Kanion Okatse to obok Jaskini Prometeusza najpopularniejsza, naturalna atrakcja okolic Kutaisi. Zapraszam Cię na spacer po lekko trzęsącej się, stalowej konstrukcji zawieszonej kilkadziesiąt metrów nad kanionem Okatse – malowniczej atrakcji okolic Kutaisi.
W artykule sprawdzimy, jak zaplanować zwiedzanie kanionu Okatse, jak dojechać do kanionu, gdzie sprawdzić ceny biletów oraz godziny otwarcia i zaproponuję inne atrakcje w okolicy.
Czy warto odwiedzić kanion Okatse?
Gdy pierwszy raz jechałem do Gruzji, dałem sobie wmówić, że Kutaisi jest nieciekawe. Z lotniska ruszyłem od razu do Tbilisi i dalej, Gruzińską Drogą Wojenną do klasztoru Cminda Sameba. Po kilku takich ucieczkach z Imeretii, podjąłem się wyzwania i zainteresowałem się również atrakcjami okolic Kutaisi. Okazało się, że “jest co robić”.
Sprawdź artykuł: Atrakcje Kutaisi – TOP 15 miejsc, które warto zobaczyć
Na północ od Kutaisi można znaleźć Jaskinię Sataplia, coraz popularniejszą Jaskinię Prometeusza, kanion Martvili i właśnie kanion Okatse – teren ukształtowany przez płynącą na dnie wąwozu rzekę Okatse. Gruzini zaadaptowali kanion Okatse do ruchu turystycznego. Zbudowano przytwierdzoną do skał, stalową ścieżkę, która pozwala spojrzeć na kanion Okatse z góry – i to nawet z kilkudziesięciu metrów.
Okolica jest malownicza i fotogeniczna. Jeśli zignorujesz ofertę podwózki terenowym autem, zwiedzanie Okatse będzie się wiązało z przejściem ok. 6-kilometrowej pętli, co w pięknych okolicznościach przyrody jest przyjemne i niezbyt męczące.
Kanion zyskuje na popularności, ale nadal nie jest tak oblężony przez turystów jak najpopularniejsze atrakcje Gruzji – monastyry Dawit Garedża na granicy z Azerbejdżanem czy skalne miasto Wardzia. Kanion Okatse to dobry wybór, jeśli masz do zagospodarowania przynajmniej połowę dnia, cenisz sobie naturalne atrakcje i… nie masz zbyt dużego lęku wysokości.
Jak dojechać do kanionu Okatse?
Kanion Okatse leży niedaleko miejscowości Zeda Gordi, ok. 50 kilometrów na północ od Kutaisi. Do Okatse można dojechać marszrutkami lub taksówką. Warto zatrzymać się w Kutaisi przynajmniej na jedną noc i zwiedzić ciekawe okolice tego miasta.
Istnieje kilka opcji dojazdu do kanionu Okatse – możesz to zrobić zupełnie na własną rękę albo skorzystać z całkiem niedrogich wycieczek jednodniowych organizowanych przez biura z lokalnymi przewodnikami.
Jednodniowa wycieczka do kanionu Okatse i Jaskini Prometeusza
Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na zwiedzanie okolic Kutaisi, a poza kanionem Okatse chciałbyś też zajrzeć np. do Jaskini Prometeusza i kanionu Martvili, dobrą opcją są jednodniowe wycieczki z lokalnym przewodnikiem. Wyruszają one z Kutaisi i Tbilisi – zapewniają transport, przewodnika i bilety wstępu. Niżej jedna z najciekawszych opcji, jaką znalazłem.
Niżej wybrałem kilka najciekawszych moim zdaniem opcji. Wycieczki zawierają zazwyczaj oba kaniony – Okatse i Martvili, a dodatkowo leżącą “po sąsiedzku” Jaskinię Prometeusza. W okolicy warto też zobaczyć winnice. Fajna opcja, żeby zahaczyć jednego dnia wszystkie ważne atrakcje w okolicy.
Marszrutka
Najwięcej dostępnych opcji na dojazd marszrutką z Kutaisi do miejscowości Gordi mamy wtedy, gdy zdecydujemy się na jazdę z przesiadką. Pierwszą marszrutkę łapiemy na dworcu w Kutaisi (niedaleko restauracji McDonald’s na południu miasta) i jedziemy nią do miejscowości Choni. Tam przesiadamy się i jedziemy do Gordi.
Marszrutki do Choni (Khoni) kursują od godz. 8 co ok. 2 godziny i kosztują kilka lari. W Choni wystarczy spytać o przejazd do Gordi (Zeda Gordi), a mieszkańcy wskażą odpowiednią marszrutkę, na którą trzeba się przesiąść.
Nie udało mi się trafić na bezpośrednią marszrutkę z Kutaisi do Gordi, chociaż niektóre źródła podają, że taka kursuje. Żeby zwiększyć swoje szanse, powinieneś pojawić się na dworcu w Kutaisi przed godz. 8. Opcja z przesiadką jest jednak wygodna i nie powinieneś się jej obawiać.
Wynajęty samochód albo taksówka
Dojazd taksówką to opcja znacznie szybsza, ale też wyraźnie droższa. Rozsądna cena za przejazd z Kutaisi do Gordi, oczekiwanie ok. 3 godzin na to, aż zakończymy zwiedzanie i powrót do Kutaisi to ok. 50 – 60 GEL. Wstępne propozycje ceny na pewno będą znacznie wyższe (nawet 2-krotnie).
Ja połączyłem wyjazd do kanionu Okatse ze zwiedzaniem Jaskini Prometeusza. Moja jednodniowa wycieczka wyglądała następująco:
- dotarłem z Kutaisi do Ckaltubo marszrutką (1 GEL = 1,3 zł, jeżdżą od 8 do 19 co ok. 20 minut),
- z Ckaltubo pojechałem taksówką do Jaskini Prometeusza – taksówkarz czekał, aż skończę zwiedzanie i odwiózł mnie do Ckaltubo,
- z Ckaltubo wziąłem taksówkę do kanionu Okatse – taksówkarz czekał na nas 3 godziny i odwiózł nas do Ckaltubo (dwa razy po 40 kilometrów), chociaż za taką samą cenę był skory pojechać do samego Kutaisi (50 GEL = 65 zł za cały przejazd, ale pierwotna cena wynosiła aż 80 GEL = 100 zł).
Jeśli planujesz zwiedzić trochę więcej Gruzji, dobrą opcją jest zawsze wynajem samochodu. Ja wynajmuję auto zawsze na lotnisku w Kutaisi korzystając z lokalnych wypożyczalni. Sprawdziły się już nie tylko w Gruzji, ale też na Krecie, w Czarnogórze, Albanii i na Maderze. Niżej znajdziesz listę dostępnych aut w wypożyczalni, z której korzystam już od dawna.
Czego spodziewać się w kanionie Okatse? Jak długo zajmuje spacer?
Taksówki przywożą turystów pod wejście do budynku z kasami biletowymi (lokalizacja na mapie: 42.45621094, 42.527755000). Po zakupieniu biletów, mamy przed sobą dwie możliwości:
- przejście liczącej trochę ponad 2 kilometry trasy do wejścia do kanionu Okatse pieszo;
- skorzystanie z terenowych samochodów, które czekają na chętnych zaraz obok budynku.
Jeżeli nie spieszysz się nadmiernie, lepszą (i tańszą) opcją będzie spacer, który wiedzie przez wiekowy park leśny Dadiani. Po drodze trafisz na szpaler okazałych drzew, dookoła którego podczas naszej wizyty pasły się krowy. Przebieg drogi momentami nie jest oczywisty, ale wystarczy iść “po wydeptanym”, żeby ostatecznie trafić do celu.
Trasa nie jest wymagająca i ma w swoim przebiegu tylko kilka krótkich podejść. Mnie tego dnia dopadł energetyczny kryzys i miałem problemy z podejściem pod nawet małe górki, więc dojście do właściwego wejścia do kanionu zajęło mi prawie godzinę. Tobie na pewno pójdzie lepiej.
Przy wejściu do kanionu samochody terenowe wysadzają turystów i dalej już wszyscy muszą zwiedzać Okatse pieszo. Bilety są sprawdzane przy bramce wejściowej.
Zaraz za bramką zaczyna się konstrukcja, która jest symbolem kanionu Okatse. To stalowy chodnik, który przymocowany jest na linach oraz wspornikach do skalnego zbocza i pomimo, że konstrukcja jest solidna i bezpieczna, może być trochę przerażająca dla osób z lękiem wysokości.
Obciążona konstrukcja trochę skrzypi i się trzęsie – szczególnie, gdy jednocześnie wejdzie na nią więcej osób. Ze ścieżki dobrze widać płynącą kilkadziesiąt metrów poniżej rzekę Okatse, która jest głównym bohaterem tego zakątka Gruzji. Rzeka momentami ginie z oczu przez duże zarośla poniżej ścieżki, ale na większości trasy Okatse widać w pełnej okazałości.
Wisząca konstrukcja ma dokładnie 780 metrów długości. Na końcu trasy nad kanionem Okatse znajdziesz punkt widokowy, który z daleka wygląda trochę jak trap na statku, po którym w filmach o piratach wypychało się skazanych na śmierć w wody oceanów.
Z punktu widokowego możesz zrobić zdjęcie imitujące fotografię z drona – rzeka Okatse jest wtedy idealnie pod obiektywem aparatu. Metalowa ścieżka będzie pewnie wydawać ciche odgłosy w czasie spaceru, ale wygląda bardzo masywnie i nawet z lękiem wysokości powinieneś dać radę przejść całą trasę.
To ostatnie miejsce, z którego można uchwycić rzekę na zdjęciu. Dalsza część trasy odchodzi od niej i prowadzi najpierw stalowymi schodami, a później chodnikiem do punktu, w którym rozpoczęliśmy spacer po kanionie Okatse.
Stąd czeka nas raz jeszcze ponad 2-kilometrowy spacer przez las Dadiani lub lekkie odbicie w lewo i dojście do parkingu przy kasach biletowych od południa. Cała trasa wokół kanionu Okatse liczy sobie ponad 6 kilometrów. Na powolny spacer z przerwami na zdjęcia i odpoczynek przeznacz od 3 do 3,5 godziny.
O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem do Gruzji?
Zarezerwuj dobre noclegi: zrób to wcześnie, żeby zaoszczędzić i mieć duży wybór.
Wykup ubezpieczenie: przed wyjazdem zawsze wykupuję polisę, żeby mieć ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach. Nie chcę sprawdzać, ile kosztują usługi medyczne na miejscu.
Wynajmij tani samochód: Gruzję zwiedza się najlepiej, gdy jesteś elastyczny. Z autem zobaczysz więcej w krótszym czasie i dotrzesz do miejsc, do których nie dojeżdżają busy.
Wymień złotówki na lari: możesz korzystać z polskiej karty, ale od jakiegoś czasu korzystam z karty Curve, która oferuje bardzo dobre przeliczniki po kursie międzybankowym.
Odpal mapę atrakcji Gruzji na telefonie: zaznaczyliśmy na niej setki najciekawszych atrakcji, polecanych restauracji i noclegów, żebyś nie musiał tego szukać samodzielnie.
Zamów indywidualny plan Twojej podróży do Gruzji: możemy wszystko zaplanować za Ciebie – wybrać atrakcje, zaplanować dojazdy, zaproponować hotele i dobre restauracje. Dostaniesz od nas plik z gotowym planem na każdy Twój dzień w Gruzji.
Wybierz najciekawsze wycieczki z przewodnikiem: sprawdź dostępne wycieczki oraz aktywności i zaoszczędź sporo czasu, oglądając z wycieczką kilka atrakcji jednego dnia.
Godziny otwarcia i ceny biletów do kanionu Okatse
Kanion Okatse otwarty jest w codziennie. Jeśli nie chcesz trafić na większą liczbę turystów i mieć kanion Okatse głównie dla siebie, przyjedź tutaj w środku tygodnia. W letnie weekendy w kanionie pojawia się sporo turystów.
Bilety wstępu kupuje się w kasach biletowych w miejscowości Gordi. Bilet normalny kosztuje 17,25 GEL (22 zł), a obywatele Gruzji płacą tylko 9,2 GEL. Możesz je kupić poprzez stronę internetową i nie czekać w potencjalnej kolejce do kasy.
Jeżeli przyjdzie Ci do głowy wzięcie ślubu na terenie kanionu Okatse, to za tę przyjemność zapłacisz parkowi dodatkowo 100 GEL. Trudno się dziwić, że takie miejsce przyciąga sesje fotograficzne – Okatse jest niezwykle malownicze.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Kutaisi?
Główne atrakcje okolic Kutaisi znajdują się na północ od miasta. Możesz dotrzeć do tych miejsc taksówką, ale wygodniej będzie wynająć samochód. To pozwoli Ci dotrzeć do większej liczby miejsc w krótszym czasie.
Zdecydowanie warto zobaczyć:
- Jaskinię Prometeusza – położona niedaleko miejscowości Ckaltubo, można ją zwiedzać codziennie przez cały rok. Wycieczkę do Jaskini Prometeusza można połączyć z wyprawą do kanionu Okatse w jednym dniu;
- dawne miasto uzdrowiskowe Ckaltubo – baza wypadowa do Jaskini Prometeusza, ale przy okazji miejscowość z ciekawą historią. W czasach ZSRR bardzo ważny ośrodek wypoczynkowy i sanatoryjny, a teraz – miejsce pełne upadłych hoteli i sanatoriów (jak np. Hotel Sakartvelo ze zdjęcia poniżej).
- Jaskinię Sataplia – leży bliżej Kutaisi (tylko 10 km od miasta), odwiedza ją nieco mniej turystów niż Jaskinię Prometeusza. Do zwiedzania jest udostępnione ok. 900 metrów jaskini;
- Kanion Martvili – atrakcja, której zwiedzanie zawiera m.in. rejs pontonem i oglądanie kanionu z poziomu rzeki, czyli z perspektywy zupełnie innej, niż w przypadku Okatse.