Lotnisko w Tbilisi: 3 dobre opcje dojazdu do centrum

Aktualizacja: 3 września 2024 r.

Dojazd z lotniska w Tbilisi do centrum nie jest trudny, o ile zna się dostępne opcje transferu. Sprawdziłem na własnej skórze kilka opcji transferu z lotniska w Tbilisi – różnią się ceną, ale też wygodą, elastycznością i możliwościami, jakie dają Ci potem w czasie zwiedzania.

Lotnisko w Tbilisi to największy port lotniczy w Gruzji. Jest dobrym punktem startowym do zwiedzania najważniejszych atrakcji Gruzji oraz jednodniowych wycieczek z Tbilisi.

Sprawdźmy więc, jak najwygodniej dojechać z lotniska w Tbilisi do centrum stolicy Gruzji tak, aby szybko wziąć się za zwiedzanie Gruzji. Przygotowałem zestawienie 5 dostępnych opcji transferu.

1. Autobus

Komunikacja miejska stolicy Gruzji dojeżdża regularnie na lotnisko w Tbilisi. Dostać do centrum możesz się sprawnie autobusami linii nr 337, które odjeżdżają sprzed terminala przylotów. Autobus zauważysz tuż obok wejścia do budynku (lokalizacja na mapie: 41.66991937, 44.964929306). Linia odjeżdża z lotniska kilka razy w ciągu godziny (co ok. 15 minut) i kursuje tylko w ciągu dnia.

Bilet na autobus możesz kupić już na pokładzie używając karty płatniczej. Kierowca nie sprzedaje biletów, a automaty nie obsługują gotówki – przygotuj więc kartę. Jeśli wolisz zapłacić gotówką, na lotnisku możesz kupić kartę transportową (Transport Card). Karta opłaca się, jeśli poza transferem do centrum Tbilisi będziesz chciał przemieszczać się po stolicy.

Jednorazowa opłata za wydanie karty to 2 GEL, ale musisz ją od razu doładować kwotą, która potem będzie do wykorzystania na transport po Tbilisi. Na hali przylotów poszukaj stanowiska Bank of Georgia, w którym można kupić kartę. Później doładujesz ją bez problemu na każdej stacji metra w mieście. Proponuję na początek doładować 10 GEL i zobaczysz, jak dużo będziesz wydawał. ;)

Zgodnie ze stroną internetową lotniska, autobusy linii 337 kursują od ok. 7:00 do 23:00. Bilety za 1 GEL jest ważny przez 90 minut – dojedziesz nim więcej bez problemu do Placu Wolności. Za 3 GEL możesz kupić bilet dobowy, z którego skorzystasz też w centrum Tbilisi. Do pierwszego zakupu biletów na elektronicznej karcie dolicz jeszcze 2 GEL, czyli jednorazowy koszt wydania karty.

Podróż z lotniska w Tbilisi do centrum miasta trwa ok. 60 minut. Po drodze będziesz miał sporo przystanków, bo 337 to autobus miejski obsługuje również mieszkańców stolicy w podróżach nie tylko z lotniska. Proponuję Ci wysiąść z autobusu na przystanku “Plac Wolności” (Liberty Square) przy Parku Pushkina. Stamtąd będziesz miał kilka kroków do stacji metra “Plac Wolności”, skąd dojedziesz w przeróżne zakamarki stolicy.

2. Wypożyczony samochód

Jeśli Tbilisi nie jest Twoim jedynym punktem podróży i planujesz zwiedzanie wielu atrakcji Gruzji, przemyśl wypożyczenie samochodu. Ja wypożyczam auto przy każdej objazdowej podróży, w której chcę w krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej kraju. W ten sposób zwiedzałem już Gruzję, Czarnogórę, Kretę, Albanię i Maderę.

Na lotnisku w Tbilisi działają wypożyczalnie samochodów z biurami w terminalu. Nie przepadam za wypożyczaniem samochodu z tych miejsc, bo takie auta są drogie i zamiast wspierać lokalne biznesy, dajemy zarobić ogromnym korporacjom. Większość lotniskowych wypożyczalni wymaga wpłacenia depozytu, który po zakończeniu wynajmu jest Ci zwracany o ile samochód nie ma żadnych uszkodzeń.

Alternatywną opcją, z której korzystam bezproblemowo już od kilku podróży, jest korzystanie z tańszych, lokalnych wypożyczalni. Auto dostarcza Ci miejscowy agent, ceny są wyraźnie niższe niż w przypadku dużych wypożyczalni, a wybór samochodów jest szerszy. Żeby sprawdzić wstępnie koszty takiego wynajmu, możesz wpisać niżej daty swojego wyjazdu. Na liście pojawią się najtańsze dostępne auta w tym terminie.

Jak zarezerwować tanie auto na lotnisku w Tbilisi?

Pierwszym krokiem jest rezerwacja samochodu przez Internet, a później jej potwierdzenie przez wpłacenie zaliczki (zazwyczaj 20% całych kosztów wynajmu). Po wpłacie dostaniesz na maila potwierdzenie ze szczegółami odbioru samochodu. Zazwyczaj auto czeka na Ciebie na lotniskowym parkingu, a pracownik wypożyczalni – w hali przylotów, z kartką z Twoim nazwiskiem. Nigdy nie mieliśmy problemu z odnalezieniem się i zlokalizowaniem auta.

Pracownik wypożyczalni uzupełni z Tobą umowę i przekaże Ci dokumenty pojazdu (pamiętaj, aby sprawdzić, czy masz dowód rejestracyjny samochodu i kopię umowy wynajmu). Gdy będziesz korzystał z wyszukiwarki lokalnych wypożyczalni, zwracam uwagę na kilka ważnych kwestii – możesz więc skorzystać z moich doświadczeń:

  • rocznik auta – do podróżowania samochodem po Gruzji nie potrzebujesz nowiutkiego auta z salonu, ale lepiej nie wybierać też kilkudziesięcioletniego samochodu, który może mieć większą szansę na niespodziewaną awarię w czasie zwiedzania. Wypożyczam w większości przypadków auta nie starsze niż z 2010 r.,
  • moc silnika i wyposażenie – jeśli planujesz przemieszczać się głównymi drogami Gruzji i nie ruszać na górskie off-roady, nie będziesz potrzebował mocnego SUVa spalającego dużo paliwa. Jeśli jednak chcesz poznać kaukaskie bezdroża, sugerowałbym auto z wyższym zawieszeniem i mocniejszym silnikiem,
  • wymagana kaucja – jeśli tylko jest taka możliwość, unikam wypożyczania samochodów z obowiązkową kaucją, bo nie lubię, gdy na mojej karcie kredytowej ktoś blokuje jakieś duże kwoty. W wyszukiwarce auta zaznaczam zawsze opcję “no deposit”, żeby przeglądać tylko oferty samochodów bez kaucji z lotniska w Tbilisi,
  • ubezpieczenie – jeśli nie czujesz się królem szos albo po prostu zależy Ci na bezpieczeństwie i świętym spokoju, możesz dopłacić nieco i wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Jeśli dojdzie do uszkodzeń, polisa pokryje niektóre związane z nimi koszty (pamiętaj, aby dokładnie warunki ubezpieczenia jeszcze zanim wykupisz polisę).

Jak jeździć autem po Gruzji? Możesz prowadzić samochód w Gruzji na podstawie polskiego prawa jazdy (nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy). Gruzińscy kierowcy mają duży temperament, więc zdarza się im niebezpiecznie wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi czy trąbienie na kierowców, którym się mniej spieszy. ;) Zachowuj więc ostrożność i jedź swoim tempem. 

Nie zaskocz się, gdy na liście dostępnych samochodów zobaczysz przede wszystkim hybrydową Toyotę Prius. Gruzini zakochali się w tym modelu i jest go pełna na krajowych drogach. Prowadzi się go całkiem przyjemnie, więc nie miej oporów przed wypożyczeniem – nie będziesz się wtedy zupełnie wyróżniał na drodze. ;) Przemyśl swój plan podróży i dostosuj auto do jego wymagań.

Jeśli potrzebujesz auta terenowego, weź po uwagę Mitsubishi Pajero IO i Nissana Juke. Pamiętaj, aby przed ruszeniem trasę zrobić zdjęcia samochodu. W razie spornych sytuacji będą dowodem, że odebrałeś auto mające już drobne uszkodzenia i rysy oraz że to nie Ty je spowodowałeś. Nie zdarzyło mi się co prawda, aby pracownicy wypożyczalni chcieli przypisać mi uszkodzenia, których nie spowodowałem, ale warto dmuchać na zimne.

Nie zawsze auta bez kaucji są dostępne. Jeśli więc zarezerwowałeś auto z wymaganym depozytem, pieniądze wrócą na Twoje konto w ciągu 7-14 dni od zakończenia wynajmu. Z mojego doświadczenia to standardowy czas oczekiwania, z którym spotkałem się też w innych krajach.

3. Prywatny transfer

Prywatny transfer to opcja, o której dowiedziałem się dopiero niedawno. Zamiast szukać taksówki już na lotnisku (wyraźnie droższej od transferu), możesz zarezerwować przez Internet dojazd typu “door-2-door”, który dostarczy Cię pod wskazany adres. Ustaloną z góry stawkę za przejazd zapłacisz gotówką lub wcześniej przez Internet (czasami ta opcja jest dostępna), więc nie ma ryzyka oszukania Cię przez taksówkarza.

W niektórych dostępnych w Gruzji serwisach (np. GoTrip.ge) możesz samemu wybrać kierowcę, biorąc pod uwagę opinie innych klientów, standard jego samochodu, możliwości komunikacji w języku angielskim czy liczby dostępnych miejsc. Kierowca będzie czekał na Ciebie w umówionym miejscu przy terminalu. Jeśli na lotnisku wylądujesz w środku nocy, nie będziesz musiał szukać na szybko opcji dojazdu do centrum Tbilisi.

Przykładowe oferty prywatnego transferu z lotniska w Tbilisi do centrum miasta

Nie musisz obawiać się o opóźnienie Twojego lotu, bo prywatny transfer czeka na Ciebie do czasu, aż Twój samolot wyląduje w Tbilisi. Po drodze na wskazany adres możesz poprosić kierowcę o postoje, żeby zrobić zakupy albo sfotografować ładne widoki przy drodze. Postoje są wliczone w cenę usługi. Prywatny transfer szczególnie może się sprawdzić, gdy podróżujesz z rodziną lub większą grupą i chcecie jak najsprawniej i szybko dostać się do hotelu bez załatwiania czegokolwiek samodzielnie.

4. Transport z aplikacji Bolt/Yandex

W stolicy Gruzji działają aplikacje pokroju Ubera, chociaż on sam nie jest dostępny w Tbilisi. Najprościej będzie Ci skorzystać z Bolta, bo działa on w tej samej aplikacji, z której możesz korzystać w Polsce do zamawiania przejazdów i wypożyczania elektrycznych hulajnóg. Ceny Bolta w Gruzji są wyraźnie tańsze od kwot proponowanych przez tradycyjne taksówki.

Plusem jest też to, że nie musisz rozmawiać po angielsku/rosyjsku, żeby załatwić kwestię dojazdu – wszystko dzieje się przez aplikację.

Płatność za przejazd będzie automatycznie pobrana z Twojej karty płatniczej, ale w aplikacja możesz też wybrać opcję płatności gotówką. Na podobniej do Bolta zasadzie działa aplikacja Yandex, która jest popularna w Gruzji i krajach byłego Związku Radzieckiego. Bolt spełniał moje wymagania więc jej nie instalowałem, ale możesz to zrobić np. dla porównywania cen na bieżąco.

Nigdy nie zgadzaj się na anulowanie kursu przez kierowcę w momencie, gdy już jesteś na pokładzie. Korzystanie z aplikacji gwarantuje Ci bezpieczeństwo, bo z góry znasz opłatę za przejazd. Gdy kierowca odwołuje kurs już po fakcie to sygnał, że na końcu trasy być może będzie żądał wyższych opłat

5. Taksówka

Taksówki to forma transportu, która nigdy nie należała do moich ulubionych – głównie przez wiele historii, w których taksówkarze próbowali oszukać turystów. Taksówek nie brakuje również na lotnisku w Tbilisi. Oficjalne lotniskowe taksówki obsługuje firma Fly Taxi, która realizuje kursy do centrum według stałego cennika. Pamiętaj, że stawki są oficjalne – nie zgadzaj się na ich zmianę.

Wielkim plusem taksówek jest to, że są dostępne przez całą dobę – nawet wtedy, gdy nie kursują już lotniskowe autobusy. Polecam skorzystać z wyraźnie droższych od reszty opcji transferu z lotniska w przypadku, gdy wyczerpią się inne możliwości. Jeśli nie zamierzasz wynajmować samochodu, nie lubisz korzystać z Bolta… zamów taksówkę. Wydaje mi się jednak, że prywatny transfer będzie znacznie lepszą i tańszą opcją od taxi. ;)

Wskazówka: kierowcy taksówek w Gruzji mówią dobrze po rosyjsku, ale z językiem angielskim bywa znacznie gorzej. Są oczywiście wyjątki ale przygotuj się na to, że angielski będzie dla nich problematyczny. Nie zawodzi w takich sytuacjach Tłumacz Google (Google Translate) w językiem rosyjskim w wersji offline. Więcej przydatnych aplikacji znajdziesz w Niezbędniku Podróżnika.

Ceny taksówek z lotniska w Tbilisi w 2023 r. były ustalone na poziomie:

  • 40 GEL – przejazdy do pierwszej strefy (dzielnice Avlabari, Isani, Varketili, Vazisubani – raczej rzadko bywają turystyczną destynacją),
  • 60 GEL – przejazdy do drugiej strefy (Plac Wolności – Freedom Square, Rustaveli, Vake, Saburtalo, Marjanishvili, Didube – tu najczęściej chcą jechać turyści),
  • 70 GEL – przejazdy do trzeciej strefy (pozostałe, bardziej odległe dzielnice Tbilisi).
Tbilisi taksówki dojazd z lotniska w Kutaisi
Białe taksówki Toyota Prius to powoli nowy symbol gruzińskich taksówek ;)

Polecam wsiadać do oficjalnych, oznakowanych taksówek na lotnisku. Kierowcy prywatnych samochodów pracujących jako “podwózki” pojawiają się przy Tobie zaraz po wyjściu z terminala – chociaż są mili, nie dają Ci gwarancji stałej ceny. Zanim się na cokolwiek zdecydujesz, zapytaj o cenę i twardo negocjuj. Ich pierwsza propozycja będzie mocno zawyżona, ale zawsze warto rozmawiać. ;)

6. Pociąg

Od jakiegoś czasu lotnisko w Tbilisi może się pochwalić połączeniem kolejowym z centrum miasta. Piszę o nim tylko z kronikarskiego obowiązku, bo oferta połączeń na tym odcinku jest dość zabawna. Jeśli masz na tyle szczęścia i trafisz w porę jednego z tylko dwóch obsługiwanych dziennie połączeń, to możesz przejechać się nim w ramach ciekawostki. Jest wygodne, szybkie i tanie:

  • lotnisko -> centrum Tbilisi: 8:35, 17:40 (oba odjazdy ze stacji kolejowej przy terminalu),
  • centrum Tbilisi -> lotnisko: 7:55, 16:55 (oba odjazdy z głównego dworca kolejowego w Tbilisi).

Podróż lotniskowym pociągiem zajmuje ok. 40 minut, a bilet kosztuje 0,5 GEL (w 2023 r.). Cena jest więc nie do pobicia, a czas jazdy jest nieco lepszy od autobusu nr 337. Trzeba mieć nadzieję, że siatka połączeń w przyszłości się rozwinie i pociągi staną się ważnym filarem transferów z lotniska do centrum Tbilisi.

Jak dostać się z powrotem na lotnisko w Tbilisi?

Po skończonej eskapadzie będzie trzeba w końcu wrócić na lotnisko i polecieć do Polski (wiem, brzmi to smutno, ale takie są podróże!). Dojazd do portu lotniczego w Kutaisi jest analogiczny jak podróż w przeciwną stronę. Zwróć jednak uwagę na kilka istotnych szczegółów, o których warto pamiętać:

  • autobusem: autobusy linii nr 337 odjeżdżają z przystanku przy Parku Puszkina obok Placu Wolności (Liberty Square). Przystanek znajdziesz na mapie w lokalizacji: 41.69408612, 44.80156920),
  • wynajętym samochodem: żeby nie tworzyć niepotrzebnej presji, w czasie rezerwacji samochodu wybierz godzinę jego zwrotu na lotnisku min. 2 godziny przed planowanym wylotem. Będziesz miał wtedy czas na załatwienie formalności z wypożyczalnią i przejście bez pośpiechu wszystkich lotniskowych procedur,
  • prywatnym transferem: pamiętaj o rezerwacji transferu przez Internet na kilka dni przed planowanym lotem, żeby mieć więcej kierowców do wyboru i zaoszczędzić pieniądze (najtańsze oferty znikają najszybciej),
  • Boltem: nie zamawiaj przejazdu na ostatnią chwilę, bo jak wszędzie zdarzają się tutaj przypadki odwołań kursów – będziesz wtedy niepotrzebnie denerwował się, że nie zdążysz na samolot,
  • taksówką: poszukaj kilka dni przed lotem miejsc, w których znajdują się postoje taksówek albo dogadaj się z właścicielem Twojego noclegu, aby zamówił dla Ciebie taksówkę pod sam hotel (tak będzie najbezpieczniej plus może uda się podzielić koszty z innymi gośćmi hotelu, którzy tez chcą jechać na lotnisko),
  • pociągiem: jeśli będziesz miał sporo szczęścia i wstrzelisz się w odpowiedni kurs, przyjdź kilkadziesiąt minut wcześniej na dworzec kolejowy i kup bilet w kasie; pamiętaj, żeby mieć przy sobie paszport, bo jest on wymagany w Gruzji do sprzedaży biletów.

Gdzie zatrzymać się na noc w Tbilisi?

Tbilisi jest dobrym punktem do rozpoczęcia zwiedzenia Gruzji. Możesz wyjechać w szereg jednodniowych wycieczek z Tbilisi i na każdą noc wracać do stolicy Gruzji. Ważne więc, żeby wybrać sensowny nocleg, który spełni Twoje wymagania. Niżej przygotowałem listę kilku propozycji – więcej ich znajdziesz w artykule o dobrych i tanich noclegach w Tbilisi.

Co powinieneś przeczytać przed wyjazdem do Gruzji?

Prawdopodobnie szykuje Ci się ciekawa podróż po Gruzji. Po moich kilku wyjazdach w te rejony przygotowałem trochę materiałów, które ułatwią Ci planowanie zwiedzania i pomogą zobaczyć więcej w krótszym czasie:

Przedstawiłem Ci właśnie wszystkie znane mi sposoby na dojazd z lotniska do centrum Tbilisi. Zdecyduj sam, która opcja jest dla Ciebie najwygodniejsza. Jeśli ja miałbym wybierać, zdecydowałbym się albo na autobus (jeśli nie ruszałbym się potem z Tbilisi), albo na wynajęcie samochodu (jeśli chciałbym sporo pozwiedzać). Życzę Ci spokojnego lotu i udanego czasu w Gruzji!

Skomentuj artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze