Dawit Garedża (Davit Gareji) - gruziński kompleks MONASTYRÓW, klasztor i pustelnia na granicy Gruzji i Azerbejdżanu

17 lutego 2022
(aktualizacja: 29 kwietnia 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Na pustynnym obszarze w gruzińskiej Kachetii, tuż przy granicy z Azerbejdżanem, od setek lat istnieje kompleks monastyrów Dawit Garedża (Davit Gareji). Ta górska pustelnia powstała w VI wieku z inicjatywy mnicha Dawida z Garedży. Pomimo tego, że spory Gruzji i Azerbejdżanu o przygraniczny klasztor Dawit Garedża trwają od lat, niewzruszeni turyści stale przybywają na pustynię, aby oglądać skalne monastyry. Ruszamy więc w wycieczkę z Tbilisi, aby zwiedzić kompleks monastyrów Dawit Garedża ukryty wśród półpustynnych krajobrazów.

Co znajdziesz w artykule?

 • krótką historię kompleksu Dawit Garedża, abyś poznał kontekst tego miejsca,
 • informacje na temat sytuacji między Gruzją i Azerbejdżanem i tego, jak spór tych krajów wpływa na zwiedzanie atrakcji,
 • podpowiedzi na temat tego, co warto zobaczyć w kompleksie monastyrów Dawit Garedża oraz w jego okolicy,
 • wskazówki dotyczące dojazdu i planowania wycieczki do Dawit Garedża.

Krótka historia klasztoru Dawit Garedża - skąd mnisi wzięli się na pustyni?

Historia kompleksu monastyrów Dawit Garedża, z których słynie dzisiejsza Kachetia, sięga ponad 1500 lat. Nieprzyjazny, górzysty teren dzisiejszego pogranicza Gruzji i Azerbejdżanu został w VI wieku wybrany na miejsce, w którym zostanie wykuty w skale klasztor, a następnie osiedlą się mnisi.

Najważniejszą postacią dla początku historii monastyrów był Dawid z Garedży - syryjski mnich i święty, który krzewił w tej części świata wiarę chrześcijańską. Po skandalu obyczajowym, w który został w Tbilisi wmieszany Dawid (chciano go zdyskredytować poprzez zarzuty o cudzołóstwo), opuścił on Tbilisi i udał się właśnie na pustynię. Pomimo tego, że był niewinny, postanowił kontynuować swoją misję poza Tbilisi.

Gruzja kompleks Dawit Garedża
Gruzja Dawit Garedża

Dawid z Garedży wybudował na terenie współczesnego Dawit Garedża pierwszy z monastyrów - Lawrę (Lavra Monastery), a jego uczniowie stworzyli w podobnym czasie jeszcze dwa monastyry. Kompleks z upływem lat rozrósł się do dwunastu klasztorów zarządzanych przez wspólnotę mnichów.

Trudne, pustynne warunki musiały dawać się mnichom we znaki. Wykuty w skale kompleks miał co prawda dostęp do wody, ale zapewniało ją tylko jedno źródło - tzw. Łzy Dawida. Rozwój osadnictwa w oparciu o tak niewielką gwarancję wody musiał być trudny.

Nieprzychylna, pustynno-górzysta Kachetia przyciągała jednak coraz więcej duchownych. Wielu mnichów przeprowadzało się w X i XI wieku na teren Dawit Garedża i dokładało kolejne cegiełki do rozwoju tego kompleksu. Nie licząc okresu najazdu Turków w XI wieku, kompleks rozwijał się dynamicznie i wzbogacał o kolejne klasztory - Udabno, Bertubani i Cziczchituri.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Układ jaskiń i skalnych klasztorów był coraz bardziej skomplikowany i zamieszkiwało w nim coraz więcej mnichów. Klasztor Udabno stał się siedzibą szkoły malarskiej, która specjalizowała się w tworzeniu fresków. Pięknymi freskami wypełniały się kolejne klasztory kompleksu - powstały m.in. freski z królem Dawidem Budowniczym, królową Tamarą czy budowniczymi klasztoru Udabno.

Gruzja półpustynia

Wiele z fresk niestety nie przetrwało regularnych najazdów, które spotkały zespół monastyrów Dawid Garedża. Klasztor napadali Turcy, Mongołowie, a w XVII wieku Persowie. Pod dowództwem Abbasa I Wielkiego ci ostatni dokonali masowego mordu na zakonnikach i zniszczyli zbiory klasztornych bibliotek. Śmierć poniosło wtedy ponad 6000 mnichów zamieszkujących w tym czasie Dawit Garedża.

Gruzja Dawit Garedża kompleks

W XIX i na początku XX wieku klasztor popadał w ruinę, będąc opuszczonym przez mnichów. W czasach ZSRR Dawit Garedża był wykorzystywany do ćwiczeń wojskowych, przez co jego stan tylko się pogarszał.

Współcześnie zamieszkuje go kilku duchownych, a szereg napraw pozwoliło na zabezpieczenie najważniejszych zakątków kompleksu. Trudna sytuacja na granicy Gruzji i Azerbejdżanu nie ułatwia rozwoju tego miejsca, choć turyści pojawiają się tu tłumnie, szczególnie w ciepłe miesiące roku.

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Czy na granicy Gruzji i Azerbejdżanu jest bezpiecznie? Trudna sytuacja kompleksu Dawit Garedża

Spór między Gruzją a Azerbejdżanem dotyczący panowania nad terenem kompleksu Dawit Garedża toczy się nieprzerwanie od lat 90. XX wieku. Specjaliści od geopolityki dopatrują się początku problemów w czasach radzieckich.

Granicę republik wyznaczono wtedy prawdopodobnie celowo w taki sposób, aby rozpalić spory między Gruzinami i Azerami. To dość typowy sposób postępowania radzieckich władz w stosunku do innych narodowości wchodzących w skład ZSRR.

Gruzja Dawit Garedża monastyr

Kompleks monastyrów z cennymi malowidłami i freskami jest ważny dla gruzińskiego poczucia narodowości i wiary, przez co Gruzja nie chce w żaden sposób pozwolić na przejęcie przez Azerów kontroli nad miejscem.

Strategiczne położenie militarne powoduje z drugiej strony, że Azerowie odrzucają gruzińskie propozycje zamiany Dawit Garedża na inny fragment gruzińskiej ziemi - tak, aby Gruzja przejęła cały teren Dawit Garedża.

Gruzja Dawit Garedża widok z góry

W związku z tą patową sytuacją, teren Dawit Garedża jest obsadzony przez gruzińskich pograniczników, którzy w pełnym uzbrojeniu strzegą tej części gruzińskiej granicy państwowej. Niestety, duża część kompleksu nie jest dostępna dla turystów - leży bowiem w spornej części góry, często już po azerskiej stronie zbocza.

Wędrując po terenie Dawid Garedża nie powinieneś czuć jednak zagrożenia. Sytuacja na granicy jest spokojna, ale o istniejącym problemie przypomni Ci na pewno widok pograniczników. Jeśli wyruszysz nieświadomie w miejsce, do którego wstęp jest zakazany, pogranicznicy grzecznie zwrócą Ci uwagę i poproszą o zmianę trasy.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Zwiedzanie kompleksu monastyrów Dawit Garedża - co warto zobaczyć?

Kompleks monastyrów Dawit Garedża (Davit Gareji) to niezwykle ważna dla Gruzinów atrakcja turystyczna i miejsce o dużym znaczeniu dla gruzińskiego poczucia państwowości. Od 2007 r. Dawit Garedża znajduje się na liście informacyjnej UNESCO, co jest sygnałem, że Gruzja stara się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gruzja Dawit Garedża widok na okolicę

W związku ze sporem gruzińsko-azerskim, do zwiedzania przeznaczona jest tylko niewielka część kompleksu półpustynnych jaskiń i klasztorów. Parkując samochód przy budynku ze sklepem z pamiątkami i toaletami, zaczniesz krótką wędrówkę w górę.

Szlaki w obrębie kompleksu Dawit Garedża są dobrze oznaczone, a dostępna część do zwiedzania - zwarta i łatwa w nawigowaniu. W razie problemów z dotarciem do wszystkich dostępnych atrakcji, najprościej będzie podpytać o to pograniczników (chyba, że do Dawit Garedża przyjedziesz tak, jak ja - ze znającym teren przewodnikiem).

Podróż do Dawit Garedża możesz zaplanować sam lub skorzystać z indywidualnej wycieczki w biurze Tamada Tour, w której miałem okazję wziąć udział. Auto na wyłączność i opieka kierowcy - przewodnika mówiącego po polsku to spore korzyści. 

Mnisi przez setki lat obecności na terenie Dawit Garedża wydrążyli w skałach tysiące większych i mniejszych jaskiń. Na przestrzeni lat mogło ich powstać nawet ponad 5000, chociaż współcześnie przetrwała tylko ich część.

Gruzja Dawit Garedża schody wykute w skale

Dwa najbardziej znane miejsca w kompleksie Dawit Garedża to klasztory Lawra i Udabno. Wdrapując się po ścieżkach kompleksu zauważysz, że dookoła rozpościera się piękny widok na okoliczny, pofałdowany teren.

Dawit Garedża dziedziniec

Dostęp dla turystów ogranicza się współcześnie głównie do klasztoru Lawra (Lavra Monastery). Położony wyżej klasztor Udabno jest zamknięty (leży w spornym, granicznym terenie i dostępu do niego strzegą gruzińskie wojska graniczne). Szkoda, bo to właśnie w klasztorze Udabno znajduje się masa ciekawych fresków, w tym podobizna królowej Tamar.

Gruzja Dawit Garedża klasztor Lawra
Gruzja Dawit Garedża droga do kompleksu

Zwiedzanie klasztoru Lawra zaczniesz od przejścia przez drzwi z zdobionym portalem, na którym znajdziesz napisy w języku starogruzińskim. Klasztor Lawra ma w środku spory dziedziniec, z którego będziesz mógł zobaczyć jaskinie wykute dawniej przez mnichów.

W dostępnej dla turystów kaplicy zobaczysz barwne ikony i poczujesz typowy dla cerkwi zapach świeczek i przytłumione, ciepłe światło. Wizyta tutaj da Ci obraz tego, jak magicznym miejscem jest Dawit Garedża. Przy odrobinie szczęścia trafisz na mnichów, którzy w niezakłócony przez turystów sposób będą wykonywać swoje codzienne, klasztorne obowiązki.

Gruzja Dawit Garedża wnętrze cerkwi

Możesz wdrapać się kilkaset metrów powyżej klasztoru Lawra, żeby spojrzeć na niego z góry i zobaczyć, jak malowniczo Dawit Garedża komponuje się z górskim otoczeniem. Pomimo tego, że dostępna dla turystów jest niewielka część kompleksu, poczucie tajemnicy i mistyczności przyciąga i uzasadnia kilkugodzinną wycieczkę z Tbilisi.

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW GRUZJI

Najciekawsze atrakcje turystyczne i punkty Gruzji na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Atrakcje w okolicy Dawit Garedża - co warto zobaczyć przy okazji wycieczki?

Gdy tylko zjedziesz z głównej drogi i ruszysz w kierunku Dawit Garedża, nie pożałujesz tej wycieczki. Na horyzoncie będzie rozwijał się dziki, półpustynny krajobraz, a otoczenie będzie się coraz mocniej fałdować. W wielu miejscach na trasie do kompleksu monastyrów Dawit Garedża trafisz na tak niesamowite widoki, że warto będzie zatrzymywać dla nich samochód.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Udabno

Udabno to miejscowość, która jest pozostałością po radzieckim eksperymencie społecznym i dużą osobliwością tego terenu. Na środku nieprzyjaznej pustyni stoi do dzisiaj niewielka osada zamieszkiwana w dużej części przed Swanów, których siłą przesiedlono tutaj z ich rodzinnej Swanetii. Część trafiła tutaj jako eko-uchodźcy po tym, jak lawina zniszczyła ich górskie domy.

Gruzja panorama Udabno

Udabno powstało w latach 80. XX wieku i miało być zalążkiem masowego osadnictwa w tej części Gruzji. Eksperyment się nie udał - co zrozumiałe, bo przyzwyczajonych do górskich warunków Swanów trudno było przekonać do życia w warunkach surowej, płaskiej jak stół półpustyni.

Osadnictwo nie rozwijało się tak, jak planowano centralnie i gdy tylko pojawiła się możliwość ucieczki, wielu Swanów wróciło w góry i porzuciło swoje domy w Udabno. Miasteczko stało się częściowo widmem w środku nieprzyjaznej półpustyni.

Gruzja wjazd do miasteczka Udabno

Dzisiaj Pustynia - bo tak tłumaczy się słowo "Udabno", to dom dla niezbyt licznej społeczności. Turyści zatrzymują się w Udabno w drodze do Dawit Garedża i wpadają zjeść coś m.in. w Oasis Club - restauracji i hotelu prowadzonym przez Polaków. Wielu turystów z Polski jedzie tutaj specjalnie po to, żeby odwiedzić naszych rodaków i wesprzeć ich biznes.

Gruzja krajobraz

Warto odwiedzić Udabno po to, żeby na żywo zobaczyć wynik społecznych eksperymentów władz radzieckich, zupełnie odseparowanych od tego, czego rzeczywiście chce ludność. Zrób krótki spacer po uliczkach tej niewielkiej miejscowości i pomyśl, jak trudne musiało być tu życie ludzi, którym odebrano góry - ich wielką miłość.

A może noc w Udabno? Jeśli tak, to zatrzymaj się w prowadzonym przez Polaków Oasis Club.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Monastyr Natlismtsemeli

Monastyr Natlismtsemeli leży nieco ponad 10 kilometrów do kompleksu Dawit Garedża. Miejsce to powołał do życia pod koniec VII wieku jeden z uczniów legendarnego Dawida z Garedży.

Gruzja wzgórza
Gruzja krajobraz

Rzadko odwiedzana atrakcja turystyczna słynie z fresków, które powstały w świątyni w XII wieku. Aby dotrzeć do Natlismtsemeli, będziesz musiał zjechać z głównej drogi prowadzącej do Dawit Garedża. Nie spodziewałbym się tam zbyt wielu turystów - szczególnie w miesiącach poza sezonem.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Tęczowe Wzgórza Kachetii

W drodze do Dawit Garedża zauważysz pewnie, że monotonia pustynnego krajobrazu jest przerywana przez pofałdowane, barwne wzgórza porośnięte pięknie układającą się na wietrze trawą. Droga prowadząca do granicy z Azerbejdżanem i otaczające ją wzgórza to kolejna gruzińska atrakcja.

Gruzja krajobraz wzgórza
Gruzja Kachetia wzgórza

Najpiękniej robi się na odcinku między Udabno a kompleksem monastyrów Dawit Garedża. Warto kilka razy zatrzymać samochód i rozejrzeć się dookoła. Wiele miejscówek to obowiązkowe plenery fotograficzne - szczególnie, jeśli chcesz się później pochwalić dobrymi kadrami na Instagramie. ;)

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Jak dojechać do kompleksu monastyrów Dawit Garedża?

Dojazd do Dawit Garedża z Tbilisi zajmie Ci ok. 2 godzin jazdy samochodem. Nie są dostępne żadne regularnie kursujące marszrutki, które dowiozłyby Cię do zespołu monastyrów.

Najwygodniejszą opcją będzie skorzystanie z samochodu. Możesz go wynająć i zaplanować wycieczkę w Dawit Garedża jako część większego planu zwiedzania atrakcji Gruzji.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Gruzja Kachetia jezioro panorama

Jeśli cenisz sobie opiekę przewodnika i chciałbyś bliżej poznać nie tylko kompleks Dawit Garedża, ale też historię mijanych po drodze miejsc, polecam Ci skorzystanie z opcji jednodniowych wycieczek z Tbilisi, organizowanych przez biura podróży. Możesz też zaplanować taką wycieczkę samodzielnie.

Przewodnik z Tamada Tour odebrał nas spod naszego mieszkania w Tbilisi i przez całą drogę sprawnie odpowiadał na nasze pytania dotyczące nie tylko atrakcji turystycznych Gruzji, ale też codziennego życia w tym kraju. Jeśli obawiasz się bariery językowej to możesz poprosić o polskojęzycznego przewodnika i rozmawiać z nim bez skrępowania.

Gruzja krajobraz góry

Dodatkową korzyścią z opieki przewodnika było to, że w drodze powrotnej mieliśmy okazję do wizyty w miejscu, w którym prowadzi się degustacje wina produkowanego w Kachetii. Dzięki temu poznaliśmy m.in. nasz ulubiony szczep Kindzmarauli.

Samodzielna podróż autem do Dawit Garedża będzie na pewno ciekawa, ale dla dodatkowych wrażeń i pełniejszych opowieści polecam Ci, żebyś rozważył skorzystanie z przewodnika. Trudny dojazd do monastyrów to kolejny argument za tym rozwiązaniem.

Interaktywna mapa atrakcji Gruzji - co warto zobaczyć poza kompleksem monastyrów?

Wiem, że planowanie pierwszej podróży do Gruzji na własną rękę może momentami przytłoczyć. Na blogu czeka na Ciebie masa darmowej wiedzy i podpowiedzi. Jeśli jednak chcesz maksymalnie ułatwić sobie planowanie i oszczędzić sporo czasu, przygotowałem dla Ciebie przydatną mapę.

Na interaktywnej mapie atrakcji, polecanych restauracji, kawiarni i rekomendowanych noclegów w Gruzji zaznaczyłem wszystkie ważne punkty, które przydadzą Ci się w czasie wyjazdu. Znajdziesz na niej:

 • wszystkie miejsca w Gruzji, które warto zobaczyć w czasie pierwszej podróży,
 • ważne punkty związane z transportem (przystanki i stacje w danych miejscowościach),
 • rekomendowane kawiarnie i restauracje w poszczególnych miastach,
 • lokalizację miejsc noclegowych, w których polecam się zatrzymać.

Z mapki będziesz mógł korzystać na komputerze i telefonie. Mapka będzie więc z Tobą zarówno podczas planowania podróży, jak i w czasie zwiedzania Gruzji.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Podróż do Gruzji - o czym powinieneś pamiętać?

Jak każda podróż za granicę, wyjazd do Gruzji wymaga odpowiednich przygotowań i zaplanowania kilku ważnych spraw. Domyślam się, że ten etap przygotowań może być stresujący. Wypisałem więc poniżej wszystkie ważne kroki, o których powinieneś pamiętać przed podróżą do Gruzji.

Sprawdź aktualne warunki wjazdu do Gruzji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Znajdź tanie loty korzystając z Momondo lub wyszukiwarki Wizzair.

Wykup ubezpieczenie podróży korzystając z darmowego kalkulatora ofert.

Zamów darmową kartę Curve do taniej wymiany walut (i odbierz 50 zł na start).

Jeśli nie masz ochoty na planowanie, zamów indywidualny plan zwiedzania Gruzji szyty na miarę.

Sprawdź wszystkie artykuły w kategorii Gruzja, aby znaleźć inspiracje do zwiedzania.
Wynajmij samochód i bądź elastyczny w podróżowaniu po zakamarkach Gruzji.
Zarezerwuj noclegi w dobrych lokalizacjach, abyś wygodnie zwiedzał kolejne punkty Gruzji.

Poznaj listę najlepszych książek o Gruzji i kup te, które najbardziej chciałbyś przeczytać.

Ciesz się wyjazdem! Życzę Ci udanej podróży do Gruzji

Jednodniowe wycieczki z Tbilisi - gdzie jeszcze pojechać poza Dawit Garedża?

Wyjazd do kompleksu monastyrów Dawit Garedża to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Tbilisi. W drogę możesz wyruszyć po śniadaniu i wrócić do stolicy Gruzji jeszcze przed zmrokiem, przy okazji zahaczając np. o degustację wina.

Jeśli myślisz o innych możliwościach jednodniowych wycieczek z Tbilisi, przygotowałem dla Ciebie zestawienie aż 13 ciekawych kierunków na takie wypady. Znajdziesz tam zarówno pomysły na krótkie wycieczki "na pół dnia", jak i nieco bardziej czasochłonne wyjazdy.

Polecam Ci zainteresowanie się kierunkami, które zrobiły na mnie duże wrażenie:

 • klasztor Cminda Sameba - jeden z najbardziej znanych widoków z Gruzji, z niewielkim klasztorem na szczycie góry i okazałym Kazbekiem w tle,
 • Mccheta i klasztor Jvari - wycieczka do pierwszej stolicy Gruzji z pochodzącym z XI wieku kościołem Sweti Cchoweli oraz pobliskim monastyrem Jvari - wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
 • atrakcje Gori i Muzeum Stalina - chociaż miasto Gori kojarzy się prawie wyłącznie z Muzeum Stalina, ma do zaoferowania więcej atrakcji - w tym przepiękne widoki na okolice z dużej twierdzy Goris Ciche,
 • Borjomi - popularne gruzińskie uzdrowisko znane ze swojej leczniczej wody Borjomi, którą można kupić w wielu krajach świata. Uroczo położone w Wąwozie Bordżomskim miasteczko ze słynnym Parkiem Centralnym,
 • Signagi i klasztor Bodbe - wyjazd do malowniczo położonego miasteczka w winiarskim regionie Kachetii, z zachowanymi okazałymi murami obronnymi i położonym niedaleko klasztorem Bodbe.
Gruzja droga do Dawit Garedża

Po takiej dawce informacji, planowanie Twojej podróży do skalnych monastyrów Dawit Garedża powinno być znacznie łatwiejsze. Pamiętaj, że latem potrafi być tam bardzo gorąco - zadbaj o zapasy wody i nakrycie głowy. Mam nadzieję, że Twoja wycieczka do Dawit Garedża będzie wisienką na torcie podczas udanej podróży do Gruzji i zwiedzania tego przepięknego kraju. Udanego pobytu na Kaukazie!

Na wycieczkę do kompleksu monastyrów Dawit Garedża zaprosiło nas biuro podróży Tamada Tour, które organizuje m.in. jednodniowe i dłuższe wycieczki do ciekawych atrakcji turystycznych Gruzji.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mogę Ci w tym pomóc na dwa sposoby - zdecyduj, który lepiej do Ciebie pasuje. 

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross