Gruzja - wszystko, co WARTO wiedzieć przed podróżą do Gruzji w 2022 r.

23 lipca 2021
(aktualizacja: 29 kwietnia 2022)

Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.

Gruzja to przepiękny kraj, który zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Do podróży na Kaukaz warto się odpowiednio przygotować, aby nasz pobyt przebiegał bez niepotrzebnych zakłóceń. W artykule opowiem o wszystkim, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji oraz podzielę się szeregiem informacji praktycznych związanych z tym krajem.

Co znajdziesz w artykule?

 • wskazówki na temat dojazdu do Gruzji oraz transferu z lotnisk w Kutaisi i Tbilisi,
 • zasady wjazdu do Gruzji, wymogi paszportowe i celne,
 • informacje o ubezpieczeniu turystycznym, które warto wykupić przed wyjazdem do Gruzji,
 • kompendium wiedzy na temat transportu wewnątrz Gruzji,
 • wskazówki dotyczące wymiany gruzińskiej waluty i posługiwania się językiem angielskim w Gruzji,
 • rekomendacje dotyczące noclegów i zakwaterowania,
 • informacje o najlepszych okresach w roku na podróż do Gruzji,
 • informacje praktyczne na temat dostępu do internetu, kart SIM, standardu gniazdek,
 • podsumowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem w Gruzji,
 • ranking najlepszych dań kuchni gruzińskiej,
 • polecane książki i przewodniki o Gruzji.

Podstawowe informacje o Gruzji. Na jakim kontynencie leży?

Gruzję zamieszkują niespełna 4 miliony mieszkańców. Stolicą kraju jest Tbilisi, którego aglomeracja liczy 1,5 mln mieszkańców - prawie 40% populacji Gruzji. Powyżej 100 000 obywateli liczą 3 gruzińskie miasta - Batumi, Kutaisi i Rustawi.

Położenie geograficzne Gruzji w szerokim na niecałe 1000 km pasie oddzielającym Morze Czarne od Morza Kaspijskiego powoduje, że jej przynależność kontynentalna nie jest jednoznacznie określona.

Jedni uważają, że Gruzja to dalekie rubieże Europy, inni, że to już z całą pewnością Azja, ale nie brakuje również zwolenników teorii, że kraj jest podzielony na część europejską i azjatycką.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Temat był wielokrotnie analizowany, ale z podróżniczego punktu widzenia nie ma on większego znaczenia. Najistotniejsze dla nas jest to, że Gruzja, obok Armenii, Azerbejdżanu i kawałka Rosji, to część Kaukazu. Granice Gruzji nie są spójne. Około 20% powierzchni kraju znajduje się de facto poza wpływem władz państwowych.

Leżące de jure na terytorium Gruzji - Abchazja i Osetia Południowa - to republiki separatystyczne, które jednostronnie ogłosiły niepodległość od Gruzji i znajdują się pod rosyjskim protektoratem, w rosyjskiej strefie wpływów.

Samochód na tle gór w Stepancmindzie w Gruzji

Abchazja i Osetia Południowa nie są powszechnie uznawane na arenie międzynarodowej. Ich niepodległość uznały: Rosja, Nikaragua, Wenezuela, Nauru, Syria oraz państwa nieuznawane: Osetia Południowa, Górski Karabach, Naddniestrze.

W artykule zebrałem dla Ciebie informacje praktyczne, dzięki którym dobrze przygotujesz się do swojej pierwszej podróży do Gruzji. Jeśli interesuje Cię praktyczna strona planowania podróży, otwórz sobie jeszcze artykuły o transporcie w Gruzji oraz o krokach potrzebnych do zaplanowania podróży do Gruzji.

PLANUJESZ PODRÓŻ DO GRUZJI?

Mogę Ci w tym pomóc na dwa sposoby - zdecyduj, który lepiej do Ciebie pasuje. 

SPOSÓB 1 - mapka atrakcji i ważnych punktów

Oszczędzaj czas na planowaniu atrakcji, nie przegap niczego ważnego i nie zastanawiaj się nad transportem i wyborem hoteli. 

SPOSÓB 2 - indywidualny plan podróży

Zupełnie nie myśl o planowaniu i przeszukiwaniu internetu - wszystko zaplanuję za Ciebie i dam Ci gotowy plan podróży.

Jak dojechać do Gruzji?

Bezpośrednie loty do Gruzji oferuje większość polskich lotnisk. Dwa główne, międzynarodowe porty lotnicze Gruzji znajdują się w Tbilisi i Kutaisi.

Narodowy LOT lata z Warszawy do Tbilisi, a Wizz Air obsługuje połączenia z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia do położonego w centrum Gruzji Kutaisi.

Jak dojechać z lotnisk do miast? Transfer lotniskowy

Oba gruzińskie lotniska są bardzo dobrze skomunikowane z pobliskimi miastami.

Lotnisko Tbilisi

Lotnisko w stolicy Gruzji jest największym portem lotniczym kraju. Tuż przed halą przylotów zatrzymuje się marszrutka numer 37, która zawozi pasażerów bezpośrednio do centrum Tbilisi. Autobus kursuje przez całą dobę. Przystanek znajduje się przed wejściem do hali przylotów.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Do dyspozycji jest jeszcze połączenie kolejowe, ale pociąg wykonuje kursy tylko dwa razy dziennie. Aktualny rozkład jazdy pociągu można znaleźć na stronie internetowej lotniska.

MAPKA ATRAKCJI TBILISI

Kup interaktywną mapkę atrakcji, zabytków, świetnych kawiarni i restauracji oraz najlepszych noclegów w Tbilisi.

Zwiedzaj Tbilisi z mapką, która kosztuje... mniej niż kawa. 

Lotnisko Kutaisi

Lotnisko w Kutaisi jest obsługiwane przez niskokosztowych przewoźników lotniczych - głównie przez węgierskiego Wizz Air. Pojawiają się tam również samoloty Ryanair, ale nie obsługują żadnych połączeń z Polski.

Przez lotnisko w Kutaisi przewijają się codziennie setki miłośników taniego latania. Poza licznymi taksówkami, które zawiozą pasażerów w dowolnie wybrane miejsce Gruzji, można liczyć na usługi przewoźnika Georgian Bus.

Przewoźnik oferuje przejazdy busami na trasach:

 • lotnisko Kutaisi - miasto Kutaisi (30 minut, 5 GEL = 7 zł),
 • lotnisko Kutaisi - Tbilisi (4 godziny, 20 GEL = 27 zł),
 • lotnisko Kutaisi - Batumi (2 godziny, 15 GEL = 20 zł) ,
 • lotnisko Kutaisi - Gudauri (6 godzin, 60 GEL = 80 zł).

Bilety można kupić przez stronę internetową Georgian Bus.

Widok z okna marszrutki na Kazbek

Podczas zakupu wybieramy konkretny lot, którym mamy zamiar dostać się do Gruzji. Autobus czeka na lądowanie samolotu i zakończenie formalności celno-paszportowych. Nie trzeba obawiać się, że transport zwieje nam sprzed nosa przez nieprzewidziane opóźnienie samolotu.

Georgian Bus zatrzymuje się w Tbilisi na placu Wolności w samym centrum miasta, a nie na placu Didube, jak zdecydowana większość marszrutek.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Wjazd do Gruzji. Czy potrzebna jest wiza lub paszport?

Polska jest objęta programem bezwizowego wjazdu do Gruzji. Obywatele naszego kraju mogą przebywać w Gruzji do 365 dni, po czym należy opuścić terytorium kraju.

Gdy wyjedziemy z Gruzji na krótką wycieczkę (chociażby do Azerbejdżanu czy Armenii) i wrócimy do niej, okres 365 dni liczy się od nowa. Teoretycznie oznacza to, że możemy przebywać w Gruzji w nieskończoność, z krótkimi przerwami raz do roku.

Obywatele polscy nie muszą meldować się podczas pobytu w Gruzji.

Wjazd do Gruzji może się odbywać z paszportem lub dowodem osobistym. Rekomenduję Ci jednak, aby mieć ze sobą dwa dokumenty tożsamości - na wypadek, gdyby z jednym stało się coś nieprzewidzianego.

Widok na miasteczko Stepancminda w Gruzji
Widok na miasto Stenpancminda z drogi do klasztoru Cminda Sameba

Zwróć proszę uwagę na leki, jakie przewozisz ze sobą do Gruzji. Niektóre medykamenty, które w Polsce wydawane są bez recepty, w Gruzji są zaliczane do grupy narkotycznych.

Jeśli zamierzasz przewieźć leki np. z kodeiną (Solpadeine, Thiocodin, Nurofen Plus, Antidol), efedryną (Tussipect) lub pseudoefedryną (Ibuprom Zatoki, Metafen, Gripex, Cirrus, Sudafen, itp.) w składzie - koniecznie zadbaj o posiadanie zaświadczenia lekarskiego, w którym jest wyraźnie napisane, że potrzebujesz ich w celach medycznych.

Co warto zobaczyć w Gruzji? Najciekawsze atrakcje Gruzji

Gruzja to kraj, w którym nie brakuje atrakcji z żadnej kategorii. Znajdziesz tu ciepłe wybrzeże Morza Czarnego, wysokie góry, doliny pełne winnic... można tak mnożyć.

Przygotowałem dla Ciebie kompletny przewodnik, w którym opowiadam o miejscach, które warto zobaczyć w Gruzji. Sprawdź, czy wszystkie z nich są już na Twojej liście atrakcji do zobaczenia.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Czy warto wykupić ubezpieczenie przed podróżą do Gruzji?

Gruzja, jako kraj nienależący do Unii Europejskiej, nie jest objęty działaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Przed przyjazdem do Gruzji, polecam Ci z całą stanowczością zakup ubezpieczenia turystycznego, które pozwoli na skorzystanie z darmowej pomocy w publicznych i prywatnych punktach opieki zdrowotnej.

Publiczna służba zdrowia w Gruzji nie należy do najlepszych, tym więc lepiej posiadać ubezpieczenie turystyczne, które otworzy nam drzwi do profesjonalnych, prywatnych klinik. Bez ubezpieczenia również publiczna opieka jest w pełni płatna.

Ceny ubezpieczenia turystycznego można sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń. Jeśli planujesz uprawianie turystyki górskiej lub sportów ekstremalnych, koniecznie podaj te informacje w czasie zakupu ubezpieczenia.

NIE WYJEŻDŻAJ BEZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻY

Wykup ubezpieczenie turystyczne (koszty sprawdzisz tutaj) i nie martw się o potencjalne koszty leczenia. Robię to przed każdą podróżą za granicę.

Wybierz ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia COVID-19.

Transport w Gruzji. Jak przemieszczać się po kraju?

Gruzja jest stosunkowo niewielkim krajem, po którym wygodnie można się przemieszczać środkami transportu publicznego.

Marszrutki

W Gruzji, jak w większości byłych republik Związku Radzieckiego, podstawowym środkiem lokomocji pozostała marszrutka, czyli kilku- lub kilkunastoosobowy busik.

Nie istnieje jeden, spójny rozkład jazdy marszrutek kursujących po kraju (poza wyjątkami jak Georgian Bus, ale to już raczej transport autokarowy, a nie "staromarszrutkowy").

Busiki odjeżdżają z wyznaczonych w miastach placów, a ruszają w drogę dopiero wtedy, gdy na pokładzie uzbiera się odpowiednia liczba pasażerów.

Widok na Mestię z marszrutki w Gruzji

W ważniejszych z turystycznego punktu widzenia miastach Gruzji marszrutek należy szukać:

Za przejazd marszrutką płaci się bezpośrednio kierowcy (z wyjątkami - np. w Mestii i Kazbegi bilet należało kupić w kasie biletowej przy dworcu).

Pociągi

Gruzja posiada również niezbyt rozbudowaną, realizującą przewozy głównie w osi wschód-zachód, sieć kolejową. Rozkład jazdy Kolei Gruzińskich można sprawdzić na ich stronie internetowej.

Mapa sieci kolejowej Gruzji
Mapa sieci kolejowej Gruzji. Autor: Giorgi Balakhadze (CC BY-SA 4.0)

Pociągi w kierunku północno-zachodnim nie jadą dalej niż do Zugdigi. Linia na wysokości rzeki Inguri jest przecięta - rzeka jest granicą między Gruzją, a separatystyczną republiką Abchazji. Z abchaskiego Suchumi kursuje bezpośredni pociąg do Moskwy.

Bilety można wygodnie kupić poprzez stronę internetową, która jest dostępna również w języku angielskim. Lista stacji nie jest ułożona alfabetycznie, więc czasami będziesz musiał się nieco naszukać. ;)

Wagon sypialny pociągu nocnego relacji Tbilisi - Zugdidi
Wagon sypialny pociągu nocnego relacji Tbilisi - Zugdidi

Przykładowe ceny biletów na gruzińskie pociągi (dane częściowo z 2019 i 2022 r.):

 • Tbilisi - Zugdidi: 16 GEL = 21 zł (pociąg dzienny, 2 klasa), 8,5 GEL = 11 zł (pociąg nocny, miejsce do siedzenia), 35 GEL = 47 zł (pociąg nocny, wagon sypialny w 1. klasie),
 • Tbilisi - Batumi: 25 GEL = 33 zł (miejsce do siedzenia w klasie 2), 61 GEL = 81 zł (miejsce do siedzenia w klasie 1),
 • Tbilisi - Kutaisi I: 9 GEL = 12 zł (pociąg dzienny),
 • Tbilisi - Poti: 16 GEL = 21 zł (2 klasa), 28 GEL = 37 zł (1 klasa), 43 GEL = 57 zł (BusinessClass),
 • kolejka wąskotorowa Borjomi - Bakuriani: 2 GEL (3 zł).

Możesz sprawdzić aktualne ceny biletów na pociągi w internetowym systemie sprzedaży biletów Kolei Gruzińskich. Na szczęście jest również dostępna jego angielska wersja językowa.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Waluta w Gruzji. Jak wypłacać i wymieniać pieniądze?

Obowiązującą w Gruzji walutą jest lari, międzynarodowo oznaczane jako GEL. Przy oznaczaniu cen można się spotkać z symbolem ₾, np. 10 ₾ = 10 GEL. Gruzińskie banknoty są produkowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Lari jest dostępne w niektórych polskich kantorach, ale ich zakup w Polsce zazwyczaj nie jest opłacalny. Polecam, abyś wypłacił gotówkę z polskiej karty płatniczej w lotniskowych bankomatach - to najwygodniejszy i tani sposób uzyskania lari.

W Gruzji bardzo dobrze sprawdza się karta Curve, która pozwala zaoszczędzić na wymianie gotówki, a korzystanie z niej w podróży jest bardzo wygodne. Z karty Curve można bez problemu wypłacać gotówkę w gruzińskich bankomatach i płacić nią w sklepach (również zbliżeniowo).

WYMIENIAJ WALUTY TANIEJ

Wymiana w kantorach jest droga i niewygodna.

W podróżach korzystam z karty Curve i wymieniam waluty po kursie międzybankowym - czyli najtaniej, jak to możliwe. Korzystanie z karty jest darmowe.

Ceny w Gruzji w 2022 r. Czy w Gruzji jest tanio?

Ceny na całym świecie zmieniają się dynamicznie więc pamiętaj, że dane mogą szybko tracić na aktualności. W czasie naszej ostatniej wizyty w Gruzji (od grudnia 2021 r. do stycznia 2022 r.), ceny podstawowych produktów wyraźnie się podniosły.

Tanie w Gruzji pozostają nadal noclegi (miejsca w hostelach poniżej 40 zł), transport (miejski i międzymiastowy) i jedzenie w restauracjach (chociaż jest drożej, niż kilka lat temu).

Dość drogo zrobiło się w sklepach spożywczych, gdzie skutki dużej inflacji i tego, że duża część towarów jest do Gruzji importowana, ujawniły się najmocniej. Nie zauważyłem sporych różnic cen między małymi, osiedlowymi sklepikami, a sporymi supermarketami (typu Goodwill).

Oto przykładowe ceny towarów w sklepie Spar (odpowiednik polskiej Żabki, jeśli chodzi o liczbę sklepów i ich wielkość):

 • masło - od 6 do 10 GEL,
 • butelka wody 1,5 l - 1,5 GEL,
 • mleko - 2 GEL,
 • jajka (10 sztuk) - 6-8 GEL,
 • wafle ryżowe - 2-3 GEL,
 • kiwi - 2,5-3 GEL / kg,
 • herbata Gurieli (ekspresowa) - 4 GEL / 25 torebek,
 • herbata Gurieli (liściasta) - 6 GEL,
 • ryż - 5-6 GEL (800 g),
 • chleb bezglutenowy - 8-9 GEL,
 • czekolada - 3-5 GEL.

Ogólne koszty życia w Gruzji pozostają niższe niż w Polsce, ale różnica nie jest już tak atrakcyjna jak np. w czasie mojej pierwszej podróży do Gruzji w 2018 r.

Język i alfabet gruziński. Czy w Gruzji można dogadać się po angielsku?

Gruzini władają własnym językiem, który zapisywany jest gruzińskim alfabetem - jednym z najstarszych alfabetów świata. Nie widziałem jeszcze nigdy piękniejszego kroju liter. Litera "l" to moja ulubiona.

Gruziński alfabet
Gruziński alfabet. Źródło: itinari.com

W większych miastach Gruzji (Tbilisi, Batumi), dogadanie się w języku angielskim jest możliwe w dużej liczbie miejsc (restauracje, kawiarnie, informacja turystyczna).

Im głębiej jednak zapuścimy się wgłąb Gruzji i im mniejsze miejscowości odwiedzimy, tym szansa na porozumienie się po angielsku spada do nieznacznej. Wśród osób starszych króluje znajomość języka rosyjskiego, którym władają z dużą łatwością.

Księga z pismem gruzińskim w muzeum w Kutaisi

Warto poznać kilka podstawowych zwrotów w języku rosyjskim. Aby zrobić wrażenie na lokalnej społeczności, można również nauczyć się kilku gruzińskich zwrotów (zapis fonetyczny):

 • gamardżoba - dzień dobry,
 • nachwamdis - do widzenia,
 • diach / ki / ho - tak,
 • ara - nie,
 • bodiszi - przepraszam,
 • madloba - dziękuję,
 • gaczereba - przystanek autobusowy,
 • sadguri - dworzec.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego

Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze - nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. 

Czytelnik bloga nie musiał płacić... 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Kiedy przyjechać do Gruzji? Pogoda na Kaukazie

Gruzja znajduje się w strefie umiarkowanej. Zimy są łagodniejsze od tych, które znamy z Polski, a średnia temperatura nie spada w Tbilisi poniżej zera.

Gruzja to kraj tak zróżnicowany krajobrazowo, że przyjazd w te strony ma sens o każdej porze roku. Zimy w górach jest surowa, przez co najlepiej odwiedzać je późną wiosną i wczesną jesienią.

Latem temperatury w środku lądu przekraczają często 30 stopni Celsjusza, co czyni zwiedzanie dosyć uciążliwym. Przemieszczanie się po kraju, biorąc pod uwagę pozbawione klimatyzacji marszrutki, może być męczące.

Wioska Ushguli z widokiem na najwyższy szczyt Gruzji
Wioska Ushguli z widokiem na najwyższy szczyt Gruzji

Odwiedziłem Gruzję na początku kwietnia oraz na początku listopada. Dni były już na tyle ciepłe, że zdarzało mi się spacerować tylko w T-shircie, ale noce bywały mroźne.

Myślę, że przełom maja i czerwca oraz września i października to najlepszy czas, aby odwiedzić Gruzję. W każdym innym miesiącu będziesz mógł jednak poznać trochę inną twarz tego kraju, co też jest bardzo ciekawą wizją.

Gdzie spać w Gruzji?

Turystyka jest bardzo ważną gałęzią gruzińskiej gospodarki. Baza noclegowa rozwija się dynamicznie, a przez to znalezienie zakwaterowania przez Internet jest możliwe nawet w przypadku niewielkich wiosek, do których trafimy w czasie naszej wędrówki.

Podczas moich pobytów w Gruzji korzystałem z noclegów w:

MAPKA NAJWAŻNIEJSZYCH PUNKTÓW GRUZJI

Najciekawsze atrakcje turystyczne i punkty Gruzji na wygodnej mapie

Atrakcje, ważne miasta, dobre kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi czekają na odkrycie z mapką tańszą niż... kawa. 

Dostęp do internetu w Gruzji, karty SIM, napięcie i rodzaj gniazdek

Gruzja jest państwem, które w większych miastach dość szybko się modernizuje. Gorzej jest na wsi, która nadal jest wyraźnie zacofana w stosunku do np. zachodnioeuropejskich standardów.

Dostęp do internetu jest w Gruzji powszechny. Bardzo duży obszar kraju jest pokryty zasięgiem w standardzie LTE.

Kartę SIM można kupić zaraz po wyjściu z samolotu, w lotniskowych punktach sprzedaży operatorów telefonii komórkowej lub w salonach w każdym większym mieście.

Widok na Kazbek z klasztoru Cminda Sameba w Gruzji

Główni gruzińscy operatorzy to Magti, Geocell i Beeline. Ceny kart SIM zmieniają się na tyle często, że po aktualną ofertę odsyłam właśnie do punktów sprzedaży już w Gruzji. Za kartę SIM i pakiet internetu (np. 5 GB) nie powinieneś zapłacić jednak więcej niż 20-25 GEL (chociaż pewnie będzie taniej).

W sieci Geocell dostępny jest pakiet nielimitowanego internetu przez 5 dni, który kosztuje 4 GEL. Pakiet może odnawiać się w nieskończoność, dopóki na Twojej karcie są wymagane środki do opłacenia pakietu.

Myślisz o wynajmie samochodu? Sprawdź dostępne samochody w Tbilisi i wybierz najlepszą ofertę

Na lotnisku w Kutaisi działa punkt Geocell, gdzie możesz poprosić o aktywację tego pakietu. Korzystałem z niego w czasie miesięcznego pobytu w Gruzji od grudnia 2021 r. do stycznia 2022 r. Karty SIM są rejestrowane, ale formalności dokona za Ciebie pracownik obsługi. Konieczne będzie skserowanie dowodu osobistego lub paszportu.

W Gruzji gniazdka mają standard europejski typu C i F (pasować więc będą wtyczki od polskiego sprzętu), a w sieci płynie prąd o napięciu 220 V.

Jedziesz za granicę? Zaoszczędź DUŻO na wymianie walut

Dzięki darmowej karcie Curve możesz wymieniać waluty za granicą po najniższym możliwym kursie, znacznie taniej niż wymiana pieniędzy w kantorze. Korzystanie z karty jest bezpłatne

Zamów ją za darmo - dodatkowo dostaniesz od Curve 50 zł na start!

Bezpieczeństwo w Gruzji. Czy na turystów czyhają jakieś niebezpieczeństwa?

Gruzja jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie zwalnia to nas jednak z zachowania standardowych środków ostrożności.

Niespójna granica Gruzji z Abchazją i Osetią Południową powoduje, że ruch w tamtych rejonach nie jest swobodny. Pod żadnym pozorem nie należy próbować przekroczyć tych granic na dziko. Są one strzeżone przez uzbrojone, rosyjskie wojska, które mogą potraktować nieodpowiedzialnego turystę jako przestępcę.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza próby wjazdu do Gruzji z terytorium Rosji przez tereny Abchazji i Osetii Południowej. Potwierdzona przez podróżników jest jednak możliwość wjazdu do Abchazji z Gruzji (po uzyskaniu zezwolenia z abchaskiego MSZ) i powrót do Gruzji tą samą drogą, tj. przez most na rzece Inguri.

Gruzińska Droga Wojenna obok pomnika przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w Tbilisi, przy ul. Oniashvili 24. Należy pamiętać, że na terytoriach separatystycznych (Abchazja, Osetia Południowa) nie możemy liczyć na polską pomoc konsularną.

W zatłoczonych pociągach metra w Tbilisi i w marszrutkach należy zachować czujność z uwagi na możliwość pojawienia się kieszonkowców.

Poczucie bezpieczeństwa zapewnia jednak dość powszechnie obecna policja, która po szerokich reformach jest daleka od działań korupcyjnych i mocno zaangażowana w swoją pracę.

Gruzini prowadzą samochody z dużą nonszalancją, w sposób często niebezpieczny. Często są przypadki wyprzedzania na trzeciego, przekraczania dozwolonej prędkości czy wykonywania niebezpiecznych manewrów.

Dość powszechne są przypadki oszustw na turystach podczas wizyt w restauracjach. Zanim zapłacisz za rachunek sprawdź czy na pewno zgadza się on z tym, co rzeczywiście zamówiłeś. Restauratorzy mogą próbować wykorzystać ufność przyjezdnych i dopisać do rachunku kilka pozycji.

Sprawdziłeś już koszty ubezpieczenia turystycznego Twojego wyjazdu?

Pamiętaj, żeby przed każdym wyjazdem za granicę wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo jego koszty. Ja nie płacę za nie więcej niż kilka złotych dziennie. 

Z czego słynie gruzińska kuchnia?

Jestem zdania, że gruzińska kuchnia to jedna z lepszych rzeczy, jakie przytrafiły się światu.

Na podium moich ukochanych, gruzińskich dań stoją pierożki chinkali, adżarskie chaczapuri i kubdari. Jedzenie w Gruzji to mistyczne przeżycie dla mojego żołądka.

Adżarskie chaczapuri

Książki i przewodniki po Gruzji

Przed podróżą do Gruzji warto poznać szerszy kontekst kulturowy związany z tym krajem.

Polecane książki o Gruzji:

Polecane przewodniki po Gruzji:

Polecane przeze mnie książki pomogą Ci lepiej zrozumieć zasady, jakimi rządzi się gruzińskie społeczeństwo oraz poznać problemy, z jakimi na co dzień zmagają się Gruzini.

Ta porcja praktycznych informacji pozwoli Ci swobodnie zaplanować swoją pierwszą podróż do Gruzji. W poszukiwaniu ciekawych miejsc do odwiedzenia zerknij do artykułu, w którym opowiadam, co warto zobaczyć w Gruzji.

ZWIEDZAJ GRUZJĘ WYGODNIEJ

Chcesz zaoszczędzić czas i urozmaicić zwiedzanie

Kup mapkę najciekawszych atrakcji turystycznych i punktów Gruzji - atrakcje, ważne miasta, polecane kawiarnie i restauracje, rekomendowane noclegi i wskazówki o transporcie

Przygotuj się do podróży za granicę - praktyczne wskazówki

Ubezpieczenie podróży: nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego. To po prostu nieodpowiedzialne. Sprawdź za darmo ceny i wybierz najlepsze ubezpieczenie.

Wymiana walutzamów darmową kartę, aby wymieniać waluty po najniższym dostępnym kursie i odbierz 50 zł w prezencie od razu, gdy skorzystasz z karty.

Rezerwacja noclegów: sprawdź moje sposoby na rezerwację tanich i sprawdzonych noclegów przez portal Booking.com

Rozsądne pakowanie się: poznaj moje wskazówki na temat pakowania się w minimalistyczny sposób. Dzięki temu nie będziesz dźwigać niepotrzebnych kilogramów. 

Poznaj ciekawe strony i aplikacjezapisz się na mój darmowy kurs mailowy i poznaj aplikacje i strony internetowe, z których korzystam w każdej podróży.

Odwiedź mój sklep internetowy: sprawdź moje ebooki z gotowymi trasami wędrówek po górach i mapki z atrakcjami miast, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Najniższy możliwy datek to 5 zł. Dziękuję Ci z góry za docenienie mojej pracy! ;) 

Co zabieram w każdą podróż? Zajrzyj do mojego plecaka

Przez ponad 10 lat podróżowania udało mi się skompletować zestaw ulubionych ubrań, sprzętu i akcesoriów, z którymi wyjeżdżam w moje podróże. Lista poniżej to ściągawka, z której możesz skorzystać. 

 • wygodne buty: mój sprawdzony model na zwiedzanie miasta, ale też dłuższe, górskie wędrówki po różnego rodzaju nawierzchniach to Merrell Moab 2,
 • plecak: korzystam z taniego modelu Quechua Arpenaz NH100, który sprawdził się w każdych warunkach i bez problemu mieści się do bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych,
 • duży plecak wyprawowy: na dłuższe podróże w dalsze zakątki świata zabieram plecak Quechua Forclaz 70, w którym mieści się wszystko, czego potrzebuję do komfortowego życia,
 • ręcznik szybkoschnący: tu również sprawdza się tani, wytrzymały model Nabaiji XL 110x175 cm, którym da się wytrzeć dorosły mężczyzna + mały Nabaiji S 39x55 cm do wycierania rąk i twarzy,
 • termos: najlepszym termosem, jakiego używałem jest butelka termiczna CamelBak MultiBev z odkręcanym kubkiem i silikonową pokrywką - idealnie dla dwóch osób, 
 • telefon: Stories na Instagram oraz część zdjęć dostępnych na blogu to efekt mojej współpracy z telefonem iPhone XS, który w podróży jest moim drugim mózgiem,
 • dron: na świat z góry patrzę dzięki kompaktowemu, ważącemu raptem 249 g dronowi DJI Mavic Mini z zestawem Fly More Combo, który mieści się i w bagażu podręcznym, i w kieszeni, 

Kto jest autorem tego artykułu?

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

 1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku.
 2. Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie.
 3. Zapisz się na darmowy kurs mailowy "Niezbędnik podróżnika".
Skomentuj artykuł
guest
19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross