Kolejkowo we Wrocławiu - wielka makieta kolejowa w Dworcu Świebodzkim

13 czerwca 2020
(aktualizacja: 1 marca 2021)

Miłośniku podróży! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl. 

Makieta kolejowa Kolejkowo Wrocław nie mogła znaleźć sobie lepszej lokalizacji. "Cudowny świat w miniaturze" pełen pociągów, samochodów, ludzi i budynków można podziwiać w budynku dawnego dworca kolejowego Wrocław Świebodzki. Kolejkowo to nie tylko atrakcja dla dzieci - ogrom pracy i dokładność w odwzorowaniu rzeczywistości zrobi też wrażenie na dorosłych. Przekonaj się ze mną, jak wygląda zwiedzanie makiety kolejowej Kolejkowo Wrocław.

Co znajdziesz w artykule?

  • opis atrakcji, które można znaleźć na makiecie Kolejkowo,
  • krótką historią Dworca Świebodzkiego, czyli miejsca, w którym znajduje się makieta kolejowa,
  • wskazówki dojazdu do Kolejkowa,
  • ceny biletów wstępu do makiety.
makieta kolejowa Kolejkowo wrocław

Kolejkowo we Wrocławiu - co to za atrakcja?

Kolejkowo Wrocław to dwupoziomowa makieta kolejowa, która zajmuje tzw. dworzec Świebodzki - nieczynną stację kolejową Wrocław Świebodzki tuż przy Placu Orląt Lwowskich. Działa we Wrocławiu od 2015 r.

Poznaj najciekawsze atrakcje Wrocławia

Przygotowałem przewodnik, który ułatwi Ci zwiedzanie najciekawszych miejsc i atrakcji Wrocławia. Sprawdź, czy miałem okazję odwiedzić już wszystkie punkty z mojej listy.

Określenie "makieta kolejowa" nie oddaje rozmachu przedsięwzięcia stojącego za Kolejkowem - to tak naprawdę miniaturowy świat pełen dobrze odwzorowanych budynków, ludzi, samochodów i pociągów. Makieta pokazuje zarówno życie mieszkańców dużego miasta, jak i życie na wsi.

W Kolejkowie jeździ 15 pociągów złożonych łącznie z 60 wagonów, a długość torowisk to aż 510 metrów - co przy miniaturowej skali robi wrażenie. Pociągi kursują ze stałą prędkością ok. 1,5 km/h.

Twórcy makiety umieścili na niej dokładnie 3437 figurek ludzi i zwierząt oraz 242 budynki, z czego większość to miniaturowe kopie rzeczywiście istniejących obiektów. A to wszystko na 335 metrach kwadratowych powierzchni ekspozycji.

scenka makieta kolejowa Wrocław

Zwiedzanie Kolejkowa zaczyna się od dużej makiety z centralnie położoną stacją kolejową Kolejkowo. Obok znajdziesz najwyższy punkt makiety - Śnieżkę z dobrze odtworzonym budynkiem obserwatorium meteorologicznego, stokiem narciarskim i nieistniejącą w rzeczywistości stacją kolejową Dwa Tunele.

U podnóża Śnieżki działa też prężnie stacja kolejowa w Karpaczu, na której co 3,5 minuty zatrzymuje się najdłuższy pociąg kursujący po Kolejkowie oraz miniaturowy odpowiednik muzeum Karkonoskie Tajemnice. W tej części makiety wybudowano również schronisko Szwajcarka leżące w Rudawach Janowickich.

Śnieżka makieta Kolejkowo blog podróżniczy
stacja dwa tunele makieta kolejkowo wrocław

Na tym samym piętrze znajdziesz makietę lokomotywowni z ceglaną halą i obrotnicą. Obok jest trochę wrocławskich kamienic, przy których zaaranżowano scenkę - wypadek z interweniującą policją i strażą pożarną.

Wszystko dzieje się niedaleko miniatury Dworca Świebodzkiego. Jeśli dobrze przyjrzysz się wnętrzu makiety dworca, to zauważysz tam... miniaturę makiety, w której się właśnie znajdujesz!

Mamy więc Dworzec Świebodzki, w którym znajduje się Kolejkowo, a w nim kolejny dworzec, w którym ulokowano makietę makiety.

Niedaleko Świebodzkiego przejeżdża co chwilę zabytkowy tramwaj Jaś i Małgosia.

dworzec świebodzki kolejkowo wrocław
Miniatura Dworca Świebodzkiego w miniaturą Kolejkowa... w Kolejkowie

Piętro wyżej twórcy makiety odwzorowali kawałek estakady przy ul. Bogusławskiego we Wrocławiu, która dzięki licznym barom słynie wieczorami z bujnego życia towarzyskiego. Na szczycie estakady kursują miniaturowe pociągi, a niżej - działa kilka punktów gastronomicznych i legendarny wrocławski Sex Shop.

Dalej znajdziesz wrocławską elektrociepłownię, fragment Dzielnicy Czterech Wyznań i kawałek ul. Świdnickiej z kontrowersyjnym budynkiem Solpolu niedaleko wrocławskiego Rynku.

Ten rejon makiety "obsługuje" tramwaj w niebiesko-białym malowaniu wrocławskiej komunikacji miejskiej, który przejeżdża obok jednej z moich ulubionych kawiarni - Bike Cafe.

Głównym dworcem górnej części makiety jest Kolejkowo Górne wzorowane na budynku dworca w Piechowicach.

Solpol na makiecie Kolejkowo we Wrocławiu
Estakada ul. Bogusławskiego Wrocław Kolejkowo

Makieta działa w trybie dziennym i nocnym. Raz na kilka minut światła w Kolejkowie są przygaszane i miniaturowy świat zaczyna żyć nocnym życiem. Niektóre mieszkania w kamienicach rozświetlają się, przez co można przez chwilę podejrzeć prywatne życie "mieszkańców" makiety.

W Kolejkowie odgrywa się sporo scenek - możesz trafić na ćwiczenia w garażowej siłowni, ślub, a nawet pogrzeb przy wiejskim kościele.

Stacja benzynowa Kolejkowo we Wrocławiu
Estakada z pociągiem we Wrocławiu Kolejkowo

Zwiedzając makietę, możesz się poczuć uczestnikiem całego przedstawienia. Miniaturowy świat nie jest ukryty za szybami i mamy go na wyciągnięcie ręki.

Dotykanie elementów makiety jest oczywiście zabronione i nie powinno przychodzić Ci do głowy przede wszystkim z szacunku dla ogromu pracy włożonego w budowę świata Kolejkowo.

Makieta powstała w skali modelarskiej G - wszystkie elementy są więc około 22,5 raza mniejsze, niż w rzeczywistości.

makieta kolejowa Kolejkowo lokomotywownia

Do końca 2020 r. Kolejkowo ma przenieść się do Sky Tower - wrocławskiego wieżowca, najwyższego budynku w Polsce. Wtedy też powierzchnia makiety ma się zwiększyć aż 5-krotnie.

Dworzec Świebodzki we Wrocławiu - dlaczego to idealna siedziba dla Kolejkowa?

Wrocław Świebodzki to najbardziej centralnie położona stacja kolejowa Wrocławia. Odległość do Rynku to tylko 800 metrów (podczas gdy z Wrocławia Głównego na Rynek jest ok. 1,5 kilometra).

Świebodzki zaczął pracę w 1842 r. łącząc Wrocław ze Świebodzicami, a później również z Wałbrzychem i Jelenią Górą. Stacja kolejowa pracowała z wojenną przerwą aż do 1991 r., gdy odjechał z niej ostatni pociąg i ruch został zawieszony. Namiastka kolei wróciła do Świebodzkiego wraz z pojawieniem się tutaj makiety Kolejkowo.

Dworzec Świebodzki to stacja czołowa - pociągi mogły więc tylko kończyć lub zaczynać na niej bieg.

Położenie dworca pozwalało na dotarcie z niego do Rynku w 10-15 minut.

makieta kolejkowo dolny poziom
Dolny poziom makiety Kolejkowo we Wrocławiu

Na horyzoncie majaczą plany przywrócenia Świebodzkiemu funkcji kolejowych i powrotu pociągów na tę stację. W dyskusjach przewija się też pomysł budowy tunelu, który miałby połączyć Wrocław Świebodzki z Wrocławiem Głównym.

Współcześnie rejon torów prowadzących do Dworca Świebodzkiego to wielkie targowisko, które ożywa w każdą niedzielę. Dawniej w dwóch pozostawionych na terenie stacji wagonach działał dość podrzędny pub, ale zamknięto go kilka lat temu.

Zaniedbana okolica Świebodzkiego powoli ładnieje, m.in. przez budowę trasy autobusowo-tramwajowej na wrocławskie osiedle Nowy Dwór.

dworzec wrocław świebodzki
Budynek Dworca Świebodzkiego, w którym siedzibę ma makieta Kolejkowo

Kolejkowo Wrocław - jak dojechać?

Kolejkowo jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą Wrocławia. Tuż przed wejściem do Dworca Świebodzkiego znajdują się przystanki tramwajowe "Plac Orląt Lwowskich".

Do Kolejkowa można dojechać z Dworca Głównego tramwajami nr 0P (zero prawe), 31, 32.

Nie radzę próbować dostać się w ten rejon miasta samochodem. Parkingi znajdujące się w pobliżu są niewielkie i zatłoczone. Zostaw swój samochód poza centrum Wrocławia i dalej przejedź komunikacją miejską.

stacja kolejkowo makieta
Makieta Kolejkowo elektrociepłownia we Wrocławiu
Elektrociepłownia we Wrocławiu odwzorowana na makiecie Kolejkowo

Cennik makiety Kolejkowo - ile kosztują bilety?

Za normalny do Kolejkowa trzeba zapłacić 23 zł, a ulgowy kosztuje 17 zł.

Tańszy bilet przysługuje dzieciom, młodzieży, studentom do 26. roku życia, emerytom, rencistom i osobom niepełnosprawnym (dodatkowo z jednym opiekunem).

Dzieci do 3. roku życia wchodzą do Kolejkowa za darmo.

Bilety możesz kupić online na stronie internetowej Kolejkowa.

Scenka makieta Kolejkowo we Wrocławiu

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Kolejkowa?

Jeśli do Kolejkowa wybierasz się tylko z osobami dorosłymi, to dokładne obejrzenie całej makiety nie zajmie Ci więcej niż 30-45 minut - nawet, jeśli będziesz robił sporo zdjęć.

Jeżeli jednak wybierasz się tam z dziećmi - możesz przepaść nawet na 2 godziny. Kolejkowo przygotowało zabawę, która polega na poszukiwaniu konkretnych elementów makiety, np. kotów, rzeźbiarza, Supermana, Indianina itp. i oznaczaniu znalezisk na ulotce.

Tuż przed wejściem do makiety znajdziesz szatnię, z której można skorzystać za darmo.

Kolejkowo Wrocław jest czynne codziennie od 10 do 18. Godziny otwarcia mogą się jednak zmieniać - przed przyjazdem do Kolejkowa sprawdź aktualne informacje na stronie internetowej.

Wiadukt "kocham Dominikę" Kolejkowo Wrocław

Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu?

Wizytę w Kolejkowie możesz dobrze wkomponować w zwiedzanie Wrocławia.

Poznaj najciekawsze atrakcje Wrocławia

Przygotowałem przewodnik, który ułatwi Ci zwiedzanie najciekawszych miejsc i atrakcji Wrocławia. Sprawdź, czy miałem okazję odwiedzić już wszystkie punkty z mojej listy.


Podobizny polscy prezydenci makieta Kolejkowo
Podobizny polskich prezydentów też znalazły swoje miejsce na makiecie Kolejkowo Wrocław

Potrzebowałem sporo czasu, aby w końcu wybrać się do Kolejkowa. Pomimo, że odbierałem to miejsce jako atrakcję dla dzieci, przez prawie godzinę świetnie się bawiłem, podziwiając misterną pracę modelarzy potrzebną do stworzenia Kolejkowa - wielkiej makiety kolejowej w centrum Wrocławia. Życzę Ci dobrej zabawy w poznawaniu miniaturowego świata!

Przygotuj się do podróży po Polsce: praktyczne wskazówki

 Zamów kartę, która ułatwia podróże

Zamów darmową kartę Curve, żeby mieć szybki dostęp do swoich kart bankowych. Rejestrując się z tego linka dostaniesz od Curve aż 50 zł w prezencie.

✅ Spakuj się przed wyjazdem

Sprawdź jak minimalistycznie spakować bagaż, aby nie dźwigać niepotrzebnych kilogramów.

 Zarezerwuj noclegi

Poznaj sposoby na rezerwację tanich i wygodnych noclegów na Booking.com.

 Zapisz się na darmowy kurs "Niezbędnik podróżnika"

Dołącz do mojego darmowego kursu i poznaj aplikacje oraz strony, z których korzystają miłośnicy podróży.

Spodobał Ci się ten artykuł? 

Jeśli artykuł Ci się przydał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą już od 5 zł. Dzięki! 

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Autorem tekstu jest Bartek Dziwak - prowadzący blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronach O mnie i Współpraca

  1. Polub Bartekwpodrozy.pl na Facebooku - prowadzę tam cotygodniowe, darmowe prelekcje podróżnicze.
  2.  Obserwuj @bartekwpodrozypl na Instagramie – rozmawiam tam na żywo z ciekawymi osobami związanymi z podróżami.
ok1.png

EBOOKI W PAKIECIE TANIEJ O 20%!

Kup pakiet 2 praktycznych ebooków - Góry Sowie i Karkonosze z Górami Izerskimi w promocyjnej cenie.

Łącznie aż 46 gotowych planów górskich wycieczek.

Skomentuj artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
cross