Z dziesiątek dostępnych domków w Karkonoszach przygotowałem listę 10 dobrych i całkiem niedrogich noclegów wysoko ocenianych przez gości. Wybrałem miejsca w najważniejszych lokalizacjach Karkonoszy – w pobliżu Karpacza i Szklarskiej Poręby, czyli głównych baz wypadowych w Karkonosze, ale też w leżącym blisko szlaków Jagniątkowie czy nad jeziorem Sosnówka komponującym się z panoramą gór. To propozycje na weekendowy, ale też dłuższy – wakacyjny albo urlopowy wypad w góry.
W zestawieniu znajdziesz praktyczne informacje o wystroju domków, układzie pomieszczeń, wyposażeniu pokojów i aneksów kuchennych. Opowiem o udogodnieniach – w tym basenach, jacuzzi czy saunach, atrakcjach w okolicy, dostępie do ogrodu i miejsca na grilla. Poszukam też drobnych wad, które mogą mieć znaczenie przy decyzji gdzie nocować w domku w Karkonoszach.
Czy warto zatrzymać się w domkach w Karkonoszach?
Górskie domki w Karkonoszach to mój ulubiony typ noclegu, kiedy wyjeżdżam powędrować po najwyższym paśmie górskim Sudetów. Zamiast dużych hoteli i pensjonatów, w górskich domkach możesz liczyć na dużą prywatność, górskie widoki spod domu i kameralną atmosferę, w której łatwiej się odpoczywa. Zamiast ograniczać się do często niedużych pokojów, w domkach do wykorzystania jest dużo przestrzeni – zarówno wewnątrz, jak i w otoczeniu domków.
Wybrałem 10 sprawdzonych domków, które są dobrą propozycją na weekendowy, ale też dłuższy – wakacyjny albo urlopowy wypad. Poza miejscem do nocowania i widokami na Karkonosze, niektóre domki oferują też baseny, jacuzzi, sauny, ruskie balie (wanny do gorących kąpieli na zewnątrz) czy miejsca na grilla. Sprawdzają się przede wszystkim, gdy w góry jedziesz w więcej osób – na rodzinne wakacje czy wyjazd z paczką znajomych, ale również bardziej kameralny, romantyczny wypad na weekend we dwoje.
Wybrałem domki w górach, które spełniają moje kryteria dobrego noclegu – są położone w lokalizacji z ładnymi widokami, oferują wysoki komfort za akceptowalną cenę, dają sporo możliwości spędzania wolnego czasu, a dodatkowo mają unikalny charakter i atmosferę. Ważny jest też wystrój, bo to on powinien robić na gościach górskich domków w Karkonoszach największe wrażenie.
1. Centrum Spokoju (Podgórzyn)
Centrum Spokoju oferuje domki z jacuzzi w Karkonoszach, w cichej i malutkiej miejscowości Zachełmie. Domki znajdują się 3 km od Podgórzyna i 3,6 km od zamku Chojnik. W domkach mieści się do 7 osób, dlatego jest to dobra opcja dla rodzin i większych grup znajomych. Miejsce jest gościnne i ma udogodnienia dla podróżujących z małym dzieckiem (krzesełko do karmienia, łóżeczko turystyczne i wanienkę), oprócz tego mile widziane są zwierzęta. Centrum Spokoju wyróżnia relaksująca atmosfera wspierana przez strefę SPA, jacuzzi na świeżym powietrzu oraz widok na panoramę Jeleniej Góry.
Obiekt dysponuje trzema domkami na drewnianych palach z tarasami, na których możesz rozkoszować się widokiem pijąc herbatę na leżaku. Budynki są urządzone ładnie, elementy drewniane łączą się dobrze z eleganckimi meblami. Każdy domek ma część parterową i piętro z balkonem. W domku są dwie sypialnie z czterema łóżkami pojedynczymi oraz dwuosobowa rozkładana sofa.
Do dyspozycji masz małą łazienkę z kabiną prysznicową, zestawem ręczników oraz suszarką. Posiłki przygotujesz w dobrze wyposażonym aneksie kuchennym z płytą indukcyjną, czajnikiem, tosterem, mikrofalówką, zmywarką oraz lodówką z zamrażarką. Wieczorami usiądziesz wygodnie w salonie na aksamitnych krzesłach i obejrzysz coś z Netflixa na telewizorze dzięki darmowemu Wi-Fi.
Zamiast domku możesz wynająć apartament znajdujący się tuż obok, przez co zyskasz sporo przestrzeni i kilka innych udogodnień. Zamiast jednego będziesz miał dwa salony z małymi kominkami, zamiast 4 pojedynczych łóżek i sofy, otrzymasz łóżko małżeńskie, dwa pojedyncze oraz dwie sofy, dzięki czemu zmieści się tu nawet 7 osób. Dodatkowymi zaletami jest większa łazienka z dwiema umywalkami oraz ekspres do kawy.
W piwnicy tego budynku znajduje się strefa spa, gdzie skorzystasz z suchej lub mokrej sauny, a następnie wypoczniesz na leżaku wdychając powietrze z tężni solankowej z ceglanym sklepieniem. Strefa spa jest dostępna dla gości bez dodatkowych opłat, a w cenie pobytu są też szlafroki.
Obok noclegu znajdziesz czarny szlak wiodący na zamek Chojnik (ponad godzina marszu). Po drodze zobaczysz legendarne źródełko Kunegundy, Skalnego Grzyba oraz Głazowisko. Mimo, że po zamku pozostały tylko ruiny, okolica wciąż robi wrażenie. Z murów i wieży zobaczysz całą okolicę. Warto wybrać się tutaj zwłaszcza podczas corocznego turnieju kuszniczego o Złoty Bełt – w trakcie turnieju zobaczysz pokazy walk rycerskich oraz dawnych zwyczajów. Po powrocie wypoczniesz w zewnętrznym jacuzzi z hydromasażem lub grzejąc się przy ognisku.
Ciężko znaleźć konkretne minusy w Centrum Spokoju. Na minus można zaliczyć dość strome i wąskie schody na piętro w domkach. Jeżeli ktoś ma problemy z poruszaniem to mogą być dla niego niewygodne, ale dla sprawnych osób nie będą najmniejszym wyzwaniem. Innym problemem jest odległość od sklepu – najbliższy market jest prawie 3 kilometry od miejsca noclegu. To jest cena, którą trzeba zapłacić za ciszę i spokój. Wystarczy zrobić zakupy wcześniej. ;)
2. Zacisze Pod Śmielcem (Jelenia Góra Jagniątków)
Zacisze Pod Śmielcem to nowoczesne domki w Karkonoszach. Znajdują się w Jagniątkowie, czyli części Jeleniej Góry. To spory plus, bo zamiast gotować możesz zamawiać jedzenie z dowozem z jeleniogórskich restauracji. Obiekt składa się z trzech takich samych budynków, z czego każdy pomieści do 6 osób. Zacisze jest też dobrym miejscem jeżeli podróżujesz z dziećmi – znajdziesz tam plac zabaw, trampolinę oraz piaskownicę. Często na nowych gości czeka domowe ciasto oraz trzaskający w kominku ogień, a właścicielka jest zaangażowana. Takie gesty jak świeżo upieczone rogaliki rano do śniadania sprawiają, że pobyt tutaj może pozostawić miłe wspomnienia.
W każdym domku znajdują się po dwie sypialnie: jedna z łóżkiem małżeńskim, druga z dwoma łóżkami pojedynczymi. Dodatkowo jako miejsce do spania może służyć rozkładany narożnik w salonie, maksymalnie może spać tutaj 6 osób. Aneks kuchenny jest dobrze wyposażony, znajdziesz tutaj czajnik, płytę elektryczną, mikrofalówkę, zmywarkę oraz automatyczny ekspres do kawy. W schludnej łazience jest zestaw ręczników, suszarka, prysznic, a dla najmłodszych wanienka. Jeden z domków jest oznaczony jako premium i kosztuje więcej, ale oprócz kosmetycznych zmian jak lepszej jakości meble i więcej fototapet nie przekonuje on mnie do dopłacania. ;)
Na terenie obiektu do dyspozycji będzie taras i grill przypisany do domku. Każdy domek ma także dostęp do leżaków oraz zestawu mebli ogrodowych, a w większym gronie możesz usiąść w altanie ogrodowej z fotelem bujanym. Z altany możesz obserwować dzieci bawiące się na placu zabaw, trampolinie czy w piaskownicy, chociaż te są niewielkie i z myślą raczej o młodszych dzieciach. Na wypadek niepogody pozostaje Ci duży kominek oraz telewizor z dostępem do szybkiego internetu przez światłowód.
Zacisze pos Śmielcem leży blisko kilku wyjść na szlaki. Warto wybrać się nad Wodospad Szklarki (1,5 godziny marszu), który jest drugim najwyższym wodospadem w Karkonoszach. Przy okazji warto zahaczyć o Chybotek oraz Złoty Widok (ważne atrakcje Szklarskiej Poręby), skąd roztacza się panorama na szczyty od Śnieżki do Łabskiego Szczytu. W Jagniątkowie warto zajrzeć do Domu Gerharta Hauptmanna – muzeum urządzonego w domu niemieckiego laureata literackiej Nagrody Nobla, raptem kilometr od noclegu.
Zacisze Pod Śmielcem to przyjemne, rodzinne miejsce – jednak ma drobne wady. Można przyjechać tu z psem, ale poza domkiem pies musi być cały czas na smyczy i nie może wybiegać się po terenie. Nie ma też możliwości pozostawienia psa samego w domku, gdy idziesz np. do Karkonoskiego Parku Narodowego.
Utrudnieniem dla niektórych gości może być brak ogrzewania poza kominkiem. Budynki są jednak nowe jest trzymają ciepło, ale po całodniowej wędrówce zimą wrócisz pewnie do dość zimnego miejsca i będziesz musiał sam na nowo napalić w kominku. Chociaż osobiście doceniam ten klimat i nie traktuję tego jako wadę. ;)
3. Domki Marczyce (Sosnówka)
Domki Marczyce to nowoczesny obiekt z dwoma domkami do wynajęcia stojącymi blisko jeziora Sosnówka (1 km), oraz zamku księcia Henryka (ok. 2 km). W każdym domku zmieści się do 6 osób. Marczyce to mała wieś na skraju lasu, dobre miejsce żeby podziwiać widoki i wypoczywać wśród drzew, w spokojnej atmosferze. Tarasy w zboczach gór oraz wiata wypoczynkowa z zielonym dachem są dostępne dla gości na terenie obiektu. Żebyś lepiej poczuł karkonoski klimat na przywitanie otrzymasz butelkę lokalnej nalewki.
Mniejszy z domków jest drewniany i urządzony w rustykalnym stylu. Ma dwa poziomy – na piętrze są dwie sypialnie z łóżkami małżeńskimi, a na dole pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienka. W pokoju dziennym jest rozkładana kanapa, a także telewizor i stół jadalny. Aneks kuchenny wyposażony jest w płytę elektryczną, czajnik elektryczny, lodówkę oraz zmywarkę. Łazienka z prysznicem jest dość skromna. W domkach jest ciepło dzięki ogrzewaniu podłogowemu.
Wynajmując większy domek – nowoczesny z przeszkloną ścianą, dostaniesz nieco więcej przestrzeni. Oprócz innego designu, do dyspozycji jest dodatkowa, trzecia sypialnia z podwójnym łóżkiem oraz piekarnik, ale to co jest naprawdę godne uwagi to widok na Stawy Podgórzyńskie z jednej sypialni. Teren wokół samych domków jest dobrze zagospodarowany.
Możesz wypocząć na jednym z tarasów z widokiem na góry lub zdecydować się na aktywny wypoczynek pod wiatą. Tutaj znajdziesz miejsce do grania w bilard oraz rzutki, możesz także zorganizować sobie ognisko lub zasnąć na hamaku pod zielonym dachem. Teren jest duży i ogrodzony, więc sprawdzi się jeżeli masz ze sobą psa.
Domki Marczyce są w sąsiedztwie dobrze zachowanego zamku księcia Henryka (40 min marszu). Całkowicie oryginalna jest renesansowa wieża widokowa, natomiast reszta budowli została odrestaurowana. Oprócz widoku na okolicę, dla najmłodszych w ofercie są spotkania z sokolnikiem, gra terenowa czy warsztaty z rękodzieła. Dla dorosłych przewidziano nocne zwiedzanie z pochodnią w ręku oraz degustację lokalnych potraw lub trunków. Dodatkowo na wszystkich czeka wspinaczka skałkowa z instruktorem.
Domki Marczyce są wartą uwagi opcją dla osób które chcą się wyciszyć na łonie natury. Jeśli planujesz zabrać psa to możesz z nim przebywać tylko w drewnianym domku (a nie jest to jasno podane podczas rezerwacji) i będziesz musiał także dodatkowo dopłacić. W związku z lokalizacją blisko natury, zaplanuj wcześniej zakupy, bo najbliższy market jest 3 km od domku. Dodatkowo zdarza się, że Wi-Fi działa średnio, chociaż nie jest to problemem, jeśli nie planujesz spędzić czasu w domku intensywnie pracując na komputerze. Innych mniejszych lub większych minusów nie zauważyłem.
4. Domek Drwala (Sosnówka)
Domek Drwala to pojedynczy domek nad jeziorem Sosnówka w Karkonoszach. Przez to, że w ofercie jest tylko jeden domek mieszczący do 6 osób, trudno o bardziej kameralną konfigurację. W połączeniu z tarasem i zadbanym podwórkiem można tu począć domową atmosferę. Dużym plusem jest lokalizacja w centrum Sosnówki, skąd będzie blisko do sklepu czy restauracji. Jeżeli zależy Ci na spokojnej atmosferze i posiadaniu obiektu tylko dla swojej rodziny lub grupy znajomych to wziąłbym to miejsce pod uwagę.
W domku są dwie sypialnie z czterema pojedynczymi łóżkami oraz rozkładany narożnik w pokoju dziennym. Jest to przytulne i ciepłe miejsce, a jasne kolory dobrze pasują do drewnianego stropu oraz klasycznych mebli. W aneksie kuchennym jest płyta elektryczna, toster, ekspres do kawy, czajnik, mikrofalówka, lodówka oraz zmywarka. W łazience znajdziesz zestaw ręczników i kosmetyków, suszarkę do włosów oraz prysznic. Dużą zaletą jest mały kominek, dzięki niemu siedzenie w salonie i oglądanie telewizji jest dużo przyjemniejsze. Na wyróżnienie zasługuje też szuflada z grami planszowymi.
Mocną stroną Domku Drwala jest podwórko – chociaż nie tak duże jak w niektórych innych propozycjach na tej liście – to masz je na wyłączność i jest wystarczająco duże, żeby wypocząć. Ognisko rozpalisz w kamiennym kręgu otoczonym blokami skalnymi, które służą za ławki i przy okazji dodają miejscu klimatu. Opcja grillowania też jest w pakiecie – masz dostęp do dużego grilla na węgiel z kominem.
Dla dzieci znajdziesz tutaj zjeżdżalnię i piaskownicę. Jest tutaj kilka miejsc gdzie można się zrelaksować “wisząc”: duża bujana ławka, “fotel jajo” na tarasie i hamak ustawiony na trawniku. Nic nie przebije jednak moim zdaniem jacuzzi z gorącą wodą i hydromasażem, które znajduje się pod daszkiem altanki. Można więc z niego skorzystać nawet kiedy pada.
Odwiedzając Domek Drwala warto poświęcić chwilę żeby obejrzeć jezioro Sosnówka. To sztuczny zbiornik z wodą pitną, z którego brzegu dobrze widać Karkonosze. Obejście jeziora dokoła i powrót do domku to 7 km, co jest dobrym pomysłem na odpoczynek po aktywnych dniach w górach. Inną bliską atrakcją, zaledwie kilometr od noclegu, jest ZOObaczysko.
Domek Drwala ma kilka drobnych wad. Stół jadalny jest umieszczony pod schodami na piętro, co nie przeszkadza w korzystaniu z niego i bez problemu można go przestawić kawałek dalej na środek salonu, ale… to dziwne miejsce żeby zjeść posiłek. ;) Czasami słychać dzwony z kościoła parafialnego w Sosnówce, nie jest to ani bardzo głośne ani bardzo częste, więc będzie drażnić tylko wrażliwe uszy.
5. Sosnowa Chata (Jelenia Góra Jagniątków)
Sosnowa Chata to duży budynek w Jagniątkowie, czyli dzielnicy Jeleniej Góry. Obiekt leży jednak bliżej Szklarskiej Poręby (10 km) niż centrum Jeleniej Góry (20 km), przez co jest dobrą bazą wypadową na Śnieżne Kotły (8,5 km), Łabski Szczyt (9,4 km) i inne szlaki Karkonoszy. Chata ma swój unikalny klimat – jest w całości zbudowana z drewna, a ściany składają się z długich sosnowych bel. Jest to duży obiekt, w którym przenocuje nawet 8 osób – to więc dobre miejsce dla grup znajomych lub rodzin.
Chata ma cztery sypialnie: pierwsza ma jedno łóżko pojedyncze i jedno podwójne, druga łóżko podwójne, trzecia dwa łóżka pojedyncze a czwarta rozkładaną sofę. W małej łazience znajdziesz suszarkę do włosów, ręczniki i kabinę prysznicową. Kuchnia jest dobrze wyposażona – jest tutaj płyta indukcyjna, czajnik, ekspres do kawy, toster, mikrofalówka, piekarnik, zmywarka i lodówka. Jakbyś wybierał się tu na święta to czuję, że dałoby tu radzę przygotować nawet wigilijną kolację. ;)
W salonie jest duży stół jadalniany, duża kanapa ze stolikiem kawowym i serce chaty, czyli kominek. Telewizor z konsolą do gier znajdziesz w sypialni z rozkładaną sofą. Myślę, że nieco lepiej sprawdziłby się w salonie, bo łatwiej byłoby oglądać coś wspólnie – no i oglądanie telewizji w sypialni, tuż przed snem, jest niekoniecznie zdrowe. ;)
Trawnik wokół domu jest zadbany i ogrodzony drewnianym płotem – nadaje się do uprawiania sportu i zabawy z psem, za którego nocleg trzeba zapłacić dodatkowo. Z dużego balkonu możesz podziwiać górską panoramę, jest to dobre miejsce do oglądania zachodów słońca. Możesz też usiąść na tarasie pod balkonem przy dużym stole piknikowym i zjeść kiełbaski smażone na ognisku.
Lokalizacja Chaty sprzyja pieszym wycieczkom. Kawałek od noclegu znajdziesz wejście na niebieski szlak prowadzący do Przełęczy pod Śmielcem, a stąd wejdziesz na drogę Przyjaźni Polsko-Czeskiej i zobaczysz Śnieżne Kotły. Taka trasa to 8 km i powinna zająć 2:40 h. Od Śnieżnych Kotłów warto pójść na Łabski Szczyt i przejść na czeską stronę, żeby zobaczyć Źródło Łaby (kolejne 35 min marszu).
Jeżeli planujecie dłuższą trasę to można to przedłużyć idąc na Szrenicę, a na koniec warto zjechać kolejką linową z Szrenicy do Szklarskiej Poręby. Więcej takich tras znajdziesz w ebooku z gotowymi wycieczkami po Karkonoszach.
Sosnowa Chata ma swój niezaprzeczalny urok, aczkolwiek nie jest wolna od wad. Telewizor jest już wiekowy, tak samo konsola PS2, które są w sypialni zamiast w salonie, przez co trudno jest wspólnie obejrzeć film po dniu pełnym zwiedzania. Przez ciemniejszy odcień drewna na ścianach w chacie jest dość ciemno, ale nie jest coś, co psuje atmosferę mieszkania w tym uroczym miejscu.
6. Wysokie Łąki (Kowary)
Wysokie Łąki to kompleks trzech domków nad stawem w Karkonoszach, zlokalizowany blisko Kowar (3,5 km) i kawałek od Karpacza (9 km). Budynki są w zabudowie szeregowej, teren wokół jest duży i ładnie zadbany. Na wyróżnienie zasługują bogate kwietniki oraz staw z tarasem i leżakami. Z prywatnego tarasu będziesz miał świetny widok na góry. Domki są urządzone dość prosto, ale są czyste i zadbane.
Jest to opcja dla trochę mniejszych grup, może tu nocować maksymalnie 5 osób. Są dwie sypialnie, jedna z łóżkiem małżeńskim, druga z dwoma łóżkami pojedynczymi, oprócz sypialni jest jeszcze rozkładana sofa w salonie. W łazience jest zestaw ręczników i kosmetyków, suszarka do włosów oraz prysznic. W kuchni znajdziesz płytę indukcyjną, czajnik, ekspres do kawy, toster, kuchenkę mikrofalową, lodówkę i zmywarkę. W salonie możesz usiąść wygodnie na sofie i grzać się przy kominku oglądając telewizję – niestety bez Netflixa.
Nazwa zobowiązuje – teren wokół jest ogromny i ogrodzony tylko drewnianym płotkiem, do którego czasem podchodzą sarny. Można się tu poczuć jak na górskiej łące, a zadbany trawnik i kwiaty zachęcają do piknikowania. Świetnym miejscem do oglądania zachodów słońca jest taras nad stawem, gdzie znajdziesz wyprofilowane drewniane leżaki. Dla dzieci obok jest zjeżdżalnia z huśtawką.
Dużym plusem lokalizacji jest bliskość Kowar z ich atrakcjami. Warto odwiedzić Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska z modelami najpiękniejszych zamków, pałaców oraz kościołów Dolnego Śląska – w tym zamku Czocha oraz bazyliki mniejszej w Krzeszowie.
Równie blisko co park jest Muzeum Sentymentów. Jest to zespół 13 pokoi inspirowanych PRLem, na ekspozycji zobaczysz m.in. pokój dziadków, gabinet lekarski czy stare kino z projekcją VHSów. Kupiłem tam za grosze filiżanki z czasów PRL. ;)
Wysokie Łąki to ciekawe miejsce łączące w sobie komfort miejscowości turystycznej z spokojem górskiej łąki, ale są pewne minusy. Pokoje ogrzewane są przez kominek, w którym trzeba raz na jakiś czas napalić – chociaż dla mnie to wielki plus, ale nie każdy musi mieć na to ochotę. Zabudowa szeregowa może też mieć swoje wady – jeżeli trafisz na gości łamiących ciszę nocną to w Twoim domku może być słychać hałasy zza ściany.
7. Chałupy pod Lipami (Szklarska Poręba)
Chałupy pod Lipami oferują domki w Karkonoszach, w których dobrze odnajdą się rodziny z dziećmi – ale nie tylko one. Jest to osiedle 12 drewnianych domków całorocznych na obrzeżach Szklarskiej Poręby (3 km od centrum) i niedaleko wejścia na czerwony szlak (2 km). Każda chałupa stoi osobno na wzgórzu otoczonym drzewami, a wiosną spomiędzy kamieni wyrastają kwiaty. Ładny teren w połączeniu z widokiem na góry robi przyjemne wrażenie. Dużym plusem są dwa place zabaw dla dzieci oraz świetlica.
Drewniane budynki są nowe, ale wybudowane w tradycyjnym stylu. W środku są trzy sypialnie, dwie z łóżkami podwójnymi oraz trzecia z łóżkiem podwójnym i dwoma łóżkami pojedynczymi, dodatkowo w salonie jest rozkładany narożnik. W kuchni znajdziesz płytę kuchenną, czajnik elektryczny, mikrofalę, zmywarkę, lodówkę i krzesełko dla dzieci.
Łazienka jest wyposażona w zestaw ręczników, suszarkę do włosów i prysznic, dużym plusem jest dodatkowa mniejsza toaleta. Salon z miejscem do wypoczynku i płaskim telewizorem jest połączony z częścią jadalną, w której stoi duży drewniany stół z ładnymi góralskimi krzesłami.
Każdy domek ma przed wejściem taras ze stołem piknikowym. To dobre miejsce żeby cieszyć się urokami prywatnego grilla kominkowego i oglądać słońce wschodzące między szczytami. Innym miejscem, z którego można skorzystać jest świetlica. Dorośli znajdą tam dużą skórzaną kanapę przy kominku, telewizor, piłkarzyki i rzutki.
Dla najmłodszych w świetlicy znajduje się strefa zabaw z klockami, kolorowankami, tunelem, małą zjeżdżalnią i basenikiem z piłeczkami. Rodzice mogą obserwować dzieci siedząc z kawą przy stoliku obok. Dodatkowo pod Lipami znajdziesz dwa place zabaw: jeden kolorowy z piaskownicą dla młodszych dzieci i drugi drewniany z wiszącą ławką dla tych trochę starszych.
Lokalizacja jest dużym plusem Chałup – bliskość Szklarskiej Poręby pozwala łatwo korzystać z atrakcji miasta i mieć dobrą bazę wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie. Dla dzieci ciekawym miejscem jest Dinopark (1,5 km od noclegu) z modelami dinozaurów na ścieżce edukacyjnej, kinem 6D, parkiem linowym, kolejką, tyrolką, strzelnicą paintball, dmuchańcami i miejscem do zabawy w archeologa.
Oferta jest bogata, ale spora część atrakcji jest dostępna tylko w lecie. Zimą warto skorzystać z Szrenica Ski Arena i spróbować swoich sił na nartach lub snowboardzie. Na miejscu znajdziesz 5 różnych nartostrad na które wjedziesz kolejką linową lub wyciągiem. Łącznie to 12 km tras z systemem dośnieżania.
Chałupy pod Lipami to miejsce z fajnym klimatem w dobrej lokalizacji – niestety, drobne minusy także wynikają z tej lokalizacji. Droga dojazdowa jest wyboista i w słabym stanie (ale przejezdna, o ile nie przesadzasz z prędkością). Okolica jest atrakcyjna i blisko obiektu powstał hotel, który odebrał miejscu trochę kameralności. Nie są to dla mnie jednak wady zniechęcające do przyjazdu. ;)
8. Domek Ale Fajnie (Miłków)
Domek Ale Fajnie to niewielki obiekt w Miłkowie, 6 km od Karpacza. Mimo, że jest to domek w górach, to w środku wygląda jak modny, miejski apartament. Budynek ma dostęp do niedużego, ale zadbanego podwórka z widokiem na góry. Właściciele mieszkają na tej samej posesji i są pomocni, ale nie naruszają prywatności swoich gości. W Ale Fajnie mile widziane są psy, za których pobyt nic nie zapłacisz. Jest to domek parterowy dostosowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
Jest to najmniejszy domek na tej liście – zmieszczą się tutaj 4 osoby, dwie na łóżku małżeńskim w sypialni i dwie na rozkładanej sofie w salonie. Wnętrze jest bardzo jasne i kolorowe, a w środku zobaczysz kilka ładnych malunków. Najbardziej charakterystyczny jest czarny kot namalowany na drzwiach lodówki.
Aneks kuchenny jest otwarty na salon. Jest mały ale dobrze wyposażony – znajdziesz tutaj płytę kuchenną, ekspres do kawy, toster, czajnik, mikrofalę, zmywarkę, lodówkę i piekarnik. W łazience jest prysznic, zestaw ręczników oraz suszarka do włosów. W salonie z częścią jadalną znajdziesz niewielki kominek, jest też telewizor z płaskim ekranem. O wiele lepszy widok masz jednak tuż obok, patrząc na drzwi tarasowe z karkonoską panoramą.
Nieduże podwórko jest napakowane akcesoriami, które mają Ci umilić wyjazd. Na tarasie jest ustawiony narożnik ogrodowy oraz stoliczek z krzesełkami. Pod parasolem ogrodowym stoją dwa leżaki. Możesz też wypocząć w wolnostojącym hamaku ogrodowym. Jeżeli będziesz miał ochotę na ognisko to jest tutaj palenisko z opuszczanym rusztem i mały stół piknikowy zaraz obok.
Ale Fajnie jest położone w miejscu zachęcającym do wędrówek. Idąc tylko kawałek od miejsca noclegu trafisz na leśną ścieżkę prowadzącą do kaplicy św. Anny – sporej kapliczki na uboczu wybudowanej koło uzdrawiającego źródełka. Przy kaplicy jest najgrubszy w Karkonoszach klon Jawor. Trasa do dwóch atrakcji to 2,5 km w jedną stronę.
Inną znaną świątynią w okolicy jest Kościół Wang, do którego dojdziesz idąc tym samym leśny traktem i mijając po drodze punkt widokowy Patelnia. Kościół Wang jest jedną z najważniejszych atrakcji Karpacza – to zabytkowa drewniana świątynia z XII wieku, która do Polski przyjechała zapakowana w skrzynie.
Domek Ale Fajnie to przytulne i ładne miejsce, jeden z tych obiektów które mają duszę. Jeżeli podróżujesz np. w dwie osoby to jest to doskonała opcja, ale zazwyczaj szukając domku w górach myśli się o wypadzie rodzinnym lub paczką znajomych. Jeśli nie potrzebujesz jednak dużych przestrzeni, tutaj powinno się udać spędzić dobry czas u stóp Karkonoszy i stwierdzić na koniec “ale fajnie” – zgodnie z nazwą domku. ;)
9. Kolorowe Karkonosze (Przesieka)
Kolorowe Karkonosze to kompleks trzech dużych całorocznych domków z dostępem do sauny i bani zewnętrznej. Domki są zlokalizowane w Przesiece. To spore, ładne budynki z bielonymi ścianami i kolorowymi okiennicami mogące pomieścić do 7 osób. Obiekt leży na wzgórzu, z którego jest piękny widok na pobliskie szczyty. Dużą zaletą tego miejsca jest możliwość skorzystania za dodatkową opłatą z sauny oraz gorącej bani, które są fajną formą odpoczynku po całodniowej wędrówce.
Domki są w trzech kolorach: żółty, czerwony i niebieski. W żółtym zmieści się 7 osób, w dwóch pozostałych jest po 6 miejsc. W budynkach są po dwie sypialnie, jedna z łóżkiem małżeńskim, druga z dwoma łóżkami pojedynczymi, ja dwie dodatkowe osoby mogą spać na rozkładanej sofie. W domkach są po dwie łazienki, więc ryzyko porannych kolejek przed wyprawą w góry maleje. ;)
Domki są nowe i zadbane, a meble w środku minimalistyczne i wygodne. Aneks kuchenny z wyspą ma płytę indukcyjną, czajnik, ekspres do kawy z młynkiem, mikrofalówkę, zmywarkę, lodówkę z zamrażarką i piekarnik. W łazience znajdziesz kabinę prysznicową, suszarkę do włosów, pralkę i komplet ręczników dla gości. W przestronnym salonie gospodarze zadbali o rozrywkę – oprócz telewizora znajdziesz tutaj kilka gier planszowych i biblioteczkę z książkami.
Każdy domek ma duży balkon i taras na zboczu wzgórza z widokiem na góry. Na terenie ośrodka znajdziesz miejsce do grillowania oraz stoły piknikowe, a z drewnianej ławki między skałami można oglądać panoramę okolicy. Dla fanów wycieczek rowerowych jest profesjonalna myjka, która przyda się mocno, jeśli ruszysz rowerem MTB w trasę po lesie.
Najmłodsi mogą skorzystać z placu zabaw z trampoliną. Sercem Kolorowych Karkonoszy jest strefa wellness – drewniana sauna jest w kształcie przewróconej beczki i wieczorami podświetla się na czerwono. Polecam skorzystać z bani zimą kiedy wokół leży śnieg, koniecznie z grzańcem w ręce. ;)
Będąc w Przesiece warto pójść nad 10-metrowy wodospad Podgórnej. To jedyny tak duży wodospad w Karkonoszach, pod którym można się kąpać cały rok – to dobre miejsce również dla miłośników morsowania. Idąc dalej w las dojdziesz do trasy widokowej na Kaskadę Myi i dalej do Małej Japonii, czyli ogrodu japońskiego. Znajdziesz tutaj muzeum z oryginalnymi zbrojami i mieczami samurajskimi, wystawę drzewek bonsai, duży plac zabaw dla dzieci, japoński sklep i kawiarnię, a w sezonie letnim spróbujesz japońskiego wina i herbaty. Cała trasa to zaledwie 2 km od noclegu.
Ciężko jest wskazać większe niedociągnięcia w Kolorowych Karkonoszach. Do obiektu nie możesz zabrać zwierząt, nawet za dopłatą. Warto wcześniej zrobić zaopatrzenie w produkty spożywcze, bo sklep w Przesiece jest słabo zaopatrzony. To jednak małe wady, które nie zmieniają faktu, że Kolorowe Karkonosze to dobrze przygotowane noclegi, w których właściciele przyłożyli dużą wagę do szczegółów.
10. Domki Platan (Kowary)
Platan oferuje domki z basenem w Karkonoszach z dużym zapleczem atrakcji do spędzania wolnego czasu bez ruszania się z domku. Obiekt znajduje się na obrzeżach Kowar, 4 km od Karpacza. Wygląda jak osiedle ładnych domków jednorodzinnych z równo przyciętymi trawnikami, zadbanymi kwiatami. W ofercie jest dostęp do boiska, strefy SPA, fitness, wypożyczalni rowerów… i kilku innych udogodnień. To zdecydowanie miejsce dla osób, które chcą aktywnie spędzić swój pobyt w Karkonoszach.
Domki to białe budynki ze skośnym dachem. W środku, podobnie jak na zewnątrz, wystrój jest prosty, ale wszystko jest czyste i zadbane. W domkach może nocować do 8 osób: dostępne są dwie sypialnie (jedna z czterema łóżkami pojedynczymi, druga z dwoma) oraz salon z rozkładaną sofą. Aneks kuchenny ma płytę kuchenną, czajnik elektryczny i lodówkę.
W łazience znajdziesz ręczniki oraz dużą kabinę prysznicową. W salonie koło strefy z kanapą stoi niewielki kominek typu koza (dobra opcja na zimowe wieczory) oraz mały telewizor z płaskim ekranem.
Platan ma w ofercie multum atrakcji do mniej lub bardziej aktywnych gości: boisko do siatkówki, ogród zimowy z bilardem, kręgielnię, grilla, tenis stołowy, siłownię zewnętrzną i plac zabaw. Możesz tutaj wypożyczyć rower wspomagany silnikiem elektrycznym, dobry na strome górskie podjazdy. W strefie SPA dostępne jest jacuzzi, balia kąpielowa, dwie sauny oraz tężnia solankowa. W sezonie letnim możesz skorzystać z basenu zewnętrznego i leżaków – basen nie jest duży, ale można w nim posiedzieć i się schłodzić.
Z domków jest blisko do jednej z najbardziej rozpoznawalnych rodzinnych atrakcji Karpacza, czyli Western City (3 km). Na miejscu jest będziesz mógł skorzystać ze strzelnicy, popłynąć canoe, płukać złoto czy nauczyć rzucać nożem, włócznią lub lassem.
7 km od noclegu znajduje się Sztolnia Kowary, które była częścią tajnej kopalni uranu z okresu PRL, która wydobywała go dla ZSRR. Chodząc podziemnymi korytarzami poznasz historię kopalni i górnictwa w Karkonoszach, zobaczysz szkło uranowe, wystawę o bombach atomowych oraz spektakl laserowy na ekranie wodnym z nalotu na Hiroszimę.
Domki Platan mają wiele do zaoferowania, ale zauważyłem też drobne wady. Aneks kuchenny jest słabo wyposażony i gotowanie wszystkich posiłków dla całej ekipy może być mniej wygodne. Do domków można jednak zamówić jedzenie na dowóz, bp. z restauracji Słodkie Chili albo Bistro Cicha. Za niektóre rzeczy będzie trzeba dodatkowo zapłacić – np. brykiet do kominka. W czasie rezerwacji możesz dopytać o aktualny cennik niektórych atrakcji. Nie psuje to jednak wrażenia, że to dobry wybór domków w Karkonoszach.
Mapa noclegów w Karkonoszach
Jeśli nadal nie udało Ci się wybrać dobrego noclegu spełniającego Twojego wymagania, przyda Ci się mapa hoteli, apartamentów i domków w Karkonoszach. Wpisz niżej daty swojej podróży, a na mapie zobaczysz wszystkie dostępne wtedy noclegi oraz ceny za dobę. Pamiętaj o tym, żeby wybierać miejsca o dobrej lokalizacji – blisko centrum albo punktów wypadowych na szlaki Karkonoszy i Gór Izerskich.
Co jeszcze powinieneś przeczytać?
Poznałeś właśnie moją listę polecanych domków w górskiej okolicy Karkonoszy. Mam nadzieję, że przynajmniej jeden z nich przypadł Ci do gustu i że już udało Ci się zarezerwować w nim nocleg. W takiej sytuacji życzę dobrej pogody i udanego wypoczynku widokiem na dolnośląskie góry. ;)
Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!
Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek.
- Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt.
- Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże są dla nas ważne. Sprawdź też nasze inne kierunki podróży.
- Możesz postawić nam wirtualną kawę za dowolną kwotę, która pomoże w rozwoju bloga. Treści na blogu są i będą darmowe.