Chania: TOP 21 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć

Chania Kreta co warto zobaczyc atrakcje
Chania Kreta co warto zobaczyc atrakcje

Chania to drugie największe miasto Krety, chętnie zwiedzane przez turystów z całego świata. Wśród licznych atrakcji Krety, Chania ma się czym pochwalić. W oko wpadły mi wąskie uliczki Starego Miasta, malowniczy Stary Port Wenecki czy nadmorska promenada prowadząca do Twierdzy Firka. Miło spacerowało się nad brzegiem morza, podziwiało zabytki i słuchało gwaru z pełnych gości restauracji.

W tym przewodniku zebrałem 21 najciekawszych atrakcji Chanii, które moim zdaniem warto zwiedzić na podstawie moich doświadczeń z podróży na Kretę na własną rękę. Chania to moim zdaniem jedna z najciekawszych miejscowości na urlop na Krecie.

Opowiadam o zabytkach, ciekawych miejscach, ale też plażach oraz polecanych restauracjach i noclegach. Wyspę zwiedzaliśmy autem wynajętym na lotnisku w Chanii. Byliśmy więc elastyczni i mogliśmy dotrzeć do najpiękniejszych atrakcji Krety.

Spis treści pokaż

1. Stary Port Wenecki w Chanii (Old Venetian Port of Chania)

U stóp Starego Miasta leży najbardziej znana atrakcja turystyczna Chanii – Stary Port Wenecki. Prace nad nim Wenecjanie zaczęli w połowie XIV wieku i podzielili go na dwie części: wschodnią, gdzie budowano i naprawiano statki handlowe oraz zachodnią, gdzie składowano i przeładowywano towary. Port mógł jednocześnie obsłużyć nawet 40 galer.

By poprawić bezpieczeństwo statków, Wenecjanie zbudowali długie, drewniane molo oraz latarnię morską. Port chroniły potężne fortyfikacje, rozbudowane po przejęciu władzy przez Turków. Niektóre umocnienia możemy podziwiać do dzisiaj, podobnie jak część dawnej zabudowy portowej.

Kreta Chania port

Polecam Ci zajrzeć do restauracji PALLAS lub Plateia – obie serwują smaczną, śródziemnomorską kuchnię i leżą tuż obok brzegu morza. Duży wybór dań greckiej kuchni i win ma też Tamam Restaurant

Stary Port Wenecki to miejsce, gdzie toczy się zarówno dzienne, jak i nocne życie miasta. Na terenie portu funkcjonują liczne restauracje, bary oraz kluby. W gorące dni najwięcej dzieje się tutaj wieczorami. Nie kupuj tu jednak pamiątek – ceny są wyższe niż w sklepach w głębi Starego Miasta.

2. Latarnia morska w Chanii (Lighthouse of Chania)

Latarnia morska w Chanii została zbudowana w XVI wieku przez Wenecjan. Miała ciekawą właściwość – żołnierze mogli rozwinąć z jej szczytu żelazny łańcuch, blokujący nieprzyjacielskiej flocie dostęp do portu. W wyniku niemieckiego bombardowania w czasie II wojny światowej i trzęsień ziemi, latarnia długo groziła zawaleniem, ale w 2005 r. przeszła renowację.

Dziś prezentuje się wspaniale, a jej zdjęcie to pocztówkowy motyw, który znajdziesz na wystawach wielu sklepów z pamiątkami. Niestety obiekt nie jest dostępny do zwiedzania – najlepiej zrobić zdjęcie z przeciwnej strony nabrzeża, a potem przejść się po falochronie portu.

Kreta Chania zachód słońca
Zachody słońca przy latarni morskiej w Chanii wyglądają bajecznie

Zanim wejdziesz na falochron i zaczniesz podziwiać kolorowe budynki przy brzegu z perspektywy latarnii, rzuć okiem na pozostałości po weneckich murach miejskich, czyli dawną morską bramę Sabbionara. Latarnia dobrze wygląda o zachodzie słońca, gdy jej kolory znikają i staje się czarną plamą na tle mieniącego się wieloma barwami nieba. Polecam usiąść wtedy na ławce i podziwiać ten naturalny spektakl. ;)

3. Arsenały, czyli doki weneckie (Venetian Arsenals)

Położone na terenie Starego Portu Weneckiego arsenały (zwane też Neoria) to ocalałe resztki zabudowań portu. Kamienne hale były suchymi dokami – to tutaj naprawiano i budowano statki. Pierwotnie doków było kilkanaście, ale do dzisiaj przetrwało ich łącznie dziewięć. To jedna z ważniejszych pozostałości po weneckiej obecności w mieście.

Kreta Chania arsenały łodzie
Kreta Chania arsenały

Jeśli chcesz poczuć klimat dziennego i nocnego życia Starego Weneckiego Portu, zatrzymaj się na noc w wysoko ocenianym przez gości Porto Veneziano Hotel z widokiem na morze. Możesz zarezerwować tu nawet jedną noc – w ramach kolekcjonowania ciekawych wspomnień. ;)

Każda hala ma ok. 50 metrów długości – tak duże rozmiary były niezbędne, aby pomieścić największe weneckie galery. Budowa jednego okrętu trwała nawet dwa lata! Będziesz przechodził obok nich, spacerując z portowego falochronu w kierunku Twierdzy Firka. Naprzeciwko zauważysz pewnie umieszczone na łodziach, pływające sklepy z pamiątkami. ;)

4. Twierdza Firka (Firka Venetian Fortress)

Twierdza Firka to ważne miejsce na turystycznej mapie Chanii. Położona na lewej stronie wejścia do portu, forteca mieści Muzeum Morskie Krety, a także punkt widokowy z pięknymi widokiem na latarnię morską i cały port. Do Twierdzy Firka dojdziesz promenadą nadmorską, spacerując od Starego Portu Weneckiego i arsenałów.

Na Twierdzę Firka możesz wejść za darmo, korzystając z wejścia przy Muzeum Morskim. Wejdź tu po to, żeby zobaczyć Chanię i port wenecki z ciekawej perspektywy. Pamiętaj, że twierdza otwarta jest tylko od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00.

Kreta Chania twierdza Firka

Turcy zrujnowali twierdzę w czasie walk o Chanię, ale później ją odbudowali i zmienili jej nazwę na Firka, czyli „baraki”. W centrum twierdzy Firka stoi wenecki wynalazek – zbiornik na wodę, do którego trafia deszczówka, spływająca z pobliskich dachów. Obrońcy w trakcie oblężenia nie musieli martwić się o świeżą wodę.

Wskazówka: jeśli chcesz obserwować zachód słońca, polecam Ci promenadę przy Placu Talos (Talos Square) u stóp twierdzy. Przyjdź wcześniej, bo piękne zachody przyciągają sporo turystów. ;)

Z punktu widokowego na murach twierdzy roztacza się piękny widok na port. To właśnie tutaj pierwszy raz po odzyskaniu przez Kretę niepodległości zawisła grecka flaga. W ramach zwiedzania twierdzy polecam Ci też zajrzeć do leżącego obok bastionu San Salvatore. Wejście znajdziesz od strony klimatycznej winiarni Oinóa na tyłach twierdzy Firka.

5. Muzeum Morskie Krety w Twierdzy Firka (Maritime Museum of Crete)

W Twierdzy Firka działa jedno z największych greckich muzeów poświęconych morzu – Muzeum Morskie Krety. Wejdziesz do niego przez bramę, przy której leży wielka, pomalowana na czarno kotwica (łatwo ją zauważysz). Jeśli chcesz lepiej poznać morską historię Krety i zrozumieć historię wyspy, koniecznie tu zajrzyj. W środku czeka na Ciebie trzynaście wystaw przybliżających relacje pomiędzy mieszkańcami Krety a morzem.

Kreta Chania Muzeum Morskie

Mi najbardziej spodobały się modele greckich statków greckich, wystawa instrumentów nawigacyjnych i… greckie znaczki pocztowe związane z marynistyką. Niestety często brakuje opisów eksponatów, a same zbiory nie są ogromne (zwiedzanie zajmie Ci 20-40 minut).

6. Meczet Janczarów (Küçük Hasan Mosque)

W Starym Porcie Weneckim, zaraz przy nabrzeżu, znajdzisz budynek z charakterystycznymi kopułami – to Küçük Hasan Mosque, zwany też Meczetem Janczarów. To najstarszy budynek z okresu tureckich rządów, jaki przetrwał w mieście. Na fasadzie znajdziesz jeszcze arabskie inskrypcje. Minaret meczetu oraz ogród palmowy zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

Kreta Chania Meczet Janczarów

Nazwa meczetu wzięła się od janczarów, czyli elitarnych oddziałów tureckiego sułtana. Tworzyli je chrześcijańscy niewolnicy, którzy jako młodzi chłopcy przechodzili na islam i odbywali wieloletnią służbę wojskową. Meczet Janczarów sprawował funkcję religijną do 1923 r. Przejęła go wówczas lokalna społeczność, a na jego terenie otworzyły się kawiarnie, restauracje oraz sklepy.

7. Stare Miasto w Chanii

Atrakcją Chanii są nie tylko poszczególnie zabytki, ale też Stare Miasto jako układ wąskich, klimatycznych uliczek, pełnych sklepików z pamiątkami oraz przeróżnych restauracji i kawiarni. Stare miasto rozciąga się równolegle do portu. Zbudowali je Wenecjanie w połowie XIII wieku – z ich czasów zachowały się resztki murów obronnych, otaczających starówkę z dwóch stron.

Kreta Chania Stare Miasto dziewczyna pamiątki

Na Starym Mieście obok siebie stoją domy wybudowane przez Wenecjan, Turków i Greków, dzięki czemu w Chanii trafisz na unikalną mieszankę trzech różnych stylów architektonicznych. Choć wiele budynków doznało dużych zniszczeń w trakcie II wojny światowej, sporo udało się odbudować i zrewitalizować. Starówka w Chanii jest uważana przez turystów za najpiękniejsze Stare Miasto na Krecie.

Mi bardzo spodobała się część Starego Miasta między ulicami Potie, Sifaka, Daskalogianni i Chatzimichali Ntaliani. Ciasne uliczki wiją się między ładnie udekorowanymi fasadami śródziemnomorskich budynków, co chwila pojawia się okazja, żeby zajrzeć do ładnej kawiarni (polecam Monogram z dobrymi ziarnami kawy i pyszną matchą) lub kupić lokalne rękodzieło.

8. Katedra Trimartiri pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Przy placu Athinagora na Starym Mieście znajdziesz największy kościół w Chanii – katedrę Trimartiri. Zbudowali ją Turcy w 1860 r. jako prezent dla mieszkańców miasta. Spróbuj zrobić dobre zdjęcie z katedrą Trimartiri w tle. Im wcześniej w ciągu dnia, tym lepiej, bo wieczorami na placu robi się tłoczno.

Kreta Chania Katedra Trimartiri

W okolicy działa w końcu sporo modnych restauracji, a wybrzeże Morza Śródziemnego jest kilka kroków dalej. Miłośnikom sztuki sakralnej polecam obejrzeć imponujące freski (np. fresk Kokotsisa przedstawiający św. Pawła oraz św. Piotra). Wstęp darmowy, więc warto “kuknąć”. ;)

9. Hala targowa Agora (Old Chania Market)

Dla miejscowych to miejsce kultowe – hala targowa Agora w Chanii to ogromne targowisko, na którym mieszkańcy miasta zaopatrują się w lokalne produkty. Ale zakupy w Agorze są też popularne wśród turystów. Dla nich to szansa na zobaczenie zabytkowej budowli i zapoznanie się z lokalną kulturą.

Halę otworzył w 1913 r. osobiście grecki premier Eleftherios Venizelos. Szybko stała się największym targowiskiem w zachodniej części Krety. Na terenie budynku mieszczą się stragany z właściwie wszystkim – naturalną żywnością, starociami, wyrobami rzemieślników, a także pamiątkami. 

W styczniu 2022 r. rozpoczął się remont hali targowej, który przywróci oryginalny wygląd obiektu. Miał on potrwać do grudnia 2023 r., ale w 2024 r. hala nadal była w remoncie. Przez ten czas Agora jest zamknięta dla odwiedzających.

10. Grób Elefteriosa Wenizelosa i punkt widokowy

Grób Wenizelosa położony jest na Wzgórzu Proroka Eliasza, najwyższym szczycie w okolicy Chanii. Elefterios Wenizelos aż ośmiokrotnie sprawował urząd premiera Grecji i jest dla wielu symbolem walki o niepodległość. Aktywnie uczestniczył w powstaniu antytureckim i wspierał tzw. enosis, czyli ideę dołączenia Krety do Królestwa Greckiego. To właśnie on zawiesił grecką flagę na Twierdzy Firka.

Nawet jeśli nie interesuje Cię historia wyspy, spodobają Ci się piękne widoki na Chanię i wybrzeże. To moim zdaniem najlepszy punkt widokowy na Chanię – trudno w okolicy znaleźć lepsze miejsce do obserwacji. Zwiedzanie grobowca Wenizelosa i kościoła Proroka Eliasza zajmie Ci ok. godzinę. U stóp wzgórza jest duży parking.

Kreta Chania widok na wybrzeże zachód słońca

W okolicy znajdziesz dwie kawiarnie – Nymphes (na szczycie wzgórza) oraz Koukouvaia (nieco niżej). To dobre punkty, żeby odpocząć po zwiedzaniu wzgórza. Nie próbuj liczyć kotów, które będziesz mijał po drodze, bo szybko stracisz rachubę. ;)

Wycieczka na wzgórze to dobra okazja, żeby wyjechać z Chanii i zwiedzić okolice miasta. My w czasie podróżowania po Krecie korzystaliśmy z wynajętego samochodu, bo transport publiczny nie dociera do wielu ciekawych atrakcji wyspy. Niżej możesz sprawdzić ceny samochodów w wypożyczalni, z której korzystaliśmy na Krecie i którą możemy polecić.

11. Muzeum Archeologiczne Chanii (Archeological Museum of Chania)

Coś dla miłośników greckiej architektury, czyli wizyta w Muzeum Archeologicznym Chanii, które od niedawna zajmuje nowy budynek ok. 2,5 km na wschód od Starego Portu Weneckiego. Możesz zrobić sobie tutaj dłuższy spacer albo przyjechać wynajętym samochodem (dostępny jest duży parking).

Ceny biletów i godziny otwarcia Muzeum Architektury Krety znajdziesz na stronie internetowej. W 2023 r. bilet normalny kosztował 6€ (dzieci i młodzież do 25. roku życia wchodzą za darmo). Muzeum jest nieczynne we wtorki.

W Muzeum Archeologicznym Chanii znajdziesz wystawy stałe oraz czasowe z dużymi zbiorami przedmiotów użytkowych i sztuki z okresu minojskiego. Możesz obejrzeć m.in. gliniane naczynia z malowidłami oraz ozdobne figurki, dyski zapisane pismem linearnym typu B. Czekają też specjalne wystawy na temat kreteńskich monet, biżuterii, rzeźb oraz broni, mozaika z czasów rzymskich czy oryginalne popiersie rzymskiego cesarza Hadriana.

Szkoda tracić życie na picie przeciętnej kawy. ;) Niedaleko Muzeum Archeologicznego znajdziesz kawiarnię Dagkli by M&Co z kawą z własnej palarni. Ze stolików na zewnątrz będziesz widział Dom Venizelosa (Eleftherios Venizelos House) – sprawdź szczegóły zwiedzania

12. Ogród Miejski i najstarsza kawiarnia w Chanii

Ogród Miejski w Chanii został zaprojektowany w 1870 r. na zlecenie tureckiego namiestnika, Reoufa Paszy. Zasadzono w nim głównie drzewa, a alejki wytyczono na wzór europejski, zasypując je piaskiem i żwirem. Obecnie to zielone płuca Chanii – Ogród Miejski służy jako miejsce spotkań i relaksu dla mieszkańców miasta oraz znużonych turystów.

Kreta Chania kwiaty liść

Ogród Miejski od 2022 r. przechodzi remont i jest niedostępny dla turystów. Możliwe, że zwiedzając go, trafisz już na jego nowe wcielenie. ;) Nie działa również legendarna kawiarnia Kipos.

W centrum Ogrodu Miejskiego wciąż stoi stary figowiec, który prawdopodobnie zasadzono jeszcze w 1870 r. Na terenie parku znajduje się też niewielki rezerwat, w którym zobaczysz m.in. kilka okazów dzikich kóz kreteńskich, obecnie uznawanych za gatunek zagrożony wyginięciem. W Ogrodzie znajduje się też Kypos – jedna z najstarszych kawiarni w Chanii z wnętrzem żywcem wyjętym z końca XIX w.

13. Kościół św. Marii Magdaleny (Saint Mary Magdalene Orthodox Church)

Zaraz obok polecanej przeze mnie kawiarni i domu Venizeloza w dzielnicy Halepa, na odkrycie przez Ciebie czeka nieczęsto odwiedzana atrakcja i ukryta perełka Chanii – prawosławny kościół św. Marii Magdaleny. Jego budowę sfinansował rosyjski wielki książę Jerzy Romanow, którego siostra Maria wyszła za króla greckiego Jerzego I.

Kościół wyróżnia się nietypowym wyglądem jak na budynki sakralne w Chanii. Zaprojektowano go w stylu rosyjskim, którego najbardziej charakterystycznym elementem są trzy wieże zwieńczone okrągłymi kopułami. Do dzisiaj zachowały się oryginalne ikony. Kościół otacza piękny park – czytałem w sieci, że pewnej greckiej parze spodobał się tak bardzo, że postanowili… wziąć w kościele ślub! ;)

14. Muzeum Sztuki Bizantyjskiej

eng. Byzantine and Postbyzantine Collection of Chania

Poza głównymi muzeami Chanii – Muzeum Historii Krety w twierdzy Firka czy Muzeum Archeologicznym Krety, w mieście masz więcej okazji do zwiedzania przeróżnych ekspozycji. Oferta jest różnorodna – nie wszystkie miejsca dotyczą dawnej, starożytnej historii wyspy.

Muzeum Sztuki Bizantyjskiej w Chanii znajdziesz w dawnym kościele na terenie klasztoru San Salvatore, obok Muzeum Morskiego Krety. Jednym z najciekawszych eksponatów tego niewielkiego muzeum jest dobrze zachowana mozaika podłogowa z VI w., bizantyjskie maski balowe słynące z dziwnych kształtów oraz liczne dzieła o tematyce religijnej, w tym ikona przedstawiająca świętego Jerzego.

15. Muzeum Greckiej Narodowej Drużyny Piłki Nożnej

eng. Greek National Football Team Museum

To niewielkie muzeum znajdziesz tuż z tyłu hali targowej Agora, przy wąskiej uliczce Tsouderon. Muzeum Greckiej Narodowej Drużyny Piłki Nożnej prowadzi Nikos Flekkas – zapalony kibic, który bezpłatnie oprowadza miłośników futbolu po niewielkiej wystawie.

Kreta Chania Muzeum Piłki Nożnej

Znajdziesz na niej koszulki, piłki, pamiątkowe zdjęcia oraz kopię pucharu zdobytego przez reprezentację Grecji podczas Euro 2004 w Portugalii. Muzeum to raczej miejsce dla miłośników futbolu, którzy mają większe pojęcie o historii dyscypliny.

16. Miejska Galeria Sztuki w Chanii

eng. Municipal Art Gallery of Chania

Miejska Galeria Sztuki prezentuje kolekcję obrazów, rzeźb i płaskorzeźb wykonanych przez lokalnych artystów. Zbiory przekazał miastu lokalny przedsiębiorca Lykourgos Manoysakis. Najstarsze dzieła sztuki powstały na początku XVIII w. Muzuem znajdziesz w niewielkiej willi na starówce, przy ulicy Halidon. Wejście do Miejskiej Galerii Sztuki jest bezpłatne.

17. Muzeum Folkloru

eng. Folklore Museum of Chania

To kolejne prywatne muzeum, położone na ulicy Halidon, w pobliżu Miejskiej Galerii Sztuki. Podczas zwiedzania Muzeum Folkloru zobaczysz kreteńskie ubrania z tradycyjnymi haftami i dowiesz się więcej o lokalnych obyczajach.

Kreta Chania Muzeum Folkloru

Warto obejrzeć ozdobne gobeliny przedstawiające dawne wierzenia Kreteńczyków. Większość eksponatów to autentyczne dzieła sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat.

18. Minoan’s World – 3D Museum & 9D Cinema

Jeśli jesteś miłośnikiem nowych technologii i chcesz poznać minojską historię w świeży sposób, odwiedź Minoan’s World, czyli interaktywne muzeum połączone z kinem 9D. Dzięki aplikacji mobilnej w trakcie zwiedzania możesz zobaczyć na własne oczy, jak silikonowe posągi ożywają i opowiadają historię miasta.

Bilety do Minoan’s World możesz kupić przez Internet. Na stronie sprawdzisz też godziny otwarcia muzeum (poza sezonem jest czynne tylko w wybrane dni). 

Największą atrakcją jest pokaz filmu w kinie 9D, który pozwala przeżyć wydarzenia związane z historią starożytnej Grecki oraz mitologią grecką, włącznie z wybuchem wulkanu Santorini, lotem Dedala oraz wycieczką po okazałym pałacu w Knossos. Na polskich turystów czeka miła niespodzianka – wystawa oraz film są dostępne w języku polskim. Atrakcja będzie dobrym wyborem jeśli szukasz atrakcji dla dzieci.

19. Splantzia – turecka dzielnica Chanii

Splantzia to dzielnica Chanii, którą znajdziesz we wschodniej części Starego Miasta. Mówi się o niej “turecka dzielnica”, bo za czasów Imperium Osmańskiego tutaj mieściło się centrum handlowe miasta. Polecam Ci spacer tutaj, bo okolica słynie z dużej liczby budynków sakralnych oraz zwartej zabudowy z wąskimi, urokliwymi uliczkami.

Dawnym centrum Chanii był plac Splantzia – niewielki, obsadzony drzewami plac tuż przed kościołem św. Mikołaja (Church of Agios Nikolaos).

Nad dzielnicą góruje minaret Ahmet Ağa (przy ulicy Hatzi Michali) – jeden z dwóch minaretów ocalałych z okresu tureckich rządów. Minaret Ahmet Ağa nie jest dostępny do zwiedzania, ale koniecznie zrób mu zdjęcie z zewnątrz – to jeden z najbardziej rozpoznawanych symbolów nie tylko Splantzii, ale też całej Chanii!

Przy placu Splantzia działają restauracje i kawiarnie. Polecam Ci zajrzeć do The Platanos of Splantzias, która serwuje dobre owoce morza i wino oraz do ładnie urządzonej Kleidi Cafe Bar na filiżankę espresso.

20. Kościół św. Mikołaja

eng. Church of Agios Nikolaos

Przy placu Splantzia stoi kościół św. Mikołaja zbudowany w 1320 r. przez dominikańskich misjonarzy. Burzliwa historia Krety wpłynęła też na losy kościoła – po zdobyciu Chanii przez Osmanów pełnił on funkcję koszarów janczarskich. Został przekształcony wtedy w meczet Hugar, wówczas największy w mieście.

Chania atrakcje kościół św. Mikołaja

Turcy do kościoła dobudowali minaret oraz fontannę na dziedzińcu. Po utworzeniu Państwa Kreteńskiego, budynek ponownie stał się kościołem, tym razem grekokatolickim. Polecam Ci wejść do środka – szczególnie, jeśli nie bywałeś wcześniej w takich świątyniach. Ikony i palące się świeczki wprowadzają mistyczny klimat.

21. Atrakcje w okolicy Chanii i na półwyspie Akrotiri

Omówiłem już wszystkie najważniejsze zabytki Chanii – teraz przyszedł czas na jej okolice. Opowiem o najciekawszych miejscach leżących niedaleko miasta – w tym o atrakcjach turystycznych półwyspu Akrotiri, na którym znajduje się port lotniczy Chania.

Wygodną opcją na zwiedzanie okolic Chanii jest wypożyczenie samochodu. Zarezerwowaliśmy go z odbiorem na lotnisku, dzięki czemu byliśmy elastyczni w zwiedzaniu i mogliśmy zobaczyć znacznie więcej atrakcji w krótkim czasie. Gdy wpiszesz niżej datę swojej podróży, zobaczysz listę dostępnych wtedy tanich aut z wypożyczalni, z której korzystaliśmy na Krecie, ale też w Albanii i Czarnogórze.

1. Klasztor Agia Triada Tzagaroli (Agia Triada Tzagaroli Monastery)

Klasztor Agia Triada Tzagaroli to atrakcja leżąca blisko portu lotniczego w Chanii, więc jeśli będziesz zwiedzał Kretę samochodem, polecam Ci tu zajrzeć zaraz po przyjeździe na wyspę. Agia Triada Tzagaroli to jeden z moich ulubionych monastyrów Krety – fotogeniczny, z pięknym ogrodem i wylegującymi się na słońcu kotami.

Kreta Chania Agia Triada Monastery wejście

Klasztor powstał w XVI wieku według projektu weneckich architektów. Działa w nim dzisiaj niewielkie muzeum, a obiekt na stałe zamieszkują mnisi. Zajmują się oni uprawą należących do klasztoru ziem – produkują i sprzedają własne oliwki, ocet, mydło z oliwek oraz pyszny miód i wino. Koniecznie zrób u mnichów odpowiednie zakupy pod koniec wizyty w tym miejscu. ;)

2. Seitan Limania (Zatoka Szatana)

Zatoka Seitan Limani to ukryty skarb w bliskiej okolicy Chanii i portu lotniczego. Dojedziesz tu samochodem, wijąc się w końcowej części trasy po krętej drodze z pięknymi widokami na Morze Śródziemne. Wąska zatoka wcinająca się w skalny teren wygląda jak z pocztówki (możesz ją zobaczyć na moim Instagram Reels). Tuż przy zejściu do Seitan Limania znajdziesz spory, darmowy parking.

Kreta Zatoka Szatana

Zejście do zatoki jest strome, śliskie i dość niebezpieczne. Nie wybieraj się tutaj w klapkach – zabudowane, wygodne obuwie jest wymagane, jeśli nie chcesz w łatwy sposób uszkodzić sobie ciała. Wydaje mi się, że zejście do zatoki z małymi dziećmi również nie jest najlepszym pomysłem, chociaż widziałem na trasie kilku śmiałków.

3. Zatoka Balos i wyspa Gramvousa

Zatoka i plaża Balos to malownicze zakątki zachodniej części Krety, które warto zobaczyć dla błękitnej laguny, otoczonej skalnymi zboczami, szerokiej i piaszczystej plaży oraz wyspy Gramvousa niedaleko zatoki. Błękit wody najlepiej widać z góry – polecam Ci zrobić zdjęcie z punktu widokowego między plażą a parkingiem (zaznaczyłem go na mapie ważnych punktów Krety).

Kreta Zatoka Balos skały chłopak

Do Balos możesz dojechać samochodem, ale droga jest wymagająca, w kiepskim stanie i dodatkowo płatna. Przejazd 8 km zajmuje ponad 30 min (jedziesz max 15 km/h). Auta z niektórych wypożyczalni mają tu zakaz wjazdu (chociaż samochodów dociera do Balos sporo).

Na lagunę Balos możesz też dotrzeć statkiem! Wskocz na pokład rejsu wycieczkowego z Kissamos – w planie wycieczki jest rejs po zatoce, zwiedzanie twierdzy Gramvousa i kilka godzin na kąpiel w morzu. Brzmi jak dobry pomysł na jednodniową wycieczkę z Chanii.

4. Plaża Elafonisi

Plaża Elafonisi to jedna z największych atrakcji Krety i pocztówkowy motyw do fotografowania. Kojarzysz pewnie różową plażę, która oddziela stały ląd od półwyspu Elafonisi i która… częściowo znika w czasie przypływu, zamieniając półwysep w wyspę. Możesz brodząc w ciepłej wodzie przejść pieszo na półwysep i tam zrobić swoją bazę do plażowania.

Kreta Plaża Elafonisi

Plaża jest wietrzna, więc weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które osłonią Cię od porzucanego przez wiatr piasku. Spodziewaj się tu w sezonie tłumów turystów – dla wielu to obowiązkowy punkt zwiedzania. Chania jest dobrą bazą wypadową na Elafonisi, ale plażę dzieli od miasta ponad 80 km (więc to kierunek raczej na całodniowy wypad). Obejrzyj też plażę z góry – z drogi dojazdowej do parkingu.

Ciekawą opcją jest zwiedzanie plaży Elafonisi w czasie jednodniowej wycieczki z Chanii z przewodnikiem. W planie będziesz miał kilka godzin na plaży, kawę w uroczej wiosce Elos i czas na obiad w greckiej tawernie. Autobus odbierze Cię spod hotelu w Chanii i odwiezie później w to samo miejsce.

5. Klasztor i zatoka Katholiko (Katholiko Monastery & Bay)

Przy okazji wizyty na półwyspie Akrotiri (tam, gdzie znajduje się lotnisko w Chanii), polecam Ci pojechać też na jego północny kraniec, aby zobaczyć klasztor i zatokę Katholiko. Samochód zatrzymaj na parkingu przy klasztorze Gouverneto, a później pieszo przejdź ok. 1,5 km do wtulonego w skalne otoczenie klasztoru Katholiko.

Kreta Zatoka Katholiko

Z klasztoru Katholiko – najstarszego klasztoru Krety, dojdziesz w kilka minut do kolejnej z malowniczych zatok wyspy o nazwie… Katholiko. Po drodze miniesz prawdopodobnie, poza pięknymi widokami, również kilka dzikich kóz, które wpatrywały się we mnie przeszywającym wzrokiem w oczekiwaniu na coś do jedzenia. Pamiętaj, aby na spacer ubrać wygodne buty (klapki raczej odpadają) i zapas wody.

6. Starożytne miasto Aptera (Archaeological Site of Aptera)

Niedaleko głównej drogi, prowadzącej z Chanii do Retimno, znajdziesz pozostałości starożytnego miasta Aptera – potężnego miasta-państwa z czasów cywilizacji minojskiej. Historię miasta, którego wielkość była już nadszarpnięta wojną z potężną Kydonią, zakończyło trzęsienie ziemi w VII wieku.

Kreta Aptera

Współcześnie teren to wykopalisko archeologiczne z dobrze zachowanym teatrem. Samochód zaparkujesz na darmowym parkingu niedaleko kas biletowych. Nie wchodziliśmy do środka, bo w planach mieliśmy zrelaksowanie się przy położonej obok twierdzy Aptera. z okien samochodu widać trochę miasta Aptera – tym razem nam to wystarczyło. ;)

7. Twierdza Aptera i Forteca Izzeddin (Aptera Fortress & Izzeddin Fortress)

Gdy dotrzesz już do starożytnego miasta Aptera, polecam Ci przejechać jeszcze kawałek i dojechać do górującej nad okolicą twierdzy Aptera. To świetny punkt widokowy na Morze Śródziemne i leżącą sporo poniżej fortecę Izzeddin. Turyści rzadko tu przyjeżdżają, kończąc zwiedzanie na wysokości miasta Aptera. Jeśli nie chcesz do niego wchodzić, dobrze widać je z drogi w kierunku twierdzy. ;)

Kreta Twierdza Aptera

Forteca Izzeddin to potężna twierdza strzegąca zatoki Souda. Wznieśli ją Turcy w 1646 r. na ruinach weneckiego zamku, zniszczonego podczas oblężenia. Izzeddin zasłynęła jako miejsce osadzenia więźniów politycznych. Osadzono w niej m.in. znanego Ci już Eleftheriosa Venizelosa. Zwiedzając fortecę zajrzyj do cel, w których trzymano skazańców i zwróć uwagę na straszne warunki, jakie w nich panowały.

8. Jaskinia Lera (Lera Cave)

Jaskinia Lera znajduje się w górze Vardia, w pobliżu miejscowości Stavros, ok. 15 km na północ od Chanii. Jej nazwa wzięła się od Stefanosa Lerasa, powstańca przeciw Turkom. Na podstawie jego życia nakręcono kultowy film Grek Zorba z 1964 r., do dziś uważany za arcydzieło greckiej kinematografii. Jaskinia Lera już w okresie kultury minojskiej była wykorzystywana do celów religijnych.

Kreta Jaskinia Lera

Do jaskini Lera prowadzi krótka, ale stroma ścieżka po zboczu góry. U stóp jaskini jest nieduża zatoka, na której nie ma zbyt wielu turystów – bo też nie ma tu dla nich zbyt wiele miejsca. My zaparkowaliśmy samochód przy ulicy kawałek dalej, poszliśmy na spacer wzdłuż wybrzeża, a na koniec rozłożyliśmy się na plaży z chłodnymi napojami i lokalnymi oliwkami. Taki śródziemnomorski piknik. ;)

9. Muzeum Typografii

Muzeum Typografii to jedyna taka instytucja w całej Grecji. Znajduje się w miejscowości Suda, raptem 4 km od centrum Chanii. To prywatna inicjatywa Yannisa Garedakisa – właściciela lokalnej gazety, który od ponad trzydziestu lat zbiera czcionki, maszyny oraz pamiątki związane z typografią. Szczegóły zwiedzania znajdziesz na stronie Muzeum Typografii.

Jakie plaże warto odwiedzić w Chanii i okolicy?

Nie samym zwiedzaniem żyje człowiek – szczególnie, gdy z nieba leje się żar, a Ty masz ochotę na trochę śródziemnomorskiej opalenizny. Wybrałem kilka interesujących plaż w Chanii i w okolicach miasta, które warto wypróbować. Wszystkie z nich (i sporo dodatkowych miejsc) znajdziesz na mapie atrakcji Krety:

 • Nea Chora – z greckiego „nowe miasto”. Plaża w zachodniej części miasta, niecały kilometr od Starego Portu Weneckiego i starówki. Nea Chora jest piaszczysta i popularna wśród turystów. Obok znajduje się się przystań rybacka i molo, a przy drodze wzdłuż plaży stoi kilkanaście kawiarni, barów oraz smażalni ryb.
 • Koum Kapi – niewielka plaża we wschodniej części miasta, którą będziesz mijał w drodze ze Starego Miasta do Muzeum Archeologicznego. Dobra dla osób, które chcą zrelaksować się bez tłumów turystów i nie potrzebują do tego ogromnej plaży i rozbudowanej infrastryktury. W okolicy kilka restauracji i barów.
 • Kouloura Chalepa – plaża leżąca ok. 2,5 km od starówki Chanii, we wschodniej części miasta. Dawna przemysłowa dzielnica miasta dodaje uroku w zestawieniu z ładną zatoką, którą tu znajdziesz. To mała, kamienista plaża bez tłumów turystów, dobra do pływania i chillowania.
 • Iguana – plaża przy zatoce ok. 3 km na zachód od centrum Chanii, piaszczysta, z dostępną wypożyczalnią leżaków i parasoli. Chętnie odwiedzana przez turystów. Niedaleko warte uwagi są też plaże Yannis Beach, Golden Beach (Paralia Hrisi Akri) i Paralia Agii Apostoli.
 • Kalathas – plaża na początku półwyspu Akrotiri, 10 km od Starego Miasta w Chanii. Dostępne parasole, prysznice, niedaleko restauracja. Plaża jest piaszczysta i czysta nawet w czasie letniego sezonu.
 • Stavros – plaża przy zatoce niedaleko jaskini Lera. Główna plaża leży bardziej na zachód od jaskini, ale maleńką, kameralną plażę znajdziesz też przy bajecznie położonych apartamentach Little Bay Apartments (widać je na zdjęciu przy opisie jaskini). Plaża jest osłonięta od wiatru dzięki pobliskiej górze. Dostępne leżaki i parasole.

Jak zaplanować sobie czas w Chanii? Krótkie wycieczki z przewodnikami

Niedawno odkryłem nową formę zwiedzania na własną rękę – jednodniowe wycieczki prowadzone przez lokalnych przewodników. W czasie takich wypadów możesz porozmawiać z lokalnym przewodnikiem, poznać kulturę i zdobyć informacje z pierwszej ręki o tym, jak wygląda życie w danym miejscu. Wybrałem kilka propozycji najpopularniejszych wycieczek z Chanii.

Poza tradycyjnymi wycieczkami pieszymi z przewodnikiem, jest sporo aktywności w naturze, wycieczek na pokładzie statków, zwiedzania miejsc pełnych historii. Jeśli nie planujesz wynajmowania samochodu, skorzystanie z wycieczek brzmi jak dobry pomysł.

Gdybym miał podpowiedzieć Ci kilka ciekawych wycieczek, wziąłbym na pewno pod uwagę:

 • zwiedzanie Chanii na rowerze w małej grupie – przeciskanie się przez wąskie ulice zabytkowego centrum Chanii może się okazać ciekawym doświadczeniem – szczególnie, że opiekował się Tobą będzie lokalny przewodnik,
 • całodniowa wycieczka na plażę Elafonisi – różowa plaża Elafonisi to jeden z najchętniej odwiedzanych zakątków Krety, do którego z Chanii jest całkiem blisko – możesz więc zaplanować tutaj całodniowy wypad.

Gdzie spać w Chanii?

Chania to rozległe miasto z ogromną bazą noclegową. Jeśli chcesz mieć jego najciekawsze zakątki w zasięgu spaceru, najlepiej będzie Ci się zatrzymać w okolicy Starego Portu Weneckiego i Starego Miasta. Ja zatrzymałem się nieco poza centrum, ale do nadmorskiej promenady dochodziłem w raptem 15 minut.

Zatrzymałem się na kilka dni w Apollon Hotel. Obiekt ma raptem kilka pokojów, więc jest cicho i kameralnie. W środku było bardzo czysto, pokój był przestronny i miał wszystko, czego potrzebowałem do odpoczynku. Niżej wybrałem 3 propozycje, które spełniają oczekiwania względem noclegu w Chanii. Jeśli chcesz zaoszczędzić, szukaj miejsc nieco poza historycznym centrum.

Gdzie zjeść w Chanii?

Specjalnie dla was wybrałem najciekawsze restauracje w Chanii. W trakcie wizyty w Chanii warto dać szansę choć kilku miejscom z tej listy – każde wyróżnia się w nieco inny sposób. W sezonie turystycznym możesz tam spotkać sporo osób, ale ostatecznie na pewno znajdziesz tam dla siebie trochę miejsca. ;)

 • Salis – nadmorska restauracja położona tuż obok Arsenałów Weneckich. Serwuje dania kuchni greckiej i włoskiej z szerokim wyborem lokalnych win. Menu jest sezonowe, a ceny dość przystępne (jak na rejon Starego Portu Weneckiego).
Kreta Chania restauracja w porcie
 • Ta Chalkina – kolejna restauracja znajdująca się w okolicy Arsenałów Weneckich. Oferuje stoliki z widokiem na latarnię morską w Chanii oraz muzykę na żywo. Słynie z tradycyjnych dań kreteńskich oraz przystawek zrobionych z wyrabianego lokalnie sera koziego.
 • Prassein Aloga – tym razem bardziej kawiarnia, niż restauracja, choć w Prassein Aloga można też dobrze zjeść. Miejsce wyróżnia się eleganckim wyglądem oraz bogatą ofertą ciast i innych deserów.
 • TAMAM – restauracja przy ulicy Zampleiou, która mieści się w budynku dawnych łaźni, wybudowanym przez Wenecjan na początku XV w. To lokalny, rodzinny biznes prowadzony przez małżeństwo pasjonatów. TAMAM słynie z tradycyjnych dań kuchni greckiej oraz licznych wydarzeń artystycznych. 
 • GINGER CONCEPT – mieści się w budynku dawnych łaźni, wybudowanym przez Wenecjan na początku XV w. To lokalny, rodzinny biznes prowadzony przez małżeństwo pasjonatów.
Kreta Chania restauracja na promenadzie
 • Laganon Fresh Pasta – niedaleko placu Splantzia, oferuje głównie dania kuchni włoskiej, oparte na makaronie oraz pizzę, a także, rzecz jasna, lokalne wino. Jedzenie jest bardzo smaczne i dość tanie, o czym świadczą tłumy turystów kłębiących się na zewnątrz.
 • Tholos – leży naprzeciw Katedry pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Stoliki zostały rozstawione na kilku tarasach poprzecinanych przez kamienne murki, na których stoją donice wypełnione kolorowymi kwiatami. Muszę przyznać, że wygląda to świetnie! Tholos oferuje smaczne jedzenie, niezapomniane wrażenia estetyczne oraz duży wybór lokalnych win.

Jak dojechać do Chanii z lotniska?

Na Kretę najprawdopodobniej dotrzesz samolotem, lądując na jednym z głównych lotnisk wyspy – w Chanii lub w Heraklionie. Lotnisko w Chanii leży na półwyspie Akrotiri, ok. 15 km na północny wschód od miasta. Z lotniska do centrum Chanii możesz dojechać autobusem KTEL albo wynajętym samochodem.

Bezpośrednim autobusem dojedziesz do Chanii, Retimno i innych, większych ośrodków miejskich na Krecie. Rozkład jazdy sprawdź na stronie internetowej KTEL (odjazdy z przystanku “Chania Airport”).

Wygodniejszą opcją dla mnie było wynajęcie samochodu. Chciałem swobodnie zwiedzić całą Kretę i nie być zależnym od transportu publicznego, które nie dociera do wielu ważnych atrakcji wyspy. W ciągu 10 dni pobytu na Krecie udało mi się zobaczyć ponad 40 najciekawszych atrakcji.

Chania czy Heraklion – które miasto wybrać na wakacyjną bazę?

Samoloty z Polski na Kretę lądują na jednym z dwóch lotnisk wyspy – w Chanii i w Heraklionie. Oba miasta to dobre bazy wypadowe do zwiedzania Krety samochodem. Jeśli chcesz poznać sporo atrakcji wyspy, podziel swój czas między oba te miasta. Ja spędziłem kilka dni w Chanii, potem jeden dzień w Retimno, a ostatnie noclegi zaplanowałem w Heraklionie.

Zatrzymując się na noc w Chanii, będziesz miał łatwy dostęp do atrakcji w zachodniej części wyspy. Łatwo dojedziesz m.in. do plaży Elafonisi, jaskini Agia Sofia, plaży i zatoki Balos, miasta Kissamos, Parku Botanicznego i Ogrodów Krety czy wioski Lappa. Blisko będziesz miał też do uroczego miasta Retimno.

Kreta widok z drogi góry

Jeśli Twoją bazą wypadową będzie Heraklion, łatwo będzie Ci poznać wschodnią część wyspy. Szybko dotrzesz do wąwozu Zakros, klasztoru Toplou, uroczego miasteczka Agios Nikolaos, minojskiego miasta Gournia, starożytnego miasta Lato, monastyru Vidani, klasztoru Kardiotisa i szeregu pięknych plaż.

Co jeszcze powinienem przeczytać?

Skoro wybierasz się na Kretę to przyda Ci się znacznie więcej informacji o atrakcjach wyspy. Poza tym, w artykułach czekają też na Ciebie informacje praktyczne, które ułatwią Ci przygotowania do wymarzonych wakacji na tej greckiej wyspie.

Poznałeś właśnie najważniejsze atrakcje turystyczne Chanii – jednego z najładniejszych miast Krety. Niezależnie od tego czy planujesz wyłącznie wygrzewanie się na plaży, czy zdecydujesz się na kompleksowe zwiedzanie całej wyspy, moim zdaniem powinieneś umieścić zwiedzanie Chanii w swoich planach. Życzę Ci udanych wakacji na Krecie!

PLANUJESZ PODRÓŻ NA KRETĘ?

Mapka atrakcji, ważnych punktów, restauracji i noclegów

Oszczędź czas i nie przegap ciekawych miejsc z mapą atrakcji Krety na telefonie. To dobry pomysł, jeśli lubisz docierać do wielu pięknych miejsc.

Twój indywidualny plan podróży + mapka GRATIS

Nie planuj i nie przeszukuj internetu – zaplanuję Twoją podróż za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży na Kretę. Mapę atrakcji Krety dostaniesz gratis.

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze