńskie skały, minerały i skamieliny, a także zwierzęta i rośliny wodne, pustynne i leśne. Poznasz faunę i florę lasów piniowych, cedrowych i cyprysowych oraz wysokich górskich pięter, a na końcu obejrzysz wystawę kreteńskich siedlisk chronionych programem Natura 2000. W muzeum znajdziesz też kawiarnię i niewielki sklepik z pamiątkami. Popularną atrakcją dla dzieci są ogromne modele dinozaurów, które znajdziesz na piętrze -2.

Zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej zajmie Ci od 1 do nawet 3 godzin, w zależności od tego, ile atrakcji i jak dokładnie będziesz chcieć zobaczyć. Bilety kupisz na miejscu, a ich ceny i godziny otwarcia sprawdzisz na stronie internetowej obiektu. Na terenie muzeum znajdziesz windy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

W Muzeum Historii Naturalnej najbardziej spodobała mi się jego najpopularniejsza atrakcja, czyli symulator trzęsień ziemi. Na własnej skórze odczułem ruchy o różnych stopniach w skali Richtera, dzięki czemu doceniłem, że mieszkam w Polsce, gdzie trzęsienia ziemi raczej nam nie grożą. ;) Podobało mi się też porównanie fauny i flory Krety w czasach minojskich i dziś – bardzo ciekawi mnie, jak natura zmienia się na przestrzeni lat.

Muzeum Historii Naturalnej leży nieopodal Fontanny Morosini, bastionu St. Andrew i Muzeum Historycznego Krety. Główne wejście do środka znajdziesz od strony Alei Venizelosa. Jeśli chcesz dojechać na miejsce autem, możesz je zaparkować na podziemnym parkingu DEPANAL po drugiej stronie ulicy (lokalizacja na mapie: 35.3409781, 25.1278563). Po zwiedzeniu muzeum zatrzymaj się na obiad w Tawernie Dimitris i spróbuj musaki, dolmy lub sałatki greckiej.

17. Zwiedź pałac minojski w Knossos z listy UNESCO 

Ruiny pałacu Knossos to największy kreteński zabytek z epoki brązu, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na szczycie wzgórza Kefala (Kephala), z którego zobaczysz malowniczy widok na okolicę. Został wybudowany ok. 1900 r. p.n.e., a zniszczony w 1450 r. p.n.e. Pałac był centrum minojskiego społeczeństwa – uprawiali pszenicę, jęczmień czy oliwki na polach otaczających budowlę, a jego położenie umożliwiło Minojczykom udział w handlu morskim. Pałac pojawia się też w greckich mitach o Minotaurze, królu Minosie, Dedalu i Ariadnie.

Kreta ruiny Knossos

Ruiny pałacu Knossos mają powierzchnię 24,000 m². Do środka prowadzą 4 dobrze oznaczone wejścia. Znajdziesz tam rekonstrukcje i pozostałości różnych pomieszczeń – komnat królewskich, Trójstronnego Sanktuarium, Komnaty Fresków. Szczególnie zaciekawiła mnie Sala Tronowa i reprodukcja alabastrowego Tronu Króla Minosa. Na zewnątrz zwróć uwagę na ładne freski i ścienne malowidła, ukazujące sceny rodzajowe i religijne ceremonie.

We wnętrzu pałacu archeolodzy znaleźli liczne wykopaliska – najsłynniejsze z nich to fresk Bull-Leaping i figurka Snake Goddess. Możesz też tam zobaczyć m.in. pithoi (duże, gliniane słoje), biżuterię (ze złota i srebra, z dodatkami muszli i klejnotów), narzędzia, broń, relikwie religijne czy posągi przedstawiające bóstwa i legendarne istoty.

Wstęp do ruin pałacu Knossos jest płatny – kupisz bilety i sprawdzisz godziny otwarcia na stronie internetowej obiektu. Przy obiekcie znajdziesz darmowy parking, ale w sezonie trudno jest znaleźć na nim wolne miejsce.

Pałac Knossos znajduje się ok. 6 km od Heraklionu. Możesz dostać się do niego wypożyczonym autem, taksówką lub transportem publicznym. Inną opcją jest udział w jednej z wycieczek zorganizowanych. Ciekawą propozycją jest całodniowa wycieczka do pałacu Knossos i jaskini Zeusa na płaskowyżu Lasithi. Z angielskojęzycznym przewodnikiem zwiedzisz nie tylko pałac Knossos, ale też jaskinię Diktaean – mityczne miejsce narodzin Zeusa.

18. Obejrzyj ruiny kolejnego z minojskich pałaców w Fajstos

Pałac Fajstos (Festos) to ruiny jednego z największych pałaców na Krecie, podobno wybudowanego przez mitycznego Minosa. Dzięki położeniu na zboczu góry Kastri, gwarantuje niezapomniany widok na góry oraz winnice i gaje oliwne w dolinie Messara. Podobał mi się bardziej niż pałac w Knossos – jest zdecydowanie mniej zatłoczony, a do tego nie ma w nim żadnych rekonstrukcji, dzięki czemu jest bardzo wierny swojej pierwotnej wersji.

Na terenie Pałacu Fajstos tak naprawdę znajdują się ruiny dwóch budynków – Pierwszego Pałacu i Drugiego Pałacu (ruiny nakładają się na siebie). Pierwszy Pałac pochodzi z ok. 1900 r. p.n.e. i znaleziono w nim wiele cennych artefaktów, m.in. gliniane tabliczki, pieczęcie czy słynny nieodczytany dysk z Fajstos, który możesz zobaczyć w Muzeum Archeologicznym. Drugi Pałac nie krył żadnych znalezisk, co zaskoczyło archeologów.

Zwiedzanie Pałacu Fajstos jest płatne, a bilety kupisz przy wejściu. Zwiedzanie powinno Ci zająć ok. 1-2 godziny

Pałac Fajstos znajduje się ok. 60 km od Heraklionu. Jeśli chcesz dojechać na miejsce samochodem, możesz zaparkować na niewielkim parkingu (lokalizacja na mapie: 35.051593562, 24.811568630). Na miejsce możesz też dotrzeć autobusem z przesiadką w Moires (bilety kupisz online). 

19. Zobacz atrakcje w okolicy Heraklionu w czasie jednodniowej wycieczki

Inne miejscowości Krety mają do zaoferowania równie wiele, co jej stolica, dlatego polecam Ci wybrać się na jednodniową wycieczkę z Heraklionu. Nie warto ograniczać się tylko do zwiedzania jednego miasta – możesz potraktować Heraklion jako bazę wypadową do innych atrakcji. Do tego celu warto wypożyczyć samochód, dzięki któremu będziesz elastyczny i niezależny od ścisłych planów zwiedzania w wycieczkach zorganizowanych, a podróż będzie wygodniejsza niż jazda komunikacją publiczną. Niżej znajdziesz listę najtańszych aut w wypożyczalni, z której korzystałem na Krecie.

Heraklion Kreta droga

Ciekawą propozycją na jednodniową wycieczkę jest oddalone o 18 km Cretaquarium – najnowocześniejsze akwarium w Europie, w którym zobaczysz ok. 4000 zwierząt i roślin, m.in. rekiny, rafy koralowe czy błazenki (znane z filmu „Gdzie jest Nemo?”). Miłym akcentem jest obecność tablic informacyjnych po polsku, możesz też zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Do muzeum dojedziesz autobusem KTEL lub wypożyczonym autem – droga jest dobrze oznakowana, a przed obiektem znajdziesz spory parking. 

Jeśli nie masz wypożyczonego auta, możesz rozważyć udział w wycieczce zorganizowanej – warto zwrócić uwagę na wycieczkę Heraklion Market & CretAquarium. Z anglojęzycznym przewodnikiem zwiedzisz CretAquarium i znane zabytki Heraklionu – twierdzę Koules czy fontannę Morosini. Dużą zaletą jest gwarancja ominięcia kolejki do kasy biletowej. Wycieczka trwa 6 godzin, a dzień wcześniej organizator skontaktuje się z Tobą i poda dokładne miejsce zbiórki.

Jeśli jesteś miłośnikiem natury, może Cię zainteresować wizyta w objętym programem NATURA 2000 kanionie Karteros. To jeden z największych wąwozów w regionie, który ciągnie się przez ok. 12,5 km. Według greckich mitów, Odyseusz zatrzymał się tutaj w drodze powrotnej do Itaki. Spacerując po dobrze oznaczonej ścieżce, zobaczysz ciekawe formy skalne i bujną roślinność, a także stare młyny i urokliwe kościółki. Uważam, że warto zajrzeć do tego malowniczego miejsca, zwłaszcza że leży zaledwie 10 km na wschód od Heraklionu. 

Heraklion Kreta park

By uniknąć tłumów, odwiedź kanion Karteros w dzień powszedni. Na miejscu nie znajdziesz sklepów i punktów gastronomicznych, miej więc przy sobie jedzenie i wodę. Zwiedzanie powinno Ci zająć ok. 3,5 godziny. Na miejsce dotrzesz tylko samochodem.

Inną propozycją jest głęboka na ponad 100 m jaskinia Skotino. Choć to jedna z najgłębszych i największych jaskiń na Krecie, nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów – warto tu zajrzeć, jeśli chcesz odpocząć od tłumów. Według archeologów, była zamieszkana już w 3000 r. p.n.e. Zobaczysz w niej starożytne malowidła na ścianach oraz stalaktyty i stalagmity o ciekawych kształtach.  

Jaskinia Skotino znajduje się 26 km od Heraklionu, a na miejsce również dotrzesz wyłącznie samochodem. Na zwiedzanie zabierz ze sobą latarkę i sportowe buty. Uważaj na śliską powierzchnię i nie zapuszczaj się w wąskie odnogi ścieżki, które są bardzo strome – najlepiej trzymać się głównej drogi.

Jeśli lubisz przebywać na łonie natury, zajrzyj do jaskini Neraidospilio (podobno służyła kiedyś jako świątynia Ateny). W środku znajdziesz fontannę, która zaopatrywała Heraklion w wodę na początku XX wieku. Z Jaskini Neraidospilio możesz kontynuować spacer wzdłuż Wąwozu Astrakiano. Trasa ma ok. 7 km i kończy się przy drodze do Aitani – jej przejście powinno Ci zająć ok. 3-4 godzin. Trasa wzdłuż Jaskini Neraidospilio i Wąwozu Astrakiano jest spokojna i bardzo ładna – to świetne miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta na łonie natury. Od Heraklionu dzieli ją ok. 15 km, a na miejsce dojedziesz wyłącznie autem.

Gdzie spać w Heraklionie?

Choć noclegi na Krecie często są drogie, możesz znaleźć w miarę tanie zakwaterowanie o dobrej jakości. Wybierając obiekt, zwróć uwagę na standard oraz lokalizację w pobliżu ciekawiących Cię atrakcji, restauracji, kawiarni i plaży. By zaoszczędzić jak najwięcej, najlepiej zarezerwować nocleg z jak największym wyprzedzeniem

Podczas mojego pobytu w Heraklionie nocowałem w Candia Suites & Rooms. Apartamenty wyróżnia świetna lokalizacja – znajdują się blisko Weneckiej Loggii, Fontanny Morosini, Twierdzy Koules czy Muzeum Kotsanas, a do tego 2 km od plaży i niecałe 2,5 km od lotniska. Ciekawą opcją jest też Infinity City Boutique Hotel. Jego lokalizacja jest równie dogodna – blisko lotniska, plaży i popularnych atrakcji – a dodatkowo w cenę biletu wchodzi śniadanie.

Zwiedzanie atrakcji Heraklionu – wskazówki i informacje praktyczne

Wiesz już wszystko o najciekawszych atrakcjach Heraklionu. Teraz czas na kilka praktycznych wskazówek, które zebrałem w czasie mojego pobytu w stolicy Krety. Mogą okazać się przydatne w czasie Twojej wycieczki do Heraklionu.

  • wykup ubezpieczenie turystyczne – pamiętaj, że wyjeżdżając z Polski automatycznie tracisz wszystkie prawa do darmowej opieki medycznej. Przed wyjazdem do Heraklionu, wykup ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty ewentualnego ratownictwa i leczenia. Pamiętaj też o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej (OC). Życzę Ci, aby Twój urlop odbył się bez konieczności korzystania z polis, ale lepiej nie ryzykować. ;)
  • rozważ wyjazd do Heraklionu poza sezonem – Kreta cieszy się największą popularnością wśród turystów w lipcu i sierpniu. Jeśli wolisz uniknąć tłumów i 30-stopniowych upałów, warto rozważyć wyjazd od kwietnia do czerwca lub od września do listopada. Temperatura osiąga wtedy ok. 20 stopni, a turystów jest zdecydowanie mniej – w spokoju zwiedzisz atrakcje i bez problemu znajdziesz wolne miejsce parkingowe. Poza sezonem ceny lotów, noclegów i wynajmu samochodu będą znacznie niższe, na czym możesz sporo zaoszczędzić. ;)
  • przygotuj się na płatność gotówką – płatności kartą w Heraklionie są popularne, ale nadal nie aż tak, jak w Polsce. Gotówka może być Ci potrzebna w małych sklepach i barach, muzeach czy wypożyczalniach leżaków i parasoli na plaży. Walutą Grecji jest euro. Zamiast wymieniać pieniądze w kantorze czy wypłacać je z polskiej karty bankowej, polecam skorzystać z darmowej karty Curve, dzięki której unikniesz wysokich kosztów przewalutowania. 
  • wynajmij samochód z odbiorem na lotnisku – wynajem samochodu pozwoli Ci na większą elastyczność i możliwość odwiedzenia mniej popularnych atrakcji, do których nie dociera komunikacja miejska. Nie musisz też wtedy martwić się tłokiem w autobusie czy dostosowywać swoich planów do rozkładu jazdy.

Zarezerwuj auto jak najwcześniej – najlepsze oferty szybko znikają (szczególnie w okresie wakacyjnym). Pracownik wypożyczalni będzie na Ciebie czekał w hali przylotów, a samochód będzie stał na parkingu przed lotniskiem. Niżej znajdziesz najtańsze dostępne modele auta w wypożyczalni, z której korzystałem na Krecie.

Jak dojechać do Heraklionu z Chanii i Retimno?

Chania znajduje się ok. 150 km od Heraklionu, a Retimno – ok. 80 km od Heraklionu. Z obu tych miast możesz dostać się do stolicy Krety lokalnymi autobusami KTEL. Dworzec autobusowy w Chanii znajdziesz w pobliżu Starego Portu Weneckiego (lokalizacja na mapie: 35.511598021, 24.01672238), a w Retimno przy brzegu morza, ok. 10 min od centrum miasta (lokalizacja: 35.36659368, 24.46855691). 

Na stronie internetowej przewoźnika sprawdzisz rozkład jazdy autobusów KTEL i kupisz bilety. Możesz też kupić je w kasie, jeśli odjeżdżasz z dworca. Czasami zdarza się też, że bilet da się kupić w środku od konduktora lub w markecie. 

W Heraklionie znajdują się dwa dworce. Z głównego, “A” Lasithi (lokalizacja: 35.338950779, 25.14137749), dostaniesz się do miejscowości położonych w zachodniej i północnej części Krety, m.in. Chanii, Rethymno, Agios Nikolaos, Phaestos, Kastelli. Z drugiego dworca, “B” Chanioporta (lokalizacja: 35.33692363, 25.123400551), dojedziesz do Anogii, Rogdii, Asimi i miejscowości pomiędzy nimi. Jeśli chcesz mieć pewność, że wysiądziesz w odpowiednim miejscu, możesz podejść do kierowcy i poprosić go, żeby powiedział, kiedy będzie Twój przystanek – zazwyczaj nie stanowi to problemu. ;)

Choć z Chanii i Retimno możesz dostać się do Heraklionu komunikacją publiczną, i tak polecam wynajęcie auta z odbiorem na lotnisko. Pozwoli Ci na wygodę i elastyczność w zwiedzaniu, a także umożliwi dojazd do mniej popularnych atrakcji, do których nie docierają autobusy. Auto najlepiej zarezerwować przez multiwyszukiwarkę. Zrób to z wyprzedzeniem – ceny często są wtedy korzystniejsze. Po przylocie na lotnisku będzie na Ciebie czekał pracownik wypożyczalni, który zaprowadzi Cię do Twojego samochodu.

Jakie artykuły o Krecie powinieneś jeszcze przeczytać?

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze