Kolejkowo Wrocław – makieta kolejowa ze światem w miniaturze

Aktualizacja: 28 grudnia 2023 r.
Kolejkowo Wrocław makieta kolejowa atrakcja Wrocławia
Kolejkowo Wrocław makieta kolejowa atrakcja Wrocławia

Kolejkowo we Wrocławiu to zajmująca prawie 1000 metrów kwadratowych makieta kolejowa, która po kilku latach obecności na Dworcu Świebodzkim i przyjęciu dziesiątek tysięcy odwiedzających, przeniosła się do Sky Tower – najwyższego budynku Wrocławia. Kolejkowo zwiedzają ramię w ramię dzieci i dorośli. Młodsi szukają ukrytych na makiecie postaci i przedmiotów, a dorośli podziwiają kunszt w odwzorowywaniu znanych zakątków Wrocławia i Dolnego Śląska. Przyszliśmy zobaczyć tę ważną atrakcję Wrocławia i sprawdzić, czy również dorośli mają tu co robić.

Kolejkowo to wynik tysięcy godzin pracy modelarzy, którzy krok po kroku wiernie odwzorowywali realny świat w miniaturze oraz specjalistów, którzy wprawili pociągi, samochody i postaci w ruch tak, aby w świecie makiety sporo się działo. Na wyobraźnię niech podziała kilka liczb – Kolejkowo to 720 metry torowiska, 14 kilometrów kabli i prawie 4400 km przejeżdżanych przez pociągi każdego roku.

Po tym, jak spędziliśmy na zwiedzaniu makiety kolejowej Kolejkowo ponad godzinę, postanowiliśmy zakwalifikować ją nie tylko do naszej listy nietypowych atrakcji Wrocławia, ale również do zestawienia najważniejszych miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu. Bierzmy się więc za przewodnik po tym, czego możesz spodziewać się po tym miejscu.

Co można zobaczyć w Kolejkowie?

Zanim jeszcze weszliśmy do Kolejkowa, spodziewaliśmy się atrakcji nastawionej na ruch pociągów (z tego dzieci mają zawsze największą frajdę) w scenerii kojarzącej się z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nie spodziewaliśmy się jednak, że odwzorowanie zabytków, atrakcji i zwykłych ulic będzie tak dokładne i że będziemy mogli bez problemu rozpoznać ulubione zakątki Wrocławia.

Nie chcę nawet myśleć, ile godzin łącznie zajęło modelarzom przygotowanie całej makiety. Jedna tylko figurka wymaga przeciętnie 6 godzin pracy – to rzeźbienie w wosku, przygotowanie formy,  odlanie figurki z żywicy i pomalowanie jej ręcznie. Przemnóżmy to teraz przez ponad 3400 figurek ludzi i zwierząt… ;)

Wchodząc na wystawę, proponuję Ci skierować się od razu w lewo i zrobić sobie powolną pętlę przez całą ekspozycję. Nie polecam pośpiechu, bo im dłużej będziesz w Kolejkowie, tym więcej makietowych dni i nocy uda Ci się zobaczyć. Przy barierkach poszukaj naklejek z nazwami budynków i kodami QR, pod którymi czeka więcej informacji o danym miejscu, np. o kamienicy pod Gorgoną z ulicy Rzeźniczej.

Sporo elementów Kolejkowa jest interaktywnych i działa wtedy, kiedy zwiedzający mają na to ochotę. Wystarczy naciskać znajdujące się przy barierkach przyciski i obserwować, co zaczyna się dziać w danej części makiety. Nie będę zdradzał szczegółów, bo to tylko popsuje Ci zabawę, ale bywa śmiesznie i zaskakująco. ;)

Poczytałem dokładnie wszystkie ulotki znalezione przy wejściu i podpytałem miłych przewodników o ciekawostki związane z Kolejkowem. Oto kilka faktów, na które polecam Ci zwrócić uwagę w czasie zwiedzania:

  • w Kolejkowie możesz obejrzeć makietowy dzień i noc – co 9 minut światła na sali się przyciemniają, a na makiecie noc zapada na 4 minuty. Włączają się wtedy światła latarni i neonów, a w mieszkaniach palą się żarówki,
  • po makiecie kolejowej poruszają się nie tylko pociągi – w codziennej służbie Kolejkowa jest 15 pociągów z łącznie 60 wagonami, ale poruszają się również samochody, tramwaje, łódź wycieczkowa znana wrocławianom z przemieszczania się po Odrze, a nawet… trzoda chlewna i kury!
  • pojazdy na makiecie są w ciągłym ruchu – pociągi jeżdżą po makiecie ze stałą prędkością 1,5 km/h. Niby mało, ale daje to 12 przejechanych kilometrów w ciągu dnia, 350 km miesięcznie i aż 4380 km rocznie,
  • bądź czujny, bo makieta kryje sporo niespodzianek – Kolejkowo to nie tylko dobre odwzorowanie realnego świata, ale też trochę ukrytych żartów i śmiesznych scenek. Ja trafiłem na scenkę z kontrolą policji prowadzoną za pomocą bazuki, a nie radaru. ;)
  • technologia na makiecie wzięła się wprost… z kosmosu – silniki do napędzania samochodów poruszających się po Kolejkowie to te same maszyny, które wykorzystuje się w łazikach badających powierzchnię Marsa. Technologię napędzania miniaturowych aut pomogła opracować Politechnika Wrocławska.

Pamiętaj, aby zwiedzając Kolejkowo nie dotykać elementów makiety – jej wykonanie kosztowało tyle pracy, że jej uszkodzenie byłoby wielkim brakiem szacunku dla jej twórców. Jedzenie i picie ogranicz do makietowej kawiarni i nie wnoś go na teren wystawy. No i rób jak najwięcej zdjęć i filmów. ;)

Znane zakątki Wrocławia

Wrocławskie Kolejkowo pozwoli wrocławianom nacieszyć oko legendarnymi budynkami i zakątkami miasta, które zostały pieczołowicie odwzorowane na makiecie. Tym najważniejszym jest wrocławski Rynek z potężnym Ratuszem. Nad pełnym rzeźb i witraży Ratuszem trójka modelarzy pracowała aż 2522 godzin, odwzorowując go na podstawie kilkuset zdjęć.

Wrocław Kolejkowo Ratusz
Ratusz i odwzorowanie Rynku robi ogromne wrażenie, bo kamienice wyglądają jak lustrzane kopie tych miejskich

Kolejkowo to jedyne miejsce, w którym możesz jeszcze zobaczyć budynek Solpolu – niedawno rozebrany symbol neomodernizmu z ulicy Świdnickiej, niedaleko Rynku. Przy Świdnickiej znajdziesz też luksusowy Hotel Monopol, a “idąc” kawałek dalej – wiadukt kolejowy przy ul. Bogusławskiego. Po jego koronie śmigają pociągi, a w dolnych partiach zajętych przez bary i restauracje toczy się życie towarzyskie. Dokładnie tak, jak w “prawdziwym” Wrocławiu. ;)

Po makiecie jeżdżą biało-niebieskie tramwaje, które są jednym z symboli Wrocławia. Przejeżdżają m.in. obok nieczynnego od wielu lat Dworca Świebodzkiego, który był dawniej domem dla makiety Kolejkowo. Przed budynkiem znajdziesz miły akcent – ekipę przeprowadzkową, która pakuje do samochodu miniaturowe fragmenty makiety. W innych częściach ekspozycji znajdziesz również Manhattan, czyli wrocławskie sedesowce i bloki z wielkiej płyty z ulicy Zaporoskiej.

Pośród odwzorowanych na makiecie części Wrocławia, bardzo spodobał mi się szkieletor, czyli niedokończony parking, który kiedyś był silnym obiektem w krajobrazie Wrocławia. Przechodziłem obok niego w drodze do domu, a teraz – pomimo rozbiórki w realnym świecie – mogłem przypomnieć sobie o nim na makiecie. Zostań przy nim do “nocy”, bo wtedy na dachu rozkręca się solidna impreza. Podobna impreza dzieje się na pokładzie pływającego po Kolejkowie odrzańskiego statku wycieczkowego.

Atrakcje Dolnego Śląska

Królową karkonoskich szczytów jest Śnieżka, która znalazła swoje odzwierciedlenie na makiecie. Poza dobrze odwzorowanym obserwatorium meteorologicznym, pooglądasz też narciarzy zjeżdżających ze stoku, działający wyciąg, a nawet wiadukt kolejowy (jego akurat nie ma pod prawdziwą Śnieżką) z miłosnym wyznaniem. Poszukaj przycisku, który włącza dodatkową funkcjonalność makiety. ;)

Karkonosze są też reprezentowane przez Karkonoskie Tajemnice, czyli jedną z najpopularniejszych atrakcji Karpacza. Na makiecie powinieneś też rozpoznać schronisko Szwajcarka, które możesz kojarzyć z pieszych wycieczek po Rudawach Janowickich. Byłem w nim niedawno na szkoleniu wspinaczkowym, więc zobaczenie go w Kolejkowie było symbolicznym przypomnieniem, że wspinaczkowy trening sam się nie zrobi.

Z kolejowych akcentów – poza stacją na wrocławskim Brochowie, makietowe pociągi zatrzymują na stacji w Kolejkowie Górnym (wypisz-wymaluj jak ta w Piechowicach) i Kolejkowie Dolnym. Detale są niesamowite – od kolejarzy dających sygnały odjazdu, przez scenki rodzajowe na peronach, aż po rozkłady jazdy wywieszone na stacjach. W makietowej rzeczywistości pociągi zawsze odjeżdżają o czasie!

Co robić po zwiedzaniu makiety?

Gdy obejrzysz już wszystkie części głównej wystawy i zajrzysz do bocznego pomieszczenia z wystawą czasową, polecam nie uciekać jeszcze z Kolejkowa i zrelaksować się przy kawie i lodach w kawiarence działającej na tyłach kas biletowych. Takiego miejsca brakowało w dawnej lokalizacji makiety na Dworcu Świebodzkim.

Wrocław Kolejkowo kawiarnia

Gdy już zdecydujesz się skierować w stronę wyjścia, przejdziesz jeszcze przez mały sklep z pamiątkami. Nie przepadam za takimi miejscami, bo zazwyczaj sprzedaje się w nich produkty przeciętnej jakości, ale sklepik Kolejkowa pozytywnie mnie zaskoczył. Dzieciakom (zresztą dorosłym też) mogą się spodobać brandowane puzzle, karty do gry albo najważniejsza pamiątka, która może być początkiem nowej pasji, czyli kolejka elektryczna.

Jako fan kolorowych skarpetek z dumą donoszę, że Kolejkowo ma też swoje skarpetki ze wzorami nawiązującymi do postaci z makiety. Są też ładne poduszki, słodycze (Natalii wpadł w oko ręcznie robiony lizak z Manufaktury Cukierków) i oczywiście obowiązkowe pozycje w każdym sklepie z pamiątkami – długopisy i smyczki.

Gdzie kupić bilety do Kolejkowa?

Bilety do Kolejkowa najwygodniej kupisz przez Internet. Bilety obowiązują na 30-minutowe okienko, w którym możesz wejść na wystawę (np. między 15:00 a 15:30). Nie znaczy to, że są jakiekolwiek limity czasu zwiedzania – możesz tam spędzić tyle czasu, ile będziesz potrzebował do obejrzenia dokładnie całej ekspozycji.

Wrocław Kolejkowo kasa

Bilety da się również kupić w kasie biletowej przed wejściem. W dni robocze nie powinieneś spędzić zbyt dużo czasu w kolejce, ale na weekendy polecam kupić bilet kilka dni wcześniej przez Internet. Główne wejście na makietę znajdziesz na 1. piętrze galerii handlowej Sky Tower, do której wejdziesz od strony ul. Powstańców Śląskich, Gwiaździstej lub Wielkiej.

Kiedy najlepiej odwiedzić Kolejkowo? Jaki jest czas zwiedzania?

W wyborze terminu zwiedzania Kolejkowa masz dużą dowolność, bo atrakcja jest otwarta codziennie, przez 365 dni w roku. Jeśli chcesz obejrzeć makietę w spokojniejszej atmosferze, przyjdź do Kolejkowa w środku tygodnia, najlepiej niedługo po otwarciu wystawy. W weekendy może tu być znacznie więcej turystów.

Zwiedzanie zajęło nam ok. godziny. Mieliśmy czas na przejście całej głównej wystawy i zajrzenie do czasowej ekspozycji “Miasto z Piasku”. Myślę, że odwiedzając to miejsce z dzieciakami możesz spokojnie doliczyć do czasu zwiedzania dodatkowe 30 minut (chociażby po to, żeby mieć czas na znalezienie ukrytych na makiecie postaci).

Kolejkowo Wrocław stacja Kolejkowo Górne pociąg makieta
Kursujące po Kolejkowie pociągi zatrzymują się m.in. na stacji Kolejkowo Górne

Przed wejściem na wystawę weź ulotkę-przewodnik “Cudowny świat w miniaturze”. Znajdziesz tam listę postaci, zwierząt i przedmiotów, które musisz znaleźć na makiecie, aby dostać od przewodników prezent-niespodziankę. Do odszukania są m.in. indianin, Superman, krokodyl, 14 krasnali i aż 15 psów! ;)

Jak dojechać do Kolejkowa we Wrocławiu?

Kolejkowo znajdziesz w galerii handlowej Sky Tower, u stóp najwyższego budynku w Polsce. Do tej części Wrocławia dojedziesz bardzo szybko z okolic Dworca Głównego tramwajem linii nr 2. Wsiądź do tramwaju na przystanku “Dworzec Główny” na rogu ulic Kołłątaja i Rejtana, a wysiądź z niego na przystanku “Wielka”.

Rozkłady jazdy wrocławskich tramwajów i autobusów sprawdzisz na jakdojade.pl

Jeśli do Kolejkowa będziesz chciał dojechać z innych części Wrocławia, szukaj połączeń na przystanki tramwajowe i autobusowe “Wielka” albo “Plac Hirszfelda” na tyłach Sky Tower.

Co robić w tej części Wrocławia?

Przy okazji wizyty w Sky Tower, polecam Ci kupić bilety na taras widokowy Sky Tower, który jest jednym z pięciu oficjalnych punktów widokowych we Wrocławiu. Zwiedzanie Kolejkowa to dopiero początek odkrywania Wrocławia. W planowaniu pomogą Ci artykuły:

Myślę, że tyle informacji wystarczy Ci, aby móc zdecydować czy zwiedzanie Kolejkowa to dobry pomysł. Nie zakładaj, że to atrakcja tylko dla dzieci – my spędziliśmy w Sky Tower ponad godzinę i wyszliśmy z Kolejkowa zadowoleni (a dzieciństwo już jednak daaaaawno za nami). Życzę udanego zwiedzania i skutecznego poszukiwania ukrytych na makiecie postaci. Sprawdź czy jest na niej rzeczywiście 14 krasnali i 15 psów, bo… nasze kalkulacje dały inne wyniki. ;)

Portret Bartek Dziwak blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl

Dzięki, że przeczytałeś ten artykuł!

Napisaliśmy go zgodnie z naszymi standardami jakości publikacji, korzystając z 15 lat doświadczenia w podróżach. Dbamy o to, aby tekst był aktualny, wiarygodny i pełen osobistych wskazówek. 

  • Chciałbyś coś dodać do artykułu? Zauważyłeś błąd lub nieaktualne dane? Napisz do nas korzystając ze strony Kontakt
  • Poznaj zespół bloga i dowiedz się, dlaczego podróże to ważny element naszego życia. Sprawdź też inne kierunki podróży, o których piszemy. 

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze