Dojazd z lotniska Heraklion: jakie są opcje transferu?

Heraklion dojazd z lotniska do centrum miasta samochód wypożyczony Kreta
Heraklion dojazd z lotniska do centrum miasta samochód wypożyczony Kreta

Nie wiesz jak dotrzeć z lotniska w Heraklionie do centrum miasta wygodnie i szybko? Warto sprawdzić przed przylotem na Kretę dostępne możliwości, żeby nie stresować się na miejscu. Istnieje kilka sposobów na transfer z lotniska w Heraklionie. Sprawdźmy razem, jak najlepiej dotrzeć do centrum miasta, aby mieć więcej czasu na zwiedzanie Krety i nie przepłacać.

Port lotniczy w Heraklionie (HER) to największe lotnisko Krety (po lotnisku w Chanii). Lotnisko dzieli od centrum miasta ok. 5 kilometrów. Do Heraklionu latają bezpośrednie samoloty z Polski, szczególnie w czasie letniego sezonu turystycznego.

Terminal lotniska w Heraklionie jest przestronny, ale w szczycie sezonu obsługuje każdego dnia tłumy turystów. Przyjedź na lotnisko min. 3 godziny wcześniej, żeby w przypadku dużych kolejek nie ryzykować, że spóźnisz się na swój samolot. To drugi najbardziej zatłoczony port lotniczy Grecji.

1. Wypożyczony samochód

Zdecydowałem się na wynajem samochodu na Krecie, bo chciałem być elastyczny i dojechać do wszystkich zaplanowanych atrakcji. Na lotnisku w Heraklionie znajdziesz wiele wypożyczalni samochodów międzynarodowych marek (typu Sixt, Europcar). Możesz wynająć u nich samochód przez Internet, a po przylocie przejść do ich punktu obsługi i tam załatwić formalności.

Szukam zawsze możliwości oszczędności, więc sprawdzam też tańsze wypożyczalnie (te lubię najbardziej!). Po rezerwacji samochodu przez Internet, ich przedstawiciele będą czekać na Ciebie w terminalu i podwiozą Cię do miejsca odbioru samochodu.

W wielu przypadkach oszczędność na takim wynajmie jest wymierna – ja zapłaciłem za 10 dni wynajmu kilkaset złotych mniej niż w ofertach dużych wypożyczalni. Warto przeglądać takie miejsca jak tabela poniżej – czasami wynajem jest całkiem korzystny.

Na Krecie działa transport publiczny, ale nie dojeżdża do wielu ważnych atrakcji (plaże, starożytne miasta, atrakcje w górach). Autobusy łączą największe miasta, ale trudno opierać na nich intensywne zwiedzanie. Przed wynajmem auta sprawdziłem ceny w porównywarce i wybrałem zwinne i małe auto (Suzuki Celerio), żeby nie mieć problemu z parkowaniem.

Gdy już zarezerwowałem samochód, dostałem na maila potwierdzenie ze szczegółami odbioru. Pamiętaj o zabraniu ze sobą na Kretę prawa jazdy (lepiej, żebyś nie przypomniał sobie o nim dopiero na lotnisku w Heraklionie) oraz karty kredytowej (do opłacenia kaucji, jeśli będzie wymagana przez wypożyczalnię).

Kreta droga widok samochód

Jak jeździć autem po Krecie? Obowiązuje ruch prawostronny. Na drogach jest wiele wypożyczonych przez turystów samochodów, które przemieszczają się między atrakcjami. Uważaj na przekroczenia prędkości – kontrole na drogach są częste, a przy trasach stoją fotoradary. Możesz jeździć z polskim prawem jazdy.

Spróbuj znaleźć oferty, w których nie musisz wpłacać zwrotnej kaucji. Często takie oferty nie będą dostępne – szczególnie w szczycie sezonu, bo wypożyczalnie zabezpieczają się nimi przed uszkodzeniami spowodowanymi przez turystów.

Nie miałem problemów ze zwrotem kaucji – pracownik wypożyczalni obejrzał pobieżnie samochód, nie stwierdził uszkodzeń, a pieniądze zostały zwrócone na moją kartę po kilkunastu dniach (standardowy czas oczekiwania).

2. Autobus (komunikacja miejska)

Z lotniska w Heraklionie do centrum możesz dojechać miejskimi autobusami Astiko (Heraklion City Bus). Wszystkie miejskie autobusy (niebieskie) jadące na lotnisko kierują się potem do Starego Miasta (upewnij się czy mają na tablicach kierunek Iraklio/ΗΡΑΚΛΕΙΟ).

To najlepsza opcja budżetowego transferu z lotniska – szczególnie, jeśli nie planujesz później przemieszczać się po Krecie zbyt dużo. Komunikacją publiczną dojedziesz do największych miast, ale autobusy nie kursują do wielu ważnych atrakcji Krety.

Kreta Heraklion zachód słońca

Autobusy miejskie pomalowane na niebiesko zatrzymują się kilkadziesiąt metrów od wejścia do terminala, niedaleko ronda (lokalizacja na mapie). Zielone autobusy to linie regionalne – najlepiej wsiadaj do tych niebieskich, bo masz pewność, że jadą do centrum Heraklionu. Oznaczenia wszystkich ważnych punktów Krety (w tym przystanków) znajdziesz również na interaktywnej mapie.

Bilety na autobus kupisz u kierowcy (płatność gotówką) lub w automatach biletowych. W 2023 r. bilet z lotniska w Heraklionie kupowany u kierowcy kosztował 2€. Podróż zajmie Ci ok. 20 minut. Autobusy kursują w ciągu dnia (od ok. 6:00 do północy), a w nocy będziesz musiał skorzystać z innego transportu.

3. Taksówka

Taksówka z lotniska w Heraklionie do centrum miasta kosztuje ok. 17-20€ (ok. 80-95 zł) i jest najdroższą formą dojazdu do centrum miasta. Kierowca zawiezie Cię pod dokładny adres i nie będziesz musiał targać swoich bagaży (szczególnie ważne, jeśli podróżujesz z dziećmi). Rozważ w takiej sytuacji wynajęcie samochodu, bo koszty za cały dzień są zbliżone do… jednego przejazdu taksówką.

Zanim zdecydujesz się na przejazd taksówką, ustal z kierowcą dokładny adres, na który ma Cię zawieść i potwierdź cenę przejazdu. Zobacz też czy wsiadasz do oficjalnej taksówki z wyraźnym oznaczeniem na samochodzie i zainstalowanym taksometrem. Nie ma nic złego w korzystaniu z podwózki przez prywatną osobę, ale w oficjalnej taksówce będzie bezpieczniej.

Kreta Malia plaża dziewczyna

Jeśli koszty przejazdu są dla Ciebie za duże, spróbuj obniżyć koszty szukając na lotnisku innych osób, które również chcą dojechać do Heraklionu. Możesz się rozejrzeć za nimi jeszcze w samolocie – szansa, że wiele osób będzie chciało dojechać do miasta jest bardzo duża. Oni też będą chcieli obniżyć koszty. ;)

Taksówki zauważysz bez problemu przed wejściem do terminala lotniska. W szczycie sezonu będziesz prawdopodobnie musiał poczekać na taksówkę nieco dłużej, bo zainteresowanie będzie ponadprzeciętne. Możesz zarezerwować taksówkę przez Internet i nie ryzykować długiego czekania. Dowiedz się też czy Twój hotel nie organizuje transferu z lotniska. Może wyjść taniej i wygodniej. ;) 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed wyjazdem na Kretę?

Myślę, że teraz łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą opcję dojazdu z lotniska w Heraklionie do centrum miasta. Jeśli cenisz sobie elastycznośc i chcesz zwiedzić wiele atrakcji Krety, zdecyduj się na wynajem auta. Jeżeli jednak podróżujesz budżetowo i nie planujesz przemieszczania się, dobrą opcją będzie skorzystanie z autobusu. Niezależnie od tego, życzę Ci wspaniałych wakacji na Krecie!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze